IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> melodia Manowar in limba romana
Vizitator_TheDorian.
mesaj Jun 16 2009, 11:39 AM
Mesaj #1

Guests

care au auzit de manowar probabil stiu ca au fakut shi o piesa in lb romana.

am gasti stirea aci : http://metalmonster.ro/index.php?/ascultat...mba-romana.html

parerri? mie-mi place si au o romana mai buna decat manelistii smile.gif))
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 16 2009, 08:13 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (TheDorian @ Jun 16 2009, 11:39 AM) *
care au auzit de manowar probabil stiu ca au fakut shi o piesa in lb romana.

am gasti stirea aci : http://metalmonster.ro/index.php?/ascultat...mba-romana.html

parerri? mie-mi place si au o romana mai buna decat manelistii smile.gif))

Da, excelenta melodie...partea vocala e f buna.....

Muzica rock a ma cochetat cu Ramania: E, L & P au o piese inspirata de ritmuri banatene (a fost mult timp generic, prin anii '70 la emisiunea Ora satului de la radio - dumineca dimineata; cu aceasta piesa se dechide faimosul lor triplu album live "Welcome back my friends" ), apoi Iron Maiden are o piesa intitulata "Transylvania" pe unul dintre primele albume (din pacate doar instrumentala - e piesa 1 de pe fata B a discului), Isao Tomitza care canta "Hora stacato" a lui Grigoras Dinicu in varianta electronica- si aceasta piesa a fost pentru o perioada generic la Radio Romania inainte de '89; Franck Zappa are si el o melodie in care aminteste de noi......ok.

+Quote Post
Vizitator_adib.
mesaj Jun 17 2009, 03:28 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Musafir @ Jun 16 2009, 08:13 PM) *
Da, excelenta melodie...partea vocala e f buna.....

Muzica rock a ma cochetat cu Ramania: E, L & P au o piese inspirata de ritmuri banatene (a fost mult timp generic, prin anii '70 la emisiunea Ora satului de la radio - dumineca dimineata; cu aceasta piesa se dechide faimosul lor triplu album live "Welcome back my friends" ), apoi Iron Maiden are o piesa intitulata "Transylvania" pe unul dintre primele albume (din pacate doar instrumentala - e piesa 1 de pe fata B a discului), Isao Tomitza care canta "Hora stacato" a lui Grigoras Dinicu in varianta electronica- si aceasta piesa a fost pentru o perioada generic la Radio Romania inainte de '89; Franck Zappa are si el o melodie in care aminteste de noi......ok.

versuri de manea....."prieteni" "dusmani" fratele meu" "adevar" , pacat, putea iesi ceva din treaba asta. blush.gif

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Jun 17 2009, 06:42 AM
Mesaj #4

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (adib @ Jun 17 2009, 03:28 AM) *
versuri de manea....."prieteni" "dusmani" fratele meu" "adevar" , pacat, putea iesi ceva din treaba asta. blush.gif

faptul ca manelistii aleg mertzane si bemveuri nu inseamna ca sunt masini proaste. incearca sa intelegi mesajul, nu cuvintele, eu nu vad nicio asemanare cu mesajul tipic manelist. mai mult, n-am auzit sa spuna dusman, fratele meu.

+Quote Post
Vizitator_UnFan.
mesaj Jun 17 2009, 11:06 AM
Mesaj #5

Guests

Aici, din punctul meu de vedere, avem mai multe aspecte total diferite:
- melodia in sine - pentru Manowar este slabuta, neinspirata, liniara... practic, nu iese cu nimic in evidenta... chiar daca nu sunt fan balade, Manowar are balade care s-au impus... aceasta n-are nici o sansa...
- ideea de traducere - mi se pare extrem de buna (mai ales pentru concerte) ideea cu versurile melodiei in mai multe limbi... arata un anumit gen de disponibilitate, respect pentru fani, originalitate... de altfel, Joey la orice concert (eu am fost la unul in Turcia) rosteste un mesaj in limba tarii respective... respect!
- melodia in romana - traducerea este bine facuta (dar nici nu e cine stie ce nivel de complexitate), iar pronuntia (chiar daca sufera la modul in care pune accentul) este foarte clara si arata ca Eric chiar s-a straduit in demersul lui... profesionist 100%... din pacate, nu stiu de ce, in romana mie imi inspira o melodie pentru copii (mai ales inceputul)... smile.gif

Sa vedem cum se va descurca live... ca o vor canta cu siguranta pe 5 iulie in romana... smile.gif

+Quote Post
Vizitator_adib.
mesaj Jun 17 2009, 03:30 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jun 17 2009, 06:42 AM) *
faptul ca manelistii aleg mertzane si bemveuri nu inseamna ca sunt masini proaste. incearca sa intelegi mesajul, nu cuvintele, eu nu vad nicio asemanare cu mesajul tipic manelist. mai mult, n-am auzit sa spuna dusman, fratele meu.

Ne-a fost şi bine,
Ne-am şi certat
Acum pot s-o spun:
M-am înşelat.

Cu mine,
În orice clipă din orice oră,
În fiecare zi în tot ce-i bine
Sunt parte din tine!

scuze cu "dusman" si "fratele tau" ma gindeam la alte piese wink.gif

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 3 2010, 02:57 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

cui nu găseşte melodia, e şi pe youtube: http://www.youtube.com/watch?v=acw2bIuTZsU

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 3 2010, 07:29 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (UnFan @ Jun 17 2009, 11:06 AM) *
de altfel, Joey la orice concert (eu am fost la unul in Turcia) rosteste un mesaj in limba tarii respective... respect!

am fost cu citeva zile in urma la concertul Manowar din Barcelona. aici Joey de Mayo a vorbit in spaniola cu publicul si a fost foarte bine documentat despre relatia "speciala" pe care o are Catalunya cu Spania. m-a surprins in mod placut

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th July 2018 - 09:26 PM