IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Daca Ati Avea O Carciuma Ce Muzica Ati Pune?
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 3 2010, 10:02 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (grace @ Dec 15 2008, 06:30 AM) *
Orice, dar nu cu sunetul la maxim blink.gif M-am saturat de localurile in care trebuie sa tip in urechea partenerului sau sa zambesc tamp si sa dau din cap, pentru ca nu aud ce vrea sa tipe ....

Subscriu!
Asta e prima chestie care ar trebui legiferata: proprietarii surzi sa nu aiba voie sa coordoneze un bar/club.
Cea mai infecta chestie pentru mine nu e fumul de de tigara, ci zdranganeala isterica din boxe suprasolicitate pusa pe post de "ambianta".
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_adib.
mesaj Feb 4 2010, 05:38 AM
Mesaj #32

Guests

nick cave, pink floyd, deep purple, ambient (ar fi prea multe nume).....

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Mar 19 2010, 08:10 PM
Mesaj #33

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 124
Inscris: 7-December 09
De la: Timisoara
Utilizatorul numarul: 17 424

As invita cantareti / oameni necunoscuti pietei muzicale dar care au talent , sau care consider eu ca au talent pentru ca noul si surprizele sa fie mereu prezente in " carciuma mea"

de ex :

Iulia Gusatu

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 19 2010, 10:05 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Maria Tm. @ Mar 19 2010, 08:10 PM) *
As invita cantareti / oameni necunoscuti pietei muzicale dar care au talent , sau care consider eu ca au talent pentru ca noul si surprizele sa fie mereu prezente in " carciuma mea"

de ex :

Iulia Gusatu

Gutza, Salam, Regina lu'base si Base

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Apr 2 2010, 11:43 AM
Mesaj #35

Membru veteran

Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Tatal Lor

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Maria Tm.
mesaj Jul 21 2010, 02:04 AM
Mesaj #36

Membru veteran

Postari: 124
Inscris: 7-December 09
De la: Timisoara
Utilizatorul numarul: 17 424

Citeaza (Musafir @ Mar 19 2010, 10:05 PM) *
Gutza, Salam, Regina lu'base si Base

ohmy.gif asta sa asculti tu .....

+Quote Post
Vizitator_done.
mesaj Jul 21 2010, 05:32 AM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Feb 17 2009, 03:38 PM) *
as pune manele. cand e carciuma plina, i-as da foc.

asta e buna... ca in bancul acela cu zidul din jurul Ardealului
smile.gif)

+Quote Post
Vizitator_bobby artistu.
mesaj Jul 21 2010, 07:47 AM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Ion @ Sep 9 2008, 03:43 PM) *
C
Daca eu as avea o carciuma in playlistul din iarna asta as pune:
Brazzaville
http://www.youtube.com/watch?v=kIhcXzMLT2o...feature=related

si

koop

http://www.youtube.com/watch?v=qTTGX27fsA4

da, cumva koop merge parca mai bine cu iarna...
in rest, sunt variante si varinate:
ori faci zile tematice- dar asta aparca vine mai degraba la club decat la un bar, cafenea
ori pui asa, un melanj- chestii gen buddha bar ( pt o cafenea mi se pare excelent), Tori Amos, Kate Bush, Sinatra samd, ceva jazz ( dar chestii mai prizabile, sunt unii pe care-i oboseste) evergreenuri, Ideea e sa faci cumva sa eviti monotonia dar nici sa nu sari chiar de la un gen la altul, ceva world music ( de la Cesaria la Alyhan Samedov, trecand prin Deep Forest si altii care au mai facut prelucrari- ai ce alege).

Mult succes!

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Jul 21 2010, 08:24 AM
Mesaj #39

Guests

Muzica din crashma e pentru clienti, nu pentru patron. Daca as fi patron as pune muzica pe care clientii mei o doresc (vor Mozart- Mozart le pun; vor Gutza- Gutza le pun). Trebuie sa fie si in armonie cu restul (meniu, mobila, amplasament). Cum ar suna slibovitza, votca saniutza, chipsurile si cu muzica clasica?

Sau pui Sanhai pe muzica lui Sorinel Pustiu?

Al doilea lyucru important- pe langa gen -e volumul.

Am fugit din multe crashme, sau am stat cat am putut de putin -pentru ca mi se parea ca stau pe boxe, asa tare se auzea... Volumul dat la maxim strica multe crishme, ca si ideea imbecila a unor patroni ca orice client trebuie sa manance si sa bea pana crapa, ala de bea doar o bere sau o cafea dupa mintea lor de doi bani ar trebui dat afara.

Aceste doua idei prostesti strica de exemplu restaurantul de langa Stationul National, unde servierea e buna, mancarea acceptabila (pana la momentul in care aceiasi patroni lacomi s-au gandit sa nu mai faca ei pizza ci sa o ia congelata de la supermarket... lacomia e sora cu prostia, pentru ca multi au observat si nu mai cumpara). Si to ei s-ar fi gandit ca daca pun 20 de boxe si tapeteaza cu bannere Coca-Cola toata terasa asa e si ieftin, e si placut...

Pentru o crasma acceptabila nu ajunge ca patronul sa fie lacom si marlan. Trebuie sa mai aiba si creier si intelegere.

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 3 2010, 02:44 PM
Mesaj #40

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (deep_alaska @ Feb 18 2009, 10:08 AM) *
Eu as pune Pearl Jam si... amfetamina in bauturile clientilor... blush.gif

Citeaza (Musafir @ Feb 3 2010, 10:02 PM) *
Subscriu!
Asta e prima chestie care ar trebui legiferata: proprietarii surzi sa nu aiba voie sa coordoneze un bar/club.
Cea mai infecta chestie pentru mine nu e fumul de de tigara, ci zdranganeala isterica din boxe suprasolicitate pusa pe post de "ambianta".

io parcă dădusem mai multe quote... numai ultimele 2 "contează"??? în fine...

io aş face 2 cârciumi:
- una cu rudărel şi a-tentat nonstop
- una cu 5 mese, 20 de badigarzi cât malul la uşă, şi acces cu invitaţie scrisă, unde e treaba mea ce muzică este!!! tongue.gif

era să uit: musafirule, sunt pe jumate surd, da' pot să jur că "am ureche" mai ceva ca tine, curajosule care este tu!!! tongue.gif

Aceasta postare a fost editata de mifty: Oct 3 2010, 02:45 PM

+Quote Post
Vizitator_Ritzi Pitzi.
mesaj Oct 3 2010, 09:57 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (melomanul fioros @ Sep 9 2008, 06:25 PM) *
doar o piesa, repetata la nesfirsit:
Mircea Vintila - Noi n-avem ... (plapuma sa ne-acoperim copiii). Daca o gasiti pe undeva , bagati si voi un link. smile.gif

Mircea Vintila - Noi n-avem

+Quote Post
Vizitator_Dr. Mengele.
mesaj Nov 27 2010, 10:52 PM
Mesaj #42

Guests

Subscriu celor spuse mai sus referitoare la volumul setat la maxim. După părerea mea localurile româneşti au 3 lucruri în comun : muzică proastă, scule audio low-budget şi ventilaţie catastrofală. N-am dat încă de localul dorit şi nu cred că o să am parte de aşa ceva în România . Mi-aş dori să pot bea o bere bună în sunete Hi-Fi de Mike Oldfield, Peter Gabriel, Pink Floyd, Dire Straits, Sting, compilaţii Buddha Bar, etc,etc.

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Nov 28 2010, 09:59 AM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Dr. Mengele @ Nov 27 2010, 10:52 PM) *
Subscriu celor spuse mai sus referitoare la volumul setat la maxim. După părerea mea localurile româneşti au 3 lucruri în comun : muzică proastă, scule audio low-budget şi ventilaţie catastrofală. N-am dat încă de localul dorit şi nu cred că o să am parte de aşa ceva în România . Mi-aş dori să pot bea o bere bună în sunete Hi-Fi de Mike Oldfield, Peter Gabriel, Pink Floyd, Dire Straits, Sting, compilaţii Buddha Bar, etc,etc.

Eu stiu ceva care ar corespunde dorintelor tale. Nu-i in Bucuresti. Merge pe minus, dar are proprietarul o dambla. Si culmea, stii cine salveaza situatia? O crasma...

+Quote Post
Vizitator_Dr. Mengele.
mesaj Nov 28 2010, 10:19 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (omul @ Nov 28 2010, 09:59 AM) *
Eu stiu ceva care ar corespunde dorintelor tale. Nu-i in Bucuresti. Merge pe minus, dar are proprietarul o dambla. Si culmea, stii cine salveaza situatia? O crasma...

Cunosc o grămadă de lume căreia îi lipseşte acut un asemenea local şi aici nu vorbim de snobisme şi de alte prostii. Cum s-a spus deja , în România nu poţi asculta o muzică bună la un volum decent. Am fost în destule localuri (Ardeal) şi e acelaşi lucru peste tot. Din punctul meu de vedere lipseşte total din peisaj genul de local unde simţi nevoia să întrebi barmanul ce piesă cântă la un moment dat. Nu cred că într-un oraş mare n-ar avea succes un asemenea proiect de care pomeneai şi tu. Respecte.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Nov 28 2010, 10:24 AM
Mesaj #45

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Dr. Mengele @ Nov 28 2010, 11:19 AM) *
Cunosc o grămadă de lume căreia îi lipseşte acut un asemenea local şi aici nu vorbim de snobisme şi de alte prostii. Cum s-a spus deja , în România nu poţi asculta o muzică bună la un volum decent. Am fost în destule localuri (Ardeal) şi e acelaşi lucru peste tot. Din punctul meu de vedere lipseşte total din peisaj genul de local unde simţi nevoia să întrebi barmanul ce piesă cântă la un moment dat. Nu cred că într-un oraş mare n-ar avea succes un asemenea proiect de care pomeneai şi tu. Respecte.

am o rugaminte : nu mai posta cu nickul asta sau cu similare .

+Quote Post
Vizitator_No_Nick.
mesaj Nov 28 2010, 10:30 AM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Nov 28 2010, 10:24 AM) *
am o rugaminte : nu mai posta cu nickul asta sau cu similare .

Ok, am înţeles mesajul... I'm out.

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Nov 28 2010, 11:21 AM
Mesaj #47

Guests

Multe lipsesc, dar eu sunt optimist. Din auzite, daca vrei sa faci un ban in domeniul asta, trebuie sa diversifici, vorba unui prieten broker. Daca nu esti lacom si vrei sa iti faca placere ceea ce administrezi, poti proceda cam asa: un spatiu de cateva zeci de metri patrati, situat intr-o pivnita medievala, il transformi in ceea ce vrei tu. Are o acustica de invidiat, comparabila cu a unei catedrale. Aduci niste scule decente, cu ventilatia este mai greu, dar se rezolva. Nu dai potol, doar o cafea buna si un barman meserias, care mai este si dj pe deasupra. Greu de tot de gasit, merita sa-l legi de glie, facandu-l asociat. Bere de calitate, cand va fi produsa in casa, totul va fi perfect... Poti sa stai langa un pahar mult si bine, personalul este instruit sa nu te deranjeze. Cu conditia sa nu faci urat. Ce tine asta in spate? Un local "ca la mama acasa" unde se inghesuie corporatistii si o crasma pentru profesionisti, cu nunti, botezuri, banchete si tot tacamul... Asa am auzit ca merge. Mai multe nu stiu smile.gif

+Quote Post
Vizitator_No_Nick.
mesaj Nov 28 2010, 11:54 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (omul @ Nov 28 2010, 11:21 AM) *
Multe lipsesc, dar eu sunt optimist. Din auzite, daca vrei sa faci un ban in domeniul asta, trebuie sa diversifici, vorba unui prieten broker. Daca nu esti lacom si vrei sa iti faca placere ceea ce administrezi, poti proceda cam asa: un spatiu de cateva zeci de metri patrati, situat intr-o pivnita medievala, il transformi in ceea ce vrei tu. Are o acustica de invidiat, comparabila cu a unei catedrale. Aduci niste scule decente, cu ventilatia este mai greu, dar se rezolva. Nu dai potol, doar o cafea buna si un barman meserias, care mai este si dj pe deasupra. Greu de tot de gasit, merita sa-l legi de glie, facandu-l asociat. Bere de calitate, cand va fi produsa in casa, totul va fi perfect... Poti sa stai langa un pahar mult si bine, personalul este instruit sa nu te deranjeze. Cu conditia sa nu faci urat. Ce tine asta in spate? Un local "ca la mama acasa" unde se inghesuie corporatistii si o crasma pentru profesionisti, cu nunti, botezuri, banchete si tot tacamul... Asa am auzit ca merge. Mai multe nu stiu smile.gif

Yep, asta este, ai dreptate. În Ardeal sunt o grămadă de pivniţe vechi amenajate în localuri dar în care te sufoci şi îţi bubuie timpanele de la prostii rulate în Winamp şi de la boxe subdimensionate şi dogite. În Turda , acum câţiva ani, se organizau audiţii în salină şi era plin de oameni dornici să stea pe scaun şi să asculte albume întregi de Jean Michel Jarre sau de Vanghelis. Acustica este unică la 400 metri adâncime. În Sibiu este un local foarte frumos (etaj, parter, terasă) care arată şi miroase ca un pub din Vest. S-a auzit că investiţia ar fi fost de 200K Euro dar patronii consideră că un puştan care dă la maxim "hit-uri" de la radio este arhisuficient. Locul e permanent cvasi-gol şi chiar e păcat fiindcă altfel este frumos acolo şi seamănă bine cu ceea ce mi-aş dori eu de la un local. Cu respect.

+Quote Post
Vizitator_No_Nick.
mesaj Nov 28 2010, 11:59 AM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (No_Nick @ Nov 28 2010, 11:54 AM) *
Yep, asta este, ai dreptate. În Ardeal sunt o grămadă de pivniţe vechi amenajate în localuri dar în care te sufoci şi îţi bubuie timpanele de la prostii rulate în Winamp şi de la boxe subdimensionate şi dogite. În Turda , acum câţiva ani, se organizau audiţii în salină şi era plin de oameni dornici să stea pe scaun şi să asculte albume întregi de Jean Michel Jarre sau de Vanghelis. Acustica este unică la 400 metri adâncime. În Sibiu este un local foarte frumos (etaj, parter, terasă) care arată şi miroase ca un pub din Vest. S-a auzit că investiţia ar fi fost de 200K Euro dar patronii consideră că un puştan care dă la maxim "hit-uri" de la radio este arhisuficient. Locul e permanent cvasi-gol şi chiar e păcat fiindcă altfel este frumos acolo şi seamănă bine cu ceea ce mi-aş dori eu de la un local. Cu respect.

Scuze, am scris ,în viteză, Vanghelis în loc de Vangelis. Greşeală impardonabilă, mă pomeneşte tipul cu Goagăl... laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Nov 28 2010, 12:26 PM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (No_Nick @ Nov 28 2010, 11:59 AM) *
Scuze, am scris ,în viteză, Vanghelis în loc de Vangelis. Greşeală impardonabilă, mă pomeneşte tipul cu Goagăl... laugh.gif

Atata bai sa fie, cum ar zice un prieten. Cand o sa ai un nick si drum prin zona, o sa-ti arat ca nu fabulez. Ca doar niste beri pot sa-mi permit si eu. Nu-i asa Ramm? Sau ma scrii in caiet? Cu amicitie!

+Quote Post
Vizitator_No_Nick.
mesaj Nov 28 2010, 12:33 PM
Mesaj #51

Guests

Citeaza (omul @ Nov 28 2010, 12:26 PM) *
Atata bai sa fie, cum ar zice un prieten. Cand o sa ai un nick si drum prin zona, o sa-ti arat ca nu fabulez. Ca doar niste beri pot sa-mi permit si eu. Nu-i asa Ramm? Sau ma scrii in caiet? Cu amicitie!

Ok, mulţam fain, plusez şi eu la beri. Vorbim de acelaşi tip de local aşa că o să meargă bine nişte beri reci (preferabil home-brewed). Respecte.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Nov 28 2010, 12:35 PM
Mesaj #52

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (No_Nick @ Nov 28 2010, 11:30 AM) *
Ok, am înţeles mesajul... I'm out.

pe bune , Menghele nu-mi evoca nimic bun . Mersi .

+Quote Post
Vizitator_No_Nick.
mesaj Nov 28 2010, 12:41 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Nov 28 2010, 12:35 PM) *
pe bune , Menghele nu-mi evoca nimic bun . Mersi .

Treaba cu Mengele nu-mi spune nici mie nimic bun dar dacă stai juma de zi în halat alb şi seara citeşti pe net că eşti un criminal cinic şi incompetent atunci încerci să te adaptezi situaţiei. Anyway, n-are nici o legătură nick-ul cu o ipotetică apologie a ăluia de la Oswiecim. Tot respectul.

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 28 2010, 01:00 PM
Mesaj #54

Membru veteran

Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Citeaza (No_Nick @ Nov 28 2010, 12:41 PM) *
Treaba cu Mengele nu-mi spune nici mie nimic bun dar dacă stai juma de zi în halat alb şi seara citeşti pe net că eşti un criminal cinic şi incompetent atunci încerci să te adaptezi situaţiei. Anyway, n-are nici o legătură nick-ul cu o ipotetică apologie a ăluia de la Oswiecim. Tot respectul.

Tot respectul și ție - pentru că îți pasă!!!

Cu simpatie smile.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Nov 28 2010, 01:10 PM
Mesaj #55

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

Omule, nu stiu ce aranjamente ai facut, dar subscriu. Cuvinte precum onoare, prietenie, distractie, au capatat niste interpretari in ziua de azi... Cu dragoste!

+Quote Post
mrnmarius
mesaj Dec 21 2010, 02:38 AM
Mesaj #56

Membru veteran

Postari: 106
Inscris: 3-December 10
De la: timisoara
Utilizatorul numarul: 24 823

eu as pune pe seri: retro, rock, dance, house...dar numai hituri

+Quote Post
Vizitator_almeyda63.
mesaj Dec 21 2010, 12:27 PM
Mesaj #57

Guests

io as fortza ceva gen "la musique de paris derniere"....mi se pare f fain sa auzi piese super cunoscute cantate cu totul altfel... tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_MD.
mesaj Feb 3 2011, 11:13 AM
Mesaj #58

Guests

Eu l-as pune pe Aldo Blaga - e un tanar foarte talentat. Puteti citi aici mai multe despre Aldo Blaga si melodiile lui de pe youtube.

+Quote Post
Vizitator_dersidan ionut.
mesaj Mar 6 2011, 09:11 PM
Mesaj #59

Guests

foarte tare aia cu manele si datu foc la carciuma dar sa fie plina daca as avea o carciuma as pune doar muzica populara cu marii nostri artisti cum ar fi nelutu bucur steliana sima c-tin enceanu gil dobrica ion dolanescu nicu paleru emilia ghinescu etc

+Quote Post
MareaNeagra
mesaj Nov 17 2011, 08:35 PM
Mesaj #60

Nou venit
*

Postari: 9
Inscris: 13-November 11
De la: Constanta
Utilizatorul numarul: 30 081

QUOTE (dersidan ionut @ Mar 6 2011, 09:11 PM) *
foarte tare aia cu manele si datu foc la carciuma dar sa fie plina daca as avea o carciuma as pune doar muzica populara cu marii nostri artisti cum ar fi nelutu bucur steliana sima c-tin enceanu gil dobrica ion dolanescu nicu paleru emilia ghinescu etc

Daca vrei ca totul sa fie bine, pui muzica in raport cu dorinta clientelei.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2018 - 03:17 PM