IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> House MD (dr. House), Cel mai fain serial
cameo
mesaj May 29 2008, 11:20 AM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 22
Inscris: 20-May 08
Utilizatorul numarul: 263

Ruleaza la AXN seria 2. In State se apropie de sfirsitul seriei 4.

E cel mai misto serial care ruleaza acum la noi. Scenaristii au reusit o excelenta imbinare intre mai multe genuri. Are drama de la cazurile medicale implicate, are suspans de la componenta "detectivistica" a investigatiilor desfasurate de echipa e medici a lui House, are foarte mult umor cel mai adesea din genul cinic :-).

Personajele sunt foarte bine construite, iar Gregory House este jucat magistral de britanicul Hugh Laurie. House e caracterul ambiguu si bun si rau in acelasi timp, se poarta ca un f. bastard cu pacietii, dar de cele mai multe ori resuseste sa-i vindece.

Conducind departamentul de "diagnosticare", House primeste mereu cazurile cele mai dificile si lupta cu boala/bacteria/vitusul/parazitul/toxina necunoscuta se duce contracronometru, ceea ce da suspansul fiecarui episod.

Daca v-ati plictisit de personajele pozitive, suportive si intelegatoare din Chicago Hope si ER, atunci va recomand sa incercati o intilnire cu Dr. House, un medic care isi uraste pacientii si evita cit de mult poate sa dea ochii cu ei. Daca gustati umorul negru veti ride in hohote la fiecare episod.
Go to the top of the page

+Quote Post
Cip2k
mesaj May 29 2008, 11:45 AM
Mesaj #2

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 26-May 08
De la: Romania se trage prostia.
Utilizatorul numarul: 629

Subscriu. Este un serial foarte bun si recomand tuturor. Umorul e de nota 10 combinat cu niste chestii destul de serioase si realiste despre medicina moderna de investigatie. Unele episoade chiar te pun pe ganduri si te intrebi... cate din aceste cazuri ar fi fost rezolvate de un diagnostician roman...

--------------------
"I'll try being nicer if you'll try being smarter."

+Quote Post
ozon
mesaj Jun 5 2008, 08:47 AM
Mesaj #3

Nou venit
*

Postari: 13
Inscris: 28-May 08
Utilizatorul numarul: 836

Am vazut si eu un episod. Nu prea cred ca voi deveni fan. Dar mi-a placut o chestie cand vine Doctor House asta si ii da unui mos care avea probleme cu intestinele o reteta pe care nu o sa i-o deconteze niciodata asigurarile sociale: doua tigari pe zi.
Mosul socat il intreaba : Pai, nu dau dependenta?
"Tot atat pe cat dau majoritatea medicamentelor pe care le prescriu. Asta e, exista ca la orice medicament si efecte secundare"

Nu cred ca am redat prea bine dialogul, dar a fost tare funny.

+Quote Post
Vizitator_Lily.
mesaj Jun 23 2008, 07:36 AM
Mesaj #4

Guests

Am terminat si eu de vazut seria 3 din House, cea ma buna dintre toate trei. Am vazut-o pe DVD-uri originale, cumparate de pe Amazon.com . Am platit sub 50 de dolari pe ele, mi se pare foarte convenabil. Stiu ca 99% le downloadeaza de pe internet, dar pentru fani eu zic ca merita sa le ia originale. In plus, subtitrarea in engleza este suficienta pentru a intelege actiunea... chiar daca denumirile medicale m-au cam incurcat blink.gif smile.gif

Seria 3 a fost absolut geniala, cu o excelenta dezvoltare a personajelor si cu un final plin de suspans. Abia astept sa apara seria 4 pe dvd-uri... Nu-mi spuneti cum se termina tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_lucian.
mesaj Sep 13 2008, 12:36 PM
Mesaj #5

Guests

Lucrez in prezent la un forum dedicat serialului House MD .Este la inceput dar daca intrati pe thevicodinhouse.myforum.ro si va inregistrati ve-ti putea posta in diferite sectiuni.Eu zic ca serialul merita un forum romanesc pt ca este pur si simplu cel mai bun film de acest gen si cred ca va mai trece mult timp pana cand va mai aparea un altul macar pe jumatatea lui .Va astept .

+Quote Post
Vizitator_Bogdan.
mesaj Oct 8 2008, 11:36 AM
Mesaj #6

Guests

Intr-adevar, este un serial de exceptie, poate un pic cam tehnic (sunt medic si cu toate acestea am cateodata dificultati in a urmari algoritmul diagnostic) dar foarte bine jucat, nu doar de Hugh Laurie dar si de catre ceilalti membrii ai echipei cu care lucreaza.

Ma intreb cum va fi cand se va termina si acest serial (toate lucrurile au un sfarsit iar cele bune chiar mai mai rapid decat ne-am dori), avand in vedere ca am devenit dependent de vizionarea si chiar de revizionarea sa. Oricum, ma bucur ca mai sunt si alti romani carora le place acest serial.

Citeaza (lucian @ Sep 13 2008, 12:36 PM) *
Lucrez in prezent la un forum dedicat serialului House MD .Este la inceput dar daca intrati pe thevicodinhouse.myforum.ro si va inregistrati ve-ti putea posta in diferite sectiuni.Eu zic ca serialul merita un forum romanesc pt ca este pur si simplu cel mai bun film de acest gen si cred ca va mai trece mult timp pana cand va mai aparea un altul macar pe jumatatea lui .Va astept .

+Quote Post
Vizitator_Lavinia_anton88.
mesaj Dec 11 2008, 04:06 PM
Mesaj #7

Guests

de unde downloadez si eu macar cele 2 sezoane? stie cineva vreun site sau are cineva?

+Quote Post
Vizitator_Eu.
mesaj Dec 11 2008, 08:10 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Lavinia_anton88 @ Dec 11 2008, 04:06 PM) *
de unde downloadez si eu macar cele 2 sezoane? stie cineva vreun site sau are cineva?

De torrents ai auzit?

In alta ordine de idei, eu sunt dependent de House MD, si mi-i ciuda ca inca n-am reusit sa fac rost de seria 5. Da' uitandu-ma cateodata la 3-4 episoade intr-o noapte, nu am putut sa nu remarc ca de fapt personajele sunt relativ schematice.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 13 2008, 05:17 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Lavinia_anton88 @ Dec 11 2008, 04:06 PM) *

intra aici: http://thepiratebay.org/search/house%20md/0/99/0

+Quote Post
Vizitator_Iulia.
mesaj Dec 14 2008, 09:24 PM
Mesaj #10

Guests

Hy! Sunt Iulia si sunt o dependenta de House:))...serios vorbind...e cel mai tare serial facut odata si sper sa nu se termine prea curand sau niciodata pt. ca sincer serialul asta e absolut genial si personajele si actorii sunt minunati..biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 14 2008, 10:55 PM
Mesaj #11

Guests

si mie imi place House. L-am descoperit recent, si am vazut toate episoadele pe
http://www.free-tv-video-online.info/internet/house/
pe hulu.com dau doar ultimele (2-3) episoade. s-ar putea sa fie restrictii de IP pentru Romania.

+Quote Post
remi
mesaj Feb 4 2009, 03:23 PM
Mesaj #12

Nou venit
*

Postari: 3
Inscris: 19-October 08
Utilizatorul numarul: 4 338

Super fain serialul. Daca vreti sa il vedeti online incercati pe sidereel.com (au la fiecare serial directoare cu linkuri pt fiecare episod) sau pe ninjavideo.net (calitate divx)

+Quote Post
Vizitator_Marius Muscalu.
mesaj Feb 4 2009, 08:51 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Cip2k @ May 29 2008, 11:45 AM) *
Unele episoade chiar te pun pe ganduri si te intrebi... cate din aceste cazuri ar fi fost rezolvate de un diagnostician roman...

la asta ma gandesc si eu de fiecare data. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Diana.
mesaj Feb 9 2009, 08:21 AM
Mesaj #14

Guests

Buna tuturor,

Stie cineva daca au aparut episoadele 15-22 din seria 5? Restul le-am vazut dar pe astea nu le gasesc nici pe net si nici de cumparat.

mersi,

+Quote Post
cameo
mesaj Feb 9 2009, 12:25 PM
Mesaj #15

Membru
**

Citeaza (Diana @ Feb 9 2009, 08:21 AM) *
Stie cineva daca au aparut episoadele 15-22 din seria 5? Restul le-am vazut dar pe astea nu le gasesc nici pe net si nici de cumparat.

Salut Diana,

Seria 5 abia acum ruleaza si in State. Episodul 15 din seria 5 va fi difuzat de FOX, pentru prima data, peste o saptamana, pe 16 februarie. Poti urmari succesiunea episoadelor (si cand vor fi ele programate in US) pe pagina dedicata serialului de pe site-ul celor de la FOX TV: http://www.fox.com/house/.

Cameo

+Quote Post
cameo
mesaj Feb 9 2009, 12:27 PM
Mesaj #16

Membru
**

Iar ca sa faceti asteptarea mai usoara pina la episodul 15 smile.gif puteti sa mai cititi cate o stire, cite o birfa sau sa vedeti poze recente cu actorii din serial aici: www.houseisright.com .

+Quote Post
Vizitator_Diana.
mesaj Feb 10 2009, 09:15 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Diana @ Feb 9 2009, 08:21 AM) *
Buna tuturor,

mersi,

Mersi frumos, macar acum stau linistita...
Stii si pana la cate sezoane vor sa ajunga? Sper ca acesta sa nu fie ultimul.

+Quote Post
cameo
mesaj Feb 10 2009, 09:46 AM
Mesaj #18

Membru
**

Nu au anuntat nimic, dar avand in vedere ca anul asta a stat foarte bine in audiente sunt convins ca se va face si seria 6. In plus, probabil ca anul asta vom vedea si un spin-off, adica un nou serial care se va axa injurul unui personaj secundar din House. E vorba despre detectivul angajat de House in seria 5. Oricum, House e un serial care mai poate duce 2-3 sezoane, daca nu vor face producatorii vreo greseala.

Anul asta Hugh Laurie a castigat trofesul oferit de Screen "Actors Guild Awards" pentru "Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series". Cateva imagini de la eveniment si discursul de acceptare a premiului de catre Hugh gasesti aici:

http://www.houseisright.com/2009/01/26/hug...eptance-speech/
http://www.houseisright.com/2009/01/26/hug...rpet-interview/
http://www.houseisright.com/2009/01/26/a-f...the-sag-awards/

+Quote Post
Vizitator_Diana.
mesaj Feb 10 2009, 10:09 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Diana @ Feb 10 2009, 09:15 AM) *
Mersi frumos, macar acum stau linistita...
Stii si pana la cate sezoane vor sa ajunga? Sper ca acesta sa nu fie ultimul.

Avem vreo televiziune prin cablu la care sa ruleze Fox TV?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 10 2009, 10:47 AM
Mesaj #20

Guests

Toate episoadele seamana intre ele. E de ajuns sa te uiti la unul, ca sa le intuiesti pe toate. Restul este doar o telenovela trista. E ridicol ce vi se pare bun.

"Mai intai i se face rau cuiva, dar nu cui te-ai fi asteptat, ci altcuiva. Dupa aceea House nu vrea sa se ocupe de persoana respectiva, dar pana la urma cedeaza si se ocupa.

Apoi persoana respectiva isi revine un pic, atata cat sa o poata trata House nashpa, dupa care se simte mai rau. Tot mai rau, pana cand e gata sa moara sau, oricum, trebuie sa ii fie facut un test foarte riscant.

Sau daca nu e vorba de un test riscant, oricum trebuie sa mearga cineva si sa-i cotrobaie prin casa si sa-i scoata la iveala tot felul de secrete murdare.

In momentul asta House face niste chestii care par rau intentionate sau egoiste sau inconstiente sau aberante, dar dupa aia se dovedeste ca erau perfect justificate, doar ca nimeni nu se prindea, fiindca nimeni nu era asa de destept.

Si dupa aia se descopera ce avea persoana bolnava si House se duce acasa si e singur si neinteles de nimeni si foarte sexy si inteligent, dar stim ca uneori e prea rautacios si nu-l putem compatimi prea tare, desi poate are motivele lui sa fie rautacios, dar tot parca nu ne putem apropia de el si chestia asta - ca ne atrage si ne respinge in acelasi timp - ne bulverseaza si se termina episodul."

+Quote Post
Vizitator_Diana.
mesaj Feb 10 2009, 01:26 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Diana @ Feb 10 2009, 10:09 AM) *

Poate e doar o parere,dar pentru unul care sustine ca nu ii place serialul te-ai deranjat cam mult sa gasesti un forum,sa scrii atat de mult si sa te si uiti la un numar de episoade destul de mare,ceea ce poate sa insemne ca iti place sa fii in contradictoriu cu cei ce sustin altceva.
repet,e doar o parere , ca nu iti place e dreptul tau, te poti opri din vizualizat acest serial.
Noi , cei care il urmarim , ne bucuram de acest serial.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 2 2009, 07:08 PM
Mesaj #22

Guests

sezonul 1 pana la sezonul 3 cadou , stiu k doare sa vrei si sa nu gasesti , revin cu sezonul 4 si incerc, primele 16 episoade din sezonul5 wink.gif pana atunci house

+Quote Post
Vizitator_v|ntage..
mesaj Sep 8 2009, 06:51 AM
Mesaj #23

Guests

cei interesati de moderarea si promovarea unui forum pe tema serialului Dr. House ma pot contacta la dropkick.doll@yahoo.com
de asemea, fanii se pot inregistra pe http://dr-house.forumz.ro

+Quote Post
Vizitator_Toteu.
mesaj Sep 9 2009, 12:29 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Eu @ Dec 11 2008, 08:10 PM) *
De torrents ai auzit?

In alta ordine de idei, eu sunt dependent de House MD, si mi-i ciuda ca inca n-am reusit sa fac rost de seria 5. Da' uitandu-ma cateodata la 3-4 episoade intr-o noapte, nu am putut sa nu remarc ca de fapt personajele sunt relativ schematice.

Este un site care se cheama www.ghinionist.ro si cu un pic de rabdare download-ezi toate cele 5 sezoane. Rabdare!!!

+Quote Post
Vizitator_Toteu.
mesaj Sep 9 2009, 12:38 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 10 2009, 10:47 AM) *
Toate episoadele seamana intre ele. E de ajuns sa te uiti la unul, ca sa le intuiesti pe toate. Restul este doar o telenovela trista. E ridicol ce vi se pare bun.

"Mai intai i se face rau cuiva, dar nu cui te-ai fi asteptat, ci altcuiva. Dupa aceea House nu vrea sa se ocupe de persoana respectiva, dar pana la urma cedeaza si se ocupa.

Apoi persoana respectiva isi revine un pic, atata cat sa o poata trata House nashpa, dupa care se simte mai rau. Tot mai rau, pana cand e gata sa moara sau, oricum, trebuie sa ii fie facut un test foarte riscant.

Sau daca nu e vorba de un test riscant, oricum trebuie sa mearga cineva si sa-i cotrobaie prin casa si sa-i scoata la iveala tot felul de secrete murdare.

In momentul asta House face niste chestii care par rau intentionate sau egoiste sau inconstiente sau aberante, dar dupa aia se dovedeste ca erau perfect justificate, doar ca nimeni nu se prindea, fiindca nimeni nu era asa de destept.

Si dupa aia se descopera ce avea persoana bolnava si House se duce acasa si e singur si neinteles de nimeni si foarte sexy si inteligent, dar stim ca uneori e prea rautacios si nu-l putem compatimi prea tare, desi poate are motivele lui sa fie rautacios, dar tot parca nu ne putem apropia de el si chestia asta - ca ne atrage si ne respinge in acelasi timp - ne bulverseaza si se termina episodul."

imi pare foarte bine cand cineva care nu prea stie sa priceapa un film se apuca de comentat. asa s-a mai intamplat si cu matrix cand un personaj (real de data asta) comenteaza ca cica oamenii zboara. Oricum degeaba am incercat sa-i explic de ce zboara, asa ca nici tie nu o sa incerc sa iti explic de ce merita sa vezi serialul. probabil ca tu esti un individ care face doar ce-i dicteaza altii. cel mai de bun pret al omenirii este inteligenta. sa gandesti este greu. scuze de adevar si pa

+Quote Post
Vizitator_Toteu.
mesaj Sep 9 2009, 12:42 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Diana @ Feb 10 2009, 10:09 AM) *

Pe 21/9 este vorba sa se lanseze inca doua sezoane, sper sa le vedem si noi

+Quote Post
Vizitator_user.
mesaj Sep 9 2009, 08:10 PM
Mesaj #27

Guests

Ar trebui sa fiu putin de acord cu utilizatorul care spunea ca House e oarecum monoton. Asta se intampla numai pana la finalul seriei 3. Totusi chiar si seriile astea au orientari diferite: lupus, operatii pe creier, casele pacientilor lucru care le cam separa.
Seria 4 devine mai buna ca precedentele, insa rolul lui e similar - atotstiutor, atotputernic,etc. odata cu seria 5 intervine psihoza chiar rautatea, halucinatiile si altele care o separa de celelalte serii. Modificarea distributiei aduce si o schimbare in bine a serialului in ultimele 2 serii.
Din punctul meu de vedere serialul a devenit mai bun odata cu trecerea timpului si l-as recomanda oricui doreste sa vada un personaj atipic (chiar un anti-erou) intr-un cadru medical. Desi consider sursele din care se inspira mult mai bune lipsa de personaje similare in filme sau seriale il fac unic si 'must see'.
Dintre episoadele preferate pot enumera pe cel in care trateaza o pacienta care era multumita de viata ei, argumentand ca nefericirea e o stare normala a omului, iar toti cei multumiti de sine trebuie tratati.

+Quote Post
Vizitator_Toteu.
mesaj Sep 9 2009, 10:20 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (user @ Sep 9 2009, 08:10 PM) *
Ar trebui sa fiu putin de acord cu utilizatorul care spunea ca House e oarecum monoton. Asta se intampla numai pana la finalul seriei 3. Totusi chiar si seriile astea au orientari diferite: lupus, operatii pe creier, casele pacientilor lucru care le cam separa.
Seria 4 devine mai buna ca precedentele, insa rolul lui e similar - atotstiutor, atotputernic,etc. odata cu seria 5 intervine psihoza chiar rautatea, halucinatiile si altele care o separa de celelalte serii. Modificarea distributiei aduce si o schimbare in bine a serialului in ultimele 2 serii.
Din punctul meu de vedere serialul a devenit mai bun odata cu trecerea timpului si l-as recomanda oricui doreste sa vada un personaj atipic (chiar un anti-erou) intr-un cadru medical. Desi consider sursele din care se inspira mult mai bune lipsa de personaje similare in filme sau seriale il fac unic si 'must see'.
Dintre episoadele preferate pot enumera pe cel in care trateaza o pacienta care era multumita de viata ei, argumentand ca nefericirea e o stare normala a omului, iar toti cei multumiti de sine trebuie tratati.

Poate, dar sa nu uitam ca sunt actori, regizori... nici decum medici. La noi daca ai intreba un medic despre o idee a unui serial legat de medicina nu prea ar sti cum sa te ajute dar acesti oamenii.... Eu cred ca au cam reusit. La filmele seriale despre tineri si liceeni au cam dat-o in bara dar la asta cu medici... Este oricum mai bun decat Grey` anatomy (parerea mea).

+Quote Post
Vizitator_Anca.
mesaj Sep 10 2009, 10:53 AM
Mesaj #29

Guests

In 21 sept se dau primele 2 episoade din seria 6 pe FOX.
Seria 5 s-a terminat in coada de peste, ira trial-urile de pe site-ul Fox cu seria 6 sunt mai mult decat incitante. Vara a fost plictisitoare fara acest serial, desi m-am mai uitat la reluarile din seria 2 si 3 de pe tvr1.
Pentru cei care nu mai au rabdare uitati-va putin aici: http://www.snakesonacane.com/

Enjoy!

+Quote Post
Vizitator_anyros.
mesaj Sep 19 2009, 03:11 PM
Mesaj #30

Guests

Hmm, ce ma bucur ca v-am gasit! Mai sunt 2 zile si nu mai am rabdare! Si eu m-am uitat la reluari pe tvr1 si aseara am descoperit pe axn un episod, deci cred ca au inceput si ei difuzarea. Oricum, mi-am mancat sufletul vara asta asa ca abia astept ziua de luni sau pentru noi, ziua de marti. biggrin.gif

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 10th December 2018 - 03:17 PM