IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Plan de economii pentru copii
Vizitator_andrada.
mesaj Oct 14 2008, 07:25 AM
Mesaj #1

Guests

am o fetita de 5 luni si ma gandesc sa ii fac o asigurare. Nu stiu daca se fac asigurari pentru copii asa de mici. As vrea totusi sa nu platesc o anumita suma lunar, ci trimestrial si sa pot scoate bani in caz de urgenta daca, doamne fereste, pateste ceva. Stiti vreun plan de genul acesta. Ar fi o varianta sa-i deschid un cont in care sa pun eu bani trimestrial, dar nu stiu daca exista pe piata ceva mai avantajos.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Oct 14 2008, 07:42 AM
Mesaj #2

Guests

nu se fac, cel putin mie asa mi s-a zis. dupa 2 ani (se pare ca e mortalitatea mare pana in 2 ani si nu se risca angry.gif )

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Oct 14 2008, 08:45 AM
Mesaj #3

Guests

Hello,

Exista astfel de asigurari. Majoritatea companiilor de asigurari de la noi ofera un astfel de produs. Personal si eu vreau sa fac unul pentru fetita mea. Ideea este ca nu poti scoate banii (din cate imi amintesc eu cel putin) trimestrial decat la finalul contractului cand poti opta pentru plata integrala sau pentru o renta lunara.
De asemenea stiu ca in primii ani (2 parca) nu poti reizlia contractul decat daca pierzi toti banii, abia din anul 3 poti solicita rascumpararea totala a contractului, insa nu te avantajeaza. Este bine sa astepti macar 5 ani...ideea e insa ca daca tot faci un astfel de plan de economii sa te tii de el.
Un sfat personal pe care ti-l pot da este sa iti upgradezi polita cu cateva clauze care te pot ajuta foarte mult daca, Doamne fereste, ai nevoie. Una se refera la imposibilitatea de a mai plati ratele din cauza unui accident care iti afecteaza capacitatea de munca (si implict de a avea venituri). In acest caza asiguratorul iti preia plata politelor. O alta clauza foarte buna este aceea de invaliditate din accident. Adica, patesti ceva, nu mori, insa nici ok nu mai esti..i si in cazul asta poti primi o anumita suma de bani (de obicei este % din suma asigurata: sa zicem ca ai o suma asigurata de 100.000 RON - pe care daca mori, copilul tau o primeste, si ramai fara un picior. Poti primi cca. 50% din suma asigurata, adica 50.000 RON.) Ma rog astea toate sunt niste exemple.
Da, poti face o astfel de polita chiar daca are doar 5 luni copilul tau, ba este chiar indicat sa aiba o varsta cat mai frageda, astfel incat sa se poata acumula mai multi bani, care sigur ii vor prinde bine la majorat.
Este ca si cum ai pune bani la banca, dar ai alte avantaje: in primul rand obligativitatea de a plati ratele periodic, iti creeaza acea disciplina pe care sigur nu o ai daca platesti "la liber" o anumita suma cand ai, poti si vrei la banca. Apoi ai avantajele sumei asigurate (daca intervine decesul tau, de la banca iei doar suma depusa-eventual din ea scazi comisionul de retragere, etc), pe cand la o polita de asigurare beneficiarul primeste suma asigurata. Gandeste-te la varianta in care ai platit doar 3-4 rate (sa zicem in total o suma de 300-400 RON), intervine decesul iar copilul tau primeste 100.000 RON. Parca suna mai bine...ok, suma asta nu compenseaza lipsa ta, insa cu siguranta ii poate fi de folos copilului.
Personal as recomanda ING pentru incheierea politei, sunt lideri de piata (si eu am tot la ei politele de asigurare). Sunt bineinteles si altii (AIG, Allianz, Generalli).

+Quote Post
Vizitator_Aurelia.
mesaj Oct 14 2008, 10:10 AM
Mesaj #4

Guests

Eu am avut asigurare pentru fetita mea de la varsta de 1 an si 7 luni. La 7 ani ai ei, divortand, nu am mai putut continua plata. Mi-am retras banii, depusi trimestial. Depusesem 40 mil., fara sa fac nici o actualizare a inflatiei. 40 mil. punct, depusi din mana mea. Nu avusesem nici un accident, nimic, nu mi-a platit niciodata nimic asigurarea, nici macar operatia de polipi a fetei - mi-au zis ca nu platesc decat urgentele. Nici apendicita mea nu era urgenta, de parca m-am dus sa imi fac liposuctie, de parca era dorinta mea, nu o necesitate, de parca apendicele se trateaza. Ma rog.
Am retras banii in vara asta. Ce actualizare cu inflatia? Ce povesti despre plata unei dobanzi? Mi s-au oferit 28 mil. lei... NO MORE COMMENT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Era vorba de ING!
Cu conditia ca adresa mea mail sa nu ajunga pe mainile tuturor, cum pot face sa ii ofer mamii fetitei de 5 luni toate schimburile de mail-uri cu ING? Sa vada cum pe dinafara e foarte frumos vopsit gardul si inauntru locuieste un leopard mai urat decat cei din cele mai dure cosmaruri ale noastre? Macar sa incerce sa gaseasca alta firma, nu ING!!!!!!!!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Oct 14 2008, 11:30 AM
Mesaj #5

Guests

asigurarile nu sunt avantajoase pt asigurati ci pt asigurator
cand iti iau banii e super ok, numai lapte si miere
cand sa-ti dea...hmmmm...se impute treaba rau de tot
cine nu crede, poate sa incerce personal laugh.gif

principiul e simplu:
asiguratorul incaseaza prima de asigurare cu o probabilitate de 100%
pe cand asiguratul incaseaza suma asigurata cu o probabilitate mult mai mica de 100%
pt. ca 'intervin' o gramada de factori cum ar fi: n-a fost urgenta, cazul respectiv nu era acoperit,
nu s-au indeplinit urmatorele conditii, etc.

sanatate

+Quote Post
Vizitator_Aurelia.
mesaj Oct 14 2008, 11:36 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (antigelu @ Oct 14 2008, 11:30 AM) *
asigurarile nu sunt avantajoase pt asigurati ci pt asigurator
cand iti iau banii e super ok, numai lapte si miere
cand sa-ti dea...hmmmm...se impute treaba rau de tot
cine nu crede, poate sa incerce personal laugh.gif

principiul e simplu:
asiguratorul incaseaza prima de asigurare cu o probabilitate de 100%
pe cand asiguratul incaseaza suma asigurata cu o probabilitate mult mai mica de 100%
pt. ca 'intervin' o gramada de factori cum ar fi: n-a fost urgenta, cazul respectiv nu era acoperit,
nu s-au indeplinit urmatorele conditii, etc.

sanatate

Perfect! Tu ai extras esentialul NESPUS din ceea ce am spus eu! Nu as sfatui nici macar pe "prietenii" mei, consilierii de asigurari, sa se asigure!!!!!!!!!!!!! Oricine nu crede, ca mine sa (nu) pateasca! Cand am fost pusa eu in garda, la randul meu, am zis ca era cu rea intentie! Fiecare insa alege! Eu am ales si am dat cu capul de pragul de sus de am vazut stele verzi! Traiasca asigurarile, noi putem muri linistiti!
Mamica de bebe de 5 luni, ai grija!

+Quote Post
Vizitator_Radu.
mesaj Oct 14 2008, 12:50 PM
Mesaj #7

Guests

Daca te intereseaza strict partea de acumulare/economisire pune banii la banca ... Parerea mea.
Eu am avut o asigurare de viata si am renuntat la ea dupa cativa ani.
E cea mai mare prostie, subliniez, asta in cazul in care te intereseaza exclusiv economisirea.

In plus, la banca ai acces tot timpul la bani, nu ca la asigurari unde iti recuperezi banii foarte tarziu. Mai exact orice polita are o valoare de rascumpare asociata fiecarui an: in primul an o sa iei extrem de putin fata de ce ai depus, in al doilea an un pic mai mult, dar oricum mai putin decat ce ai depus, si tot asa. De abia spre finalul politei se poate recupera aproape in totalitate suma asigurata.
Atentie suma asigurata, e mai mica decat suma ratelor platite de tine plus o dobanda decenta (5% sa zicem, ca probabil pe acolo o sa ajungem dupa ce trecem la eur), pentru ca orice mare companie de asigurari are cheltuieli de marketing, publicitate, sedii, agenti, profit, etc, etc.

Ca sa te convingi, du-te la un agent de asigurari si roaga-l sa iti faca o oferta.
Apoi calculeaza ce suma ai obtine daca ai depune ratele la asigurare la banca timp de 20 ani, sau cat dureaza polita, si compara cu ce valoare o sa iti dea ei dupa 20 ani. O sa pufnesti in ras, te asigur.

A, mai exista si riscul ca societatea de asigurari sa dea faliment, si atunci sa vezi distractie. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Oct 14 2008, 02:26 PM
Mesaj #8

Guests

La orice asigurari ai face, singurul lucru clar si (aoercum) sigur este ca daca mori, persoana desemnata primeste prima. Atat. Restul sunt povesti.

Cere cuiva un contract de asigurare. Citeste-l. Daca il intelegi mai mult de 25% s-ami spui mie CUTZU.

Pai daca nu intelegi contractul, cum sa ai curaj sa dai banii?!!

E ca si cum ai incerca sa zbori cu Jumbo-Jetul fara sa ai habar de pilotaj.

Nu te lasa dusa de tot felul de sfaturi si idei. Nu aia de-ti dau sfaturile iti vor da si banii daca ii vei pierde. Daca tu personal intelegi ce SCRIE in contract, si iti convine, OK- voia la tine. Daca NU intelegi, nu vad cum de ai avea curajul sa si platesti....

Bun- ce sa faci:

1) depune anual o suma pe numele tau, care vrei tu, impartita in 50% lei, 25% EUR si 25% USD (Francul elvetian e legat de EUR in Romania, nu te lasa pacalita de povestea ca "Francul e valuta de criza". Este, dar nu la noi in tara! BNR raporteaza curs de franc prin paritate cu EUR, nu ca urmare a schimburilor. Cam greu sa-l vinzi bine ...

Depunerea fa-o in depozite lunare, nu mai lungi (nu te lasa pacalita de dobanzi mai mari la perioade mai lungi: perioadele mai lungi te lipsesc de lichiditate, capitalizarea e posibila sau nu, samd .

Cauta sa ai banii astia in 2 conturi de la 2 banci de origini diferite (nu din aceeasi tara!).

2) Tine minte ca de fapt cea mai buna investite e in educatia si instruirea copilului, nu in banii lui din cont. Banii vin si pleaca, ce stie copilul ramane si poate sa castige el- investeste in spectacole, carti, timp de stat cu el, nu in depozite bancare si proprietati. Asta-i un sfat foarte sincer: copilul tau va aprecia mai mult o zi de pescuit cu tine, decat un cont de 1000 USD. Asta nu inseamna sa nu-i pui si bani, dar ... intelegi bine ce vreau sa spun...

Nu uita ca in ro sistemul de invatamant e o caricatura. Mai rau ii tampeste pe copii. Aia inseamana ca parintii au un rol mult mai mare decat pare, din motivul simplu ca trebuie sa suplineasca sistemul de invatamant, in plus fata de indatoririle obisnuite de parinte. Chestia asta ia timp si energie nervoasa... Timp si energie inseamana bani. Cheltui timp, cheltui bani. Faci bani - nu ai timp de educatie. Nu ai timp de educcatie, vei face bani, dar vei pierde educatia copilului. Si fara educatie, geaba bani...

Nu vreau sa fiu prea sfatos, dar sfaturi ai cerut, sfaturi ai... ;-)

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 14 2008, 02:27 PM
Mesaj #9

Guests

*sa-mi spui (forumul asa nu are edit!"

+Quote Post
Vizitator_Gigi Marga.
mesaj Oct 14 2008, 04:36 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Dedalus @ Oct 14 2008, 02:26 PM) *
La orice asigurari ai face, singurul lucru clar si (aoercum) sigur este ca daca mori, persoana desemnata primeste prima. Atat. Restul sunt povesti.

Cere cuiva un contract de asigurare. Citeste-l. Daca il intelegi mai mult de 25% s-ami spui mie CUTZU.

Pai daca nu intelegi contractul, cum sa ai curaj sa dai banii?!!

E ca si cum ai incerca sa zbori cu Jumbo-Jetul fara sa ai habar de pilotaj.

Nu te lasa dusa de tot felul de sfaturi si idei. Nu aia de-ti dau sfaturile iti vor da si banii daca ii vei pierde. Daca tu personal intelegi ce SCRIE in contract, si iti convine, OK- voia la tine. Daca NU intelegi, nu vad cum de ai avea curajul sa si platesti....

Bun- ce sa faci:

1) depune anual o suma pe numele tau, care vrei tu, impartita in 50% lei, 25% EUR si 25% USD (Francul elvetian e legat de EUR in Romania, nu te lasa pacalita de povestea ca "Francul e valuta de criza". Este, dar nu la noi in tara! BNR raporteaza curs de franc prin paritate cu EUR, nu ca urmare a schimburilor. Cam greu sa-l vinzi bine ...

Depunerea fa-o in depozite lunare, nu mai lungi (nu te lasa pacalita de dobanzi mai mari la perioade mai lungi: perioadele mai lungi te lipsesc de lichiditate, capitalizarea e posibila sau nu, samd .

Cauta sa ai banii astia in 2 conturi de la 2 banci de origini diferite (nu din aceeasi tara!).

2) Tine minte ca de fapt cea mai buna investite e in educatia si instruirea copilului, nu in banii lui din cont. Banii vin si pleaca, ce stie copilul ramane si poate sa castige el- investeste in spectacole, carti, timp de stat cu el, nu in depozite bancare si proprietati. Asta-i un sfat foarte sincer: copilul tau va aprecia mai mult o zi de pescuit cu tine, decat un cont de 1000 USD. Asta nu inseamna sa nu-i pui si bani, dar ... intelegi bine ce vreau sa spun...

Nu uita ca in ro sistemul de invatamant e o caricatura. Mai rau ii tampeste pe copii. Aia inseamana ca parintii au un rol mult mai mare decat pare, din motivul simplu ca trebuie sa suplineasca sistemul de invatamant, in plus fata de indatoririle obisnuite de parinte. Chestia asta ia timp si energie nervoasa... Timp si energie inseamana bani. Cheltui timp, cheltui bani. Faci bani - nu ai timp de educatie. Nu ai timp de educcatie, vei face bani, dar vei pierde educatia copilului. Si fara educatie, geaba bani...

Nu vreau sa fiu prea sfatos, dar sfaturi ai cerut, sfaturi ai... ;-)

rolleyes.gif Mi-a placut raspunsul, in genere subscriu
blush.gif

+Quote Post
Vizitator_andrada.
mesaj Oct 15 2008, 07:05 AM
Mesaj #11

Guests

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi!!!

Intre timp am gasit si cateva oferte pe piata romaneasca pe care o sa le analizez.

ING Asigurari are programul Academica, exista Generali Majorat si Allianz-Tiriac Start, Aviva Alfa;
ASIBAN are Asigurarea de renta Coral Junior.

Nu ma gandesc sa inlocuiesc fericirea copilului cu bani, pur si simplu vreau sa aiba oportunitatea sa studieze unde vrea, daca vrea, sa nu fie banii un obstacol in ceea ce priveste educatia si viitorul ei.

+Quote Post
Vizitator_Stan Patzitu.
mesaj Oct 15 2008, 07:48 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (andrada @ Oct 15 2008, 07:05 AM) *
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi!!!

Intre timp am gasit si cateva oferte pe piata romaneasca pe care o sa le analizez.

ING Asigurari are programul Academica, exista Generali Majorat si Allianz-Tiriac Start, Aviva Alfa;
ASIBAN are Asigurarea de renta Coral Junior.

Nu ma gandesc sa inlocuiesc fericirea copilului cu bani, pur si simplu vreau sa aiba oportunitatea sa studieze unde vrea, daca vrea, sa nu fie banii un obstacol in ceea ce priveste educatia si viitorul ei.

Cred ca mai tirziu, o sa iti para rau de bani. Si eu mi-am luat " Tzeapa" de rigoare , tot cu ING.
Am primit timp de 6 ani, scrisori cum ca fondul meu creste, ca e investitie pe termen lung si mediu etc etc.
Recent am vrutt sa verific cit a crescut fondul de pe linga asigurarea de viata. Suurprizaaa! N-a crescut. A scazut! Am facut cerere de retragere. Din cea a scazut, mi-au retinut comisioane de adminstrare si penalitati de terminare inainte de termen vreo 10 mil ( din vreo 40). Adica firma cistiga cit trebuia , dar tu pierzi ca " a scazut bursa, etc". Am avut o corespondenta de citeva mesaje cu mai marii ING plus reclamatie la OPC. Vreau sa va spun ca au inceput sa se incurce in justificari. Imi ziceau de cheltuieli cu analizele medicale,dar pe care eu nu le-am facut !!Unde e cresterea aia pe termen mediu?
O sa te trezesti ca ai in cont ce ai depus ani de zile minus cheltuieli de administrare. Mai bine ii depui regulat intr-un cont ordinar si iesi mai cistigat.parerea mea

+Quote Post
Vizitator_Aurelia.
mesaj Oct 15 2008, 03:29 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Stan Patzitu @ Oct 15 2008, 07:48 AM) *
Cred ca mai tirziu, o sa iti para rau de bani. Si eu mi-am luat " Tzeapa" de rigoare , tot cu ING.
Am primit timp de 6 ani, scrisori cum ca fondul meu creste, ca e investitie pe termen lung si mediu etc etc.
Recent am vrutt sa verific cit a crescut fondul de pe linga asigurarea de viata. Suurprizaaa! N-a crescut. A scazut! Am facut cerere de retragere. Din cea a scazut, mi-au retinut comisioane de adminstrare si penalitati de terminare inainte de termen vreo 10 mil ( din vreo 40). Adica firma cistiga cit trebuia , dar tu pierzi ca " a scazut bursa, etc". Am avut o corespondenta de citeva mesaje cu mai marii ING plus reclamatie la OPC. Vreau sa va spun ca au inceput sa se incurce in justificari. Imi ziceau de cheltuieli cu analizele medicale,dar pe care eu nu le-am facut !!Unde e cresterea aia pe termen mediu?
O sa te trezesti ca ai in cont ce ai depus ani de zile minus cheltuieli de administrare. Mai bine ii depui regulat intr-un cont ordinar si iesi mai cistigat.parerea mea

EXACT ASTA AM PATIT SI EU. Am explicat deja mai sus! ING Academica am avut si eu.
Poftim o parte din corespondenta cu ING - UN COPY-PASTE - , sa ia aminte cine trebuie. A SE CITI DE JOS IN SUS!!!!!!!!!

Stimata doamna Aurelia Melinte,

Va multumim pentru increderea acordata companiei noastre prin achizitionarea, la data de 22/02/2003, a contractului de asigurare de tip Academica 5 nr. 31558018. Ca urmare a solicitarii primite, suntem in masura sa va informam urmatoarele:

Prima de asigurare

La data de 12/03/2008, contractul de asigurare a fost reziliat, conform solicitarii dumneavoastra.

Prima de asigurare a fost alcatuita din prima aferenta asigurarii de baza si din primele aferente optiunii si asigurarilor suplimentare atasate.

Valoarea totala a primelor de asigurare achitate pana la data de 12/03/2008, data rezilierii contractului, a fost de 4.215,56 lei, fiind distribuita astfel:

· 3.637,64 lei – pentru asigurarea de baza

· 109,32 lei – pentru asigurarea suplimentara temporara flexibila

· 167,92 lei – pentru asigurarea suplimentara de spitalizare in caz de accident

· 113,28 lei – pentru asigurarea suplimentara de interventie chirurgicala in caz de accident

· 187,40 lei – pentru optiunea suplimentara de scutire de plata primelor de asigurare.

Primele pentru optiunea si asigurarile suplimentare nu au fost destinate capitalizarii si au fost folosite pentru acoperirea riscului producerii evenimentului asigurat specific fiecareia.

Caracteristici ale produselor de asigurare de tip traditional

La incheierea unui contract de asigurare de tip Academica 5, prima de asigurare aleasa este folosita pentru achizitionarea unei sume asigurate, in functie de sexul si varsta persoanei asigurate, precum si de durata contractuala. Atat prima de asigurare cat si suma asigurata au fost stabilite la momentul semnarii cererii de asigurare in functie de nevoile si prioritatile dumneavoastra financiare si se regasesc in documentele contractuale agreate de ambele parti, respectiv cererea de asigurare si politele de asigurare.

Compania noastra investeste o parte din prima aferenta asigurarii de baza intr-un portofoliu diversificat de instrumente financiare:

· titluri de stat cu discount sau dobanda emise de Ministerul de Finante

· certificate de depozit emise de banci comerciale

· depozite bancare.

Astfel se constituie rezerva matematica. Rezerva matematica se investeste cu o rata garantata a dobanzii de 5,5% pe an si devine egala cu indemnizatia de maturitate, la sfarsitul perioadei de plata a primelor.

Compania ING Asigurari de Viata S.A. acorda clientilor sai o cota parte din excedentul de dobanda obtinut din investirea rezervei matematice a contractului de asigurare, in cazul in care rata dobanzii castigate depaseste valoarea de 7%, sub forma participarii la profit. Pe baza participarii la profit se cumpara o noua suma asigurata, in conformitate cu principiile standard ale matematicii actuariale, in functie de varsta persoanei asigurate de la data aniversarii si de durata ramasa din contract. Aceasta se adauga sumei asigurate aferente asigurarii de baza.

Este important de subliniat faptul ca evolutia contractului dumneavoastra de asigurare a fost influentata de mai multi factori printre care mentionam:

* durata de incheiere a contractului
* varsta persoanei asigurate la data incheierii cererii de asigurare
* acceptarea sau refuzul optiunii de protectie la inflatie
* nivelul ratei dobanzii castigate.

Pentru a ilustra cele prezentate mai sus, va prezentam in Anexa, evolutia sumei asigurate pentru asigurarea de baza, a ratei dobanzii castigate, a sumei asigurate corespunzatoare participarii la profit, a sumelor asigurate aferente asigurarilor suplimentare atasate, precum si valorea primei de asigurare la fiecare aniversare a politei.

<<Anexa Melinte ev contract.doc>>

Rezilierea contractului de asigurare

In cazul in care contractantul asigurarii opteaza pentru respectiva.

Valoarea de rascumparare se calculeaza pe baza rezervei matematice, conform principiilor matematicii actuariale general valabile pentru orice companie de asigurare si nu corespunde sumei primelor achitate.

Astfel, pentru contractul de tip Academica 5 nr. 31558018, la data de 12/03/2008, valoarea de rascumparare s-a calculat astfel:

· la rezerva matematica, in valoare de 3.072,51 lei, s-a aplicat procentul de rascumparare corespunzator anului de polita (in cazul dumneavoastra 95%)

· din suma rezultata a fost scazuta prima de asigurare restanta, scadenta la data de 22/02/2008, in valoare de 259,71 lei

· la suma astfel rezultata s-a adaugat partea de prima nededusa pana la data acestui calcul (aferenta perioadei: 13/03/2008-21/05/2008), in valoare de 190,53 lei.

In urma calculului, a rezultat o valoare de rascumparare de 2.849,70 lei. Aceasta suma a fost virata la data de 20/03/2008, conform detaliilor bancare indicate de dumneavoastra.

In concluzie, functionarea produselor de asigurare de tip traditional este diferita de cea a conturilor bancare, diferenta esentiala fiind aceea ca nu se ofera dobanzi la sumele depuse, ci, in conformitate cu Conditiile Contractuale, aceste asigurari de viata ofera protectie in caz de producere a unui eveniment asigurat, precum si posibilitatea ca, la fiecare aniversare a datei de incheiere a cererii de asigurare, sa se aloce contractului suma asigurata aferenta participarii la profit, ca urmare a investirii rezervei matematice a politei de asigurare.

In speranta ca informatiile prezentate au raspuns solicitarii dumneavoastra, va stam oricand la dispozitie prin intermediul serviciului My’Line, la numarul de telefon 021/402.83.91 sau la adresa de e-mail: asigurari@ing.ro, persoanelor de contact: Dna. Raluca Bica – Reprezentant Departament Relatii Clienti sau Dna. Irina Iancu - Manager Operatiuni Asigurari si Servicii Clienti.

From: aurelia melinte XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Sent: 26 martie 2008 14:01
To: ING Asigurari
Subject: Re: Informatii ING Asigurari de Viata

Stimata doamna,
Intai de toate ma multumesc inca o data pentru colaborare.
Insa... Am citit cu stupoare suma pe care am primit-o si mi se pare ridicol de mica. Nu mai stiu cat am depus pe trimestru timp de 5 ani, dar in medie au fost minim 1,9 mil lei vechi. Am facut un calcul si am ajuns la 20 de luni de depuneri. Simple calcule matematice arata ca, conform sumei oferite ca rascumparare de catre ING eu am depus maxim 1,4 lil. lei vechi lunar. Ori stiu ca am avut luni in care am depus si peste 2,5 si cred ca am inceput cu 1,7 (aici chiar nu mai stiu, insa). Sa nu mai calculez dobanzile pe care le oferea ING! Nu reusesc sa recuperez nici ceea ce am depus? Undeva trebuie sa fie o greseala, nu imi vine sa cred asa ceva. Sunt de buna credinta si sper sa fie o greseala pe care sa o remediati. Nu as vrea sa cred ca o banca in care am avut incredere pana la limita mea financiara isi inseala astfel clientii... Va rog mult sa imi comunicati cum se poate rezolva problema mea. Eu continui sa fiu uimita.
Va multumesc de rabdare.
Cu respect, Aurelia Preda

asigurari@ing.ro wrote:

Stimata doamna Aurelia Preda,

Va informam ca, la data de 12/03/2008 polita dumneavoastra de asigurare de tip Academica 5 nr. 31558018 a fost reziliata. Valoarea de rascumparare, in cuantum de 2.849,70 lei, a fost virata la data de 20/03/2008 in contul XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX, titularul contului doamna XXXXXXXXXXXXXXX.

Pentru orice alte informatii, va rugam sa va adresati la adresa de e-mail asigurari@ing.ro persoanelor de contact: Dna. Raluca Bica – Reprezentant Departament Relatii Clienti sau Dna. Irina Iancu - Manager Operatiuni Asigurari si Servicii Clienti.

From: aurelia melinte XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Sent: 22 martie 2008 17:47
Subject: Re: Informatii ING Asigurari de Viata

Buna ziua,
Am trimis scrisoarea cu toate documentele cerute in data de 12 martie. Sper ca intre timp a ajuns. Ma puteti tine la curent, va rog? In plus, as dori sa stiu ce suma ar urma sa fie varsata, ca sa o anunt pe mama sa stie cat imi apartine mie si cat ei in contul ei. Si aproximativ cand urmeaza a fi efectuata operatiunea.
Va multumesc anticipat.
Cu respect, Aurelia Preda (ex Melinte)

asigurari@ing.ro wrote:

Apreciem in mod deosebit colaborarea dumneavoastra cu ING Asigurari de Viata.

Conform Conditiilor Contractuale, Asiguratul beneficiazã de un termen de graþie de 30 de zile de la data scadenta pentru achitarea primelor de asigurare. Pe parcursul perioadei de gratie, riscul producerii evenimentului asigurat este preluat de Asigurator. De asemenea, pe parcursul acestei perioade nu vor fi percepute taxe sau penalizari ca urmare a neachitarii primei de asigurare.

Daca optati pentru rezilierea contractului de asigurare si incasarea valorii de rascumparare, nu mai este obligatorie achitarea primei aferente scadentei din data de 22/02/2008.

In cazul in care contractantul asigurarii nu este in Romania pentru o perioada mai mare de 30 de zile, acesta poate solicita virarea valorii de rascumparare in contul unei terte persoane (de exemplu mama dumneavoastra). Pentru ca acest lucru sa fie posibil, este necesar sa ne transmiteti o solicitare scrisa in care sa mentionati ca doriti rezilierea politei de asigurare si ca sunteti de acord ca valoarea de rascumparare sa fie virata in contul persoanei autorizate. Solicitarea trebuie sa contina:

- numele, prenumele, CNP-ul contractantului asigurarii

- numarul si tipul politei de asigurare – Academica 5 nr. 31558018

- data semnarii cererii de asigurare - 22/02/2003

- datele de identificare ale persoanei autorizate (nume si prenume, data nasterii, CNP, adresa de domiciliu)

- contul bancar al persoanei autorizate in format IBAN, sucursala si banca.

De asemenea, este nevoie sa ne atasati si o copie a cartii de identitate a persoanei autorizate.

Va confirmam ca adresa si numarul de telefon indicate au fost transmise doamnei Viorica Dimofte, astfel incat dansa sa ii poata inmana mamei dumneavoastra documentele aniversare.

Pentru orice alte informatii, va rugam sa va adresati la adresa de e-mail asigurari@ing.ro persoanelor de contact: Dna. Anita Grecu – Reprezentant Departament Relatii Clienti sau Dna. Irina Iancu - Manager Operatiuni Asigurari si Servicii Clienti.

From: aurelia melinte XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Sent: 6 martie 2008 16:37
Subject: Re: Informatii ING Asigurari

Oh! Am uitat ca d-na Dimofte nu avea numarul de telefon al mamii, ci doar pe al meu!!!!!!!! Adresa mamii este aceeasi ca a mea, locuiam cu ea: XXXXXXXXXXXXXXXXX. Numarul de telefon: XXXXXXXXXXXXXXX
Am insa doua probleme: cu nici un chip nu voi putea plati rata pe februarie. Si chiar daca o achit, prin absurd sa zic ca fac rost de bani, tot la mine ar trebui sa se intoarca aceasta suma. Oricum, din cate stiu, exista o perioada de o luna de zile de scadenta in care trebuie platit. Daca insa reziliez contractul, chiar trebuie sa mai platesc ultima rata? A doua problema este ca Banca unde am singurul cont in lei in Romania nu imi raspunde cu nici un chip la nici un mail, doar mama este autorizata sa puna bani in contul respectiv - asa scrie in contract, de parca ar veni cineva sa imi depuna bani ca surpriza. Nu reusesc astfel sa am un numar de cont al meu pur si simplu. Il am pe mamii... E posibil sa va ofer nr. ei de cont?
Va multumesc mult pentru tot.

asigurari@ing.ro wrote:

Va multumim pentru noul dumneavoastra mesaj. Ca urmare a solicitarii primite, suntem in masura sa va oferim urmatoarele informatii:

In cazul in care contractul de asigurare este reziliat inainte de terminarea perioadei de plata a primelor, contractantul asigurarii este indreptatit sa

incaseze valoarea de rascumparare, conform Conditiilor Contractuale.

Pentru incasarea valorii de rascumparare aferenta contractului dumneavoastra de asigurare este necesar sa ne trimiteti o solicitare scrisa in acest sens care sa contina datele dumneavoastra personale (numele, prenumele, CNP-ul, adresa permanenta), precum si detaliile bancare: titularul contului in Lei (titularul contului trebuie sa fiti dumneavoastra in calitate de contractant), numarul contului (in format IBAN), banca, sucursala.

Precizam ca ne puteti transmite solicitarea cu semnatura dumneavoastra in original, la adresa: Str. Costache Negri nr. 1-5, sector 5, Bucuresti, cod postal 050552.

De asemenea, va rugam sa ne comunicati numarul de telefon si adresa unde locuieste mama dumneavoastra, asfel incat consultantul de asigurare, doamna Viorica Dimofte,sa ii poata inmana documentele aniversare, inclusiv instrumentul de plata aferent scadentei din data de 22/02/2008.

Pentru orice alte informatii, va rugam sa va adresati la adresa de e-mail asigurari@ing.ro persoanelor de contact: Dna. Anita Grecu – Reprezentant Departament Relatii Clienti sau Dna. Irina Iancu - Manager Operatiuni Asigurari si Servicii Clienti.

From: aurelia melinte XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Sent: 6 martie 2008 00:02
Subject: Re: Informatii ING Asigurari

Stimata doamna,
Revin cu un mail pentru problema mea. Daca recititi mai jos, va reamintiti despre ce este vorba. Problema mea este ca nu mai stiu sigur ce documente trebuie sa trimit la dv. pentru a rascumpara polita mea de asigurare. Mi-o mai puteti comunica odata, va rog, pe mail, dupa ce mi-ati comunicat-o la telefon? In plus, spuneti-mi, va rog, daca au fost trimise cumva "cupoanele" mele pe luna februarie, caci mama mea, care trebuia sa le primeasca si sa se ocupe de plata, nu le-a primit.
Va multumesc mult pentru ajutor si rabdare.
O zi excelenta
Preda Aurelia

aurelia melinte wrote:

C.N.P-ul meu este: XXXXXXXXXXXXXXXXX
Eu sunt in Franta acum, deci pot fi contactata pe telefoane franceze:
- mobil:XXXXXXXXXXXX
- fix: XXXXXXXXXXSe pare ca atunci cand se suna din Romania 0-ul de dupa prefixul 033 nu se mai tasteaza. Nu stiu sigur, incercati ambele variante. Cel mai sigur este sa ma sunati joia sau vinerea dupa ora 12.30, caci atunci nu mai am cursuri la facultate, nu risc sa nu pot raspunde.
Adresa mea de e-mail ar trebui sa fie de vreme buna in agenda dv. Daca nu, inseamna ca o aveti pe cealalta: XXXXXXXXXXXXXXXXX. Oricum, aceasta de pe care va scriu acum este cea pe care o utilizez cel mai frecvent.
Va multumesc. O zi buna.

asigurari@ing.ro wrote:

Va multumim pentru mesajul dumneavoastra si pentru increderea acordata companiei noastre.

Pentru a va oferi informatiile solicitate, este necesar sa ne transmiteti CNP-ul dumneavoastra si un numar de telefon la care puteti fi contactat, ca si date de identificare.

De asemenea, va rugam sa ne confirmati adresa de e-mail utilizata pentru o corespondenta electronica ulterioara cu ING si acordul dumneavoastra ca aceasta sa fie introdusa in baza de date a companiei.

Pentru orice alte informatii, va rugam sa va adresati la e-mail asigurari@ing.ro persoanelor de contact: Dna. Raluca Bica - Reprezentant Departament Relatii Clienti sau Dna. Irina Iancu - Manager Operatiuni Asigurari si Servicii Clienti.

From: aurelia melinte XXXXXXXXXXXXXXXXXX
Sent: Sunday, January 27, 2008 10:07 PM
To: ING ROMANIA
Subject: Aurelia Melinte - Galati

Buna ziua,
Ma numesc Aurelia Preda, fosta Melinte, din Galati. Am la dv. o asigurare de viata care ar trebuie reinnoita in februarie. Din cauza ca am divortat si nu mai reusesc sa o sustin, as vrea sa opresc aceasta asigurare a carei beneficiar este fiica mea, Melinte Mara-Miruna. Aceasta "merge" deja de 5 ani, deci as putea sa o desfiintez linistita din punct de vedere legal. Va rog sa imi spuneti cum procedez, mai ales avand in vedere faptul ca nu sunt in tara sa semnez nici un fel de document.
Va rog sa imi raspundeti cat mai curand cu putinta.
Va multumesc.

+Quote Post
Vizitator_Aurelia.
mesaj Oct 15 2008, 03:37 PM
Mesaj #14

Guests

Andrada, chiar nu face asta!!!!!!!!!!! E sinucidere curata!! Pot posta si alte documente din corespondenta cu ei, daca ceea ce am postat nu te-a convins! SUNT HOTIIIIIIII! Ai sa vezi cat de frumos vorbesc, cate avantaje iti ofera... La mine au venit doi dintre reprezentanti cu sticle de sampanie la prima intalnire - caci se schimba reprezentantii unii dupa altii... Arate-le mail-ul pe care l-am pus eu pe forum, acel copy-paste, in momentul in care pari a te lasa convinsa. Si sa-ti justifice ei cum se poate asta!
Nu-ti spune ca tu nu vei fi nevoita sa reziliezi contractul inainte! Nici eu nu planificam sa divortez cand fetita avea 1 an si 7 luni. Si nici sa raman fara serviciu!
Pune-i bani in banca, daca vrei! "Diciplinarea" pe care ti-ar impune-o o asigurare de viata, numai pentru ca trebuie sa o platesti la 3 luni, costa de mii de ori mai scump decat ii merita pielea! E o diciplinare exterioara extrem de costisitoare! ARDEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!! Eu daca eram inca in tara cand am reziliat contractul, depuneam plangere la OPC sau ii dadeam in judecata!
Si cum mai spunea cineva pe forum, CITESTE CONTRACTUL INAINTE! Eu am semnat pe incredere! Si m-a costat ochii din cap!
AI GRIJA!
Ne mai auzim tot aici.
Cu bine, Aurelia

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Oct 15 2008, 07:19 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Aurelia @ Oct 15 2008, 03:37 PM) *
Andrada, chiar nu face asta!!!!!!!!!!! E sinucidere curata!! Pot posta si alte documente din corespondenta cu ei, daca ceea ce am postat nu te-a convins! SUNT HOTIIIIIIII! Ai sa vezi cat de frumos vorbesc, cate avantaje iti ofera... La mine au venit doi dintre reprezentanti cu sticle de sampanie la prima intalnire - caci se schimba reprezentantii unii dupa altii... Arate-le mail-ul pe care l-am pus eu pe forum, acel copy-paste, in momentul in care pari a te lasa convinsa. Si sa-ti justifice ei cum se poate asta!
Nu-ti spune ca tu nu vei fi nevoita sa reziliezi contractul inainte! Nici eu nu planificam sa divortez cand fetita avea 1 an si 7 luni. Si nici sa raman fara serviciu!
Pune-i bani in banca, daca vrei! "Diciplinarea" pe care ti-ar impune-o o asigurare de viata, numai pentru ca trebuie sa o platesti la 3 luni, costa de mii de ori mai scump decat ii merita pielea! E o diciplinare exterioara extrem de costisitoare! ARDEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!! Eu daca eram inca in tara cand am reziliat contractul, depuneam plangere la OPC sau ii dadeam in judecata!
Si cum mai spunea cineva pe forum, CITESTE CONTRACTUL INAINTE! Eu am semnat pe incredere! Si m-a costat ochii din cap!
AI GRIJA!
Ne mai auzim tot aici.
Cu bine, Aurelia

Ma bucur ca am citit ce ai scris aici ... pacat insa de pierderea ta sad.gif

Pustiul tocmai a facut 2 ani si cautam de zor informatii sa vad ce fel de asigurare sa-i fac. Tocmai m-am hotarat ... cont in banca biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_ALINA.
mesaj Oct 15 2008, 08:32 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (George @ Oct 15 2008, 07:19 PM) *
Ma bucur ca am citit ce ai scris aici ... pacat insa de pierderea ta sad.gif

Pustiul tocmai a facut 2 ani si cautam de zor informatii sa vad ce fel de asigurare sa-i fac. Tocmai m-am hotarat ... cont in banca biggrin.gif

George, contul in banca i=l faci cat traiesti. Pe asta se bazeaza asigurarile. Ca daca tie ti se intampla ceva, ei preiau riscul! Teoretic! Stiu si eu de ce sunt capabili! Eu prefer sa risc sa traiesc!!!! Iar daca mor, sa ii las fetei mele valori umane cu care sa poata iesi in lume, sa nu fie slaba si sa nu se lase calcata in picioare, sa iubeasca desi va fi ranita. Sa fie OM! Toate astea si multe altele i le las in banca sufletului ei. Si nu astept dobanda, si nici nu vor rezilia vreodata contractul! Sper doar sa nu ma insel...

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Oct 15 2008, 09:06 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (ALINA @ Oct 15 2008, 08:32 PM) *
George, contul in banca i=l faci cat traiesti. Pe asta se bazeaza asigurarile. Ca daca tie ti se intampla ceva, ei preiau riscul! Teoretic! Stiu si eu de ce sunt capabili! Eu prefer sa risc sa traiesc!!!! Iar daca mor, sa ii las fetei mele valori umane cu care sa poata iesi in lume, sa nu fie slaba si sa nu se lase calcata in picioare, sa iubeasca desi va fi ranita. Sa fie OM! Toate astea si multe altele i le las in banca sufletului ei. Si nu astept dobanda, si nici nu vor rezilia vreodata contractul! Sper doar sa nu ma insel...

Nu-i bai ... daca dau coltul (ma dau si eu rotund ... normal ca vreau sa apuc momentul in care o sa fie pe picioarele lui, la casa lui etc.).

Are din ce sa scoata bani incat sa poata sa-si termine o scoala si sa-si faca un rost in viatza. Numai din chirii, arende etc. ii ramane un venit lunar mediu de cca 1.000 E. Suficient cat sa poata trai fara sa fie nevoie sa vanda nimic.
Banii din asigurare (deja ... transformata in cont) ar fi strict pentru scoala ... pentru ca nu cred ca peste 16-17 ani ... cand va avea varsta de mers la facultate, va mai exista invatamant gratuit (sau cu taxa f. mica ... cum este acum). Asta daca ii va arde de asa ceva, nu am de unde sa stiu de pe acum ce-o sa iasa din el sad.gif

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Oct 20 2008, 09:14 AM
Mesaj #18

Guests

Fara suparare dar sunteti praf !!!!!!!!!!!!!!!!
Voi sunteti si motivul pentru care se trece prin aceasta criza financiara.
Semnati un contract - VOI INCALCATI ACEL CONTRACT (reziliati inainte de sfarsitul contractului) si pe urma va plangeti pe forum ca ati fost furati.... PRAF !!!!

Am avut asigurare la ING, am mers pana la capat si am primit ce s-a promis.
Asigurarile nu sunt conturi bancare sau depozite !!!!!!!! Ajuta mai mult la economisire, nu inmultire a banilor...

Parerea mea este sa ceri opinia unui consultant financiar, nu pe forum.

+Quote Post
Vizitator_Alt_Musafir.
mesaj Oct 20 2008, 09:46 PM
Mesaj #19

Guests

am citit cu atentie cele scrise mai sus, cele doua plangeri.
- in primul caz, la termenul retragerii valoarea de rascumparare e ok
- in cazul doi, problema s-a pus pe valoarea depunerii, rascumpararea iar ok conform contract. din toate discutia pe mail a d-nei Aurelia observ ca nu a pus problema demonstrarii acelor extra-depuneri de 10 mil. c-or fi, c-or pati... nu stiu.

si de aici sa trag concluzia ca asigurarile-s de cacao? tz tz tz ... rumane-rumane....

M

+Quote Post
Vizitator_Stan Patzitu.
mesaj Oct 21 2008, 06:15 AM
Mesaj #20

Guests

Aveti dreptate sintem Rumani fraieri. Am pastrat scrisorile in care ma anunta ca fondul meu creste si ca este investitie pe termen lung si MEDIU!!!. Pt un contract de 20 de ani Termen scurt inseamna 1 - 2 ani, apoi pina la vreo 10 ani este termen mediu. Dupa aia devine termen lung.
Agentul mi-a spus ca sa nu retrag timp de 2 ani de la semnare ca voi pierde. Dupa aia incepe sa devina cistig. ASTA a spus agentul care m-a convins. Bineinteles ca agentii s-au schimbat in 6 ani de 3 ori si ultimul, nu mai recunostea ce a zis primul. Voi nu intelegeti ca iti spun orice numai sa semnezi ca el sa isi ia comisionul ? Nu intelegeti ca este INSELATORIE?
De ce nu mi-au trimis o scrisoare in care sa imi spuna ca datorita circumstantelor ( vorbim de primavara acestui an totusi) fondul meu a scazut? Se merge pe furis poate nu-si da seama fraierul. L-am terminat mai devreme pentru ca era clar ca dupa schimbarea a inca 5 agenti pina la 20 de ani, te puteai trezi ca nu mai ai nimic in cont, ca asa sint conditiile, si iti aratau noile regului. Singura garantie este cistigul lor. Asta nu se diminueaza nu sufera modificari.
Citi dintre cei care semneaza un contract iau cu adevarat cunostinta de costurile de administrare, penalitati, si alte costuri? Si daca nu esti de acord cu unul din ele ai ceva de facut? NIMENI nu schimba regulile pt tine ( doar daca poate investesti citeva zeci de mii de euro). Vrei asigurare, semnezi conditiile date. Nu vrei, pe aci ti-e drumu. Apoi continua cu bombardamentul telefonic sa faci contract cu ei.

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Oct 21 2008, 06:56 AM
Mesaj #21

Guests

Dl. Stan Patzitu,

Iti dau perfecta dreptate cu un singur lucru, agentii de vanzare iti spun orice numai sa semnezi. Aici ai mare dreptate.

Diferenta intre noi este ca eu, dupa ce am vorbit cu un agent, am mers la sediul lor central si am stat 2 ore cu un angajat care mi-a explicat exact cum sta treaba (si cei de acolo nu isi permit sa te minta).
Din cate imi aduc aminte, in primii 2 ani, intradevar e 0 lei rezilierea. Dupa 2 ani incep sa se acumuleze bani.

Ideea este ca acele conditii contractuale iti spun tot ce trebuie sa stii, daca ai rabdare sa citesti.
Nu cred ca am sa ajung vreodata sa reclam propria mea gresala... CITITI CONTRACTELE PENTRU ASIGURARI, CREDITE, ETC.

Aici ai gresit tu !!!! si inca o chestie... valoarea din scrisori, unde esti informat ca tot creste (am pastrat si eu scrisorile) este valoarea reala. Daca reziliezi, iti retrag din acea valoare o taxa de reziliere destul de mare, pt ca.... ai incalcat contractul si ai reziliat inainte de termen.

Contractul de asigurare este ca orice alt contract... aduce beneficii daca respectii ce scrie il el.

Probabil sunt singurul PRO asigurari, dar intelegeti ca asigurarile nu sunt depozite bancare... eu am fost asigurat cu o suma destul de mare. Daca pateam ceva, mostenitorii mei beneficiau de toata suma (aproape de 1 mld) chiar daca eu platisem o singura rata de 10 lei.
La un depozit beneficiau de.... 10 lei minus taxe...

Fiecare face cum il duce capul... singurul meu sfat... CITITI CONTRACTELE INAINTE DE SEMNARE... dupa semnare nu se mai pot schimba nici de compania de asigurari !!!!!

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Oct 21 2008, 07:25 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Marius @ Oct 21 2008, 06:56 AM) *
Dl. Stan Patzitu,

Iti dau perfecta dreptate cu un singur lucru, agentii de vanzare iti spun orice numai sa semnezi. Aici ai mare dreptate.

Diferenta intre noi este ca eu, dupa ce am vorbit cu un agent, am mers la sediul lor central si am stat 2 ore cu un angajat care mi-a explicat exact cum sta treaba (si cei de acolo nu isi permit sa te minta).
Din cate imi aduc aminte, in primii 2 ani, intradevar e 0 lei rezilierea. Dupa 2 ani incep sa se acumuleze bani.

Ideea este ca acele conditii contractuale iti spun tot ce trebuie sa stii, daca ai rabdare sa citesti.
Nu cred ca am sa ajung vreodata sa reclam propria mea gresala... CITITI CONTRACTELE PENTRU ASIGURARI, CREDITE, ETC.

Aici ai gresit tu !!!! si inca o chestie... valoarea din scrisori, unde esti informat ca tot creste (am pastrat si eu scrisorile) este valoarea reala. Daca reziliezi, iti retrag din acea valoare o taxa de reziliere destul de mare, pt ca.... ai incalcat contractul si ai reziliat inainte de termen.

Contractul de asigurare este ca orice alt contract... aduce beneficii daca respectii ce scrie il el.

Probabil sunt singurul PRO asigurari, dar intelegeti ca asigurarile nu sunt depozite bancare... eu am fost asigurat cu o suma destul de mare. Daca pateam ceva, mostenitorii mei beneficiau de toata suma (aproape de 1 mld) chiar daca eu platisem o singura rata de 10 lei.
La un depozit beneficiau de.... 10 lei minus taxe...

Fiecare face cum il duce capul... singurul meu sfat... CITITI CONTRACTELE INAINTE DE SEMNARE... dupa semnare nu se mai pot schimba nici de compania de asigurari !!!!!

Da....da' nu e mai bine sa te plangi....si sa spui cat de nashpa sunt asigurarile....cum fura ele banii bietilor cetateni...am postat si eu un comentariu mai sus...printere primele, in care imi exprimam opinia pozitiva vis a vis de acest tip de contract...am enumerta beneficiile evidente pe care le are o polita de asigurare: componenta investitionala si partea de asigurare. Asa ceva nu iti poate oferi nici o banca...apoi am urmarit toate celelalte comentarii, care in proportie de 99 % sunt de genul: Huo, hotii, miseii de la asigurari...cat de bine e sa depui banii in banca...cum iti creste banca valoarea depusa...cum bancile sunt ideale pentru asa ceva...etc, etc, etc...as vrea sa rasunda ei la urmatoarea intrebare: Daca depun banii intr-un cont cu dobanda la 3 luni si retrag banii inainte de termen ce primesc inapoi? Sunt aproape convins ca aceleasi persoane care au spus aici cat de nashpa sunt asigurarile si cat de faine sunt bancile...posteaza pe alte forumuri comentarii negative la adresa bancilor...
Personal mi se pare foarte pertinent comentariul de mai sus:CITITI CONTRACTELE INAINTE DE SEMNARE...

+Quote Post
Vizitator_Stan Patzitu.
mesaj Oct 21 2008, 07:35 AM
Mesaj #23

Guests

Hai s-o luam mai simplu: Ei imi spun ca banii mei se inmultesc. Eu verific si vad ca nu este asa. Vreau sa imi retrag banii )( mai putin costurile legate de asigurarea propriu zisa e de inteles). Ei zic ca stai asa: sint costuri de administrare . OK. Sint penalitati. Aici nu mai este ok. Pai penalitati de terminare mai devreme se intelege dar numai atita timp cit si tu ING iti respecti promisiunea.
1 Tu agent ING mi-ai spus ca dupa doi ani ies in cistig ( mai bine decit la banca)
2. Imi trimiti scrisori care intaresc convingerea ca fondul creste.
3 Fondul scade dar eu aflu asta doar daca ma intersesez in mod special.
4 Agentul actual nu mai recunoaste ce a zis primul.( posibil ca urmatorul sa nu mai recunoasca ce zice actualul)

Eu zic ca este teapa, la fel ca si cu multe din produsele bancare existente.
parerea mea este sa faceti ochii mari , la achizitia unuia din ele. S-ar putea sa fie o mica insalatorie.
Si eu cred in necesitatea asigurarilor. Dar exclus cu fond de acumulare. Vrei viata, ia asigurare de viata. Vrei asigurare de casa, ia eurocasa. vrei fond pt copii depune regulat nste bani intr-un cont si fa-ti o asigurare separata.

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Oct 21 2008, 07:51 AM
Mesaj #24

Guests

Asigurarea de viata se face pentru acoperirea riscului de deces, nu pentru economisire. Asta e sensul ei principal- daca asiguratul moare sau pateste ceva, persoana desemnata primeste o suma, in general pentru a o folosi in propriul folos si, cateodata, si in vederea acoperirii unor cheltuieli de intretinere sau de studii.

Prin urmare, daca vrei sa stringi bani pentru copil, asigurarea nu este suficienta. Nici nu e cazul sa astepti de la ea un randament mai mare decat cel bancar, pentru ca primele tale acopera un risc, deci sumele strinse de la cei care platesc sunt folosite pentru plata celor la care riscul s-a materializat. Chiar daca o parte din disponibil (rezerve) este investit in depozite bancare si actiuni (listate, de obicei), este evident ca vom avea intotdeuana cheltuieli semnificativ mai mari decat cele ale unei banci.

Asa fiind, motivul pentru care faci o asigurare de viata cu beneficiar copilul, nu este economisirea, ci dorinta de a-i pune la dipozitie o suma de bani in cazul in care patesti ceva si nu mai poti sa-l intretii.

Daca vrei sa-i asigura bani de studii, iti sugerez urmatoarea formula:
a) Fa o asigurare de viata pe termen cat mai scurt (parca sunt unele pe 10 ani, asta inseamana pana la 15 ani copilul va putea beneficia de suma respectiva in cazul in care se intimpla ceva. Nu uita insa ca pana la majorat, copilul este dat in grija unui tutore- fie dispune prin testament cine sa fie acel tutore, fie pune o parte din beneficiu pe numele unei persoane de incredere (faci cu doi beneficiari: unul copilul, celalat sa spunem -sotul sau un frate ceva.). cu cat termenul e mai lung, cu atat incertityudinea asiguratorului e mai mare...
cool.gif Depune bani in banci, intr-un portofoliu de valute variat, cu leul valuta principala (vezi sfatul meu de mai sus).
c) Investeste intr-un fond mutual de risc inalt (cu actiuni listate), o suma modica (sa spunem - 20 de milioane lei vechi).

Nu uita sa investesti in educatia si instruirea sa inca de la aceasta varsta! Cercuri, specatcole, indrumare personala... samd.

+Quote Post
Vizitator_Alina.
mesaj Oct 21 2008, 08:16 AM
Mesaj #25

Guests

si eu sunt de acord cu ce spune Marius. si as mai adauga ceva: avantajul unei astfel de asigurari se vede tot in faptul ca in principiu NU poti retrage banii inainte de termenul stabilit. Astfel, te obliga intr-un fel sa iti pastrezi contractul pana la final si sa economisesti asa cum ti-ai propus pentru copilul tau...stim cu totii ca atunci cand avem cea mai mica problema financiara (sau dorinta unei vacante sau a unei masini noi) de obicei fugim repede sa ne retragem banii din banci sau asigurari in loc sa ne gandim la interesul copilului si sa continuam economisirea pentru viitorul lui.

Pe scurt, asigurarile sunt foarte bune pentru oricine, problema este ca noi nu suntem destul de educati astfel incat sa intelegem necesitatea acestor asigurari si faptul ca atunci cand semnezi ceva TREBUIE SA SI CITESTI ce semnezi. Nu cred ca daca ceri informatii inainte de semnare, o companie asa cum e ING-ul va refuza sa ti le furnizeze.

Iar despre ING...numai de bine. Am multi prieteni care au asigurari acolo si sunt foarte multumiti.

+Quote Post
Vizitator_KOVACS ELENA.
mesaj Oct 22 2008, 06:51 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (andrada @ Oct 14 2008, 07:25 AM) *
am o fetita de 5 luni si ma gandesc sa ii fac o asigurare. Nu stiu daca se fac asigurari pentru copii asa de mici. As vrea totusi sa nu platesc o anumita suma lunar, ci trimestrial si sa pot scoate bani in caz de urgenta daca, doamne fereste, pateste ceva. Stiti vreun plan de genul acesta. Ar fi o varianta sa-i deschid un cont in care sa pun eu bani trimestrial, dar nu stiu daca exista pe piata ceva mai avantajos.

+Quote Post
Thheo
mesaj Oct 22 2008, 08:41 PM
Mesaj #27

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 17-May 08
Utilizatorul numarul: 201

Am lucrat si in banca, am lucrat si in asigurari si indraznesc sa raspund, desi multora nu le va placea raspunsul meu.
Este neplacut ce a povestit doamna care a reziliat dupa 5 ani un contract insa este absolut FIRESC pentru un contract de ASIGURARE si nu de ECONOMISIRE sau INVESTITIE...
Cand iei in calcul viitorul financiar al copilului tau, trebuie sa stii ce vrei. Vrei sa-l protejezi de riscul pierderii tale (asigurandu-te pe tine), sau vrei sa risti axandu-te doar pe partea de economisire (si atunci poate chiar investesti, tot e bursa la pamant)?
Cred ca doamnei ar fi trebuit sa i se explice mai bine ce este o asigurare, ce implica, pentru ce plateste fiecare leu pe luna... si poate atunci n-ar mai fi fost atat de mirata la reziliere de sumele primite.... A cumparat un produs, insotit de anumite servicii, toate implica costuri si nimeni nu i-a garantat (sper) ca la final va avea mai mult decat a platit.
Si eu am copil, am si un plan de asigurare la o firma concrenta (si da, sunt constienta ca la SFARSIT copilul va primi mai putin decat am platit noi in toti cei18 ani de contract la un loc, DAR, daca ceva intervine pana la majoratul lui, asiguratorul va plati ratele pentru noi si copilul va avea un start (destul de modest) in viata. Am ales sa pierd pentru a avea garantia ca el va avea o suma a lui la majorat, indiferent ca voi mai fi alaturi de el sau nu.
Pe de alta parte, daca vrei sa te asiguri si sa economisesti in acelasi timp, poti alege si un cont curent cu asigurare (tot ING are un astfel de produs dar si alte banci cred ca l-au introdus).
Economisesti si, totodata, in caz de Doamne Fereste deces din accident, copilul tau primeste dublul sumei acumulate de tine pana in momentul respectiv (suma care oricum beneficiaza de o dobanda rezonabila).
Doar ca banii iti stau la dispozitie permanent si, tot din experienta iti spun, iti va fi greu sa nu apelezi in mod frecvent la ei. Iar asigurarea in acest caz ii dubleaza suma doar daca decesul a fost cauzat de un accident...

Am renuntat sa lucrez in asigurari pentru ca m-au terminat nervos exact aceste discutii. Romanii incheie o asigurare, dar dupa 2-3-4-5 ani renunta si se simt inselati, pentru ca n-au inteles din capul locului ca asigurarea nu e menita sa-i imbogateasca ci sa-i protejeze pe cei dragi cu anumite costuri (deloc de neglijat).
Unii vor si asigurare (daca mor maine copiii mei sa fie miliardari in euro daca se poate), dar vor si economisire (sa nu plateasca un leu, toti banii sa ajunga la copii) si eventual sa vada ca banii lor au fost investiti cu cap (mai dati-mi si in plus fata de ce-am platit eu...).

Intr-o lume ideala, in care economiile "bubuie" si contractele se respecta pana la sfarsit (suna cam macabru, dar nu va faceti griji, de regula sfarsitul lor e rezilierea...), probabil sunt sanse ca asta sa se intample, dar nu e cazul la noi.

Cu respect,
Ina

PS: se fac asigurari din prima zi... insa nu copilul se asigura ci dumneavoastra va asigurati, el fiind beneficiarul. Puteti plati lunar/semestrial/trimestrial sau anual dar, daca va ganditi de pe-acum ca veti rezilia sau retrage bani din ce depuneti, mai bine orientati-va spre un produs bancar.
Exista banci care au produse de economisire pentru copii. Parca BCR-ul sau BRD_ul aveau ceva, nu mai stiu exact, dar poate merita intrebat.
Eu combin o asigurare AIG cu un cont curent la ING si sper ca in final copilul sa ramana cu ceva...

Citeaza (andrada @ Oct 14 2008, 07:25 AM) *

+Quote Post
Thheo
mesaj Oct 22 2008, 08:49 PM
Mesaj #28

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 17-May 08
Utilizatorul numarul: 201

Citeaza (gigel de luxembourg @ Oct 14 2008, 07:42 AM) *
nu se fac, cel putin mie asa mi s-a zis. dupa 2 ani (se pare ca e mortalitatea mare pana in 2 ani si nu se risca angry.gif )

???? Este ilogic, imoral si ilegal sa asiguri viata unui copil! Nu stiu de unde ati primit o asemenea informatie insa cu certitudine este falsa! Carui parinte i-ar putea trece prin cap sa primeasca bani in caz ca ii moare copilul si ce asigurator credeti dumneavoastra ca se uita in statistici si spune "nu, mortalitatea infantila e mult prea mare, haideti sa asiguram doar prescolarii"... Dumnezeule mare...

+Quote Post
Vizitator_Broantza.
mesaj Oct 22 2008, 10:01 PM
Mesaj #29

Guests

Ina, problema pe care o reclama majoritatea este faptul ca agentul care vinde polita de asigurare e in stare sa promita ORICE, numai sa te faca sa semnezi contractul. in cele mai multe cazuri nu ti se explica diferenta intre o asigurare si un alt instrument bancar de economisire. se merge exclusiv pe stimularea imaginatiei clientului. atunci cand unui om ii spui: dai x lei pe an/luna/alta perioada de timp, iar la sfarsit copilul tau va primi GARANTAT suma cumulata a depunerilor plus dobanda garantata de 4% (am dat un exemplu fictiv, evident) se cheama inselatorie! adica te-ai bazat pe naivitatea omului.
in acelasi timp nu contest nici obligativitatea clientului de a citi ceea ce semneaza INAINTE de a semna. pe mine insa nici unul din agentii cu care am discutat nu a fost in stare sa ma lamureasca ce reprezinta faimoasa "rezerva matematica".

Ganduri bune,
Ioana

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Oct 23 2008, 07:24 AM
Mesaj #30

Guests

Revin cu aceeasi idee si sper sa nu stresez prea tare... asta este job-ul unui agent de vanzari indiferent de domeniul in care lucreaza, sa vanda.
Daca lucra in domeniul auto, iti spunea ca masina are un motor performant si silentios fara sa mentioneze ca o sa consume 50litri la 3 km... smile.gif
Daca lucra in constructii iti spunea ca are un material care izoleaza fonic si tine cald in miez de iarna... fara sa-ti spuna ca la primul cutremur o sa-ti cada in cap casa smile.gif
Veniturile lor vin din comisioane si nu isi permit sa piarda clienti... chiar daca nu e corect, e normal. trebuie sa ne schimbam putin mentalitatea de a crede tot ce auzim de la vecinul de scara... VERIFICATI ORICE INFORMATIE.

Ideea de baza este ca faci tu cu informatiile primite de la un agent de vanzari... Eu am ales sa merg la sediul lor central si bina am facut. Mergi la ING si iti vor explica pe larg ce este aceasta rezerva matematica...

Cred ca cel mai bun comentariu a fost cel al Alinei, "problema este ca noi nu suntem destul de educati astfel incat sa intelegem necesitatea acestor asigurari"

Cu respect.

+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd September 2018 - 10:27 PM