IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fetele Noastre, Fetele / femeile din românia si mitul strainatatii
Vizitator_Pestele.
mesaj Jul 27 2009, 07:28 AM
Mesaj #1

Guests

O mica discutie, unde putem împarti din experientele noastre:
ce credeti despre migrarea în masa a fetelor din românia ? de ce ?
E migrare economica ?
Nu discut de prostitutie ci de dorinta de a cunoaste un barbat strain si a parasi românia.
Barbatii fac la fel ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Till Eulenspiegel.
mesaj Jul 27 2009, 11:12 AM
Mesaj #2

Guests

Fetele din românia mor de dorinta de a-si gasi rapid un barbat strain care sa le duca "dincolo", sa le "aranjeze" iar apoi sa se întoarca în românia si sa-i orbeasca pe toti si pe toate cu toaletele lor

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Jul 27 2009, 11:33 AM
Mesaj #3

Guests

E o prostie de subiect. "Fetele" din Romania la care cred eu ca se face referire nu sunt diferite de alte "fete"", de alte nationalitati. Curvasaria nu are nationalitate, nici religie, e o meserie ca oricare alta, care se poate practica oriunde.

+Quote Post
mesaj Jul 27 2009, 11:45 AM
Mesaj #4

Guests

Nu.
E un subiect de actualitate.

Eu personal nu cred ca e vorba de prostitutie aici.

E vorba de fete, doamne, femei, intelectuale, de multe ori cu copii, care stau zi si noapte pe site-uri matrimoniale în speranta de a "agata" un cetatean strain

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Jul 27 2009, 12:09 PM
Mesaj #5

Guests

Cum am zis, nu mi se pare ca procentul "fetelor" romance la care se face referire aici e diferit fata de alte tari cu venit apropiat pe cap de locuitor. Ca unii pun accentul pe "noastre", e treaba lor, sunt probabil genul de oameni care simt nevoia sa-si puna cenusa in cap de cate ori au ocazia.

+Quote Post
Vizitator_Just me care este ......
mesaj Jul 27 2009, 12:23 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Till Eulenspiegel @ Jul 27 2009, 11:45 AM) *
Nu.
E un subiect de actualitate.

Eu personal nu cred ca e vorba de prostitutie aici.

E vorba de fete, doamne, femei, intelectuale, de multe ori cu copii, care stau zi si noapte pe site-uri matrimoniale în speranta de a "agata" un cetatean strain

Este vorba tot de prostitutie. Pana la urma revin in Romania, si incearca sa ia ochii rudelor, prietenilor etc. cu ce au adus de dincolo sau cu povestiri foarte frumoase.

Eu sincer nu stau pe siteuri matrimoniale, dar nu cred ca tipele care incearca sa agate un strain NU sunt doamne intelectuale. Eu cred ca mai degraba sunt tipe care "au turnat" un copil la 18-20 ani, nu au apucat nici macar sa termine liceu/facultate ca s-au maritat, si dupa 5-6 ani s-au trezit fara sot.

Si cum in Romania sunt 4 femei la 1 barbat, sanse ca cineva sa-si aleaga ca sotie o tipa cu copil si fara studii si cariera este destul de mica (ca viata este grea si in majoritatea caminelor muncesc ambii parinti).

+Quote Post
Vizitator_Musafira.
mesaj Jul 27 2009, 03:15 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Just me care este ..... @ Jul 27 2009, 12:23 PM) *
Este vorba tot de prostitutie. Pana la urma revin in Romania, si incearca sa ia ochii rudelor, prietenilor etc. cu ce au adus de dincolo sau cu povestiri foarte frumoase.

Eu sincer nu stau pe siteuri matrimoniale, dar nu cred ca tipele care incearca sa agate un strain NU sunt doamne intelectuale. Eu cred ca mai degraba sunt tipe care "au turnat" un copil la 18-20 ani, nu au apucat nici macar sa termine liceu/facultate ca s-au maritat, si dupa 5-6 ani s-au trezit fara sot.

Si cum in Romania sunt 4 femei la 1 barbat, sanse ca cineva sa-si aleaga ca sotie o tipa cu copil si fara studii si cariera este destul de mica (ca viata este grea si in majoritatea caminelor muncesc ambii parinti).

de unde tot scoateti cu 4 femei la un barbat??!?!?! Poate prin facultatea de litere sau relatii publice

pe de alta parte, uitati-va ca, si cu o proportie de 2 barbati la 1 femeie, nu prea ai de unde alege - inculti si betivi, ori culti si infatuati, ori neingrijiti ori metrosexuali... iar lipsa de maniere e regula

+Quote Post
Vizitator_Musafira2.
mesaj Jul 27 2009, 03:58 PM
Mesaj #8

Guests

Secondez Musafira.

Poate pleaca sa aleaga raul cel mai mic: daca tot e marlan, macar sa aiba ceva bani!

+Quote Post
Vizitator_Calau.
mesaj Jul 27 2009, 09:45 PM
Mesaj #9

Guests

Evident, doar in lumea a doua si a treia se intampla asa ceva. In general, oricat de bogata ar fi o femeie, ea cauta un sot mai bogat decat ea. O fi in genele lor.

+Quote Post
Vizitator_Logan.
mesaj Jul 27 2009, 09:53 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Musafira @ Jul 27 2009, 03:15 PM) *
de unde tot scoateti cu 4 femei la un barbat??!?!?! Poate prin facultatea de litere sau relatii publice

pe de alta parte, uitati-va ca, si cu o proportie de 2 barbati la 1 femeie, nu prea ai de unde alege - inculti si betivi, ori culti si infatuati, ori neingrijiti ori metrosexuali... iar lipsa de maniere e regula

Hehe, tare de tot musafira. Pai daca vrei unul frumos, destept, iubitor si bogat, inseamna ca esti convinsa sa ramai fata mare. Nici voi nu sunteti neprihanitele Pamantului: cheltuitoare, obositoare, cicalitoare, invidioase. Noroc cu noi ca suntem betivi si infatuati, ca sa va suportam.

+Quote Post
Vizitator_Fedex.
mesaj Jul 27 2009, 11:21 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Musafira2 @ Jul 27 2009, 03:58 PM) *
Secondez Musafira.

Poate pleaca sa aleaga raul cel mai mic: daca tot e marlan, macar sa aiba ceva bani!

asta da gandire tipic de curveta din Ro:)

+Quote Post
Vizitator_Rovinari.
mesaj Jul 28 2009, 01:45 AM
Mesaj #12

Guests

Secolul 21 e minunat. Uratele cu fite au un cuvant de spus, s-au unit si se numesc "miscarea feminista". Cand baiatu dinainte s-a referit la raportul 4 femei /1 barbati, omu s-a exprimat gresit: 4 barbati pentru o femeie care a trecut prin sala de sport (si nu doar pe langa ea, in drumul catre macelarie), prin liceu (si nu doar prin spatele lui, la tigari, traiasca mama lor, ca mult bine ne-au facut in tinerete) si prin cluburi (ce sa faci cu blogeritele?). Ca musafirele n-au fost si nici nu vor fi bagate-n seama de baieti, e pe buna dreptate. Motive pentru a avea nasul pe sus aveti ZERO.

+Quote Post
Vizitator_Till Buchoglinda.
mesaj Jul 28 2009, 05:37 AM
Mesaj #13

Guests

daaa, si în aceste conditii va imaginati ca daca gasiti unul de "afara" ala devine brusc si cult, si abstinent (de la bautura) si îngrijit si devreme acasa.
De ce nu vreti sa recunoasteti ca nu va intereseaza decât portofelul lui, si cât anume puteti sustrage din el.
Mai ales turând repede-repede si un copil.

+Quote Post
Vizitator_Just me care este......
mesaj Jul 28 2009, 06:26 AM
Mesaj #14

Guests

Secondez Musafira.

Draga, deci sa inteleg ca esti divortata? E doar o impresie, dar cred ca te inscrii in categoria despre care am vorbit mai sus.

Sa stii si tu ca pe Fat-Frumos nu o sa-l gasesti nici in Romania nici in afara. Nu ma intelege gresit, daca vreti vrei sa gasesti bani cauta mai bine in afara, dar, dupa o perioada vei ajunge tot in Romania la fel cum ai plecat, poate un pic mai batrana - pentru ca domnul italian, francez, german etc. un pic mai "matur" (ca sa nu zic batran) va cauta noutate, si are de unde alege pentru ca sunt alte femei un pic mai tinere care doresc companie straina.

Dar de o singur lucru pot fi sigur: nu-mi imaginez ca femeile care au terminat o facultate adevarata (nu Spiru sau alta privata) si si-au construit o cariera, cauta "domni generosi" pentru o relatie de lunga durata (limita de varsta intre 10 si 80 ani, si portofelul de 3 ori mai lat decat lungimea instrumentului).

At least, that's my two cents...

+Quote Post
Vizitator_Un Trecator Grabit.
mesaj Jul 28 2009, 01:43 PM
Mesaj #15

Guests

Secondez Musafira.

Cind citesc mesajul tău ma întreb ce a mai rămas bun în România.

+Quote Post
Vizitator_Maria Magdalena.
mesaj Jul 28 2009, 02:58 PM
Mesaj #16

Guests

Aparent... barbatii smile.gif Niste domni, ca intotdeauna.

In fond, care e problema? Fufele pleaca. Sa le fie de bine, raman cele bune! Eu zic ca tre' sa plece mai multe. Si niste baieti la cules capsuni, la zidit case-n Cipru si asa mai departe...

+Quote Post
mesaj Jul 30 2009, 02:28 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Just me care este..... @ Jul 28 2009, 06:26 AM) *
Dar de o singur lucru pot fi sigur: nu-mi imaginez ca femeile care au terminat o facultate adevarata (nu Spiru sau alta privata) si si-au construit o cariera, cauta "domni generosi" pentru o relatie de lunga durata (limita de varsta intre 10 si 80 ani, si portofelul de 3 ori mai lat decat lungimea instrumentului).

At least, that's my two cents...

Ei, uite, ca tocmai de aia zic eu...am remarcat ca sunt mai multe categorii : hai sa zicem "fufele", cum elegant se exprima ante-postatoarea, si "telectualele"...
Despre fufe, numai de bine.
Dar ce ne facem cu restul ?
E vorba de cohortele de fete, toate titrate si chiar super titrate, de multe ori reprezentante ale universitatilor românesi, care alearga ca disperatele dupa binecuvântarea denumita "bursa".
Eeeeii, si odata blagoslovita bursa obtinuta, pe demnele reprezentante ale faimoasei scoli românesti le loveste brusc amnezia, si uita de ce au plecat.
În schimb, le paleste la fel de brusc o criza hormonala care le îndeamna sa înceapa sa alerge cu limba scoasa dupa tot ceea ce este detinator de pasaport strain.
Adica sa se "aranjeze", prin asta întelegând sa se marite si sa trânteasca un copil, nu neaparat în aceasta ordine, ganatia irefutabila a amovibilitatii lor ulterioare.

Citeaza (Maria Magdalena @ Jul 28 2009, 02:58 PM) *
Aparent... barbatii smile.gif Niste domni, ca intotdeauna.

In fond, care e problema? Fufele pleaca. Sa le fie de bine, raman cele bune! Eu zic ca tre' sa plece mai multe. Si niste baieti la cules capsuni, la zidit case-n Cipru si asa mai departe...

Cum ziceam, macar fufele stiu de ce pleaca, stim si noi de ce pleaca, respekt.

+Quote Post
Vizitator_mela.
mesaj Jul 30 2009, 04:09 PM
Mesaj #18

Guests

Nici macar nu o sa ma obosesc sa citesc comentariile, pt ca in mod sigur se va transforma in clasica disputa femeile curve-barbatii porci.

daca vrei o parere (am fac, job bun, si fara modestie, arat cel putin f bine, si sunt singura) stii de ce pleaca? si nu vb de femeile care cauta avantaje materiale..comparativ cu cat de materialiste sunt afara, in romania, si curvele par fete cuminti. pleaca din cauza mentalitatii. pt ca in afara o femeie care la noi intra in "normal" (cat de cat gateste, are grija de casa, etc) e mai rara. la ei femeia nu e sclava care e la noi, sa aiba si job, si sclava acasa, si mama, si nevasta, si sa arate si bine. aici majoritatea barbatilor nu fac sport, de ex. sau uite replica unui el (el si ea, angajati in banca, mastere, plimbati, tineri, maxim 27 de ani) acnd se vorbea despre copilul care urma sa se nasca : nu, domne, la mine sotia va sta acasa 2 ani, cu tzatza in gura lu' ala micu. e f misto sa stai acasa 2 ani, daca ai pe cineva sa te ajute cu chestii. altfel, te tampesti, oricat de mult iti iubesti copilul, plus ca stai cu teama ca profesional, esti mort, desi oficial sunt obligati sa iti pastreze postul.

si inca ceva: daca unui om ii repeti la nesfarsit ca ceva e misto/sexi/cool, ajunge sa o creada. astfel, ca unii incep sa creada ca frumos inseamna cu operatii estetice, de ex. sunt multe nasoale care sunt "sex-simboale" la noi.

si te uiti, si te intrebi: sa ma marit cu unul cu valori/perceptii gen "tzatza in gura 2 ani", sau unul care crede ca dupa ce vin acasa rupta de la birou, trebuie cumva sa mai gasesc energie sa mai fac niste chestii de femeie fantastica? eu in toata viata mea am intalnit un singur barbat care mi-a deschis usa la masina. poate nu toata pleaca sa caute lorzi..dar eu am vazut multa marlanie la noi.

maria marinescu (o fata de bani gata, care nu face nimic, si pt care nu am absolut nici o simpatie) a spus ceva care mi-a atras atentia: barbatii romani au multe lipsuri de educatie.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 30 2009, 04:21 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (mela @ Jul 30 2009, 04:09 PM) *
[...]
(am fac, job bun, si fara modestie, arat cel putin f bine, si sunt singura) [...]

Pasarel, ce faci sambata seara? Iesem la o cola? wub.gif

+Quote Post
Vizitator_mela.
mesaj Jul 30 2009, 04:23 PM
Mesaj #20

Guests

pasarel? Q.E.D:)

(sa-i traduca cineva, sigur nu stie ce inseamna)

+Quote Post
Vizitator_oagy69.
mesaj Jul 30 2009, 06:47 PM
Mesaj #21

Guests

[ la ei femeia nu e sclava care e la noi, sa aiba si job, si sclava acasa, si mama, si nevasta, si sa arate si bine. aici majoritatea barbatilor nu fac sport, de ex. sau uite replica unui el (el si ea, angajati in banca, mastere, plimbati, tineri, maxim 27 de ani) acnd se vorbea despre copilul care urma sa se nasca : nu, domne, la mine sotia va sta acasa 2 ani, cu tzatza in gura lu' ala micu. e f misto sa stai acasa 2 ani, daca ai pe cineva sa te ajute cu chestii. altfel, te tampesti, oricat de mult iti iubesti copilul, plus ca stai cu teama ca profesional, esti mort, desi oficial sunt obligati sa iti pastreze postul.

Daca nu postai si chestia asta cu copilul nu aveam nimic de obiectat in privinta celor spuse de tine.
Asa insa nu pot decat sa-ti doresc sa nu te trezesti ca ai tras toata viata ( care din pacate trece f. repede ) pt. 'cariera' si nu vei simti niciodata ce inseamna sa se agate de gatul tau doua manute mici iar o gurita sa spuna 'mama'. Asta si nu altul va fi cel mai mare esec al vietii tale desi ce-i drept poate nu vei fi 'sclava'.
Iti spun ca un om care-si ajuta sotia dar constientizez ca sunt 'treburi femeiesti' si 'treburi barbatesti'. Oricat as ajuta-o pe sotie cu copilul n-o pot inlocui in multe treburi dupa cum nici eu nu o sa-i cer sa ma ajute la carat lucruri grele sau reparat lucruri prin casa. Ce sa-i faci asa ne-a facut Dumnezeu: sa fim diferiti si sa avem menirea noastra.
Stiu ca tu nu ai vrea sa fii sclava dar din ce-ai scris deduc ca ti-ar place un sclav care sa care, sa bata covoare, dar sa si schimbe copilul, sa spele vase, sa aduca cat mai multi bani in casa fara sa bea vreo bere cu prietenii etc. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_oagy69.
mesaj Jul 30 2009, 06:59 PM
Mesaj #22

Guests

uitasem sa mai sciu ca topicul mi se pare deplasat conform conceptiilor mele de viata :

oricum femeia instinctual intotdeauna va cauta un barbat care sa-i asigure ei si urmasilor ei un viitor cat mai bun asa ca intotdeauna il va cauta oriunde chiar si in strainatate.

oricum barbatul instinctual face toata viata pe 'cocosul' si va pleca si in strainatate ca sa munceasca daca aici nu-si gaseste ceva decent pt. a castiga si a-si arata astfel 'barbatia'

Mai exista si persoane care prin firea lor ies din caracterizarile de mai sus dar sunt minoritare si nu cred ca ne definesc ca specie

+Quote Post
Vizitator_ioba.
mesaj Jul 30 2009, 07:15 PM
Mesaj #23

Guests

femeile ca si barbatii au parte de exact ceea ce merita.

un articol aparut pe hotnews in aceasta saptamina ne explica cum este cu "tembelizarea" maselor datorita mass-media.

" de Codrin Taut HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2009, 3:49 Revista Presei | Faze Tari

Pe masura ce secolele trec, femeile devin tot mai frumoase Femeile au devenit, treptat, tot mai frumoase de-a lungul secolelor, deoarece femeile frumoase au mai multi copii decat cele mai putin inzestrate de natura, iar cei mai multi dintre copiii lor sunt de sex feminin si le mostenesc calitatile fizice. Fiicele femeilor frumoase, odata ce devin adulte, tind sa fie si ele frumoase si astfel acest model se propaga de-a lungul secolelor. Acest model evolutiv a condus la infrumusetarea fizicului femeilor de-a lungul generatiilor, au explicat oamenii de stiinta. Psihologii considera ca femeile au devenit tot mai atractive deoarece ele fac tot mai multe eforturi pentru a arata bine, sunt preocupate de felul in care arata si beneficiaza de mai multe resurse financiare decat in trecut. In schimb, aceiasi experti considera ca barbatii au ramas, din punct de vedere estetic, la acelasi nivel cu cel al stramosilor lor preistorici. Markus Jokela, de la Universitatea din Helsinki, a folosit pentru acest studiu date obtinute din America de Nord, colectate de la 1.244 de femei si 997 de barbati, care au fost monitorizati timp de patru decenii, scrie Romania Libera."

Fractura logicii "oamenilor de stiinta" raspunzatori de acest studiu cred ca se preteaza mai bine la a explica cum s-a propagat si multiplicat prostia in decursul timpului.

Imi pare rau pentru mela ca a retinut un citat tocmai din MM. "maria marinescu (o fata de bani gata, care nu face nimic, si pt care nu am absolut nici o simpatie) a spus ceva care mi-a atras atentia: barbatii romani au multe lipsuri de educatie."

Probabil ca in momentul in care "sponsorul" realiza ca fata asta nu face nimic... nu-si justifica nici macar mincarea care o maninca, apa pe care o bea si aerul pe care-l respira... atunci brusc devenea cu lipsuri in educatie.

Cita vreme mass media relateaza cine cu care s-a mai combinat si s-a certat, ca x a primit de la y cadou o masina de $$$$$$$$$$$$ si alte asemenea imbecilitati se creeaza niste stereotipuri foarte greu de evitat.

Foarte amuzant este si cind astfel de personaje incep sa-si dea aere de doamne si sa ne dea sfaturi. Sau sa creada ca menirea lor este sa salveze lumea. Si sa demareze largi campanii contra fumatului. violentei domestice, cancerului de col uterin, la san....s.a.m.d.

Pina una alta stam foarte bine la capitolul corvete. La cite avem ma intreb de ce s-au mai achizitionat cele 2 fregate?

Nici cu barbatii nu-mi este rusine. Un amic a observat ca in zona complexului comercial situat in cartierul unde locuieste pe linga sedii de banci care-si au sediul in vechile spatii de aprozar sau alimentara au aparut si citeva crisme. La ora 7 dimineata cind a vrut sa cumpere o piine a observat ca deja mesela erau ocupate in proportie de 50%. Si nu consumau cacao cu lapte. Oare din cauza telenovelelor de acasa care ruleaza non-stop s-au refugiat aici?

+Quote Post
Vizitator_mela.
mesaj Jul 30 2009, 07:35 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (oagy69 @ Jul 30 2009, 06:47 PM) *
[ la ei femeia nu e sclava care e la noi, sa aiba si job, si sclava acasa, si mama, si nevasta, si sa arate si bine. aici majoritatea barbatilor nu fac sport, de ex. sau uite replica unui el (el si ea, angajati in banca, mastere, plimbati, tineri, maxim 27 de ani) acnd se vorbea despre copilul care urma sa se nasca : nu, domne, la mine sotia va sta acasa 2 ani, cu tzatza in gura lu' ala micu. e f misto sa stai acasa 2 ani, daca ai pe cineva sa te ajute cu chestii. altfel, te tampesti, oricat de mult iti iubesti copilul, plus ca stai cu teama ca profesional, esti mort, desi oficial sunt obligati sa iti pastreze postul.

Daca nu postai si chestia asta cu copilul nu aveam nimic de obiectat in privinta celor spuse de tine.
Asa insa nu pot decat sa-ti doresc sa nu te trezesti ca ai tras toata viata ( care din pacate trece f. repede ) pt. 'cariera' si nu vei simti niciodata ce inseamna sa se agate de gatul tau doua manute mici iar o gurita sa spuna 'mama'. Asta si nu altul va fi cel mai mare esec al vietii tale desi ce-i drept poate nu vei fi 'sclava'.
Iti spun ca un om care-si ajuta sotia dar constientizez ca sunt 'treburi femeiesti' si 'treburi barbatesti'. Oricat as ajuta-o pe sotie cu copilul n-o pot inlocui in multe treburi dupa cum nici eu nu o sa-i cer sa ma ajute la carat lucruri grele sau reparat lucruri prin casa. Ce sa-i faci asa ne-a facut Dumnezeu: sa fim diferiti si sa avem menirea noastra.
Stiu ca tu nu ai vrea sa fii sclava dar din ce-ai scris deduc ca ti-ar place un sclav care sa care, sa bata covoare, dar sa si schimbe copilul, sa spele vase, sa aduca cat mai multi bani in casa fara sa bea vreo bere cu prietenii etc. biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_mela.
mesaj Jul 30 2009, 07:53 PM
Mesaj #25

Guests

nu ai inteles nimic. am spus eu ca am cariera prioritate? absolut intamplator, consider ca fara un copil un om nu are rost. dar asta e absolut intamplator. si nu, nu vreau un sclav. si nu am o problema sa fac chestii femeisti, etc. NU asta era ideea.

ideea e ca majoritatea barbatilor (pt ca eu ma refeream la majoritate) au niste conceptii invechite. daca ar fi sa folosesc un cliseu, as spune epoca de piatra. si daca cumva ajungi sa cunosti un pic si alte stiluri de viata, nu te regasesti in asta. eu am prieteni, si femei si barbati, care nu se pot adapta (si nici nu vor, probabil) la aceasta stil de viata rudimentar.

dupa cum stiu multi barbati, care considera ca misto e cineva gen simona senzual, ramona gabor, etc. astea sunt valorile. asta se vinde, asta se citeste. daca ti se repeta si vezi toata ziua la TV ca ramona gabor e manechin, si e invitata la emisiuni, f multi vor crede ca ala e un standard de frumusete, personalitate, etc. si usor usor, ai optiuni gen copii de bani gata, din dorobanti, fete din reviste colorate, etc, sau unul al carui ideal de distractie e sa manance saorma la mall.

sau marea majoritate, care ravneste in secret la ceea ce sunt conditionati sa creada ca e dezirabil, ca e cool.

am spus alea cu am facultate, job, etc, pt ca asteptam sa mi se spuna ca ori sunt proasta (ceea ce evident, e o optiune:)), ori urata, ori vanzatoare la alimentara, ori cu liceu facut la FF. eu personal cele mai placute intalniri le-am avut cu romani, dar cetateni ai altor tari, in care au crescut, nu din astia mutati de 2-3 ani undeva. si e o diferenta...wow...si nu, nu am fost la nici un restaurant scump, nu mi-a luat nimeni nimic scump, etc. si nu era nici unul miliardar. e pur si simplu mentalitate.

uite, cel mai simplu exemplu: de nu stiu cate ori mi s-a intamplat, pe strada, si nu in vreun cartier marginas, sa vina vreun neam prost sa puna mana pe mine. si cand am ripostat, neamul prost a inceput si sa ma injure. erau multi barbati prin preajma, si mitocanul era singur, si nu era vreun luptator de K1. crezi ca a facut cineva ceva? lasitate, domnule:)

+Quote Post
Vizitator_mela.
mesaj Jul 30 2009, 08:02 PM
Mesaj #26

Guests

Imi pare rau pentru mela ca a retinut un citat tocmai din MM. "maria marinescu (o fata de bani gata, care nu face nimic, si pt care nu am absolut nici o simpatie) a spus ceva care mi-a atras atentia: barbatii romani au multe lipsuri de educatie."

Probabil ca in momentul in care "sponsorul" realiza ca fata asta nu face nimic... nu-si justifica nici macar mincarea care o maninca, apa pe care o bea si aerul pe care-l respira... atunci brusc devenea cu lipsuri in educatie.

-- Am citat-o pe fata aia, pt ca a starnit o reactie care m-a amuzat, din partea barbatilor, nu pt ca e vreo somitate. am citit la vremea respectiva niste replici acide:) ideea e ca fata aia (macar) nu atarna de vreunul pt ceva, ca are si ea ceva bani inteleg.

noi vorbim de majoritate aici. pt ca cineva spunea mai sus ca pleaca femeiel la bursa, si dupa aia alerga dupa un barbat, cetatean strain. stii de ce? pt ca pur si simplu te trateaza altfel! si iti dai seama ca exista o alta lume in afara a ceea ce stii tu.

o lume mare de tot:)

+Quote Post
Vizitator_Gelu.
mesaj Jul 30 2009, 08:05 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (mela @ Jul 30 2009, 07:53 PM) *
nu ai inteles nimic. am spus eu ca am cariera prioritate? absolut intamplator, consider ca fara un copil un om nu are rost. dar asta e absolut intamplator. si nu, nu vreau un sclav. si nu am o problema sa fac chestii femeisti, etc. NU asta era ideea.

ideea e ca majoritatea barbatilor (pt ca eu ma refeream la majoritate) au niste conceptii invechite. daca ar fi sa folosesc un cliseu, as spune epoca de piatra. si daca cumva ajungi sa cunosti un pic si alte stiluri de viata, nu te regasesti in asta. eu am prieteni, si femei si barbati, care nu se pot adapta (si nici nu vor, probabil) la aceasta stil de viata rudimentar.

dupa cum stiu multi barbati, care considera ca misto e cineva gen simona senzual, ramona gabor, etc. astea sunt valorile. asta se vinde, asta se citeste. daca ti se repeta si vezi toata ziua la TV ca ramona gabor e manechin, si e invitata la emisiuni, f multi vor crede ca ala e un standard de frumusete, personalitate, etc. si usor usor, ai optiuni gen copii de bani gata, din dorobanti, fete din reviste colorate, etc, sau unul al carui ideal de distractie e sa manance saorma la mall.

sau marea majoritate, care ravneste in secret la ceea ce sunt conditionati sa creada ca e dezirabil, ca e cool.

am spus alea cu am facultate, job, etc, pt ca asteptam sa mi se spuna ca ori sunt proasta (ceea ce evident, e o optiune:)), ori urata, ori vanzatoare la alimentara, ori cu liceu facut la FF. eu personal cele mai placute intalniri le-am avut cu romani, dar cetateni ai altor tari, in care au crescut, nu din astia mutati de 2-3 ani undeva. si e o diferenta...wow...si nu, nu am fost la nici un restaurant scump, nu mi-a luat nimeni nimic scump, etc. si nu era nici unul miliardar. e pur si simplu mentalitate.

uite, cel mai simplu exemplu: de nu stiu cate ori mi s-a intamplat, pe strada, si nu in vreun cartier marginas, sa vina vreun neam prost sa puna mana pe mine. si cand am ripostat, neamul prost a inceput si sa ma injure. erau multi barbati prin preajma, si mitocanul era singur, si nu era vreun luptator de K1. crezi ca a facut cineva ceva? lasitate, domnule:)

oi fii tu desteapta dar daca ai ajus s-o citezi pe Maria Marinescu...

+Quote Post
Vizitator_pitiponcu'.
mesaj Jul 30 2009, 08:20 PM
Mesaj #28

Guests

hai pe bune..daca o femeie ar avea organu' barbatului..ca printr-o minune..pentru o zi..ce ar face cu el?

+Quote Post
Vizitator_ioba.
mesaj Jul 30 2009, 08:27 PM
Mesaj #29

Guests

Intimplarea a facut sa calatoresc si eu putin prin Europa. Nu pentru shopping. Am interactionat si cu destui oameni si ce am remarcat este faptul ca acolo nu este goana asta nebuna, zi de zi, dupa numaistiuceanume. Nu am inteles incrincenarea specifica romanilor. Sa fie de vina numai lipsurile din perioada socialista? Zilnic daca va uitati la cei din jur puteti observa un fel de inversunare... nu gasesc acum un cuvint care sa descrie exact aceasta stare.

Este normala si fireasca dorinta de a trai mai bine. Totusi subiectul propus era altul. Cu riscul de a parea misogin am sa formulez altfel cam ce a vrut sa spuna initiatorul subiectului: Femeile din romania au tendinta de a-si vinde cit mai bine "marfa". De multe ori aceasta este tineretea si frumusetea.

M-am distrat cind am auzit-o pe acea tanti venita sa candideze la presedintie, tocmai din State, tanti care fusese maritata cu vreo 3 milionari... bineinteles de virsta dubla... si care sustinea ca a fost dragoste :-)))

http://morar.catavencu.ro/2009/06/22/maria...u-cu-un-pirlit/

+Quote Post
Vizitator_ioba.
mesaj Jul 30 2009, 08:33 PM
Mesaj #30

Guests

Bineinteles ca specificul romanesc trebuia sa triumfe si acum. De multe ori vezi pe forumuri cite un subiect inofensiv. Cineva intreaba ceva. Altii raspund. Pina la un moment dat cind apare cite unul care fara nici o legatura cu subiectul sau fara argumente incepe sa injure si sa jigneasca pe cineva cu a carui parere nu este de acord. Totul terminindu-se cu o balacareala generala.

Sper sa nu se ajunga si acum la asa ceva. La adapostul anonimatului oferit de VR multi sunt tare "curajosi". Ciudat este ca parca pe forumuri din alte tari nu am vazut aceasta agresivitate verbala. Probabil ca cei care injura pe acolo sunt romanasi de ai nostri. :-)

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th February 2019 - 07:52 AM