IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Topul celor mai bune filme de kung-fu
HeinzGuderian
mesaj May 6 2010, 04:06 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 11
Inscris: 6-May 10
Utilizatorul numarul: 20 229

Care vi se par cele mai bune filme in materie de kung fu, karate etc.? (Asiatice sa fie...) smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
jaditick
mesaj May 10 2010, 10:57 AM
Mesaj #2

Nou venit
*

Postari: 9
Inscris: 5-May 10
De la: Timisoara
Utilizatorul numarul: 20 200

Deobicei prefer sa ma uit la filme horror, sau comedii. Rareori ma uit la arte martiale, dar sunt cateva filme pe care le-am vazut si pe care le recomand
In general filmele cu Bruce Lee (cum ar fi Return of the Dragon, The Chinese Connection) sunt geniale.
Fist of Legend cu Jet Li este deasemenea printre preferatele mele.
Cele cu Jackie Chan sunt putin cam... "light" poate, sau comerciale, nu imi prea plac.
Spune-ne Heinz, care sunt ale tale?

-------------------
Timisoara.ro

Aceasta postare a fost editata de jaditick: May 10 2010, 11:12 AM

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 10 2010, 12:15 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Los Angeles Street Fighter

http://www.imdb.com/title/tt0091433/

Aceasta postare a fost editata de iul_autentic: May 10 2010, 12:16 PM

+Quote Post
florinbadu125234...
mesaj May 11 2010, 05:08 AM
Mesaj #4

Membru
**

Postari: 61
Inscris: 7-September 09
Utilizatorul numarul: 10 980

Fearless
http://www.imdb.com/title/tt0446059/

+Quote Post
florinbadu125234...
mesaj May 11 2010, 06:10 AM
Mesaj #5

Membru
**

Am uitat sa precizez ca, dupa ce a turnat acest film, Jet Li a vrut sa se lase de actorie...

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 11 2010, 10:29 AM
Mesaj #6

Membru veteran

Citeaza (florinbadu1252343408216 @ May 11 2010, 06:10 AM) *
Am uitat sa precizez ca, dupa ce a turnat acest film, Jet Li a vrut sa se lase de actorie...

Huo Yuanjia a fost un mare erou popular chinez, am citit de mult despre el. Filmul este exceptional intr-adevar. De ce a vrut sa se la se Jet Li de actorie, din respect pt Huo Y ?!

+Quote Post
tzurlogen
mesaj May 11 2010, 12:12 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Kung Fu Hustle laugh.gif

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
florinbadu125234...
mesaj May 11 2010, 12:20 PM
Mesaj #8

Membru
**

Citeaza (iul_autentic @ May 11 2010, 10:29 AM) *
Huo Yuanjia a fost un mare erou popular chinez, am citit de mult despre el. Filmul este exceptional intr-adevar. De ce a vrut sa se la se Jet Li de actorie, din respect pt Huo Y ?!

Am reusit sa gasesc doua articole in limba romana, insa ambele se bat cap in cap: unul spune ca Jet Li a vut sa se retraga din cinematografie, altul ca Jet Li s-a retras din competitiile sportive (in urma unei rani la genunchi), dedicându-se numai cinematografiei.
Din pacate, n-am gasit articolul original, in engleza, ca sa vad ce si cum.

http://www.editiaspeciala.com/Monden/Filmu...atografie-15956

http://www.curierulnational.ro/Specializat...ffice+fabuloase

+Quote Post
HeinzGuderian
mesaj May 11 2010, 06:01 PM
Mesaj #9

Nou venit
*

Postari: 11
Inscris: 6-May 10
Utilizatorul numarul: 20 229

Citeaza (jaditick @ May 10 2010, 10:57 AM) *
Deobicei prefer sa ma uit la filme horror, sau comedii. Rareori ma uit la arte martiale, dar sunt cateva filme pe care le-am vazut si pe care le recomand
In general filmele cu Bruce Lee (cum ar fi Return of the Dragon, The Chinese Connection) sunt geniale.
Fist of Legend cu Jet Li este deasemenea printre preferatele mele.
Cele cu Jackie Chan sunt putin cam... "light" poate, sau comerciale, nu imi prea plac.
Spune-ne Heinz, care sunt ale tale?

-------------------
Timisoara.ro

The Shaolin Temple, toate trei biggrin.gif
Crouching Tiger, Hidden Dragon
Snake in the Monkey's Shadow
Ashura
Shinobi
Azumi
Baramui Fighter

+Quote Post
rammstein
mesaj May 11 2010, 06:26 PM
Mesaj #10

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Sora 13 va spune ceva?

+Quote Post
Vizitator_shao lin.
mesaj May 11 2010, 07:04 PM
Mesaj #11

Guests

salut aceasta initiativa cetateneasca de a discuta despre filmele cu saolini si ninji, in sfarsit un topic neimbibat de frustrare si crispare cum sunt majoritatea celor de pe forum

deci vreau sa spun ca cele mai tari filme sunt alea in care se merge prin aer si se zboara pe apa sau printre bambusi

house of flying daggers - ce misto cand vezi cutitele alea autoghidante care ocoleste obstacolele si se duce direct in tinta: zbang! hau! si ce drama, deci se iubesc aia 2, dupaia vine barbasu si se caftesc pana vine zapada, deci tare de tot.

kun fu hasal - cel mai tare. sincer m-a emotionat povestea de iubire de la sfarsit, adica ea in puritatea sentimenului desi nu vorbea parca, l-a iubit si a avut incredere in el, si el s-a descoperit, a vb cu buda si apoi i-a dat o palma lui ala smecher in shlapi de facea pe broasca.

clar, de jet li nu mai zic, cand ii face pe toti si apoi se duce la imparat si zice nene, uite puteam sa te fac si pe mata prin perdelele alea, da am fost lord si te-am iertat. imparatul ce sa faca, trebe sa dea cu sageti in el ca se discredita, si si-a lasat eroul nostru conturul cu sageti in poarta palatulului

tare de tot misto topic, bravo, mai postez cand imi aduc aminte

+Quote Post
Vizitator_shao lin.
mesaj May 11 2010, 07:28 PM
Mesaj #12

Guests

a, si mai era filmul ala cu mosul orb sau care parea orb da de fapt ii facea pe toti, avea sabia in toiag si la sfarsit a inceput sa danseze, nu stiu ce l-a apucat, dansa cu mai multi asa deodata pe o muzica... evident dupe ce i-a facut pe toti

mai erau faze alea cand shaolinul se infoia in el insusi si dadea din maini si din picioare de unul singur (cum fac ei exercitiille lor de antrenament de unii singuri, cu chi-ul, cutare) si pufaia si atata de puternic erea, ca sa starnea vantul in jurul lui si ridica frunzele uscate care erea pe jos cazute de dinainte sa vina el acolo

tare de tot

sau cum statea ei in lotus cu mainile pe genunchi cu ochii inchisi si simtea ei cumva ca se apropia dusmanul, telepatic asa....

desi impurificat de tendinte moderniste sa nu uitam de Elektra, cand dadea ea cu tridentele alea in ala de statea pe fotoliu si bea si el niste tarie, si cum a shaolinizat ea pe ninjalaii aia de venisera sa-l spulbere pe ala si pe fi-sa, de pe malul lacului, in care trebea sa traga ea cu arcul ala cu 100 mii de rotite da n-a vrut ca a avut sentiment in ea

+Quote Post
Vizitator_shao lin.
mesaj May 11 2010, 08:30 PM
Mesaj #13

Guests

uite tocmai am bagat la matz si in timp ce mancam ma gandeam: ma, filemele alea cu bruzlii sunt si ele tari, da parca n-au asa glamour, nu stiu cum sa zic, ii bate pe toti, ok, te simti si tu bine la sfarsit ca aia rai au luat-o pe coaja, insa pe vremea lui nu se zbura prin aer, a trebuit sa treaca cateva zeci de ani, sa evolueze tehnica karatelor si oamenii sa zbaore prin aer.

filmele de azi cu saolini sunt ele cu bataie si cafteala insa majoritatea o dau spre sfarsit in dragoste si iubire, apare ea, aduce cu ea sentimentul si atunci toate fortele masculine se inclesteaza intre ele si se bate pentru iubire in esenta

uite la casa cutitelor zburatoare, e clar acolo; la konfu hasal sunt aia 2 care se iubeau in ascuns sot si sotie si nu zicea nimeni ca sunt cei mai tari, de i-au batut pe aia doi de cantau la instrumentul ala cu coarde de ii vibra pe toti; apoi eroul nostru cu eroaua lui, care la sfarsit se transforma in copii (la figurat, stati linistiti), e vorba de puritatea dragostei in esenta.

si la ala cu jetli de a dat cu sageti in el toata armata, el era dintrun grup de mai multi si era si o gagica cu ei si el parca o iubea pe aia si aia a murit, nu mai stiu cum

deci ce vreau sa zic e ca genul a evoulat, karata, sabia si iocotobigheri-ul sunt doar vehicule spre telul final de implinire suprema, fie iubirea fie un principiu moral strong, precum dreptatea.

de sora 13 imi aduc aminte doar din titlu, stiu sigur insa ca l-am vazut la cinema favorit, da am uitat, e mult de-atunci. am mai vazut sandokan tigrul malaieziei da nu era cu asa calumea...

tin minte cand ieseam din cinema pe vremuri dupa filme d-astea cu cafteala eram asa energizat ca daca se lua vreunul de mine il iocotobigherizam exact ca in film

+Quote Post
Vizitator_Jiu-Jitsu.
mesaj May 12 2010, 06:16 AM
Mesaj #14

Guests

Eu cred ca ai mintea odihnita...

+Quote Post
iul_autentic
mesaj May 12 2010, 07:34 AM
Mesaj #15

Membru veteran

Poate nu i-a priit ce-a bagat la matz. Eu cred ca e nepotu lu ciacnoris, ca prea e incrancenat...

+Quote Post
Vizitator_shao lin.
mesaj May 12 2010, 07:52 AM
Mesaj #16

Guests

tare de tot...

hehe

do you know why the outer space exist?
because hes afraid to be on the same planet with chuck Norris

chuck noris e cam puturos, nu cafteste cu energie ca chinezii saolin sau ninjalaii, e mai mult cu explozii, cu d-astea, se suie in gipane d-alea grele americane de tip papuc si face urmariri, se duce pe la ranciuri, offroad, alea...

da a fost si el la viata lui ninjalau, cica in vietam acolo a facut razbioul si nu prea il trimitea astia la razboi si a avut timp si a invetat karate traditionale care era acolo si apoi a venit in state si a facut filme, si-a deschis scoala de stil propriu, iakoyuntawa adica

+Quote Post
Vizitator_Droid04.
mesaj May 12 2010, 11:46 AM
Mesaj #17

Guests

Din cele mai recente, mia placut mult IP MAN si o sa radeti ...Mulan (nu desenele ci filmul am zis)...

+Quote Post
Vizitator_cestter.
mesaj May 30 2010, 10:43 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (HeinzGuderian @ May 11 2010, 06:01 PM) *
The Shaolin Temple, toate trei biggrin.gif
Crouching Tiger, Hidden Dragon
Snake in the Monkey's Shadow
Ashura
Shinobi
Azumi
Baramui Fighter

+Quote Post
Vizitator_cestter.
mesaj May 30 2010, 10:48 AM
Mesaj #19

Guests

IP MAN
the sword wet no name
ong-bak1 si 2
14 blades
7 swords
shinobi
MAMA STIU O GRAMADA SUNT INEBUNIT DUPA ASA CEVA
deabea astept sa apara ong bak 3 si IP man 2

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 30 2010, 06:02 PM
Mesaj #20

Guests

cu brusli sau cichicean nu aveti nimic?

+Quote Post
Sakura
mesaj May 30 2010, 09:29 PM
Mesaj #21

Membru veteran

Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (cestter @ May 30 2010, 10:48 AM) *
deabea astept sa apara ong bak 3 si IP man 2

Ip Man 2 a apărut de câteva săptămâni.
Sunt foarte reuşite amândouă, doar că îmi lasă un uşor gust amar viziunea scenaristului cu chinezii bunătatea întruchipată, restul lumii drăcuşori în fundul gol.

Ca să adăugăm ceva recent pe listă, Kick Ass. Nu mi-ar fi plăcut dacă nu era fetiţa aia drăguţă (Mindy Macready / Hit-Girl) care felia într-o veselie personajele negative. Filmul este o ecranizare după benzi desenate, aşa că nu vă aşteptaţi la ceva realist.

O observaţie: nimeni nu-şi mai aduce aminte de Kill Bill?

Aceasta postare a fost editata de Sakura: May 30 2010, 09:43 PM

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 20 2011, 06:00 PM
Mesaj #22

Guests

d0amne . sunt atatia analfabeti care posteaza pe forumurile astea.... de unde draq veniti mai copii ? din canalizari ? e penibil.

filme de genul acesta care merita vazute: Ip Man ambele, Fist of Legend, Fearless.

+Quote Post
Vizitator_KungFu Ninja.
mesaj Jan 20 2011, 06:52 PM
Mesaj #23

Guests

Pai tu ar trebui neaparat sa vezi 'Lancea de Argint' !

Citeaza (shao lin @ May 11 2010, 07:04 PM) *
salut aceasta initiativa cetateneasca de a discuta despre filmele cu saolini si ninji, in sfarsit un topic neimbibat de frustrare si crispare cum sunt majoritatea celor de pe forum

deci vreau sa spun ca cele mai tari filme sunt alea in care se merge prin aer si se zboara pe apa sau printre bambusi

house of flying daggers - ce misto cand vezi cutitele alea autoghidante care ocoleste obstacolele si se duce direct in tinta: zbang! hau! si ce drama, deci se iubesc aia 2, dupaia vine barbasu si se caftesc pana vine zapada, deci tare de tot.

kun fu hasal - cel mai tare. sincer m-a emotionat povestea de iubire de la sfarsit, adica ea in puritatea sentimenului desi nu vorbea parca, l-a iubit si a avut incredere in el, si el s-a descoperit, a vb cu buda si apoi i-a dat o palma lui ala smecher in shlapi de facea pe broasca.

clar, de jet li nu mai zic, cand ii face pe toti si apoi se duce la imparat si zice nene, uite puteam sa te fac si pe mata prin perdelele alea, da am fost lord si te-am iertat. imparatul ce sa faca, trebe sa dea cu sageti in el ca se discredita, si si-a lasat eroul nostru conturul cu sageti in poarta palatulului

tare de tot misto topic, bravo, mai postez cand imi aduc aminte

+Quote Post
mrnmarius
mesaj Feb 2 2011, 09:31 AM
Mesaj #24

Membru veteran

Postari: 106
Inscris: 3-December 10
De la: timisoara
Utilizatorul numarul: 24 823

Cel mai bun film ninja este de departe Kung Fu Panda!:P

+Quote Post
Vizitator_Lucian*.
mesaj Feb 2 2011, 05:55 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (shao lin @ May 11 2010, 07:28 PM) *
a, si mai era filmul ala cu mosul orb sau care parea orb da de fapt ii facea pe toti, avea sabia in toiag si la sfarsit a inceput sa danseze, nu stiu ce l-a apucat, dansa cu mai multi asa deodata pe o muzica... evident dupe ce i-a facut pe toti

ZATOICHI
super filmul!
As mai adauga "Cei 7 samurai" al lui Akira Kurosawa.

+Quote Post
Vizitator_Mircead.
mesaj Feb 3 2011, 06:42 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Lucian* @ Feb 2 2011, 05:55 PM) *
ZATOICHI
super filmul!
As mai adauga "Cei 7 samurai" al lui Akira Kurosawa.

Poveste chinezeasca cu fantome, partea 1, 2 si 3...smile.gif

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Feb 3 2011, 07:14 AM
Mesaj #27

Guests

Besouro - capoeira cineva?

+Quote Post
Vizitator_HORHE.
mesaj Mar 17 2014, 10:00 PM
Mesaj #28

Guests

Rog pe cei care au vazut mai multe filme kungfu la viata lor sa ma ajute cu NUMELE unui film pe care l-am vazut
acum vreo 25ani in urma. Personajul pozitiv era un shaolin imbracat in alb (slab, gen Bruce Lee, dar inalt) si care
avea pe langa el cativa oameni, nu mai care era exact actiunea filmului, dar stiu ca personajul negativ era un tip
blond cu parul mai lung si avea o pelerina,iar intr-o faza decisiva de lupta statea intr-un picior cu pelerina ridicata
astfel incat adversarul sa nu-l vada, iar cand acesta il ataca, il prindea de mana si-i baga 2 degete (aratatorul si
degetul mic) in inima, lovitura mortala! Mi-ar place tare mult sa revad acest film, dar nu am gasit nimic din ce am
cautat. Daca stiti cumva acest film, dati-mi va rog un nume ceva. Multumesc!

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2018 - 08:31 AM