IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Sport pentru copii, Sport, Tabere, Copii
WhiteBlossom
mesaj May 13 2009, 10:47 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 13-May 09
Utilizatorul numarul: 7 834

Buna, eu sunt noua pe aici pe forum si sper sa ma primiti cu drag in comunitatea voastra.Am o fetita pe care as dori s-o trimit la vara in tabara...dar vreau ceva deosebit, care sa ii si dezvolte personal pe copii si sa ofere programe sportive nu doar sa mearga si sa se balaceasca in apa la mare smile.gif . Astept idei si raspunsuri de la voi
Multumesc
Milena
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_cris.
mesaj May 18 2009, 10:11 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (WhiteBlossom @ May 13 2009, 10:47 AM) *
Buna, eu sunt noua pe aici pe forum si sper sa ma primiti cu drag in comunitatea voastra.Am o fetita pe care as dori s-o trimit la vara in tabara...dar vreau ceva deosebit, care sa ii si dezvolte personal pe copii si sa ofere programe sportive nu doar sa mearga si sa se balaceasca in apa la mare smile.gif . Astept idei si raspunsuri de la voi
Multumesc
Milena

+Quote Post
Vizitator_cris.
mesaj May 18 2009, 10:14 AM
Mesaj #3

Guests

Tabere Himalaya sau Tabere Radu

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj May 18 2009, 10:40 AM
Mesaj #4

Guests

Himalya as recomanda si eu - am fost acolo (e adevarat ca fara program spoertiv, ca pushtoaika avea doar 2 ani si na...)

Atmosfera e k lumea, proprietarul e preocupat de ce face, mi-a povestit ca are program sportiv bogat- eu voi merge cu fetita la iarna la el, la ski (la 4 ani, probabil ca va reusi sa invete).

O contrarecomandare: in nici un caz nu trimiteti copii in tabere in care sa "invete" diverse (ma rog, in afara de desen, dans, muzica)! Si nici in tabere de limbi straine!

Una dintre cele mai dubioase idei ce distruge acum copilaria multora este pretentia de a invata pe pitici engleza, franceza, germana - etc. , crezand ca "le va fi mai usor in viata".

In primul rand ca oricum mare lucru nu retin daca nu vorbesc limba respectiva si in familie (v-o spune unu carea facut 14 ani franceza si o stie muuuult mai putin decat engleza, la care nu are nici un curs de vreun fel, dar a fost nevoit sa o invete, lucrand in ea...).

In al doilea rand, oricata germana vei invata, asta nu te va face neamtz...

+Quote Post
Vizitator_Musafit.
mesaj May 18 2009, 10:55 AM
Mesaj #5

Guests

Nu mai trimiteti copiii asa mici in tabere. Bucurati-va de ei, mergeti si voi cu ei, invatati-i voi sa inoate, skieze .. nu-i rupeti de langa voi. Cat o sa puteti, ca pe urma cresc si-si iau zborul. Mai dati-le incolo de idei preconcepute.

+Quote Post
Vizitator_Stefan.
mesaj May 20 2009, 04:29 PM
Mesaj #6

Guests

Multumesc
Milena

+Quote Post
Vizitator_ANDREI.
mesaj May 20 2009, 04:44 PM
Mesaj #7

Guests

Multumesc
Milena

Cei de la Himalaya Adventure sunt cu adevarat oameni de munte si au experienta in domeniul taberelor pentru copii. Membrii echipei sunt chiar cunoscuti in cam toate sporturile de munte.Au varste in jur de 30 de ani si sunt foarte comunicativi si haiosi. Copii mei ii aleg indiscutabil la ski pe ei si vara merg in cel putin doua tabere(depind si de buget ...).
Adresa de site a lor www.himalayaadventure.ro
Numai bine.

+Quote Post
Vizitator_Malina.
mesaj Aug 25 2009, 03:40 PM
Mesaj #8

Guests

Multumesc
Milena

Buna,probabil iti voi da tarziu raspunsul(august) dar vreau sa te anunt ca tabara HIMALAYA,este extrem de prost organizata.Plateam 12 milioane de copil(nu stiu daca si acum e la fel,dar cam pe acolo) si ei le dadeau copiilor taiteii din supa de la pranz impreuna cu ketchup si cascaval pe post de paste.Prin urmare toti copii au facut diaree(ptr totii au mancat acelasi lucru.)Daca vrei sa o trimiti la schi,adevarat sunt profesionisti,dar iti garantez ca fetita ta nu va invata aproape nimic deoarece ei doar ii vor lasa sa cada si sa se tina dupa ei.Singurul lucru cu care s-a intors fetita mea a fost o mare neincredere in sine.Asta a fost parerea mea.
Cu drag,Malina

+Quote Post
Vizitator_Ana Maria.
mesaj Feb 7 2011, 08:43 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Malina @ Aug 25 2009, 03:40 PM) *
Buna,probabil iti voi da tarziu raspunsul(august) dar vreau sa te anunt ca tabara HIMALAYA,este extrem de prost organizata.Plateam 12 milioane de copil(nu stiu daca si acum e la fel,dar cam pe acolo) si ei le dadeau copiilor taiteii din supa de la pranz impreuna cu ketchup si cascaval pe post de paste.Prin urmare toti copii au facut diaree(ptr totii au mancat acelasi lucru.)Daca vrei sa o trimiti la schi,adevarat sunt profesionisti,dar iti garantez ca fetita ta nu va invata aproape nimic deoarece ei doar ii vor lasa sa cada si sa se tina dupa ei.Singurul lucru cu care s-a intors fetita mea a fost o mare neincredere in sine.Asta a fost parerea mea.
Cu drag,Malina

+Quote Post
Vizitator_Ana Maria.
mesaj Feb 7 2011, 09:09 PM
Mesaj #10

Guests

Buna,

Eu nu am scris pana acum pe nici un forum, dar acum consider ca trebuie sa fac acest lucru. Din propria experienta nu va recomand Himalaya Adventure pentru a va trimite copilul la ski. Poate nici eu nu aflam prea multe daca sotul meu nu ar fi vrut sa mearga la ski in aceesi perioada cu tabara copilului.

Sa incep: 1.veneau foarte tarziu pe partie in jur de 11-11,30(cand celelalte grupuri venite in tabere plecau ei abia veneau) si plecau pe la 13-13,30 (ora la care copii trebuiau sa fie cel putin mancati, nu mai vorbesc culcati)...

2.La pranz dormeau care apucau sau care vroiau( probabil ca si cei care vroiau sa doarma nu puteau)...Dupa amiaza nu mai iesiau pe partie, deci tot skiul lor era 1-2 ore dimineata...

3.Intr-o dimineata pe partie sotului meu ia fost atrasa atentia de un grup de 3 copii (unul dintre cei 3 era al meu)care se bateau si nu erau supravegheati de nimeni...erau pur si simplu lasati pe partie singuri, moment in care sotul meu a trebuit sa intervina cu riscul de a fi vazut de fiul meu(el nu stia ca noi suntem acolo).

4. Seara nu stiu la ce ora se culcau pentru ca eu am vb cu fiul meu la telefon si la 23,30

5. Pe baiat l-am gasit cu buzele atat de uscate de aproape ii dadea sangele in conditiile in care eu i-am dat crema de protectie la el... majoritatea copiilor erau fetele descoamate.

6. Zero festivitate de premiere... cand altii premiaza copii pe partie dupa ce fac o demonstratie parintilor pe partie...

Si cine stie cate or mai fi fost care nu l-am puptut eu vedea...
Imi pare rau ca a trebuit sa spun toate acestea dar e bine de stiut, poate ajuta pe cineva...

+Quote Post
Vizitator_SMASHTENIS.
mesaj Oct 12 2013, 04:30 PM
Mesaj #11

Guests

Practicarea sportului de catre copii este necesara pentru ca favorizeaza constructia osoasa, permite o buna dezvoltare a inimii, plamanilor si muschilor.
Pe langa toate acestea, tenisul ii va solicita prichindelului tau foarte multa concentrare si atentie, iar daca acest sport se potriveste temperamentului lui, alegerea e ca si facuta...

Tenisul dezvolta supletea si coordonarea miscarilor, fiind un sport individual care dezvolta simtul tactic si solidaritatea.

Aptitudinile pe care tenisul le dezvolta sunt nenumarate: viteza, forta, rezistenta, in toate formele ei de manifestare (viteza de reactie, executie, repetitie), capacitatea de orientare in spatiu si timp, capacitatea de reactie, de percepere a ritmului, de echilibru etc.

Calitatile motrice si capacitatile coordonative se dezvolta diferit, fiind in stransa legatura cu etapele de crestere si dezvoltare ale organismului. Astfel, incepand cu varsta de 3-4 ani pana la aproximativ 12 ani se poate actiona cu succes asupra dezvoltarii capacitatilor coordonative si a vitezei

+Quote Post
roxanastefan
mesaj Aug 12 2016, 08:30 AM
Mesaj #12

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 11-July 14
Utilizatorul numarul: 33 045

Sa stii ca noi ne ducem in tabara de gatit si nutritie de la Lumea Copilariei. Adica ii duc pe cei mici. Imi place ca organizeaza oamenii aia tot felul de activitati pentru copii atat educative, cat si distractive. Asa cum ziceai si tu, nu merg doar sa se balaceasca la mare. Am platit in jur de 600 lei/copil, dar am certitudinea ca mananca bine acolo, invata chestii noi, fac miscare, ateliere creative si ii mai duc si in mici excursii. Eu zic ca a fost o alegere buna si lor le place mult sa mearga in Mogosoaia, spun ca este mai linistit si mai frumos. smile.gif)

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th October 2018 - 07:32 AM