IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> iPhone in Ro. Cat costa? Pot sa-l sparg?, o discutie doar aparent de principiu
Vizitator_Alt_cocalar_fitzos.
mesaj Aug 22 2008, 10:00 AM
Mesaj #31

Guests

@ multumit_de_aifon - felicitari pentru mini-review.

Spune-mi te rog toate aplicatiile respective vin pre-instalate? Ma intereseaza in special VNC si consola Unix.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_multumit_de_aifon.
mesaj Aug 22 2008, 11:49 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Alt_cocalar_fitzos @ Aug 22 2008, 10:00 AM) *
@ multumit_de_aifon - felicitari pentru mini-review.

Spune-mi te rog toate aplicatiile respective vin pre-instalate? Ma intereseaza in special VNC si consola Unix.

In primul rand, ca sa poti instala mare parte din aplicatiile astea trebuie sa-ti hackuiesti iPhone-ul (jailbreak), iar daca faci asta ai sa pierzi garantia. E un risc pe care ti-l asumi de la inceput, dar la care eu nici macar nu m-am gandit. Face toti banii pana la sfarsit.

In al doilea rand, sa stii ca majoritatea aplicatiilor se afla pe site-uri diferite (da, nu le poti instala direct decat de pe internet.. mai este o solutie dar nu am testat-o). Fiecare din aceste site-uri pune la dispozitie un repository (un depozit care are o adresa), pe care il introduce in Installer (aplicatia care instaleaza alte app..), si apoi iti poti alege aplicatia pe care o vrei instalata dintr-o lista.

Ok .. din toate aplicatiile alea o parte vin cu telefonul, o parte trebuie sa le instalezi tu.
Cele care vin cu telefonul :

- google maps
- safari
- terminal (se instaleaza cand instalezi OpenSSH, OpenSSL, desi am auzit la cineva ca sa instalat direct cand a hackuit telefonul)
- calendar
- camera
- mail
- youtube (vezi filmulete de pe youtube prin intermediul ei)

Aplicatii pe care trebuie sa ti le instalezi singur :
- flashlight
- VNC
- video recorder (e shareware.. free - poti inregistra 30 sec .. pt mai mult costa $)
- notes
- iRadio
- vNotes

Mai sunt si alte aplicatii, pe care nu le-am mentionat, cum ar fi tot felul de jocuri (table, sah, o varianta de quake, o chitara virtuala, labirinth - asta e f tare smile.gif )
Cauta pe youtube "iphone application" sau "iphone game" si in mod sigur vei gasi f multe.

Inainte de toate, sa stii ca browserul web, Safari are un mare neajuns (si inca nu am gasit alte browsere sa instalez) : nu are flash. Exista pe net o varianta, dar nu am gasit-o ca sa o instalez, si oricum am auzit ca merge destul de greu.
Alte neajunsuri nu sunt care sa ma deranjeze si sa nu se poata repara.

PS: era sa uit.. by default volumul la iPhone este destul de mic .. pur si simplu "nu duce" prea mult .. pentru asta, dupa jailbreak, trebuie sa instalezi "volume booster"
PPS: nu uita ca iphone 3G nu se poate hackui inca. Eu am iPhone-ul vechi, cu ultimul software upgrade, 1.1.4

+Quote Post
Vizitator_multumit_de_aifon.
mesaj Aug 22 2008, 11:55 AM
Mesaj #33

Guests

am vrut sa spun "Alte neajunsuri nu sunt care sa ma deranjeze si sa nu se poata repara nu are.. "

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 23 2009, 07:57 PM
Mesaj #34

Guests

salut il mai ai asa stricat cum e iti pot oferi ceva pe el stima

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Nov 24 2009, 08:55 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Musafir @ Aug 14 2008, 07:43 AM) *
Cine e serios si nu vrea fite nu o sa apeleze niciodata la iPhone-uri. Un telefon care ii da clasa la orice ora e E71 poate chiar E51. Touchscreen-ul e bun pentru aia care traiesc toata ziua in puf ca Paris Hilton si nu le transpira niciodata mainile de munca. Poate atunci cand se ridica din pat.

In rest iPhone e fite , fite si umpic de stil. Cam atat. Odata ce o sa se umple Romania si o sa-l aiba orice cocalar in buzunar o sa dispara incet incet. LA fel ca stilatul Motorola V3.

+Quote Post
Vizitator_vlad.
mesaj Dec 23 2009, 07:14 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (anonim @ Aug 13 2008, 03:31 PM) *
10 mil un iphone 3G , in timisioara

deci ba daca tie nu iti place iphone pt ca nu til permiti nu inseamna ca nu il plac celorlanti
!este chiar un telefon performant!

+Quote Post
Vizitator_coane.
mesaj Dec 23 2009, 08:02 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Tehnicus @ Aug 17 2008, 04:10 PM) *
As fi curios CUM iti mai merge ecranul,din moment ce ai afirmat ca s-a spart ? Eu cred ca nici nu ai Iphone smile.gif)) , cu atat mai mult NU ai habar ca direct pee cran, e o retea fina (un grill) capacitiva, ce raspunde la atingere.Daca zici ca ai spart ecranul "protector" (care e de fapt direct responsabil cu preluarea comenzilor "touchsensitive),inseamna automat ca NU mai raspunde la comenzi.Crede-ma pe cuvant. Daca nu, te invit sa cumperi un Iphone, sa ii spargi intr-adevar ecranul si apoi sa probezi daca am sau nu dreptate rolleyes.gif

Numai aberatii si numai taranisme legate de Iphone. AM ajuns la concluzia urmatoare: daca esti cocalar plin de fite si impresii, automat aspiri la un Iphone si chiar il cumperi.Nu conteaza ca nu poti sa faci prea multe cu el, nu conteaza ca NU stii ce sa faci cu el (decat sa dai bip-uri), nu conteaza nimic....conteaza doar faptul ca tu esti un cocalar cu Iphone-ul la gat smile.gif)))

Ce natie romanii astia....Rupti in cour,nemancati cu saptamanile,analfabeti ,agramati (o parte din ei), dar...cu IPHONEEE neneeee... "Jenibil"....

No, am citit toate comentariile si pot spune ca ma distrez de minune, dar al tau a fost cel mai fain. Stii de ce? Pentru ca am si eu un IPhone cu geamul spart, si culmea stii care e? Merge smile.gif)))

+Quote Post
Vizitator_MARYUKA2001.
mesaj Mar 9 2010, 03:23 PM
Mesaj #38

Guests

NU ESTE POSIBIL rolleyes.gif excl.gif [code][/code]
Citeaza

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Mar 9 2010, 04:54 PM
Mesaj #39

Guests

//.

nu te mai dat tu mare stiutor.
La iPhone mai este si un ecran de sticla peste cel capacitor, si exact acesta de sticla se sparge.
De aia cu ecranul spart, telefonul raspunde la comenzi.
Daca ai fi citit un pic pe net ai fi vazut ca toti care au avut un tel cu ecranul spart, au spus ca inca functioneaza f bine.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Mar 9 2010, 05:33 PM
Mesaj #40

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Citeaza (Volodea @ Aug 13 2008, 10:49 AM) *
Romanul numai cu gandul la spart, furat, hackuit. El nu poate sa respecte regulile. La ce iti trebuie tie iphone neaparat?

Asa-i!Sau sa il fure eventual de la altii. angry.gif

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_ghitza.
mesaj Mar 9 2010, 07:36 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Cocolina @ Mar 9 2010, 05:33 PM) *
Asa-i!Sau sa il fure eventual de la altii. angry.gif

Vroiam initial sa scriu ca nu sunt de acord... dar de fapt altfel ar trebui procedat. Nu-ti convin regulile impuse de Apple? Vrei jailbreak? Atunci nu cumpara iPhone, ca doar exista Symbian, Android etc...

Sper totusi ca modelul Apple nu va mai tine prea mult (cel putin in UE). Apple isi fac de cap mult mai urat decat Microsoft, doar ca n-au inca asa cota mare de piata.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 10 2010, 12:49 AM
Mesaj #42

Guests

Bineinteles ca un I-Phone poate fi spart.Daca e aruncat de perete/zid...e spart.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 2 2010, 05:54 AM
Mesaj #43

Guests

frate am si eu o intrebare... costa ceva activarea iphoneului pe orange cum arata pe atatea siteuri?

+Quote Post
Vizitator_IloveiPhone.
mesaj Aug 11 2010, 07:13 PM
Mesaj #44

Guests

miam luat eu anu asta un iphone 3g de la orange in aprilie si e foarte tare
cei drept sa blocat de 2 ori tongue.gif
am dat pe el 80 de euro si dau pe luna 31 euro incluzand abonamentu pantera si 2 euro asigurare

+Quote Post
Vizitator_anaaa.
mesaj Nov 20 2010, 03:11 PM
Mesaj #45

Guests

mi a cazut telefonul (iphone) pe gresie cu fata n jos....
si s a facut praf ecranul.are cineva idee cam cat costa?sa fie reparat sau maipoate fi?

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 20 2010, 05:31 PM
Mesaj #46

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

io voiam să-mi iau acum un an un htc cu android, tot de la orange...
da' m-a pus cucu', şi am luat un alcatel... deh, dacă luam htc-ul plăteam pe loc 40 de euro, şi se mărea şi abonamentul cu 20 de euro pe lună.
cu alcatelul obţineam cam tot aceleaşi "facilităţi" (voiam în primul rând un ecran mai mare, că mă chioram la se-ul meu), şi m-a costat doar 1 euro în plus la abonament.

cu un sd rezonabil de mare, am destulă muzică şi cărţi ca să nu mă plictisesc prea tare în călătorii.
de jocuri n-am pomenit din 2 motive:
- java merge jalnic, oricât de midp2.0 s-o pretinde!!!
- nu prea există, pentru ot708. (da, ştiu demult de mobile9!!!)

dacă ar fi avut şi wi-fi, era zuper: îl conectam la router, şi vă stresam cu postatul şi din baie!!! tongue.gif

oricum... pe wishlistul meu se află un android. fie htc, fie altul...
sdk-ul e open, nu ca cel de la iphone, există destule aplicaţii, le pot compila pe pc, ceea ce înseamnă că stau la compilat maximum 5 minute, şi am invariabil 3-4 variante complet diferite pentru orice aplicaţie aş vrea.
aşa cum era pe linux cândva!!!...

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd September 2018 - 10:03 PM