IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

8 Pagini V  « < 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> "Un obiect excepţional în vecinătatea noastră cosmică"
Vizitator_Lucifer.
mesaj Nov 16 2010, 01:41 PM
Mesaj #181

Guests

Au descoperit gaura neagra in care au disparut:<br>
- conturile lui Ceausescu <br>
- banii devalizati de la Bancorex<br>
- si de la Banca Religiilor <br>
- de la alte banci care au dat faliment <br>
- ... si prin intermediul Caritas <br>
- comisoanele grase de la privatizarea Sidex <br>
- flota (romaneasca - evident!!! )
<br>
- mai adaugati voi fratilor ca deja am obosit ...

Acum cauta solutii sa le recupereze efectuand o calatorie interstelara cu nava Destiny.
Go to the top of the page

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 16 2010, 01:45 PM
Mesaj #182

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Lucifer, chestiile astea le-am tot citit aseară, ceva mai nou ... ai?

însă - dacă tânjeşti după niscai confirmare / acceptare identitară, te trec la 13. biggrin.gif

numa' să nu mai suferi!

pentru ceilalţi: o să avem lămuriri din partea unui excepţional om de ştiinţă român.

urmează smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Nov 16 2010, 02:12 PM

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Nov 16 2010, 03:46 PM
Mesaj #183

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Sieglind @ Nov 16 2010, 03:45 PM) *
pentru ceilalţi: o să avem lămuriri din partea unui excepţional om de ştiinţă român.

urmează smile.gif

Cum, eu urmez? ohmy.gif De ce nu m-a anuntat nimeni? unsure.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
rammstein
mesaj Nov 16 2010, 06:03 PM
Mesaj #184

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Buna seara! Deci exista si urmarea rolleyes.gif De abia astept.

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Nov 16 2010, 06:42 PM
Mesaj #185

Guests

Cea mai plictisitoare stire pe care am auzit-o in cei 30 de ani de cand m-am nascut.
Deci acum 50 milioane +30 ani s-a format o gaura neagra undeva pe o raza de 50 milioane de ani lumina de Pamant (puteti oare sa va imaginati macar cat inseamna asta in spatiu ? )
Era inevitabil (cred ca si din punct de vedere al probabilitatilor) ca ceva de genul asta sa se intample luand in considerare intervalul imens de timp si distanta.

Este intr-adevar o stire despre nimic smile.gif .

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 16 2010, 07:15 PM
Mesaj #186

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (Sieglind @ Nov 16 2010, 01:31 PM) *
now, spicuiri dintr-un articol (Dan Arsenie, Ev.Z):

"Ar putea fi prima observare a formării unei găuri negre în modul obişnuit", a spus şi Abraham Loeb, de la acelaşi Centru. El spune că unele găuri negre din Universul îndepărtat au fost depistate sub formă de explozii de raze gamma. Ori SN 1979C este diferită, una pentru că este apropiată, iar a doua pentru că aparţine unei clase de supernove care nu e caracterizată de exploziile raze gamma. Iar teoria spune că cele mai multe găuri negre din Univers se produc atunci când miezul stelei se prăbuşeşte, iar exploziile de raze gamma nu au loc.

Loc de dubii: de ce nu e NASA sigură pe descoperire?

Cei care au participat la conferinţă au spus că ipoteza găurii negre este cea mai plauzibilă, dar au admis şi o altă variantă, chiar dacă puţin probabilă.

Deşi pare o gaură neagră, obiectul poate fi o tânără stea neutronică, care se roteşte foarte rapid în spaţiu. Iar puternicele emisii de raze X înregistrate de Chandra şi alte telescoape să fie, de fapt, rezultatul unui puternic "vânt" de particule cosmice înalt energetice (cu energii foarte mari).

În acest caz, obiectul din supernova ar fi cea mai "tânără", cea mai recent observată, stea neutronică.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/nasa-a-des...gra-912428.html

o să avem în cu.rând şi lămuriri din partea unui excepţional om de ştiinţă român. unul autentic, nu ...

nu e sigură pentru că nu ştim sigur cum se formează o gaură neagră: teorii sunt multe, dar dovezile de până acum nu erau foarte concludente într-o direcţie sau alta.
dacă se confirmă că e o gaură neagră, înseamnă că avem un "etalon" pentru corpurile care se manifestă la fel, sau asemănător.

m-am gândit şi eu la contradicţia "dacă e la ţâşpe milioane de ani lumină depărtare, cum să aibă 30 de ani, nene???"
uitasem esenţialul: chandra nu e un telescop optic, ci în raze x.
deci ce vede el sunt emisiile de raze x, nu de lumină vizibilă, şi astea... cam ce viteză au, pinteo???
şi cum se poartă cu lumea???
părinţii lor ştie??? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Nov 16 2010, 08:27 PM
Mesaj #187

Guests

Un exceptional om de stiinta roman... Ce bine suna rolleyes.gif Astazi vine? unsure.gif Sau inca mai cerceteaza?

+Quote Post
rammstein
mesaj Nov 16 2010, 08:47 PM
Mesaj #188

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Citeaza (omul @ Nov 16 2010, 08:27 PM) *
Un exceptional om de stiinta roman... Ce bine suna rolleyes.gif Astazi vine? unsure.gif Sau inca mai cerceteaza?

O sa-ti spun si eu ca oama: iara te-ai grabit wink.gif Tu crezi ca in cercetare este ca la fast food, vreau niste lamuriri da repede, ca ma grabesc... Poate ca nu-i intra omului respectiv ( nu tu ) gaura neagra in ultimul slide. Si de cand esti mataluta asa de pasionat de stiinta? Ca pana mai ieri credeai ca Vergil Hincu este laureat Nobel tongue.gif

+Quote Post
echo
mesaj Nov 16 2010, 09:00 PM
Mesaj #189

Membru veteran

Postari: 1 690
Inscris: 8-June 10
Utilizatorul numarul: 21 034

Citeaza (mifty @ Nov 16 2010, 07:15 PM) *
nu e sigură pentru că nu ştim sigur cum se formează o gaură neagră: teorii sunt multe, dar dovezile de până acum nu erau foarte concludente într-o direcţie sau alta.
dacă se confirmă că e o gaură neagră, înseamnă că avem un "etalon" pentru corpurile care se manifestă la fel, sau asemănător.

m-am gândit şi eu la contradicţia "dacă e la ţâşpe milioane de ani lumină depărtare, cum să aibă 30 de ani, nene???"
deci ce vede el sunt emisiile de raze x, nu de lumină vizibilă, şi astea... cam ce viteză au, pinteo???
şi cum se poartă cu lumea???
părinţii lor ştie??? biggrin.gif

....identificare-observatii. 1979-2009+ cateva luni (nov2010)=30 ani
....distanta ~ 50 AL.
Q.E.D.

+Quote Post
radukku
mesaj Nov 16 2010, 10:44 PM
Mesaj #190

Membru veteran

Postari: 379
Inscris: 30-August 08
Utilizatorul numarul: 2 711

Confirmarea ipotezei experimentului sociologic:
Astronom clujean despre “descoperirea” NASA: E veche, vor doar publicitate

Gaura neagră anunţată de americani este studiată “până la plictiseală” încă de la începutul anilor ‘80, susţine un astronom clujean, convins că scenariul de suspans al celor de la NASA are ca scop “mai multă publicitate şi, automat, mai multe fonduri”.

http://www.ziuadecj.ro/eveniment/astronom-...ate--55464.html

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 16 2010, 11:12 PM
Mesaj #191

Membru veteran

Citeaza (echo @ Nov 16 2010, 09:00 PM) *
....identificare-observatii. 1979-2009+ cateva luni (nov2010)=30 ani
....distanta ~ 50 AL.
Q.E.D.

stai niţel: în '79 aveam telescoape în altceva decât optice, în lumină "normală"???
chandra nu doar că e în raze x, ci mai e şi plasat în afara atmosferei pământului, deci scapă de multe din problemele observatoarelor de la sol...
existau deja radiotelescoape, dar se puteau folosi radiotelescoapele la ceva dacă erau puse să "urechească" în direcţia aia??? mai ales că discutăm de o gaură neagră aici, şi pe aia n-o poţi "vedea" direct, ci observând că undeva se petrece ceva ciudat...
nici frecvenţele recepţionabile şi care să provină sigur din zona cercetată, cu "lighenele" alea nu erau prea multe, sisteme de filtrare a "zgomotului de fond" nu prea erau, etc, etc... nu neglijaţi că au trecut 30 de ani de-atunci, timp în care tehnologia folosită la treaba asta a avansat serios...

e foarte posibil ca datele culese de chandra luna asta să fie ce le lipsea ca să poată descrie "minunea" corect...
aşa că da, poţi vorbi de "descoperire", până la urmă, dacă poţi defini fără să baţi câmpii sau să spui "asta urmează să mai aflăm" despre un obiect care a fost mult timp la fel de "ştiinţific" ca un ozn tongue.gif ...

+Quote Post
Vizitator_Lucifer.
mesaj Nov 17 2010, 06:56 AM
Mesaj #192

Guests

Citeaza (Sieglind @ Nov 16 2010, 01:45 PM) *
...
numa' să nu mai suferi!

urmează smile.gif

laugh.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Nov 17 2010, 09:29 AM
Mesaj #193

În Numele Adevărului

Citeaza (mifty @ Nov 16 2010, 09:15 PM) *

Razele X au tot viteza luminii. Nu mai incerca sa umfli stirea cu pompa, Mifty prietene, vezi bine ca s-a fâsâit, ar trebui intai s-o vulcanizezi, ceea ce e practic imposibil. sleep.gif

--------------------

+Quote Post
echo
mesaj Nov 17 2010, 10:55 AM
Mesaj #194

Membru veteran

Citeaza (mifty @ Nov 16 2010, 11:12 PM) *
stai niţel: în '79 aveam telescoape în altceva decât optice, în lumină "normală"???
chandra nu doar că e în raze x, ci mai e şi plasat în afara atmosferei pământului, deci scapă de multe din problemele observatoarelor de la sol...
existau deja radiotelescoape, dar se puteau folosi radiotelescoapele la ceva dacă erau puse să "urechească" în direcţia aia??? mai ales că discutăm de o gaură neagră aici, şi pe aia n-o poţi "vedea" direct, ci observând că undeva se petrece ceva ciudat...
nici frecvenţele recepţionabile şi care să provină sigur din zona cercetată, cu "lighenele" alea nu erau prea multe, sisteme de filtrare a "zgomotului de fond" nu prea erau, etc, etc... nu neglijaţi că au trecut 30 de ani de-atunci, timp în care tehnologia folosită la treaba asta a avansat serios...

e foarte posibil ca datele culese de chandra luna asta să fie ce le lipsea ca să poată descrie "minunea" corect...
aşa că da, poţi vorbi de "descoperire", până la urmă, dacă poţi defini fără să baţi câmpii sau să spui "asta urmează să mai aflăm" despre un obiect care a fost mult timp la fel de "ştiinţific" ca un ozn tongue.gif ...

...dear mifty, M100, este o imensă galaxie spiral situată la~ 55AL depărtare de Terra şi un diametru estimat la~ 16o,ooo AL. fiind descoperită de Pierre Mechain la data de 15/03/1781.
Este una dintre cele mai stralucitoare galaxii din clusterul Fecioara, situat în partea de sud a constelaţiei Berenices Coma.
în urma observaţiilor făcute la data de 13/04/1781 de către Charles Messier,acesta a inclus-o în catalogul său (Messier100) galaxia spirală respectivă fiind una dintre primele nebuloase spirale.Cu ce fel de instrument optic or fi observat cei doi astronomi această nebuloasă spirală în anul de graţie 1781 , dear extraterr mifty?

...dear mifty, evident, după aceste observaţii ale celor doi astronomi, cercetările observatorilor nu s-au oprit , William Herschel a fost capabil să identifice-n cadrul galaxiei anumite grupuri de stele, apoi în 1833 John Herschel a extins cercetările. În momentul apariţiei unor telescoape îmbunătăţite, calitativ superioare celor de pana la sfarşitul anilor 1850, fostul mainar ajuns astronomul englez, William Henry Smyth,(membru al Royal Society din anul 1826) a extins observaţiile şi studiile.

În fine, dear extraterr(albăstrit) mifty, în galaxia M 1oo au fost identificate de-a lungul timpului 5 supernove; SN 1901B, apoi SN 1914A, SN 1959E, SN 1979C (exact supernova despre care mai ieri NASA făcea vorbire-n conferinţa de presă) ea a fost descoperită la 15 /o4 /1979 şi-a fost clasificată ca prima supernovă de tip II (stele variabile, predispuse colapsului) ceea ce s-a şi întâmplat la foarte scurt timp după identificare, iar cea mai recentă descoperire facută-n M100, este înregistrată la data de 7/o2/2006, supernova SN 2006X.

Şi-acum, dear extraterr mifty, te rog să-mi răspunzi la câteva întrebări:

1. la ce dată a fost amplasat pe orbită telescopul Hubble
2. în ce an, naveta Columbia a amplasat în spaţiul cosmic telescopul Chandra x-ray
3. ce ştiţi despre "d-nul" Swift, cu ale sale 3 instrumente la bord ;(BAT),(XTR),(UVOT)
şi...
4. la ce dată a fost amplasat pe Terra, primul radiotelescop şi-n ce locaţie.

mulţumesc anticipat !... in cazul in care o s-aveti amabilitatea de a-mi raspunde.

o zi mirobolantă iţi doresc, @ Mifty !

Aceasta postare a fost editata de echo: Nov 17 2010, 11:07 AM

+Quote Post
echo
mesaj Nov 17 2010, 11:01 AM
Mesaj #195

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Nov 17 2010, 09:29 AM) *
Razele X au tot viteza luminii. Nu mai incerca sa umfli stirea cu pompa, Mifty prietene, vezi bine ca s-a fâsâit, ar trebui intai s-o vulcanizezi, ceea ce e practic imposibil. sleep.gif

laugh.gif

...dear Pintea, ce-s acelea PINTOIDE ?...maaaah ! să fie o ciudăţenie "ştiinşifică" mai ceva decât acei kaoni ? rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de echo: Nov 17 2010, 11:04 AM

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Nov 17 2010, 11:26 AM
Mesaj #196

În Numele Adevărului

Citeaza (echo @ Nov 17 2010, 01:01 PM) *
laugh.gif

...dear Pintea, ce-s acelea PINTOIDE ?...maaaah ! să fie o ciudăţenie "ştiinşifică" mai ceva decât acei kaoni ? rolleyes.gif

Sieglind numeşte aşa "particulele lui Dumnezeu", bosonii Higgs. happy.gif

--------------------

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 17 2010, 03:25 PM
Mesaj #197

Membru veteran

Citeaza (echo @ Nov 17 2010, 11:01 AM) *
laugh.gif

dear echo,

just for the sake of accuracy

"pintoide" e un termen sub care mi-am permis să rezum uluitoarea predicţie avansată de Giganticul nostru contemporan Pintea apropo de tematica acestui thread: anume, CE obiect excepţional descoperit în vecinătatea noastră cosmică avea să fie anunţat la Conferinţa de presă din 15 noiembrie. Însă - de vreme ce eu pot păcătui din ignoranţă sau lipsă de inspiraţie ori cine ştie? aş dori să redau întocmai acest adevărat compendiu ştiinţific, cu propriile-i cuvinte:

"Stiu eu! biggrin.gif Au descoperit cea mai mare si mai tare explozie de raze gamma din Univers, atat de tare ca a creat EXACT cinci "particule ale lui Dumnezeu", fiecare cu energia de 524279135483664317 milioane de Jouli (+ sau - 3 Jouli, evident). Ne vor mai anunta vestea tragica si absolut socanta ca una dintre aceste "particule dumnezeiesti" a lovit joia trecuta Pentagonul si l-a vaporizat, punand astfel capat suprematiei militare americane. Un jurnalist drept-credincios din public va opina apoi cu voce tare ca nu a fost o intamplare iar ceilalti jurnalisti vor incuviinta abatuti si vizibil emotionati. Aleluia, Dumnezeu din Ceruri impune Pacea pe Pamant!!!!!!!!!! Regele Iisus vine!!!!!!!!!! rolleyes.gif "

(postarea #19)

cu addendum:

Am o alta teorie, de data asta mult mai plauzibila: cei de la NASA vor anunta ca o drona a Imperiului Klingonian a iesit acum 8 zile dintr-un vortex subspatial la 282 000 km de pamant, ca a intrat apoi pe o orbita geosincrona deasupra Statelor Unite dupa care a inceput sa distruga sistematic satelitii militari americani din sistemul SDI de aparare antiracheta. Pentru ca, in final, drona sa lanseze in picaj doua proiectile atomice nu mai mari decat un dovleac de Halloween care au lovit joia trecuta Pentagonul, facandu-l praf si pulbere.

Klingonieni blestemati!!! angry.gif

(postarea #37)

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Nov 17 2010, 03:34 PM

+Quote Post
copywrite89
mesaj Nov 17 2010, 04:07 PM
Mesaj #198

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 12-November 10
Utilizatorul numarul: 24 513

Citeaza (Pintea Haiducul @ Nov 15 2010, 12:50 PM) *
Am o alta teorie, de data asta mult mai plauzibila: cei de la NASA vor anunta ca o drona a Imperiului Klingonian a iesit acum 8 zile dintr-un vortex subspatial la 282 000 km de pamant, ca a intrat apoi pe o orbita geosincrona deasupra Statelor Unite dupa care a inceput sa distruga sistematic satelitii militari americani din sistemul SDI de aparare antiracheta. Pentru ca, in final, drona sa lanseze in picaj doua proiectile atomice nu mai mari decat un dovleac de Halloween care au lovit joia trecuta Pentagonul, facandu-l praf si pulbere.

Klingonieni blestemati!!! angry.gif

E interesanta teoria, si probabil ca se va adeveri. Insa nu sunt prea sigur ca o sa fie "autorii" cei din Imperiul Klingonian..

Oricum, ar fi ciudat faptul ca drona sa iasa dintr-un vortex subspatial si sa foloseasca bombele atomice..

--------------------
Geto-dac pur-sange!

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 17 2010, 09:21 PM
Mesaj #199

Membru veteran

Citeaza
...dear mifty, M100, este o imensă galaxie spiral situată la~ 55AL depărtare de Terra şi un diametru estimat la~ 16o,ooo AL. fiind descoperită de Pierre Mechain la data de 15/03/1781.

adică a fost descoperită galaxia în 1781???
exista conceptul atunci???

păi atunci de ce-au zis că a fost descoperită acum 30 de ani???

şi cum puteau astronomii din secolul 17 să descopere galaxii aflate la zeci de ani-lumină depărtare (şi să le şi identifice ca atare), cu nişte instrumente numai uşor diferite de luneta lui Galilei???

primele telescoape optice cu oglinzi capabile să descompună o galaxie în stele cel puţin de mărimea soarelui au apărut cu destul de puţin timp în urmă (geologic vorbind tongue.gif).

+Quote Post
echo
mesaj Nov 18 2010, 11:28 AM
Mesaj #200

Membru veteran

Citeaza (mifty @ Nov 17 2010, 09:21 PM) *

şi cum puteau astronomii din secolul 17 să descopere galaxii aflate la zeci de ani-lumină depărtare (şi să le şi identifice ca atare), cu nişte instrumente numai uşor diferite de luneta lui Galilei???

primele telescoape optice cu oglinzi capabile să descompună o galaxie în stele cel puţin de mărimea soarelui au apărut cu destul de puţin timp în urmă (geologic vorbind tongue.gif).

...dear Mifty, astronomia, este una dintre cele mai vechi , daca nu cumva, cea mai veche ştiinta a umanitaţii. Încă din zorii apariţiei lui homo sapiens sapiens,sau poate chiar de dinainte de apariţia sa; OMUL a privit cerul, iar atunci când a învăţat să deseneze, a reprezentat, mai apoi, a învăţat să scrie, şi-a consemnat, chiar şi observaţiile pe care le-a făcut pe cerul planetei; observaţii, determinări, evenimentele astronomice !...

Nu ştiu dacă-ţi este cunoscut dar, m-ar onora să-ţi prezint pe cea care a fost Enheduanna (n 2285î.e.n.-2250î.e.n) fiica lui Sargon din Akkadia,prinţesă akkadiană apoi Mare Preoteasă,în urma căreia a rezultat dinastia sargoniană în Babilon.

Enheduanna este considerată de către savanţi şi istorici literari ca; CEL MAI VECHI POET ŞI SCRIITOR din istoria literaturii, ( ma multe despre Enheduanna, am să postez pe 7 A) aici, am să-i spun lui drear Mifty că; această mare Preoteasă nu numai că a scris o-ntreagă serie de texte literare (imnuri ) dar a şi consemnat diferitele evenimente astronomice observate din templele şi chiar din adevăratele observatoare astronomice construite din ordinul său (o adevărată reţea de observatoare astronomice mai bine spus), observaţii în baza cărora babilonienii şi-au calculat şi întocmit un calendar foarte apropiat celui după care ne ghidăm noi astăzi.

...dintre numeroasele, iată o minimă exemplificare, drear Mifty

Harta star asiriana din Ninive (K 8538). Invers acelor de ceasornic de la partea de jos: Sirius (Arrow), Pegasus + Andromeda (Field + Plough), [Berbec], Pleiadele, Gemeni, Hydra + + Corvus Fecioara, Balanta.

Desen de LWKing cu corectiile de J. Koch. Neue Untersuchungen zur Topographie des Fixsternhimmels Babilonischen (Wiesbaden, 1989), p. 56ff.

...o zi plăcută, dear extraterr Mifty !...în ceea ce priveşte istoria astronomiei, am dorit să-ţi prezint chiar începuturile consemnate ale acestei istorice discipline ştiinţifice, prin postarea unor informaţii ,autentificate/certificate academic.

în ceea ce -o priveşte pe Marea Preoteasă Enheduanna, în limita timpului disponibil, am să postez pe 7ARTE, acum, nu-mi rămâne decât să-mi cer iertare de la iniţiatorul acestui thread, Sieglind.

...o zi bun, tuturor !!!!

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 18 2010, 05:39 PM
Mesaj #201

Membru veteran

Citeaza (mifty @ Nov 17 2010, 09:21 PM) *

mifty,

galaxia a fost botezată M100 după numărul ce-l poartă în catalogul Messier (sau „cele 110 obiecte ale lui Messier”): catalog publicat la 1784.

Lista lui Messier

între 1901 și 2006 în galaxie au fost identificate 5 supernove, dintre care SN 1979C este cea de-a 4-a (anul descoperirii fiind inclus în notație).

dacă te interesează subiectul (cum de a fost posibil... smile.gif), îți recomand o carte de excepție: Willy Ley, Observatorii cerului

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Nov 18 2010, 06:09 PM

+Quote Post
Vizitator_dragon.
mesaj Nov 19 2010, 05:57 AM
Mesaj #202

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Nov 17 2010, 09:29 AM) *

Halal om de stiinta! Halal fizician! Halal specialist in particule elementare! Daca nu poti sa vezi insemnatatea anuntului NASA inseamna ca habar n-ai de fizica. Nu s-a mai descoperit inca o gaura neagra ci s-a descoperit si observat un fenomen: producerea unei gauri negre. Si fenomenul a fost tinut sub observatie ani buni de zile cu ajutorul sondei Chandra. Mai ia de mai citeste si incearca sa si intelegi.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Nov 19 2010, 11:04 AM
Mesaj #203

În Numele Adevărului

Citeaza (dragon @ Nov 19 2010, 07:57 AM) *
Halal om de stiinta! Halal fizician! Halal specialist in particule elementare! Daca nu poti sa vezi insemnatatea anuntului NASA inseamna ca habar n-ai de fizica. Nu s-a mai descoperit inca o gaura neagra ci s-a descoperit si observat un fenomen: producerea unei gauri negre. Si fenomenul a fost tinut sub observatie ani buni de zile cu ajutorul sondei Chandra. Mai ia de mai citeste si incearca sa si intelegi.

Ce vorbesti, dom'le? Ti s-a pus pata sa inveti gradinarul cum sa cultive castraveti? Auzi la el, ce tupeu obraznic! Daca vrei sa nu mori ignorant, buey, cioflingarule, afla ca dragele tale gauri negre nici macar nu exista, din simplul motiv ca nu poate exista o densitate a materiei superioara celei din stelele neutronice. Ave atque vale! dry.gif

--------------------

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 19 2010, 02:51 PM
Mesaj #204

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Nov 19 2010, 11:04 AM) *
Ce vorbesti, dom'le? Ti s-a pus pata sa inveti gradinarul cum sa cultive castraveti? Auzi la el, ce tupeu obraznic! Daca vrei sa nu mori ignorant, buey, cioflingarule, afla ca dragele tale gauri negre nici macar nu exista, din simplul motiv ca nu poate exista o densitate a materiei superioara celei din stelele neutronice. Ave atque vale! dry.gif

Pintea,

mi-ai promis că pe threadul ăsta nu folosești cuvinte gen „cioflingar” sau altele - oricât ar fi de tentante, ironii, șfichiuieli, persiflări, alte alea sad.gif

te rog mult să faci diferența!

și nu mă supăra și tu!

ok? smile.gif

p.s. verzitura aia e oribilă, de exemplu

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Nov 19 2010, 02:52 PM

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Nov 19 2010, 03:31 PM
Mesaj #205

În Numele Adevărului

Citeaza (Sieglind @ Nov 19 2010, 04:51 PM) *
p.s. verzitura aia e oribilă, de exemplu

O fi, dar ea ilustreaza reactia mea fiziologica la postarea "dragonului". dry.gif Naturalia non sunt turpia, nu? mellow.gif

Sorry, anyway. sleep.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Nov 19 2010, 03:42 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_dragon.
mesaj Nov 20 2010, 10:14 AM
Mesaj #206

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Nov 19 2010, 11:04 AM) *

Se zice ca un naturalist care vizita pentru prima data Africa, vazand niste girafe a exclamat: "Asa ceva nu poate sa existe". Evident ca asta nu exprima decat posibilitatile lui limitate de intelegere rolleyes.gif Gaurile negre au fost prezise de teorie, rezulta ca o consecinta matematica. In plus au fost observate fenomene a caror explicatie nu poate fi decat existenta acestor gauri negre. In sfarsit odata cu aceasta conferinta NASA se pare ca s-a ajuns si la observarea "in direct" a formarii unei gauri negre ceea ce nu face decat sa mai dezvaluie niste lucruri care erau neclare. Asa ca "buey, cioflingarule" incearca sa te mai ridici de la cultura de manelist de mahala. Quod licet Iovi, non licet bovi cool.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Nov 20 2010, 01:47 PM
Mesaj #207

În Numele Adevărului

Citeaza (dragon @ Nov 20 2010, 12:14 PM) *
Quod licet Iovi, non licet bovi cool.gif

Zici ca sunt bou? Foarte bine, dovedeste-ti ipoteza. Pana una-alta nu ai deschis nici un topic, ai lansat zero idei spre dezbatere, nu ti-ai sustinut cu argumente punctele de vedere, esti complet nul. Eu in schimb am deschis vreo 14 topice, inclusiv topice de Stiinta in care mi-am expus ideile (si chiar teoriile) in nu mai stiu cate domenii. Am creat chiar si emulatie, dovada topicul de fatza. Ai potential? Atunci ce mai astepti? Inregistreaza-te, deschide si tu topice de Stiinta, adu idei in discutie. Egaleaza-ma, daca te tine cureaua.

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Nov 20 2010, 03:31 PM
Mesaj #208

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Nov 19 2010, 01:04 PM) *
afla ca dragele tale gauri negre nici macar nu exista, din simplul motiv ca nu poate exista o densitate a materiei superioara celei din stelele neutronice.

Precizare: nu vreau sa fiu gresit inteles, cred ca "gauri negre" exista, dar ele au aceeasi densitate ca stelele neutronice, si anume densitatea materiei neutronium. Singura deosebire dintre stelele neutronice si "gaurile negre" e data de masa: "gaurile negre" au mase suficient de mari pentru a curba spatiul din jur astfel incat nici o raza de lumina sa nu poata scapa in afara.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Nov 20 2010, 03:34 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 20 2010, 03:35 PM
Mesaj #209

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Nov 20 2010, 01:47 PM) *
Zici ca sunt bou? Foarte bine, dovedeste-ti ipoteza. Pana una-alta nu ai deschis nici un topic, ai lansat zero idei spre dezbatere, nu ti-ai sustinut cu argumente punctele de vedere, esti complet nul. Eu in schimb am deschis vreo 14 topice, inclusiv topice de Stiinta in care mi-am expus ideile (si chiar teoriile) in nu mai stiu cate domenii. Am creat chiar si emulatie, dovada topicul de fatza. Ai potential? Atunci ce mai astepti? Inregistreaza-te, deschide si tu topice de Stiinta, adu idei in discutie. Egaleaza-ma, daca te tine cureaua.

Ma, oi fi si tu frun Michelangelo!!!

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 20 2010, 05:02 PM
Mesaj #210

Membru veteran

Bună seara!

fac un semn din năframă, adică pace! pace! smile.gif

și-n acest răstimp îmi permit să fac și puțină publicitate unei cărți:

Mircea Penția, ”Bazele teoriei cuantice a câmpurilor”
cuprins:
CAPITOLUL 1: Bazele relativitatii speciale
CAPITOLUL 2: Cinematica relativista
CAPITOLUL 3: Bazele mecanicii cuantice nerelativiste
CAPITOLUL 4: Ecuatii de unda relativiste
CAPITOLUL 5: Construirea teoriei cuantice a campurilor
CAPITOLUL 6: Transformari de simetrie si Legi de conservare
CAPITOLUL 7: Transformari discrete de simetrie
CAPITOLUL 8: Grupuri de simetrie in fizica particulelor
CAPITOLUL 9: Reprezentari de grupuri
CAPITOLUL 10: Simetrii si perturbatii chirale
A: Formula Rutherford in mecanica clasica
B: Ecuatia undelor
C: Starile proprii de moment unghiular ca baza a unei reprezentari ireductibile a grupului de rotatii
D: Solutii ecuatie Dirac de particula libera ? spinori in reprezentarea standard (Dirac-Pauli)
E: Functia delta Dirac
F: Transformanta Fourier si functia delta Dirac
G: Evaluare diagrame Feynman
H: Matricea S
I: Lagrangiane de camp
J: Oscilatorul armonic simplu

e publicată la editura MatrixRom

eu am comandat-o online wink.gif

pentru admin: nu e offtopic, că ăsta e topicul meu tongue.gif

dar pun anunțul și la secțiunea Cărți

mulțumesc

+Quote Post

8 Pagini V  « < 5 6 7 8 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 7th December 2019 - 02:39 AM