IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

14 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Schimbarea sistemului politic, Dezbatere asupra unui nou sistem politic
schimbarea sistemului politic
Credeti ca trebuie schimbat actualul sistem politic?
DA [ 6 ] ** [85.71%]
NU [ 1 ] ** [14.29%]
Nu ma intereseaza [ 0 ] ** [0.00%]
Total voturi: 7
Musafirii nu pot vota 
Vizitator_decan cu ciocan barosan.
mesaj Mar 18 2013, 03:56 PM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (translativus @ Mar 18 2013, 07:25 AM) *
Domnule,

Escrocii politicianisti nu ar fi putut accede la putere daca sistemul politic parlamentar nu le-ar fi permis si asa cum am spus si in postarea anterioara, simpla enumerare a faptelor lor nu rezolva problema. Sistemul politic parlamentar este cauza iar politicienii actuali nu sunt decat rodul acestui sistem.
Stiind toate acestea, nu ar fi mai bine sa cheltuim timpul pentru a gandi un un nou sistem politic care sa il inlocuiasca pe acesta ?
Cred ca sistemul de administrare a statului prin contract ar fi un posibil inlocuitor al sistemului politic parlamentar, infestat de escroci si pervertit la toate relele. Atata timp cat cei de la putere nu raspund in niciun fel pentru neindeplinirea promisiunilor electorale (adica fals in declaratii), sa nu ne asteptam la nimic bun pentru alegatori.
Va astept la dezbaterea ideii de administrare a statului prin contract.

Cu respect N.M.

Nu sistemul e de vina ci oamenii. Unii ca-s politicieni banditi si ceilalti ca voteaza banditi. Oricand poate fi infiintat un partid curat cu oameni competenti. Oricand se poate infiinta un post TV cu adevarat independent care sa functioneze cu banii abonatilor, nu cu banii unui bogatas care sforareste politicieni. Ha, sa dezbatem administrarea statului prin contract cand actualii politicieni se sterg la kr cu un referendum validat in care am cerut unicameral si 300 hoti? Haha, referendumul e consultativ smile.gif, ce propui tu...e facultativ (pentru banditi)
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Mar 18 2013, 06:04 PM
Mesaj #122

Guests

Citeaza (decan cu ciocan barosan @ Mar 18 2013, 03:56 PM) *
Nu sistemul e de vina ci oamenii.

Domnule,

Aveti dreptate doar partial cand spuneti ca oamenii sunt de vina dar cred ca sunteti constient ca acolo unde se poate fura, se aduna hotii, ori aici este vorba exact de sistemul politic in care coruptia, incompetenta si nedreptatea sunt baza sistemului.

Spuneti de asemenea ca "Oricand poate fi infiintat un partid curat cu oameni competenti". Este adevarat dar odata ajunsi in Parlament, nu au nicio sansa in a rezolva ceva, din cauza modului de functionare al acestui sistem pentru ca la 588 de capete "luminate" , sunt cel putin 588 de interese personale care nu au nimic in comun cu minciunile electorale.
Chiar daca, prin absurd. cineva chiar ar dori sa isi tina proisiunile facute in campanie, nu ar putea caci majoritatea nu l-ar baga in seama si pana la urma ar sfarsi ori "convertit", ori denigrat si exclus.

Mai spuneti ca "Oricand se poate infiinta un post TV cu adevarat independent care sa functioneze cu banii abonatilor, nu cu banii unui bogatas care sforareste politicieni."
Aceaste posturi tv exista si intradevar functioneaza cu banii abonatilor, tvr-ul cu toate posturile sale. Sesizati vreo independenta (pe banii nostri ?).

In ceea ce periveste inutilitatea dezbaterii asupra sistemului administrarii statului prin contract, nu sunt de acord cu dvs.
Asta ar insemna o capitulare neconditionata si o renuntare la insasi viitorul copiilor nostri.

Este adevarat ca actualii politicieni vor fi total impotriva si nu ma astept la o aderare din partea lor (ar fi chiar periculos) dar asa s-a intamplat mereu cu politicienii vechiului sistem la prabusirea lui.
Cand a aparut prima oara in Anglia sistemul parlamentar, regalistii si parlamentaristii si-au adunat armate si s-au omorat intre ei pana ce parlamentaristii au castigat.
Acum, cand sistemul parlamentar se prabuseste peste tot din cauza imoboilismului, incompetentei si escrocilor care il paraziteaza, trebuie sa gandim un nou sistem, in folosul cetateanului de data aceasta si care sa ii ia locul celui vechi caci altfel, aceiasi escroci vor declansa anarhia care va sfarsi printr-o "legitima" dictatura unde tot ei vor fi la putere.
De aceea, pentru cei interesati, cred ca a sosit timpul sa abordam serios problema si prin dezbateri sa transformam idea in sistem alternativ la actualul sistem politic, pentru ca mai apoi acesta sa poata fi popularizat iar cetatenii sa aiba alternativa si motivatie pentru a iesi la vot.

Va astept la o dezbatere punctuala si serioasa caci despre viitorul nostru si al copiilor nostri vorbim aici !

DACA NU NOI, ATUNCI CINE SI DACA NU ACUM, ATUNCI CAND ?

Cu respent N.M.

+Quote Post
Vizitator_shi ro ro ro ro ro.
mesaj Mar 18 2013, 06:37 PM
Mesaj #123

Guests

Citeaza (translativus @ Mar 18 2013, 06:04 PM) *
Domnule,

''''''''

Cu respent N.M.

Avem un paradox aici. Daca nu suntem in stare sa infiintam un partid care sa schimbe regulile spre folosul cetateanului, cum am putea forta actuala clasa politica sa schimbe regulile spre folosul cetateanului?(s-au sters la kr cu referendumul, nu-i asa?). Am pomenit de televiziune platita de abonati, am uitat sa spun si condusa de abonati (prin vot pe net). Mecanismul e simplu: informare corecta=acces la adevar => (rezulta) nevoie de schimbare ... si ca atare clasa politica va lucra in favoarea cetateanului. Problema e ca am aflat intre timp ca prostii sunt multi, ca voteaza majoritar si mereu ii vor valida pe politicienii-banditi la conducere, deci eu incerc sa ma adun cu oameni asemenatori mie si sa am cat mai putine contacte cu statul.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Mar 18 2013, 07:45 PM
Mesaj #124

Guests

Citeaza (shi ro ro ro ro ro @ Mar 18 2013, 06:37 PM) *
Avem un paradox aici.

Domnule,

Am convingerea ca o idee care prin dezbatere pe "net", intre anonimii care au aceleasi dificultati si nemultumiri vis a vis de un sistem politic, se poate transforma intr-o forta imparabila, capabila sa mobilizeze la vot pe toti acei nemultumiti, care prin votul lor sa trimita in Parlament o majoritate de independenti proveniti tocmai dintre cei ce vor schimbarea sistemului.
Odata penetrat sistemul, acesta poate fi schimbat pasnic fara miscari de strada, din interior prin legile elaborate de noii veniti care culmea, nici macar nu sunt constituiti intr-un partid.
Este adevarat, acest proces necesita timp dar este singura modalitate prin care se va putea face o schimbare de sistem fara violente.

Spuneti ca "....prostii sunt multi, ca voteaza majoritar si mereu ii vor valida pe politicienii-banditi la conducere..."
Este doar o impresie caci acea majoritate este relativa la numarul de cetateni care au votat si de fapt este o minoritate.
Marea majoritate dintre cetatenii care nu s-au prezentat la vot sunt dezamagitii cazuti in fatalism, carora nu li se ofera nicio alternativa la actualul sistem politic.
Dvs insiva, prin ceea ce spuneti, "...eu incerc sa ma adun cu oameni asemenatori mie si sa am cat mai putine contacte cu statul", faceti parte dintre dezamagitii care renunta la lupta, facand astfel jocul actualilor politicieni care au doar de castigat din astfel de atitudini.
Ce rezolvati prin aceasta atitudine ? Credeti ca daca dvs incercati sa aveti cat mai putine contacte cu statul, acesta isi va inceta actiunea distructiva asupra dvs si a familiei dvs ? Dimpotriva, veti fi loviti si mai puternic caci obraznicia si tupeul escrocilor nu are limite si veti deveni sacul lor de box.
Pentru a evita aceasta situatie, singura modalitate este luarea de pozitie si coagularea in sustinerea unui program de combatere a escrocilor.
Din fericire pentru noi, exista aceasta posibilitate prin intermediul internet-ului. Nu trebuie decat sa vrem.

Cu respect N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Mar 20 2013, 07:09 PM
Mesaj #125

Guests

Doamnelor si domnilor,

Iata inca o dovada asupra inutilitatii parlamentului :

“Liderul deputatilor PSD, Marian Neacsu, a indicat in mod eronat la votul parlamentarilor social-democrati in cazul Statutului parlamentarilor, fiind adoptat astfel amendamentul propus de UDMR, contrar solicitarii lui Valeriu Zgonea, au declarat, pentru Mediafax, surse parlamentare. Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat, miercuri, pentru Mediafax, ca regreta modul in care a fost modificat Statutul parlamentarilor, prin amendamentul UDMR, si ca spera sa gaseasca solutii pentru remedierea situatiei, pozitia PSD fiind alta la nivelul Comisiei de fond.”

Asa cum va spuneam, parlamentarii, in marea lor majoritate, sunt doar o masa de ridicatori de maini, votand fara a intelege ce, in functie de cum “indica” cu degetelul, “liderul” de grup.
Pentru aceasta munca “istovitoare” le platim salarii, diurne, sporuri, masini, soferi, combustibili, secretare.......etc si tot nu sunt multumiti.
Spuneam ca daca ii inlocuim pe acestia cu elevi de la clasele primare si le spunem sa ridice mana atunci cand nenea “lider” le face semn, adoptarea legilor se va face la fel dar vom fi scutiti de toate cheltuielile si in plus, datorita constiinciozitatii copiilor, cvorumul va fi asigurat in permanenta.

Cata bataie de joc si tupeu de nesimtiti pot avea politicienii crescuti in caldurica acestui sistem politic pervers. Nici nu se mai feresc, macar sa salveze aparentele, avand impresia ca totul li se cuvine.
Prin votul lor isi apara membrii puscariabili de justitie si nu se sfiesc sa isi arate sprijinul pentru infractorii dovediti.

Aceasta este inca o latura a acestui sistem politic daunator, care a adus omenirea in pragul dezastrului si daca nu va fi schimbat la timp, ne va impinge catre o noua aventura militara in care vor pieri alte cateva zeci sau chiar sute de milioane de oameni.
Sistemul politic parlamentar, prin politicienii pe care i-a creat, este responsabil de actuala situatie in care cetateanul de rand este mintit, rasmintit, jefuit zilnic si sfidat pe munca si banii lui.

Multi inca nu realizeaza, altii si mai multi vad adevarul dar sovaie iar cativa chiar isi pun problema schimbarii dar inca nu stiu cum.
Solutia este aici, in noi si avem acest mijloc de comunicare prin care sa o realizam.

DACA NU NOI, ATUNCI CINE SI DACA NU ACUM, ATUNCI CAND !?

Cu respect N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Mar 23 2013, 06:41 AM
Mesaj #126

Guests

Doamnelor si domnilor,

Pe langa dezastrul economic si moral in care ne-a adus acest sistem politic ticalos, acum iese la iveala si rautatea interetnica, rezultata din anii de invrajbire sistematica promovata de aceiasi politicieni iresponsabili.
Pentru a-si asigura un loc in culcusul caldut, fara responsabilitati si plin de avantaje personale oferit de Parlament, politicienii acestui sistem politic parsiv au promovat si sustin ura interetnica, nepasandu-le de urmarile pe care le va avea atitudinea lor otravitoare.

Din nefericire, ura a ajuns sa otraveasca tanara generatie ceea ce anunta un viitor sumbru pentru acestia, care la randul lor o vor transmite si copiilor lor si asa mai departe.
Daca s-a ajuns pana acolo incat purtatrea tricolorului sa declanseze asemenea reactii in randul unor elevi, inseamna ca s-a ajuns prea departe si cu cat se intarzie luarea de masuri pentru stoparea fenomenului, cu atat acesta se va amplifica iar finalul va fi inevitabil, violent.

In timp ce copii se urasc si isi trimit amenintari cu moartea, politicienii vinovati de aceasta marsevie si copii lor, tariesc in caldurica si la adapostul oferit de sistemul politic, lipsisti de griji si fericiti cu “agoniselile” facute pe spinarea celor pacaliti zilnic prin propaganda asasinilor moralitatii, angajati la televiziunile aservite a caror scop este de a demoraliza, incita si invrajbi cetatenii pentru ca acestia sa poata fi subjugati cat mai usor.

Ce se mai poate face acum cand raul a fost deja implantat pentru a nu se ajunge la viitoare varsari de sange ?
In primul rand desfintarea acestui sistem politic pervers care in inconstienta si rautatea lui ne duce din rau in mai rau dar pana atunci va trebui promovata urgent o noua lege a cetateniei.

In prezent, toti noii nescuti pe teritoriul unui Stat dobandesc in mod automat cetatenia acelui Stat iar cand acestia devin adulti, constata ca pe langa etnie sau rasa au si o cetatenie pe care unii dintre ei nu si-o doresc. Acestia sunt victimele sigure ale escrocilor politicianisti a caror unica indeletnicire este invrajbirea, caci doar din asa ceva traiesc iar rezultatele le vedem.
Pentru a stopa fenomenul acesta distructiv oricarui Stat, propun ca cetatenia sa nu mai fie atribuita automat si obligatoriu, ci doar prin solicitare personala, dupa implinirea varstei majoratului.
De ce dupa inplinirea varstei majoratului? Pentru ca, major fiind, solicitantul poate constientiza obligatiile si drepturile ce vor decurge prin dobandirea cetateniei si prin juramant si semnatura, isi exprima adeziunea fata de acestea.
Toti celalti, care inca nu au indeplinit varsta sau care, majori fiind nu isi doresc cetatenia, vor avea statut de apatrid si se vor supune legilor statului pe teritoriul caruia locuiesc vremelnic dar nu vor avea dreptul de a alege si de a fi alesi si nici nu vor putea ocupa o functie publica, toate aceste drepturi fiind rezervate doar cetatenilor acelui Stat.
In cazul incalcarii grave a obligatiilor asumate, prin dispret fata de Statul al carui cetatean este, pe langa pedeapsa legala ii va fi retrasa si cetatenia, nemaiputand-o obtine niciodata.

Astfel se va elimina o cauza majora a tensiunilor in societate iar cetatenii vor constientiza importanta si responsabilitatea statutului de cetatean, care este mai presus decat etnia sau rasa, creindu-se acea unitate spre binele “cetatii” iar votul va capata adevarata sa valoare.

Trebuie sa incepem schimbarea sistemului daca dorim o revenire la normalitate.

Cu respect N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Mar 25 2013, 07:23 AM
Mesaj #127

Guests

Doamnelor si domnilor,

Situatia dramatica din Cipru, unde populatia nu isi mai poate folosi economiile depuse in banci de aproape o saptamana, este destinatia spre care ne indreptam cu totii, manati precum o turma behaitoare, de catre politicienii iresponsabili cocotati in varful acestui sistem politic ticalos.
Am vazut imaginile cu oamenii disperati care au ajuns la capatul rabdarii si care, culmea, isi varsa amarul pe.....UE. Nu isi dau seama ca de fapt problema lor, ca si a celor din UE, este sistemul politic in care traiesc si care permite tuturor smecherilor, mincinosilor si escrocilor sa ajunga la putere si care odata ajunsi acolo nu fac decat ceea ce stiu mai bine, adica ii smecheresc , ii mint si ii escrocheaza.
Din cauza sistemului politic parlamentar ticalos, in care politicienii au doar drepturi, privilegii si imunitati, omenirea a ajuns in aceasta criza economica si mai ales morala iar viitorul este si mai sumbru.
Daca nu ne vom trezi din “vrajeala” otravita a escrocilor televiziunilor aservite si nu vom incerca sa elaboram un alt sistem politic in care dreptatea, competenta si mai ales egalitatea in fata legii sa stea la baza, vom sfarsi prin haos, anarhie si apoi o lunga perioada de “legitima” dictatura in care vom fi striviti de aceiasi mincinosi si escroci, convertiti de data aceasta in dictatori.

O idee ar fi ADMINISTRAREA STATULUI PRIN CONTRACT , in care minciunile electorale vor fi platite de catre mincinosi iar incompetentii, spagarii si escrocii vor disparea din zona puterii caci altfel isi vor pierde toata “agoniseala”.
Ganditi caci aici este vorba de viata noastra si a urmasilor nostrii iar alegerea este pentru libertate sau sclavie, mai intai financiara si apoi fizica.

Cu respect N.M.

+Quote Post
Vizitator_Ioana C.
mesaj Mar 25 2013, 07:42 AM
Mesaj #128

Guests

Citeaza (translativus @ Mar 25 2013, 07:23 AM) *
O idee ar fi ]ADMINISTRAREA STATULUI PRIN CONTRACT[/color] , in care minciunile electorale vor fi platite de catre mincinosi iar incompetentii, spagarii si escrocii vor disparea din zona puterii caci altfel isi vor pierde toata “agoniseala”.

Domnule N.M., ideea dumneavoastra este geniala! rolleyes.gif Ar trebui sa se tina seama de ea si in noua Constitutie.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Mar 25 2013, 08:12 AM
Mesaj #129

Guests

Citeaza (Ioana C @ Mar 25 2013, 07:42 AM) *
Domnule N.M., ideea dumneavoastra este geniala! Ar trebui sa se tina seama de ea si in noua Constitutie.

Doamna,

Va multumesc pentru apreciere ! Din pacate, "noua Constitutie" nu este decat cea veche la care actualii politicieni, adevaratii vinovati de dezastrul in care ne aflam, vor incerca sa aduca niste modificari spre folosul lor si nu al nostru.
Dovada este dezinteresul total fata de ceea ce noi, cetatenii, am cerut prin Referendum- ul valid in care Parlamentul sa fie unicameral si care sa contina doar 300 de inutili.
Acum clocesc o marsevie si mai mare - REGIONALIZAREA -, prin care se vor creea noi structuri paguboase in fruntea carora vor fi noii superbaroni si toate acestea pe banii si munca noastra.
In loc sa simplifice si sa mai taie din stufarisul acesta de institutii care se calca pe pantofi intre ele, ai nostri politicieni le maresc numarul iar ineficienta si degradarea economica si morala va continua.

Pentru a scapa de aceasta plaga a societatii moderne - Parlamentul -, va trebui sa discutam si sa definitivam noul sistem politic iar inter-netul este mijlocul potrivit pentru aceasta.
Va astept cu comentarii si idei pe aceasta tema.

DACA NU NOI, ATUNCI CINE SI DACA NU ACUM ATUNCI CAND ?

Cu respect N.M.

+Quote Post
Vizitator_transslativus.
mesaj Apr 3 2013, 12:56 PM
Mesaj #130

Guests

Doamnelor si domnilor,

Traim vremuri in care sistemul politic parlamentar ni se dezvaluie in toata hidosenia sa.
Criza economica si morala in care am fost aruncati, debandada din sanatate si invatamant precum si problemele din agricultura, transporturi si comert, nu produc nicio emotie politicienilor nostri. Pentru ei, mult mai importante sunt obtinerea de privilegii, faramitarea tarii in feude (regiuni) dar mai ales aservirea justitiei pentru linistea traiului lor imbelsugat.

De ce se intampla asa ? Pentru ca sistemul politic perlamentar nu prevede nicio raspundere si deci nu se poate aplica nicio sanctiune politicienilor mincinosi, care odata ajunsi la putere au impresia ca sunt stapanii si nu angajatii nostri.
Dupa ce ne-au vandut industria la fier vechi, au instrainat pe nimic zacamintele naturale ne-au invrajbit si saracit la maximum, acum se pregatesc sa ne dea lovitura finala prin asazisa regionalizare, care de fapt nu este altceva decat o impartire de facto a teritoriului national.

Este o inconstienta, o afacere sau o tradare banoasa pentru tradatori ?

Ce facem noi ? Privim lipsiti de reactie cum acest sistem politic parsiv, inainte de a se prabusi, ne distruge nu doar pe noi, ci si viitorul copiilor si nepotilor nostri !?

In sistemul politic de administrare a statului prin contract, toate acestea nu sunt posibile caci in acest sistem politic, administratorul statului impreuna cu tot aparatul administrativ sunt responsabili pentru realizarea planului de dezvoltare prezentat in campania electorala iar beneficiile sau sanctiunile plicate lor, sunt direct legate de acest fapt.
Asa cum fiecare dintre noi activam in societate in baza unor contracte, asa si politicienii vor trebui sa activeze.
Ganditi la aceasta posibilitate si incercati sa va imaginati o lume in care, cu totii sa ne bucuram de drepturile obtinute in urma obligatiilor achitate.

DACA NU NOI, ATUNCI CINE SI DACA NU ACUM, ATUNCI CAND ?!

Cu respect N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Apr 10 2013, 06:01 AM
Mesaj #131

Guests

Doamnelor si domnilor,

Se spune ca politica este arta compromisului, adica a acordului intre doua sau mai multe parti, bazat pe cedari reciproce in vederea stingerii unui litigiu. Se mai spune ca Parlamentul, fiind “cea mai inalta forma a democratiei”, este locul destinat compromisurilor intre fortele politice si trebuie sa recunoastem ca asa si este.
Stiind toate acestea, suntem tentati sa credem ca intradevar, sistemul politic parlamentar ar fi cel mai bun si ca doar prin “arta” compromisului se poate ajunge la o solutie general valabila si benefica cetatenilor.

Asistam zilnic la negocieri si compromisuri dar stupoare, in ciuda acordurilor intre partile implicate politic, viata cetatenilor este din ce in ce mai grea iar cea a actorilor politici care se lupta si care prin negocieri acerbe ajung la compromisuri, este din ce in ce mai buna.
Evident, se pune intrebarea : pentru cine si ce negociaza parlamentarii daca rezultatele sunt acestea ?

Pe de alta parte, in afara politicului, toti cetatenii sunt obligati prin legile adoptate de parlamentari, sa interactioneze economic nu prin compromisuri ci prin cotracte ferme si cu reguli precise iar cei ce nu respecta clauzele din contract sunt supusi penalitatilor.
De ce nu, de exemplu si cetatenii sa poata negocia si ajunge la un compromis cu autoritatile in ceea ce priveste cuantumul sumelor taxelor si a impozitelor ?
Evident asa ceva ar duce la haos financiar deci nu se poate si atunci, care ar fi solutia ?

Situatia in care s-a ajuns este cauzata de modul gresit de abordare a problemelor in acest sistem politic anacronic, precum si a filosofiei de functionare a acestuia.
“Arta compromisului” functioneaza dar este folosita in scopul rezolvarii intereselor politicienilor si nu al cetatenilor, asa cum ar fi normal.

Intre alesi si alegatori trebuie sa existe relatia dintre angajat (alesul) si angajator (alegatorul) in care alesul se angajeaza in campania electorala sa indeplineasca niste obiective iar alegatorul se angajeaza sa isi plateasca taxele si impozitele necesare functionarii sistemului necesar alesului pentru a-si indeplini angajamentele.

In prezent angajatul (alesul) isi poate permite orice minciuna in campania electorala caci nefiind legat prin vreun contract, nici nu are vreo raspundere, in schimb, angajatorul (alegatorul) este obligat prin lege sa isi plateasca taxele si impozitele iar banii stransi astfel “dispar” necontrolat prin diverse conturi obscure si nu produc niciun beneficiu alegatorului platitor.
Un astfel de sistem politic nu poate duce decat la ruina in care se zbate omenirea in momentul de fata, prin dezechilibrul major creat tocmai de lipsa obligativitatii indeplinirii promisiunilor din campania electorala si a sanctiunilor pentru vinovati.

Daca obligativitatea platii taxelor de catre cetateni, nu este negociabila si deci nu se poate ajunge la un compromis, nu ar fi normal ca nici obligativitatea indeplinirii promisiunilor din campania electorala sa nu fie negociabila ?
NU AR TREBUI CA ANGAJATII (ALESII) SA FIE OBLIGATI PRIN CONSTITUTIE SA ISI RESPECTE PROMISIUNILE FACUTE IN CAMPANIA ELECTORALA, CAZ CONTRAR SA RASPUNDA CIVIL SAU PENAL, DUPA CAZ?

Intr-o societate a carei fundament este tocmai indeplinirea obligatiilor de catre fiecare in parte, beneficiile vor fi pe masura iar echitatea sociala va fi maxima caci doar asa adevaratele valori vor putea fi recunoscute si promovate in fruntea statului.

Ar trebui sa gandim serios asupra acestei probleme caci de rezolvarea ei va depinde nivelul de trai, al nostru si mai ales al urmasilor nostri.

Cu respect N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Apr 22 2013, 12:44 PM
Mesaj #132

Guests

Doamnelor si domnilor,

Dupa ultimul Congres, unde mult-iubitul si stimatul plagiator a fost reales iar puscariasul a fost aplaudat la scena deschisa, se pare ca situatia este mult mai grava decat se intrezarea.

Vazand marea batalie pe functiile de “secretari”, adica viitori feudali in viitoarele feude (regiuni), se pare ca indiferent de rezultatul de la Referendum-ul ce se va tine cu ocazia schimbarii de text din Constitutie, alesii sunt hotarati sa ne imparta si astfel sa ne destrame.

Dupa magaria cu smulgerea Kosovo din Serbia, pe care UE o accepta si chiar “incurajeaza” si pe cei reticenti sa o accepte, a venit si randul nostru sa fim impartiti, de data aceasta curveste, prin “vointa poporului liber exprimata....bla,bla”.
Cei care planuiesc destramarea, isi construiesc cu grije viitorul sperand ca vor ramane vesnic la putere dar pe langa ei se gasesc si vesnicii inghesuiti la pomana, gata sa se vanda pe ei si intreaga tara pentru un mic si o bere “gratis”.
Nassim Nicholas Taleb, profesor la cateva universitati printre care Polytechnic Institute of New York University si Oxford University a spus ca ”oamenii slabi acționează ca să-și satisfacă nevoile; oamenii puternici, responsabilitățile.”
Se pare ca la noi au ramas doar cei din prima categorie care, dupa ce au vandut tara la fier vechi, acum sunt gata sa isi imparta intre ei si ultimele firimituri.

A fos odata, Romania !

Cu respect pentru cei ce inca mai gandesc N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj May 27 2013, 06:22 AM
Mesaj #133

Guests

Doamnelor si domnilor,

Traim vremuri “interesante”, intr-o veselie disperata care arata celor interesati, fundatura in care a ajuns omenirea si zbaterea neputincioasa, asemanatoare cu cea a unei insecte prinsa in plasa unui paianjen.

Recentele atacuri asupra unor militari in Anglia si Franta dar mai ales modul si cruzimea cu care s-au efectuat acestea, asociate cu miscarile tinerilor din diverse tari, chiar si in Suedia cea atat de laudata, ne arata (pe langa criza economica) esecul acestui sistem politic anacronic si epuizat moral, care nu numai ca nu are solutii la actualele probleme si asteptari ale popoarelor dar nu are nici macar idei pentru a schita o directie care sa dea sperante tinerilor.
In loc de reforme si proiecte viabile pentru a atrage si implica tanara generatie, sistemul politic le ofera somaj si casatorii gay.

Ascultam uimit marea gaselnita a PE, prin care se impunea restaurantelor folosirea uleiului de masline doar din recipiente speciale.
Bravos PE, in sfarsit ati gasit cauza problemelor economice, morale si sociale din UE. Hilar este ca dupa ce si-au stors creierii si au pierdut o gramada de timp (pe banii nostrii) cu astfel de ineptii, s-au razgandit si au retras acea masura.
Se munceste din greu la PE. Rezultatele le vedem si le traim cu totii.

Curios este ca, desi traim zilnic in rautatea acestui sistem politic, ne-am obisnuit cu raul si orbiti de propaganda mincinoasa in care a fost atrasa Mass-Madia, ramanem captivi acestui sistem, precum dependentul de drogul sau.
Si mai curios este faptul ca, atunci cand cineva pune degetul pe rana si arata unde este infectia, in loc sa starneasca curiozitatea, acesta declanseaza reactii adverse irationale.
Sa fie oare frica de nou, lenea in gandire sau pur si simplu efectul otravii propagandei sistemului, care a paralizat centrii nervosi ai reactiei si care prin deturnarea adevarurilor reuseste o dezorientare generala ?

Din nefericire, drumul pe care omenirea l-a luat sub acest sistem politic duce in prapastie iar caderea va cauza un nou macel mondial.
Chiar nu invatam nimic din istorie ?

Singura modalitate de a evita caderea este schimbarea acestui sistem politic pervers care a fost infestat de escroci politicianisti si inlocuirea lui cu un altul care sa aiba “anticorpii” necesari pentru a nu le mai permite acelora accesul la putere si care sa fie indreptat, asa cum este normal, spre ajutorarea cetateanului si nu impotriva lui iar aceasta o putem face doar noi caci,

Cu respect pentru cei inca neanregimentati, care desi inca nu vad solutia, macar au descoperit cauza rautatilor la care sunt supusi zilnic, N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj May 31 2013, 02:20 PM
Mesaj #134

Guests

Doamnelor si Domnilor,

A venit si ziua in care sistemul politic parlamentar, la cel mai inalt nivel al sau, adica PE, sa isi arate fara echivoc neputinta in gestionarea problemele UE si faptul ca este total depasit de istorica incercare la care este supus, cea de a coagula Europa in cel mai puternic Stat economico-militar al planetei, SUE.

Comisarul european pentru afaceri interne Cecilia Malstrom, a anuntat ca statele membre, Comisia Europeana si Parlamentul European au ajuns la un punct de vedere comun in vederea reformei pe Acordul Schengen, astfel ca din 2014, statele membre vor putea sa reinstaureze controale la frontierele nationale pentru o perioada maxima de doi ani.

Ati auzit bine, se vrea reintroducerea controalelor la frontiera intre statele membre ale acordului Schengen !
O vorba spune ca la o problema data, desteptul vine cu o solutie iar prostul cu o interdictie.
Daca toata crema parlamentarismului european, nu este in starea sa gaseasca solutii la criza economica si morala, pe care tot ei au declansat-o, in care se zbate un intreg continent si vine cu astfel se surogate, inseamna ca acest sistem politic pervers si politicienii pe care i-a promovat trebuiesc grabnic inlocuiti caci raul abia acum urmeaza.

UE este condusa in cel mai pur sistem parlamentar si nu poate invinui pe nimeni de esecul total in care se balaceste.
Ceea ce se intampla cu biata Europa este rezultatul direct si incontestabil al acestui sistem politic anacronic iar viitorul, dupa cum vedeti, este lipsit de speranta.

Cea mai mare putere planetara, USA, are sistem prezidential, cea de a doua mare putere planetara, China, nici macar nu are Parlament iar rata ei de dezvoltare o indreptateste sa aspire in viitorul apropiat la locui intai mondial.
Unde este Europa parlamentarista ? Incotro se indreapta ea ? Ne reantoarcem la vechile frontiere si la vechile obiceiuri ? Asa considera ilustri politicieni europeni ca putem rezista in lumea ce va sa vina ?

Din nefericire pentru noi si mai ales pentru generatia tanara, somera acum in proportie de 23%, sistemul politic parlamentar naclait in propriile cutume si rautati, epuizat moral si imobil incurabil, nu mai reprezinta decat interesele meschin ingusete ale unor persoane avide de putere sau bogatii.
Partea tragica este ca in perfidia lui, acest sistem politic a reusit sa imbecilizeze proprii cetateni incepand din scoala si terminand cu propaganda mincinoasa zilnica prin Mass-Media, cum ca ar fi “cea mai inalta forma a democratiei” cand de fapt nu este altceva decat cea mai inalta forma a escrocheriei si minciunii.
Va mai amintiti parlamentarul pe care l-ati votat si mai ales promisiunile pe care vi le-a facut ?
Ce s-a ales de acele promisiuni ?

In sitemul politic parlamentar niciun parlamentar nu poate, chiar daca ar vrea, sa realizeze promisiunile facute pentru simplul fapt ca sunt prea multe promisiunile si prea rupte de realitate.
Totusi, de ce se lasa lumea mintita si ii voteaza si revoteaza ?
Aici este perversitatea sistemului care prin propaganda mincinoasa, intretinuta zi de zi pe toate canalele Media, a reusit sa perverteasca sau sa “adoarma” mintile oamenilor astfel incat acestia sa se supuna sistemului, fara a mai gandi ca se poate si altfel.

Cum toate au un inceput si un sfarsit, a sosit si vremea acestui sistem politic pervers pentru a trece in istorie dar pana sa isi dea obstescul sfarsit, inca mai poate provoca mult rau iar daca in momentul inevitabil al prabusirii, nu suntem pregatiti sa il inlocuim cu un alt sistem mai bun si care sa corespunda actualelor provocari, riscam sa alunecam in anarhie care este precuroarea dictaturii.

De aceea tot incerc o trezire si ma bucur cand, prin alte canale, recunosc idei izvorate din acest material. Sunt convins ca va veni si ziua cand, ajunsi la saturatie, veti contribui cu idei si prin dezbateri corecte, caci in fond dezbatem insasi viata noastra si a copiilor nostri, vom pune bazele unui nou sistem politic adaptat la nevoile actuale caci,

DACA NU NOI, ATUNCI CINE SI DACA NU ACUM, ATUNCI CAND !

Cu respect pentru cei care in modul cel mai responsabil isi gandesc un viitor normal, N.M.

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Jun 5 2013, 01:57 PM
Mesaj #135

Guests

Translativus, ti-ai facut blog pe forum?

Ideea ta, de a transforma o tara intr-o pseudo-companie ai carei actionari sunt cetatenii, este absurda. O corporatie se conduce prin contract deoarece scopul acesteia este profitul, care se obtine scazand costurile sau crescand veniturile prin crestere de vanzari/pret. Un stat este mult prea complex pentru a aplica aceleasi principii asa ca, daca ai incerca, ai fi fortat sa adaugi la contractul initial amendamente peste amendamente care ar duce, mai devreme sau mai tarziu, inapoi la problemele din republica reprezentativa.

Sistemul politic in Romania nu trebuie schimbat pentru ca functioneaza si ne ofera exact ceea ce promite: clasa politica este o reflectie fidela a populatiei. Coruptia, furtul, haosul, lenea, prostia samd. se manifesta in procente relativ egale atat in randul policienilor cat si in randul celor cu drept de vot.
Mai mult decat atat, absenteismul este irelevant. Daca 30% dintre toti votantii isi exprima un punct de vedere, atunci vom avea acelasi rezultate in cazul in care si l-ar exprima 60% sau 100%. Ganditi-va doar la sondajele de opinie, care se fac pe esantioane de o mie, doua mii de persoane, prezentand maxim 0.01% din totalul populatiei, si care, atunci cand nu sunt masluite, sunt foarte aproape de rezultatele finale.

Vrei sa vezi progres in Romania? Ei bine, acesta poate avea 2 surse, una pe termen scurt-mediu, a doua pe termen lung. Prima, cea pe termen scurt, este externa (SUA, UE) si a reprezentat principalul motor al progresului in ultimii 20 de ani. A doua sursa este educatia care, din intamplare, este la pamant.

Daca vrei sa aduci plus de valoare in societatea romaneasca, concentreaza-te pe dezbateri/actiuni care tin de educatie - utopiile care implica schimbari majore in societate sunt un exercitiu imaginar inutil.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Jun 5 2013, 05:04 PM
Mesaj #136

Guests

Citeaza (Un Observator @ Jun 5 2013, 01:57 PM) *
Ideea ta, de a transforma o tara intr-o pseudo-companie ai carei actionari sunt cetatenii, este absurda.

Domnule,

Nu inteleg supararea dvs dar apreciez faptul ca va exprimati in legatura cu subiectul.

Analogia intre adminstrarea statului prin contract si modul de functionare a unei corporatii, a fost facuta cu scopul de a face mai usor de inteles pentru cititori, ideia initiala.
De buna-seama, aministrarea unui stat este mult mai complexa decat a unei corporatii dar in ideea pe care mi-am expus-o la pag. 1, precum si pe parcursul dezbaterilor avute cu diversi interlocutori, am aratat ca alegatorilor va trebui sa li se prezinte, in campania electorala de catre candidat, un plan de dezvoltare si administrare care odata ales, va trebui onorat precum clauzele unui contract.
Votul majoritar care certifica victoria in alegeri va fi considerat drept semnatura alegatorilor iar planul alesului respectiv va fi publicat in Monitorul Oficial si va trebui respectat.

Exdemplu ultra-simplificat.

Mai multi candidati, promit in campanie constructia unei autostrazi de o suta de Km intre A si B, defalcat pe cei patru ani de mandat dar si costurile totale cu constructia si cu administrarea statului in acei patru ani.
Pe alegatori nu ii intereseaza amanuntele despre cati ingineri vor proiecta sau construi, nici firmele care vor lua parte la proiect, nici de cati functionari ai administratiei va fi nevoie si nici toate amanuntele necesare unei astfel de constructii, ci utilitatea constructiei respective precum si costurile pe care le va suporta.

Toate amanuntele din "bucataria" planului intra in sarcina politicienilor care se prezinta in alegeri si ei vor fi primii interesati in gasirea specialistilor si a celor mai eficiente metode pentru indeplinirea planului respectiv, caci ei vor fi raspunzatori material pentru indeplinirea lui.
Astfel, in spatele unei banale promisiuni de construire a unei autostrazi precum si a pretului de cost, se va desfasura uriasa si complexa munca a acelora care fac promisiunea.

FOARTE IMPORTANT ! Toata aceasta formidabila munca de planificare se va desfasura inainte de alegeri, astfel ca in campania electorala, candidatii respectivi vor putea (sau nu) sa isi sustina planul.
Evident rasplata va fi pe masura, pentru cei care castiga alegerile iar ceilalti, care pierd, vor urmari atent si nesiliti de nimeni realizarea planului de catre invingator si ii vor sanctiona orice abatere.

Astfel se va realiza fara niciun efort, din partea alegatorului, acea “auto-cernere” absolut necesara a politicienilor si automat vor disparea incompetentii, mincinosii si escrocii din sistem, caci nimeni nu isi va mai risca propriul venit de dragul unora ca acestia.
Asa se va indeplini prima si cea mai importanta etapa in revenirea la normal a societatii, prin recunoasterea si remunerarea adecvata a adevaratilor specialisti.

In privinta fricii dvs ca pe parcurs, din cauza complexitatii situatiei, vor trebui aduse numeroase amendamente, va anunt ca s-a descoperit un instrument la indemana tuturor si anume DEMISIA.
Daca nu te poti tine de planul pe care tu insuti l-ai propus, inseamna ca tu si echipa ta sunteti incompetenti si nu mai aveti ce cauta in fruntea statului.

Majoritatea interlocutorilor imi spun ca adminmistrarea unui stat este foarte complexa.
Nu va contrazic, asa este si de aceea am pretentia ca in fruntea lui sa fie doar oameni competenti.
Problema este, asa dupa cum bine constatam, ca din vorbe toti sunt specialisti dar proba competentei este realizarea promisiunilor, ori tocmai la acest capitol politicienii sistemului politic parlamentar sunt zero.
Nu contest, sunt si oameni capabili printre ei dar din nefericire rezultatele sunt cele pe care le traim.

Spuneti ca sistemul politic din Romania “ne ofera exact ceea ce promite: clasa politica este o reflectie fidela a populatiei. Coruptia, furtul, haosul, lenea, prostia samd. se manifesta in procente relativ egale atat in randul policienilor cat si in randul celor cu drept de vot.”

Uitati de cei scarbiti de politica si care refuza sa se mai prezinte la vot iar acestia sunt majoritari. Dar hai sa presupunem ca asa este in Romania, atunci de ce se intampla la fel si in celelalte tari care au acelasi sistem politic, tot lenesi, mincinosi, corupti.....etc sunt electorii ?
Daca nu, de ce sunt bantuiti de aceiasi criza economica si mai ales morala ?
De ce un PE, in care s-a adunat intraga “crema” a europei, nu este in stare sa rezolve problemele uniunii ?
Chiar nu vedeti ca sistemul politic actual nu mai corespunde nevoilor unei societati care se misca cu viteza internet-ului si care nu mai este rabdatoare cu hatisul de comisii si comitete care dezbat (cu viteza melcului somnoros) orice in afara problemelor stringente ?

Spuneti ca absenteismul este “irelevant” ? Glumiti sau este o recunoastere a marii minciuni cum ca sistemul politic parlamentar ar fi “ cea mai inalta forma a democratiei” ?
Daca majoritatea nu se prezinta la vot, inseamna ca deciziile sunt luate de o minoritate iar acest fapt nu are nimic in comun cu democratia.

A ne concentra pe “dezbateri/actiuni care tin de educatie”, intr-un sistem politic ostil si pervers, este echivalent cu efectul unei frectii la piciorul de lemn.
Cum reformarea acestui sistem politic s-a dovedit a fi imposibila, singura solutie este inlocuirea lui.

Am o curiozitate la care va rog sa imi raspundeti : De ce nu sunteti de acord ca politicienii sa vina in campania electorala cu “lectiile facute” si sa raspunda material pentru neandeplinirea promisiunilor ?
Astept un raspuns sincer !

Pana atunci, celor care nu mai accepta arbitrariul, hotia, minciuna, nepasarea si obraznicia acestui sistem politic platit din banii nostri, le transmit ca se poate si altfel si nu trebuie decat sa vrem schimbarea caci,

Cu respect pentru cei care gandesc si care nu se sfiesc sa isi exprime parerile, N.M.

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Jun 6 2013, 08:02 AM
Mesaj #137

Guests

Citeaza (translativus @ Jun 5 2013, 05:04 PM) *
Toate amanuntele din "bucataria" planului intra in sarcina politicienilor care se prezinta in alegeri si ei vor fi primii interesati in gasirea specialistilor si a celor mai eficiente metode pentru indeplinirea planului respectiv, caci ei vor fi raspunzatori material pentru indeplinirea lui.
Astfel, in spatele unei banale promisiuni de construire a unei autostrazi precum si a pretului de cost, se va desfasura uriasa si complexa munca a acelora care fac promisiunea.

Problema principala aici este ca un plan coerent, realizabil are nevoie de informatii exacte. Altfel spus, trebuie sa pui la dispozitia oricarui partidas cu cateva mii de semnaturi situatia financiara a fiecarui minister. Tot ce insemna negocieri, contracte active, precontracte etc totul trebuie sa devina informatie care se obtine facil. Nu se poate ca un stat sa-si arate intreaga "bucutarie" financiara pentru ca alte state sau mari corporatii vor incerca sa profite de pe urma lor, in defavoarea statului. Contractele nu pot fi facute atunci cand nu sunt sau nu pot fi cunoscute toate datele problemei asa ca niciodata, in lumea in care traiam, nu vei vedea ceea ce sugerezi.

Citeaza
Uitati de cei scarbiti de politica si care refuza sa se mai prezinte la vot iar acestia sunt majoritari. Dar hai sa presupunem ca asa este in Romania, atunci de ce se intampla la fel si in celelalte tari care au acelasi sistem politic, tot lenesi, mincinosi, corupti.....etc sunt electorii ?
Daca nu, de ce sunt bantuiti de aceiasi criza economica si mai ales morala ?
De ce un PE, in care s-a adunat intraga “crema” a europei, nu este in stare sa rezolve problemele uniunii ?
Chiar nu vedeti ca sistemul politic actual nu mai corespunde nevoilor unei societati care se misca cu viteza internet-ului si care nu mai este rabdatoare cu hatisul de comisii si comitete care dezbat (cu viteza melcului somnoros) orice in afara problemelor stringente ?

Lucrurile se intampla la fel ca in Romania in Bulgaria, Grecia, in unele foste republici sovietice, in tari din America de Sud iar motivul este, de obicei, educatia. In tarile dezvoltate, lucrurile se intampla altfel (mai bine) tot din cauza educatiei.
PE si CE nu pot rezolva problemele Europei pentru ca nu au putere de decizie, fiecare tara face, cu mici restrictii, cam ce vrea. Prin urmare, tarile din sud si est, care stau prost la capitolul educatie, o duc rau, tarile din nord si vest, care stau mai bine la cap. educatie o duc mai bine.

Citeaza
Spuneti ca absenteismul este “irelevant” ? Glumiti sau este o recunoastere a marii minciuni cum ca sistemul politic parlamentar ar fi “ cea mai inalta forma a democratiei” ?
Daca majoritatea nu se prezinta la vot, inseamna ca deciziile sunt luate de o minoritate iar acest fapt nu are nimic in comun cu democratia.

Nu exista nici o diferenta statistica intre prezenta 30% si prezenta 100%, cand se analizeaza rezultatele. Acestea vor fi aceleasi indiferent de prezenta la vot, fapt demonstrabil matematic. Faci presupunerea ca cei care nu se prezinta la vot ar fi intr-o anumita tabara politica - fals. Iti explic inca o data:
- un sondaj corect de opinie facut pe un esantion de 0.01% va avea rezultate cu marja de eroare de ~3-5%;
- un sondaj corect de opinie facut pe un esantion de 1% va avea rezultate cu marja de eroare <1%

Prezenta la vot de 30% este de fapt un sondaj de opinie pe un esantion de 30% iar marja lui de eroare este mai mica de 0.1%. Prin urmare, prezenta de 100% la voturi n-ar schimba rezultatele procentuale finale cu nimic. O exceptie in acest sens (care intareste regula) a fost vara trecuta, cand sustinatorii Presedintelui au absentat intentionat pentru a invalida rezultatul referendumului.

Citeaza
A ne concentra pe “dezbateri/actiuni care tin de educatie”, intr-un sistem politic ostil si pervers, este echivalent cu efectul unei frectii la piciorul de lemn.
Cum reformarea acestui sistem politic s-a dovedit a fi imposibila, singura solutie este inlocuirea lui.

Am o curiozitate la care va rog sa imi raspundeti : De ce nu sunteti de acord ca politicienii sa vina in campania electorala cu “lectiile facute” si sa raspunda material pentru neandeplinirea promisiunilor ?
Astept un raspuns sincer !

Pana atunci, celor care nu mai accepta arbitrariul, hotia, minciuna, nepasarea si obraznicia acestui sistem politic platit din banii nostri, le transmit ca se poate si altfel si nu trebuie decat sa vrem schimbarea caci,

Sistemul policit nu este nici ostil, nici pervers, ci o oglinda a societatii in general. Nu-l vei schimba niciodata pentru ca ar trebui sa schimbi intreaga societate. Romanii sunt corupti, fura si mint in procente similare atat in guvern cat si in magazinul de la cotul strazii asa ca problema nu este la varf ci exista peste tot.

Politicienii nu trebuie sa vina cu "lectiile facute" pentru ca nu toate "lectiile" trebuie sa fie publice. Ce propui tu ar fi posibil numai intr-o lume in care toti oamenii au educatia necesara sa inteleaga cum se conduce o tara si in care statele nu au interese internationale divergente. O utopie la fel de absurda ca si comunismul.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Jun 7 2013, 08:37 AM
Mesaj #138

Guests

Citeaza (Un Observator @ Jun 6 2013, 08:02 AM) *
Problema principala aici este ca un plan coerent, realizabil are nevoie de informatii exacte. Altfel spus, trebuie sa pui la dispozitia oricarui partidas cu cateva mii de semnaturi situatia financiara a fiecarui minister.

Domnule,

Intradevar, pentru a putea face un plan ai nevoie de informatii si mai ales de date exacte iar acestea sunt publice (in marea lor majoritate).
Evident, sunt si informatii din domeniile speciale care sunt secrete si care trebuiesc transmise la predare/preluare de mandat intre persoanele care ocupa functiile respective dar acestea nu pot impiedica alcatuirea in avans a unui program politico-economic de interes national, care sa poata fi prezentat in campania electorala.

Referitor la presupusa protectie a “bucatariei” financiare fata de marile corporatii, hadeti sa fim seriosi.
Realitatea cotidiana ne arata ca de fapt, marile corporatii fac “lobi” direct la PM (oricare ar fi acesta) si la politicieni, influentandu-le deciziile (vezi gazele de sist), asta in cazul in care nu chiar PM face el insusi oferte direct catre marile corporatii si chiar instraineaza ceea ce nu ii apartine (vezi petrolul si gazele din Marea Neagra care au fost date chiar inainte de a fi castigate in instantele internationale).
Nu ma mai pierd in exemple de acest gen caci este arhicunoscut faptul ca “bucataria” este vraiste si numai cine nu vrea nu profita iar de raspuns, nu raspunde nimeni pentru jaful continuu asupra noastra.
Cine nu vede acest adevar, ori este naiv, ori interesat !

Sustineti ca educatia este principala cauza a situatiei in care ne aflam astazi si in mare masura aveti dreptate.
Problema este ca, si popoarele “educate”, deopotriva cu cele “needucate” se zbat in aceiasi criza economica si morala. Oare de ce ? Ce au ele in comun ? Nu cumva au in comun tocmai sistemul politic parlamentar ? Nu acest sistem politic este raspunzator pentru faptul ca mari economii, precum cea germana, sunt umilite de catre un alt sistem politic venit din intunericul comunist dar care acum are la carma lideri “luminati” (vezi China)?
Nu sunt adeptul unui astfel de sistem politic dar trebuie sa recunoastem ca ne-a demonstrat fara tagada ca balmajeala parlamentarista sterila a devenit cea mai mare frana in dezvoltarea unei societati si va duce chiar la colapsarea ei.

Din nefericire, UE s-a format pe sheletul vechiului sistem politic iar efectele sunt pe masura.
Spuneti ca “PE si CE nu pot rezolva problemele Europei pentru ca nu au putere de decizie, fiecare tara face, cu mici restrictii, cam ce vrea.”
De ce nu au putere de decizie ? Cine sunt cei care nu dau puterea de decizie si mai ales, de ce nu o fac ? Daca nu au putere de decizie, atunci de ce arunca iresponsabil cu banii contribuabilului european iar intrebarea de baza este ca, daca nu au putere de decizie, ce rost mai au aceste institutii ?
Adevarul este ca, totul se invarteste in jurul unor sume imense stranse din buzunarele noastre si care sunt tinta tuturor smecherilor spre o imbogatire rapida si facila.

Revenind la aceia dintre noi care scarbiti de minciuna obraznica a acestui sistem politic, nu mai participa la vot, sa inteleg ca daca “Nu exista nici o diferenta statistica intre prezenta 30% si prezenta 100%, cand se analizeaza rezultatele.” nici nu ar mai trebui o anumita prezenta in cazul referendum-urilor, ba chiar ar fi suficiente doua sau trei persoane pentru a stabili un anumit curs ?
Intrebare : Cum ramane cu democratia atat de mult trambitata de acest sistem politic perfid ?
Cu statistici si matematici abstracte poti demonstra orice dar aici este vorba despre vietile oamenilor si de libertatea lor de a alege.

Spuneti ca fac “ presupunerea ca cei care nu se prezinta la vot ar fi intr-o anumita tabara politica”. Nu domnule, nu sunt intr-o anumita tabara politica ci sunt cei scarbiti de sistemul politic actual, care i-a mintit de fiecare data si care nu da niciun semn de indreptare caci nu se poate indrepta, ba dimpotriva, le taie si sperantele de viitor.
Repet, daca nu ai de ales decat intre rau, mai rau si foarte rau, este absolut normal sa nu participi la o astfel de alegere.

Ostilitatea sistemului politic vine din obraznicia functionarilor lui, care este izvorata din nepasarea si rautatea “alesilor” care la randul lor, au ca scop principal doar interesele proprii. Asa s-a devalizat tara si inca se continua jaful.
Perfidia acestui sistem politic vine din promisiunile mincinoase facute cu zambetul pe buze si care au scopul dovedit de a ii pacali pe alegatori, clamand totodata cu nerusinare ca reprezinti “cea mai inalta forma a democratiei”, aceasta minciuna fiind repetata pana la saturatie.

Afirmati ca “Romanii sunt corupti, fura si mint in procente similare atat in guvern cat si in magazinul de la cotul strazii asa ca problema nu este la varf ci exista peste tot.”
Sa inteleg ca dvs sunteti de alta nationalitate ?
Daca nu, sa inteleg ca va regasiti in descrierea pe care ne-ati facut-o ?
Va complaceti in aceasta stare ? Daca nu, ce ati facut dvs personal in a indrepta situatia ?
Nu mi-ati raspuns la intrebarea : De ce nu sunteti de acord ca politicienii sa raspunda material pentru nerealizarea promisiunilor din campania electorala ? Inca astept raspuns !

Este usor sa stai pe gard si sa dai cu huo la cei care cauta solutii la probleme. Mai greu este sa pui si tu umarul !
De aceea fac invitatie catre toti cei nemultumiti de actualul sistem politic si care nu se tem sa puna umarul la gasirea unor solutii pentru inlocuirea acestui sistem politic perfid, sa participe la dezbatere caci,

Cu respect pentru toti cei ce cauta permanent soluitii spre mai bine si nu se tem de schimbari caci shimbarea reprezinta insasi evolutia - N.M.

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Jun 7 2013, 01:32 PM
Mesaj #139

Guests

Citeaza
Intradevar, pentru a putea face un plan ai nevoie de informatii si mai ales de date exacte iar acestea sunt publice (in marea lor majoritate).
Evident, sunt si informatii din domeniile speciale care sunt secrete si care trebuiesc transmise la predare/preluare de mandat intre persoanele care ocupa functiile respective dar acestea nu pot impiedica alcatuirea in avans a unui program politico-economic de interes national, care sa poata fi prezentat in campania electorala.

Referitor la presupusa protectie a “bucatariei” financiare fata de marile corporatii, hadeti sa fim seriosi.
Realitatea cotidiana ne arata ca de fapt, marile corporatii fac “lobi” direct la PM (oricare ar fi acesta) si la politicieni, influentandu-le deciziile (vezi gazele de sist), asta in cazul in care nu chiar PM face el insusi oferte direct catre marile corporatii si chiar instraineaza ceea ce nu ii apartine (vezi petrolul si gazele din Marea Neagra care au fost date chiar inainte de a fi castigate in instantele internationale).
Nu ma mai pierd in exemple de acest gen caci este arhicunoscut faptul ca “bucataria” este vraiste si numai cine nu vrea nu profita iar de raspuns, nu raspunde nimeni pentru jaful continuu asupra noastra.
Cine nu vede acest adevar, ori este naiv, ori interesat !

Chiar daca s-ar rezolva cumva problemele secretelor de stat, apar alte probleme.
Promisiunile exagerate ale politicienilor sunt facute deoarace exista presiune in acest sens din partea publicului. Prin urmare, partidele care ajung la putere au tendinta sa promita lucruri care sunt realizabile numai in cel mai bun scenariu. Acest lucru se intampla, de fapt, si in cadrul corporatiilor - targeturile sunt calculate de cele mai multe ori fara sa fie luat in calcul neprevazutul, asa ca se dovedesc destul de des nerealiste. Aceasta este natura umana - tendinta de a avea asteptari exagerate.
Transformarea promisiunilor din campanii in contracte n-ar schimba-o.

Citeaza
Sustineti ca educatia este principala cauza a situatiei in care ne aflam astazi si in mare masura aveti dreptate.
Problema este ca, si popoarele “educate”, deopotriva cu cele “needucate” se zbat in aceiasi criza economica si morala. Oare de ce ? Ce au ele in comun ? Nu cumva au in comun tocmai sistemul politic parlamentar ? Nu acest sistem politic este raspunzator pentru faptul ca mari economii, precum cea germana, sunt umilite de catre un alt sistem politic venit din intunericul comunist dar care acum are la carma lideri “luminati” (vezi China)?
Nu sunt adeptul unui astfel de sistem politic dar trebuie sa recunoastem ca ne-a demonstrat fara tagada ca balmajeala parlamentarista sterila a devenit cea mai mare frana in dezvoltarea unei societati si va duce chiar la colapsarea ei.

Crizele economice sunt specifice capitalismului, clasa politica le poate atenua efectele dar nu le poate preveni (desi au fost multe decizii proaste, statele au reusit totusi sa evite foamete/razboaie de data aceasta, spre deosebire de anii 30). Ai o varianta care poate inlocui capitalismul?
China umileste Germania? Sper ca glumesti. China vinde principala ei resursa, mana de lucru ieftina, la fel cum Rusia vinde resurse naturale. Ambele modele sunt ineficiente pe termen lung, avantajeaza coruptia generalizata si aduc foarte putine beneficii populatiei. Alte tari care au PIB pe locuitor aproape de al Chinei sunt Tunisia, Algeria sau Iran.. Oare dau si acestea lectii Germaniei?

Citeaza
Din nefericire, UE s-a format pe sheletul vechiului sistem politic iar efectele sunt pe masura.
Spuneti ca “PE si CE nu pot rezolva problemele Europei pentru ca nu au putere de decizie, fiecare tara face, cu mici restrictii, cam ce vrea.”
De ce nu au putere de decizie ? Cine sunt cei care nu dau puterea de decizie si mai ales, de ce nu o fac ? Daca nu au putere de decizie, atunci de ce arunca iresponsabil cu banii contribuabilului european iar intrebarea de baza este ca, daca nu au putere de decizie, ce rost mai au aceste institutii ?
Adevarul este ca, totul se invarteste in jurul unor sume imense stranse din buzunarele noastre si care sunt tinta tuturor smecherilor spre o imbogatire rapida si facila.

Nu au putere de decizie pentru ca avem o uniune doar cu numele. PE si CE vor putea lua decizii atunci cand statele vor renunta, macar partial, la suveranitate. Pana atunci, puterea de decizie o au statele - fiecare in parte.

Citeaza
Revenind la aceia dintre noi care scarbiti de minciuna obraznica a acestui sistem politic, nu mai participa la vot, sa inteleg ca daca “Nu exista nici o diferenta statistica intre prezenta 30% si prezenta 100%, cand se analizeaza rezultatele.” nici nu ar mai trebui o anumita prezenta in cazul referendum-urilor, ba chiar ar fi suficiente doua sau trei persoane pentru a stabili un anumit curs ?
Intrebare : Cum ramane cu democratia atat de mult trambitata de acest sistem politic perfid ?
Cu statistici si matematici abstracte poti demonstra orice dar aici este vorba despre vietile oamenilor si de libertatea lor de a alege.
Spuneti ca fac “ presupunerea ca cei care nu se prezinta la vot ar fi intr-o anumita tabara politica”. Nu domnule, nu sunt intr-o anumita tabara politica ci sunt cei scarbiti de sistemul politic actual, care i-a mintit de fiecare data si care nu da niciun semn de indreptare caci nu se poate indrepta, ba dimpotriva, le taie si sperantele de viitor.
Repet, daca nu ai de ales decat intre rau, mai rau si foarte rau, este absolut normal sa nu participi la o astfel de alegere.

Eu nu am spus ce ar trebui sa fie, nu mi-am dat cu parerea, am explicat doar faptul ca absenteismul este, de obicei, irelevant in rezultatele unor alegeri.

Citeaza
Ostilitatea sistemului politic vine din obraznicia functionarilor lui, care este izvorata din nepasarea si rautatea “alesilor” care la randul lor, au ca scop principal doar interesele proprii. Asa s-a devalizat tara si inca se continua jaful.
Perfidia acestui sistem politic vine din promisiunile mincinoase facute cu zambetul pe buze si care au scopul dovedit de a ii pacali pe alegatori, clamand totodata cu nerusinare ca reprezinti “cea mai inalta forma a democratiei”, aceasta minciuna fiind repetata pana la saturatie.

Nepasarea si rautate nu este a "alesilor", ci este a alegatorilor. Le-a pus cineva pistolul la tampla oamenilor cand au votat in masa o gramada de penali in noul parlament? Nu, in schimb, au primit ba un pachet, ba o sacosa, ba un post la vreo institutie, ba un contract. Altii, razboinici revolutionari ca tine, spumegau "Sa-i dam jos pe aia!". Cei care nu au votat, au avut alte interese, probabil mai importante pentru ei. Stiam ca sunt serpi cand i-am trimis sa ne conduca asa ca nu trebuie sa ne mire ca acum musca. Perfidia este, deci, a alegatorilor.

Citeaza
Afirmati ca “Romanii sunt corupti, fura si mint in procente similare atat in guvern cat si in magazinul de la cotul strazii asa ca problema nu este la varf ci exista peste tot.”
Sa inteleg ca dvs sunteti de alta nationalitate ?
Daca nu, sa inteleg ca va regasiti in descrierea pe care ne-ati facut-o ?
Va complaceti in aceasta stare ? Daca nu, ce ati facut dvs personal in a indrepta situatia ?

Sunt roman, nu am spus ca toti romanii sunt corupti, fura si mint. Un procent semnificativ o fac, procent care este constant in toate straturile societatii, inclusiv conducerea. Pe langa cei care sunt corupti, fura si mint, exista cei care tolereaza acest tip de comportament iar impreuna, cele doua grupuri de romani reprezinta mai mult de 50% din populatie.
Eu fac parte din minoritate si pentru a indrepta situatia am votat si voi continua sa votez oamenii curati, decenti, competenti indiferent de partid. Din pacate, rezultatele sunt de cele mai multe ori dezamagitoare insa, foarte important, exista un trend pozitiv in ultimii 10 ani si rezultatele au inceput sa se vada, mai ales in justitie. Sper ca, in viitor, acestea sa apara si in domeniul educatiei.

Citeaza
Nu mi-ati raspuns la intrebarea : De ce nu sunteti de acord ca politicienii sa raspunda material pentru nerealizarea promisiunilor din campania electorala ? Inca astept raspuns !

Pentru ca nimeni nu vede in viitor. Promisiunile pot fi oneste insa uneori nu pot fi realizate datorita unor factori neprevazuti. Nu sunt de acord cu penalizarea in masa a tuturor politicienilor. Mincinosii si hotii trebuie penalizati prin vot si justitie, nu este necesara complicarea lucrurilor prin contracte.

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Jun 7 2013, 02:50 PM
Mesaj #140

Guests

Sa fim seriosi, politicienii romani au fost mereu la fel; e suficient sa recititi clasicii Camil Petrescu si Liviu Rebreanu. Si totusi a fost o perioada in care Romaniei i-a mers bine, in care si-a castigat Independenta, a realizat Unirea, si-a lansat propria moneda, s-a modernizat, a ajuns sa aiba industrie, nu doar agricultura, Bucurestiul era Micul Paris si asa mai departe. De ce atunci s-a putut si acum nu? Forma de guvernamant oare nu a avut nici o influenta?

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Jun 7 2013, 08:19 PM
Mesaj #141

Guests

Citeaza (Un Observator @ Jun 7 2013, 01:32 PM) *
Prin urmare, partidele care ajung la putere au tendinta sa promita lucruri care sunt realizabile numai in cel mai bun scenariu.

Domnule,

"Promisiunile exagerate ale politicienilor sunt facute deoarace exista presiune in acest sens din partea publicului." ?!
Va inselati !
Promisiunile mincinoase ale politicienilor vin din caracterul mincinos al acestora si din obsesia lor pentru putere discretionara si inavutire ilicita.
De ce credeti ca isi voteaza cu ambele maini privilegii si imunitati si de ce adopta legi care favorizeaza infractorii?
Toate acestea suprapuse unui sistem politic perfid in care sus-numitii activeaza nestingeriti, duc la rezultatul pe care il tarim zilnic.

Daca sistemul politic ar fi unul normal, in care politicienii ar fi obligati sa presteze munca la care s-au angajat prin promisiunile electorale si sa se supuna acelorasi legi ca si cetateanul platitor adica : realizari = remuneratie, esec = sanctiune, sa vedeti ce rapid si cu de la sine putere, politicienii ar "taia" din minciuni si s-ar concentra numai pe promisiuni realizabile si astfel, nu ar mai creea "asteptari exagerate" din partea alegatorilor.
In acest sistem politic, politicienii au impresia si se comporta ca si cum ar fi stapanii si nu angajatii nostri.

Crizele economice nu sunt specifice capitalismului. Chiar am uitat "iepoca de aur" si criza acuta de orice ?
Crizele economice sunt rezultatul unor escrocherii la scara mare, facute de escrocii din toate sistemele politice.
Cand mecanismele de supraveghere si sanctionare ale unei societati asupra clasei politice isi slabesc vigilenta, atunci apar marii escroci care se organizeaza si infesteaza institutiile statului respectiv, parazitandu-l si declansand astfel mai intai criza morala, urmata imediat de criza economica.

Exemplul cel mai bun este insasi Romania. Dupa ce au distrus mijloacele de productie, au vandut resursele naturale si ne-au indatorat pe mai multe generatii, politicienii nostri se pregatesc intens (pana la sfarsitul anului) sa imparta tara in feude (regiuni), facand astfel primul pas spre dezmembrare, caci pe ei nu ii intereseaza decat profitul personal.
De ce fac toate acestea ? Pentru ca sistemul politic parlamentar le permite !

Exemplul cu China si Germania, l-am dat pentru a demonstra falsitatea asazisei "superioritati" a sistemului parlamentar si in sprijinul afirmatiei mele ca nu sistemul politic, ci escrocii tolerati de sistem sunt adevaratii vinovati pentru dezastrul in care se afla acum omenirea.
China reuseste sa umileasca prin performanta economica nu numai Germania ci intreaga omenire aflata in criza.
Daca nu recunoastem aceste performante, nu inseamna ca ele nu exista.
PIB-ul pe cap de locuitor nu are nicio relevanta (la imensa populatie a chinei), fata de uriasa forta financiara pe care aceasta tara o are iar politica externa de "achizitii" pe toate continentele si in toate domeniile, demonstreaza vivacitatea acestei tari.
De ce s-a produs o asemenea rasturnare ?
China are norocul unor conducatori patrioti si intelepti, care au preluat un sistem totalitar inchis in el insusi si profund ostil propriilor cetateni si l-au transformat in cea mai activa economie de piata, avand enormul avantaj ca pot lua decizii rapid, ne fiind infranati de perfidul parlament caci asa ceva in China, nu exista.
Daca in China s-ar adopta sistemul administrarii statului prin contract, atunci in acest stat s-ar instaura o democratie autentica, supla si rapida in decizii iar performanta economica va fi de neoprit.

Sa ne intoarcem la biata Europa, naclaita si hodorogita.
Spuneti ca : "PE si CE vor putea lua decizii atunci cand statele vor renunta, macar partial, la suveranitate. Pana atunci, puterea de decizie o au statele - fiecare in parte."
Ma iertati dar NU STATELE decid ci POLITICIENII din acele state. Si uite asa, iar am pus degetul pe rana.
Ce interese pot avea politicienii ca sa dea vrabia din mana pentru cioara de pe gardul europei ?
Se "sforaie" despre integritate nationala in timp ce ni se pregateste dezmembrarea si culmea este ca aceasta se face cu acordul si sprijinul "institutiilor europene"
Mari idioti sunt cei care fac asemenea scenarii. Daca vrem sa vedem rezultatul este de ajuns sa privim la fosta Yugoslavia, unde ranile sunt nevindecabile si ura interetnica va fi mereu.

Concluzia dvs ca "perfidia este a alegatorului" pentru ca "au primit ba un pachet, ba o sacosa, ba un post la vreo institutie, ba un contract" este stupefianta.
Recunoasteti ca mita electorala este baza acestui sistem politic, ca votul este cumparabil si tot dvs imi explicati ca statistic, este de ajuns o majoritate de doar 30% prezenta la vot pentru a valida un referendum ?
Eu cred ca tineti cu "ursul".
Intrebarea este, de ce se intampla asa (mita electorala)?. Cine o genereaza si in ce scop ? De ce sistemul parlamentar (cea mai inalta forma a democratiei) accepta si incurajeaza aceste fapte ?
Nu cumva pentru a putea jefui nestingerit si fara frica de pedeapsa ?
Pai daca asa stau lucrurile, de ce sa mai pastram acest sistem politic (noi cei ce platim toate hotiile) ?

Vedeti, fara sa vreti ati pus degretul pe rana. Acesta este primul pas. Acum, in functie de constiinta dvs, ori dati inapoi, ori mergeti inainte cautand solutii pentru a stopa si inlatura infectia.
Renuntati la generalitati si intrati in miezul problemei.
Nici eu nu sunt pentru penalizari in masa si de aceea militez pentru un sistem politic in care competenta deriva din realizari, trebuind a fi rasplatita din plin dar sunt constient ca in sistemul politic parlamentar asa ceva nu a fost, nu este si nici nu va fi polibil asa ceva.

De aceea, acest sistem politic perfid trebuie schimbat iar aceasta numai noi o putem face caci,

Cu respect pentru toti cei care de-a lungul timpului au indraznit impotriva nedreptatilor si anacronicului caci ei sunt cei care au scos omenirea din epoca de piatra si tot ei sunt cei care o vor duce mai departe - N.M.

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Jun 7 2013, 08:39 PM
Mesaj #142

Guests

Citeaza (eu @ Jun 7 2013, 02:50 PM) *
... a fost o perioada in care Romaniei i-a mers bine, in care si-a castigat Independenta, a realizat Unirea, si-a lansat propria moneda, s-a modernizat, a ajuns sa aiba industrie, nu doar agricultura, Bucurestiul era Micul Paris si asa mai departe. De ce atunci s-a putut si acum nu? Forma de guvernamant oare nu a avut nici o influenta?

Domnule,

Aveti perfecta dreptate si trebuie sa retinem ca doar acolo unde se poate fura, se aduna hotii.
Daca sistemul politic are la baza hotia, minciuna si obrazmnicia, nu vor putea promova in fruntea lui decat hotii, mincinosii si obraznicii.
Sunt unii care il considera pe cetatea vinovat si spun ca fiecare popor isi are conducatorii pe care ii merita.
Partial au dreptate dar cand cetatenilor li se ofera doar alegerea intre hoti, mincinosi si obraznici, unii se pervertesc iar altii refuza sa mai aleaga. Si intr-un caz si in celalalt, castigatorii sunt tot hotii, mincinosii si obraznicii iar rezultatul il traim zilnic.

De aceea am initiat aceasta dezbatere din care sa rezulte baza teoretica a unui nou sistem politic, indreptat spre ajutorarea cetateanului si nu impotriva lui, asa cum este sistemul actual.
Aportul fiecaruia, cat de mic, va contribui la formarea unei noi perspective pentru copii nostri, carora fiecare dintre noi le dorim binele.

Cu respect - N.M.

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Jun 10 2013, 02:59 PM
Mesaj #143

Guests

Citeaza (translativus @ Jun 7 2013, 08:39 PM) *
Domnule,

Aveti perfecta dreptate si trebuie sa retinem ca doar acolo unde se poate fura, se aduna hotii.
Daca sistemul politic are la baza hotia, minciuna si obrazmnicia, nu vor putea promova in fruntea lui decat hotii, mincinosii si obraznicii.
Sunt unii care il considera pe cetatea vinovat si spun ca fiecare popor isi are conducatorii pe care ii merita.
Partial au dreptate dar cand cetatenilor li se ofera doar alegerea intre hoti, mincinosi si obraznici, unii se pervertesc iar altii refuza sa mai aleaga. Si intr-un caz si in celalalt, castigatorii sunt tot hotii, mincinosii si obraznicii iar rezultatul il traim zilnic.

De aceea am initiat aceasta dezbatere din care sa rezulte baza teoretica a unui nou sistem politic, indreptat spre ajutorarea cetateanului si nu impotriva lui, asa cum este sistemul actual.
Aportul fiecaruia, cat de mic, va contribui la formarea unei noi perspective pentru copii nostri, carora fiecare dintre noi le dorim binele.

Cu respect - N.M.

Buna ziua,

Sunt de acord cu ceea ce afirmati, tocmai de aceea cred ca pentru o asemnea clasa politica singura sansa pentru a nu se rata sanse importante este sa avem macar un un care sa urmareasca interesul pe termen lung. Cred ca acesta a fost motivul pentru care Romania, atata timp cat a fost Regat (si putin inainte chiar, ca in 1866 a venit Carol I si atunci inca nu eram independenti), a avut o evolutie favorabila.
De altfel aceasta forma de guvernamant, monarhia constitutionala, pare sa dea roade daca verificam situatia tarilor in care se pastreaza, chiar daca printre ele unele au trecut de la republica la monarhie (vezi Olanda, in 1815, daca tin eu bine minte).
Am dat doar doua argumente, dar sunt mult, mult mai multe. Din pacate la noi este aproape imposibil datorita faptului ca in Constitutia elaborata imediat dupa Revolutie s-a inserat un articol nerevizuibil, articolul 152, care prevede si "forma republicana de guvernamant". Cui i-a fost atat de frica de un referendum pentru stabilirea formei de guvernamant atunci? Cu toate sa suntem, cred, singura tara dintre tarile foste comuniste in care un astfel de referendum nu a avut loc?

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Jun 10 2013, 04:48 PM
Mesaj #144

Guests

Citeaza (eu @ Jun 10 2013, 02:59 PM) *
in Constitutia elaborata imediat dupa Revolutie s-a inserat un articol nerevizuibil, articolul 152, care prevede si "forma republicana de guvernamant". Cui i-a fost atat de frica de un referendum pentru stabilirea formei de guvernamant atunci?

Domnule/doamna (pseudonimul nu imi dezvaluie modul cel mai potrivit de adresare),

Intradevar "Cui i-a fost atat de frica de un referendum pentru stabilirea formei de guvernamant atunci?"
Raspunsul este simplu : Acelorasi carora le este frica si acum si care se folosesc de toate marseviile pentru a limita, daca nu chiar a suprima aceasta forma de exprimare a vointei cetatenilor.

Personal consider ca intr-o constitutie care se vrea in sprijinul cetateanului si nu impotriva lui, nici nu trebuie sa existe vreo referire la forma de guvernamant.
Doar prostii maxim ingamfati sau escrocii isi aroga dreptul de a impune viitoarelor generatii, sub ce forma de guvernamant vor fi obligati sa traiasca.
Prin inexistenta obligativitatii formei de guvernamant, singurul beneficiar va fi cetateanul caci astfel, politicienii se vor intrece in a demonstra prin realizari, care dintre formele de guvernamant este mai performanta.

Monarhia Constitutionala are avantajele ei dar din nefericire pentru Romania, nu Monarhia ci monarhii sunt problema si mai precis ultimi doi.
Tatal ne-a parasit pentru o muiere iar fiul ne-a parasit in cele mai grele momente, facand pact cu cei ce aveau sa ne distruga moral si material.
Daca fiul ar fi murit pe front alaturi de soldatii sai, asa cum doar un rege are aceasta onoare, acum Romania ar fi fost o Monarhie Constitutionala dar asa, cetatenii neavand acel reper de maxim sacrificiu pentru tara, nici nu mai au incredere in aceasta forma de guvernamant.
A fi rege, incumba si sacrificii.

Oricum, dupa dezmembrarea si feudalizarea tarii pe care ne-o pregatesc "alesii" actuali, probabil ca unele dintre feude isi vor alege o astfel de forma de guvernamant.
Ce va fi, Dumnezeu cu mila !

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Jun 10 2013, 07:37 PM
Mesaj #145

Guests

Citeaza (translativus @ Jun 10 2013, 04:48 PM) *
Domnule/doamna (pseudonimul nu imi dezvaluie modul cel mai potrivit de adresare),

Intradevar "Cui i-a fost atat de frica de un referendum pentru stabilirea formei de guvernamant atunci?"
Raspunsul este simplu : Acelorasi carora le este frica si acum si care se folosesc de toate marseviile pentru a limita, daca nu chiar a suprima aceasta forma de exprimare a vointei cetatenilor.

Personal consider ca intr-o constitutie care se vrea in sprijinul cetateanului si nu impotriva lui, nici nu trebuie sa existe vreo referire la forma de guvernamant.
Doar prostii maxim ingamfati sau escrocii isi aroga dreptul de a impune viitoarelor generatii, sub ce forma de guvernamant vor fi obligati sa traiasca.
Prin inexistenta obligativitatii formei de guvernamant, singurul beneficiar va fi cetateanul caci astfel, politicienii se vor intrece in a demonstra prin realizari, care dintre formele de guvernamant este mai performanta.

Monarhia Constitutionala are avantajele ei dar din nefericire pentru Romania, nu Monarhia ci monarhii sunt problema si mai precis ultimi doi.
Tatal ne-a parasit pentru o muiere iar fiul ne-a parasit in cele mai grele momente, facand pact cu cei ce aveau sa ne distruga moral si material.
Daca fiul ar fi murit pe front alaturi de soldatii sai, asa cum doar un rege are aceasta onoare, acum Romania ar fi fost o Monarhie Constitutionala dar asa, cetatenii neavand acel reper de maxim sacrificiu pentru tara, nici nu mai au incredere in aceasta forma de guvernamant.
A fi rege, incumba si sacrificii.

Oricum, dupa dezmembrarea si feudalizarea tarii pe care ne-o pregatesc "alesii" actuali, probabil ca unele dintre feude isi vor alege o astfel de forma de guvernamant.
Ce va fi, Dumnezeu cu mila !

Raspund doar la cateva intrebari (lipsa de timp)
1. Doamna
2. de acord ca forma de guvernare nu trebuie sa fie impusa pentru totdeauna, indiferent care ar fi forma actuala
3. de acord cu acuzatiile la adresa lui Carol II (desi cultural si economic nici cu el nu ne-a mers rau)
4. cam greu de crezut ca Regele Mihai a facut "pact cu rusii" tinand cont de greva regala de aproape un an. In prima faza si eu am fost de parere ca mai bine se lasa impuscat, apoi insa am incercat sa inteleg complet situatia si am realizat ca noi de martiri nu avem nevoie, am avut si avem suficienti, aveam insa nevoie de cineva care sa ne reprezinte si care sa incerce sa ne ajute. Ceea ce de fapt a si facut protestand de-a lungul timpului, inclusiv la Europa Libera.
5. Am verificat putin pregatirea si experienta celor care ar urma, adica Principesa Margareta si Principele Nicolae. Mult peste ce au marea majoritate a politicienilor de acum. Si am inceput sa le urmaresc actiunile. Si din nou impresia e pozitiva.

O seara buna!

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Jun 11 2013, 05:09 AM
Mesaj #146

Guests

Citeaza (eu @ Jun 10 2013, 07:37 PM) *
.... Am verificat putin pregatirea si experienta celor care ar urma, adica Principesa Margareta si Principele Nicolae.....

Doamna,

Ma bucur sa constat o anumita convergenta in idei si totodata faptul ca sunteti o adepta a Monarhiei Constitutionale.
Nu vreau sa intru in polemica despre ce au facut sau nu, diferitele personalitati ale istoriei noastre, mai ales ca vremurile respective au fost de o dificultate extrema.
Din nefericire pentru noi, actiunile lor au avut urmarile nefaste pe care le-am trait in comunism si pe care le traim si astazi caci s-a dovedit faptul ca degradarea morala a unei natiuni, este calea sigura spre autodistrugere.
Este adevarat, avem multi martiri ai neamului, cu totii "uitati" intentionat de catre actualii fosti conducatori si care deranjeaza doar prin simpla lor pomenire dar un rege martir ar fi fost de neuitat si ar fi reprezentat acel reper moral de care un popor are nevoie.

Referitor la "pregatirea si experienta celor care ar urma", nu sunt in masura sa va contrazic dar din nefericire, la nivel de simplu cetatean, atat Principesa Margareta cat si Principele Nicolae sunt invizibili.
Acum, ca si in anii '40, tara trece printr-o situatie critica si risca dezmembrarea din cauza perfidiei actualilor politicieni. Unde sunt cele doua personalitati ? Sunt ele de acord cu ce se intampla ? Daca nu, de ce nu iau nicio pozitie prin Mass-Media? In fond, este si tara lor !

Unul ca mine, un nimeni in marea masa a cetatenilor, imi fac griji si incerc cu minimele mijloace pe care le am (internet-ul), sa gasesc solutii impotriva netrebnicilor care ne capuseaza.
Ce face familia regala ? O actiune sau o luare de pozitie ne-ar da un semnal de incurajare, noua celor jefutiti sistematic si care ne-am saturat de mizeria acestui sistem politic perfid, care prin modificarile propuse la Constitutie, daca acestea vor fi validate, ne vor arunca intr-o neagra si lunga dictatura parlamentara.

Daca nu intervii atunci cand este nevoie de tine, inseamna ca nu ai niciun rost.
Sa speram in mai bine !

Cu respect N.M.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 11 2013, 08:13 AM
Mesaj #147

Guests

Citeaza (translativus @ Jun 11 2013, 05:09 AM) *
O actiune sau o luare de pozitie ne-ar da un semnal de incurajare, noua celor jefutiti sistematic si care ne-am saturat de mizeria acestui sistem politic perfid, care prin modificarile propuse la Constitutie, daca acestea vor fi validate, ne vor arunca intr-o neagra si lunga dictatura parlamentara.

Prietene, esti dezaxat rau de tot: "dictatura parlamentara" de care vorbesti este chiar definitia "democratiei reprezentative pure". Daca Parlamentul nu e bun, atunci ce e bun? Poate un tatuc care sa traseze mereu indicatii pretioase? Thanks, but no thanks, poporul noastru a mai avut asa ceva si totul s-a terminat intr-o baie de sange.

+Quote Post
Vizitator_Ciurcanu Daniel.
mesaj Jun 11 2013, 09:22 AM
Mesaj #148

Guests

Presedintele Federal Reserve, Ben Bernanke, a subliniat in cursul unui
discurs tinut in acest weekend la Universitatea Princeton pe tema
MERITOCRATIEI:

“Este un concept de succes care ma face sa iau in considerare implicatiile
meritocratiei. Ne-am gindit ca o societate si institutii meritocratice
sint corecte. Lasind la o parte realitatea ca niciun sistem , inclusiv cel
actual, nu sint cu adevarat meritocrate, MERITOCRATIA ar putea fi mai
corecta si mai eficienta decit alte alternative.

Miscarea Meritocrata

Fundatia Primo al carei fondator este o cam fura idiotul, autorul cartii MERITOCRATIA, isi propune sa sprijine material valorile reale ale societatii, sa ajute copii saraci care nu dispun de mijloace materiale pentru a urma scoala. Scopul principal al acestei fundatii este acela de a milita pentru schimbarea sistemului in Romania, trecerea la MERITOCRATIE, forma evoluata, superioara de Democratie.

Fundatia Primo, prin Miscarea Meritocrata isi propune sa inlocuiasca actualul sistem putred, corupt, mafiot si nedorit de popor cu un alt sistem la fundamentul caruia sa stea un sistem de valori umanist, cinstea, valoarea si managementul performant al tarii.

Actualul sistem poarta numele de Democratie, dar in realitate este o dictatura politico – mafiota.

http:///

+Quote Post
Vizitator_translativus.
mesaj Jun 11 2013, 10:23 AM
Mesaj #149

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 11 2013, 08:13 AM) *
Prietene, esti dezaxat rau de tot....

Domnule,

Daca asa va adresati prietenilor, prefer sa nu fac parte dintre acestia.
In ceea ce priveste "dictatura parlamentara" adica asa cum sustineti dvs "democratia reprezentativa pura", intradevar "no thanks".
Poate ca nu ati bagat de seam dar eu aici caut solutii pentru un nou sistem politic in care administrarea statului sa se faca prin contract si in care nu au loc nici "tatucii" cu "indicatiili" lor pretioase dar nici aceasta organizatie perfida numita Parlament iar cei ce vor sa conduca Romania, vor avea parte de mari beneficii materiale, in caz de succes sau vor raspunde material in caz de esec.
"Baia de sange" de care pomeniti, s-a facut la ordinul celor care au preluat puterea si care, in numele democratiei, ne-au spoliat aducandu-ne in situatia in care ne aflam astazi.

Acum, prin asazisa regionalizare, vor sa dea si ultima lovitura acestei tari, indreptand-o spre dezmembrare.
Daca sunteti partizanul acestui sistem politic dusmanos, indiferent daca aveti sau nu foloase de pe urma lui, va faceti partasi la dezastrul in care se zbate tara.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jun 11 2013, 10:44 AM
Mesaj #150

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (translativus @ Jun 11 2013, 12:23 PM) *
Poate ca nu ati bagat de seam dar eu aici caut solutii pentru un nou sistem politic in care administrarea statului sa se faca prin contract si in care nu au loc nici "tatucii" cu "indicatiili" lor pretioase dar nici aceasta organizatie perfida numita Parlament iar cei ce vor sa conduca Romania, vor avea parte de mari beneficii materiale, in caz de succes sau vor raspunde material in caz de esec.

Ce-are de-a face puterea legislativa (Parlamentul) cu administratia de stat (Guvernul)? huh.gif

Citeaza
"Baia de sange" de care pomeniti, s-a facut la ordinul celor care au preluat puterea si care, in numele democratiei, ne-au spoliat aducandu-ne in situatia in care ne aflam astazi.

Total eronat. "Baia de sange" de care se vorbea mai sus s-a facut la ordinul Securitatii, a carei traditie abuziva a fost preluata integral de SRI. Iata dovada peremptorie a vinovatiei SRI in ceea ce priveste crimele de la Revolutie:

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...mp;#entry271956

... si in ceea ce priveste spolierea Romaniei de zeci de miliarde de euro:

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...mp;#entry270261

Citeaza
Acum, prin asazisa regionalizare, vor sa dea si ultima lovitura acestei tari, indreptand-o spre dezmembrare.

Pe ce precedente din alte tari va bazati cand faceti o afirmatie atat de grava?

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Jun 11 2013, 10:52 AM

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post

14 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th November 2019 - 02:32 AM