IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Comisia Europeană, bastion al totalitarismului., "Al Patrulea Reich" moare, dar nu se predă!
Vizitator_sandokan.
mesaj Feb 1 2013, 08:52 AM
Mesaj #31

Guests

Fédération de la Fonction Publique Européenne
Section "Commission européenne Bruxelles et Hors Union" - ASBL n° XXXXXXXX

(English version))
Brussels, 31 January 2013

Mr Cameron's hidden agenda?

We have read and heard for weeks already, from the British Prime Minister, supported by some Member States, that European civil servants do not deserve to be treated fairly. We also see that Mr Cameron is putting on knight's armour and preparing to decapitate those civil servants who are costing him too much!

In his view, we have too many advantages, too many perks, we are paid too much… we have too much of everything.

However, is those Member States' real objective a budgetary or a political one?

Looking closer at the EU's administrative expenditure for 2014-2020, their objective cannot really be a budgetary one. Those Member States wishing to make further savings know full well that they need to look elsewhere, as any administrative savings would be marginal.

Following the 2004 reform, staff in European institutions continue to feel the effects of important structural savings. Despite those efforts, some Member States are still not satisfied!

It seems that additional savings of a magnitude that would threaten the very future of the European civil service are already on the agenda of the European Council on 7-8 February.

Why are only European civil servants targeted? The press never mentions the salaries of international officials such as those working for the OECD, NATO, the UN or the Commonwealth, etc.

Perhaps the real reason lies elsewhere? Maybe the true objective is the destruction of the European civil service! Are we an obstacle to the rising nationalism in some Member States?

Mr Cameron and his friends have fatal designs on the European civil service. Their speeches are false and populist, and preach the opposite of what they are practicing at home!

By way of example, it is both informative and instructive to compare, on the one hand, our Staff Regulations and Mr Cameron's malicious intentions for them, and, on the other hand, the terms and conditions, recently modified with Mr Cameron's blessing, for officials working for the Secretariat of the "Commonwealth" (in other words, the residue of the British Empire which groups together 52 member States throughout the world):

http://www.thecommonwealth.org/Internal/191203/247264/tacos/.

In 2012, Commonwealth Secretariat staff received a 3.8% salary increase, while our Member States have preferred to break the law by not applying the Staff Regulations. They ignore the rules for adjusting our salaries without qualms, even though these would not even have allowed our salaries to keep pace with rising living costs.

Nevertheless, Commonwealth officials enjoy terms and conditions of employment comparable to ours, as documented by Price Waterhouse Coopers.

By way of example, here is a non-exhaustive list of other terms and conditions:

• Annual leave: 25 days, increasing to 30 days after only 10 years of service!
• Expatriation allowance: 14% of their salaries, as well as an installation allowance of 7 %.
• Retirement age is 65 years maximum!
• Health insurance scheme: free insurance cover for a range of treatments such as dental care, hospitalization, etc.
• Up to 75% of the cost of school fees reimbursed! But with a cap… of 23.000€ per year!

So, Mr Prime Minister, and dear Member States supporting him, compare what is comparable and stop misleading the public and hiding behind "budgetary savings" to achieve your political goal: the destruction of the European system that bothers you!

laugh.gif

Deci, cu alte cuvinte, de ce moare numai capra noastra si nu si capra NATO, Commonwealth, etc, de parca aia sant raspunzatori pentru salariile "absolut de mizerie" laugh.gif pe care le iau gasbagsurile de la Bxl. laugh.gif

Si se minte big time prin falsa comparatie coroborata cu omisiunea:

Deci, NATO & Co au: "Up to 75% of the cost of school fees reimbursed! But with a cap… of 23.000€ per year!"

Un functionar (m)UE are 100% school fees reimbursed! Inclusiv pe durata studiilor universitare! laugh.gif

Swell...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 1 2013, 08:54 AM
Mesaj #32

Guests

Scandalos! C.E. ar vrea revizuirea libertăţii presei din România. Parlamentul European trebuie să-i arate Comisiei cartonaşul galben

de Cristian Teodorescu, 30 Jan la 23:25

S-a pronunţat Comisia Europeană, de a intrat toată ţara în Breaking News! "Mass media din România se ocupă de intimidări şi hărţuieli". E prima oară cînd Comisia se leagă de presa dintr-o ţară membră a U.E.

Ca să nu vorbim pe deasupra, iată ce zice Raportul pe MCV al Comisiei Europene că ar trebui făcut în România în materie de presă: „revizuirea standardelor existente pentru a se garanta existența unor mijloace de informare în masă libere și pluraliste, asigurându-se, totodată, măsuri reparatorii eficiente împotriva încălcării drepturilor fundamentale ale omului și împotriva exercitării de presiuni nejustificate și a recurgerii la acte de intimidare de către mijloacele de informare în masă asupra sistemului judiciar și a instituțiilor implicate în combaterea corupției. Ar trebui să se dea asigurări Consiliului Național al Audiovizualului cu privire la independența sa efectivă, iar acesta ar trebui să își îndeplinească pe deplin rolul prin instituirea și aplicarea unui cod de conduită în această privință".

În România există legi împotriva insultei şi calomniei. Cum vine asta cu măsurile care trebuie luate împotriva „presiunilor nejustificate” şi a „actelor de intimidare”?

Dacă discuţi ca jurnalist despre ceea ce se întîmplă la Curtea Constituţională exerciţi presiuni nejustificate? Dacă comentezi pozele pe care şi le postează pe Facebook o judecătoare de la CCR (Iulia Motoc) sau un judecător de la CSM (Cristi Dănileţ) recurgi la acte de intimidare?

Dacă remarci că fostul şef al DNA (Daniel Morar) se antepronunţă asupra fraudelor de la referendum, avansînd cifre care ulterior nu se dovedesc adevărate, asta înseamnă că încerci să-l intimidezi pe numitul procuror? Dacă aminteşti că preşedintele CCR (Augustin Zegrean) a fost juristconsult la bază apoi parlamentar al PD sau că alt judecător de la CCR a fost parlamentar PSD exerciţi presiuni asupra lor?

Dacă constaţi că o judecătoare de la CCR (Aspazia Cojocaru) se ceartă ca la tarabă cu presa se cheamă că umbli s-o intimidezi?

Dacă relatezi plîngerile oamenilor, că procurorii de la DNA îi pun să jure pe Biblia pusă pe portbagajul maşinii sau că-i încarcă în dube să-i ducă la cercetări şi-ţi declari nemulţumirea faţă de aceste abuzuri, asta e o presiune exercitată asupra procurorilor?

Sper că Parlamentul European va dezbate acest raport al Comisiei. Sper că dacă acest lucru se va întîmpla, Parlamentul European va cere probe pentru încercările de intimidare şi presiunile exercitate de mass media din România invocate în raport. Şi mai sper că Parlamentul European va atrage atenţia Comisiei, dominate de popularii europeni, asupra tentativei sale fără precedent, de a propune măsuri care ar putea duce la exercitarea de presiuni şi la intimidarea mass media din România.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Feb 1 2013, 02:58 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 1 2013, 08:54 AM) *
Scandalos! C.E. ar vrea revizuirea libertăţii presei din România. Parlamentul European trebuie să-i arate Comisiei cartonaşul galben

de Cristian Teodorescu, 30 Jan la 23:25

S-a pronunţat Comisia Europeană, de a intrat toată ţara în Breaking News! "Mass media din România se ocupă de intimidări şi hărţuieli". E prima oară cînd Comisia se leagă de presa dintr-o ţară membră a U.E.

Ca să nu vorbim pe deasupra, iată ce zice Raportul pe MCV al Comisiei Europene că ar trebui făcut în România în materie de presă: „revizuirea standardelor existente pentru a se garanta existența unor mijloace de informare în masă libere și pluraliste, asigurându-se, totodată, măsuri reparatorii eficiente împotriva încălcării drepturilor fundamentale ale omului și împotriva exercitării de presiuni nejustificate și a recurgerii la acte de intimidare de către mijloacele de informare în masă asupra sistemului judiciar și a instituțiilor implicate în combaterea corupției. Ar trebui să se dea asigurări Consiliului Național al Audiovizualului cu privire la independența sa efectivă, iar acesta ar trebui să își îndeplinească pe deplin rolul prin instituirea și aplicarea unui cod de conduită în această privință".

În România există legi împotriva insultei şi calomniei. Cum vine asta cu măsurile care trebuie luate împotriva „presiunilor nejustificate” şi a „actelor de intimidare”?

Dacă discuţi ca jurnalist despre ceea ce se întîmplă la Curtea Constituţională exerciţi presiuni nejustificate? Dacă comentezi pozele pe care şi le postează pe Facebook o judecătoare de la CCR (Iulia Motoc) sau un judecător de la CSM (Cristi Dănileţ) recurgi la acte de intimidare?

Dacă remarci că fostul şef al DNA (Daniel Morar) se antepronunţă asupra fraudelor de la referendum, avansînd cifre care ulterior nu se dovedesc adevărate, asta înseamnă că încerci să-l intimidezi pe numitul procuror? Dacă aminteşti că preşedintele CCR (Augustin Zegrean) a fost juristconsult la bază apoi parlamentar al PD sau că alt judecător de la CCR a fost parlamentar PSD exerciţi presiuni asupra lor?

Dacă constaţi că o judecătoare de la CCR (Aspazia Cojocaru) se ceartă ca la tarabă cu presa se cheamă că umbli s-o intimidezi?

Dacă relatezi plîngerile oamenilor, că procurorii de la DNA îi pun să jure pe Biblia pusă pe portbagajul maşinii sau că-i încarcă în dube să-i ducă la cercetări şi-ţi declari nemulţumirea faţă de aceste abuzuri, asta e o presiune exercitată asupra procurorilor?

Sper că Parlamentul European va dezbate acest raport al Comisiei. Sper că dacă acest lucru se va întîmpla, Parlamentul European va cere probe pentru încercările de intimidare şi presiunile exercitate de mass media din România invocate în raport. Şi mai sper că Parlamentul European va atrage atenţia Comisiei, dominate de popularii europeni, asupra tentativei sale fără precedent, de a propune măsuri care ar putea duce la exercitarea de presiuni şi la intimidarea mass media din România.

Omul e dus cu pluta precum cei care il cred.E jenant sa il numesti jurnalist.
El confunda ideea de opinie jurnalistica cu campanii de denigrare .Fiindca ei nu combat masuri si fapte ci omul in sine.
In plus,in loc sa comenteze stiri (ceva care s-a intamplat cu adevarat,verificat) ei merg pe barfe si prezumtii..
'Am auzit eu ca ala e corupt'..'ala sigur e basist daca a votat asa'....aia e stire???
Nu.E propaganda.Josnica.

+Quote Post
Vizitator_MCV Honda.
mesaj Feb 1 2013, 07:51 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Nae @ Feb 1 2013, 02:58 PM) *
El confunda ideea de opinie jurnalistica cu campanii de denigrare .Fiindca ei nu combat masuri si fapte ci omul in sine.
In plus,in loc sa comenteze stiri (ceva care s-a intamplat cu adevarat,verificat) ei merg pe barfe si prezumtii..
'Am auzit eu ca ala e corupt'..'ala sigur e basist daca a votat asa'....aia e stire???
Nu.E propaganda.Josnica.

josnica ?!
uite Nae, cum arata o propaganda josnica :
(de fapt subiectul, sau mai bine zis autorul violului e cel mai josnic...)
http://mariusmina.blogspot.de/2009/11/trai...at-de-viol.html

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Feb 1 2013, 08:21 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (MCV Honda @ Feb 1 2013, 07:51 PM) *
josnica ?!
uite Nae, cum arata o propaganda josnica :
(de fapt subiectul, sau mai bine zis autorul violului e cel mai josnic...)
http://mariusmina.blogspot.de/2009/11/trai...at-de-viol.html

laugh.gif (rad eu dar rad a paguba..jalnic am ajuns)..

Buba e ca poti arunca o prostie pe piata...sa zicem 'X e gay si violator' si gata.
X trebuie sa se bata peste tot sa dezminta prostia dar in inconstientul multora asta va ramane mereu...'am auzit eu mai demult despre el ca..'...si asa ramane X cu o pata toata viata.
Aia care au dat 'stirea' nu au nici o bataie de cap..'asa ne-a spus o sursa,nu e vina noastra..'

+Quote Post
Vizitator_MCV Honda.
mesaj Feb 1 2013, 08:53 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Nae @ Feb 1 2013, 08:21 PM) *
laugh.gif (rad eu dar rad a paguba..jalnic am ajuns)..

Buba e ca poti arunca o prostie pe piata...sa zicem 'X e gay si violator' si gata.
X trebuie sa se bata peste tot sa dezminta prostia dar in inconstientul multora asta va ramane mereu...'am auzit eu mai demult despre el ca..'...si asa ramane X cu o pata toata viata.
Aia care au dat 'stirea' nu au nici o bataie de cap..'asa ne-a spus o sursa,nu e vina noastra..'

razi tu, razi Harap Alb
da' nu e rasul tau...
dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Feb 1 2013, 11:34 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (MCV Honda @ Feb 1 2013, 08:53 PM) *
razi tu, razi Harap Alb
da' nu e rasul tau...
dry.gif

Pai iti spun caz concret..
Pe timpul lui Nastase undeva la stat se tineau niste licitatii...'Cineva' participa si el..Pierde pe prima,pierde pe a doua in favoarea unor persoane suspecte...Il apuca dracii si ii spune presedintelui comisiei 'Domnu',sper ca e licitatie corecta..dosarul meu e mai bun dar vad ca tot castiga astia care sunt tot timpul in ziar investigati pentru coruptie'..
Ghici ce se intampla la data urmatoarei licitatie..
Presedintele comisiei scoate 2 foi trase la imprimanta si ii zice amicului meu ...'dvs. spuneati ca participa persoane dubioase..am primit un email anonim care spune ca Dvs ati afirmat candva ca v-ar surade un menaj a trois..'....Caz 100% adevarat.
I-a picat omului falca? I-a picat..L-au facut de cacao in fata tuturor (omu' venise si cu oameni din teamul lui)..

+Quote Post
Vizitator_Prastia cu luneta.
mesaj Feb 2 2013, 04:37 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Nae @ Feb 1 2013, 11:34 PM) *
Pai iti spun caz concret..
Pe timpul lui Nastase undeva la stat se tineau niste licitatii...'Cineva' participa si el..Pierde pe prima,pierde pe a doua in favoarea unor persoane suspecte...Il apuca dracii si ii spune presedintelui comisiei 'Domnu',sper ca e licitatie corecta..dosarul meu e mai bun dar vad ca tot castiga astia care sunt tot timpul in ziar investigati pentru coruptie'..
Ghici ce se intampla la data urmatoarei licitatie..
Presedintele comisiei scoate 2 foi trase la imprimanta si ii zice amicului meu ...'dvs. spuneati ca participa persoane dubioase..am primit un email anonim care spune ca Dvs ati afirmat candva ca v-ar surade un menaj a trois..'....Caz 100% adevarat.
I-a picat omului falca? I-a picat..L-au facut de cacao in fata tuturor (omu' venise si cu oameni din teamul lui)..

Eu as fi raspuns asa:

"Si ce dovedeste asta? Pot primi si eu mailuri anonime ca in tinerete dumneavoastra ati fost surprins facand sex cu o capra."

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Feb 3 2013, 12:06 AM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (Prastia cu luneta @ Feb 2 2013, 04:37 PM) *
Eu as fi raspuns asa:

"Si ce dovedeste asta? Pot primi si eu mailuri anonime ca in tinerete dumneavoastra ati fost surprins facand sex cu o capra."

Trebuie sa-ti dai seama ca 'omu' a fost luat prin surprindere ca la o licitatie sa se spuna asa ceva.
A spus el ceva de genul 'ce are una cu alta' dar degeaba dupa ce s-a aruncat magaria.
Ce este incredibil este altceva.
1.Sa se aduca in discutie asa ceva de catre presedintele unei companii de stat.Si nu era Biserica Romana asa ca nu vad ce problema ar aduce un posibil menaj a trois.
2.Presedintele nu numai ca a fost un magar ci chiar a luat apararea in acest mod celor vizati.Clar ca l-a suparat ceva sau ca avea o datorie..

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Feb 3 2013, 11:24 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Nae @ Feb 1 2013, 02:58 PM) *
Nu.E propaganda.Josnica.

Păi nenea Nae, și dacă omul e cum e ? Exemplu dl.Dănileț. Și pentru că tot comentai tu despre comuniștii care sunt peste tot- hai să luăm un caz concret. Dna. judecătoare Motoc- soția dlui. ambasador Motoc. Dl. ambasador Motoc- fiul dlui. Motoc- cumnat cu dl.Simionescu. Ghici cine e dl.Simionescu ? Fostul procuror general al lui Ceașcă- ultimul. Ca să vezi chestie, nu ? Eu prefer să știu cine și de ce...și mai cred ceva- că nu funcția e atacată- pentru că vorba lui M.B.- de ce să ataci o funcție- ci omul nevolnic sau relaționat- din spatele ei.

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Feb 4 2013, 01:26 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Feb 3 2013, 11:24 PM) *
Păi nenea Nae, și dacă omul e cum e ? Exemplu dl.Dănileț. Și pentru că tot comentai tu despre comuniștii care sunt peste tot- hai să luăm un caz concret. Dna. judecătoare Motoc- soția dlui. ambasador Motoc. Dl. ambasador Motoc- fiul dlui. Motoc- cumnat cu dl.Simionescu. Ghici cine e dl.Simionescu ? Fostul procuror general al lui Ceașcă- ultimul. Ca să vezi chestie, nu ? Eu prefer să știu cine și de ce...și mai cred ceva- că nu funcția e atacată- pentru că vorba lui M.B.- de ce să ataci o funcție- ci omul nevolnic sau relaționat- din spatele ei.

Exact aici este problema acestui tip de logica stramba. Dna. judecatoarea Motoc nu este sotia lui X care e fiul lui Y. Este Judecator la Curtea Constitutionala iar Voiculeascu si-a trimis cainii catre aceasta institutie a statului prin atacuri la persoana si acuzatii nefondate.

Televiziuni in care domina o apartanenta politaca exista peste tot (vezi Fox News) dar niciodata nu-si va permite o astfel de televiziune sa atace in asemenea hal o institutie atat de importanta. Atunci cand se dau decizii diferite de punctele de vedere republicane, ei vin cu argumente contra, aduc experti care sa le sustina punctul de vedere etc. Nu-i invita pe neica nimeni Ciuvica si prietena lui Chireac, sa repete ora de ora, zi de zi "procurorii sunt basisti", "justitia e basista", "Curtea Constitutionala e basista". Practic, orice persoana cu un punct de vedere diferit este "basista". Eu inteleg ca traiam inca in democratia originala dar trebuie sa va dati seama cat de grav este sa faci astfel de afirmatii.

Toate astea pentru ca asa vrea un politician caruia ii este groaza de posibilitatea de a ajunge coleg cu Nastase..

E normala reactia CE.

Amuzanta reactia lui Ponta, care trimite scrisori catre fituica nesemnificativa EvZ. Vezi domne, EvZ ii manipuleaza pe cei 3-4 mii care reprezinta tranficul zilnic al sitului smile.gif.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 4 2013, 01:38 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Un Observator @ Feb 4 2013, 01:26 PM) *
Exact aici este problema acestui tip de logica stramba. Dna. judecatoarea Motoc nu este sotia lui X care e fiul lui Y. Este Judecator la Curtea Constitutionala iar Voiculescu si-a trimis cainii catre aceasta institutie a statului prin atacuri la persoana si acuzatii nefondate.

Toate acuzatiile formulate la Antena 3 sunt fondate pe documente si inregistrari verificabile de oricine, daca tu cunosti macar un singur caz de acuzatie neintemeiata pe probe incontestabile te rog sa-l faci cunoscut cititorilor topicului.

+Quote Post
Vizitator_idiot.
mesaj Feb 4 2013, 01:47 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Un Observator @ Feb 4 2013, 01:26 PM) *
Eu inteleg ca traiam inca in democratia originala dar trebuie sa va dati seama cat de grav este sa faci astfel de afirmatii.

E normala reactia CE.

tare!!!
cum adica trebuie sa-mi dau seama ??
sa dam o lege prin care trebuie sa-mi dau seama ???
poate un idiot sa-si dea seama ca e idiot daca-i spune cineva ca trebuie ? laugh.gif

reactia CE ?? ... normal era ca CE sa formuleze altfel, dar probabil nu si-au dat seama ca noi nu putem sa ne dam seama nici daca trebuie dry.gif
cred ca ''trebuie'' ar trebui inlocuit cu ''doare'' !
de ex, nu trebuie sa-mi dau seama ca-s idiot, dar daca asta doare...eeeee?!...poate ca ma razgandesc, nu ? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 4 2013, 01:51 PM
Mesaj #44

Guests

Antonescu: Nu înțeleg de ce nu a demisionat Băsescu când a fost cercetat penal

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, luni, că demisia ministrului Transporturilor, Relu Fenechiu, va putea să vină în momentul în care va exista o sentinţă, chiar şi în primă instanţă, precizând că inclusiv Traian Băsescu ar fi trebuit să demisioneze ca urmare a cercetării sale.

Antonescu a fost întrebat cum vede ideea unei demisii din funcţie a ministrului Transporturilor, Relu Fenechiu, avansată duminică de Traian Băsescu.

"Punctul nostru de vedere, ca şi punctul de vedere al premierului, este foarte clar, iar domnului Băsescu îi spun ce îi spun de ani de zile. Dacă cineva cu dosare, cu probleme, cu urmăriri, cercetări începute trebuie să demisioneze, nu înţeleg de ce a întârziat câţiva ani să demisioneze chiar domnia sa", a declarat Antonescu.

De asemenea, el a precizat că împărtăşeşte poziţia premierului Victor Ponta în sensul că în cazul unei sentinţe judecătoreşti, chiar şi în primă instanţă, nefavorabilă lui Fenechiu se impune demisia acestuia.

"Sunt de acord (cu Victor Ponta - n.r.), pentru că în momentul în care instanţa se va pronunţa, chiar dacă nu-i vorba de o sentinţă definitivă, chiar dacă nu putem deci vorbi în sens juridic de vinovăţia cuiva, în cazul unei sentinţe nefavorabile, avem totuşi de a face cu o sentinţă, ceea ce înseamnă cu totul altceva decât părerea unei părţi. Să nu uităm, dacă vrem să avem justiţie cu adevărat, că procuratura e o instituţie extrem de importantă, Parchetul, DNA, toate acestea sunt părţi, este statul vs un cetăţean. Judecătorii sunt cei care au dreptul la sentinţă şi numai ei", a spus preşedintele PNL, Crin Antonescu.

Premierul Victor Ponta a declarat, vineri, la Realitatea TV, răspunzând unei întrebări, că nu intenţionează să renunţe la ministrul Relu Fenechiu sau la un alt membru al Cabinetului. "Nu, nici vorbă, pentru că în raport se vorbeşte în mod greşit de fapte de corupţie, ori nici unul (dintre miniştri - n.r.) nu este acuzat de fapte de corupţie, nici unul nu este acuzat de fapte din momentul în care au devenit miniştri şi, din moment ce i-am propus în Parlament şi preşedintele le-a semnat decretele, să vin acum să spun că acum am aflat, acum mi-am dat seama că nu-i bun Fenechiu sau Dragnea, mi se pare totuşi un gest neserios", a spus Ponta.

Premierul a menţionat, referitor la Relu Fenechiu, că aşteaptă ca justiţia să dea în primă instanţă un verdict. "În cazul domnului Fenechiu, trimis în judecată înainte de a deveni ministru, votat de Parlament şi semnat de către preşedinte, aştept ca justiţia din România să dea în primă instanţă un verdict. Dacă verdictul va fi de achitare, domnul Fenechiu cu atât mai mult îşi are locul în Guvern, dacă verdictul va fi de condamnare în primă instanţă, atunci, în aceeaşi zi, domnul Fenechiu va pleca din Guvern", a spus el.

Traian Băsescu a declarat duminică, la rândul lui, referindu-se la raportul MCV, că mesajul Comisiei Europene în legătură cu miniştrii cercetaţi este către premier, precizând că, dacă ar fi putut, el s-ar fi opus numirii acestora, însă legal nu a avut posibilitatea.

"Un alt lucru pe care ni-l menţionează raportul: au fost trei miniştri care au fost găsiţi incompatibili de ANI, dar au fost menţinuţi în Guvern. Cum să nu îţi menţioneze Comisia Europeană acest lucru, care a arătat că politicul din România, la nivel de guvern, nu îndeplineşte standardele europene acceptate de toată lumea? Deci, aici nu discutăm neapărat de principiul «până nu e o hotărâre definitivă, nu funcţionează». Uniunea Europeană ne cere ceva ce funcţionează în toate statele Uniunii", a declarat Băsescu

Uitând că el însuși a fost cercetat penal, Băsescu a pozat în acest imaculat, spunând că politicienii nu sunt deasupra legii şi trebuie să fie un exemplu.

"Veţi observa în raport că nu se leagă de aleşi, nu veţi vedea niciodată Comisia Europeană spunând: «de ce a fost ales un primar, de ce a fost ales un parlamentar care avea dosar penal?». Comisia Europeană respectă votul electoratului, dar pe urmă, când intri în instituţiile la vârf, Guvern sau Parlament, şi eşti pus sub semnul întrebării din punct de vedere al integrităţii, mai ales în guvern, trebuie să existe reacţia demisiei. Asta ne spune, practic, în raport Comisia Europeană, astea sunt standardele la care trăiesc politicienii europeni. Nu vedeţi nicio critică, deşi raportul e făcut după alegeri, cu privire la votul electoratului, nu întreabă nimeni de ce a fost votat domnul Stan. Nu întreabă nimeni de ce a fost votat domnul Stan, pentru care se ceruse arestarea. Nu întreabă aşa ceva, pentru că se respectă suveranitatea poporului în a-şi alege reprezentanţii", a continuat Băsescu.

Traian Băsescu a fost ales în funcția de președinte al României deși era trimis în judecată în celebrul dosar „Flota”. Băsescu nu și-a pus însă nici o clipă problema demisiei, cum le cere acum altora, aflați în exact aceeași situație!!!

+Quote Post
Vizitator_idiot.
mesaj Feb 4 2013, 02:00 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 4 2013, 01:51 PM) *
Traian Băsescu a fost ales în funcția de președinte al României deși era trimis în judecată în celebrul dosar „Flota”. Băsescu nu și-a pus însă nici o clipă problema demisiei, cum le cere acum altora, aflați în exact aceeași situație!!!

Dom' Basescu : trebuie sa va dati seama cum e cu demisia aia odata, chiar nu va doare macar un pic ?!? dry.gif

''Subsemnatul, Basescu Traian, imi dau demisia din functia de.... de....
...hai ca-i simplu, nu va mai coditi atata, trebuie sa va dati seama ca trebuie !!!

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Feb 4 2013, 03:44 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ Feb 3 2013, 11:24 PM) *

Nu imi place caracterul tau.
Ai aceeasi conceptie precum cei care au trusturi de presa desi nu ar trebui.
Nimeni nu e perfect dar asta nu trebuie sa faca subiect de stire.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 4 2013, 04:25 PM
Mesaj #47

Guests

USL scoate la tablă Comisia Europeană: "Să răspundă pentru raportul slab, superficial şi politizat!"

USL vrea ca reprezentanţii Comisiei Europene să răspundă în Parlamentul European pentru "erorile" din raportul privind Mecanismul de Cooperare şi Verificare. Eurodeputaţii USL vor depune o cerere pentru organizarea unei dezbateri în PE pe această temă, a declarat purtătorul de cuvânt al PSD, europarlamentarul Cătălin Ivan. Potrivit acestuia, Comisia ar trebui să vină să răspundă pentru erorile din raport.

"Poziţia oficială este că vom solicita o dezbatere în Parlamentul European pe actualul raport MCV. Nu vom solicita un nou raport, nici nu cred că este posibil. Vrem să dezbatem actualul raport şi să chemăm Comisia Europeană să răspundă la numeroasele întrebări ridicate de acest raport care este foarte-foarte slab, superficial şi politizat. Vom chema Comisia Europeană în Parlamentul European să răspundă întrebărilor noastre. Este poziţia oficială a PSD", a declarat Ivan. El a precizat că demersul europarlamentarilor nu are legătură cu discuţiile pe care premierul Victor Ponta le are astăzi, la Bruxelles, cu preşedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso: "Nu are legătură ce facem noi în PE cu ce face premierul. E dreptul nostru de a pune întrebări".

Crin Antonescu: Europarlamentarii au dreptul de a-i cere explicaţii lui Barroso

"Sunt sceptic în privinţa schimbării sau modificării Raportului MCV. Cred că europarlamentarii au dreptul de a discuta despre toate aceste lucruri, de a cere explicaţii chiar preşedintelui Comisiei Europene, comisarului pentru Justiţie acolo unde au nişte nelămuriri, privitor la anumite interpretări, la anumite omisiuni. Fără îndoială, parlamentarii europeni sunt primii care pot face acest lucru pentru că, deşi nu există un raport de subordonare, să nu uităm că parlamentarii europeni sunt cei aleşi la Bruxelles şi nu cei din Comisie", a declarat preşedintele PNL, Crin Antonescu.

El a adăugat că nu este "uzual" să existe o dezbatere în Parlamentul European despre raportul MCV. Liderul PNL l-a criticat pe preşedintele Traian Băsescu, susţinând că acesta a reluat teoria "loviturii de stat".

"Văd din nou că Traian Băsescu şi acoliţii săi reiau teza loviturii de stat, suspendării statului de drept în vară, nu s-a schimbat nimic în poziţiile politice pe care le-am avut în vară şi le am acum. În vară, în România, s-a întâmplat un lucru prevăzut din Constituţie după toate canoanele prevăzute în Constituţie şi legi, un demers susţinut masiv de cetăţeni. Restul e propagandă, probabil singurul lucru care i-a rămas lui Traian Băsescu", a spus Antonescu.

Europarlamentarul PNL Norica Nicolai a declarat, la rândul ei, că europarlamentarii PNL vor adresa o serie de interpelări membrilor Comisiei Europene.

"Noi am hotărât să solicităm Comisiei Europene să facă publice sursele care au inspirat acest raport MCV. Am mai hotărât -pentru o a doua întrebare- să ne precizeze Comisia Europeană care mai este temeiul juridic al existenţei acestui Raport, pentru că el a pornit în 2006 pe patru benchmark-uri acceptate şi acestea sunt epuizate, deci ca atare nu mai există nici un suport ca să continue monitorizarea, raportul devenind din ce în ce mai politic. A treia întrebare este ce înţelege Comisia prin Cooperare cu guvernul României şi cum a înţeles să coopereze cu autorităţile române pentru redactarea raportului. Vom organiza o conferinţă cu presa europeană pentru a clarifica foarte clar relaţia dintre justiţie şi presă. La aceste interpelări pot răspunde şi în scris cei din Comisia Europeană", a spus Norica Nicolai.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 4 2013, 04:39 PM
Mesaj #48

Guests

Nici nu mai e nevoie să comentez, parcă toată România ar fi devenit peste noapte ecoul opiniilor mele. blush.gif

+Quote Post
Vizitator_de_pe_net.
mesaj Feb 4 2013, 06:37 PM
Mesaj #49

Guests

A venit vremea ca dl. Ponta și echipa decizională a USL să se uite în pantaloni: tengo or no tengo cojones! Le amintesc că, în tratativele de pace de la Paris la încheierea primului război mondial, I.I.C. Brătianu - constatând că mai marii lumii vroiau să lase România fix cu ce obținuse prin pacea de la București (cu nimic, adică) - a bătut cu pumnul în masă, a plecat de-acolo cu ochii injectați de furie și a ordonat armatei române să se pună în mișcare urgent și să treacă Tisa. Spre Vest, către Budapesta. Cam așa s-a făcut România „dodoloață” de care suntem azi atât de mândri. Deci, actualii decidenți politici, susținuți de peste 7,4 milioane de cetățeni ai României, să se caute în pantaloni: dacă nu au nimic acolo, e mai bine să-i lase pe alții să conducă. Situația a devenit intolerabilă. Modul în care Raportul MCV a fost prezentat, întocmit și mai ales pus pe piață, este o gravă jignire la adresa statului român. Toate au o limită. Voi nu vedeți că nici un funcționar UE nu își permite să calce în picioare un popor, așa cum fac cu românii? Au încercat cu Berlusconi săptămâna trecută (după niște comentarii aiurea de-ale lui despre "binele" făcut de Mussolini) și ăla le-a spus că îl doare în c.u.r de fixurile lor, important este ce decide poporul italian la vot.

+Quote Post
Vizitator_dinu paturica.
mesaj Feb 4 2013, 07:08 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (de_pe_net @ Feb 4 2013, 06:37 PM) *
Le amintesc că, în tratativele de pace de la Paris la încheierea primului război mondial, I.I.C. Brătianu - constatând că mai marii lumii vroiau să lase România fix cu ce obținuse prin pacea de la București (cu nimic, adică) - a bătut cu pumnul în masă, a plecat de-acolo cu ochii injectați de furie și a ordonat armatei române să se pună în mișcare urgent și să treacă Tisa. Spre Vest, către Budapesta. Cam așa s-a făcut România „dodoloață” de care suntem azi atât de mândri.

Bratianu a batut cu pumnul in masa pentru ca ala a fost singurul lucru care ar fi schimbat o situatie creata de nimeni altii decat "geniile politice din Carpati" si aici ma refer inclusiv la "inegalabilul", "nemaivazutul", "magnificul", bla, bla, bla, Bratianu. I-a pupat in cour ba pe "delfini", ba pe "hahoale", nevazand/neintelegand, din cauza lipsei crase de viziune nu de altceva, ca aliatul natural al Romaniei era cu totul si cu totul altul. Cand s-a trezit era prea tarziu: istoria trecuse peste el... Si peste Romania... tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 4 2013, 07:58 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (dinu paturica @ Feb 4 2013, 07:08 PM) *
Bratianu a batut cu pumnul in masa pentru ca ala a fost singurul lucru care ar fi schimbat o situatie creata de nimeni altii decat "geniile politice din Carpati" si aici ma refer inclusiv la "inegalabilul", "nemaivazutul", "magnificul", bla, bla, bla, Bratianu. I-a pupat in cour ba pe "delfini", ba pe "hahoale", nevazand/neintelegand, din cauza lipsei crase de viziune nu de altceva, ca aliatul natural al Romaniei era cu totul si cu totul altul.

Si cine ar fi acest aliat natural, in viziunea ta magnifica?

United States of Americstan, care inca de la 1877 lua in zeflemea indecizia proverbiala a politicienilor români (dupa cum se vede in articolul ilustrat mai sus)- sau Rusia, care ne-a ajutat efectiv in acel an dificil sa dobandim mult-ravnita Independenta de Stat? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 4 2013, 08:05 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 4 2013, 07:58 PM) *

Sau poate că te referi la Marea Neagră? tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_de_pe_youtube.
mesaj Feb 4 2013, 08:16 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (de_pe_net @ Feb 4 2013, 06:37 PM) *
Modul în care Raportul MCV a fost prezentat, întocmit și mai ales pus pe piață, este o gravă jignire la adresa statului român. Toate au o limită.

Mama lor! Ia sa ne scoatem noi din UE,sa ne aducem oamenii acasa,sa vezi ce plang ei dupa noi.Pai ce? Ce e UE fara Romania?

p.s.acu ca sa stiu si eu de unde sa incep scandalu..au mintit sau faptul ca au zis-o pe bune ne supara?

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 4 2013, 08:34 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (de_pe_youtube @ Feb 4 2013, 08:16 PM) *
p.s.acu ca sa stiu si eu de unde sa incep scandalu..au mintit sau faptul ca au zis-o pe bune ne supara?

Nu, pur si simplu au abuzat in mod jegos, nu era in fisa postului lor sa faca asemenea aprecieri. Nu te astepti ca la revizia tehnica a masinii tale mecanicul sa te critice ca nu-i place deloc ce mutzunache ti-ai pus la geamul din spate. MCV-ul trebuia sa fie un raport pur tehnic, nu unul politic si cu-atat mai putin unul de factura totalitara, cu deliruri hitleriste la adresa presei.

+Quote Post
Vizitator_dinu paturica.
mesaj Feb 4 2013, 08:53 PM
Mesaj #55

Guests

United States of Americstan, care inca de la 1877 lua in zeflemea indecizia proverbiala a politicienilor români (dupa cum se vede in articolul ilustrat mai sus)- sau Rusia, care ne-a ajutat efectiv in acel an dificil sa dobandim mult-ravnita Independenta de Stat? smile.gif

1. Rusia ar fi putut sa ne fie un prieten dar, din pacate, sortii au fost potrivnici acestei prietenii: ba a fost un 1812, ba o revolutie rosie, ba, pur si simplu, am fost in contratimp: cand romanii puneau boii in fata plugului si grau in brazda ceilalti se ocupau cu vanatoarea/pescuitul. In fine...
2. Rusii ne-au ajutat enorm: a se vedea scrisoarea printului Nicolae catre Carol. tongue.gif
3. Ajung la concluzia ca mai mult ne-au ajutat americanii prin simplul fapt ca nu au facut nimic.
4. Imi cer scuze, mint cu nerusinare, francezii ne-au ajutat cel mai mult in acel moment de rascruce iar acest ajutor s-a numit Gaspard Louis de Langeron. laugh.gif

Pinteo, las-o asa cum a cazut. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 4 2013, 08:59 PM
Mesaj #56

Guests

Citeaza (dinu paturica @ Feb 4 2013, 08:53 PM) *
Pinteo, las-o asa cum a cazut. wink.gif

Bine, cum zici tu. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_dinu paturica.
mesaj Feb 4 2013, 09:06 PM
Mesaj #57

Guests

Daca s-ar fi intamplat 4 secole inainte am fi putut considera Turcia aliat, care ar fi putut deveni "natural" prin viziunea si decizia, intotdeauna inexistente, liderilor autohtoni. Desi bat campii rau de tot din moment ce Herodot a fost foarte clar si exact in aprecieri: "Tracii, daca ar fi uniti laugh.gif , ar conduce lumea. Insa prefera sa se dedea vinului, femeilor, bla, bla, bla." laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 4 2013, 09:14 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (dinu paturica @ Feb 4 2013, 09:06 PM) *
Daca s-ar fi intamplat 4 secole inainte am fi putut considera Turcia aliat, care ar fi putut deveni "natural" prin viziunea si decizia, intotdeauna inexistente, liderilor autohtoni. Desi bat campii rau de tot din moment ce Herodot a fost foarte clar si exact in aprecieri: "Tracii, daca ar fi uniti laugh.gif , ar conduce lumea. Insa prefera sa se dedea vinului, femeilor, bla, bla, bla." laugh.gif

Ups, ce m-ai ghicit, eu chiar acuma mă dedau vinului, am cativa litri adusi azi de la țară si am inceput sa ii savurez cu mare placere. biggrin.gif Conform vechiului proverb latin, desigur: uti, non abuti! (*foloseste, dar nu abuza!)

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 4 2013, 09:23 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 4 2013, 09:14 PM) *
Conform vechiului proverb latin, desigur: uti, non abuti! (*foloseste, dar nu abuza!)

Proverbul ăsta ar trebui rememorat mai des si de comisarii europeni atunci cand pleacă toti la o băută prin barurile de noapte din Bruxelles. Si cand lasă intocmirea raportului MCV pe seama vreunui scribălău famelic mituit de Monica Macovei cu bani primiti de la EBA.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 4 2013, 10:06 PM
Mesaj #60

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 4 2013, 09:23 PM) *
Proverbul ăsta ar trebui rememorat mai des si de comisarii europeni atunci cand pleacă toti la o băută prin barurile de noapte din Bruxelles. Si cand lasă intocmirea raportului MCV pe seama vreunui scribălău famelic mituit de Monica Macovei cu bani primiti de la EBA.

........................................................................

................................

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th October 2019 - 03:50 PM