IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Vodafone si Orange se dau pe net, Ce parere aveti despre MyVodafone si WebCare?
geo_stefan
mesaj Mar 3 2009, 12:46 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 12
Inscris: 3-March 09
Utilizatorul numarul: 6 836

MyVodafone si WebCare de la Orange - mi se par niste servicii extrem de utile si ma mir ca se vorbeste atat de putin despre ele, iar atunci cand se intampla, lumea se plange, dar nimeni nu zice "Doamne ajuta" ca nu mai trebuie sa stea pe la cozi sau ca tone de hartie sunt economisite nemaifiind tiparite milioane de facturi lunar. Spun lucrurile astea dupa ce, alaltaieri, fiind la cumparaturi in Carrefour Orhideea, m-am gandit sa platesc si factura de tel. Desi de vreo 4 luni platesc online, m-am gandit sa profit de faptul ca nu era coada. Am ajuns in fata fetei de la ghiseu, i-am spus numarul, dar nu ma gasea in baza de date. Am mai incercat o data, moment in care m-am dumirit ca gresisem numarul. I-am cerut scuze, dar am primit o uitatura acra si un "Haideti dom'le, ne batem joc?". Apoi mi-a zis ceva de memorie. Mi-a taiat zambetul pentru cateva ore evenimentul asta. Am jurat ca o sa fiu ecologist de acum incolo wink.gif . Voi ce parere aveti despre intrarea pe online a operatorilor?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 3 2009, 04:55 PM
Mesaj #2

Guests

Erau modalitati de a plati fara hartii si inainte de "MyVodafone" sau "WebCare". De exemplu de la bancomantele BRD - fara comision - am platit facturi Vodafone si Cosmote. Si parca au si pt orange. E nevoie de codul de abonat si de suma din factura, suma care se poate gasi in sms-ul primit de la operator.

+Quote Post
Vizitator_Silviu.
mesaj Mar 3 2009, 06:27 PM
Mesaj #3

Guests

Este super bine venita aceasta masura, cu 2 precizari. A-ti da datele cardului pe net presupune un risc, cu toate masurile de securitate ce incearca sa reduca frauda. Apoi, e posibil sa existe intarzieri in emiterea facturii in format electronic, ceea ce e frustrant uneori. Dar merita daca nu ai timp de mers la magazinele lor.

+Quote Post
bratusmb
mesaj Mar 3 2009, 10:50 PM
Mesaj #4

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 26-September 08
Utilizatorul numarul: 3 328

MyVodafone este peste WebCare-ul lui Orange. Nu vorbesc despre serviciile per ansamblu ale celor doi operatori, ci doar de aplicatiile/business-ul lor online. MyVodafone e mai bine promovat decat Webcare. Spre exemplu, Vodafone da un bonus special de 5% pentru reincarcarea online a cartelei, bouns care se adauga la cel obisnuit dat la orice reincarcare. Orange nu are bonus special pentru online. Apoi, daca reincarci prin MyVodafone, poti castiga un Nokia 5310 Xpress Music in fiecare zi pana pe 16 martie.
@Musafir: din punct de vedere ecologic, ar putea exista o apropiere intre plata facturii prin bancomat si plata online, insa din perspectiva confortului si a simplitatii nu se compara. Pot sa platesc online stand in pat cu laptopul in brate, insa prin bancomat presupune sa ma deplasez si, posibil, sa stau la coada.
@Silviu: platile online sunt 100% sigure in ziua de astazi. S-au creat programe de securizare sigure, important e ca introduci datele cardului in casutele de pe site-ul oficial al operatorului, nu prin alte parti sau ca raspuns la email-uri dubioase (asa se iau tepele, din ignoranta).

+Quote Post
cdrag
mesaj Mar 4 2009, 11:19 AM
Mesaj #5

Nou venit
*

Postari: 5
Utilizatorul numarul: 6 832

Am intrat pe site si am vazut promotia. Mi-au dat si o idee, sa am mai multe sanse de castig, ar fi bine sa reincarc cartelele prietenilor de pe contul meu MyVodafone wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alin..
mesaj Mar 4 2009, 02:37 PM
Mesaj #6

Guests

eu imi platesc facturile orange/vodafone din online banking-ul de la HVB.. tiriac.. unicredit.. de 4 ani. la fel cum platesc multe alte facturi.. serviciile respective nu cred ca au fost initial gandite pentru asa ceva, mai curand pentru a automatiza informarea clientilor. imaginati-va acelasi gen de servicii la administratia financiara smile.gif
totusi mi se pare oarecum hilar sa te lauzi ca-ti incarci cartela cu cardul.. adica n-ai bani de abonament, dar ai card?

+Quote Post
Vizitator_2EF918.
mesaj Mar 4 2009, 04:38 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Vizitator_alin. @ Mar 4 2009, 02:37 PM) *
eu imi platesc facturile orange/vodafone din online banking-ul de la HVB.. tiriac.. unicredit.. de 4 ani. la fel cum platesc multe alte facturi.. serviciile respective nu cred ca au fost initial gandite pentru asa ceva, mai curand pentru a automatiza informarea clientilor. imaginati-va acelasi gen de servicii la administratia financiara smile.gif
totusi mi se pare oarecum hilar sa te lauzi ca-ti incarci cartela cu cardul.. adica n-ai bani de abonament, dar ai card?

Nu inteleg de ce ti se pare ca numai oamenii care au probleme cu banii au cartela ? Exista foarte multe motive pentru a avea o cartela, indiferent de situatia ta financiara.
Si sa inteleg ca nu ai auzit de card de credit - de pe care _imprumuti_ bani. Poti sa ai foarte bine cartela pe care s-o incarci de pe un card de credit.
Dar prejudecatile sunt mari si multe in ro.

+Quote Post
Vizitator_dorel.
mesaj Mar 4 2009, 07:34 PM
Mesaj #8

Guests

Platirea facturii pe internet si primirea ei tot pe internet sunt lucruri distincte, in cazul My Vodafone factura tiparita din cont nu este recunoscuta in contabilitate, asa ca cine are nevoie de ea in contabilitate trebuie sa solicite in continuare primirea ei prin metodele obisnuite. Personal eu platesc ca persoana fizica cat am de plata (factura) prin intermediul bancomatului, evit cel putin pt moment plata cu cardul online, odata ca nu sunt inca convins de aceasta modalitate si a doua oara ca mi-e sila sa ma deplasez pana la banca sa completez inca un formular si dupa o luna sa constat ca nu s-a operat cererea din indolenta unui functionar care a ratacit formularul respectiv.

+Quote Post
camy_ionescu
mesaj Mar 5 2009, 12:40 PM
Mesaj #9

Nou venit
*

Postari: 2
Utilizatorul numarul: 6 835

@dorel: iti dau dreptate, e o problema birocratica legata de facturile personelor juridice sau a celor care vor sa le treaca prin contabilitate. Totusi, sunt sigur ca sunt multi clienti Vodafone care nu au treaba cu contabilitatea si care nu au nevoie de factura in forma fizica. Pentru toti acesti oameni Vodafone economiseste hartie si salveaza copaci. Parerea mea este ca, in ciuda existentei unor probleme, serviciul MyVodafone este un pas inainte in relatia cu clientul si un pas inainte dpdv ecologic.
Cat priveste plata online, MyVodafone foloseste ePayment, adica unul dintre cele mai sigure servicii de plata online. Daca nu ai incredere in ePayment, atunci poti sa arunci linistit cardul la gunoi.

@alin: gresesti, pentru ca multi oameni au atat abonament cat si cartela. Multi merg pe un abonament in familie si restul cartele pe care le pun ca numere favorite. Unde mai pui ca pot sa am abonament Orange, dar nu strica sa am o cartela Vodafone. Sunt multe situatii, nu inseamna ca cei cu venituri mici isi iau cartela, iar ceilalti abonament.

+Quote Post
sebyescu
mesaj Mar 9 2009, 11:13 AM
Mesaj #10

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 9-March 09
Utilizatorul numarul: 6 935

Detalii despre bonusul special pentru reincarcarea cartelei prin MyVodafone gasiti aici.

Detalii despre castigarea unui Nokia 5310 Xpress Music pentru aceeasi reincarcare gasiti aici.

+Quote Post
cdrag
mesaj Mar 10 2009, 12:23 PM
Mesaj #11

Nou venit
*

Am reicarcat ieri prin MyVodafone cu 10 euro si am observat ca mi-au schimbat euro la un curs mai mic decat cel BNR (in 09-03-2009 cursul BNR a fost 4.2939). Sincer sa fiu, mi se pare ciudat. Poate imi explica cineva.

Iata cateva date din email-ul pe care l-am primit dupa reincarcare:

Data si ora: 2009-03-09 08:34:20
Total General Comanda: 50,90 RON
------
Nume produs: Reincarcare cartela XXXXXXX
Cod produs: RECHARGE-XXXXXXXXXXXX
Cantitate: 1
Pret/unitate: 42,77 RON
Taxe (TVA): 8,13 RON
Total: 50,90 RON

Este clar ca la plata online cursul e mai bun decat la casele de schimb valutar pentru simplul motiv ca pe online comisioanele sunt mult mai mici. Totusi, mi se pare ciudat ca plata s-a facut la un curs mai mic decat cel BNR.

+Quote Post
cdrag
mesaj Mar 16 2009, 09:07 PM
Mesaj #12

Nou venit
*

Azi am aflat de ce am reincarcat cartela la un curs mai mic decat BNR. Fiindca se practica un curs promotional pentru reincarcarile prin MyVodafone, adica 1 euro = 3, 96 RON. Se simte la reincarcarile mari. Vezi aici.

+Quote Post
sebyescu
mesaj Mar 19 2009, 03:28 PM
Mesaj #13

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 9-March 09
Utilizatorul numarul: 6 935

Partea faina e ca am pe MyVodafone factura detaliata, cu lista apelurilor si SMS-urilor. Am data, ora si durata convorbirilor. Cam greu sa-ti mai umfle cineva factura ca-n vreurile nu demult apuse wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 29 2009, 06:37 PM
Mesaj #14

Guests

Scuze ca ma bag in topicul tau dar vroiam sa iti arat net de la orange . Test facut de mine la ora 21:00 . http://www.speedtest.net/result/484252540.png

Ideea este urmatoarea . Dupa ce iti " mananci " contul de 3.6 mb , efectiv ti-l taie pana ramane cat se vede in test . Ca sa iti mai puna 5 mb in + este 5 E .

Statistici Upload . Ca sa atasezi un fisier la un mail 1 mb = 2 min
O poza la un foto Galery 8 mb = 19 min
Un filmuletzi pe Youtube sau alte siteuri 35 mb = 83 de min

Download . Un Mp3 5 mb = 7 min
Un videoclip 35 mb = 48 min
Un film 800 mb = 1090 min

Mentionez ca astea sunt statistici testate

Decat net deasta ..... mai bine raman la telefoane smile.gif

+Quote Post
Vizitator_george-ispas.
mesaj Sep 2 2009, 02:23 PM
Mesaj #15

Guests

Wow, citesc topicul asta si nu-mi vine sa cred ca factura se poate plati online pe myvodafone din martie, iar eu am aflat abia saptamana trecuta. Mi-am facut cont pe myvoda din mai, dar numai din curiozitate. Noroc ca am pus aceeasi parola ca la toate celelalte conturi, altfel nu mi-o mai aminteam.

Cel mai tare mi se pare formularul de plata, mai precis, faptul ca nu trebuie sa completez toate campurile pentru ca preia automat datele din profilul meu (nume, prenume, cod client).

In 5 minute am facut plata, adica de 8 ori mai rapid decat la magazinele lor (drum pana acolo, stat la cozi etc). Citeam ieri ca Orange vrea sa renunte la facturile pe hartie. Ma bucur, in curand vom plati totul de acasa.

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th July 2018 - 04:18 AM