IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Plan de economii pentru copii
Vizitator_LOLA.
mesaj Oct 23 2008, 09:23 AM
Mesaj #31

Guests

of, am cautat si eu pe internet si m-am ingrozit de cate povesti am citit... probabil o sa astept o perioada sa se stabilizeze piata
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Broantza.
mesaj Oct 23 2008, 05:39 PM
Mesaj #32

Guests

@Marius: am discutat cu cel putin 3 agenti diferiti, si am dicutat si cu cei din centrala, si de fiecare data mi-au dat doar texte pompoase in limbaj de lemn. ceea ce nu e normal, pentru ca o startegie de marketing eficienta include redactarea unor materiale pe intelesul clientului. in fine, trec peste asta.

insa nu o sa pot sa fiu NICIODATA de acord ca e normal ca un agent de vanzari sa ma minta sau sa omita intentionat unele aspecte legate de produsul pe care il vinde, ca nu cumva sa nu-si piarda clientul si comisionul. in nici o tara civilizata nu este acceptat asa ceva. este o situatie similara cu cea de la bancile romanesti la care te duci sa faci credit, iar ei nu mentioneaza TOATE comisioanele decat dupa ce ai semnat actele. o relatie comerciala sanatoasa intre doua entitati nu se poate baza pe minciuna, omisiune intentionata, manipulare sau furt.

Ganduri bune,
Ioana

+Quote Post
Vizitator_anti.
mesaj Oct 30 2008, 12:06 PM
Mesaj #33

Guests

2 cuvinte: educatie financiara... in cazul contractelor financiare asta conteaza

degeaba citesti contractul, daca nu intelegi
degeaba te informezi, daca nu stii de informatie e relevanta

+Quote Post
Vizitator_Sergiu.
mesaj Oct 30 2008, 02:15 PM
Mesaj #34

Guests

Eu va recomand Debut 18 de la ING.

Eu am si pentru copilul meu si i-am facut si la fin. Se fac din prima zi de viata... pentru ca de fapt scopul este acumularea de fonduri de care beneficiarul (copilul) si nimeni altcineva va beneficia la 18 ani.

+Quote Post
Vizitator_constantin.
mesaj Oct 30 2008, 02:19 PM
Mesaj #35

Guests

buna Andra.... sunt consultant finaciar pt asigurarile de viata... iti pot oferi mai multe detalii... te rog sa ma contacetzi pe adresa de mail constantin.cernica@//// imi lasi numle si nr telefon si te voi contacta in cel mai scurt timp
Motivul editarii: date personale doar pe pm!

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Oct 30 2008, 07:35 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (Sergiu @ Oct 30 2008, 02:15 PM) *
Eu va recomand Debut 18 de la ING.

Eu am si pentru copilul meu si i-am facut si la fin. Se fac din prima zi de viata... pentru ca de fapt scopul este acumularea de fonduri de care beneficiarul (copilul) si nimeni altcineva va beneficia la 18 ani.

la gradinita la fii-mea au venit unii cu ing academica... :lol M-am distrat ca au ajuns sa vina la gradinite, dar recunosc ca e miscare buna, fix pe target
/
Nu stiam ca au si debut. La asta in caz de incapacitate de plata ce se intampla?

+Quote Post
Vizitator_gabitza.
mesaj Nov 8 2008, 02:39 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Razvan @ Oct 14 2008, 08:45 AM) *
Hello,

Exista astfel de asigurari. Majoritatea companiilor de asigurari de la noi ofera un astfel de produs. Personal si eu vreau sa fac unul pentru fetita mea. Ideea este ca nu poti scoate banii (din cate imi amintesc eu cel putin) trimestrial decat la finalul contractului cand poti opta pentru plata integrala sau pentru o renta lunara.
De asemenea stiu ca in primii ani (2 parca) nu poti reizlia contractul decat daca pierzi toti banii, abia din anul 3 poti solicita rascumpararea totala a contractului, insa nu te avantajeaza. Este bine sa astepti macar 5 ani...ideea e insa ca daca tot faci un astfel de plan de economii sa te tii de el.
Un sfat personal pe care ti-l pot da este sa iti upgradezi polita cu cateva clauze care te pot ajuta foarte mult daca, Doamne fereste, ai nevoie. Una se refera la imposibilitatea de a mai plati ratele din cauza unui accident care iti afecteaza capacitatea de munca (si implict de a avea venituri). In acest caza asiguratorul iti preia plata politelor. O alta clauza foarte buna este aceea de invaliditate din accident. Adica, patesti ceva, nu mori, insa nici ok nu mai esti..i si in cazul asta poti primi o anumita suma de bani (de obicei este % din suma asigurata: sa zicem ca ai o suma asigurata de 100.000 RON - pe care daca mori, copilul tau o primeste, si ramai fara un picior. Poti primi cca. 50% din suma asigurata, adica 50.000 RON.) Ma rog astea toate sunt niste exemple.
Da, poti face o astfel de polita chiar daca are doar 5 luni copilul tau, ba este chiar indicat sa aiba o varsta cat mai frageda, astfel incat sa se poata acumula mai multi bani, care sigur ii vor prinde bine la majorat.
Este ca si cum ai pune bani la banca, dar ai alte avantaje: in primul rand obligativitatea de a plati ratele periodic, iti creeaza acea disciplina pe care sigur nu o ai daca platesti "la liber" o anumita suma cand ai, poti si vrei la banca. Apoi ai avantajele sumei asigurate (daca intervine decesul tau, de la banca iei doar suma depusa-eventual din ea scazi comisionul de retragere, etc), pe cand la o polita de asigurare beneficiarul primeste suma asigurata. Gandeste-te la varianta in care ai platit doar 3-4 rate (sa zicem in total o suma de 300-400 RON), intervine decesul iar copilul tau primeste 100.000 RON. Parca suna mai bine...ok, suma asta nu compenseaza lipsa ta, insa cu siguranta ii poate fi de folos copilului.
Personal as recomanda ING pentru incheierea politei, sunt lideri de piata (si eu am tot la ei politele de asigurare). Sunt bineinteles si altii (AIG, Allianz, Generalli).

+Quote Post
Vizitator_Gabitza.
mesaj Nov 8 2008, 02:45 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (Razvan @ Oct 14 2008, 08:45 AM) *
Hello,

Exista astfel de asigurari. Majoritatea companiilor de asigurari de la noi ofera un astfel de produs. Personal si eu vreau sa fac unul pentru fetita mea. Ideea este ca nu poti scoate banii (din cate imi amintesc eu cel putin) trimestrial decat la finalul contractului cand poti opta pentru plata integrala sau pentru o renta lunara.
De asemenea stiu ca in primii ani (2 parca) nu poti reizlia contractul decat daca pierzi toti banii, abia din anul 3 poti solicita rascumpararea totala a contractului, insa nu te avantajeaza. Este bine sa astepti macar 5 ani...ideea e insa ca daca tot faci un astfel de plan de economii sa te tii de el.
Un sfat personal pe care ti-l pot da este sa iti upgradezi polita cu cateva clauze care te pot ajuta foarte mult daca, Doamne fereste, ai nevoie. Una se refera la imposibilitatea de a mai plati ratele din cauza unui accident care iti afecteaza capacitatea de munca (si implict de a avea venituri). In acest caza asiguratorul iti preia plata politelor. O alta clauza foarte buna este aceea de invaliditate din accident. Adica, patesti ceva, nu mori, insa nici ok nu mai esti..i si in cazul asta poti primi o anumita suma de bani (de obicei este % din suma asigurata: sa zicem ca ai o suma asigurata de 100.000 RON - pe care daca mori, copilul tau o primeste, si ramai fara un picior. Poti primi cca. 50% din suma asigurata, adica 50.000 RON.) Ma rog astea toate sunt niste exemple.
Da, poti face o astfel de polita chiar daca are doar 5 luni copilul tau, ba este chiar indicat sa aiba o varsta cat mai frageda, astfel incat sa se poata acumula mai multi bani, care sigur ii vor prinde bine la majorat.
Este ca si cum ai pune bani la banca, dar ai alte avantaje: in primul rand obligativitatea de a plati ratele periodic, iti creeaza acea disciplina pe care sigur nu o ai daca platesti "la liber" o anumita suma cand ai, poti si vrei la banca. Apoi ai avantajele sumei asigurate (daca intervine decesul tau, de la banca iei doar suma depusa-eventual din ea scazi comisionul de retragere, etc), pe cand la o polita de asigurare beneficiarul primeste suma asigurata. Gandeste-te la varianta in care ai platit doar 3-4 rate (sa zicem in total o suma de 300-400 RON), intervine decesul iar copilul tau primeste 100.000 RON. Parca suna mai bine...ok, suma asta nu compenseaza lipsa ta, insa cu siguranta ii poate fi de folos copilului.
Personal as recomanda ING pentru incheierea politei, sunt lideri de piata (si eu am tot la ei politele de asigurare). Sunt bineinteles si altii (AIG, Allianz, Generalli).

E o oferta foarte buna. Si eu am pentru copilul meu DEBUT 18, sunt foarte multumita.Cat despre clauzele medicale, daca le-au vrut doar in caz de urgenta de ce se vrea sa le fie dati bani si in caz de boala ( apendicita)? Ca si cum ai avea cartela dar doresti sa te bucuri de ceea ce-ti ofera un abonament....

+Quote Post
Vizitator_Gabitza.
mesaj Nov 8 2008, 02:50 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (adrian @ Oct 30 2008, 07:35 PM) *
la gradinita la fii-mea au venit unii cu ing academica... :lol M-am distrat ca au ajuns sa vina la gradinite, dar recunosc ca e miscare buna, fix pe target
/
Nu stiam ca au si debut. La asta in caz de incapacitate de plata ce se intampla?

In caz de incapacitate de munca, daca esti in pensie de boala in urma unei imbolnaviri gradul 1 sau 2,sau daca esti in pensie de boala in urma unui accident, ING pune in locul tau cati bani puneai , cu aceeasi frecventa, in contul copilului tau.

+Quote Post
Vizitator_MaryP.
mesaj Jan 21 2009, 04:53 PM
Mesaj #40

Guests

Nu va sfatuiesc!!!! In 2008 am depus 1000 RON in contul Debut 18 si m-am trezit la sfarsitul anului cu doar 200 RON in cont! angry.gif Si au foarte multe comisioane!!!

+Quote Post
Vizitator_cristian.
mesaj Jan 21 2009, 10:02 PM
Mesaj #41

Guests

Mie personal, la dimensiunea temporala cifra de 18 ani mi se pare foarte mult pentru o reteta financiara....
Am in minte printre altele certificatele de depunere facute de bunicul meu pentru cei 3 copii ai lui, in perioada de prosperitate relativa de dupa Marea Criza: fiecare cont avea cam intre 30-35 mii lei, ceea ce prin 1934-1935 era ceva....
Bunicul meu le si facuse planul: unuia 1 cabinet Medical, unuia o farmacie/drogherie, unuia un atelier....
Evident ca dupa WWII s-a sters la fund cu hirtiile respective.

Nu mai vorbesc de titlurile de stat cumparate, la care imprumuturile pe care le dadeai statului erau pe pe o perioada lunga, si alea au valorat pina la urma tot hirtie igienica.

Daca te uiti in jur toti asiguratorii isi retransfera riscurile si sumele reciproc. In cazul unui instabilitati economice de anvergura cel putin medie riscurile de rele plati la nivelul intregului sistem sunt enorme, asta ca sa nu mai vorbim de derapajele economice mari unde masa critica de falimente poate prabusi intreg sistemul.

18 ani reprezinta ceva mai mult de jumatatea unei generatii (33 ani). 7 cicluri a 18 ani fac cam aproximativ periada de cind de exemplu a aparut moneda nationala a Romaniei, leul. Ginditi-va la cite reforme monetare s-a apelat in acest interval, la ce procese de devalorizare intre fiecare dintre reforme a fost supusa moneda si va puteti face o imagine de ansamblu despre riscurile reale la care va supuneti atunci cind ginditi sa faceti depozite bancare sau asigurari cu acumulare, pe timp foarte lung.
Procesul de acumulare a valorii trebuie sa fie unul dinamic in care sa accepti permanent convertirea unei valori materiale/ financiare intr-o alta, optima pentru timpul la care faci schimbul. Trebuie sa gindesti astfel pentru a putea pastra oricind satisfacator cel putin o parte convenabila a valorii acumulate. Nu trebuie sa neglijezi necesitatea de a punea valoarea unui capital la lucru, pentru a se putea mentine la un nivel relativ apropiat si pentru a produce la rindul lui valoare.

+Quote Post
Vizitator_ioana.
mesaj Jan 22 2009, 01:03 AM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (cristian @ Jan 21 2009, 10:02 PM) *
Mie personal, la dimensiunea temporala cifra de 18 ani mi se pare foarte mult pentru o reteta financiara....
Am in minte printre altele certificatele de depunere facute de bunicul meu pentru cei 3 copii ai lui, in perioada de prosperitate relativa de dupa Marea Criza: fiecare cont avea cam intre 30-35 mii lei, ceea ce prin 1934-1935 era ceva....
Bunicul meu le si facuse planul: unuia 1 cabinet Medical, unuia o farmacie/drogherie, unuia un atelier....

Nu mai vorbesc de titlurile de stat cumparate, la care imprumuturile pe care le dadeai statului erau pe pe o perioada lunga, si alea au valorat pina la urma tot hirtie igienica.

Daca te uiti in jur toti asiguratorii isi retransfera riscurile si sumele reciproc. In cazul unui instabilitati economice de anvergura cel putin medie riscurile de rele plati la nivelul intregului sistem sunt enorme, asta ca sa nu mai vorbim de derapajele economice mari unde masa critica de falimente poate prabusi intreg sistemul.

18 ani reprezinta ceva mai mult de jumatatea unei generatii (33 ani). 7 cicluri a 18 ani fac cam aproximativ periada de cind de exemplu a aparut moneda nationala a Romaniei, leul. Ginditi-va la cite reforme monetare s-a apelat in acest interval, la ce procese de devalorizare intre fiecare dintre reforme a fost supusa moneda si va puteti face o imagine de ansamblu despre riscurile reale la care va supuneti atunci cind ginditi sa faceti depozite bancare sau asigurari cu acumulare, pe timp foarte lung.
Procesul de acumulare a valorii trebuie sa fie unul dinamic in care sa accepti permanent convertirea unei valori materiale/ financiare intr-o alta, optima pentru timpul la care faci schimbul. Trebuie sa gindesti astfel pentru a putea pastra oricind satisfacator cel putin o parte convenabila a valorii acumulate. Nu trebuie sa neglijezi necesitatea de a punea valoarea unui capital la lucru, pentru a se putea mentine la un nivel relativ apropiat si pentru a produce la rindul lui valoare.

Subscriu

+Quote Post
Vizitator_iosif.
mesaj Jan 22 2009, 06:09 AM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (cristian @ Jan 21 2009, 10:02 PM) *

Excelent raspunsul Dumneavoastra domnule Cristian! Pe o perioada atat de mare eu unul nu as risca sa dau niste bani pe mana unei asemenea companii de asigurari. Uitati-va in ce groapa e AIG la ei acasa si apoi vorbim.. Pentru copii mei ( un baiat si o fetita) am investit in livezi de nuc. Si ele produc cu mult mai mult decat mi-ar produce o politza , din a carei bani isi trage si societatea de asigurari si agentul propriu zis.Pentru mine nucii sunt sfinti. Ei isi fac treaba de la rasaritul soarelui si pana la apus, fara sa imi fac griji ca dau ei faliment sau ca fug cu banii mei. Studiati problema pt ca nu e de neglijat!

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Jan 22 2009, 09:11 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (MaryP @ Jan 21 2009, 04:53 PM) *
Nu va sfatuiesc!!!! In 2008 am depus 1000 RON in contul Debut 18 si m-am trezit la sfarsitul anului cu doar 200 RON in cont! angry.gif Si au foarte multe comisioane!!!

Unii sunt pro, altii sunt contra...personal nu cred ca trebuie omis un detalie foarte important: ASIGURARILE FUNCTIONEAZA DE SUTE DE ANI!!! Daca nu ar fi functionat si daca nu ar fi avut succes, daca oamenii ar fi depus banii si apoi ar fi ramas cu buza umflata credeti ca sistemul acesta ar mai fi fost valabil azi? Ma indoiesc profund. Eu unul cred in ele, si cred din 2 motive: disciplina platilor periodice pe care ti-o impune obligativitatea unui contract (pe care altfel nu ai putea sa o ai decat in % foarte mic) si faptul ca un risc al meu , risc evident (deces, accident, boala, operatii, etc) este in acest fel preluat de o companie. Ca sunt si situatii in care, cum spunea cineva mai sus: cumperi un prepaid , dar vrei sa aiba caractersiticile unui abonament, eventual GOLD, si cand nu se intampla asta : VAI CE DE ... E COMPANIA X sau Z", asta e de fapt o problema de perceptie, cultura si atentie.
Restul, fiecare face in defintiv ce crede mai bine pentru el...pune banii in banca (periodic...sau nu), sau cultiva nuci...Apropos? Daca o furtuna va distruge livada ce faceti? Sau aveti asigurare la livada?
Toate bune.

+Quote Post
Vizitator_iosif.
mesaj Jan 22 2009, 11:56 AM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Razvan @ Jan 22 2009, 09:11 AM) *
Unii sunt pro, altii sunt contra...personal nu cred ca trebuie omis un detalie foarte important: ASIGURARILE FUNCTIONEAZA DE SUTE DE ANI!!! Daca nu ar fi functionat si daca nu ar fi avut succes, daca oamenii ar fi depus banii si apoi ar fi ramas cu buza umflata credeti ca sistemul acesta ar mai fi fost valabil azi? Ma indoiesc profund. Eu unul cred in ele, si cred din 2 motive: disciplina platilor periodice pe care ti-o impune obligativitatea unui contract (pe care altfel nu ai putea sa o ai decat in % foarte mic) si faptul ca un risc al meu , risc evident (deces, accident, boala, operatii, etc) este in acest fel preluat de o companie. Ca sunt si situatii in care, cum spunea cineva mai sus: cumperi un prepaid , dar vrei sa aiba caractersiticile unui abonament, eventual GOLD, si cand nu se intampla asta : VAI CE DE ... E COMPANIA X sau Z", asta e de fapt o problema de perceptie, cultura si atentie.
Restul, fiecare face in defintiv ce crede mai bine pentru el...pune banii in banca (periodic...sau nu), sau cultiva nuci...Apropos? Daca o furtuna va distruge livada ce faceti? Sau aveti asigurare la livada?
Toate bune.

Dragutz tare modul cum dumneavoastra argumentati nevoia de asigurari prin faptul ca exista asigurari de sute de ani. Cu certitudine pot sa va spun ca la o confruntare fata in fata, intre un agent de asigurari si mine, cu calcule exacte pe masa, livada de nuci e mult mai profitabila decat polita dumneavoastra de asigurare. Pe mine ma intereseaza rezultatul final. E buna si o disciplina riguroasa din punct de vedere financiar, DAR daca ea nu este insotita si de o viziune financiara focalizata pe rezultate, ea nu se deosebeste cu nimic de disciplina soldatzelului de plumb care e tare riguros cand sta in front. Si daca tot vreti sa ma combateti va spun doar atat: daca pe mine puietii necesari pentru a infiinta o livada de nuc de un hectar ma costa 2000 de euro , iar livada de nuc incepe sa imi produca din anul 5 ( vorbesc de nuci altoiti, desigur) minimum 2000 de euro /an ( din anul 7-8 de vegetatie suma e chiar dubla), chiar daca -Doamne Fereste- raman invalid sau chiar mor, copii mei vor avea fiecare un venit anual cosistent de pe urma livezilor lor. Ce firma de asigurari imi ofera o capitalizare a sumelor platite in contul politei de minim 50% pe an ( asta ca sa nu spun de 100%)? Aratati-mi mie o asemenea companie de asigurari si poate ma gandesc sa imi fac si eu o polita la ei. SI inca ceva... livada imi produce IN FIECARE AN o suma cel putin echivalenta sumei platite, nu doar la sfarsitul platilor aferente respectivei polite.

Si in privinta potentialei distrugeri a livezii de catre o furtuna... mi-ati smuls un zambet. Cand veti gasi o fotografie cu un nuc scos din radacini de o furtuna sa nu ezitati sa mi-o aratati. smile.gif Nu cunosc pe nimeni care sa fi vazut vreodata asa ceva.

Eu unul ma simt mai bine privind propria mea livada, sprijinit de un nuc, decat sa tin in mana niste hartii care atesta ca undeva-candva, daca nu se intampla vreun cataclism planetar voi avea de incasat niste bani.

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Jan 22 2009, 03:46 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (iosif @ Jan 22 2009, 11:56 AM) *
Dragutz tare modul cum dumneavoastra argumentati nevoia de asigurari prin faptul ca exista asigurari de sute de ani. Cu certitudine pot sa va spun ca la o confruntare fata in fata, intre un agent de asigurari si mine, cu calcule exacte pe masa, livada de nuci e mult mai profitabila decat polita dumneavoastra de asigurare. Pe mine ma intereseaza rezultatul final. E buna si o disciplina riguroasa din punct de vedere financiar, DAR daca ea nu este insotita si de o viziune financiara focalizata pe rezultate, ea nu se deosebeste cu nimic de disciplina soldatzelului de plumb care e tare riguros cand sta in front. Si daca tot vreti sa ma combateti va spun doar atat: daca pe mine puietii necesari pentru a infiinta o livada de nuc de un hectar ma costa 2000 de euro , iar livada de nuc incepe sa imi produca din anul 5 ( vorbesc de nuci altoiti, desigur) minimum 2000 de euro /an ( din anul 7-8 de vegetatie suma e chiar dubla), chiar daca -Doamne Fereste- raman invalid sau chiar mor, copii mei vor avea fiecare un venit anual cosistent de pe urma livezilor lor. Ce firma de asigurari imi ofera o capitalizare a sumelor platite in contul politei de minim 50% pe an ( asta ca sa nu spun de 100%)? Aratati-mi mie o asemenea companie de asigurari si poate ma gandesc sa imi fac si eu o polita la ei. SI inca ceva... livada imi produce IN FIECARE AN o suma cel putin echivalenta sumei platite, nu doar la sfarsitul platilor aferente respectivei polite.

Si in privinta potentialei distrugeri a livezii de catre o furtuna... mi-ati smuls un zambet. Cand veti gasi o fotografie cu un nuc scos din radacini de o furtuna sa nu ezitati sa mi-o aratati. smile.gif Nu cunosc pe nimeni care sa fi vazut vreodata asa ceva.

Eu unul ma simt mai bine privind propria mea livada, sprijinit de un nuc, decat sa tin in mana niste hartii care atesta ca undeva-candva, daca nu se intampla vreun cataclism planetar voi avea de incasat niste bani.

Departe de mine ideea de a incerca sa va combat opinia, asa cum spuneam si in comentariul anterior, sunt opinii pro si opinii contra. Opinia dumneavostra reprezinta un punct de vedere cu care chiar daca nu sunt intru totul de acord, il respect. Nu trebuie insa pierdut din vedere pentru cineva care se gandeste daca face sau nu o polita de asigurare urmatorul lucru: aleg sa ma ocup de o afacere sau platesc pe altcineva sa faca asta? Ca sa merg pe exemplul dumneavostra, este ca si cum as avea livada de nuci, dar as angaja un arendas sa se ocupe de ea. De ce? El are timp mai mult decat mine, eu avand un serviciu, si se pricepe mai bine decat mine la asta. Ce faceti cu riscul din primii 4-5 ani pana livada va intra pe profit? Cati sunt cei care au lichizi 2.000 EUR pe care sa ii investeasca pentru ca in viitorii 4-5 ani sa inceapa sa iasa pe profit? In plus intr-un caz nefericit de accident sau deces in acesti primi ani vor avea copii un suport sigur garantat din livada?
Cred ca e foarte important de mentionat ca intrebarea initiala, cea care a lansat topicul acesta, pornea de la faptul ca exista un copil mic pentru care se analizeaza posibilitatea incheierii sau nu a unei polite de asigurare. Ori in cazul in care eu as avea o livada si un copil mic, si m-ar lovi necazul ce ar primi copilul meu? Ok, se intampla necazul dupa acei 4-5 ani cand livada incepe sa scoata profit. Ce fac cu banii? Ii reinvestesc in alte livezi? Ii bag in banca?
Exemplul cu furtuna a fost dat in ideea ca natura e mult mai puternica, chiar si decat un nu bine infipt in pamant. Sunt de acord cu dumneavostra cu sentimentul de a sta sprijinit in curtea mea, de un nuc, in linistea gospodariei mele e mult mai intens, pasnic si frumos decat o viata tumultoasa intr-un oras mizer si zgomotos...insa in acest oras o astfel de polita, este inca un mijloc ce imi asigura mie si copilului meu o anumita liniste si siguranta.
Nu ascund faptul ca sunt adeptul asigurarilor, personal sunt mai linistit ca altcineva (o companie pe care o platesc pentru a beneficia de acest serviciu) preia acest risc, indiferent ca e vorba de viata mea si a familiei mele, de sanatatea mea si a celor dragi mie, de masina, bunuri sau casa. Toate acestea functioneaza, in esenta extrem de simplu, functioneaza foarte bine si cred ca in definitiv este vorba doar de o anumita cultura pe care in zona noastra geografica o avem intr-un stadiu extrem de incipient.
Dar asta este doar opinia mea.
Cu stima.

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Jan 22 2009, 03:58 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (MaryP @ Jan 21 2009, 04:53 PM) *

Buna,
Cand anume in 2008 ai depus 1.000 RON? In ce luna?
Comisioanele nu sunt mai mari si/sau mai multe decat la o banca...si eu am depus la BRD in 2003 Iulie 1.000 EUR (apropos, la depunere noroc ca am citit contractul intrucat pe el scria ca am depus 1.000 USD, si apoi dupa ce semnan probabil ca mai greu era de dovedit ca am dreptate, iar la diferenta de curs din acel moment as fi pierdut cca. 300 EUR), si dupa 1 AN aveam 890 EUR !!! Si inca ceva, atunci cand am depus era 1 EUR cca. 37.400 lei, iar cand am lichidat depozitul 1 EUR era cca. 33.500 lei...
Esenta asigurarii de viata nu este de a depune azi o suma si peste 1 an suma sa fie de 10 o mai mare...e genul de contract care trebuie sa aiba minim 10 ani spre a fi cu adevarat eficient. Din pacate sunt multi agenti de asigurari lipsiti de profesionalism care in goana dupa un castig facil si rapid "omit" cu sau fara buna stiinta astfel de precizari...din pacate asa apar opinii contra la un sistem care este foarte bun, util si practic.

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Jan 23 2009, 12:06 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Razvan @ Jan 22 2009, 09:11 AM) *
ASIGURARILE FUNCTIONEAZA DE SUTE DE ANI!!! Daca nu ar fi functionat si daca nu ar fi avut succes, daca oamenii ar fi depus banii si apoi ar fi ramas cu buza umflata credeti ca sistemul acesta ar mai fi fost valabil azi? ...... Eu unul cred in ele, si cred din 2 motive: disciplina platilor periodice pe care ti-o impune obligativitatea unui contract (pe care altfel nu ai putea sa o ai decat in % foarte mic) si faptul ca un risc al meu , risc evident (deces, accident, boala, operatii, etc) este in acest fel preluat de o companie.

E adevarat ca functioneaza de sute de ani, numai ca Asigurarile de viata sunt mult mai tinere, ca sa zic asa.... Sa nu confundam asigurarea marfii pe care o trimeteai cu corabia prin Oceanul Indian acum citeva sute de ani, cu un produs specific perioadelor de prosperitate din America interbelica respectiv lumea occidentala post WW II.
Daca primul tip de asigurare avea rolul de a securiza economic rutele de transport intr-o zona de explorari si incertitudini, cel de-al doilea tip pornind de la certitudinea imaginara ca mediul economic va fi sigur si previzibil, presupune valabilitatea apriorica a schemei de gestiune respective.
Cit despre disciplina platilor periodice, eu unul as prefera disciplina nu a unei plati, ci pe cea a unei activitati investitionale, dar care este evident, mult mai dura.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj Jan 23 2009, 10:34 PM
Mesaj #49

Guests

Eu am facut o asigurare de viata la Interamerican. M-a interesat in primul rand asigurarea si in secundar economisirea. Am facut-o pe 20 de ani. Daca mor din cauze naturale, copilul(tutorele) primeste 50.000 RON. Daca mor intr-un accident primeste 100.000 RON. Daca accidentul e de masina, primeste 150.000 RON. Platesc 620 RON trimestrial. Toate aceste sume se coreleaza cu inflatia. Ideea de baza e ca la sfarsit, in cea mai pesimista varianta (excluzand falimentul grupului), primesti fix ce ai depus.
La sfarsitul perioadei, copilul primeste 50.000 RON, adica exact cat am cotizat, ceea ce mi se pare fair, avand in vedere ca e o asigurare si nu un plan de investitii.
Cine spune ca nu a inteles nimic din contract inseamna ca nu l-a citit cu atentie. Pe mine m-a interesat ca in cazul in care dispar prematur de pe aceasta lume, sotia, copilul, sa aiba macar un an de gratie, in care sa se dumireasca ce fac in continuare, fara a fi apasati de grija banilor, pe langa durerea de fi pierdut un sot sau un tata.

+Quote Post
Vizitator_ioanas.
mesaj Jan 29 2009, 12:34 PM
Mesaj #50

Guests

Si eu am facut o astfel de asigurare la AIG, de trei ani. Am facut-o din doua motive. Unul, pentru ca altfel nu sunt in stare sa ma duc sa depun bani intr-un cont, i-as cheltui imediat. Doi, a contat foarte mult si faptul ca sunt mama singura si, in caz ca patesc ceva, vreau ca fetita mea sa aiba un minimum asigurat, ata cat pot eu.

+Quote Post
Vizitator_ilie meserie.
mesaj Jan 29 2009, 06:15 PM
Mesaj #51

Guests

eu si nevasta-mea investim cam 10 lei pe saptamana la biserica. este o asigurare a viitorului copiilor nostri, va veghea cineva sanatatea lor dupa ce noi vom pleca definitiv.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 30 2009, 07:19 AM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Vizitator_bogdan. @ Jan 23 2009, 10:34 PM) *
Daca accidentul e de masina, primeste 150.000 RON. Platesc 620 RON trimestrial. Toate aceste sume se coreleaza cu inflatia.
Ideea de baza e ca la sfarsit, in cea mai pesimista varianta (excluzand falimentul grupului), primesti fix ce ai depus. La sfarsitul perioadei, copilul primeste 50.000 RON, adica exact cat am cotizat, ceea ce mi se pare fair, avand in vedere ca e o asigurare si nu un plan de investitii.

suna ca in povesti.. dar...daca accidentul e din vina ta mai primesti banii? da daca te sinucizi? daca e din vina ta nu o sa zica ca ai vrut sa te sinucizi?
in general o companie de asigurari cauta orice motiv sa nu-ti de bani.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj Feb 5 2009, 09:39 AM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Musafir @ Jan 30 2009, 07:19 AM) *
suna ca in povesti.. dar...daca accidentul e din vina ta mai primesti banii? da daca te sinucizi? daca e din vina ta nu o sa zica ca ai vrut sa te sinucizi?
in general o companie de asigurari cauta orice motiv sa nu-ti de bani.

Da, se primesc banii si daca accidentul e din vina mea. Si am voie sa ma si sinucid. Dar dupa doi ani de la incheierea contractului . Ura!

+Quote Post
Vizitator_pavel camelia.
mesaj Feb 23 2009, 01:38 PM
Mesaj #54

Guests

buna ziua,vreau sa stiu daca cineva dintre cei care au fost pacaliti de ING cu ACADEMICA au reusit sa-si recupereze macar banii depusi si la ce au apelat

+Quote Post
Vizitator_Doina C.
mesaj Feb 23 2009, 02:13 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (pavel camelia @ Feb 23 2009, 01:38 PM) *
buna ziua,vreau sa stiu daca cineva dintre cei care au fost pacaliti de ING cu ACADEMICA au reusit sa-si recupereze macar banii depusi si la ce au apelat

o sa o sun eu zilele astea pe agenta cu care am facut polita acum un an;tot asa a fost si la mine,mi-a spus ca va primi copilul suma totala depusa de mine in 15 ani+o dobanda ,astea GARANTAT!M-a privit fix in ochi si mi-a repetat balivernele astea de cateva ori pe parcursul discutiei.

OK,n-am citit contractul ala stufos,e vina mea.Daca as fi stiut despre ce e vorba nu ma bagam.Nu asta vreau.Cine considera ca sunt bune asigurarile....treaba lui.Eu nu asta am vrut,asa ca vreau sa reziliez acum ca m-am lamurit.Mi-e clar ca am pierdut cea mai mare parte din bani.Dar macar sa stiu ca am cotizat ca bleaga un singur an,nu 15 smile.gif

Partea ei de vina e ca m-a mintit cu buna stiinta ca sa semnez contractul si sa-si ia comision.Maine-poimanie o sa o sun sa-i zic ca PA!

Si mi-e asa de sila.....

+Quote Post
Vizitator_Mihu.
mesaj Feb 25 2009, 11:19 AM
Mesaj #56

Guests

Oameni buni,

Dupa cum bine spunea cineva, sunt opinii pro si contra.
Problema mea este alta... eu am asigurare (chiar 2) si singura diferenta intre mine si unii dintre dumnevoastra este ca eu stiu ce inseamna o asigurare de viata.

Am observat (cu tot respesctu) ca unii dintre dumnevoastra se pricep la gradinarit, agricultura, etc... dar nu prea stiu nimic despre o asigurare de viata.

Daca priviti asigurarea de viata ca si o investitie.... deja sunteti PA. Nu e necesar sa negati asta, din simplu motiv ca asa este... voi vedeti asigurarea de viata ca si o investitie... un fel de caritas.

Cu siguranta exsita si partea de investitie dar nu incheiati un astfel de contract pentru asta...

Am avut o cunostinta (chiar persoana care mi-a incheiat si mie asig) care a decedat in urma cu aprox 6 luni.
Mostenitorii au primit aprox 1mld de lei (vechi) dupa ce platise din cate am inteles cam 10mil lei (vechi). ASTA INSEAMNA O ASIGURARE DE VIATA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! daca mergea cu ea pana la capat probabil lua cam cat a platit ( + un mic castig).

Eu zic sa nu va incheiati astfel de ctr daca va ocupati cu "nuci" smile.gifsmile.gifsmile.gif cu tot respectul.

Referitor la sumele primite dupa reziliere.... CITITI CONDITIILE CONTRACTUALE !!!!!!!!!!!!!!!! in primii 2 ani = 0.
Dupa primii 2 ani exista valoare dar foarte mica...

Eu zic sa va mai interesati si sa incheiati doar daca considerati ca va puteti asuma niste riscuri.

Numai bine.

+Quote Post
Vizitator_Mihu.
mesaj Feb 25 2009, 11:37 AM
Mesaj #57

Guests

Inca o precizare...
Va rog sa cititi comentariile de pe prima pagina:

Vazitator_Marius
Vizitator_Razvan
Vizitator_Alina

Poate mai intelegeti ceva...

+Quote Post
Vizitator_lili.
mesaj Feb 25 2009, 01:20 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (Marius @ Oct 23 2008, 07:24 AM) *
Revin cu aceeasi idee si sper sa nu stresez prea tare... asta este job-ul unui agent de vanzari indiferent de domeniul in care lucreaza, sa vanda.
Daca lucra in domeniul auto, iti spunea ca masina are un motor performant si silentios fara sa mentioneze ca o sa consume 50litri la 3 km... smile.gif
Daca lucra in constructii iti spunea ca are un material care izoleaza fonic si tine cald in miez de iarna... fara sa-ti spuna ca la primul cutremur o sa-ti cada in cap casa smile.gif
Veniturile lor vin din comisioane si nu isi permit sa piarda clienti... chiar daca nu e corect, e normal. trebuie sa ne schimbam putin mentalitatea de a crede tot ce auzim de la vecinul de scara... VERIFICATI ORICE INFORMATIE.

Ideea de baza este ca faci tu cu informatiile primite de la un agent de vanzari... Eu am ales sa merg la sediul lor central si bina am facut. Mergi la ING si iti vor explica pe larg ce este aceasta rezerva matematica...

Cred ca cel mai bun comentariu a fost cel al Alinei, "problema este ca noi nu suntem destul de educati astfel incat sa intelegem necesitatea acestor asigurari"

Cu respect.

+Quote Post
Vizitator_lili.
mesaj Feb 25 2009, 01:23 PM
Mesaj #59

Guests

mi se pare mie sau toata discutia asta e reclama mascata pentru ING?

asigurarile de viata aduc comisioane foarte mari pentru agenti si pierderi pentru asigurati excl.gif

+Quote Post
Vizitator_Ghita.
mesaj Feb 25 2009, 01:32 PM
Mesaj #60

Guests

Si eu paream interesat insa nu cred ca mai este cazul. In orice caz mi se pare totusi corect ca daca inchei o polita care are si componenta de asigurare sa nu vezi toti banii inapoi. Este ca si cum ai incheia un CASCO si dupa un an sa ceri banii inapoi pentru ca nu a intervenit un eveniment.

In rest, comisioane, investitii si alte prostii, mai bine va faceti asigurare pentru partea de asigurare viata/sanatate iar restul depozit. Astfel ai acces si la banii tai si cunosti din start randamentul (nu ai ulterior surprize neplacute). Ca sa nu mai vorbim de garantarea acestuia ...

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th July 2018 - 04:47 PM