IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Dati copiilor mai multa cofeina!
HN Moderator
mesaj Sep 10 2008, 12:42 PM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 38
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 681

Mirela ne-a trimis pe email urmatorul mesaj:

Citeaza
Buna ziua!

Va scriu pentru a-mi manifesta profunda ingrijorare fata de vinzarea in locurile publice a produselor cu continut ridicat de cofeina fara restrictii si fara nici un control.

La metroul de la Piata Romana (cel putin!) exista un atomat de Red Bull din care se poate servi oricine! Orice copil ce are 5 lei in ghiozdan sa poata "prinde aripi" la metrou. Nici macar nu exista atentionari pe automat cu privire la continutul ridicat de cofeina, insa si daca ar exista, ele nu ar fi de folos decit in situatia in care copilul este insotit, pentru ca altfel, sa fim seriosi, copii se vor simti intotdeauna tentati de lucruri interzise.

Zilele trecute am fost martora unui eveniment care mi-a provocat greata: un parinte ignorant oferindu-i un Red Bull fiului sau de aproximativ 7 ani! Ca sa nu mai vorbesc de automatele de cafea, de unde se servesc zilnic liceenii surmenati de vacantele dificile!

Nenumarate voci acuza ca bauturile energizante si cafeaua dauneaza sanatatii adultilor si mai ales a copiilor. Legislatia romanesca ce prevede? Intr-o lume care tinde sa devina din ce in ce mai atenta la ce consuma, noi ne drogam copiii. Sunt suficiente atentionarile de la tv "consumul in exces de zahar va dauneaza"? Dauneaza zaharul mai mult decit cofeina? Am facut mai jos o selectie a articolelor care vorbesc despre consumul de Red Bull de catre copii, despre riscurile cardiace pe care cofeina le creaza etc.

Sunt convinsa ca o cautare specifica pe site-uri cu profil medical poate avea rezultate si mai la subiect. Va rog sa ma ajutati sa lansam o campanie de constientizare a publicului cu privire la accesul necontrolat al copiilor la bauturi energizante si cafea.

Va multumesc,

Mirela
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ionascu.
mesaj Sep 10 2008, 02:36 PM
Mesaj #2

Guests

Poate nu copiii, pentru ca bauturile energizante sunt si scumpe si nu chiar pe gustul copiilor.

Dar adolescentii incurajati de reclama agresiva de la televizor e posibil sa faca excese. Daca tutunului ii e interzisa orice reclama, asa ar trebui sa se procedeze si in cazul bauturilor energizante. Iar Red bull este inca sanatoasa, daca pot spune asa.

Sunt altele care sunt mult mai chimice si mai daunatoare. Si mai ieftine.

+Quote Post
Vizitator_Weather.
mesaj Sep 11 2008, 04:15 AM
Mesaj #3

Guests

Ceea ce scrieti voi sint naivitati si platitudini...Chiar credeti ca intereseaza pe cineva sanatatea voastra?A...poate pe producatorii de medicamente direct interesati intr-o piata de desfacere cit mai infloritoare si bogata

+Quote Post
Vizitator_Costache.
mesaj Sep 11 2008, 06:14 AM
Mesaj #4

Guests

Referitor la Red Bull: in vara asta am stat cateva zile la Paris (concediu) si la un moment dat am simtit nevoia de un energizant. Am cumparat un pack de 4 bucati sa ma tina mai multe zile.
La un moment dat, de plictiseala probabil, m-am apucat sa citesc ce scria pe cutie - in primele randuri, scris rosu si ingrosat (ca sa se vada) se spunea clar maxim 2 cutii pe zi. La noi nu scrie asta.
Te face sa te gandesti.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 11 2008, 10:18 AM
Mesaj #5

Guests

O dear. RedBull ar trebui sa se numeasca BullShit, asa gust are.
Si cafeaua in doze limitate e ok, si oricum efectul variaza foarte tare functie de organism.

+Quote Post
Vizitator_Spanac Sorin.
mesaj Sep 11 2008, 11:45 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 11 2008, 10:18 AM) *
O dear. RedBull ar trebui sa se numeasca BullShit, asa gust are.
Si cafeaua in doze limitate e ok, si oricum efectul variaza foarte tare functie de organism.

La care gust te referi? Cel de RedBull Original sau cel de RedBull Cola?

+Quote Post
Vizitator_musafir_musafir.
mesaj Sep 11 2008, 12:36 PM
Mesaj #7

Guests

De ce sa interzicem ? Eu as lasa la liber si fumatul ! Daca cineva vrea sa-si creasca copilul cu red bull si cafea, droguri si chipsuri pe post de mancare, de ce sa nu fie liber sa faca asa cum vrea ?

Eu zic sa scoatem mesajele de atentionare de pe toate ambalajele si sa lasam problema stupiditatii sa se rezolve de la sine. Si asa suntem prea multi si prea prosti.

Ce ma sperie pe mine e ca prostii si indolentii sunt mai multi si se inmultesc mult mai mult decat ceilalti (vezi si discutia despre cersetori). Bag seama ca in lumea de azi sa fii destept, civilizat si cultivat este o trasatura evolutionara negativa (nu esti favorizat pentru inmultire).

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 2 2008, 03:21 PM
Mesaj #8

Guests

Nu confundati RedBullul (si in general bauturile energizante) cu cafeaua...
Ce e periculos in Red Bull nu e cofeina, ci taurinul...
Cofeina nu e chiar asa de periculoasa cum se crede si nu poate provoca in cantitati normale probleme cardiace...

+Quote Post
Vizitator_Lucian*.
mesaj Oct 2 2008, 06:20 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 2 2008, 03:21 PM) *
Cofeina nu e chiar asa de periculoasa cum se crede si nu poate provoca in cantitati normale probleme cardiace...

pai nici RedBull in cantitati normale n provoaca probleme cardiace.

Daca incerci sa faci o paralela cu idiotul de francez care a murit dupa ce a baut 8 doze de Redbull, as raspunde ca poti sa bei si tu 2 litri de cafea (aceeasi cantitate) in acelasi timp ca sa vedem cam cat de repede te duci.

Un Redbull este echivalentul unei cafele scurte (tari) dar tot n se apropie de nicelul unui espresso superdur cum este cle italian, spaniol sau portughez.

Faza cu interzisul automatului liber pentru copii mi se pare o stupizenie. Si ce-i daca este liber? Si pietrele sunt la liber pe drumuri si prin parcuri si nu vad lumea plina de capete sparte.

Romanii sunt de un snobism crunt si nu fac diferenta intre a avea nevoie de ceva si de avea ceva pt ca este trendy.

+Quote Post
Vizitator_Lucian*.
mesaj Oct 2 2008, 06:26 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 2 2008, 03:21 PM) *

ce spui este de o ... naivitate crunta (initial vroiam sa flosesc alte cuvinte). Eu stiam ca este ceva esential pt functionarea organismului.

deci de pe mult iubita si retractata Wikipedia:

Taurine is conjugated via its amino terminal group with chenodeoxycholic acid and cholic acid to form the bile salts sodium taurochenodeoxycholate and sodium taurocholate. The low pKa (1.5) of taurine's sulfonic acid group ensures that this moiety is negatively charged in the pH ranges normally found in the intestinal tract and thus improves the surfactant properties of the cholic acid conjugate, which can be found in many energy drinks today. Taurine can cross blood-brain barrier[10][11] and has been implicated in a wide array of other physiological phenomena including inhibitory neurotransmission,[12] long-term potentiation in the striatum/hippocampus, membrane stabilization, feedback inhibition of neutrophil/macrophage respiratory bursts, adipose tissue regulation, calcium homeostasis, recovery from osmotic shock and prevention of epileptic seizures.[13] It also acts as an antioxidant.[14][15][16]

Prematurely born infants who lack the enzymes needed to convert cystathionine to cysteine may become deficient in taurine. Thus, taurine is a dietary essential nutrient in these individuals and is often added to many infant formulas as a measure of prudence. There is also evidence that taurine is beneficial for adult human blood pressure and possibly, the alleviation of other cardiovascular ailments (in humans suffering essential hypertension, taurine supplementation resulted in measurable decreases in blood pressure).[17] Recent studies have also shown that taurine can influence (and possibly reverse) defects in nerve blood flow, motor nerve conduction velocity, and nerve sensory thresholds in experimental diabetic neuropathic rats.[18][19] Taurine levels were found to be significantly lower in vegans than in a control group on a standard American diet. Plasma taurine was 78% of control values, and urinary taurine 29%.[20]

According to animal studies, taurine produces anxiolytic effect and may act as a modulator or anti-anxiety agent in the central nervous system.[21][22][23]

Taurine is necessary for normal skeletal muscle functioning. This was shown by a 2004 study,[24] using mice with a genetic taurine deficiency. They had a nearly complete depletion of skeletal and cardiac muscle taurine levels. These mice had a reduction of more than 80% of exercise capacity compared to control mice. The authors expressed themselves as "surprised" that cardiac function showed as largely normal (given various other studies about effects of taurine on the heart).

Taurine is also used in some contact lens solutions.[25]

Taurine has also been shown in diabetic rats to decrease weight and decrease blood sugar.[26] According to one study, daily administration of 1.5g taurine had no significant effect on insulin secretion or insulin sensitivity in humans.[27] However it is possible that an effect may occur at higher dosages. There is evidence that taurine may exert a beneficial effect in preventing diabetes-associated microangiopathy and tubulointerstitial injury in diabetic nephropathy.[28][29]

Studies have shown that taurine treated diabetic rats had a decrease in the formation of AGEs and AGEs content.[30]

TOTUSI CE ESTE NEGATIV IN TAURINA?

+Quote Post
Vizitator_Dana.
mesaj Feb 13 2011, 02:14 PM
Mesaj #11

Guests

Dacă un copil are 5 lei în buzunar, zilnic, atunci este un copil norocos; şi un copil norocos poate şi trebuie să fie învăţat care este diferenţa între bun şi rău, sănătos şi nesănătos. Tentaţiile trebuie să existe tocmai pt a le întări caracterul copiilor!:)

+Quote Post
Vizitator_Fumator pasiv.
mesaj Feb 13 2011, 06:46 PM
Mesaj #12

Guests

Cu toate discutiile astea, mi-ati facut o pofta de cafeaaaa smile.gif si eu nu obisnuiesc...

Ma asteptam ca in perioada asta sa vad mai degraba un mesaj de genul "toate catelele din Bucuresti sunt gestante si pana si cainii-soson sunt agresivi". Dar nah...fiecare cu ce-l doare smile.gif
Astept primavara, sa vad care-s mai multi: puii de caine sau copiii supraenergizati.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th November 2018 - 05:47 PM