IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> economie = anti-economie = incalzire globala = resurse finite risipite etc . putem face ceva?
Vizitator_sinespt.
mesaj Aug 8 2013, 12:09 PM
Mesaj #1

Guests

In tot mai multe documentare conspirationiste sau neconspirationiste aud cum ca economia e de fapt o anti-economie, deoarece economie vine de la cuvantul a economisi...ceea ce omenirea nu face.de cate ori creste economia unei tari de atatea ori isi pune o pata urata asupra mediului inconjurator.am eliberat in aer dioxidul de carbon si alte gaze toxice in timp record si nu ne facem griji pentru ziua de maine.in loc sa producem cu cap , producem cu dosu`.adica: o companie produce electrocasnice si pentru a nu da faliment, NU le face tot mai fiabile si mai durabile odata cu "evolutia " stiintei.de ce? pentru a nu da faliment! totul se rezuma la bani, si nu putem da vina pe o companie x sau y, de vina e sistemul in care traim.organizatiile de gen zeitgeist sau greenpeace (daca zeitgeist putem numi organizatie) nu vor reusi sa realizeze nimic din visele lor sf. lumea are creierul spalat si chiar daca realizeaza ce se intampla in jurul nostru , accepta.de ce? pentru a supravietui, pentru a trai mai bine , pentru a asigura familiei un viitor mai bun etc.traim intr-un joc fara iesire , care inevitabil va duce la sfarsitul umanitatii, chiar daca se va intampla in mii de ani...sau zeci de ani.Eu sunt de parere ce viitorul este mai negru decat orice predictie a oamenilor de stiinta.motivul? banul si ce am scris anterior.influentele etc. in mare, statisticile sunt influentate . asa se explica ca de cate ori merge la polu nord ceva om de stiinta sau vreun angajat de la Nature , sau care nu e angajatul vreunei companii petroliere sau de genu, se intoarce speriat si prezinta noi dovezi cum ca topirea ghetariilor e mai rapida decat prezicerile etc. chiar daca pamantul s-ar parjoli in 30 de ani , mariile companii ar continua sa polueze influentate de economia lumii.see topeste polul nord si tot ce vedem din asta e o noua sursa de petrol.
Motivul pentru care am deschis acest subiect: Veniti cu idei. ce s-ar putea face?eu unu am impresia ca nimic.
Go to the top of the page

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd September 2018 - 09:55 PM