IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Stargate..., despre SG1 şi Atlantis...
mifty
mesaj Oct 6 2010, 01:28 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

propun să discutăm despre "universul stargate" aşa cum rezultă el din film.

mai propun să ne abţinem de la tentaţia "conspiracy theory"... aţi delirat destul pe tema asta la topicul cu "colonizarea galaxiei"...
(chiar sunt curios să văd dacă o să ne abţinem, inclusiv eu însumi!!! smile.gif))

o să încep cu postatul propriu zis mâine, acum mi-e prea somn... şi am deschis topicul ca să nu uit mâine, mai ales că am o zi cam încărcată cu diverse... dry.gif
şi pentru că sper să postaţi până vin câte ceva mai interesant tongue.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 6 2010, 02:27 PM
Mesaj #2

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (mifty @ Oct 6 2010, 03:28 AM) *
mai propun să ne abţinem de la tentaţia "conspiracy theory"... aţi delirat destul pe tema asta la topicul cu "colonizarea galaxiei"...
(chiar sunt curios să văd dacă o să ne abţinem, inclusiv eu însumi!!! smile.gif))

Hey, te rog sa nu-mi insulti topicul, nu a delirat nimeni acolo! dry.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 6 2010, 03:08 PM
Mesaj #3

Membru veteran

aoleu, a şi început!!! tongue.gif

acum... aş spune să prezentăm "actorii", adică cele 5 rase, pe scurt...
pe "humans" am să-i las pe mai târziu...

deci:
1. goa'uld.
"ăia răi" până prin sezonul 8 din SG1, când au fost "beliţi" cu "nepreţuitul ajutor al oamenilor de pe pământ", şi au intrat în scenă ori (care pe mine personal m-au călcat zdravăn pe nervi!!!).
o rasă destul de ciudată: nişte "şerpălăi" capabili de simbioză, şi mai mult, de "control" al gazdei, ajunsă pur şi simplu "vehicul", sau "haină" pentru şarpe...
incapabili de o civilizaţie "tehnologică" (e cam greu să faci ceva fără mâini, nu???), se bazau exclusiv pe controlul simbiotic al fiinţelor care dispuneau de mâini şi de picioare, şi de asemenea, de tehnologie.
par totuşi, capabili de descoperiri ştiinţifice, chit că acestea sunt, exclusiv în favoarea lor, numai accidental tehnologiile goa'uld pure ajungând în mâinile concurenţei.
locul de provenienţă se pare că e propria noastră galaxie.
o chestie interesantă e că armata lor e compusă din hmmm... oameni, care au şi ei un simbiot, dar care NU îi controlează, ci chiar e "în simbioză" cu ei: jaffa.
au o organizare socială de tip feudal.

2. asgard.
"aliaţii" principali ai "huamenilor", inclusiv cu foarte mult timp în urmă... prezentaţi ca responsabili de crezurile şi legendele nordului europei, aka ale vikingilor...
arată fix ca "grey alienii" despre care se spune că au picat la roswell, provin dintr-o galaxie alăturată, au o istorie de trânşpe milioane de ani în cârcă, astfel că au ajuns să nu se mai poată "înmulţi" decât prin clonare şi transfer de conştiinţă... lucru care în final le-a şi fost fatal.
asta pe lângă problemele cu replicatorii.
organizarea socială e ceva de gen democraţie, cu un consiliu care hotărăşte singur atunci când "nu e timp de trăncăneală"... sau aşa s-ar părea. oricum, serialul nu insistă deloc în direcţia asta.

3. "anticii", "străbunii" cum naiba le-o zice, că sunt denumiţi în ambele feluri...
aici e aici!!!
avem de-a face cu o rasă "human-like", şi e destul de neclar dacă sunt sau nu oameni, sau dacă oamenii sunt sau nu rezultatul manipulărilor lor biologice/genetice.
sigure sunt 2 lucruri:
- au o istorie în spate comparabilă cu asgard, şi au dezvoltat o tehnologie fioros de avansată, şi asta cu foarte mult timp în urmă.
unele episoade sugerează că sunt prima rasă "tehnologică" din galaxia noastră, în orice caz, singura foarte avansată, comparabilă, şi pe alocuri întrecând nivelul asgard.
dispariţia lor e "cu cântec": nu au fost exterminaţi de goa'uld sau asgard (de fapt asgard nici nu le-au fost adversari, dar se pare că nici aliaţi, în sensul de împărţire a cunoştinşelor, etc, etc...), sau vre-o altă rasă... ci au evoluat spre o formă non-materială, proces numit "înălţare".
se pare că exact nişte "antici" un pic reveniţi înapoi din starea de "înălţat" sunt responsabili de apariţia "ori", un fel de talibani religioşi obsedaţi.
partea proastă e că ăştia chiar aveau la dispoziţie acele "puteri paranormale" care le permite să "facă minuni"...
anticii înălţaţi, preferă, în general să nu se mai bage în chestiunile galaxiei, ba mai mult, nu permit nici imixtiunea nici unui membru al ei, indiferent scopul.
ceea ce e destul de aiurea, asta ridicând un mare semn de întrebare cum de-a fost posibilă apariţia "ori"...

4 şi 5, nox şi furlings.
dacă nox a mai fost prezentată într-unul sau 2 episoade, despre furlings nu prea ştim decât că există.
cele 2 rase par să fi ales calea "magiei", nu a "tehnologiei", capabilităţile lor tehnologice fiind... inexistente, dar cele care intră în definiţia "paranormal" fioros de avansate şi eficiente.
gândiţi-vă la ei ca la nişte jedi knights care nu folosesc deloc lightsabers, doar forţa!!! smile.gif)
nox par a fi human-like, furlings nu se ştie... am spus că doar se pomeneşte de ei, n-au apărut "în carne şi oase" în nici un episod.
s.ar putea să semene cu ewok, dacă tot am pomenit de jedi tongue.gif

cele 5 rase au făcut un pact/înţelegere/tratat, spuneţi-i cum vreţi, care interzicea oricărei rase amestecul, indiferent scopul, în evoluţia celorlalte forme de viaţă inteligente din galaxie...
care tratat a cam fost încălcat niţel de către goa'uld, iar nox şi furlings n-au prea părut să fi luat mult în serios problema încălcării lui, prin urmare, singurii care se opuneau goa-uld fiind anticii şi asgard, şi după "înălţarea" anticilor, asgard singuri...

astea 5 rase apar în SG1, în atlantis apare una singură (dar ce rasă!!!): wraith.
restul se pare că sunt comunităţi umane aduse acolo de antici, nu prea se ştie bine de ce... colonizare, probabil.

în "atlantis" nu apar decât wraith, care sunt hibrizi rezultaţi din includerea caracteristicilor unei insecte numite "iratus" (aproximativ"mânioasa", sau "mânia"... ce nume, dar destul de potrivit) în genomul uman, hibridul rezultat având o grămadă de caracteristici interesante care i-ar fi făcut pe goa-uld să pocnească de invidie.
sunt insect-like, cu o "regină" şi exclusiv, "soldaţi", reginele împărţindu-şi galaxia între ele...
se pare că hibridizarea cu pricina a fost mânuţa anticilor, deşi nu e foarte-foarte clar dacă e chiar aşa, sau sunt numai bănuieli...

Aceasta postare a fost editata de mifty: Oct 6 2010, 03:08 PM

+Quote Post
Vizitator_Lucifer.
mesaj Oct 7 2010, 06:22 AM
Mesaj #4

Guests

In stargate universe - cel putin pana in acest moment - au mai aparut inca doua tipuri de extraterestrii, care inca nu au inca nume:

- o rasa capabila sa creeze sisteme solare si planete terra-like; singura realizare tehnologica a acestora, prezentata in film, este un obelisc misterios
- inca o rasa destul de avansata tehnologic, ai carei reprezentanti sunt bipezi, astenici, avand figura asemanatoare unui peste, si care incearca sa cucereasca nava antica Destiny.
- in afara de acestea, au mai parut in film si alte creaturi extraterestre: bacterii, serpi veninosi, paianjeni, capuse a caror muscatura provoaca halucinatii ...

Vom vedea ce surprize ne rezerva in continuare sezonul 2.

+Quote Post
Vizitator_E.T..
mesaj Oct 7 2010, 07:02 AM
Mesaj #5

Guests

Uitati de nox, tok'ra, replicator, ori, shadow... Si mai sunt. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_goauldul.
mesaj Oct 7 2010, 07:19 AM
Mesaj #6

Guests

am vazut si eu un episod;
era o faza tare cand era unul smecher care avea puteri mari pe el si a venit de le-a incalzit la astia poarta (aia de zici ca e ca ala de la aparatul foto care se deschide si se inchide repede) rau de tot, de dadeau cu hidrantul pe ea si tot nimica nu se intampla ca ala era tare si incalzea rau.

de fapt vroia ca astia oamenii sa i-l dea pe unu, anubis sau apofis, nu stiu cum il chema exact, sa il dea lui ca sa-l chinuie rau, adica sa-l bage intrun sarcofag pe care il avea el pe acolo pe la el si sa-l invie si sa-l chinuie rau de tot.

si oaemnii nu vroia, ca stia ca urma sa fie chinuit si nu-l dadea lu ala rau de incalzea poarta.

ala pe care il voia ala de incalzea poarta semana cu obama, cu parul la fel, scurt si cu carlionti, da alb - o fi fost batran...

tare, mi-a placut

si mai avea aia niste sulite cu niste maciuci in capete cu care tragea lasere.
misto si scenele de combat: durau vreo 5 minute, toti stateau nemiscati, nu tu strafe, nimic, si trageau lasere din sulitele alea unu intr-altul pana cand reuseau sa se nimereasca unul pe altul.

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 7 2010, 09:36 AM
Mesaj #7

Membru veteran

Citeaza (Lucifer @ Oct 7 2010, 06:22 AM) *
In stargate universe - cel putin pana in acest moment - au mai aparut inca doua tipuri de extraterestrii, care inca nu au inca nume:

- o rasa capabila sa creeze sisteme solare si planete terra-like; singura realizare tehnologica a acestora, prezentata in film, este un obelisc misterios
- inca o rasa destul de avansata tehnologic, ai carei reprezentanti sunt bipezi, astenici, avand figura asemanatoare unui peste, si care incearca sa cucereasca nava antica Destiny.
- in afara de acestea, au mai parut in film si alte creaturi extraterestre: bacterii, serpi veninosi, paianjeni, capuse a caror muscatura provoaca halucinatii ...

Vom vedea ce surprize ne rezerva in continuare sezonul 2.

ăia "care seamănă cu un peşte" îmi par mai degrabă nişte hibrizi mecatronici, cam ca "ăia răi" din Quake 2 şi 3 (jocul), am uitat cum le zicea.
am prezentat numai rasele "inteligente", care sunt capabile de o interacţiune ceva mai consistentă decât o muşcătură sau transmisia unei boli...

rasa "care a creat soare şi planete" pare să fie mai degrabă o "cracă" din arborele anticilor...
deocamdată, un sezon întreg m-au tâmpit ăia cu problemele sentimentale ale unuia sau a altuia de pe navă, că am ajuns să mă întreb dacă e "stargate" sau "tânăr şi neliniştit"!!! smile.gif)

m-am uitat aseară la S2E2... se pare că scenariştii nou angajaţi nu sunt prea tâmpiţi...

Citeaza (E.T. @ Oct 7 2010, 07:02 AM) *
Uitati de nox, tok'ra, replicator, ori, shadow... Si mai sunt. wink.gif

- despre nox am vorbit deja, dar serialul n-a insistat asupra lor, cred că din acelaşi motiv pentru care nu au insistat asupra furlings: au o civilizaţie extrem de avansată care nu e bazată pe tehnologie, ci mai degrabă pe ceea ce numim generic "magie". şi asta pute societăţii noastre ahtiate după tehnologie "palpabilă".

- replicator au fost pomeniti în treacăt ca fiind unul din motivele dispariţiei speciei asgard. oricum, conform serialului erau şi ei cam epuizaţi, când au apărut ori nu au părut prea interesaţi...
se pare că sunt creaţia scăpată de sub control a unui antic... sau mai degrabă o antică smile.gif aşa că...

- tok'ra sunt unul din grupurile goa-uld, la fel ca şi jaffa. prezentând goa'uld i-am prezentat şi pe ei.
singurul lucru pe care nu l-am făcut a fost să menţionez că unicul lucru care-i deosebeşte de goa'uld e că ei consideră simbioza ca pe ceva care trebuie acceptat de bunăvoie atât de către gazdă cât şi de simbiot, iar cei 2 nu sunt unul sub controlul celuilalt, ci colaborează.
jaffa se folosesc pur şi simplu de simbiot, ca să servească scopurilor "zeului" goa-uld, care îşi controlează 100% gazda.

- shadow... care naiba sunt ăia??? apar în sg1 sau în atlantis???

- mai apar diverse grupuscule "human", cum ar fi alianţa lucian, de pildă...
cică sunt comercianţi dar par mai degrabă oameni cu apucături pur goa'uld, fără a avea un simbiot care să le mărească puterea fizică şi rezistenţa la efort pe timp îndelungat, sau vindecarea rapidă a rănilor...
cu mici excepţii astea nu au importanţă: majoritatea nu au tehnologia spaţială necesară ca să fie interesanţi, nici ca aliaţi, nici ca eventuali adversari, ca număr sunt infimi, şi cum planetele jaffa controlate de goa'uld au cam ajuns independente, e foarte probabil ca o parte să fie controlate de vre-un "systemlord" ajuns prin zonă...

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 7 2010, 10:35 AM
Mesaj #8

În Numele Adevărului

Citeaza (mifty @ Oct 7 2010, 11:36 AM) *
- despre nox am vorbit deja, dar serialul n-a insistat asupra lor, cred că din acelaşi motiv pentru care nu au insistat asupra furlings: au o civilizaţie extrem de avansată care nu e bazată pe tehnologie, ci mai degrabă pe ceea ce numim generic "magie".

Ba era bazata pe tehnologie, n-ai fost tu atent. Doar ca acei nox preferau stilul "hippie", viata in natura.

--------------------

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 7 2010, 10:53 AM
Mesaj #9

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 7 2010, 10:35 AM) *
Ba era bazata pe tehnologie, n-ai fost tu atent. Doar ca acei nox preferau stilul "hippie", viata in natura.

a fost un singur episod în care a fost vorba doar de nox, şi ţin minte că nu aveau nimic care să aducă măcar de departe cu "tehnologia", aşa cum o considerăm noi...
mai mult, ceea ce au făcut în acel episod nu putea fi făcut cu nici o tehnologie cunoscută echipei sg, fie ea asgard, goa'uld sau străbună...

hai să presupunem că atât "povestea" stargate, cât şi nox şi furlings sunt reali...
au un nivel de dezvoltare foarte ridicat, mai ridicat chiar decât oricare din celelalte specii tehnologice, totuşi, stau deoparte.
singurii care au făcut ceva "palpabil" au fost nox, când au participat la tratatul ăla "de neagresiune" a speciilor mai puţin dezvoltate.
de furlings doar s-au auzit zvonuri că există... nu au apărut ca atare nici când goa'uld au încălcat tratatul (chit că n-aveau nici o treabă cu el), nici când ori au început cu balamucul lor...

nimic, nimic, nimic!!!
de ce??? huh.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 7 2010, 11:09 AM
Mesaj #10

În Numele Adevărului

Citeaza (mifty @ Oct 7 2010, 12:53 PM) *
a fost un singur episod în care a fost vorba doar de nox, şi ţin minte că nu aveau nimic care să aducă măcar de departe cu "tehnologia", aşa cum o considerăm noi...

Nu mai tii bine minte. In finalul episodului, unul dintre Noxi "dezvaluie" echipei SG1 existenta unui impresionant oras plutind printre nori, invizibil pana la acel moment.

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 7 2010, 11:11 AM
Mesaj #11

În Numele Adevărului

Citeaza (mifty @ Oct 7 2010, 12:53 PM) *
nimic, nimic, nimic!!!
de ce??? huh.gif

Who cares? laugh.gif Intreaba-i pe scenaristii filmului.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 16 2010, 06:24 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 7 2010, 11:11 AM) *
Who cares? laugh.gif Intreaba-i pe scenaristii filmului.

cam slab tot serialul, e pentru 1-13 ani really, ia vedeti StarGate Universe, dezamagitor

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 16 2010, 06:36 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Citeaza (Musafir @ Oct 16 2010, 06:24 PM) *
cam slab tot serialul, e pentru 1-13 ani really, ia vedeti StarGate Universe, dezamagitor

bre, SG1 m-a ţinut cu sufletul la gură până când au apărut ori, care comparativ cu goa'uld erau apă de ploaie...
mi se pare că nici măcar n-au terminat într-un fel sau altul cu ori, s-a terminat serialul, şi gata.

atlantis era niţel mai altfel... dar mi-a plăcut şi el.
era la fel de coerent, nu abuza de termeni tehnici sf inventaţi, adică apăreau doar dacă era absolut nevoie, toţi ăia de prin oraş se comportau normal, nici wraith şi nici diversele populaţii umane de prin andromeda nu păreau cine ştie ce ciudaţi cu minţi sucite, cu un mod de a acţiona greu de înţeles, şi mai ales, de admis, etc...

dar universe... jale!!!
nu cred că găsiţi în orice producţie sf existentă, fie ea parodie sau nu, o adunătură de ţicniţi mai mare!!! =))

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Oct 16 2010, 06:42 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (mifty @ Oct 16 2010, 06:36 PM) *
bre, SG1 m-a ţinut cu sufletul la gură până când au apărut ori, care comparativ cu goa'uld erau apă de ploaie...
mi se pare că nici măcar n-au terminat într-un fel sau altul cu ori, s-a terminat serialul, şi gata.

atlantis era niţel mai altfel... dar mi-a plăcut şi el.
era la fel de coerent, nu abuza de termeni tehnici sf inventaţi, adică apăreau doar dacă era absolut nevoie, toţi ăia de prin oraş se comportau normal, nici wraith şi nici diversele populaţii umane de prin andromeda nu păreau cine ştie ce ciudaţi cu minţi sucite, cu un mod de a acţiona greu de înţeles, şi mai ales, de admis, etc...

dar universe... jale!!!
nu cred că găsiţi în orice producţie sf existentă, fie ea parodie sau nu, o adunătură de ţicniţi mai mare!!! =))

He, he, de aceea ne mai spalam pe creier cu un the thing...

+Quote Post
Vizitator_liviua12.
mesaj Oct 16 2010, 08:13 PM
Mesaj #15

Guests

Salut! Ma bucur ca am dat peste acest forum
As avea cateva precizari la cele scrise mai sus

1)Pactul "raselor" superioare era doar intre 4: antici, asgard, nox si furlings,
guauld era considerata inferioara(pe buna dreptate prin comparatie)....si intr adevar era tinuta la respect doar de cateva nave asgard. Asgarzii aveau un pact individual(separat) cu guauld in galaxia noastra, in care se convenea ca anumite planete sa fie lasate in pace - exemplu cea pe care se afla dispozitivul "ciocanul lui Thor" parca asa se numea. Din cand in cand asgarzii interveneau si ii "puneau la respect" destul de lejer pt intarirea acestui tratat
Doar Anubis, un guauld semi-inaltat, prin cunostintele capatate prin inaltare, a reusit sa tina piept unei nave asgard
Celelalte 3 rase "superioare" n aveau nici o treaba cu guauld, ignorandu-i de la inaltimea superioritatii lor smile.gif
2)Anticii(strabunii) au fost rasa suprema in tehnologie, dupa cum au recunoscut si asgarzii. intr un episod Thor recunostea ca civilizatia lor doar "a zgariat suprafata" cunostintelor strabune. Dpv cronologic, nu aveau cum sa se intalneasca cu humans sau guauld, fiind deja exterminati.
Eu am inteles ca anticii au fost papati de wraiths pe care i-au ignorat considerandu-i inferiori, dar care s-au impus in cele din urma prin numar mare. Unii din ei "au scapat" de exterminare prin "inaltare". Termenul "au scapat" poate fi combatut...in fine .
Ori e o factiune a strabunilor, nu o tratez separat.
Replicatorii sunt "o inventie" strabuna care a pus mari probleme asgarzilor, care paradoxal a ajuns acum dominanta, fiind capabili sa-i distruga pe wraiths care i-a papat pe antici smile.gif
3) Nox. descrierea de Hippioti neinterventionisti, no war, make peace e Ok smile.gif Foarte avansati, intr-un episod demonstreaza ca "se pot invia", invizibili etc
Furlings nu au aparut pana acum,...adica nu au aparut:)
4) mai erau unii, human-like, am uitat cum se numeau...intr-un episod comunica cu Nox printr-un dispozitiv care emitea o raza blabla. I-au capturat pe SG-1 si i-au judecat parca..in fine nu mi aduc aminte

Oricum se poate discuta f mult de universul stargate, sunt forumuri dedicate in US..chiar si mari controverse intre parerile celor pasionati

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 24 2010, 09:20 PM
Mesaj #16

Guests

Salutari... tocmai am terminat de vizionat episodul 9 din seria a 2-a de la Stargate Universe... emotionant, mi-au dat lacrimile... mai ales la partea cand Chloe isi filmeaza speech-ul de adio pentru Matthew.

Anyway, motivul pentru care scriu aici este ca am o intrebare: ce rasa era aceea care a aparut in urma cu cativa ani intr-un episod din Stargate SG1, in care Samantha Carter participa la un fel de raliu cu nave spatiale impreuna cu o civilizatie tot din Calea Lactee, deci nu din alta galaxie, si trec cu o nava chiar prin atmosfera unei stele...
Si, cat de avansata tehnologic considerati acea civilizatie?

Totodata, cum comentati stargate universe, din punctul de vedere al avansului tehnologic al anticilor? Credeti ca au mai existat si alte rase care sa intreprinda un efort similar, de a trimite (probabil zeci de) nave in variate directii din cosmos, cu scopul de a incerca sa ajunga, cumva, la marginile universului?
Cum explicati ca, dupa milioane de ani de calatorie, si miliarde de ani-lumina parcursi, navele sunt inca intregi? Nu exista civilizatii avansate? Sau sunt mult mai avansate, si nu le-au considerat o amenintare?

Ce parere aveti despre originile anticilor? inafara de galaxia din care veneau ciudatii aia de o'ri (sau cum se scrie), precum si inafara de galaxia noastra, oare exista si altii? A, si de ce nu au construit anticii navete mari, precum o'ri, si porti stelare intergalactice, de dimensiunile acelea impresionante?

Daca o civilizatie poate crea stele si planete si poate invia oamenii, de ce nu poate sa-i faca sa traiasca pe termen nelimitat? A, si peste toate, ce parere aveti despre faptul ca o structura materiala poate exista inainte de existenta universului?

Sunt curios de opiniile voastre... si ma bucur ca am descoperit acest forum.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Nov 24 2010, 11:48 PM
Mesaj #17

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Nov 24 2010, 11:20 PM) *
A, si peste toate, ce parere aveti despre faptul ca o structura materiala poate exista inainte de existenta universului?

Sunt curios de opiniile voastre... si ma bucur ca am descoperit acest forum.

Universul se defineste ca totalitatea a ceea ce există, prin urmare nu poate exista nimic in afara lui.

P.S.: Fii binevenit pe Forum! smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Nov 24 2010, 11:50 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Lucifer.
mesaj Nov 25 2010, 08:31 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (mifty @ Oct 16 2010, 06:36 PM) *
...

Cu o singura exceptie, ori au fost exterminati (a fost trimisa in galaxia ori o arma capabila sa ucida fiinte inaltate, arma creata pe baza cunostintelor strabune); in final a ramas o singura ORI - Orici/Adria, care detinea toata puterea respectivei rase; vezi filmul The ark of truth.
Aceasta arca, odata deschisa in prezenta unui egumen, practic il trezea la realitate, fiind capabil sa realizeze care este adevarul. Si anume ca ori nu sunt zei. Sursa puterii rasei ori era veneratia supusilor. Mai multe detalii - poti vedea in filmul respectiv.

Scenariul in ceea ce ii priveste pe ori mi s-a parut mult mai scary decat cel privind goa'uld. Ori nu cereau numai supunere, ci si sa crezi in ei ... Va suna cunoscut ? Brrr!

+Quote Post
Vizitator_sssddd.
mesaj Nov 26 2010, 02:01 PM
Mesaj #19

Guests

Dar in Atlantis dispare dr. Weir, ca fiind replicanta...cum se termina ca nu am urmarit ?

+Quote Post
klaudyuxxx
mesaj Nov 26 2010, 03:38 PM
Mesaj #20

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 19-August 10
Utilizatorul numarul: 23 409

pe wikipedia aici : http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_(Stargate) , explica destul de bine cine sunt Ori.

+Quote Post
Vizitator_Vegstar12.
mesaj Jan 22 2015, 11:45 AM
Mesaj #21

Guests

Toate seriile dementiale, vechi dar bune biggrin.gif Star Gate

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th July 2018 - 09:04 PM