IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Plan de economii pentru copii
Vizitator_Razvan.
mesaj Feb 25 2009, 04:11 PM
Mesaj #61

Guests

Ti se pare Lili, ti se pare...chiar in comentariile mele spuneam ca exista (pe langa ING) si alte societati Allianz, Generali, etc...
Da, eu am 3 polite la ING de viata + pensie privata + copil, 1 polita la Generali pentru casa (full option) + 1 CASCO la masina.
Si da, cred cu tarie in acest sistem...pana la proba contrarie nu am nici un motiv sa fiu sceptic atat timp cat citesc atent contractul, cat ma interesez si ma documentez foarte bine inainte de a semna un contract si de a plati.
Si nu, nu lucrez in asigurari.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Feb 25 2009, 04:18 PM
Mesaj #62

Guests

Apropos Lili, asa e ai dreptate, aceste asigurari aduc comisioane (dar nu atat de mari pe cat crezi) agentilor de asigurari...insa nu e normal sa e platiti? Mai ales ca asta e singurul lor mod de plata? Nu au salariu fix ci doar comision...
Si pentru clarificare maxima acesti agenti mult huliti pierd acel comision daca in primii doi ani asiguratul (adica Clientul) reziliaza polita. Ca urmareva rog sa imi permiteti un sfat: cei care nu stiu ce inseamna o polita de viata, care cred ca e facuta doar asa de "fun" si dupa un maxim doua plati vor sa rezilieze mai bine fac altceva cu acei bani...altfel vor fi nemultumiti si se vor simti pacaliti, iar agentii vor pierde un comision pentru care in definitiv au muncit.
Tuturor numai de bine,

+Quote Post
Vizitator_expatu.
mesaj May 19 2009, 07:23 AM
Mesaj #63

Guests

Subscriu cu hotarare si din proprie experienta ca politele ING sunt o mare tzeapa!!! Cu ani in urma aveam o astfel de polita ACADEMICA si dupa 2 ani de plati cu sume deloc negijabile la vremea respectiva, am devenit somer....vai, ce tristete si ce daca???; am solicitat onorabilei companii o amanare de cateva luni si orice formula posibila de a putea continua contractul: rezultatul? Incetarea contractului cu pierderea integrala a sumei platite!!! si asta ii faci unui somer care oricum trece prin greutati si are copii de intretinut!!! La 6 luni dupa asta castigam deja 2500 Euro/luna si multumesc lui Dumnezeu, dar atitudinea inumana a acestor jigodii nu o voi uita niciodata - le urez sa le stea in gat...de altfel se pare ca Justitia Divina se ocupa deja de afacerile lor murdare bazate pe naivitatea si suferinta oamenilor care muncesc....

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 19 2009, 11:37 AM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (expatu @ May 19 2009, 07:23 AM) *
Subscriu cu hotarare si din proprie experienta ca politele ING sunt o mare tzeapa!!!

Nu numai. Am avut o polita de asigurare tip Junior la AIG Life, am dat timp de 7 ani (incepand cu 2002-2008) in total peste 80 milioane de lei vechi...iar cand am solicitat rascumpararea, in aprilie 2009, mi s-a comunicat ca valoarea de rascumparare este de 52 milioane!!!!
Nu poti contesta evident nimic, nici investitiile facute de ei in timpul asta, nimic. Primiesti anual o hartie in care esti informat de "randamentul investitiei" dar ce folos?? Oricum nu te poti atinge de banii aia....daca or exista in alta parte decat pe hartie!!!! excl.gif Totul e doar o abureala. Eu sunt de acord ca nu puteam primi toti banii pe care i-am dat, dar o valoare de rascumparare mai mica cu 45% decat suma platita, mi se pare furt pe fata.
Eu una m-am convins de functionarea acestor instrumente speculative, mersi, nu mai servesc!

+Quote Post
Vizitator_Liliana Zamfir.
mesaj Jul 7 2009, 08:28 PM
Mesaj #65

Guests

Citeaza (Razvan @ Oct 21 2008, 07:25 AM) *
Da....da' nu e mai bine sa te plangi....si sa spui cat de nashpa sunt asigurarile....cum fura ele banii bietilor cetateni...am postat si eu un comentariu mai sus...printere primele, in care imi exprimam opinia pozitiva vis a vis de acest tip de contract...am enumerta beneficiile evidente pe care le are o polita de asigurare: componenta investitionala si partea de asigurare. Asa ceva nu iti poate oferi nici o banca...apoi am urmarit toate celelalte comentarii, care in proportie de 99 % sunt de genul: Huo, hotii, miseii de la asigurari...cat de bine e sa depui banii in banca...cum iti creste banca valoarea depusa...cum bancile sunt ideale pentru asa ceva...etc, etc, etc...as vrea sa rasunda ei la urmatoarea intrebare: Daca depun banii intr-un cont cu dobanda la 3 luni si retrag banii inainte de termen ce primesc inapoi? Sunt aproape convins ca aceleasi persoane care au spus aici cat de nashpa sunt asigurarile si cat de faine sunt bancile...posteaza pe alte forumuri comentarii negative la adresa bancilor...
Personal mi se pare foarte pertinent comentariul de mai sus:CITITI CONTRACTELE INAINTE DE SEMNARE...

Buna seara oameni buni! Am citit si am rascitit comentariile clientilor ING dezamagiti.... v ati gandit vreodata daca azi ati platit polita copilului si maine ati murit?sunt convinsa ca nu..... daca nu ati gandit asa nu incheiati o polita de studii pentru copilul dvs,faceti un cont bancar la care daca ati incalcat termenul de retragere ati pierdut dobanda.....sau daca banca a dat faliment va asigura 50.000 de euro plafon maxim(ING 100.000)Daca ati murit copilul dvs.nu primeste protectia afectiva pe care nici o casa de asigurari nu i o poate da,dar primeste banii pe care dvs i ati fi dat daca ati mai fi fost in viata.Poate ca ii lasati proprietati dar va trebui sa plateasca succesiuni ca sa intre in posesia lor.Poate fiecare din dvs.va bazati cel putin pe un prieten in grija caruia sa va lasati copilul si care sa va substituie prezenta.Asigurarea de viata sau invaliditate este o religie,pe care nu o inteleg decat adeptii acestei religii,profanii sunt liberi sa si formeze secte.ING nu inseamna doar banca,asigurari sau pensii sunt un brand inatacabil iar vina de a accepta in portofoliul lor de elita oameni ca dvs cei nemultumiti este doar a consultantilor financiari care n au avut puterea sa si selecteze clientii si sa nu creeze probleme nici dumnealor si nici companiei.Pentru consultanta de inalta calitate cautati sa primiti informatii de la un consultant ales de dvs(adica dupa chipul si asemanarea dvs) si nu veti avea niciun regret nici cand incheiati contractul nici cand il reziliati dupa 3 plati.Cu respect Liliana Zamfir Bucuresti

+Quote Post
Vizitator_gogu pintenoug.
mesaj Jul 8 2009, 06:30 AM
Mesaj #66

Guests

Mie nu-mi plac produsele astea, de tipul asigurarilor primite de copiii mei cand voi muri. Asta poate si datorita faptului ca am 26 de ani si inca nu contemplu trecerea in nefiinta. Prefer totusi ca economiile pe care le fac sa ajunga intr-un cont bancar la care sa aiba access toata familia. Poate atunci cand voi trece de o anumita varsta voi face vreo astfel de asigurare, insa pana atunci, nu voi apela la vreo asemenea solutie sau la vreun astfel de consultant.

PS: Nu am incredere nici in "Pilonul 2" de pensii private obligatorii, dar daca statul ma obliga, trebuie sa cotizez. In nici un caz nu imi voi face Pensie privata facultativa. Again, prefer sa imi depun banii intr-un cont la o banca (nu depasesc 50kE sau 100kE la ING smile.gif) Bineinteles ma paste inflatia, dar incerc in mare masura sa am economiile intr-o valuta forte.

Parerea mea!

+Quote Post
Vizitator_expatu.
mesaj Jul 8 2009, 07:48 AM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (Liliana Zamfir @ Jul 7 2009, 08:28 PM) *
Buna seara oameni buni! Am citit si am rascitit comentariile clientilor ING dezamagiti.... v ati gandit vreodata daca azi ati platit polita copilului si maine ati murit?sunt convinsa ca nu..... daca nu ati gandit asa nu incheiati o polita de studii pentru copilul dvs,faceti un cont bancar la care daca ati incalcat termenul de retragere ati pierdut dobanda.....sau daca banca a dat faliment va asigura 50.000 de euro plafon maxim(ING 100.000)Daca ati murit copilul dvs.nu primeste protectia afectiva pe care nici o casa de asigurari nu i o poate da,dar primeste banii pe care dvs i ati fi dat daca ati mai fi fost in viata.Poate ca ii lasati proprietati dar va trebui sa plateasca succesiuni ca sa intre in posesia lor.Poate fiecare din dvs.va bazati cel putin pe un prieten in grija caruia sa va lasati copilul si care sa va substituie prezenta.Asigurarea de viata sau invaliditate este o religie,pe care nu o inteleg decat adeptii acestei religii,profanii sunt liberi sa si formeze secte.ING nu inseamna doar banca,asigurari sau pensii sunt un brand inatacabil iar vina de a accepta in portofoliul lor de elita oameni ca dvs cei nemultumiti este doar a consultantilor financiari care n au avut puterea sa si selecteze clientii si sa nu creeze probleme nici dumnealor si nici companiei.Pentru consultanta de inalta calitate cautati sa primiti informatii de la un consultant ales de dvs(adica dupa chipul si asemanarea dvs) si nu veti avea niciun regret nici cand incheiati contractul nici cand il reziliati dupa 3 plati.Cu respect Liliana Zamfir Bucuresti

Ia-ti religia ta ING stimata propagandista spalata pe creier si baga-ti-o unde nu pot sa scriu aici. Religia noastra este Crestinismul, iar religia ta de sluga se numeste Mamona; voi slujitorii Satanei luati-va frumoasele inginerii financiare si duceti-va pe Pustia Saharei pana nu va trimitem noi in suturi.

+Quote Post
Vizitator_ras_putin.
mesaj Jul 8 2009, 11:20 AM
Mesaj #68

Guests

Intr-o tara unde educatia financiara a oamenilor este definita de Caritas si FNI,si ,singura preocupare a oamenilor cand incheie o asigurare este : vreau sa platesc cat mai putin si sa primesc cat mai mult (si nu ma refer strict la asigurarile de viata ),discutiile prezente aici mi se par antagonice.Pe de o parte vorbesc cei care stiu despre ce e vorba,consultanti sau fosti consultanti de asigurari si oameni cu o anume cultura financiara,constienti de importanta si necesitatea unei asigurari,iar de cealalta parte,tanti vasilica si nea gheorghe care tipa ca au fost inselati de catre compania cutare sau cutare de asigurari,si nu si-au primit banii dupa ce au reziliat contractul in anul 2,3,5,7...din 20.
In schimb nu am vazut niciun comentariu scris de cineva care a ajuns cu contractul la maturitate si nu si-ar fi primit banii,sau mai rau,a murit persoana asigurata iar compania asiguratoare nu a platit suma asigurata...
Deci despre ce discutam ? Am vandut asigurari de viata si asigurari non-viata si intotdeauna am avut grija sa explic clientului tot ce trebuie sa stie despre asigurarea pe care o vindeam.Rezultatul ? Am ramas prieten cu toti clientii mei..!
De acord cu cei ce sustin ca trebuie citit un contract atunci cand il semnezi ,ba mai mult,pune intrebari pana cand pricepi tot ce trebuie sa stii.
Sa va mai explic ceva,ca vad ca se necestita,despre pret.Orice pe lumea asta are un pret,iar cei ce vor lucruri ieftine,sa nu se astepte la miracole..de ex. o cunostinta si-a asigurat Casco,masina ( un Rolls Royce),la ce firma credeti ? La Carpatica Asigurari...(sincer nici nu stiam ca exista asa ceva ).L-a incantat pretul semnificativ mai mic decat la alta companie de asigurari,si a ales omul sa se zgarceasca la faina.
Cand a avut un accident,(paguba 35.000 euro)...fuga la asigurator...Rezulttul ? Nu se stie daca si cand isi va primi omul banii...nu intrru in amanunte
Nu am copii, dar daca as avea,sigur nu mi-as face o asigurare pentru copii la o companie de asigurari ce apare peste noapte ,doar pentru ca e mai ieftina,nu dau nume sa nu se supere ex patu pe mine ca fac reclama...si in mod sigur nu mi-as asigura masina Casco la Carpatica,pentru ca e mai ieftina cu 100 sau 1000 de euro.
Apropo de ING,pentru cei neinformati,ING-ul Garanteaza,,pentru contractele Academica si Debut, ajunse la maturitate,rentele copilului ( suma asigurata)
Multumesc pentru rabdare si atentie,si doresc tuturor celor ce si-au reziliat asigurarile,sa nu regrete niciodata ca au renuntat la ele
Cu stima

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Jul 8 2009, 11:57 AM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (expatu @ Jul 8 2009, 07:48 AM) *
Ia-ti religia ta ING stimata propagandista spalata pe creier si baga-ti-o unde nu pot sa scriu aici. Religia noastra este Crestinismul, iar religia ta de sluga se numeste Mamona; voi slujitorii Satanei luati-va frumoasele inginerii financiare si duceti-va pe Pustia Saharei pana nu va trimitem noi in suturi.

Vai, vai! Asa vorbeste un crestin? Mai ameninta si cu suturi?
Bietul Isus, s-a chinuit degeaba ...

+Quote Post
Vizitator_expatu.
mesaj Jul 8 2009, 03:02 PM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (cristi @ Jul 8 2009, 11:57 AM) *
Vai, vai! Asa vorbeste un crestin? Mai ameninta si cu suturi?
Bietul Isus, s-a chinuit degeaba ...

Domnul Iisus i-a luat la suturi la propriu pe slujitorii lui Mamona care shimbau bani in Templu.
A fi Crestin nu inseamna a fi si prost sau spalat pe creier sau a tolera nedreptatea si pe cei care paraziteaza munca oamenilor...elibereaza-ti mintea de dobitocie, prietene.

+Quote Post
Vizitator_liliana zamfir.
mesaj Jul 8 2009, 06:56 PM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (expatu @ Jul 8 2009, 03:02 PM) *
Domnul Iisus i-a luat la suturi la propriu pe slujitorii lui Mamona care shimbau bani in Templu.
A fi Crestin nu inseamna a fi si prost sau spalat pe creier sau a tolera nedreptatea si pe cei care paraziteaza munca oamenilor...elibereaza-ti mintea de dobitocie, prietene.

Buna seara,in scurtele mele clipe de luciditate adica atunci cand imi trece spalarea pe creier ma uit pe mesajele dvs si cred ca prefer sa fiu spalata pe creier decat lipsita de argumente si cu un vocabular mai mult decat infect ca al dvs.Eu daca as fi consultantul dvs(printr o gresala evident) sau preluat de la vreun coleg de al meu iesit din sistem sau decedat v as rezilia contractul inainte sa va ganditi sa l faceti.Dvs sunteti nemuritor,tanar,frumos,apt de orice sacrificiu in numele unei practici crestine despre care nu stiti nimic de fapt.Cine va deranjeaza linistea dvs,si cine va incalca proprietatile vaste si opiniile absolut sanatoase?Nimeni absolut nimeni.Cand nu intelegeti ceva ,credeti ma nu inseamna ca nu exista,si nu ne putem erija in curatarea "dobitoceniei "cum foarte plastic va exprimati dvs.de pe pamant.Profanii sunt liberi sa si formeze secte.Asigurarea de viata este o religie in opinia mea,nu trebuie sa fie si a dvs.Dumnezeu are grija de sufletul meu si asigurarea de orice fel mi as dori o de slabiciunile trupului meu supus presiunilor si imprejurarilor nefaste.Dar am uitat sunteti dvs sunteti nemuritor si absolut invincibil.Oare cat ne credeti de dobitoci pe restul,care avem bunul simt sa nu ne erijam in misionari farisei ai acestor timpuri si asa tulburi?O seara minunata si Dumnezeu sa va binecuvanteze!

+Quote Post
ras_putin
mesaj Jul 9 2009, 03:20 AM
Mesaj #72

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 8
Inscris: 8-July 09
Utilizatorul numarul: 9 505

Citeaza (expatu @ May 19 2009, 07:23 AM) *
Subscriu cu hotarare si din proprie experienta ca politele ING sunt o mare tzeapa!!! Cu ani in urma aveam o astfel de polita ACADEMICA si dupa 2 ani de plati cu sume deloc negijabile la vremea respectiva, am devenit somer....vai, ce tristete si ce daca???; am solicitat onorabilei companii o amanare de cateva luni si orice formula posibila de a putea continua contractul: rezultatul? Incetarea contractului cu pierderea integrala a sumei platite!!! si asta ii faci unui somer care oricum trece prin greutati si are copii de intretinut!!! La 6 luni dupa asta castigam deja 2500 Euro/luna si multumesc lui Dumnezeu, dar atitudinea inumana a acestor jigodii nu o voi uita niciodata - le urez sa le stea in gat...de altfel se pare ca Justitia Divina se ocupa deja de afacerile lor murdare bazate pe naivitatea si suferinta oamenilor care muncesc....

Revin,pentru o scurta precizare.
Din cate imi amintesc eu,Ing Asigurari de viata, iti ofera posibilitatea de a intarzia cu plata timp de 3 luni,fara a rezilia contractul,iar dupa aceea,timp de 6 luni ai posibilitatea de a repune contractul prin aducerea la zi a sumelor restante.Rezulta in urma unei simple inginerii financiare(adunare), in total 9 luni,timp in care dumneavoastra ,Domnule expatu,castigaserati deja aproximativ 7500 de euro...deci nu era o problema sa platiti restantele,si sa va aduceti contractul la zi...
Asa ca Domnule,trag concluzia ca:
- nu ati avut niciun contract si vorbiti din carti,
- nu ati avut rabdarea sa cititi conditiile contractuale,
-nu ati cerut aceasta informatie cui trebuie,respectiv Consultantului dumneavoastra
Sau poate cei din sediul central Ing si-au dat seama ca ati ajuns din gresala in randul clientilor Ing,si cel mai bine pentru linistea dumneavoastra este sa renunte la dumneavoastra ca si client... blink.gif
Cu stima

+Quote Post
Vizitator_Gogu.
mesaj Jul 9 2009, 06:37 AM
Mesaj #73

Guests

Va implor atotmareti si stiutori consultanti ING ... va rog din suflet sa ma iertati ca am avut indrazneala sa cred ca as putea fi demn sa va fiu client.

Acu lasand gluma la o parte, zicala : "Clientul nostru, stapanul nostru!" ar trb sa vi se aplice si voua, consultantilor ING. Adica ar trb sa va comportati cu rabdare si fara sa va enervati daca omul pe care-l aveti in fata nu are atata experienta financiar-bancara si in asigurari ca dvs. Ar trb sa-i explicati, pana pricepe, asemeni copiilor de gradinita pentru ca pana la urma din banii clientului sunteti platiti si dvs.

Cu respect si mai multa sau mai putina experienta financiar-bancara si in asigurari,
Gogu

+Quote Post
Vizitator_expatu.
mesaj Jul 9 2009, 07:19 AM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (ras_putin @ Jul 9 2009, 03:20 AM) *
Revin,pentru o scurta precizare.
Din cate imi amintesc eu,Ing Asigurari de viata, iti ofera posibilitatea de a intarzia cu plata timp de 3 luni,fara a rezilia contractul,iar dupa aceea,timp de 6 luni ai posibilitatea de a repune contractul prin aducerea la zi a sumelor restante.Rezulta in urma unei simple inginerii financiare(adunare), in total 9 luni,timp in care dumneavoastra ,Domnule expatu,castigaserati deja aproximativ 7500 de euro...deci nu era o problema sa platiti restantele,si sa va aduceti contractul la zi...
Asa ca Domnule,trag concluzia ca:
- nu ati avut niciun contract si vorbiti din carti,
- nu ati avut rabdarea sa cititi conditiile contractuale,
-nu ati cerut aceasta informatie cui trebuie,respectiv Consultantului dumneavoastra
Sau poate cei din sediul central Ing si-au dat seama ca ati ajuns din gresala in randul clientilor Ing,si cel mai bine pentru linistea dumneavoastra este sa renunte la dumneavoastra ca si client... blink.gif
Cu stima

Da, sigur, totul e inventat de mine, ca tot nu am ce face toata ziua si vreau sa fac rau Sublimei societati de binefacere ING.
Nu, nu este adevarat ce spuneti, nu ai posibilitatea de a intarzia decat 1 luna.
Nu, nu incearca nimeni sa te ajute cu nimic, vezi mai sus o doamna care evident lucreaza acolo: "Eu daca as fi consultantul dvs(printr o gresala evident) sau preluat de la vreun coleg de al meu iesit din sistem sau decedat v as rezilia contractul inainte sa va ganditi sa l faceti"...si altele...
Oricum discutia a degenerat, nu vreau sa continui si imi cer scuze ca am sarit calul, dar pe de alta parte e bine sa citeasca si altii cam ce gandesc agentii Sublimei si sa ia deciziile potrivite.

+Quote Post
george03
mesaj Jul 9 2009, 08:02 AM
Mesaj #75

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

Despre ING&Co: In principiu nu sunt total impotriva asigurarilor de genul celor vandute de ei (socrul meu avea un credit cand a murit iar socitatea de asigurari la care era facuta asigurarea i-a platit ultimele 3 sau 4 rate ... e adevarat ca dupa un an in care veneau lunar scrisori de la banca ... dar au platit), impotrivirea mea vine din modalitatea de "racolare".

Tocmai am "beneficiat" de un telefon de la o duduie, consultant ING, care incerca sa ma ude putin la fund ... cum ca eu sunt o persoana responsabila, asa a auzit ea de undeva, ca pun viitorul copilului pe primul loc ... asa ca ar trebui sa-mi fac o asigurare la ei. Dupa 10 minute in care ea mi-a turuit povestea ... au urmat 10 minute in care am intrebat-o de unde are numarul meu de telefon, avand deja experienta a 2 discutii anterioare cu diversi consultanti ING care ma luasera, unul din lista de membri a unei organizatii (de unde a fost dat afara dupa acest incident ... nu fusesem singurul care patise pocinogu') iar al doilea din o lista cu potentialii beneficiari ai unei asigurari facute de sora mea pentru fata ei (sincer n-am retinut cum se numea hartia respectiva ... dar, din cate s-a balbait tanti aia ... la asa ceva se referea). Eeee ... aici vine stupiza, pana la urma a spus ca datele mele fusesera luate din ... adeziunea pentru pensia "privata obligatorie" pe care am facut-o la ING (consultant era o prietena si m-am gandit sa-si ia comisionul ... era pacat sa se piarda), desi sunt hotarat sa nu le dau nici un ban (mai exact sa nu cotizez la sistemul public de pensii, implicit la ei). Numai ca, am verificat pe formularul pe care l-am completat, eu bifasem o casuta in care spuneam ca NU vreau sa fiu deranjat cu alte servicii oferite de grupul ING. Pe cucoana aia insa a durut-o-n basca de ceea ce vroiam eu.

PS restul de asigurari le am: casco la masina, asigurare completa de riscuri (constructie+bunuri) la tot ce inseamna imobil, asigurari (parca se cheama de "risc de neplata" ... nu bag mana-n foc) la credite etc. Dar aici dau un ban ca sa stau linistit, nu cotizez la greu in speranta ca voi face bani sa ma plimb pe luna la pensie ... aici daca ma hotarasc ca la anu' nu vine sfarsitu' lumii si nu mai vreau sa platesc ... nu pierd nimic!!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 9 2009, 09:28 AM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (Mihu @ Feb 25 2009, 11:19 AM) *
Oameni buni,

Dupa cum bine spunea cineva, sunt opinii pro si contra.
Problema mea este alta... eu am asigurare (chiar 2) si singura diferenta intre mine si unii dintre dumnevoastra este ca eu stiu ce inseamna o asigurare de viata.

Am observat (cu tot respesctu) ca unii dintre dumnevoastra se pricep la gradinarit, agricultura, etc... dar nu prea stiu nimic despre o asigurare de viata.

Daca priviti asigurarea de viata ca si o investitie.... deja sunteti PA. Nu e necesar sa negati asta, din simplu motiv ca asa este... voi vedeti asigurarea de viata ca si o investitie... un fel de caritas.

Cu siguranta exsita si partea de investitie dar nu incheiati un astfel de contract pentru asta...

Am avut o cunostinta (chiar persoana care mi-a incheiat si mie asig) care a decedat in urma cu aprox 6 luni.
Mostenitorii au primit aprox 1mld de lei (vechi) dupa ce platise din cate am inteles cam 10mil lei (vechi). ASTA INSEAMNA O ASIGURARE DE VIATA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! daca mergea cu ea pana la capat probabil lua cam cat a platit ( + un mic castig).

Eu zic sa nu va incheiati astfel de ctr daca va ocupati cu "nuci" smile.gifsmile.gifsmile.gif cu tot respectul.

Referitor la sumele primite dupa reziliere.... CITITI CONDITIILE CONTRACTUALE !!!!!!!!!!!!!!!! in primii 2 ani = 0.
Dupa primii 2 ani exista valoare dar foarte mica...

Eu zic sa va mai interesati si sa incheiati doar daca considerati ca va puteti asuma niste riscuri.

Numai bine.

S-ar putea sa-ti cam stea in gat banii primiti de pe urma DECESULUI CUIVA.
un exercitiu de imaginatie, te duci la supermarket cu banii incasati dupa ce o persoana foarte apropiata tie, POATE CHIAR MAMA TA, MOARE. Ce poate fi mai sinistru?
Sa astepti sa ingropi pe cineva ca sa poti sa mananci si tu o paine..
E laudabil ca se incearca sa se lase copilului mijloace de supravietuire, dar o conditionare atat de directa e stranie..
si oricati bani i-ai lasa, nimic nu inlocuieste lipsa parintelui, asa ca s-ar putea sa-l lase rece eforturile tale..
daca e prea mic si nu poate dispune de sume, o sa le manance tutorele sau cine le administreaza..
si asta daca le primeste, din cate vad sunt mai mult tzepe asigurarile astea..

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Jul 9 2009, 10:50 AM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (liliana zamfir @ Jul 8 2009, 06:56 PM) *
Buna seara,in scurtele mele clipe de luciditate adica atunci cand imi trece spalarea pe creier ma uit pe mesajele dvs si cred ca prefer sa fiu spalata pe creier decat lipsita de argumente si cu un vocabular mai mult decat infect ca al dvs.Eu daca as fi consultantul dvs(printr o gresala evident) sau preluat de la vreun coleg de al meu iesit din sistem sau decedat v as rezilia contractul inainte sa va ganditi sa l faceti.Dvs sunteti nemuritor,tanar,frumos,apt de orice sacrificiu in numele unei practici crestine despre care nu stiti nimic de fapt.Cine va deranjeaza linistea dvs,si cine va incalca proprietatile vaste si opiniile absolut sanatoase?Nimeni absolut nimeni.Cand nu intelegeti ceva ,credeti ma nu inseamna ca nu exista,si nu ne putem erija in curatarea "dobitoceniei "cum foarte plastic va exprimati dvs.de pe pamant.Profanii sunt liberi sa si formeze secte.Asigurarea de viata este o religie in opinia mea,nu trebuie sa fie si a dvs.Dumnezeu are grija de sufletul meu si asigurarea de orice fel mi as dori o de slabiciunile trupului meu supus presiunilor si imprejurarilor nefaste.Dar am uitat sunteti dvs sunteti nemuritor si absolut invincibil.Oare cat ne credeti de dobitoci pe restul,care avem bunul simt sa nu ne erijam in misionari farisei ai acestor timpuri si asa tulburi?O seara minunata si Dumnezeu sa va binecuvanteze!

Liliana, am ras cu lacrimi citind comentariul tau... :lol: :lol: :lol:
E clar ca cei care stiu despre ce e vorba in privinta asigurarilor de viata, se vor amuza sau cel mult intriga...insa ceilalti nu vor putea asimila argumnetele logice, pertinente, contractuale ale unui parteneriat cu o societate de asigurare (indiferent care este aceasta).
E atat de romanesc stilul: unii explica cu argumente logice, evidente si de bun simt...restul...vin si "te combat" cum stiu ei mai bine....cu nuci, cu religia....fiecare cu ce se pricepe...intr-adevar Slava Cerului ca nu ai asa clienti :lol:

+Quote Post
Vizitator_expatu.
mesaj Jul 9 2009, 04:02 PM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (liliana zamfir @ Jul 8 2009, 06:56 PM) *

Sa fie mai clar: spalarea pe creier nu mai trece; nu ma exprim infect ci corect, probabil ca deranjeaza persoanele cu facultatea la privat care nu sunt capabile sa redacteze un text; de ex. se pune spatiu dupa virgule, indicatia e gratis; da, sunt frumos, tanar si bogat-totul relativ, conform proverbului celebru, aici merge LoL, in nici un caz nu scriu cu "ca si", frustrat", "deci" fara noima si multe altele; stiu sa citesc; stiu ce sunt contractele, daca as vorbi de contracte v-ati ingrozi brusc; nu, Domnul nu-ti salveaza sufletul by default, nu e treaba Lui asta; m-am plictisit deja si nu va urez nimic, decat poate: Free your Mind

+Quote Post
ras_putin
mesaj Jul 10 2009, 04:49 AM
Mesaj #79

Nou venit
*

Asa cum am spus mai sus, am ceva experienta in asigurari de tot felul.Nu lucrez pentru vreo companie de asigurari anume (lucrez cu toate, printr-un broker ).Nu raspund cuiva anume pentru ca intrarea in polemici nu este scopul prezentei mele aici,dar, pentru cei care citesc acest forum in cautare de informatii,(asta este rostul lui,nu ? ),vreau sa completez.
Ne asiguram masinile casco,pentru ca ,costa mult,si...Doamne fereste,chiar daca suntem noi soferii perfecti care nu gresim niciodata,intra vreun nebun in noi...si ne strica masina..?
Ne asiguram casele pentru ca....daca vine vreun cutremur,si cade casa...sa nu ramanem pe strazi...
Nici o problema, ne protejam avutul, e normal, ar zice unii,doar am muncit din greu ca sa le avem, si sunt perfect de acord cu ei.
Singura problema,si cea mai mare, o avem atunci cand vine vorba de asigurarile de viata...
Oare viata noastra e cea mai putin importanta dintre toate lucrurile ce ne inconjoara ?
Oare corpul nostru e mai rezistent decat otelul sau decat betonul ?
Oare suntem,asa cum zicea Liliana mai devreme,vesnic tineri si sanatosi,si indestructibili ?
Poate ca da, poate ca nu...
Am obiceiul sa urmaresc zilnic stirile Protv, si ,in fiecare dimineata, ne arata cateva din accidentele intamplate noaptea trecuta...E tragic sa vezi ca intr-un accident primii mor cei nevinovati...La fel de tragic e cand auzim cati copii au ramas fara parinti...E adevarat ca nimeni si nimic nu poate inlocui un parinte in viata copilului, dar, parca stai mai linistit stiind ca orice ti s-ar putea intampla, copilul tau nu va ajunge sa fure sau sa cersasca,ca sa aiba ce manca...
E adevarat oameni buni,asta este rostul unei asigurari de viata.
Asa cum nu iti faci asigurare la casa sperand sa te imbogatesti cand iti cade casa la cutremur,tot asa,nu iti faci o asigurare de viata ca sa te imbogatesti daca mori...
Asigurarile, sunt bune sa le ai, si, fii fericit daca le-ai platit degeaba...Inseamna ca esti viu,sanatos,si fericit...
Ce vrei mai mult ?
Ai pierdut bani ? Ai viata,ai copiii,ai sanatatea...Cati bani costa toate astea,si cu cati bani le poti cumpara ?
Raspundeti voi.
Apropo,daca, sa constientizezi lucrurile astea inseamna sa fii spalat pe creier,mi-e mila de cei...nespalati...

Atat am avut de spus,multumesc si, sa auzim de bine !

+Quote Post
george03
mesaj Jul 10 2009, 08:52 AM
Mesaj #80

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

@ras_putin: Nici eu nu sunt interesat de polemica ... dar ... in expunerea ta (corecta, nimic de comentat) omiti un MIC amanunt:
- atunci cand imi asigur casa, masina, bocancii biggrin.gif o fac pe un an. In caz ca in anul ala aflu ca societatea de asigurari are probleme, anul urmator ma mut la alta. E adevarat ca si aici pot lua teapa si sa pierd cativa banuti ... dar numai cativa!
- in cazul in care imi fac o asigurare de viatza, in general se face pe perioade lungi. In acest caz, daca dupa 10 ani de cotizat firma de asigurari o ia la pachet (nu neaparat ca intra in faliment, dar activele ei se duc dracu' in jos ca valoare ... vezi actuala criza financiara) ... eu raman cu buza umflata sau, in cazul superfericit in care ma prind mai devreme decat restul clientilor respectivei firme, imi recuperez o parte din banii depusi. Practic, in acest caz riscul este asumat de ambele parti (daca investitiile asiguratorului sunt proaste, pierd si eu ... stiu ... nu in toate cazurile ... nu sariti pe mine) pe cand castigul ... mai mult de partea "cealalta" (comisioanele si le iau indiferent de randamentul pe care-l ofera in mod real ... eu castig doar daca dau coltu' inainte de vreme). O astfel de asigurare este "rentabila" doar in cazul in care stii ca ai o boala incurabila (nedetectabila la un control de rutina) si stii ca te cureti in X ani (X << Durata politei de asigurare) si vrei sa lasi niste bani in plus familiei. In rest riscul e prea mare.

PS Stiu ca pe alocuri am fost cinic ... si nici nu sunt tanar, frumos si sanatos tun ... din contra biggrin.gif Desi, indestructibil (de fapt norocos ... cred ca-i mai corect) ... s-ar putea sa fiu biggrin.gif Pana acum am scapat de cateva ori ca prin urechile acului ... acum 4 ani am iesit dintr-o banca iar in spatele meu s-au auzit focuri de arma ... jaf armat (3 morti dintre clienti), in decembrie 2007 am aterizat pe Otopeni cu mai putin de o ora inainte de accidentul cu masina de intretinere uitata pe pista ...

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Jul 10 2009, 11:06 AM
Mesaj #81

Guests

Nu credeam ca am atatia semeni spalati in cap. Ce motiv ar avea un om normal la cap sa-si faca "asigurare" pe termen lung la o firma particulara ? Nu poti strange bani ? Pai atunci cum poti plati ratele sau "primele" de asigurare ? Nu e acelasi lucru ? Nu - o sa spuna asiguratorii spalati pe creier. Singurele "asigurari" sunt cele pe termen scurt. Daca o firma scade pe piata - normal ca schimbi barca. Ce "asigurare" avem impotriva falimentului acestor firme ? Nici una. "asigurarile" sunt pe termen scurt pentru evenimente izolate. Daca vine un cutremur mare mai poate o firma sa despagubeasca locuintele asigurate ? Nu. Daca are loc un cataclism, razboi - etc - ce scrie in polite ? Ca firmele sunt scutite de a plati asigurarea ? Deci pentru ce ne asiguram ? Singurele asigurari sunt cele auto. Desi nici acelea nu sunt OK 100%. Cati dintre d-voastra aveti pagube mai mari cu masinile decat sumele pe care le platiti ? Putini. Restul aveti o balanta negativa in raport cu asiguratorii. Pe baza acestei balante se bazeaza si existenta si profitul lor. Dar noi ne "asiguram" totusi. Eu as numi asigurarile - taxa pe creier spalat. Ai creierul neted - atunci trebuie sa platesti o taxa: se numeste "asigurare". Numai D-zeu iti poate da o ASIGURARE. Din pacate nu avem posibilitatea de a dialoga cu acesta.

+Quote Post
Vizitator_expatu.
mesaj Jul 10 2009, 12:08 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (Razvan @ Jul 9 2009, 10:50 AM) *
Liliana, am ras cu lacrimi citind comentariul tau... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
E clar ca cei care stiu despre ce e vorba in privinta asigurarilor de viata, se vor amuza sau cel mult intriga...insa ceilalti nu vor putea asimila argumnetele logice, pertinente, contractuale ale unui parteneriat cu o societate de asigurare (indiferent care este aceasta).
E atat de romanesc stilul: unii explica cu argumente logice, evidente si de bun simt...restul...vin si "te combat" cum stiu ei mai bine....cu nuci, cu religia....fiecare cu ce se pricepe...intr-adevar Slava Cerului ca nu ai asa clienti laugh.gif

LoL;\LoL/;lol; prietene si eu rad de voi cu gura pana la urechi; nuci nu are sensul la care te gandesti in limba ce o folosim pe aici, religia nu are nimic de-a face decat atunci cand tampeala corporatista te face sa te crezi "Marea Preoteasa ING"; stilul nu e romanesc, e universal...daca ai fost la doua training-uri din care nu ai inteles nimic (nu ca trebuia sa intelegi ceva, doar sa nu te patrunda scarba pentru ce esti obligat sa faci), nu inseamna automat ca te pricepi la ceva. In definitiv, spune-mi: ce vei face maine cand frumoasa firma se inchide sau isi reduce activitatea? Poate lucrezi la EUREKO...LoL.!? Oale ZEPTER ai vandut? Sau erai in scoala primara cand era moda lor. Tinichigiu sigur nu esti, filozof....poate ca nu, clienti nu cred ca o sa mai ai prea multi, oricum se scrie cu o singura cifra numarul si atunci vezi cum vei plati creditul la garsoniera. Sau stai cu parintii?
Lol;LoL;LoL:)))

+Quote Post
ras_putin
mesaj Jul 11 2009, 05:34 AM
Mesaj #83

Nou venit
*

Revin,
pentru cei ce nu credeti in necesitatea si utilitatea asigurarilor,nu va obliga absolut nimeni sa va asigurati,nici casa,(care aveti) , nici masina(care aveti),nici viata,(care aveti),dar, va rog frumos,nu va suparati pe noi,cei spalati pe creier,daca vrem sa ne asiguram vietile sau bocancii...
Apropo,pentru omu cu nucii, inveleste nucii ca se anunta ploi torentiale si grindina,iar pentru cei ce vor sa investeasca intr-o asigurare cu Dumnezeu,va anunt ca puteti face asta investind in constructia unei biserici.
Astept mesajele dumneavoastra (la modul cel mai serios).
Cu stima,

+Quote Post
Vizitator_expatu.
mesaj Jul 11 2009, 06:47 AM
Mesaj #84

Guests

Citeaza (ras_putin @ Jul 11 2009, 05:34 AM) *
Revin,
pentru cei ce nu credeti in necesitatea si utilitatea asigurarilor,nu va obliga absolut nimeni sa va asigurati,nici casa,(care aveti) , nici masina(care aveti),nici viata,(care aveti),dar, va rog frumos,nu va suparati pe noi,cei spalati pe creier,daca vrem sa ne asiguram vietile sau bocancii...
Apropo,pentru omu cu nucii, inveleste nucii ca se anunta ploi torentiale si grindina,iar pentru cei ce vor sa investeasca intr-o asigurare cu Dumnezeu,va anunt ca puteti face asta investind in constructia unei biserici.
Cu stima,

Prietene, nu a zis nimeni ca esti spalat pe creier daca faci o asigurare; eu nu sunt si am asigurare la casa si CASCO la masina; am asigurare de viata si servicii medicale de la companie, ca e obligatorie; cu Domnul nu faci troc, cum isi imagineaza multi, unii (prea) extrem de celebri...
Dar afacerea e afacere si magaria, tzeapa, lacomia si "marketing-ul" dedicat jumulirii a mii de amarati sunt cu totul altceva.
Asa ca nu stiu despre ce chestie serioasa ai vrea sa discuti cand totul e de domeniul evidentei, macar pentru cei care nu si-au facut o "religie" din "alba-neagra" cu contracte dubioase:D

+Quote Post
ras_putin
mesaj Jul 11 2009, 08:59 AM
Mesaj #85

Nou venit
*

Prietene,bag seama ca esti atat de orbit de furie , incat nu ai inteles ce am scris,si in mod evident mesajul nu-i este adresat lui Toma Necredinciosul...
Nu era vorba despre nici un fel de asigurari, spuneam, la modul serios, ca cei ce vor sa contribuie cu bani sau altfel, la construirea unei biserici, ma pot contacta prin mesaj (privat, evident).
Nu doream sa deschid subiectul pe acest forum, dar, vazand densitatea de credinciosi pe centimetru patrat de aici, tare curios sunt ce succes voi avea.Promit sa va tin la curent ( daca voi avea cu ce ),si apropo de comision,(ca tot vorbea cineva de comisioane ) e unul enorm si nu se masoara in bani...
Cu stima

+Quote Post
Vizitator_expatu.
mesaj Jul 11 2009, 12:07 PM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (ras_putin @ Jul 11 2009, 08:59 AM) *
Prietene,bag seama ca esti atat de orbit de furie , incat nu ai inteles ce am scris,si in mod evident mesajul nu-i este adresat lui Toma Necredinciosul...
Nu era vorba despre nici un fel de asigurari, spuneam, la modul serios, ca cei ce vor sa contribuie cu bani sau altfel, la construirea unei biserici, ma pot contacta prin mesaj (privat, evident).
Nu doream sa deschid subiectul pe acest forum, dar, vazand densitatea de credinciosi pe centimetru patrat de aici, tare curios sunt ce succes voi avea.Promit sa va tin la curent ( daca voi avea cu ce ),si apropo de comision,(ca tot vorbea cineva de comisioane ) e unul enorm si nu se masoara in bani...
Cu stima

Nu sunt orbit de nicio furie, mai exact sunt umflat de atata ras.
Cred ca am inteles foarte bine ce ai zis, poate nu ti-e foarte clar cum te exprimi nici tie, dar asta e tipic pentru generatiile "Spiru Haret" laugh.gif
Eu cred oricum ca trebuie renovate si ajutate bisericile si manastirile pe care le avem deja, nu incurajate afacerile cu "Catedrale ale Neamului", ceea ce si fac, dar nu pe Forumuri, ci in viata reala....

+Quote Post
Vizitator_iosif.
mesaj Jul 11 2009, 01:05 PM
Mesaj #87

Guests

Citeaza (ras_putin @ Jul 11 2009, 05:34 AM) *
Revin,
Cu stima,

Ras-putzin..pe creier? Asa esti? ok.. pot sa trec mai departe? Cand binevoiesti sa vizitezi site-ul unde e prezentat ceea ce am facut anul asta , te astept din ou aici cu cea mai mare placere, ca sa iti scot fumurile de mare asigurator ce le ai in cap. Vivat ING ca poate indoctrina niste fraieri ca tine. Te invit sa vezi cum au evoluta 15000 de puieti de nuc din primavara pana acum si daca nu crezi in ceea ce bunl simt te-ar putea obliga, iti dau si contacte de la clientii mei , ca sa vezi de ce unii considera ca pe vremurile astea de criza cea mai buna asigurare " de viata" este investitia intr-o livada de nuci. Si sa nu imi spui ca cine investeste peste 150.000 ( unasuta cincizecimii) de euro este un spalat pe creier. Poti sa imi arati un singur client de-al tau care a facut o " asigurare de viata" in care sa plateasca intr-un singur an suma asta si caruia sa ii poti garanta ca va avea un randament de minim 100% pe an incepand cu anul 3 de la incheierea politei? Stai jos... ca m-ai lamurit pana peste cap, mai " loaza". Esti patetic pentru ca nu ai bunul simt sa pui pe hartie cifrele si sa le compari. Am avut o experientza chiar anul asta cu unul care se credea mare asigurator la AIG, tocmai cand ei erau in groapa rau de tot. A venit cu ideile lui despre asigurari si a plecat cu ideile mele despre investitii pe termen lung. Oricate tromboane ai baga... niciodata nu vei putea face o comparatie intre cuantumul primei de asigurae incasate de familia x la deces si redeventele multianuale generate de o livada de nuci. Daca ai timp si vrei sa afli mai multe da un click AICI . Pun pariu cu tine ca in desteptaciuan ta de iluminat nu realizezi ca exista soiuri de nuc care pot rodi si dupa 3 ani de zile. Si ca sa te luminezi putin ia aminte la FOTOGRAFIILE DE AICI, unde nucii sunt doar de 40 de cm. Daca tu nu esti pregatit sa accepti ca exista si altceva mai bun decat ce ai tu prin cap, asta nu inseamna ca nu exista asa ceva. Combate-ma cu cifre , luand in calcul ce se intampla in 20 de ani de acum inainte cu mine viu: cat trebuie sa cotizez la oricare din firmele de asigurari si cu cat raman in aceeasi perioada de pe urma livezii mele de nuci. Eu sau familia. Si dupa asta calculeaza cat primeste familia daca mor luna viitoare si vezi cati bani vor primii membrii familiei mele in urmatorii 50 de ani. Si apoi te poti apuca sa te dai cu capul de pereti.

Daca mai ai nevoie de informatii sunt la dipozitia ta. Insa nu te cred chiar atat de prost incat sa nu realizezi ce am spus eu mai sus. SI ca sa nu ma deranjezi inutil, pune mai intai in balantza ce promite orice societate de asigurari vs cee ce produce o plantatie de nuc pe durata ei de viata. Si apoi vorbim.

+Quote Post
Vizitator_iosif.
mesaj Jul 11 2009, 01:32 PM
Mesaj #88

Guests

Citeaza (Razvan @ Jul 9 2009, 10:50 AM) *
Liliana, am ras cu lacrimi citind comentariul tau... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
E atat de romanesc stilul: unii explica cu argumente logice, evidente si de bun simt...restul...vin si "te combat" cum stiu ei mai bine....cu nuci, cu religia....fiecare cu ce se pricepe...intr-adevar Slava Cerului ca nu ai asa clienti laugh.gif

Domnule Razvan,

Ca sa nu ma acuzati de rea vointa , discuam pe lucruri concrete? Ok.. hai sa vedem cum stau treburile:

Presupunem ca sunt bolnav foarte grav si nu stiu asta. Fac o asigurare de viata si platesc 50000 de euro prima de asigurare pt o prima in caz de deces de 10, 000, 000 euro. In doua luni mor si se constata la autopsie ca eu sufeream de o boala cronica de inima . Familia mea nu primeste niciun ban pentru ca eu habar nu am avut de boala asta atunci cand am declarat care sunt bolile grave de care sufar, desi polita era incheiata si prima platita binemerci. Corect? Foarte corect, desi firma de asigurai nu a avut nicio problema legata de moralitate atunci cand a incasat banii platiti de mine.

Acum incercati sa va imaginati ca eu sunt la fel de bolnav ca si mai sus si fac investita intr-o livada de nuc de 10 hectare. Si dupa ce am terminat de facut livada mor. Cele 10 hecatre de livada vor produce ulterior cate 100000 de euro/an.

Intrebare de clasa a doua: care este valoarea de care beneficiaza familia mea pe termne lung ( 20-30-40-50 de ani), de pe urma deciziilor financiare pe care le-am luat eu in prezent, in ambele situatii prezentate mai sus?

Va rog sa imi spuneti ce decizie financiara ati lua dvs in cazul de mai sus? Da' va rog sa fie un raspuns cu mana pe inima. Numai bine!

+Quote Post
ras_putin
mesaj Jul 11 2009, 02:07 PM
Mesaj #89

Nou venit
*

Mai omule,cred ca ai o problema grava.Nu ti-a contestat nimeni ideea de afacere sau calculele facute.E afacerea ta si e treaba ta strict ce faci cu ea.
In al doilea rand, nu cred ca am pomenit eu in posturile mele vreun nume de companie de asigurari, si, am precizat foarte clar ca nu lucrez pentru niciuna.
Si ca sa ma opresc aici,fara a ma cobori la nivelul limbajului dumneavoastra,va invit sa cititi ce scrie deasupra,respectiv: Hotnews.ro Forum > Actualitati > Am copii. Cum ma descurc. > Plan de economii pentru copii,
si sa va intreb....ce legatura are ce scrieti dumneavoastra domnilor,cu acest topic ?
Chiar nu exista in acest forum un topic despre afaceri sau agricultura ? Ia incercati cu search...
Mergeti fratilor acolo unde intereseaza pe cineva ce aveti de spus, daca aveti ceva de spus,si daca are legatura cu subiectul discutiei, daca nu...mergeti si spalati-va pe cap,ca pe creier nu puteti...=))

+Quote Post
Vizitator_iosif.
mesaj Jul 11 2009, 03:20 PM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (ras_putin @ Jul 11 2009, 02:07 PM) *
Mai omule,cred ca ai o problema grava.Nu ti-a contestat nimeni ideea de afacere sau calculele facute.E afacerea ta si e treaba ta strict ce faci cu ea.
In al doilea rand, nu cred ca am pomenit eu in posturile mele vreun nume de companie de asigurari, si, am precizat foarte clar ca nu lucrez pentru niciuna.
Si ca sa ma opresc aici,fara a ma cobori la nivelul limbajului dumneavoastra,va invit sa cititi ce scrie deasupra,respectiv: Hotnews.ro Forum > Actualitati > Am copii. Cum ma descurc. > Plan de economii pentru copii,
si sa va intreb....ce legatura are ce scrieti dumneavoastra domnilor,cu acest topic ?
Chiar nu exista in acest forum un topic despre afaceri sau agricultura ? Ia incercati cu search...
Mergeti fratilor acolo unde intereseaza pe cineva ce aveti de spus, daca aveti ceva de spus,si daca are legatura cu subiectul discutiei, daca nu...mergeti si spalati-va pe cap,ca pe creier nu puteti...=))

Domnule Ras_putzin,

Nu ai facut nicio referire la vreo companie de asigurari insa ai fost tare andru ca esti agent de asigurari la un broker. Pt mine deja e suficient. Reactia mea nu este altcva decat o consecinta la persiflarea voit subtila adresata mie. Daca nu intelegi asta imi pare rau pentru tine la modul cel mai sincer. Pentru ca nu vad cum un om intreg la minte face distinctia dintre o investitie pe termn lung , de genul celei nominalizate de mine, si o asigurare pentru copii mei. Nu am spus polita de asigurare. Se pare ca pentru dumneata o asigurare si o polita de asigurare sunt tot acelasi lucru. Si cum spuneai..dumenata esti agent de asigurari la un broker de asigurari? Jalnic domnule....Jalnic. Cand am spus ca o asemenea investitie e o asigurare pentru copii mei am avut in vedere ca faptul ca indiferent ce se va intampla cu mine incepand de maine incolo, ei vor avea un venit cert pentru urmatorii 40-50 de ani. Ma simt mult mai linistit daca le las un activ care le alimenteaza conturile in fiecare an dupa ce eu nu voi mai fi . Mult mai linistit decat daca as stii ca exista o probabilitate, nu foarte mare, ca ei sa primeasca o suma, indiferent cat de mare ar fi. Pentru ca am in vedere varsta lor , lipsa capacitatii lor de exercitiu ( daca ii fi stiind ce inseamna asta) si volatilitatea pietelor financiare. Cine credea in urma cu un an ca AIG va fi pe butuci? Nimeni..si uite ca asta tocmai s-a intamplat in trecutul foarte apropiat. O investitie de genul asta si un testament foarte bine facut sunt o asigurare si un plan financiar solid pentru viitorul copiilor mei. Acum reciteste fraza asta de dinainte pana iti intra in cap si apoi citeste topicul. Pana la urma ..poate vei intelege legatura dintre acea fraza si topic. Si cand vei avea copii sper sa intelegi ce am scris eu aici . De asemenea sper sa te trezesti la realitate si sa tii cont in mod real despre interesele reale ale copiilor tai atunci cand faci un plan finaciar pt viitorul lor.
Si in incheiere vreau sa iti spun ca sunt ingrozit de cat de spalat pe creier i si de cat de indoctrinat esti de catre cei pentru care lucrezi , de nu esti in stare sa distingi intre " valoarea ipotetica" a unor hartii in caz de deces si valoarea reala a unui activ care iti alimenteaza constant bugetul familiei pe termen lung. Din punctul asta de vedere, nu dau doi bani pe eventualele sfaturi pe care tu mi le-ai putea da pentru construirea unui plan financiar pt asigurarea viitorului copiilor mei. Din acelasi punct de vedere tu esti un vanzator de hartii lipsit de onestitate si de cunostinte reale in domeniul asta. Astea sunt parerile mele . Ai ceva impotriva?

PS . Cu expresia " mai fratilor" m-ai facut praf. Daca as fi avut un frate ca tine ii dadeam peste cap cu cartile si cursurile de logica, economie si etica , pana incepea sa faca diferenta dintre avantajele unei polite de asigurare de viata si avantajele detinerii unei asigurari de genul pomenite de mine. Ca sa fiu realist si cinic, pe mine nu ma va incalzi nimic dupa ce voi muri, insa familiei mele nu ii va fi totuna ce las in urma.

+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd September 2018 - 09:56 PM