IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Oprescu interzice atribuirea parcarilor de resedinta celor care detin masini de firma sau in leasing
Vizitator_UnOmSuparat.
mesaj Dec 10 2008, 03:29 PM
Mesaj #1

Guests

Conform HCL 124/08 Art.9 fericitii conducatori ai autoturismelor in leasing sau proprietatea firmei nu mai au dreptul la loc de parcare de resedinta. Deja in sect.3 se trimit somatii acestora pentru rezilierea contractului .

A luat-o razna Oprescu ? Mai mult de jumatate din masinile din Bucuresti sunt in leasing sau proprietatea firmei.
Daca am masina de firma 24h pentru ca asa e jobul, ar trebui sa-mi mai cumpar un harb ca sa am loc de parcare. Sau mai bine zis sa cumpar un talon ?
Cat costa un talon ?
Care e logica acestei legi ? Are vreo logica ?
Go to the top of the page

+Quote Post
george03
mesaj Dec 10 2008, 05:21 PM
Mesaj #2

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (UnOmSuparat @ Dec 10 2008, 05:29 PM) *
Conform HCL 124/08 Art.9 fericitii conducatori ai autoturismelor in leasing sau proprietatea firmei nu mai au dreptul la loc de parcare de resedinta. Deja in sect.3 se trimit somatii acestora pentru rezilierea contractului .

A luat-o razna Oprescu ? Mai mult de jumatate din masinile din Bucuresti sunt in leasing sau proprietatea firmei.
Daca am masina de firma 24h pentru ca asa e jobul, ar trebui sa-mi mai cumpar un harb ca sa am loc de parcare. Sau mai bine zis sa cumpar un talon ?
Cat costa un talon ?
Care e logica acestei legi ? Are vreo logica ?

Pentru masinile cumparate in leasing de PERSOANE FIZICE ... e aberant sa nu-l lasi pe om sa-si parcheze masina in fata blocului ... pentru masinile de firma e ... normal.

Eu am masina cumparata pe persoana ... si contract de comodat cu firma biggrin.gif In felul asta nu ma chestioneaza militzaiu' de foaie de parcurs, delegatie, pot sa-mi parchez masina in fata blocului biggrin.gif, nu-mi trebuie procura la iesirea din tara etc. E adevarat ca am pierdut TVA-ul la cumparare ... dar mi se pare convenabil sa platesc 2k euro pentru linistea mea biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Vasile.
mesaj Dec 10 2008, 09:02 PM
Mesaj #3

Guests

Sper sa rezilieze toate contractele pentru locuri de parcare.
Procedura este nedreapta, multi raman pe afara.
Daca vrea sa fie corect sa ii trateze pe toti cu aceeasi masura.
La acest moment, aceasta afacere nu este decat o escrocherie menita sa adune bani de la prosti.

+Quote Post
Vizitator_Crapu'.
mesaj Dec 11 2008, 06:56 AM
Mesaj #4

Guests

Daca privim lucrurile in felul asta , nedrept este si ca unii se nasc inteligenti si alti prosti.
Un intelept a spus : Cea mai buna masina este masina de firma.
Nu cred ca cineva ca ar refuza o masina de firma in folosinta exclusiva cu service ,asigurare suportate de firma Haideti sa nu batem campii.
In al doilea rand nu-mi impune primaria ce masina sa folosesc. Ca proprietar am dreptul al un loc de parcare (in masura in care acesta exista). Si cu asta basta. Nu conteaza cine este proprietarul masinii ci utilizatorul.
Avem o obsesie pentru proprietate. Totul trebuie sa fie pe numele nostru.
Eu merg pe principiul : Decat sa mananc un rahat singur , mai bine impart o prajitura cu altii
Masina este o necesitate . Atata timp cat ma deplasez confortabil din punctul A in B cu ea , putin imi pasa ce nume are trecut in talon.

@george03 - sa stii ca in cazul autoturismelor de firma de ani de zile militzia nu mai are voie sa te intrebe cine esti si unde te duci . Doar in cazul masinilor de marfa (utilitare) au dreptul sa solicite documente gen foaie de parcurs etc. Incearca sa te adaptezi vremurilor in care traim.

+Quote Post
Vizitator_Markus.
mesaj Dec 11 2008, 07:08 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Crapu' @ Dec 11 2008, 06:56 AM) *
Daca privim lucrurile in felul asta , nedrept este si ca unii se nasc inteligenti si alti prosti.
Nu cred ca cineva ca ar refuza o masina de firma in folosinta exclusiva cu service ,asigurare suportate de firma Haideti sa nu batem campii.
In al doilea rand nu-mi impune primaria ce masina sa folosesc. Ca proprietar am dreptul al un loc de parcare (in masura in care acesta exista). Si cu asta basta. Nu conteaza cine este proprietarul masinii ci utilizatorul.
Eu merg pe principiul : Decat sa mananc un rahat singur , mai bine impart o prajitura cu altii
Masina este o necesitate . Atata timp cat ma deplasez confortabil din punctul A in B cu ea , putin imi pasa ce nume are trecut in talon.

@george03 - sa stii ca in cazul autoturismelor de firma de ani de zile militzia nu mai are voie sa te intrebe cine esti si unde te duci . Doar in cazul masinilor de marfa (utilitare) au dreptul sa solicite documente gen foaie de parcurs etc. Incearca sa te adaptezi vremurilor in care traim.

Sunt satul de unii care au masini de la firma si se cred destepti, adica, eu propietar de autoturism, persoana fizica, sunt prost. Vad zilnic intre blocuri camioane parcate, dupa orele 18.00, acestia sunt baietii destepti cu masini de la firma sau masinile lor de la firma lor. Viata de Romania, cei corecti sunt mereu luati de prosti si smecherul cu masina de firma este cel destept.
Eu consider ca masina de firma trebuie parcat la firma.

+Quote Post
Vizitator_Crapu'.
mesaj Dec 11 2008, 07:14 AM
Mesaj #6

Guests

Probleme Gogule ? Nu -ti mai ajunge strada ?
Subiectul in discutie se refera la AUTOTURISME. Camioanele sunt altceva. Cauta si tu pe net niste poze ca sa intelegi despre ce vorbim.

+Quote Post
Vizitator_Alt guest.
mesaj Dec 11 2008, 07:36 AM
Mesaj #7

Guests

Mai Markus,

Daca eu am firma in apartamentul in care stau si nu imi permit sa fiu angajat la altcineva decat in propria firma ce vrei tu sa spui ca esti nedreptatit?
Daca e simti in inferioritate, trage-ti firma, ia-ti contabila, plateste darile la stat mult mai scumpe i vezi atunci cum este sa vezi cum te fura sistemul.
Nu eu sunt de vina ca am o firma acasa si im iparchez masina in fata blocului. Ci meseriasii care ne conduc si isi bat joc de noi dupa cum vor.
Din pacate majoritatea e bine sa gandeascata mic pentru ca atat pot iar prostul moare de grija altuia.

Citeaza (Markus @ Dec 11 2008, 07:08 AM) *
Sunt satul de unii care au masini de la firma si se cred destepti, adica, eu propietar de autoturism, persoana fizica, sunt prost. Vad zilnic intre blocuri camioane parcate, dupa orele 18.00, acestia sunt baietii destepti cu masini de la firma sau masinile lor de la firma lor. Viata de Romania, cei corecti sunt mereu luati de prosti si smecherul cu masina de firma este cel destept.
Eu consider ca masina de firma trebuie parcat la firma.

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Dec 11 2008, 07:36 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Vasile @ Dec 10 2008, 09:02 PM) *
La acest moment, aceasta afacere nu este decat o escrocherie menita sa adune bani de la prosti.

Serios, Gicule??? De ce esti suparat??? Te-a oprit careva sa te duci la primaria de sector la inceputul anului si sa platesti taxa aia amarata de 500.000 lei vechi sau asa ceva ptr un an??? Aud? Ti-a fost lene? Ai zis "lasa, ba, doar n-oi fi io mai tampit sa dau bani si altul sa nu dea si sa parcheze langa mine!!!" De ce e procedura nedreapta? Ai mai zice asa daca ai avea locul TAU, PLATIT ANUAL????
Daca prostia ar durea.... ai tzipa toata ziua! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_gigel.
mesaj Dec 11 2008, 07:55 AM
Mesaj #9

Guests

HCL 124/08 are doar 4 articole. Il mai recitesc de vreo 400 de ori, poate oi gasi si io articolul ala 9.

http://acteinterne.pmb.ro/legis/acteintern..._int/index.html

+Quote Post
Vizitator_UnOmSuparat.
mesaj Dec 11 2008, 07:59 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (gigel @ Dec 11 2008, 07:55 AM) *
HCL 124/08 are doar 4 articole. Il mai recitesc de vreo 400 de ori, poate oi gasi si io articolul ala 9.

Corect. M-am exprimat gresit. Este vorba de Anexa la HCGMB NR.124/2008. Din pacate nu pot (sau nu stiu) cum pot atasa copia documentului. Daca ma poate ajuta cineva fac public documentul in cauza.

+Quote Post
Vizitator_UnOmSuparat.
mesaj Dec 11 2008, 08:02 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (gigel @ Dec 11 2008, 07:55 AM) *

Aici gasiti o mostra de citatie de la Primarie sector 3 :
citatie

iar aici documentul :
Anexa

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Dec 11 2008, 08:13 AM
Mesaj #12

Guests

" Ca proprietar am dreptul al un loc de parcare (in masura in care acesta exista). "
- Exact... ca proprietar. Insa tu esti doar utilizator. Proprietarul trebuie sa asigure locul de parcare. Asa ca n-are decat sa-si inchirieze locuri de parcare (daca nu are cumva curte) pentru toate masinile care le detine.

"Daca eu am firma in apartamentul in care stau si nu imi permit sa fiu angajat la altcineva decat in propria firma ce vrei tu sa spui ca esti nedreptatit?"
- Dimpotriva, esti chiar foarte indreptatit sa ai locul tau de parcare in zona firmei pentru masina firmei tale, ceea ce in cazul tau este chiar locuinta ta. Singura problema sa existe acele locuri.

Nu-s bucurestean si nici nu locuiesc in Bucuresti, asa ca nu ma afecteaza chestia asta (ba chiar am loc de parcare cumparat la bloc), dar sunt perfect de acord cu masura. N-are decat proprietarul (firma) sa asigure locul de parcare pentru masina firmei. Iar utilizatorul n-are decat sa-si cumpere un loc de parcare ca sa nu-l ia nimeni la intrebari. Consider ca o persoana care locuieste intr-o zona si are o masina pe numele lui (plateste si taxele aferente) este mult mai indreptatita sa primeasca un loc de parcare decat o persoana care locuieste in aceasi zona si nu are nici o masina pe numele lui. Practic... n-ai masina... atunci la ce-ti mai trebuie loc de parcare. aaa... are masina firma, poi atunci sa rezolve firma loc de parcare.
Aici mai consider ca ar trebui impusa chiar ca obligativitate ca firma ce-si cumpara o masina sa fie obligata sa rezolve si spatiul de parcare al masinii, ca doara masina aia mai sta si pe loc, nu e numai in miscare in interesul firmei.

Am vazut un caz in care o firma rent-a-car de apartament ocupa vreo 10 locuri de parcare total aleator, practic parca masinile unde apuca, ba pe locul platit al locatarilor blocului, ba in statia de taxi de langa bloc, ba pe trotuar, te miri ce locuri gasea. Pai n-are decat sa-si tina masinile pe camp in afara orasului daca nu-i in stare sa le sigure un loc de parcare. Sa nu incurce pe altii.

Cu stima
- eu

+Quote Post
Vizitator_Crapu'.
mesaj Dec 11 2008, 08:30 AM
Mesaj #13

Guests

Hai ca am inteles.
Il avem de-o parte pe Gigel care plateste rate la un Logan proprietate personala iar in partea cealalta pe 'Jmecherul de Bucuresti' care in nesimtirea lui si-a gasit un job decent care a include si o masina capitalista (semn al burgheziei desantzate).
Nu putem depasi nivelul de mahala : 'l-ai vazut pe nenorocitul ala de la 2 ce masina are ?'
Bravo baietzi ! Suntem mandri de voi !

+Quote Post
Vizitator_virgil.
mesaj Dec 11 2008, 09:32 AM
Mesaj #14

Guests

Bine, cu masinile de firma as mai intelege logica... da' la leasing, care e logica?
Adica, daca am credit e ok, daca e in leasing, naspa, nu o mai pot parca la bloc? blink.gif

+Quote Post
george03
mesaj Dec 11 2008, 09:59 AM
Mesaj #15

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Citeaza (Crapu' @ Dec 11 2008, 08:56 AM) *

Sunt de acord cu inteleptul tau, am avut masina de firma timp de multi ani ... da' erau masini mititele ... nu camioane. Intr-adevar e cea mai buna. Bagi din cand in cand benzina si de intretinere se ocupa firma smile.gif

Citeaza (Crapu' @ Dec 11 2008, 08:56 AM) *

Stiu ... da' multi militieni inca nu au aflat asta. Mi s-a intamplat sa ma ia la intrebari si in situatia asta ... cand masina e pe numele meu ... cum ca ... ce-i cu calculatorul de pe bancheta? Stiind ca nici macar nu are dreptul sa se uite pe geam in masina mea .. i-am dat peste nas ... dar in momentul in care e masina pe firma incep cu tot felul magarii. Un prieten, cu masina de firma inscriptionata, si-a facut carti de vizita unde scrie ca firma vinde ... cianuri ... cand politaiu' il ia la intrebari ce cara in portbagaj ... sa-i dea si lui un bidon ... asta ii da cartea de vizita laugh.gif Eram o data cu el si am vazut fata militianului care l-a oprit si vroia si el ceva laugh.gif . Tipul vinde indulcitori laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Nasta Vasa.
mesaj Dec 11 2008, 10:25 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (george03 @ Dec 11 2008, 09:59 AM) *
Sunt de acord cu inteleptul tau, am avut masina de firma timp de multi ani ... da' erau masini mititele ... nu camioane. Intr-adevar e cea mai buna. Bagi din cand in cand benzina si de intretinere se ocupa firma smile.gif

Stiu ... da' multi militieni inca nu au aflat asta. Mi s-a intamplat sa ma ia la intrebari si in situatia asta ... cand masina e pe numele meu ... cum ca ... ce-i cu calculatorul de pe bancheta? Stiind ca nici macar nu are dreptul sa se uite pe geam in masina mea .. i-am dat peste nas ... dar in momentul in care e masina pe firma incep cu tot felul magarii. Un prieten, cu masina de firma inscriptionata, si-a facut carti de vizita unde scrie ca firma vinde ... cianuri ... cand politaiu' il ia la intrebari ce cara in portbagaj ... sa-i dea si lui un bidon ... asta ii da cartea de vizita laugh.gif Eram o data cu el si am vazut fata militianului care l-a oprit si vroia si el ceva laugh.gif . Tipul vinde indulcitori laugh.gif

Doctorul-Primar General este un intelectual de clasa si il apreciez in masura luata. Masinile de firma sa fie parcate in incinta si nu in fata blocurilor unde chipurile isi au resedinta angajatii. In felul acesta se vor descongestiona strazile si in special cele cu sens unic.

+Quote Post
Vizitator_bucurestean de bucurestean.
mesaj Dec 11 2008, 10:30 AM
Mesaj #17

Guests

MA tot miram ca n-a dat si Oprescu cu oistea in gard, pana acum.
Intai sa construiasca parcari pentru masinila din Bucuresti si dupa aia sa aplice restrictii.
Asta ca sa nu mai pierdem timpul calculand viteza melcului in marsarier.
Eu zic sa fie Gradinile Semiramidei blink.gif blink.gif

+Quote Post
Vizitator_UnOmSuparat.
mesaj Dec 11 2008, 10:36 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Nasta Vasa @ Dec 11 2008, 10:25 AM) *
Doctorul-Primar General este un intelectual de clasa si il apreciez in masura luata. Masinile de firma sa fie parcate in incinta si nu in fata blocurilor unde chipurile isi au resedinta angajatii. In felul acesta se vor descongestiona strazile si in special cele cu sens unic.

La asta nu m-am gandit. Dat dracu doctorasu'. laugh.gif

Totusi am o curiozitate: s-au primit somatii si in alte sectoare ? S-au s-a gandit Negoita daca nu le da el prima de Craciun angajatilor primariei o sa o faca posesorii de masini de firma, leasing etc .
Pentru ca este evident ca asta se va intampla.

+Quote Post
Vizitator_Mitica.
mesaj Dec 11 2008, 10:43 AM
Mesaj #19

Guests

....viatza se scarbeste in orasul asta.....

+Quote Post
Vizitator_belly.
mesaj Dec 11 2008, 11:22 AM
Mesaj #20

Guests

Stiati ca in Japonia nu se inregistreaza masina pana cand proprietarul nu face dovada ca are loc unde sa parcheze masina?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 11 2008, 12:30 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Vasile @ Dec 10 2008, 09:02 PM) *

mergem cumva pe principiul...sa moara si capra vecinului?!?!
logic ca raman si oameni fara locuri de parcare. am stat 7 ani intr-un apartament si am avut loc de parcare! acum , m-am mutat si nu mai am! ce sa fac acum? sa fac reclamatie ca vecinul are??
da, ca nu suport indivizii care blocheaza locul de parcare in timpul zilei.i-as reclama oricand, dar altfel n-am nici o problema.
du=te la primarie si sa vezi ca anual unii uita sa-si plateasca taxa si sa vezi ce repede gasesti un nou loc de parcare. iar la sectorul 3 nu am dat nimic si am facut rost(repet, vorbesc de fostul apartament).

+Quote Post
Vizitator_Vasile.
mesaj Dec 11 2008, 12:36 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Alexia @ Dec 11 2008, 07:36 AM) *
Serios, Gicule??? De ce esti suparat??? Te-a oprit careva sa te duci la primaria de sector la inceputul anului si sa platesti taxa aia amarata de 500.000 lei vechi sau asa ceva ptr un an??? Aud? Ti-a fost lene? Ai zis "lasa, ba, doar n-oi fi io mai tampit sa dau bani si altul sa nu dea si sa parcheze langa mine!!!" De ce e procedura nedreapta? Ai mai zice asa daca ai avea locul TAU, PLATIT ANUAL????
Daca prostia ar durea.... ai tzipa toata ziua! laugh.gif

Esti despteapta foc. Pacat de tine si de tonul tau de mahala.

Cand am schimbat apartamentul am aflat ca toate locurile fusesera "cumparate". Nu m-am certat cu nimeni, am gasit sa parchez mai departe.

Din pacate la bloc exista multe exemplare ca tine, fara pic de bun simt cu care evit sa intru in contact.
Imi este usor sa ii determin pe unii vecini sa renunte la locul de parcare, chiar foarte usor. Poate ca i-as putea determina sa renunte si la masina in 2 luni.
Totusi sunt om si nu ma pun la mintea lor.
Inteleg ca magaria este facuta de la Primaria de sector si voi face in continuare demersuri pentru a se remedia situatia.

+Quote Post
Vizitator_UnOmSuparat.
mesaj Dec 11 2008, 12:46 PM
Mesaj #23

Guests

Cu toate ca mai multi useri au pus intrebarea online Dlui Oprescu evident ca nu a raspuns. Ce bisturiul lui !

Totusi : aveti idee daca si in alte sectoare in afara de sectorul 3 s-au trimis somatii ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 11 2008, 01:15 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Vasile @ Dec 11 2008, 12:36 PM) *
Esti despteapta foc. Pacat de tine si de tonul tau de mahala.

Cand am schimbat apartamentul am aflat ca toate locurile fusesera "cumparate". Nu m-am certat cu nimeni, am gasit sa parchez mai departe.

Din pacate la bloc exista multe exemplare ca tine, fara pic de bun simt cu care evit sa intru in contact.
Imi este usor sa ii determin pe unii vecini sa renunte la locul de parcare, chiar foarte usor. Poate ca i-as putea determina sa renunte si la masina in 2 luni.
Totusi sunt om si nu ma pun la mintea lor.
Inteleg ca magaria este facuta de la Primaria de sector si voi face in continuare demersuri pentru a se remedia situatia.

vasile, acum in ianuarie -februarie suntem obligati sa platim acea taxa. multi uita sau cred ca e suficient sa-i dai o ciocolata functionarei.
serios, am exemple in jurul meu care si-au ''luat'' loc asa...trebuie doar sa ai putzina rabdare si sa-i zambesti frumos inspectorului de care apartii. acum , e alegerea fiecaruia daca vrea sa-i lase si o atentie. preferabil nu, dar cand stii ca ajungi acasa si faci 3 ture in jurul blocului, bunul simt se cam duce naibii!
sau asa cum am facut eu cu un vecin.....ne-am inteles si ii blocam masina! n-ai ce sa-i faci in bucuresti! trebuie sa gasesti solutii si solutii acceptabile nu ca nesimtitii ce-si arunca masinile pe unde pot!!
si nu, nu cred ca au scuze...atat timp cat eu gasesc loc, dar nu la botul calului, ma gandesc ca si ei pot face la fel!

+Quote Post
Vizitator_Markus.
mesaj Dec 11 2008, 02:24 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Crapu' @ Dec 11 2008, 07:14 AM) *
Probleme Gogule ? Nu -ti mai ajunge strada ?
Subiectul in discutie se refera la AUTOTURISME. Camioanele sunt altceva. Cauta si tu pe net niste poze ca sa intelegi despre ce vorbim.

Dupa cum scrisul academic si gandirea critica tipic pentru unul care asculta manele si care crede ca parcarea o are mostenire de la parinti, autoturismele, bicicletele si camioanele de la firma se fie parcate la firma sau in parcari cu plata (sau nu este in spiritul tipului de bucuresti ca nu e ,,moca''). Asa cum ganditi va doresc sa traiti mai departe in jegul democratiei bucurestene, probleme Gogule?

+Quote Post
Vizitator_Markus.
mesaj Dec 11 2008, 02:44 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Alt guest @ Dec 11 2008, 07:36 AM) *
Mai Markus,

Daca eu am firma in apartamentul in care stau si nu imi permit sa fiu angajat la altcineva decat in propria firma ce vrei tu sa spui ca esti nedreptatit?
Daca e simti in inferioritate, trage-ti firma, ia-ti contabila, plateste darile la stat mult mai scumpe i vezi atunci cum este sa vezi cum te fura sistemul.
Nu eu sunt de vina ca am o firma acasa si im iparchez masina in fata blocului. Ci meseriasii care ne conduc si isi bat joc de noi dupa cum vor.
Din pacate majoritatea e bine sa gandeascata mic pentru ca atat pot iar prostul moare de grija altuia.

Salut,
Iti inteleg situatia, este un caz mai rar, ai dreptate, eu vorbeam de multi altii care vin cu masinile de la firma si nu au cel mai mic respect de vecinii lor. Eu am gasit rezolvarea. Am plecat din aceasta tara frumoasa, vorba lui Badea de la Antena 3, ,,frumoasa tara pacat ca este locuita'', ,,meseriasii care ne conduc si isi bat joc de noi''au primit votul nostru iar ei reflecta (clasa politica) societatea romaneasca.

+Quote Post
Vizitator_dani.
mesaj Dec 11 2008, 04:52 PM
Mesaj #27

Guests

In sectorul 4 , pe blvd. Brancoveanu parcheaza tiruri pt. domnii soferi nu pot veni acasa cu ratb-ul sau metroul , dube etc . Mi se pare normal ca masinile de firma sa fie parcate la firma , dar cele in leasing pe pers. fizica nu inteleg de ce nu pot fi parcate la bloc !
Eu cum m-am mutat in bloc - acum 2 ani - am fost la primarie si mi-am inchiriat loc de parcare fara spaga , pile sau alte atentii . Stateam in bloc si nu puteam parca pt. ca toti ziceau ca platesc parcare . Dar cand am ajuns la primarie - surpriza - din aproximativ 50 de locuri de parcare numai vreo 20 erau platite si am putut chiar sa imi aleg locul in fata scarii . Asa ca mergeti la primarie ca locuri se gasesc - lenea e mare, nu toti care spun ca au loc de parcare il si platesc - oricum acum sunt niste permise de parcare cu tricolor care au pe spate si stampila de la taxe si impozite pe anul in curs . Acum am vreo doua specimene in bloc care tot imi blocau locul si am chemat de vreo 3 ori politia de proximitate - care onoare lor - chiar isi fac datoria , au venit in maxim 5 minute si le-au explicat celor care imi blocasera locul ca dc. stau in bloc nu inseamna ca au si loc de parcare si i-au scos din parcare . E greu sa ne civilizam , sa ne respectam intre noi , acum ma urasc pt. locul de parcare dar puteau face acelasi lucru ca si mine - mers la primarie , ales loc de parcare , platit vreo 5-600000 lei vechi parcare pe tot anul , dar le-au fost lene sau argumentul cretin ca ei stau de xx ani in bloc , parca eu dc. stau doar de 2 ani platesc mai putina intretinere sau taxe , vechimea lor in bloc fiind argumentul suprem , dar neavand cu cine discuta am apelat la politia de proximitate care repet au venit in 5 minute . Oricum am inteles ca din ianuarie se vor ridica si in sectorul 4 masinile parcate aiurea sau pe loc platit de parcare . Numai cu amenzi drastice se poate civiliza Bucurestiul , daca se mai poate ca oricum au transformat blocurile in ulitze pe verticala !

+Quote Post
Vizitator_dl.X.
mesaj Dec 11 2008, 06:31 PM
Mesaj #28

Guests

Lumea nu se imparte in 2 tippuri de ..proprietari de masini: cei care asculta manele, stau de mult in bloc si nu vor masini de firma in parcare si tinerii capitalisti care isi fac dovada valorii fiind angajati la firme si avand o masina in folosinta de la asta (adica ce smecheri, "ne-am scos"- service, asigurari etc). lucrurile sunt de fapt foarte simple: locurile de parcare apartin primariei la care sunt inregistrate masinile, unde se plateste impozitul pentru ele......Nu e normal ca masina altuia sa stea in parcarea de la blocul tau, chiar daca ti-a lasat-o sa umbli cu ea; daca Gigel ar umbla cu masina lui Costel- e normal sa isi poata lua loc de parcare Costel la Gigel acasa?

+Quote Post
pamfletaru
mesaj Dec 11 2008, 07:59 PM
Mesaj #29

Membru
**

Postari: 41
Inscris: 8-August 08
Utilizatorul numarul: 2 179

Citeaza (dl.X @ Dec 11 2008, 07:31 PM) *
Lumea nu se imparte in 2 tippuri de ..proprietari de masini: cei care asculta manele, stau de mult in bloc si nu vor masini de firma in parcare si tinerii capitalisti care isi fac dovada valorii fiind angajati la firme si avand o masina in folosinta de la asta (adica ce smecheri, "ne-am scos"- service, asigurari etc). lucrurile sunt de fapt foarte simple: locurile de parcare apartin primariei la care sunt inregistrate masinile, unde se plateste impozitul pentru ele......Nu e normal ca masina altuia sa stea in parcarea de la blocul tau, chiar daca ti-a lasat-o sa umbli cu ea; daca Gigel ar umbla cu masina lui Costel- e normal sa isi poata lua loc de parcare Costel la Gigel acasa?

Scuza-ma, dar gresesti.
Eu am acum vreo 2 ani mi-am facut o firma, care intamplator merge. Firma are sediul social in blocul in care locuiesc. Mi-am cumparat masina pe firma. Sunt irelevante in discutie motivele pentru care masina am cumparat-o pe firma. Sincer iti spun ca nu vad de ce nu pot sa-mi inchiriez loc de parcare unde locuiesc. Doar pentru ca masina este pe firma?

+Quote Post
Vizitator_amidona.
mesaj Dec 12 2008, 04:05 AM
Mesaj #30

Guests

ei, oameni buni, lucrurile astea s-au rezolvat de mult prin alte locuri.
doar primarul supercapabil si consilierii dumisale se pare ca nu au auzit.
e simplu, parcarile de pe domeniul public se pot imparti in "parcari de resedinta" sau "parcari pentru programul de lucru".
"parcarea de resedinta" se inscriptioneaza ca atare si e ilegal sa o ocupi intre orele 18.30 - 8.00 sa zicem, daca nu esti rezident platitor evident , iar "parcarea de lucru" se foloseste intre 8-18.00 de catre firmele platitoare.
forma de proprietate a masinii care parcheaza nu are relevanta, e vorba doar de cine , pentru ce interval orar plateste.
masinile care parcheaza neautorizat se ridica.
sa nu uitam ca inchirierea e valabila doar pentru zilele lucratoare.
oamenii care nu au locuri de parcare in proprietate trebuie sa inteleaga ca domeniul public nu poate fi inchiriabil 24/7.

sa nu uitam ca vorbim de domeniul public. inchirierea domeniului public otova, la gramada, fara regula, si imprejmuirea sau blocarea acestor locuri este o salbaticie care trebuie sa inceteze si in romania.

asteptam inca administratia cara sa poata administra domeniul public in interesul orasului.

+Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st September 2019 - 03:26 PM