IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Rautatea manifesta. Aveti grija ce bona va luati
Vizitator_Dia.
mesaj Jul 28 2009, 01:31 PM
Mesaj #1

Guests

Acest mesaj este de pe Forumul Despre copii . Am ramas traznita cand am vazut ce s-a intamplat.

filmuletul poate fi vazut aici

Citeaza
Cosmarul prin care doi puiuti mici de om au trecut.....

Este vorba de o mama, care a fost necesar sa mearga la birou, si care, pentru ca este o femeie intelectuala, care traieste in prezent, a considerat ca daca angajeaza o bona, copiilor le va fii mai bine decat cu rasfatul bunicilor. Si ce mult a gresit.

Andrei are 4 ani jumatate iar Alexia 2 ani si 10 luni. Sunt doi copii minunati, plini de energie, inteligenti si destul de ascultatori pentru varsta lor. Datorita programului de lucru, eu ajung acasa in fiecare zi in jur de ora 18, motiv pentru care, in urma cu un an, am facut o intelegere verbala - fara contract de munca - cu o femeie, pentru ca doamna nu ii mai pot spune, care contra sumei de 1500 ron/luna (o gramada de bani pe care eu m-am oferit sa ii ofer pentru a fii sigura ca bona este multumita si ca nu vor fii probleme) trebuia sa aiba grija de puii mei in intervalul 07-19, in principal de Alexia, pentru ca Andrei din septembrie a mers la gradinita.

Timp de o luna am stat cu ea, am urmarit-o, am testat-o, ca sa fiu sigura ca este ok, chiar daca venise oricum recomandata de la o cunostinta. Si nu mi s-a parut nimic anormal, ba chiar in decursul anului ajunsesem sa consider ca este cea mai buna dintre toate bonele pe care le avusesem, pentru ca mi se parea ca respecta ceea ce ii spuneam. In fiecare luna ii intrebam pe copii daca este in regula, daca se poarta urat cu ei, daca ii bate, iar micutii nu mi-au spus nimic.

Eu nu imi bat copii, ci ii pedepsesc: fara tv, dvd, ii trimit in pat in camera lor, fara iesit afara, acestea sunt pedepsele daca nu sunt cuminti.

Am discutat cu Katy, acesta este numele ei, ce vreau de la ea, a zis ca este in regula, i-am spus ca nu accept de la nimeni sa imi bata copii, ca vreau sa aiba grija la vocabular in preajma lor, lucruri normale pentru orice mama.

Si in urma cu 3 luni, baietelul, care este cel mai mare, a inceput sa ridice mainile deasupra capului ca si cand se apara, in momentul in care ma supara cu ceva si eu ma apropiam de el. Si au inceput sa apara semnele de intrebare....

Si a durat 2 luni pana am reusit sa gasesc o minicamera video ascunsa si pana sa o instalez, doua luni in care daca m-as fi grabit si as fi rezolvat-o mai repede copii mei nu ar mai fii suferit in plus..

Iar vineri, 26.06.2009, am inregistrat aceasta femeie, SPIREA ECATERINA, 55 ani, Dr Taberei, pe care o plateam sa imi ingrijeasca si alinte copii, cum le vorbeste urat tot timpul, tipand in continuu si rastindu-se la ei, cum imi smuceste baiatul si mi-l taraie cativa metri sa il trimita in camera lui, cum ii arunca efectiv pe jos pe gresie pe amandoi ca sa ii puna in genunchi, " cum i-a zis mama sa faca", cum il trage de obraz si de urechi Andrei, cum ii da un picior Alexiei cand statea in genunchi, dupa ce fusese pedepsita si alte "lucruri interesante". Cuvinte ca tampiti, nesimtiti, nu sunt sanatosi la minte sunt frecvent intrebuintate.

Acesta este tratamentul la care au fost supusi copii mei intr-o singura zi, cu groaza ma gandesc ce s-o fi intamplat si in alte zile.

In timpul acesta in casa exista si o alta femeie, Florica, care facea menajul, care la un moment dat se aude (pentru ca era in unghiul mort al camerei video) cum le trage la fiecare cate o palma, ca apoi sa le spuna ca ea da, nu se joaca.

Bona a avut concediu medical si de odihna platite 100%, in momentul in care plecam cu sotul si copii undeva ii plateam zilele 100%, daca in timpul saptamanii mai intarziam, vineri cand am program mai scurt ii dadeam drumul mai devreme. Am facut tot ce am putut ca sa fie multumita. Masa si sucul si cafeaua nu i-au lipsit niciodata, la fel si cadourile de Paste, Craciun, etc.

Menajera isi intretinea familia din banii castigati facand curatenie la mine si la familia mea. Ei ii dadeam 80ron/zi, intervalul 8-17, maxim 18. La fel, i-am oferit cadouri sau bani in plus de sarbatori, de ziua ei, masa si sucurile fiindu-i asigurata.

In 01.07.2009 le-am chemat sa le arat inregistrarile, la care nici una nu prea a avut de comentat, discutia cu bona am inregistrat-o sa o pot aduce proba in instanta.

Dupa aceea, am mers la protectia copilului, unde am primit ajutor pentru partea de consiliere psihologica, Andrei fiind joi programat pentru a doua sedinta singur cu doamna psiholog, iar ulterior m-am prezentat cu laptopul in brate la sectia 25 politie unde am depus plangerea penala impotriva acestei femei (tot stau si ma intreb cum a ajuns atat de inraita, cum a putut sa se comporte asa cu copii mei avand in vedere ca si ea are un baiat).

Pana in prezent, politia le-a interogat pe cele doua femei, a intocmit dosarul si lil va trimite mai departe la procuror.

Toata lumea ma intreaba cum am putut sa nu o omor in bataie. Le raspund ca daca o bateam, durerile treceau, daca o omoram, copii mei ramaneau fara mama, asa ca am strans toata puterea si determinarea de care am fost in stare si m-am abtinut pentru a putea sa o dau pe mana justitiei. Si am de gand sa o tarai prin tribunale si sa ii iau toti banii pe care i-a primit in anul acesta si sa reusesc ca macar un post tv sa dea macar unul din momentele in care imi chinuie copii, astfel incat alta mama sa nu o mai lase langa copilul ei. Si poate si fiul ei va afla de ce este in stare mama lui si nu ii va lasa nepotul pe mana.
Asa ca acum ma chinui sa strang bani de avocat, incerc sa trimit la posturile mai mari imaginile si incerc sa uit tipetele copiilor mei pe care le aud tot timpul....

Andrei(04.02.2005),
Alexia(10.10.2006) si mamica Gabi
Go to the top of the page

+Quote Post
ddalex
mesaj Jul 28 2009, 03:59 PM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 23
Inscris: 27-February 09
Utilizatorul numarul: 6 766

Citeaza (Dia @ Jul 28 2009, 01:31 PM) *
Acest mesaj este de pe Forumul Despre copii . Am ramas traznita cand am vazut ce s-a intamplat.

Ma asteptam sa vad picioare'n cap, umeri dizlocati, grozavii. Un tras de ureche si o pereche de palme dupa ceafa, nimica mai mult.

Neplacut, admit, si nu te astepti la asemenea tratament de la bone pe care le platesti cu atati bani; dar nici sa facem atat de mare isterie nu cred ca era cazul. Mamica a procedat corect la concedierea si reclamarea la politie, dar sa vii pe net sa incepi sa scrii mesaje lacrimogene, si sa te vaieti ca parca ti-ar fi omorat careva odoarele in bataie, asta este exagerare buna pentru privitoarele la telenovela.

+Quote Post
Vizitator_bibika.
mesaj Jul 28 2009, 04:44 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (ddalex @ Jul 28 2009, 03:59 PM) *
Ma asteptam sa vad picioare'n cap, umeri dizlocati, grozavii. Un tras de ureche si o pereche de palme dupa ceafa, nimica mai mult.

Neplacut, admit, si nu te astepti la asemenea tratament de la bone pe care le platesti cu atati bani; dar nici sa facem atat de mare isterie nu cred ca era cazul. Mamica a procedat corect la concedierea si reclamarea la politie, dar sa vii pe net sa incepi sa scrii mesaje lacrimogene, si sa te vaieti ca parca ti-ar fi omorat careva odoarele in bataie, asta este exagerare buna pentru privitoarele la telenovela.

Amice, esti idiot ! La fel ca si restul de comenteaza in genul tau, oameni neteziti la creier de Epoca de aur.

+Quote Post
Vizitator_corect.
mesaj Jul 29 2009, 05:55 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (bibika @ Jul 28 2009, 04:44 PM) *
Amice, esti idiot ! La fel ca si restul de comenteaza in genul tau, oameni neteziti la creier de Epoca de aur.

Foarte bine facuta descrierea!

Eu insa ma intreb daca acel filmulet este singurul sau mai exista si altele.

Mi se pare de admirat reactia mamicii; oare cati parinti dupa ce ar descoperi asa ceva nu ar fi sarit sa bata bona?

+Quote Post
ddalex
mesaj Jul 29 2009, 06:35 AM
Mesaj #5

Membru
**

Citeaza (corect @ Jul 29 2009, 05:55 AM) *
Foarte bine facuta descrierea!

Eu insa ma intreb daca acel filmulet este singurul sau mai exista si altele.

Mi se pare de admirat reactia mamicii; oare cati parinti dupa ce ar descoperi asa ceva nu ar fi sarit sa bata bona?

Mi se pare corect, ideile in Romania sunt contracarate ad hominem.

Sa ma invat minte sa particip pe forumuri.

+Quote Post
Vizitator_Jan.
mesaj Jul 29 2009, 07:41 AM
Mesaj #6

Guests

Dupa cum foarte bine a scris cineva, esti un mare idiot. Chiar te rugam sa nu mai scri pe forumuri, scutesti lumea de prostia ta.

+Quote Post
Vizitator_spataru'.
mesaj Jul 29 2009, 09:57 AM
Mesaj #7

Guests

as fi foarte curios sa stiu ce face acum mamica gabi cu cei doi ''puiuti de om '' pe care-i iubeste atat de mult . adica ce masuri a luat . daca a schimbat bona atunci sigur e o mamica'' buna ''.decat sa se duca la birou si sa caute sa faca ,cariera mai bine ar sta si ar creste si educa copiii aceia care au nevoie de iubirea mamei si tatalui ca sa creasca normal .orice copil doreste sa comunice cu parintii . bonele oricat ar fi de bune sunt niste persoane straine .un copil nu se poate lega afectiv de o bona ca de mama ,si nici un parinte normal nu ar dori asta. de aceea mamele au datoria fata de copii in primul rand ,apoi fata de societate , sa-si creasca si sa-si educe singure copiii . cred ca nici un sacrificiu nu e prea mare cand e vorba de copii. si nici nu cred ca aceasta ''mama'' nu-si poate permite sa stea acasa din motive financiare .cel putin pana ajung copiii sa mearga la scoala si se fac mai mari ,mama trebuie sa stea cu ei si sa-i creasca cu dragoste . daca-i lasati pe mana bonelor ,sa nu va mai mirati de ce sunt tot felul de tineri care nu au nimic in comun cu bunul simt ,rusine ,respect etc.daca a facut scoala si vrea cariera atunci sa nu faca copii.de ce sa-i faci si sa-i dai la altii sa ti-i creasca ? ca sa te dai mare ca ai copii ? cine face copii si nu ii creste nu e un parinte bun .si se va veda peste ani ce vor face copiii crescuti de bone . probabil nici copiii nu se vor simti vinovati atunci cand ii vor arunca pe parinti intr-un azil de batrani ,ca doar vor avea si ei cariere de facut .

+Quote Post
Vizitator_matrix.
mesaj Jul 29 2009, 10:57 AM
Mesaj #8

Guests

@spataru: Cred ca este rezonabil ca o mama sa stea acasa 2 ani in concediul de crestere a copilului, dar sa-i ceri sa renunte la viata profesionala mai mult cred ca este exagerat. Am un prieten care a ajuns la concluzia ca oricat de profesionista ar fi bona, tot bunicul/bunica va avea grija mai mare de copil (inclusiv dpdv al afectiunii cu care il inconjoara). Este si cazul acestui prieten. Pe de alta parte, nu neg ca sunt si exceptii.
Am mai auzit si alte grozavii legate de bone: parintii copilului nu stiau de ce este asa de agitat si energic seara, cand vin ei de la serviciu. De ce? Bona ii dadea somnifer (fenobarbital parca) sa doarma linistit toata ziua si, ca urmare, seara avea acea stare de agitatie.
@ddalex: Intr-adevar, bona nu le rupea mainile si nici nu le spargea capetele acelor copii, dar cred ca dincolo de agresiunea fizica, mai grave sunt consecintele psihologice. Nu atat gradul de violenta conteaza aici, cat stresul la care sunt supusi acei copii. Retin din cele scrise de mama ca in momentul in care era certat, baiatul reactiona ridicand mainile, deci se astepta sa fie lovit, ceea ce este deja grav.

+Quote Post
Vizitator_crv.
mesaj Jul 29 2009, 11:08 AM
Mesaj #9

Guests

Hai ca mi-a placut ce descriere a facut mamitzica.... "o femeia intelectuala" "2 copii inteligenti " (desii au 2 respectiv 4 ani... lasa-ma sa ghicesc IQ 160 cel putin.. gresesc ?? )
intrebare : pai daca are 2 copii se presupune (ca tot e inteligenta) ca ar avea si un sot, corect??? sa nu mai spun de parinti.. sau de socrii.... pai cu toate variantele astea + varianta cresa/gradinita (chiar si pt cea mica) cum mama draq ai ajuns sa le cauti bona???
orice gradinitza iti tine copii pana la 6 chiar si 7.. stiu din experienta chestia asta.... sau chiar nu poate pleca cu o ora mai devreme de la birou sa isi i-a copii in timp util ??
sincer acest gen de mama imi provoaca numai scarba.... "eu trebe sa ma duc la birou, caci am o cariera extra-super-mega importanta si daca nu ma duc se duce draq toata tzara asta"... hai sictir..

+Quote Post
Vizitator_pavel.
mesaj Jul 29 2009, 11:12 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (spataru' @ Jul 29 2009, 09:57 AM) *
as fi foarte curios sa stiu ce face acum mamica gabi cu cei doi ''puiuti de om '' pe care-i iubeste atat de mult . adica ce masuri a luat . daca a schimbat bona atunci sigur e o mamica'' buna ''.decat sa se duca la birou si sa caute sa faca ,cariera mai bine ar sta si ar creste si educa copiii aceia care au nevoie de iubirea mamei si tatalui ca sa creasca normal .orice copil doreste sa comunice cu parintii . bonele oricat ar fi de bune sunt niste persoane straine .un copil nu se poate lega afectiv de o bona ca de mama ,si nici un parinte normal nu ar dori asta. de aceea mamele au datoria fata de copii in primul rand ,apoi fata de societate , sa-si creasca si sa-si educe singure copiii . cred ca nici un sacrificiu nu e prea mare cand e vorba de copii. si nici nu cred ca aceasta ''mama'' nu-si poate permite sa stea acasa din motive financiare .cel putin pana ajung copiii sa mearga la scoala si se fac mai mari ,mama trebuie sa stea cu ei si sa-i creasca cu dragoste . daca-i lasati pe mana bonelor ,sa nu va mai mirati de ce sunt tot felul de tineri care nu au nimic in comun cu bunul simt ,rusine ,respect etc.daca a facut scoala si vrea cariera atunci sa nu faca copii.de ce sa-i faci si sa-i dai la altii sa ti-i creasca ? ca sa te dai mare ca ai copii ? cine face copii si nu ii creste nu e un parinte bun .si se va veda peste ani ce vor face copiii crescuti de bone . probabil nici copiii nu se vor simti vinovati atunci cand ii vor arunca pe parinti intr-un azil de batrani ,ca doar vor avea si ei cariere de facut .

Corecte observatiile de mai sus. Daca varianta cu bunici nu este aplicabila, exista si varianta gradinite particulare(cu program 8-18), unde pentru aprox aceeasi suma cei doi copii(inclusiv cel de 2 ani) poate creste intr-un mediu social in care sa invete multe lucruri interesante, sa fie supravegheat de educatoare cu studii in domeniu, sa exerseze abc-ul unei limbi straine,...etc.
Nu va asteptati de la o bona care probabil la viata ei a fost textilista la Apaca sau strungar la Electromagnetica sa va inlocuiasca cu succes in educarea copiilor

+Quote Post
Vizitator_rakkone.
mesaj Jul 29 2009, 11:30 AM
Mesaj #11

Guests

Observ cu stupoare modul tampit de gandire al multora de mai sus: Problema lor nu e ca un strain platit cu bani grei sa ii ingrijeasca pe copii ii bate pe ascuns, problema lor e ca femeia se duce la serviciu. Gandire tipica de bou cu maxim liceu industrial la baza, provenit din familie cu mama casnica si tata betiv care o cotonogea dar care a a ramas cu boul pentru ca "ce sa ii fac, e omul meu, asa e mai bine pentru copii". Banuiesc ca nevestele va merg ca la olteni, la 3 metri in spate, sa isi stie locul. Si mai banuiesc ca teoria voastra asupra violului este ca alea violate sunt violate in general din vina lor, ca umbla ale dracu provocator imbracate, dau din fund, se machiaza, etc. E plina tara de macho din astia de mucava

+Quote Post
Vizitator_spataru'.
mesaj Jul 29 2009, 11:35 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (pavel @ Jul 29 2009, 11:12 AM) *
Corecte observatiile de mai sus. Daca varianta cu bunici nu este aplicabila, exista si varianta gradinite particulare(cu program 8-18), unde pentru aprox aceeasi suma cei doi copii(inclusiv cel de 2 ani) poate creste intr-un mediu social in care sa invete multe lucruri interesante, sa fie supravegheat de educatoare cu studii in domeniu, sa exerseze abc-ul unei limbi straine,...etc.
Nu va asteptati de la o bona care probabil la viata ei a fost textilista la Apaca sau strungar la Electromagnetica sa va inlocuiasca cu succes in educarea copiilor

nu prea conteaza ca a fost textilista sau altceva . orice bona vine la ''servici'' . aici este vorba de ceva mult mai pretios decat un loc de munca .e vorba de copii . este vorba de ceva ce numai daca esti mama poti sa simti fata de copilul tau . si nici nu trebuie sa stai cu el pana se insoara . poti sa sacrifici cativa ani din viata ca sa oferi copilului tau tot ceea ce are nevoie la varsta aceasta mica . apoi du-te si fa ce cariera vrei si ceea ce ai investit in copii se va intoarce la tine .multe mamici nu realizeaza ca asa cum cresc copiii acum asa vor primi la varsta cand copiii trebuie sa ingrijeasca de parinti .ca asta este viata .

+Quote Post
ddalex
mesaj Jul 29 2009, 11:50 AM
Mesaj #13

Membru
**

Citeaza (matrix @ Jul 29 2009, 10:57 AM) *
@ddalex: Intr-adevar, bona nu le rupea mainile si nici nu le spargea capetele acelor copii, dar cred ca dincolo de agresiunea fizica, mai grave sunt consecintele psihologice. Nu atat gradul de violenta conteaza aici, cat stresul la care sunt supusi acei copii. Retin din cele scrise de mama ca in momentul in care era certat, baiatul reactiona ridicand mainile, deci se astepta sa fie lovit, ceea ce este deja grav.

Nu am contestat niciodata plangerea privind comportamentul bonei, sau traumele suferite de copii. Am deplans numai formularea panicarda si inadecvata a situatiei de catre mama. Mai ca-mi era frica sa deschid filmuletul respectiv, de teama sa nu fiu oripilat.

Nu spun ca situatia nu trebuia facuta publica - desi nu imi dau seama de avantajele sau dezavantajele publicitatii, dar modul in care a fost facuta publica, cersind simpatie cu orice pret, cu o descriere in totala neconcordanta cu ce se vede, imi aduce aminte mai degraba de stirile de la ora 5 decat de o discutie calma si civilizata. O sa zica comentatori pe aici "ce calm si civilizat, trebuia sa-i rupa capul bonei", dar mie personal mi se pare mai potrivita o formulare de tipul "Bona Cutarescu Cutare pe care am angajat-o cu bani buni imi bate copii, aveti grija la ce faceti voi", decat "Doi puiuti de om au avut suferinte ingrozitoare...".

Dar traim in Romania unde cea mai mare audienta o are Dan Diaconescu "Senzational" si stirile-bomba cu cate schingiuri s'au mai petrecut pe sosea. Asa ca nu ma pot astepta ca discutiile ponderate sa-si faca loc pe forumuri, decat in cazuri speciale.

+Quote Post
corect
mesaj Jul 29 2009, 04:17 PM
Mesaj #14

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (spataru' @ Jul 29 2009, 11:35 AM) *
nu prea conteaza ca a fost textilista sau altceva . orice bona vine la ''servici'' . aici este vorba de ceva mult mai pretios decat un loc de munca .e vorba de copii . este vorba de ceva ce numai daca esti mama poti sa simti fata de copilul tau . si nici nu trebuie sa stai cu el pana se insoara . poti sa sacrifici cativa ani din viata ca sa oferi copilului tau tot ceea ce are nevoie la varsta aceasta mica . apoi du-te si fa ce cariera vrei si ceea ce ai investit in copii se va intoarce la tine .multe mamici nu realizeaza ca asa cum cresc copiii acum asa vor primi la varsta cand copiii trebuie sa ingrijeasca de parinti .ca asta este viata .

Si dupa tine ce ar trebui sa faca o mama, sa stea 7 ani acasa sa creasca copii si intre timp sa nu aiba ce sa le dea de mancare pentru ca salariul tatalui nu ajunge? Stiind ca daca s-ar intoarce la birou ar putea castiga un salariu bun? Si daca e divortata sau vaduva? Sta acasa si moare de foame? Atunci de ce mai exista bone, gradinite, crese, obligatia angajatorului sa iti pastreze locul de munca dupa intoarcerea din concediul de ingrijire al copilului?

+Quote Post
Vizitator_spataru'.
mesaj Jul 29 2009, 04:31 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (corect @ Jul 29 2009, 04:17 PM) *
Si dupa tine ce ar trebui sa faca o mama, sa stea 7 ani acasa sa creasca copii si intre timp sa nu aiba ce sa le dea de mancare pentru ca salariul tatalui nu ajunge? Stiind ca daca s-ar intoarce la birou ar putea castiga un salariu bun? Si daca e divortata sau vaduva? Sta acasa si moare de foame? Atunci de ce mai exista bone, gradinite, crese, obligatia angajatorului sa iti pastreze locul de munca dupa intoarcerea din concediul de ingrijire al copilului?

mai omule ,citeste tot si abia apoi arunca-te sa comentezi . aceasta doamna are bani pentru ca sa plateasca bona ,sa-i dea bonusuri de sarbatori ,etc . in plus are bani sa plateasca o alta femeie ca sa faca menaj . nu poate oricine sa-si permita sa plateasca doua femei pe luna ca sa-i tina casa si copiii in ordine .

pe vremea lui ceausescu mamele se duceau la munca dupa 4 luni de stat cu bebelusul acasa . era o adevarata tragedie .acum nu ne mai obliga nimeni sa facem la fel .numai ca pe unele mame le'' obliga ''setea de a face cariera in zilele noastre.

banii pe care-i da la bone si la menajera ,sunt banii luati de la servici . un fel de 'ce iei pe mere ,dai pe pere '

hai sa fim seriosi ,ce spui tu nu se aplica in cazul de fata ..

+Quote Post
Vizitator_clutch.
mesaj Jul 29 2009, 04:53 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (ddalex @ Jul 29 2009, 11:50 AM) *
Nu am contestat niciodata plangerea privind comportamentul bonei, sau traumele suferite de copii. Am deplans numai formularea panicarda si inadecvata a situatiei de catre mama. Mai ca-mi era frica sa deschid filmuletul respectiv, de teama sa nu fiu oripilat.

Nu spun ca situatia nu trebuia facuta publica - desi nu imi dau seama de avantajele sau dezavantajele publicitatii, dar modul in care a fost facuta publica, cersind simpatie cu orice pret, cu o descriere in totala neconcordanta cu ce se vede, imi aduce aminte mai degraba de stirile de la ora 5 decat de o discutie calma si civilizata. O sa zica comentatori pe aici "ce calm si civilizat, trebuia sa-i rupa capul bonei", dar mie personal mi se pare mai potrivita o formulare de tipul "Bona Cutarescu Cutare pe care am angajat-o cu bani buni imi bate copii, aveti grija la ce faceti voi", decat "Doi puiuti de om au avut suferinte ingrozitoare...".

Dar traim in Romania unde cea mai mare audienta o are Dan Diaconescu "Senzational" si stirile-bomba cu cate schingiuri s'au mai petrecut pe sosea. Asa ca nu ma pot astepta ca discutiile ponderate sa-si faca loc pe forumuri, decat in cazuri speciale.

Prietene iti doresc tie sa fi mai calm decat mamica respectiva intr-o situatie de genul asta. Ai putea sa il inveti cate ceva pe istericul ala de Dalai Lama...
Sincer ma mir ca nu le-a rupt oasele bonei si menajerei.
Revenind la subiect, nu cred ca un om intreg la minte si cu o scara de valori corecta ar putea sa aprobe in vreun fel corectia fizica a unui copil (mai ales la o asa varsta frageda). La fel de gresit este sa tipi la el si sa il faci in toate felurile. Si mai rau cand faci un melanj din astea doua. Nu vorbesc din auzite, nu parafrazez din "cosmo" si nici nu incerc sa fac psihologie ieftina. Am trecut si eu prin chestii de genul asta in copilarie. Multi din cei care aproba asemenea comportament vis-a-vis de copii se plang de adolescentii agresivi si impertinenti. Let me clue you pentru ca am fost acolo: cand depinzi de anumiti adulti care te abuzeaza fizic si verbal acumulezi o mare cantitate de furie. La varsta adolescentei cand esti pe cale sa devi un tanar adult iti dai seama ca esti din punct de vedere fizic mai capabil decat multi adulti. Combinand certitudinea asta cu hormonii si ideile tampite induse de acestia ajungi la concluzia ca poti face cam ce iti da prin cap atunci cand nu esti sub supravegherea "zbirilor". Si cum nu ai invatat niciodata ce este aia discutie si argumente si rabdarea de a purta o conversatie cu cineva care te dezaproba modul tau de a rezolva lucrurile e unul singur: violenta. Mai sunt bineinteles si cealalta suma de adolescenti care au impresia ca pot face ce le da prin cap pentru ca nimeni nu le-a corectat comportamentul vreodata, dar credeti-ma ca procentul este mult mai mic. Probabil ca as putea sa scriu pagini multe pe marginea subiectului in discutie dar au facut-o altii mult mai breji decat mine. Cei care spun ca nu lasa urme si traume o bataitza din cand in cand se insala amarnic. In cazul meu (desi abuzurile suferite au fost cele standard intr-o familie romaneasca normala de pe vremea lu' impuscatu): mi-au trebuit ani de zile sa accept o relatie normala cu parintii mei, am fost un copil si un adolescent foarte agresiv, am 33 de ani (sotie, copil, "cariera", responsabilitati, mi-am inceput o afacere pe cont propriu etc) si inca exista o bariera intre mine si "adulti" si cine trece de bariera neinvitat se cam risca. Inchipuiti-va cam ce usor imi este la 33 de ani sa interactionez cu atatia "adulti" mult ore pe zi in fiecare zi. Numarati doar de cate ori am scris cuvantul "adulti". In mod sigur copilul meu nu va avea cu mine discutii terminate in "faci ca mine ca asa am spus eu ca sunt tac'tu!!!"
Sper ca nu v-am plictisit prea rau dar poate foloseste cuiva ce am scris.
Mamicii in cauza toata simpatia mea si a sotiei mele.

+Quote Post
corect
mesaj Jul 29 2009, 07:31 PM
Mesaj #17

Membru veteran

Citeaza (spataru' @ Jul 29 2009, 04:31 PM) *
mai omule ,citeste tot si abia apoi arunca-te sa comentezi . aceasta doamna are bani pentru ca sa plateasca bona ,sa-i dea bonusuri de sarbatori ,etc . in plus are bani sa plateasca o alta femeie ca sa faca menaj . nu poate oricine sa-si permita sa plateasca doua femei pe luna ca sa-i tina casa si copiii in ordine .

pe vremea lui ceausescu mamele se duceau la munca dupa 4 luni de stat cu bebelusul acasa . era o adevarata tragedie .acum nu ne mai obliga nimeni sa facem la fel .numai ca pe unele mame le'' obliga ''setea de a face cariera in zilele noastre.

banii pe care-i da la bone si la menajera ,sunt banii luati de la servici . un fel de 'ce iei pe mere ,dai pe pere '

hai sa fim seriosi ,ce spui tu nu se aplica in cazul de fata ..

Si crezi ca femeia aia castiga doar cat dadea bonei si menajerei asa ca "ce ia pe mere da pe pere"? In mod sigur baietelul, care era la gradinita, era la una particulara deci inca vreo 800 RON minim, si cand dai peste 2000 RON pentru educatia copilului inseamna ca ai minim 1500 Euro venit net. Altfel nu ai avea cum. Iar pentru banii astia se munceste la greu nu ca pe vremea lui ceasca.
Vai, atunci se duceau dupa 4 luni la munca, inseamna ca si acum sa faca la fel? Vai, atunci toti luau cam acelasi salariu, acum suna frustrant faptul ca unii castiga mai mult? Asta este, ghinion pentru cei care nu sunt dispusi sa munceasca si nici nu-i duce capul.

+Quote Post
Vizitator_spataru'.
mesaj Jul 30 2009, 12:16 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (corect @ Jul 29 2009, 07:31 PM) *
Si crezi ca femeia aia castiga doar cat dadea bonei si menajerei asa ca "ce ia pe mere da pe pere"? In mod sigur baietelul, care era la gradinita, era la una particulara deci inca vreo 800 RON minim, si cand dai peste 2000 RON pentru educatia copilului inseamna ca ai minim 1500 Euro venit net. Altfel nu ai avea cum. Iar pentru banii astia se munceste la greu nu ca pe vremea lui ceasca.
Vai, atunci se duceau dupa 4 luni la munca, inseamna ca si acum sa faca la fel? Vai, atunci toti luau cam acelasi salariu, acum suna frustrant faptul ca unii castiga mai mult? Asta este, ghinion pentru cei care nu sunt dispusi sa munceasca si nici nu-i duce capul.

probabil ca nu ai copii de vorbesti asa ,iar daca ai si-i educi ca doamna de mai sus ,atunci sa fii sanatos . sa-ti aduci aminte de discutia asta ,atunci cand copilul tau va fi adolescent . sa-ti dai raspunsuri la fel de inteligente atunci . frustrarile de care vorbesti sunt in totalitate ale tale .

+Quote Post
Vizitator_corect.
mesaj Jul 30 2009, 12:56 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (spataru' @ Jul 30 2009, 12:16 PM) *
probabil ca nu ai copii de vorbesti asa ,iar daca ai si-i educi ca doamna de mai sus ,atunci sa fii sanatos . sa-ti aduci aminte de discutia asta ,atunci cand copilul tau va fi adolescent . sa-ti dai raspunsuri la fel de inteligente atunci . frustrarile de care vorbesti sunt in totalitate ale tale .

Te inseli amarnic. Am copil, si chiar de varsta unuia dintre copiii doamnei cu pricina. Poate de aceea o si inteleg atat de bine. Spre deosebire de dansa eu am ales o gradinita particulara unde am cum sa verific ce face copilul meu de la birou.
Un copil poate fi educat foarte bine cu vorba buna si pedepse conform varstei lui, nu cu bataie. Daca un adult are nevoie sa bata un copil ca sa il "educe" inseamna ca acel adult nu stie sa educe.

+Quote Post
psychedeli
mesaj Nov 5 2009, 07:29 PM
Mesaj #20

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 5-November 09
Utilizatorul numarul: 14 469

Totul revine mereu la familie...atunci cand vorbim despre nevoile copiilor in afara orelor de gradinita sau de scoala. Pe langa asistenta educationala, copii trebuie sa intre in contact cu adultii din propria familie sau rude apropiate in care poti avea incredere. Apelam la straini care sa faca ceea ce numai un parinte poate face? Este de datoria parintilor sa intre in contact cu copii lor, sa-i iubeasca, sa-i respecte, sa-i disciplineze, sa le acorde atentie si sa-i ingrijeasca. Asta nu e treaba nici unei doici sau bone. Parintii predau stafeta altora cand chiar ei ar trebui sa fie alaturi de copii lor.
Adolescentii de astazi sunt victimele crizei psihice - sinucideri, depresii, tulburari de alimentatie, dependenta de droguri- ca sa numim doar cateva. Care sunt concluziile pe care trebuie sa le traga din acest fapt adultii, pentru a-si ajuta mai mult copiii?
Oare ptr. a te considera un parinte bun trebuie doar sa gasesti cea mai buna gradinita, cea mai eficienta bona, cel mai in voga curs de dans si sala de gimnastica?

Psiholog Delia Ciobancan

+Quote Post
Vizitator_Ana Maria.
mesaj Dec 26 2009, 07:17 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (psychedeli @ Nov 5 2009, 07:29 PM) *
Totul revine mereu la familie...atunci cand vorbim despre nevoile copiilor in afara orelor de gradinita sau de scoala. Pe langa asistenta educationala, copii trebuie sa intre in contact cu adultii din propria familie sau rude apropiate in care poti avea incredere. Apelam la straini care sa faca ceea ce numai un parinte poate face? Este de datoria parintilor sa intre in contact cu copii lor, sa-i iubeasca, sa-i respecte, sa-i disciplineze, sa le acorde atentie si sa-i ingrijeasca. Asta nu e treaba nici unei doici sau bone. Parintii predau stafeta altora cand chiar ei ar trebui sa fie alaturi de copii lor.
Adolescentii de astazi sunt victimele crizei psihice - sinucideri, depresii, tulburari de alimentatie, dependenta de droguri- ca sa numim doar cateva. Care sunt concluziile pe care trebuie sa le traga din acest fapt adultii, pentru a-si ajuta mai mult copiii?
Oare ptr. a te considera un parinte bun trebuie doar sa gasesti cea mai buna gradinita, cea mai eficienta bona, cel mai in voga curs de dans si sala de gimnastica?

Psiholog Delia Ciobancan

Sunteţi în eroare, stimată doamnă psiholog, şi faptul că sunteţi psiholog este şi mai grav!
Eu am stat cu fetiţa mea până la 3 ani, apoi am dat-o la grădiniţă, unde a fost bine un timp. Într-o zi n-a mai vrut să meargă la grădi. Şi mi-a povestit cum o ciupeşte educatorarea de bărbie.
Am avut şi bone, tot după ce-a făcut 3 ani, una mai catastrofală ca alta, dar aveam bone pentru că lucram în ture şi erau după-mese când nu eram acasă.
Ce trebuia să fac, să stau cu ea până când mergea la şcoală?!Să n-o dau la grădiniţă? Copilul trebuie să meargă la grădiniţă, să înveţe să se joace, să împartă jucrăriile cu alţi copii. Să o fi lăsat singură după-masa?!
Şi mai ştiu despre o grădiniţă unde copii erau închişi în beci, ca să fie pedepsiţi.
Părintele nu poate sta tot timpul cu copilul. Dar trebuie să creeze o relaţie bazată pe seriozitate, încredere, o relaţie în care copilului să nu-i fie frică să-i spună mamei orice lucru. Eu o auzeam pe fetiţa mea spunând prietenelor ei: "Fii atentă, asta mi-a spus-o mama. Dacă mama spune..."
Fiica mea are acum 24 de ani şi eu sunt prietena ei şi prietena prietenelor ei.

+Quote Post
Vizitator_unu' anume.
mesaj Dec 26 2009, 11:22 PM
Mesaj #22

Guests

in fiecare zi vad tot felu de mame care au grija ca "puiutii" lor sa nu pateasca nimic, sa fie mereu curati, ii indoapa de vitamine, ii duc la tot felu de gradinite particulare, nu ii lasa niciodata SINGURI...nici acasa, nici afara. Pana si locurile de joaca sunt facute in asa fel cei mici sa nu pateasca nimic!! ... Dragilor... cand eram mic mama si tatal meu lucrau 8-12h/zi iar eu si sora mea (putin mai mare) ramaneam SINGURI acasa. Afara in fata blocului ieseam SINGURI de pe la vreo 6-7ani. La scoala ne duceam SINGURI... rezultatul? aproape niciodata bolnavi, am invatat sa ne descurcam singuri, sa ne facem mancare singuri, sa nu cerem toata ziua bani ca vrem aia aia aia...si ii stiam pe parinti de frica chiar daca nu ne "bateau". Doar de cateva ori am incasat o palma si asta ca facusem ceva destul de grav... La scoala invatatoarea ne batea in fiecare zi....se umflau mainile de la cate indicatoare luam...ca sa nu zic de palme dupa ceafa... Am luat premiu in fiecare an pana in clasa a 8-a...am intrat la cel mai bun liceu din sector....si acum sunt anul 3 la universitatea de constructii la buget. Va rog frumos sa faceti o comparatie cu generatia "mea" si cea de "astazi". Am avut multe discutii cu tineri de 14-15 ani care nici nu au auzit de lucruri esentiale... nu au auzit de holocust, nu stiu puntele cardinale, etc; ca sa nu zic ca nu stiu sa isi faca nici macar niste oua sau cartofi prajiti. Ce hal de oameni sunt acesti asa-zisi 'premianti' ai zilelor noastre. Faceti bine si lasati copii sa se descurce singuri, altfel vor devenii niste HANDICAPATI !!

+Quote Post
Vizitator_Ana Maria.
mesaj Dec 28 2009, 09:13 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (unu' anume @ Dec 26 2009, 11:22 PM) *
Faceti bine si lasati copii sa se descurce singuri, altfel vor devenii niste HANDICAPATI !!

Sau măcar să aibe impresia că se descurcă singuri! Eu de la 4 ani am lăsat-o pe fiica mea "singură" afară. Nu ştia că sunt şi eu pe aproape.

+Quote Post
Vizitator_re anamaria.
mesaj Dec 28 2009, 12:02 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Ana Maria @ Dec 26 2009, 07:17 AM) *
Sunteţi în eroare, stimată doamnă psiholog, şi faptul că sunteţi psiholog este şi mai grav!
Eu am stat cu fetiţa mea până la 3 ani, apoi am dat-o la grădiniţă, unde a fost bine un timp. Într-o zi n-a mai vrut să meargă la grădi. Şi mi-a povestit cum o ciupeşte educatorarea de bărbie.
Am avut şi bone, tot după ce-a făcut 3 ani, una mai catastrofală ca alta, dar aveam bone pentru că lucram în ture şi erau după-mese când nu eram acasă.
Ce trebuia să fac, să stau cu ea până când mergea la şcoală?!Să n-o dau la grădiniţă? Copilul trebuie să meargă la grădiniţă, să înveţe să se joace, să împartă jucrăriile cu alţi copii. Să o fi lăsat singură după-masa?!
Şi mai ştiu despre o grădiniţă unde copii erau închişi în beci, ca să fie pedepsiţi.
Părintele nu poate sta tot timpul cu copilul. Dar trebuie să creeze o relaţie bazată pe seriozitate, încredere, o relaţie în care copilului să nu-i fie frică să-i spună mamei orice lucru. Eu o auzeam pe fetiţa mea spunând prietenelor ei: "Fii atentă, asta mi-a spus-o mama. Dacă mama spune..."
Fiica mea are acum 24 de ani şi eu sunt prietena ei şi prietena prietenelor ei.

Esti la fel ca majoritatea romanilor, romani care nu-si mai cunosc lungul nasului si au strasnica senzatie ca se pricep la toate!
Cu alte cuvinte, nu cred ca ai inteles mesajul d-nei psiholog.
Totodata, pot sa pun pariu ca fiica ta nu-ti spune chiar tot chiar daca esti cea mai buna prietena ai ei (parerea ta).
In concluzie, hai sa fim seriosi.

+Quote Post
Vizitator_Ana Maria.
mesaj Dec 29 2009, 05:38 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (re anamaria @ Dec 28 2009, 12:02 PM) *
Esti la fel ca majoritatea romanilor, romani care nu-si mai cunosc lungul nasului si au strasnica senzatie ca se pricep la toate!
Cu alte cuvinte, nu cred ca ai inteles mesajul d-nei psiholog.
Totodata, pot sa pun pariu ca fiica ta nu-ti spune chiar tot chiar daca esti cea mai buna prietena ai ei (parerea ta).
In concluzie, hai sa fim seriosi.

Cred că îmi cunosc foarte bine lungul nasului. Nu mă pricep la toate, nici la a creşte un copil nu m-am priceput prea bine, de aceea m-am sfătuit mereu cu psihologi şi i-am ascultat. Deci mi-am cunoscut foarte bine limitele şi am dorit să le depăşesc!
Nu am înţeles mesajul? Nu cred. Faptul că o femeie are nevoie de un serviciu nu l-a înţeles psiholoaga ta. Nu poţi sta tot timpul acasă, oricât ai vrea, mai ales dacă nu ai o casă, nu ai cine să te ajute material, oricât ţi-ai dori asta. Şi câte familii se mai descurcă astăzi cu un singur serviciu?
Nu e mai înţelept să nu îi judeci pe alţii?
Te-ai băgat ca musca-n lapte. O cunoşti pe fiica mea, ca să ştii ce părere are despre mine? Cre dă nu, dar tragi concluzii!

+Quote Post
Vizitator_Lavinia.
mesaj Dec 31 2009, 11:15 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (psychedeli @ Nov 5 2009, 07:29 PM) *

Psiholog Delia Ciobancan

Eu cred că numai un părinte anormal predă ştacheta dacă poate sta acasă cu copilul lui.
Puneţi problema realist, doamnă, trăim în România, avem nevoie de două salarii, şi chiar aşa ne descurcăm de multe ori la limită...
Ce să mai spun când ai şi o rată la bancă... Sau ar trebui să locuim în nori?! Nu suntem toţi norocoşi să stăm cu părinţi, sau măcar într-un oraş cu părinţii şi cu rudele! Măcar unii dăm banii la bancă pentru o casă, alţii dau grămada de bani şi stau cu chirie...
Vrei nu vrei, tot trebuie să mai apelezi la cineva, chiar dacă duci copilul la grădiniţă, căci programul de lucru nu coincide cu cel de la grădiniţă. Mai ai apoi de făcut şi piaţa, cine să o facă?! Mai stai uneori şi peste program, că aşa e în economia de piaţă...
Care mamă sănătoasă la cap nu ar prefera să stea cu puiul ei şi să se bucure de fiecare clipă petrecută împreună? Sau să nu mai facem copii decât după 40 de ani?! Nici asta nu cred că este o soluţie.

+Quote Post
corect
mesaj Dec 31 2009, 12:03 PM
Mesaj #27

Membru veteran

Citeaza (Lavinia @ Dec 31 2009, 11:15 AM) *
Eu cred că numai un părinte anormal predă ştacheta dacă poate sta acasă cu copilul lui.
Puneţi problema realist, doamnă, trăim în România, avem nevoie de două salarii, şi chiar aşa ne descurcăm de multe ori la limită...
Ce să mai spun când ai şi o rată la bancă... Sau ar trebui să locuim în nori?! Nu suntem toţi norocoşi să stăm cu părinţi, sau măcar într-un oraş cu părinţii şi cu rudele! Măcar unii dăm banii la bancă pentru o casă, alţii dau grămada de bani şi stau cu chirie...
Vrei nu vrei, tot trebuie să mai apelezi la cineva, chiar dacă duci copilul la grădiniţă, căci programul de lucru nu coincide cu cel de la grădiniţă. Mai ai apoi de făcut şi piaţa, cine să o facă?! Mai stai uneori şi peste program, că aşa e în economia de piaţă...
Care mamă sănătoasă la cap nu ar prefera să stea cu puiul ei şi să se bucure de fiecare clipă petrecută împreună? Sau să nu mai facem copii decât după 40 de ani?! Nici asta nu cred că este o soluţie.

Cu siguranta nu e o solutie. Ca si dupa 40 de ani trebuie sa muncesti din simplul motiv ca ai nevoie de bani. Iar sansele sa mai ai parinti in viata care sa te ajute si sa stea o ora - doua cu copilul cat faci tu altceva sunt mult mai mici ca la 20 si 30.

Aveti dreptate ca postul pe care l-ati citat e aberant. Nu ai cum sa stai acasa decat daca esti milionar in RON (sau Euro, USD etc) sau sotul castiga extrem de bine. Un copil de doi ani nu poate fi lasat singur in casa si atunci fie apelezi la bunici (daca are cine si se poate ocupa de el), fie la bona, fie la gradinita particulara. Ultimele doua solutii cam ard la buzunar, dar cand nu sunt bunici sau cand ei sunt foarte bolnavi nu ai alta optiune.
Mamica de la al carui caz a pornit topicul a ales varianta bona. Noi am ales varianta gradinita particulara. Pana acum s-a dovedit o alegere buna; unde "pana acum" inseamna un an si jumatate.

Indiferent de alegerea fiecarui parinte nici un copil nu merita sa treaca prin ce au trecut acei copii. Nu cred ca voi uita vreodata imaginea fetitei de nici trei ani ridicata de la masa, pusa in genunchi si lovita cu piciorul in spate de bona. Nu vreau sa ma gandesc cum as fi reactionat eu si sotul meu daca asa ceva s-ar fi intamplat copilului meu. Si nu imi pot imagina o pedeapsa suficient de dura pentru bona cu pricina.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_ALIN..
mesaj Jan 1 2010, 08:57 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Dia @ Jul 28 2009, 01:31 PM) *

CINE SE ASEAMANA SE ATRAG.... JIGODIILE ATRAG NUMAI JIGODII... II CUNOASTE BINE PE STAPANI ???

+Quote Post
Vizitator_diana.
mesaj Jan 20 2012, 09:31 PM
Mesaj #29

Guests

Cred ca abuzul ar trebui pedepsit aspru; dar, cu totii cred ca am mancat ceva papara...una la fund vreau sa zic. Asta nu ne-a omorat, ca dovada ca noi toti de aici suntem niste adulti cat de cat ok...a nu se confunda úna la fund'cu bataia....aia nu e rupta din rai.

+Quote Post
Vizitator_sclava.
mesaj Aug 24 2012, 07:16 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (diana @ Jan 20 2012, 09:31 PM) *
Cred ca abuzul ar trebui pedepsit aspru; dar, cu totii cred ca am mancat ceva papara...una la fund vreau sa zic. Asta nu ne-a omorat, ca dovada ca noi toti de aici suntem niste adulti cat de cat ok...a nu se confunda úna la fund'cu bataia....aia nu e rupta din rai.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd September 2018 - 09:56 PM