IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Reintoarcerea mea in Romania
tsunami
mesaj Apr 17 2010, 10:53 PM
Mesaj #31

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (REDNECK @ Apr 17 2010, 07:50 PM) *
sALUT!

hotarirea este personala.

in ro ca si in US depinde pe ce parte a baricadei esti.

daca in state ai sub 100k esti la limita nonstop.nu merita efortul.in Ro sub 1000euro la fel.

depinde ce te instereseaza mai mult.

daca vrei sa stai linga familie,prieteni si sa ai oviata sociala Romania by far!plus toata europa la cel mult 3 ore de zbor.

padure,pe net nonstop,sa vb cu veveritele si sa astepti minunea ca vei realiza the american dream...state

cum zicea cineva mai sus,decizia este personala.

baiatul ala cu Florida este dus cu capul.eu zic ca-i pe Zoloft .

numai Romanii isi injura tara.nu o sa vezi alta natie care face asa ceva.

bafta

sincer, eu nu cred ca in state cu un $90k/yr se traieste mai prost decat in romania cu €1,100/luna. cred ca e un pic exagerat

--------------------
Wake up 'n RIDE!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_jazz.
mesaj Apr 18 2010, 12:16 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (cati @ Apr 17 2010, 04:08 PM) *
Draga Mihai, referitor la ce spui tu ca tot timpul e bine sa te consulti cu altii cand iei decizii, well, nu este chiar asa. Cu cat mai multe sfaturi, cu atata nu vei sti ce sa faci. O sa ajungi sa dai cu banul si o sa fie si foarte confused. Am plecat din tara cu sotul acum 9 ani si crede-ma ca nu am intrebat pe nimeni ce sa facem. Am stat in Germania si acuma suntem in UK,Scotland. Nici cand ne-am hotarat sa plecam din Germania nu am intrebat pe nimeni. Pur si simplu am plecat si sincer, nu regretam. Plus de asta dupa cate inteleg ai parintii in USA si mai vor sa te si vada non-stop...Oare de ce mai pui intrebarea cu intorsul in tara cand ai tai sunt in USA????? Crezi ca-ti va fi mai usor tu in Ro, ei in USA??? Desi nu regretam ca am plecat din tara si ii vad pe ai mei cu webcam inca ma mai trezesc cu gandul la ei. Take care.

Cati, opiniile sunt bine venite atunci cand sunt obiective. Cu cat mai multe cu atat mai clar se contureaza raspunsul si e si mai ieftin. Presupunand ca Mihai stie f bine in ce domenii poate profesa eu as insista pe cautarea raspunsului mai degraba de la distanta, doar in asta consta puterea web-ului.
Vacanta in Romania (daca se potoleste vulcanul islandez pana atunci), ca orice vacanta, e binevenita, insa subscriu la cele spuse mai sus, nu te astepta sau mai bine nu marsa pe fatpul ca cei carora le prezinti CV-ul sa ramana impresionati de obarsia studiilor tale. Nu esti singurul si eventualele atuuri (experienta de ex) pare-se ca inca nu le-ai capatat.

+Quote Post
Vizitator_Elisa.
mesaj Apr 18 2010, 03:19 PM
Mesaj #33

Guests

Nome [quote = 'tsunami' data = '17 APRILE 2010, post 06:29' = '83558 ']
vrei sa te infatti Guvern pentru tentant?
invata sa scrii rapoarte, planuri de pentru biz fonduri Europene nerambursabile in CEEA ce priveste mediul.
din nu pacate AI Scoala in europa, decisioni, Intre scolit tine romane delle Nazioni Unite in europa si, cel din europa sono Sanse mai multe.

400 $ e foarte Putin
Hai sa Benzina luam, ca $ 18/gal
taxiul, e ieftin, pe la ¢ 65 - 70 ¢ / miglio
chiria, acum ca cred gasesti o garsoniera ae la $ 250 - $ 300
intretinerea te mai Duce SI aia in Medie luna Nazioni Unite pe 80 dollari
mancarea, descurci te cum, e dar scumpa mai stato ca-s SI varietatea mai mica. de reugla calitatea e low-end.
costa distractii, destule, Dar. daca iti luogo prin cluburi trebuie sa cu te obisnuiesti tutunul pentola SI Lasa linistit 100 dollari Fara pretentii, Seara pe.

nu mai Cade nimeni ondata ca pe VII din stato. AICI e la ordinea zilei 2-3 facultati, masterat Un Si dottorato di Nazioni Unite, nu chiar daca stii sa scrii corect Domeniul de aprofundare.

pe privato scrie-mi. eu sunt AICI de Mai Bine de un uno. Non dar Rau duc la capitolul bani mult Stau Decat mai bine luna ae $ 400.

poate o sansa ar fi sa gasesti organismul din europa cura se ocupa de romania Si Sa oferi le lor serviciile in baza racconto facultatii SI faptului ca vorbesti limba romana, solo un pensiero

buona fortuna
[/ Quote]
Permite-mi sa te sfatuiesc sa nu te intorci la ACEI cura Perversi ITI zimbesc SI-TI promit multe, pentru ca ESTI fraierul vite cura de cu afara cardul american bun de jupuit. Ai grija, pazeste-TI SI SI umbra cind portofelul mergi aCasa . Ultima noutate este ca nu romanii din diaspora suntem agreati de fratii Nostri de aCasa, doar ca sa ne goleasca portofelele SI profite.Am sa vrut sa construiesc casa o dar am intilnit sacalii pregatiti sa se ingrase ae spatele mele.Fiului i-au meu Costruito in cu € 8.000 mie MI-a cerut 10000.Pentru o casa mica de lemn unui Roman de aCasa ii Cere 50000, Mie MI-a cerut 68.000 €. Sunt 16 ani ca Merg in aproape concediu aCasa in fiecare uno citesc SI zi de zi stirile-comentariile (daruieste-ti aceasta experienta internet PRIN, mai AI timp sa renunti la biletul de Avion). Din pacate stiu scrie nu sa, sa nici vorbeasca civilizat dar au internet SI facultati;) mult mai "tarì" decit licentele tine obtinute pe baza taticului sau parlamentar uno unchiului "boss". Toti hotii SI necioplitii societatii sunt "oameni de afaceri". Legile le schimba in functie de au cum nevoie sa favorizeze CEVA Nepoti SI "nepotica" smechera dar analfabeta aproape (INSA ii aduce SERVICII Personale de pret cavalla SI cautare in lumea interlopa, pentru ca e frumoasa UFC). Apropo-Vezi sa cu nu te pricopsesti vreo Romanca de aceea smechera-ca se indragostesc imediat de tine SI diavolo bucatarul EI pe Viata., nu Cà Le nici sa mai posto gateasca. Asteapta sa vii de la lucru sa-i gatesti Cai Este foame sau così duci ristorante. HEI! TINETI Bine FRANTUZOAICA SI cautati ONU loc panino acolo linga parintii tai. Cam ASTA Societatea de este AZI in linii Mari. Vei regreta daca te intorci. Ar azzurro fi sa se intoarca Toti romanii intelectuali SI inteligenti aCasa dar Toti stiu ca nu mai loc de este excroci. Merita Romania ar o societate Mai Buna-din rispetto pentru moartea Eroilor noastra din Istoria. Sa birre Praful de lor memoria SI sacrificiul. Iti doresc multa fericire. Eu am Copii in Romania, o bine Duc, dar daca nu le trimit pachete nu maninca de calitate ca tara noastra uno devenit groapa de gunoi uno intregii lumi.Toate produsele sunt netto celor Europa inferioare din.

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Apr 18 2010, 03:42 PM
Mesaj #34

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (Elisa @ Apr 18 2010, 03:19 PM) *
Permite-mi sa te sfatuiesc sa nu te intorci la ACEI cura Perversi ITI zimbesc SI-TI promit multe, pentru ca ESTI fraierul vite cura de cu afara cardul american bun de jupuit. Ai grija, pazeste-TI SI SI umbra cind portofelul mergi aCasa . Ultima noutate este ca nu romanii din diaspora suntem agreati de fratii Nostri de aCasa, doar ca sa ne goleasca portofelele SI profite.Am sa vrut sa construiesc casa o dar am intilnit sacalii pregatiti sa se ingrase ae spatele mele.Fiului i-au meu Costruito in cu € 8.000 mie MI-a cerut 10000.Pentru o casa mica de lemn unui Roman de aCasa ii Cere 50000, Mie MI-a cerut 68.000 €. Sunt 16 ani ca Merg in aproape concediu aCasa in fiecare uno citesc SI zi de zi stirile-comentariile (daruieste-ti aceasta experienta internet PRIN, mai AI timp sa renunti la biletul de Avion). Din pacate stiu scrie nu sa, sa nici vorbeasca civilizat dar au internet SI facultati;) mult mai "tarì" decit licentele tine obtinute pe baza taticului sau parlamentar uno unchiului "boss". Toti hotii SI necioplitii societatii sunt "oameni de afaceri". Legile le schimba in functie de au cum nevoie sa favorizeze CEVA Nepoti SI "nepotica" smechera dar analfabeta aproape (INSA ii aduce SERVICII Personale de pret cavalla SI cautare in lumea interlopa, pentru ca e frumoasa UFC). Apropo-Vezi sa cu nu te pricopsesti vreo Romanca de aceea smechera-ca se indragostesc imediat de tine SI diavolo bucatarul EI pe Viata., nu Cà Le nici sa mai posto gateasca. Asteapta sa vii de la lucru sa-i gatesti Cai Este foame sau così duci ristorante. HEI! TINETI Bine FRANTUZOAICA SI cautati ONU loc panino acolo linga parintii tai. Cam ASTA Societatea de este AZI in linii Mari. Vei regreta daca te intorci. Ar azzurro fi sa se intoarca Toti romanii intelectuali SI inteligenti aCasa dar Toti stiu ca nu mai loc de este excroci. Merita Romania ar o societate Mai Buna-din rispetto pentru moartea Eroilor noastra din Istoria. Sa birre Praful de lor memoria SI sacrificiul. Iti doresc multa fericire. Eu am Copii in Romania, o bine Duc, dar daca nu le trimit pachete nu maninca de calitate ca tara noastra uno devenit groapa de gunoi uno intregii lumi.Toate produsele sunt netto celor Europa inferioare din.

WTF?

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_Ghita.
mesaj Apr 18 2010, 04:34 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Elisa @ Apr 18 2010, 03:19 PM) *

Fata mea... sunt chinezi in romania de 2 luni ce vorbesc mai coerent ca tine, si copii de 3 ani ce gandesc mai coerent ca tine ... stai acolo, cu tine acolo va vom ajunge mai repede din urma. Iti "multumim" ca datorita tie
suntem asa "bine vazuti" in Italia. Succes si fugi departe.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 18 2010, 09:18 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza
vrei sa te faci tentant pentru guvern?
invata sa scrii rapoarte, planuri de biz pentru fonduri europene nerambursabile in ceea ce priveste mediul.
din pacate nu ai scoala in europa, deci, intre un roman scolit in europa si tine, cel din europa are mai multe sanse.

Asta asa este, dar nu stiu cati de la Oxford, Harvard sau London School of Economics and Political Science termina scoala si vor sa vina sa lucreze inapoi in Romania. (Am citat acele scoli pentru ca sunt singurele din Europa mai sus decat UW in domeniu). Dar poate si cei ce termina alte scoli sunt favorizati, insa nu prea am auzit persoane spunand: "Termin facultatea, imi iau diploma si ma intorc in Romania"

Citeaza
$400 e foarte putin
hai sa luam benzina, approx $18/gal
taxiul, e ieftin, pe la 65¢- 70¢/mile
chiria, cred ca acum gasesti o garsoniera pe la $250 - $300
intretinerea te mai duce si aia in medie un $80 pe luna
mancarea, cum te descurci, dar e mai scumpa ca-s state si varietatea mai mica. de reugla calitatea e low-end.
distractii, destule, dar costa. daca iti place prin cluburi trebuie sa te obisnuiesti cu tutunul si pot lasa linistit $100 fara pretentii, pe seara.

Daca benzina este $18/galon atunci e inadmisibil ca aici este $3/galon. Daca gasesc slujba in Bucuresti nu am nevoie de chirie, pentru ca am apartament cu 4camere deja platit prin zona Sebastian. La mancare nu sunt mofturos, multe fructe legume si ceva carne mai rar smile.gif

Citeaza
nu mai cade nimeni pe spate ca vii din state. aici e la ordinea zilei 2-3 facultati, un masterat si un doctorat, chiar daca nu stii sa scrii corect domeniul de aprofundare.

Asta asa o fii, nu stiu

Citeaza
scrie-mi pe privat. eu sunt aici de mai bine de un an. n-o duc rau dar la capitolul bani stau mult mai bine decat $400 pe luna.

ok

Citeaza
poate o sansa ar fi sa gasesti organismul din europa care se ocupa de romania si sa le oferi lor serviciile in baza facultatii tale si faptului ca vorbesti limba romana, just a thought

O idee f buna, mersi mult. Incep sa caut acuma, sper sa gasesc ceva pe siteul EU.

Oh, si inteleg ca nu prea am experience. Am ceva, dupa cum am zis "internships", dar sunt in SUA pe probleme legate de ce se intampla aici,deci cred ca sunt cam 0 in Europa. De aceea nici nu ma astept sa obtin nu stiu ce super post foarte bine platit smile.gif

P.S: Stie cineva de ce nu mai pot posta cu numele meu? Sunt logat in site dar imi zice ca sunt vizitator:(

+Quote Post
tsunami
mesaj Apr 18 2010, 10:43 PM
Mesaj #37

Sir Tsunami

Citeaza (Musafir @ Apr 18 2010, 10:18 PM) *
Asta asa este, dar nu stiu cati de la Oxford, Harvard sau London School of Economics and Political Science termina scoala si vor sa vina sa lucreze inapoi in Romania. (Am citat acele scoli pentru ca sunt singurele din Europa mai sus decat UW in domeniu). Dar poate si cei ce termina alte scoli sunt favorizati, insa nu prea am auzit persoane spunand: "Termin facultatea, imi iau diploma si ma intorc in Romania"

sunt suficienti 2,3. iar aia 2,3 sa fie copiii nomenclaturii sau oamenilor de afaceri din romania care ii folosesc pentru fonduri nerambursabile, sau cu salarii uriase care apoi sa fie "donate" partidului

Daca benzina este $18/galon atunci e inadmisibil ca aici este $3/galon. Daca gasesc slujba in Bucuresti nu am nevoie de chirie, pentru ca am apartament cu 4camere deja platit prin zona Sebastian. La mancare nu sunt mofturos, multe fructe legume si ceva carne mai rar smile.gif

apartamentul tot te duce la peste $150 intretinere. in cazul tau mai bine as inchiria altuia apartamentul si tu sa-ti inchiriezi o garsoniera, telefon/internet/cablu, daca ai grijanie il poti scoate la un $80 pe luna (la internet ai viteza mai ceva ca-n state. pentru mancare (fructe & legume, included) trebuie sa vezi la fata locului. eu as prefera ceva mai de calitate, dar, daca nu se cumpara, nu se aduce. gasesti de regula ce-i mai ieftin, si, de multe ori ies din supermarket fara nici un fruct in cart

O idee f buna, mersi mult. Incep sa caut acuma, sper sa gasesc ceva pe siteul EU.

Oh, si inteleg ca nu prea am experience. Am ceva, dupa cum am zis "internships", dar sunt in SUA pe probleme legate de ce se intampla aici,deci cred ca sunt cam 0 in Europa. De aceea nici nu ma astept sa obtin nu stiu ce super post foarte bine platit smile.gif

sa traiesti

nu te subestima prea tare. asteapta si-ai sa vezi. parerea mea e insa sa-ti gasesti ceva inainte sa apari in romania.
atuul tau la ora actuala este educatia (adica stii cu ce se mananca tipul asta de job), esti credibil cand vorbesti, si, cel mai important, comunicatia, adica, engleza si romana.
eu mi-as crea un rezumeu pe baza a ceea ce ti-am scris eu si apoi sa cauti pe site-urile din europa un organism care sa aibe nevoie pentru romania. eventual cauti proiectele in derulare din romania, afli cine le administreaza si contactezi head-quarters direct.
in cazul tau poate sa insemne si $40k si training si relocare pentru vo 2-3 ani. acum problema e, ti-ai dori asa ceva?

P.S: Stie cineva de ce nu mai pot posta cu numele meu? Sunt logat in site dar imi zice ca sunt vizitator:(

mergi sus in dreapta si te re-log cu adresa de email si password

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Apr 19 2010, 07:33 AM
Mesaj #38

Guests

Simplu si clar: intoarce-te in Ro. Din posturile tale rezulta clar ca nu te potrivesti societatii din SUA. Asa ca daca nu te intorci acum, o vei face probabil mai tarziu, dar cu mult mai multe dificultati.

Fii atent insa ca decizia ta o afecteaza si pe prietena ta.

Femeile sunt predispuse la sacrificiu, asa ca este posibil sa ramana in Ro pentru tine doar si chiar sa nu iti spuna niciodata asta.

Nu cauta sa vezi cat se poate castiga in Ro prin posturi pe forumuri- nu vei ajunge la nici o concluzie: sunt prea multi cei care bat campii si nu cred ca poti sa-i deosebesti de cei corecti si informati. Romania e ca orice tara din punctul de vedere al castigtului personal: unii castiga foarte mult si unii foarte putin, in acelasi domeniu. Conteaza si ce faci pentru banii aia, si cum ii iei si pe cat timp...

Decizia trebuie sa ia in considerare mult mai multi factori decat castigul, si asta e valabil si judecand coparativ angajarile din Ro intre ele.

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Apr 19 2010, 07:41 AM
Mesaj #39

Guests

Citat: "poate o sansa ar fi sa gasesti organismul din europa care se ocupa de romania si sa le oferi lor serviciile in baza facultatii tale si faptului ca vorbesti limba romana, just a thought"

Asa ceva nu exista! Nu pierde vremea! Romania este membra a Uniunii Europene, nu exista nici un "organism din Europa care se ocupa de Romania". Angajarile in Comisia Europeana se fac dupa o anumita procedura, care nu include drept criteriu sa stii limba-sa spunem- romana.

Mai exista si mitul castigurilor uriase in firmele de consultanta pentru fonduri europene. Nu exista asa ceva! Unele persoane castiga itnr-adevar destul de mult in astgfle de firme, dar adesea este nevoie sa faci parte din anumite "retele" care au legaturi destul de dubioase. Cuostintele tale din SUA nu fac doi bani in zona aia -vezi primul meu post.

Adesea refuzam sa credem ceea ce nu corespunde visurilor noastre...

+Quote Post
amorezu
mesaj Apr 20 2010, 04:17 AM
Mesaj #40

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 25-June 09
De la: SUA
Utilizatorul numarul: 9 252

Citeaza
eu mi-as crea un rezumeu pe baza a ceea ce ti-am scris eu si apoi sa cauti pe site-urile din europa un organism care sa aibe nevoie pentru romania. eventual cauti proiectele in derulare din romania, afli cine le administreaza si contactezi head-quarters direct.
in cazul tau poate sa insemne si $40k si training si relocare pentru vo 2-3 ani. acum problema e, ti-ai dori asa ceva?

Daca as reusi sa intru, da nu as fi deranjat sa lucrez asa, pe contract de cativa ani.

Citeaza
Nu cauta sa vezi cat se poate castiga in Ro prin posturi pe forumuri- nu vei ajunge la nici o concluzie: sunt prea multi cei care bat campii si nu cred ca poti sa-i deosebesti de cei corecti si informati. Romania e ca orice tara din punctul de vedere al castigtului personal: unii castiga foarte mult si unii foarte putin, in acelasi domeniu. Conteaza si ce faci pentru banii aia, si cum ii iei si pe cat timp...

Asta asa este cam peste tot, este foarte multa informatie si trebuie sortata. Nu imi iau deciziile numai de pe forum, mai discut si cu prietenii/familia/prietena, si ma mai si interesez de unu singur. Ms pentru informare oricum smile.gif

Citeaza
Asa ceva nu exista! Nu pierde vremea! Romania este membra a Uniunii Europene, nu exista nici un "organism din Europa care se ocupa de Romania". Angajarile in Comisia Europeana se fac dupa o anumita procedura, care nu include drept criteriu sa stii limba-sa spunem- romana.

Am gasit EEA (European Environmental Agency) care se ocupa si de colectarea de date din Romania pe domeniul mediului inconjurator, etc.
Am trimis un resume, un cover letter, transcript si ceva scrisori de recomandare, acuma daca iese ceva bine, daca nu, mai caut.

-Unele din lucrurile pe care ei le fac, este sa culeaga date, le pun in grafice si le prezinta lumii. Asa ceva am facut(bineinteles la nivel de stat american, deci mai mic si cu mai putina informatie) si cred ca dupa "training" si 1-2ani de "internship" (ucenicie cred ca ii zice in Romana) pot sa lucrez la asa ceva. Link: http://www.eea.europa.eu/publications/eea_...7_5/Romania.pdf

Citeaza
Cuostintele tale din SUA nu fac doi bani in zona aia -vezi primul meu post.

Aici as dori sa te contrazic, dar nu am dovezi concrete asa ca pana la proba contrarie ai dreptate.
Daca intradevar nu pot sa gasesc nimic in Romania, si nici in EU sa analizez date din Romania sau alte lucruri asemanatoare atunci ma intorc in SUA, si imi fac doctoratul la UW( University of Washington) si o sa gasesc ceva sigur de lucru aici.

Oricum chiar daca primesc ceva sau nu tot spun eu ca ies in castig prin cateva lucruri:

-Revin in Romania dupa 8 ani si petrec 3luni (mai mult sau mai putin de vacanta)
-Sunt mult mai informat in legatura cu desfasurarea de angajari la nivel national(Romania) si European( European Environmental Agency)
-Voi incepe programul de doctorat mai devreme decat credeam pentru ca daca stau in SUA la o slujba nu are rost sa nu imi termin scoala pana la capat.

P.S: Multumesc mult Tsunami, am reusit sa rezolv problema de login. Nu stiam ca merge prin re-login

Edit: Am scris Tsumani in loc de Tsunami, scuze

--------------------
Mihai C

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Apr 20 2010, 01:34 PM
Mesaj #41

Guests

EEA nu ia in considerare CV-uri trimise nesolicitat. L-ai trimis degeaba. In EEA nu exista pozitii care sa se ocupe special de Romania. EEA se ocupa de Uniunea Europeana, de interese europene. Desigur ca exista colectare de date si din Romania, dar asta ca parte a colectarii de date din intreaga Europa.

Iti recomand sa te informezi mai bine despre porcedura de angajare in institutiile UE din site-ul Comisiei
Europene si apoi sa te arunci in cautare. Efortul de a gasi ceva in UE e foarte sustinut, luni, poate ani si inseamana si parcurgerea unor etape. Procedura tocmai s-a schimbat acum cateva luni.

Studiile tale din SUA iti deschid calea in SUA, nu in Ro, asta e ce pot spune din ce vad pe aici. 99% din studiile de impact de mediu, de exemplu, sunt copy/paste din memoriile tehnice si din carti- nu e nevoie nici de liceu pentru asta.

Revin si cu atentionarea ca domeniul e profund corupt, ai nevoie de serioase pile, relatii si shpagi ca sa poti patrunde si mai ales ca sa poti castiga. Nu intereseaza pe nimeni studiile tale, mi-e teama. Intereseaza realtiile, cunostintele, rudele... Vorbesc foarte serios.

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Apr 20 2010, 03:48 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (amorezu @ Apr 20 2010, 04:17 AM) *
Daca as reusi sa intru, da nu as fi deranjat sa lucrez asa, pe contract de cativa ani.

Asta asa este cam peste tot, este foarte multa informatie si trebuie sortata. Nu imi iau deciziile numai de pe forum, mai discut si cu prietenii/familia/prietena, si ma mai si interesez de unu singur. Ms pentru informare oricum smile.gif

Prietenii si familia conteaza mai mult. Practic ei sint orizontul tau si fata de ei te raportezi la societate. Repede poti considera ca vei fi si tu ca ei iar te zbati ceva mai bine dar parerea mea este ca in general esti undeva in media cercului tau de prieteni.

Oricum chiar daca primesc ceva sau nu tot spun eu ca ies in castig prin cateva lucruri:

-Revin in Romania dupa 8 ani si petrec 3luni (mai mult sau mai putin de vacanta)
-Sunt mult mai informat in legatura cu desfasurarea de angajari la nivel national(Romania) si European( European Environmental Agency)
-Voi incepe programul de doctorat mai devreme decat credeam pentru ca daca stau in SUA la o slujba nu are rost sa nu imi termin scoala pana la capat.

As incerca sa stau ceva mai mult, undeva la 6 luni pt ca 3 luni nu ajung, abia treci de socul adaptarii, in rest orice experienta e buna.
Mai conteaza si momentul, in momente de criza e greu sa gasesti job.
Mai exista si o varianta de mijloc cu continuarea studiilor prin europa.
Daca zici ca iti plac fructele si legumele ar fi indicat sa le cumperi din piata, eventual legumele de la tarani. Majoritatea pietelor au fost refacute si arata la un standard decent iar calitatea este net peste ce cumperi din supermarket.

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Apr 20 2010, 04:05 PM
Mesaj #43

Guests

Deoarece postul pare pe bune...

Mai baiete, tu vrei sa te ratezi in Romania?!

In Romania conteaza shpaga, calitatea de nepot/fiica/fin de politican. Eventual "pupin-curismul". Tot ce stii tu nu are aici nicio relevanta.
Sigur se pot face cariere si cinstit si pe baza de competenta, dar vei realiza extrem de putin cu energii uriase cheltuite, energii pe care daca le-ai consuma in alta parte ai ajunge in elita societatii respective. Ca sa intelegi ce inseamna asta, pentru a mi se comunica o hartie care putea fi eliberata in 5 minute am avut nevoie de 3 luni de petitii, plangeri la organe superioare, pina la a chema politia. In Romania iti vei petrece intrega viata dupa acest titpic, tot ce intr-o tara normala se rezolva in 5 minute cu un efort minim, aici poate fi un adevarat calvar. Vrei sa-ti petereci viata si sa-ti consumi creativitatea intr-o lupta inegala cu un sitem dement?

Ca nivel de viata trebuie sa intelegi ca a trai civilizat in Romania este extrem de scump, mult mai scump decat a trai civilizat intr-o tara normala ca USA. Sa ma explic. Facilitati ale lumii civilizate incepind de la aceea de a nu fi injurat pe strada iar prietena ta sa scape nepipaita in metrou, pina la accesul la o asistenta medicala decenta sunt accesibile in Romania doar daca ai multi bani, adica sa nu iei niciodata tramvaiul , sa eviti sa mergi in locurile publice in afara de cele categorisite de lux (si nici asta nu e o garantie), si sa te tratezi la doctor in Austria. Asa ca fie si un salariu care ar parea OK chiar din perspectiva unui salariu occidental in Romania reprezinta de fapt un nivel de viata mizerabil fata de ceea ce poti avea intr-o tara normala din vest.

In Romania poti sa vii doar daca ai vreun job platit cu vreo 10.000 euro pe luna in sus caz in care poti sa-ti cumperi bucatica ta de normalitate in aceasta tara dementa.

+Quote Post
tsunami
mesaj Apr 20 2010, 04:43 PM
Mesaj #44

Sir Tsunami

Citeaza (amorezu @ Apr 20 2010, 05:17 AM) *

go for it, it's the best way

Am gasit EEA (European Environmental Agency) care se ocupa si de colectarea de date din Romania pe domeniul mediului inconjurator, etc.
Am trimis un resume, un cover letter, transcript si ceva scrisori de recomandare, acuma daca iese ceva bine, daca nu, mai caut.

cred ca trei sa fii mai agresiv de-atat.
acu ce naiba invat eu americanii sa fie agresivi in job hunting?
c'mon mate

-Unele din lucrurile pe care ei le fac, este sa culeaga date, le pun in grafice si le prezinta lumii. Asa ceva am facut(bineinteles la nivel de stat american, deci mai mic si cu mai putina informatie) si cred ca dupa "training" si 1-2ani de "internship" (ucenicie cred ca ii zice in Romana) pot sa lucrez la asa ceva. Link: http://www.eea.europa.eu/publications/eea_...7_5/Romania.pdf

gandeste-te cine poate fi beneficiarul a ceea ce faci tu, end user si ataca-l!

not a big deal, dude
smile happy

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Satula de Romania.
mesaj Apr 21 2010, 08:55 AM
Mesaj #45

Guests

Aici as dori sa te contrazic, dar nu am dovezi concrete asa ca pana la proba contrarie ai dreptate.
Daca intradevar nu pot sa gasesc nimic in Romania, si nici in EU sa analizez date din Romania sau alte lucruri asemanatoare atunci ma intorc in SUA, si imi fac doctoratul la UW( University of Washington) si o sa gasesc ceva sigur de lucru aici.

P.S: Multumesc mult Tsunami, am reusit sa rezolv problema de login. Nu stiam ca merge prin re-login

Eu cred ca ideea cu Romania este doar un moft, nu ai reusit sa convingi de ce vrei sa pleci din USA. Toata lumea ti-a adus argumente sa NU vii in Ro, tu ce argumente ai sa pleci din America de fapt? Aici toti tinerii vor sa plece urgent in strainatate iar tu, la 22 de ani doresti sa te intorci? Nu vrei sa mai astepti totusi, sa mai cresti un pic? Sper sa nu te jignesc, dar la 22 de ani cred ca visezi sa fii "rege" intr-o tara ca Ro (adica sa te simti asa, prin faptul ca aici lumea se uita altfel la americani, chiar si la aia de nu e nimic de capul lor). Sfatul meu:stai cuminte acolo, ca aici nu te descurci, mai ales daca te-a atins si pe tine naivitatea tipic americana (frumoasa de altfel). Am prieteni care s-au reintors si regreta. Cit despre job-le-a luat cam 8-10 luni sa-si gaseasca si au meserii mai cautate decit a ta.

+Quote Post
tsunami
mesaj Apr 21 2010, 09:26 AM
Mesaj #46

Sir Tsunami

Citeaza (Satula de Romania @ Apr 21 2010, 09:55 AM) *
Sper sa nu te jignesc, dar la 22 de ani cred ca visezi sa fii "rege" intr-o tara ca Ro (adica sa te simti asa, prin faptul ca aici lumea se uita altfel la americani, chiar si la aia de nu e nimic de capul lor).

speri sa nu jignesti dar esti constienta c-o faci, laugh.gif

nu-ti face griji. americanii gandesc diferit de ce-ai scris tu mai sus.
eu ii urez bafta. e o experienta dac-o reusi

pentru mine este. si nu sunt rege decat pentru mine

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Satula de Romania.
mesaj Apr 21 2010, 09:48 AM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (tsunami @ Apr 21 2010, 09:26 AM) *
speri sa nu jignesti dar esti constienta c-o faci, laugh.gif

nu-ti face griji. americanii gandesc diferit de ce-ai scris tu mai sus.
eu ii urez bafta. e o experienta dac-o reusi

pentru mine este. si nu sunt rege decat pentru mine

chiar nu am vrut sa jignesc, crede-ma. si da, e o experientza, ma gindesc c-ar putea fi his sabatical year! biggrin.gif
poate ca asa gindesc si parintii lui, care il lasa sa faca experiente pe pielea lui, sa se lamureasca singur...

+Quote Post
tsunami
mesaj Apr 21 2010, 09:58 AM
Mesaj #48

Sir Tsunami

Citeaza (Satula de Romania @ Apr 21 2010, 10:48 AM) *
chiar nu am vrut sa jignesc, crede-ma. si da, e o experientza, ma gindesc c-ar putea fi his sabatical year! biggrin.gif
poate ca asa gindesc si parintii lui, care il lasa sa faca experiente pe pielea lui, sa se lamureasca singur...

soceitatea aia e mult diferita de societatea din romania. fiecare vede viata altfel. daca cineva si-a pus ceva in cap, eu cred c-ar trebui incurajat, daca cere pareri i le dai, eventual il sfatuiesti de lucruri pe care el nu le poate vedea, cum nici romanii nu se pot gandi la toate diferentele cu alte societati decat atunci cand sunt la fata locului.
am intalnit multi straini in romania care au o viata okay. mai mult nu i-a obligat nimeni sa vina in romania. unii raman aici, altii se intorc de unde au venit si altii pleaca spre alte locuri, foarte diverse (india, china, pakistan, vietnam, s. coreea, australia, canada).
eu stiu doar ce am EU de facut, nu pot obliga si nici chiar sfatui ce sa faca fiecare cu viata lui. asta inseamna respect fata de ceilalti.
ma rog, cel mai grozav ar fi sa trecem din stadiul de judecatori in cel de observatori. life's simple

bafta tuturor indiferent de deciziile pe care le luati

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Apr 21 2010, 10:11 AM
Mesaj #49

Guests

M-am mai uitat inca una data pe tot threadul, si concluzia mea este:
a) autorul este un trol (cineva care face un studiu sociologic, vreun tip macinat de curiozitati ciudate etc.)
sau
cool.gif autorul este puternic legat de Ro, prin fire culturale ce nu se pot rupe cu nici un pret
sau
c) autorul este de o naivitate absolut dezarmanta.

Prietene, ai stat in SUA de la 14 la 22 de ani. De fapt, nu mai esti roman ci cetatean american, chiar daca nu ai inca formal cetetenia.

Daca dupa 8 ani de studiu in SUA nu te simti american, ci roman, atunci e clar ca pana la urma tot te vei intoarce aici.

Decizia de a te stabili intr-o tara este decizia cu privire la un mod de viata, nicidecum o decizie in care perspectiva venitului personal sa conteze...

Daca judei numai prin posibilitatile de castig, atunci vei fi oricum nefericit, oriunde te-ai duce. Ai pe forumul asta mai multe pareri despre viata din Ro - ma alatur si eu celor care iti spun ca e o viata de .... Si nu uita ca este de 7 ori mai de ... pentru copii.

Zici ca te vei intoarce dupa ce incerci ce-i pe aici? Ma rog, de ce nu... dar viata trece si iti va prea rau de fiecare luna pierduta in Ro. Ro de acum e complet diferita de ce era acum 10 ani, sa stii. E o tara cu sistem de functionare corupt, nu o tara cu cazuri de coruptie.

Daca poti sa te adaptezi sistemului "shpaga este totul" vei putea trai aici. Daca nu - nu. Si stau si ma intreb de ce naiba ai mai pierdut timpul sa inveti in SUA? Te-au obligat ai tai? Ai vrut sa vezi cum e studentia in SUA? Te intorci impreuna cu parintii in Ro?

Pentru ca foarte sincer spun ideea cuiva ca tine de a se intoarce in Ro dupa ce a studiat 8 ani in SUA pare rupta dintr-un manual psihiatric.

Exceptind evident situatia in care te caracterizeaza un patrotism real si fervent, un psirit de sacrificiu si de daruire sociala care transcede logicii si ratiunii. Atunci, da. Te astept in Ro.

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Apr 21 2010, 04:30 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Dedalus @ Apr 21 2010, 10:11 AM) *
Daca judei numai prin posibilitatile de castig, atunci vei fi oricum nefericit, oriunde te-ai duce. Ai pe forumul asta mai multe pareri despre viata din Ro - ma alatur si eu celor care iti spun ca e o viata de .... Si nu uita ca este de 7 ori mai de ... pentru copii.

Interesant e ce zic si copiii.. Fiu-meu zice ca gasca de la bloc din Ro bate tot si ca mersul la sporturie "supervised" e super boring.. ca sa-l citez pe el. Si aici nu intra trasul cu cornete, prastia certatul cu babele de la bloc sau alte sporturi din Ro inexistente in Ca. Acolo avea un zilion de prieteni aici vreo 2.
Ca sa intelegi diferenta aici am teren de tennis gratis la 5 min de casa da nu prea ai cu cine juca iar in Ro avea cu cine juca dar nu prea era teren.

+Quote Post
Vizitator_Gelu77.
mesaj Apr 21 2010, 04:35 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (Capsunaru @ Apr 21 2010, 04:30 PM) *
Interesant e ce zic si copiii.. Fiu-meu zice ca gasca de la bloc din Ro bate tot si ca mersul la sporturie "supervised" e super boring.. ca sa-l citez pe el. Si aici nu intra trasul cu cornete, prastia certatul cu babele de la bloc sau alte sporturi din Ro inexistente in Ca. Acolo avea un zilion de prieteni aici vreo 2.
Ca sa intelegi diferenta aici am teren de tennis gratis la 5 min de casa da nu prea ai cu cine juca iar in Ro avea cu cine juca dar nu prea era teren.

inseamna nu prea v-ati adaptat p-acolo domnule Capsunaru smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Gelu77.
mesaj Apr 21 2010, 04:36 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Satula de Romania @ Apr 21 2010, 09:48 AM) *

ce e aia sabatical year si cum am putea sa avem si noi asa ceva?

+Quote Post
Vizitator_my2cents.
mesaj Apr 21 2010, 05:18 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Gelu77 @ Apr 21 2010, 04:35 PM) *
inseamna nu prea va-ti adaptat p-acolo domnule Capsunaru smile.gif

Ia uite, a aparut gasca veche de pe topicul ala ratat de mai de mult. "va-ti" asta trebuie ca e romanul nostru de succes din.. ST-Hubert, este?

+Quote Post
Vizitator_Gelu77.
mesaj Apr 21 2010, 05:47 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (my2cents @ Apr 21 2010, 05:18 PM) *
Ia uite, a aparut gasca veche de pe topicul ala ratat de mai de mult. "va-ti" asta trebuie ca e romanul nostru de succes din.. ST-Hubert, este?

exact nea 2 centzi, cum ati ghicit? smile.gif matale ce mai faci? cari mai e treaba cu tine?

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Apr 21 2010, 06:30 PM
Mesaj #55

Guests

Hop si eu.
Salut vechea garda.

+Quote Post
Vizitator_jazz.
mesaj Apr 21 2010, 06:37 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (my2cents @ Apr 21 2010, 05:18 PM) *
romanul nostru de succes din.. ST-Hubert, este?

laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_jazz.
mesaj Apr 21 2010, 06:46 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Capsunaru @ Apr 21 2010, 04:30 PM) *

Copilul meu n-a avut vreme sa-si faca gasca in Romania, insa are una aici
Home is where you are appreciated, safe, protected, creative and ... loved smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Gelu77.
mesaj Apr 21 2010, 06:52 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Goe @ Apr 21 2010, 06:30 PM) *
Hop si eu.
Salut vechea garda.

ce faci Goitza de cand nu te-am mai vazut pe aici:)

+Quote Post
Vizitator_SUA.
mesaj Apr 21 2010, 06:53 PM
Mesaj #59

Guests

Amorezule,
Fa ce simti ca trebuie sa faci! Ai grija ca inima si ratiunea sa fie in acelasi loc alfel vei fi nefericit! Am avut experienta unei reintoarceri in ro si am regretat,asa ca m-am intors in SUA! Vacanta in ro e una si viata zilnica altceva! Daca tot vrei sa stai 3 luni incearca sa-ti faci firma si sa legi o afacere! Asa te vei lovi de realitatea din ro.Apoi vei trage concluziile.In fond nu-s decat 10 ore by plane pana in USA! In God We Trust! Bless u!

+Quote Post
Vizitator_Goe.
mesaj Apr 21 2010, 08:56 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Gelu77 @ Apr 21 2010, 06:52 PM) *
ce faci Goitza de cand nu te-am mai vazut pe aici:)

Toate bune!

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 11:13 PM