IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Problema fizica
bia110
mesaj Jan 23 2012, 03:24 PM
Mesaj #31

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 8
Inscris: 30-December 11
Utilizatorul numarul: 30 792

1).avand raza de 30 cm si efectuand 10 rotatii intr o secunda cu ce viteza se deplaseaza un automobil?
2).ce acceleratie centripeta are un avion daca are viteza de 800 km/h ,raza de curbura fiind de 500m?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_roata patrata (cu radacina).
mesaj Jan 23 2012, 03:30 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (bia110 @ Jan 23 2012, 03:24 PM) *
1).avand raza de 30 cm si efectuand 10 rotatii intr o secunda cu ce viteza se deplaseaza un automobil?
2).ce acceleratie centripeta are un avion daca are viteza de 800 km/h ,raza de curbura fiind de 500m?

1) Ce masina are raza de 30 cm? Raza soareluiii,floarea soareluiiii,si asa se sfatuiraaaaaa.
2) raza de curbura a cui? Raza soiareluiii, floarea soareluiiiii,si asa se sfatuiraaaa.
PS: trei pastori se intilnira...da' la ce-ti trebuie tie scoala, Bia?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 23 2012, 06:24 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (bia110 @ Jan 23 2012, 03:24 PM) *

1) 18,849555 m/s ; 67,858401 Km/h
2) 98,765432 m/s2; 10g! ohmy.gif persoanele de la bord ar trebui sa imbrace un anti-g "libelle".

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jan 24 2012, 01:00 PM
Mesaj #34

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Musafir @ Jan 23 2012, 08:24 PM) *
1) 18,849555 m/s ; 67,858401 Km/h
2) 98,765432 m/s2; 10g! ohmy.gif persoanele de la bord ar trebui sa imbrace un anti-g "libelle".

Mai bine i-ai arăta cum se rezolvă problema pas cu pas, ca să o ajuţi să înţeleagă şi să poată rezolva fără ajutor probleme asemănătoare.

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jan 24 2012, 03:52 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 24 2012, 01:00 PM) *
Mai bine i-ai arăta cum se rezolvă problema pas cu pas, ca să o ajuţi să înţeleagă şi să poată rezolva fără ajutor probleme asemănătoare.

Eu as fi mai interesat ca "ilevul" sa priceapa calitativ fenomenul si mai apoi sa treaca la calcule.
Nu cred ca stiinta inseamna aplicarea pe de rost a unor formule : veperiferic egal omegaer, ace egal omegapatrater. Parerea mea. smile.gif

+Quote Post
bia110
mesaj Feb 5 2012, 01:42 PM
Mesaj #36

Nou venit
*

Postari: 8
Inscris: 30-December 11
Utilizatorul numarul: 30 792

promele astea sunt dintr-o culegere..noi pt 10 trebuie sa rezolvam cel putin 10 probleme pe saptamana (numai cei care vor 10).Daca nu vreti sa ma ajutati nu e nimic... :|
Asupra unui ax de otel cu sectiunea in forma de patrat cu latura l,actioneaza o forta de intindere de 88200 N. Stiind ca efortul unitar este 98*10 la puterea 6 N/m patrat. sa se calculeze l.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 6 2012, 05:52 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (bia110 @ Feb 5 2012, 01:42 PM) *
problemele astea sunt dintr-o culegere..noi pt 10 trebuie sa rezolvam cel putin 10 probleme pe saptamana (numai cei care vor 10).Daca nu vreti sa ma ajutati nu e nimic... :|
Asupra unui ax de otel cu sectiunea in forma de patrat cu latura l,actioneaza o forta de intindere de 88200 N. Stiind ca efortul unitar este 98*10 la puterea 6 N/m patrat. sa se calculeze l.

efortul unitar = forta de intindere : sectiune
sectiunea = latura x latura = l^2

=>

98 x 10^6 N/m^2 = 88 200 N : l^2

=>

l^2 = 88 200 N : 98 x 10^6 N/m^2 = (9 : 10^6) m^2

=>

l = (3 : 10^3) m = 3 mm.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Feb 6 2012, 09:06 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 6 2012, 05:52 PM) *
efortul unitar = forta de intindere : sectiune
sectiunea = latura x latura = l^2

=>

98 x 10^6 N/m^2 = 88 200 N : l^2

=>

l^2 = 88 200 N : 98 x 10^6 N/m^2 = (9 : 10^6) m^2

=>

l = (3 : 10^3) m = 3 mm.

Mai socoate odata poate da vreo 30 mm.
Bah, voi cu "artimetica" asta vreti sa iesiti din criza? laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 6 2012, 09:10 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (gogu @ Feb 6 2012, 09:06 PM) *
Mai socoate odata, poate da vreo 30 mm.

Da, corect. smile.gif Eram pe graba, cum se vede.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 19 2012, 08:07 AM
Mesaj #40

Guests

ce viteza v trebuie sa aiba un motociclist pentru a se mentine perpendicular pe peretele vertical al unei piste cilindrice de raza r=6 m, daca coeficientul de frecare este 0,3? O problema destul de simpla care ar trebui sa de a v=14,1 m/s dar imi da 1,22 :|

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Feb 19 2012, 11:44 AM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 19 2012, 08:07 AM) *
ce viteza v trebuie sa aiba un motociclist pentru a se mentine perpendicular pe peretele vertical al unei piste cilindrice de raza r=6 m, daca coeficientul de frecare este 0,3? O problema destul de simpla care ar trebui sa de a v=14,1 m/s dar imi da 1,22 :|

μ coef. de frecare
ac acceleratie centrifuga
vp viteza periferica

μac=g
ac=g/μ
ac=rω2
ω2=g/(μr)
_____ ______ ___
vp= rω=r√g/( μr)= √r2g/( μr) = √rg/μ
___
vp=√rg/μ
_______
vp=√6*9,8/0,3 = 14 m/s

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Feb 19 2012, 11:45 AM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (gogu @ Feb 19 2012, 11:44 AM) *
μ coef. de frecare

nu functioneaza radicalu' sad.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 24 2012, 04:30 PM
Mesaj #43

Guests

aa ms am inteles eu rezolvasem fara radical si mi a dat altceva...
De la inaltimea h=180 m,cade liber un corp.Cu ce viteza initiala Vo trebuie aruncat al doilea corp,la un interval de timp t=1 s ,pentru ca ambele corpuri sa ajunga jos in acelasi timp g=10? cica la profu ca e usoara...

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Feb 24 2012, 10:36 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 24 2012, 04:30 PM) *
aa ms am inteles eu rezolvasem fara radical si mi a dat altceva...
De la inaltimea h=180 m,cade liber un corp.Cu ce viteza initiala Vo trebuie aruncat al doilea corp,la un interval de timp t=1 s ,pentru ca ambele corpuri sa ajunga jos in acelasi timp g=10? cica la profu ca e usoara...

1)
Ia sa ne gandim putin, campul gravitational accelereaza egal corpurile in cadere libera deci din momentul plecarii celui de-al doilea corp ele vor fi accelerate in mod egal. Primul corp insa, a primit ceva in plus in decursul secundei in care a cazut singur deci va avea in orice moment o viteza mai mare decat cel de-al doilea corp ceea ce inseamna ca distanta dintre corpuri se va mari in timpul caderii.
Ce viteza dobandeste primul corp in prima secunda?
Plecand din repaus, uniform accelerat v=gt1, cu datele problemei 10m/s.
Ce distanta parcurge in prima secunda?
Viteza initiala fiind zero, viteza finala fiind 10m/s si acceleratia uniforma putem deduce o viteza medie de 5m/s de unde rezulta o distanta de 5m. Asta inseamna ca daca cel de-al doilea corp va fi aruncat in jos cu o viteza initiala de 10m/s intre cele doua corpuri se va mentine permanent o distanta de 5m dar noi vrem ca cele doua corpuri sa ajunga simultan pe sol deci cel de-al doilea corp va trebui sa aiba o viteza initiala ceva mai mare de 10m/s.
Cu alte cuvinte, cel de-al doilea corp trebuie sa "recupereze" cei 5m de diferenta pana la contactul cu solul.
Care este durata caderii?
Campul gravitational fiind camp conservativ putem face o evaluare dpdv energetic.
Primul corp, de masa m, cazand H metri pierde mgH joule de energie potentiala si castiga 0,5mv2 joule de energie cinetica.
Punand mgH=0,5mv2 rezulta v=sqrt(2gH). Apeland iarasi la medie, rezulta o viteza medie vm=sqrt(gH/2) de unde aflam timpul de cadere al primului corp tc1=H/vm si facand cateva calcule elementare rezulta tc1=sqrt(2H/g). Din datele problemei rezulta tc1=sqrt(2*180/10)=6s.
Primul corp cade timp de 6s de unde rezulta ca cel de-al doilea are la “dispozitie" 5s pentru a "recupera" cei 5m de distanta deci are nevoie de o viteza suplimentara de 1m/s.
In concluzie, cel de-al doilea corp trebuie aruncat in jos cu o viteza initiala de 11m/s pentru a ajunge la sol in acelasi timp cu primul corp.

2)
Considerand un sistem de referinta cu originea in punctul de placare, cu sensul pozitiv in jos si notand cu t1 intarzierea celui de-al doilea corp, avem:
Ec. de miscare a primului corp:
y1=(1/2)gt2
Ec. de miscare a celui de-al doilea:
y2=v0(t-t1) + (1/2)g(t-t1)2
Punand conditia de intalnire a corpurilor y1=y2, dupa cateva calcule elementare obtinem:
v0=gt1+(1/2)gt12/(t-t1)
Intalnirea corpurilor facandu-se la sol, in prima ecuatie punanad y1=H si eliminand timpul intre prima si a treia ecuatie obtinem:
v0=gt1+(1/2)gt12/(sqrt(2H/g)-t1)
Inlocuind cu datele numerice obtinem:
v0=10*1+0,5*10*12/(sqrt(2*180/10)-1)=11m/s

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 5 2012, 03:16 PM
Mesaj #45

Guests

Ne-a rezolvat-o si in clasa in 2 ore:)) in zilele astea trebuie sa ma asculte:|
De pe un acoperis cad una dupa alta doua picaturi de apa. Dupa un timp t=2 s de la inceputul caderii celei de-a doua picaturi distanta dintre ele este delta h=25m.Cu cat timp inaintea desprinderii celei de a 2 picaturi s-a desprins prima picatura de acoperis? nu st cu ce sa incep...

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Mar 5 2012, 10:04 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 5 2012, 03:16 PM) *
Ne-a rezolvat-o si in clasa in 2 ore:)) in zilele astea trebuie sa ma asculte:|
De pe un acoperis cad una dupa alta doua picaturi de apa. Dupa un timp t=2 s de la inceputul caderii celei de-a doua picaturi distanta dintre ele este delta h=25m.Cu cat timp inaintea desprinderii celei de a 2 picaturi s-a desprins prima picatura de acoperis? nu st cu ce sa incep...

1s sau -5s. wink.gif
Se incepe cu inceputul.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 13 2012, 01:49 PM
Mesaj #47

Guests

cu inceputul:))))) asta nu stiu sa o fac :
O lada este trasa orizontal pe distanta de 52m,cu un cablu care face ungiul alfa=30 cu orizontala. Forta de tractiune fiind de 25 N care este lucrul mecanic consumat? trebuie sa dea 1124,5 J mie imi da 1:))

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 14 2012, 05:12 PM
Mesaj #48

Guests

nu mai e nevoie am facut o dupa formula L=F*d*cos alfa
poate ma puteti ajuta cu aceasta:
De la o fereastra aflata la inaltimea de h=1 m cade un ghiveci cu flori peste un arc ce se afla lg zid.sa se determine deformarea maxima x a arcului stiind ca deformarea statica produsa de acelasi obiect este x0=2 cm.(4,82cm)

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 22 2012, 11:45 AM
Mesaj #49

Guests

nu stiu sa fac aceasta problema: o bila de m=2 kg e suspendata de un fir de l=0,4m.Se imprima bilei o miscare de rotatie uniforma in planul orizontal cu viteza unghiulara omega=7 rad/s. Sa se calculeze energia cinetica a bilei. trebuie sa de a 5,88j ms

+Quote Post
Vizitator_A119.
mesaj Jun 2 2012, 02:19 PM
Mesaj #50

Guests

Help!! O locomotiva cu masa de 240 t, s-a oprit pe un pod cu lungimea de 30 m la 10 m departare de piciorul podului.Ce apasari exercita locomotiva asupra celor 2 picioare de pod?

+Quote Post
Vizitator_georgel.
mesaj Dec 28 2012, 08:32 PM
Mesaj #51

Guests

Se dau eu si colega de banca Georgiana, aflata la 38.67 cm dreapta de mine. Poate cineva sa-mi arate diferenta dintre definitia vitezei scalare si cea vectoriala a indragostirii ei fata de mine, ca eu sunt mort dupa ea! unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_iosif.
mesaj Mar 27 2013, 07:05 PM
Mesaj #52

Guests

CINE MA poate ajuta sa rezolv si io o problema de fizica...habar n.am

+Quote Post
Vizitator_RexPlagiator.
mesaj Apr 5 2013, 07:51 AM
Mesaj #53

Guests

in nici un caz Einstein...smile.gif

Albert Einstein – un hoţ genial

Articol de: Emil Goga la data: 12/08/2012 13:32:00

În 1999 analizele ştiinţifice şi istorice despre naşterea teoriei relativităţii au condus la concluzia clară că adevăratul creator al teoriei a fost Henry Poincare şi că lucrarea lui Einstein a fost un plagiat. Este greu de înţeles cum Einstein a elaborat o teorie de asemenea amploare în doar câteva săptămâni în condiţiile în care anterior nu publicase nimic în acest sens.
În ultimii ani au fost descoperite două noi elemente semnificative:
a) absenţa recenziilor a două texte majore a teoriei lui Poincare în Analele de Fizica germane, în ciuda meticulozităţii nemţeşti, a altor trei texte despre studiile sale din 1905, fiind recenzate doar diverse texte ştiinţifice de mai mică importanţă.
cool.gif ignorarea aparent deliberată a trei studii majore despre relativitate prezentate de fizicianul francez la seminarul “ teoria electronului”, organizat în iunie/iulie 1905 la Universitatea din Gottingen. Primul text reprezintă faimoasa notă relativistă către Academia din Paris despre dinamica electronilor, al doilea era memorandumul trimis lui Hendrik Lorentz în mai 1904 iar al treilea descria principiile relativităţii susţinute de Poincare la Conferinţa Mondială de Ştiinte din Saint-Louis, din septembrie 1904. Mai mult de atât, în ianuarie 1905, Societatea de Matematică din Göttingen a organizat un seminar tocmai despre teoria relativităţii enunţată de Poincare.
Apariţia acestei situaţii trebuie însă căutată în relaţiile tensionate existente între Franţa şi Germania la începutul secolului XX. David Hilbert, invidios pe descoperirile lui Poincare a decis să reacţioneze, organizând o maşinaţiune cu scopul de a oferi Germaniei laurii muncii francezului. Iar cum riscurile se dovedeau a fi imense, era nevoie de o persoană care să şi le asume. Acea persoană a fost un mărunt funcţionar la Oficiul de patente şi brevete din Berna, Albert Einstein.
Universitatea din Gottingen, la care au studiat Gauss, Riemann sau Lejeune-Dirichlet era considerată la acea dată polul mondial al matematicilor şi al cercetărilor ştiinţifice. În 1905 universitatea se afla sub conducerea lui David Hilbert, un matematician de prim rang. În acel an premiul Bolay pentru matematică a fost pierdut de Hilbert în favoarea lui Henry Poincare, lucru care a născut o imensă frustare în mediile academice germane. Arnold Sommerfeld, Herglotz şi Wiechert au încercat pe parcursul toamnei lui 1904 şi iernii următoare să publice trei lucrări despre electronul superluminic, electronul care se mişcă cu o viteză superioară luminii in vid, în jurnalul universităţii. Sommerfeld, fizicianul care a îmbunătăţit modelul de atom descoperit de Niels Bohr pentru a fi compatibil cu relativitatea şi mecanica cuantică, a publicat chiar şi într-o revistă olandeză un studiu în care concluziona că ”transformările lui Lorentz”, o ipoteză revoluţionară a cunoscutului fizician olandez, nu poate fi folosită. În aceste condiţii, în mijlocul pregătirilor pentru seminarul din vara lui 1905, a apărut nota lui Poincare care postula clar şi argumentat: nici un corp material nu poate depăşi viteza luminii în vid. David Hilbert s-a văzut astfel obligat să prezerve autoritatea instituţiei pe care o conducea, luând trei decizii extreme de importante:
- să ignore sistematic studiile lui Poincare şi cele adiacente lor.
- să solicite ajutorul lui Max Planck, directorul Analelor de Fizica, o publicaţie deosebit de influentă, ca notele lui Poincare să nu apară în rubricile acesteia.
- să caute un german care să-şi asume riscurile unui eventual proces prin publicarea rezultatelor lui Poincare sub semnătura sa. Acesta s-a numit Albert Einstein iar motivaţiile pentru care el a fost cel ales au fost, se pare, următoarele:
-a plagia ceva implica automat excluderea din mediul ştiinţific, ori Einstein era un simplu funcţionar fără veleităţi
-Hermann Mincovski, evreu lituanian şi şef al departamentului de matematici din cadrul universităţii îl cunoştea pe Einstein, pe care l-a avut elev între 1896-1900.
-Max Planck şi Einstein au corespondat o vreme despre teoria cuantică.
-Einstein a scris între anii 1902-1904 diverse lucrări despre termodinamică, părând că ar avea anumite cunoştiinţe în acest domeniu.
- Soţia sa, Mileva Marici.era o fiziciană respectată.
Manipularea a funcţionat iar pentru Einstein a însemnat o incredibilă şansă de a-şi promova şi propriile idei, cunoscute la Gottingen şi Berlin ca fiind la rândul lor plagiate şi care nu-şi găsiseră susţinere până în acel moment. În toamna lui 1905, imediat după publicarea aşa-ziselor teorii ale lui Einstein, Max Planck organizează un colocviu internaţional în care îl numeşte pe acesta ”noul Copernic”.
Adevăratul Einstein
Albert Einstein era departe de a fi un geniu.Considerat retardat mintal din cauza incapacităţii sale de a vorbi până la vârsta de 5 ani, încă din primii ani de şcoală el a dovedit slabe calităţi. La vârsta de 15 ani, a părăsit băncile şcolii fără nici o diplomă. Einstein însuşi recunoştea într-un ziar al scolii că e lipsit de imaginaţie şi abilităţi practice. În 1895 pică un simplu examen de intrare la Politehnica din Zurich, singura instituţie care nu cerea dovada absolvirii cursurilor liceale. Examenul era constituit din probleme de matematică, pe care Einstein nu le-a putut rezolva. A urmat o şcoală economică mai modestă, la Aarau, sperând ca după absolvire să prindă un post academic. Incapabil să finalizeze cursurile unei şcoli, cum şi-ar fi dorit, şi descurajat de recomandările profesorilor de a nu-şi continua studiile, se angajează, cu ajutorul unui coleg şi prieten, Marcel Grossman, viitor co-autor al teoriilor sale, la Oficiul de Patente din Berna. A fost angajat ca expert tehnic gradul trei, abia în 1906, la un an după elaborarea celebrelor sale lucrări, fiind ridicat la gradul doi. Activitatea sa în cadrul oficiului nu era, cum s-ar putea crede, bazată pe fizici cuantice sau teorii ale fizicii, ci viza revizuirea zilnică a documentaţiei tehnice a diferitelor patente. A lucrat la oficiu până în 1909, perioadă în care a încercat fără succes să prindă o poziţie în cadrul unei universităţi. Surprinzator, în condiţiile unui program încărcat, fără acces la orice lucru asociat unei lucrări academice, Einstein a elaborat în timpul său liber patru eseuri despre mecanica cuantică pe care le-a publicat în 1905. Neputând să ofere o justificare a acestei situaţii, Einstein lăsa să se înţeleagă că o parte din idei i-au venit în somn şi că documentele care au condus la dezvoltarea tezelor sale s-au pierdut din cauza războiului, deşi acea perioadă o petrecuse într-un stat neutru, Elvetia. Abia în 1909 Einstein primeşte un post universitar insignificant, profesor asociat de fizică teoretică la Universitatea din Zurich, adevărata sa carieră constând în cea de jurnalist la o publicaţie evreiască, timp de alţi 10 ani. Căsnicia cu Milena Marici a durat până în1919, iar cei doi baieţi rezultaţi au fost diagnosticaţi ca ambii suferind de schizofrenie, o boală ereditară. Pe lângă Poincare, Einstein s-a mai “inspirat” şi din studiile lui Hendrik Lorentz, Olinto di Pretto, care în 1903, publica în revista ştiinţifică Atte, celebra formulă e=mc2, Heinrich Hertz sau scoţianul James Maxwell. În 1953, Edmund Whittaker publică o carte, ”Teoria relativităţii lui Lorentz şi Poincare”, în care demonstrează cu documente cum s-a dezvoltat teoria, istoria sa precum şi sursele primare plagiate de Einstein în lucrările sale. Reactia acestuia, încă în viaţă, la acuzele aduse a fost aceeaşi cu aportul său real în domeniul fizicii: inexistentă.

+Quote Post
Vizitator_Einstein was a Fraud.
mesaj Apr 5 2013, 08:44 AM
Mesaj #54

Guests

http://us.altermedia.info/news-of-interest...aud-2_7593.html

+Quote Post
Vizitator_Einstein was a Fraud.
mesaj Jan 20 2014, 06:30 PM
Mesaj #55

Guests

http://www.altermedia.info/usa/2010/08/17/...st-and-fraud-2/

+Quote Post
Vizitator_Robert.
mesaj Jul 22 2014, 12:48 PM
Mesaj #56

Guests

La un interval de 4 s, se lansează de la sol vertical în sus două
corpuri identice cu viteza 100 m/s fiecare (g = 10 m/s2
). După cât timp de
la lansarea primului corp se vor ciocni cele două corpuri ?

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Jan 18 2015, 12:06 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (bia110 @ Jan 18 2012, 12:58 PM) *
Cate rotatii pe minut efectueaza un disc daca viteza tangentiala a punctelor periferice este v1=3m/s, iar a punctelor mai apropiate de axul de rotatie cu l=10 cm,v2=2m/s? ar trebui sa dea aprox 95 rot pe min

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd September 2018 - 09:55 PM