IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Closed TopicStart new topic
> malnutritia adultului, o afectiune "nevazuta"
Vizitator_catalina.
mesaj Mar 9 2010, 10:36 PM
Mesaj #1

Guests

Buna tuturor!

Lucrand pentru lucrarea de diploma am fost surprinsa cat de putine informatii despre malnutritie exista in Romania.....Peste tot se vorbeste despre obezitate si iar obezitate iar multi romani inca mai cred ca malnutritia este ceva ce tine de Africa si de copii aia amarati inconjurati de muste..
Cautand pe internet am descoperit ca in tari civilizate (UK) malnutritia afecteaza cam 50-60% dintre adulti si este identificata la internarea pentru alte acuze medicale.
La bolnavii de cancer malnutritia atinge pana la 90%( cancer pulmonar ) iar la bolnavii neurologici (paralizii/pareze etc) peste 80%....
Exista vreun studiu si pentru Romania ?
Multumesc.
C
Go to the top of the page

+Quote Post
daniel_O7
mesaj Jul 28 2010, 11:55 AM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 15
Inscris: 27-July 10
Utilizatorul numarul: 23 123

Citeaza (catalina @ Mar 9 2010, 10:36 PM) *
Buna tuturor!

Lucrand pentru lucrarea de diploma am fost surprinsa cat de putine informatii despre malnutritie exista in Romania.....Peste tot se vorbeste despre obezitate si iar obezitate iar multi romani inca mai cred ca malnutritia este ceva ce tine de Africa si de copii aia amarati inconjurati de muste..
Cautand pe internet am descoperit ca in tari civilizate (UK) malnutritia afecteaza cam 50-60% dintre adulti si este identificata la internarea pentru alte acuze medicale.
La bolnavii de cancer malnutritia atinge pana la 90%( cancer pulmonar ) iar la bolnavii neurologici (paralizii/pareze etc) peste 80%....
Exista vreun studiu si pentru Romania ?
Multumesc.
C

Nu ştiu dar într-adevăr mulţi oameni au o alimentaţie deficitară în o serie întreagă de nutrienţi. Chiar şi cei care încearcă să mănânce sănătos duc lipsă uneori de anumite lucruri.

+Quote Post
Vizitator_daniela.
mesaj Aug 8 2010, 10:17 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (daniel_O7 @ Jul 28 2010, 11:55 AM) *
Nu ştiu dar într-adevăr mulţi oameni au o alimentaţie deficitară în o serie întreagă de nutrienţi. Chiar şi cei care încearcă să mănânce sănătos duc lipsă uneori de anumite lucruri.

In Romania, terapia complementara cu suplimente nutritive naturale se prescrie rar daca ne uitam la vecinii nostri in Ungaria unde se consuma de 8 ori mai multe suplimente pe cap de locuitor, in Polonia de 12 ori, iar in Germania de 20 de ori mai multe. De asemenea, in tarile din vest cu experienta mult mai mare in acest sens, medicii, inainte de a incepe o terapie medicamentoasa, recomanda pentru inceput cure cu acest tip de suplimente naturale.
Suplimentele alimentare nu sunt medicamente, ele sunt destinate in special imbunatatirii unor probleme de sanatate, pot fi folosite inaintea sau chiar in timpul tratamentelor medicamentoase, in perioade solicitante pentru organism, precum examenele. Suplimentele ajuta memoria, intaresc imunitatea organismului, aduc un surplus de vitamine si minerale, previn ateroscleroza si pietrele la rinichi, etc.
Mai multe detalii am gasit la adresa http://www.vitamine-naturiste.com/despreproduse.htm

+Quote Post
Vizitator_wonders.
mesaj Aug 8 2010, 09:03 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (daniela @ Aug 8 2010, 10:17 AM) *
In Romania, terapia complementara cu suplimente nutritive naturale se prescrie rar daca ne uitam la vecinii nostri in Ungaria unde se consuma de 8 ori mai multe suplimente pe cap de locuitor, in Polonia de 12 ori, iar in Germania de 20 de ori mai multe. De asemenea, in tarile din vest cu experienta mult mai mare in acest sens, medicii, inainte de a incepe o terapie medicamentoasa, recomanda pentru inceput cure cu acest tip de suplimente naturale.
Suplimentele alimentare nu sunt medicamente, ele sunt destinate in special imbunatatirii unor probleme de sanatate, pot fi folosite inaintea sau chiar in timpul tratamentelor medicamentoase, in perioade solicitante pentru organism, precum examenele. Suplimentele ajuta memoria, intaresc imunitatea organismului, aduc un surplus de vitamine si minerale, previn ateroscleroza si pietrele la rinichi, etc.

De ce adica suplimente ??

Mai bine invatati sa mancati toti cele 7 ALIMENTE DE BAZA !!

carne + derivate , plus oua (proteine, cu alte cuvinte)

lactate / lapte, branza, smantana, unt

zaharuri
/ dulciuri, zahar, miere, bauturi indulcite, vin

cereale
/ inclusiv paine, nuci, seminte, etc

peste /

legume + fructe

grasimi / ulei,

Sa nu treaca o saptamana fara sa mancati din toate.

Ce, e asa de greu de tinut minte ?? Si atunci puteti sa aruncati la gunoi suplimentele chimice !!

Pai de ce oare a avut asa succes fast-food-ul ?? Fiindca, e clar, continea cate un pic din toate !!!!!

+Quote Post
lyss
mesaj Dec 13 2010, 10:20 AM
Mesaj #5

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 13-December 10
Utilizatorul numarul: 24 983

Citeaza (wonders @ Aug 8 2010, 09:03 PM) *
De ce adica suplimente ??

Mai bine invatati sa mancati toti cele 7 ALIMENTE DE BAZA !!

carne + derivate , plus oua (proteine, cu alte cuvinte)

lactate / lapte, branza, smantana, unt

zaharuri
/ dulciuri, zahar, miere, bauturi indulcite, vin

cereale
/ inclusiv paine, nuci, seminte, etc

peste /

legume + fructe

grasimi / ulei,

Sa nu treaca o saptamana fara sa mancati din toate.

Ce, e asa de greu de tinut minte ?? Si atunci puteti sa aruncati la gunoi suplimentele chimice !!

Pai de ce oare a avut asa succes fast-food-ul ?? Fiindca, e clar, continea cate un pic din toate !!!!!

+Quote Post
mrnmarius
mesaj Dec 19 2010, 09:26 PM
Mesaj #6

Membru veteran

Postari: 106
Inscris: 3-December 10
De la: timisoara
Utilizatorul numarul: 24 823

Baza noastra nutritionala este clar trebuie sa fie din alimente sanatoase , diversificate, si cat mai putin procesate. Insa in secolul vitezei, si acum al crizei din Romania este clar ca omul in goana dupa bani si intretinere trebuie sa munceasca mai mult pe zi astfelc a nu mai dam asa mare importanta meselor. Aici cred ca rolul vitaminelor si mineralelor de fapt al produselor naturiste este bine definit, acela de a completa dieta noastra. Eu consider ca este indicats a le utilizam!

+Quote Post
Vizitator_ami23.
mesaj Feb 3 2011, 05:10 PM
Mesaj #7

Guests

Si eu sunt de acod cu consumul de produse naturiste si ...............

+Quote Post

Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th September 2018 - 09:56 PM