IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Plan de economii pentru copii
Vizitator_expatu.
mesaj Jul 11 2009, 03:24 PM
Mesaj #91

Guests

Citeaza (ras_putin @ Jul 11 2009, 02:07 PM) *
Mai omule,cred ca ai o problema grava.Nu ti-a contestat nimeni ideea de afacere sau calculele facute.E afacerea ta si e treaba ta strict ce faci cu ea.
In al doilea rand, nu cred ca am pomenit eu in posturile mele vreun nume de companie de asigurari, si, am precizat foarte clar ca nu lucrez pentru niciuna.
Si ca sa ma opresc aici,fara a ma cobori la nivelul limbajului dumneavoastra,va invit sa cititi ce scrie deasupra,respectiv: Hotnews.ro Forum > Actualitati > Am copii. Cum ma descurc. > Plan de economii pentru copii,
si sa va intreb....ce legatura are ce scrieti dumneavoastra domnilor,cu acest topic ?
Chiar nu exista in acest forum un topic despre afaceri sau agricultura ? Ia incercati cu search...
Mergeti fratilor acolo unde intereseaza pe cineva ce aveti de spus, daca aveti ceva de spus,si daca are legatura cu subiectul discutiei, daca nu...mergeti si spalati-va pe cap,ca pe creier nu puteti...=))

Dar dta. ce legatura ai? Copii ai? Ai vreo investitie in ceva, sau te-ai gandit sa te apuci acum cu vreun mic "tun" imobiliar acolo, ca dupa cum te exprimi si cata ortografie stii, nu poti avea prea multe primaveri...
Cum iti permiti sa scrii "Mai omule", cuiva care vorbeste despre o chestie care-l pasioneaza si nu deranjeaza pe nimeni?
Chiar ai impresia ca ai ceva de spus, adica ai vreun fel de experienta in ceva, orice? Stai cu mama si cu tata si nu mai suporti, e adevarat?
Go to the top of the page

+Quote Post
ras_putin
mesaj Jul 11 2009, 04:12 PM
Mesaj #92

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 8
Inscris: 8-July 09
Utilizatorul numarul: 9 505

Citeaza (expatu @ Jul 11 2009, 03:24 PM) *
Dar dta. ce legatura ai? Copii ai? Ai vreo investitie in ceva, sau te-ai gandit sa te apuci acum cu vreun mic "tun" imobiliar acolo, ca dupa cum te exprimi si cata ortografie stii, nu poti avea prea multe primaveri...
Cum iti permiti sa scrii "Mai omule", cuiva care vorbeste despre o chestie care-l pasioneaza si nu deranjeaza pe nimeni?
Chiar ai impresia ca ai ceva de spus, adica ai vreun fel de experienta in ceva, orice? Stai cu mama si cu tata si nu mai suporti, e adevarat?

Va rog sa ma scuzati domnilor expatu si Iosif ca v-am numit...oameni...
"Fratilor" se referea tocmai la dumneavoastra,amandoi,si iata dovada ca am avut dreptate: amandoi sariti in sus in acelasi timp, tocmai de aceea va raspund la amandoi odata.
Acest topic se refera la Planuri de economisire pentru copii,iar faptul ca am oarecare experienta in domeniu,m-a facut sa cred ca pot ajuta un om care este interesat,raspunzandu-i pertinent la intrebari.
Ce solutie ofera domnul Iosif ca alternativa viabila unui plan de economisire pentru copil ? Foarte simplu si ingenios,Domnul Iosif spune : cumparati 10 hectare de teren arabil,investiti 150.000 euro in puieti de nuc,si gata...familia voastra e asigurata pentru urmatoarele 5 generatii.Foarte bine si frumos, dar ce te faci cand omul care intreaba are un salariu de 1500 sau 2000 de lei , iar suma care ar putea sa o puna deoparte pentru viitorul copilului este de 100 sau 200 de lei lunar ? Cu ce ii ajuta informatiile dumneavoastra domnule Iosif ?
@expatu- nu domnule,nu mai stau cu parintii de multa vreme,nu am nici credit la casa,si nici macar nu traiesc din asigurari, am o afacere prospera,si nu fac afaceri imobiliare. Multumit ?
Acum va rog sa ma scuzati domnilor frati "Contra orice zice oricine" si chiar va rog sa nu-mi raspundeti,deoarece sincer, nu ma intereseaza ce ganditi dumneavoastra,si promit sa va ignor de acum inainte.

+Quote Post
Vizitator_expatu.
mesaj Jul 11 2009, 04:22 PM
Mesaj #93

Guests

Citeaza (ras_putin @ Jul 11 2009, 04:12 PM) *
"Fratilor" se referea tocmai la dumneavoastra,amandoi,si iata dovada ca am avut dreptate: amandoi sariti in sus in acelasi timp, tocmai de aceea va raspund la amandoi odata.
Acest topic se refera la Planuri de economisire pentru copii,iar faptul ca am oarecare experienta in domeniu,m-a facut sa cred ca pot ajuta un om care este interesat,raspunzandu-i pertinent la intrebari.
Ce solutie ofera domnul Iosif ca alternativa viabila unui plan de economisire pentru copil ? Foarte simplu si ingenios,Domnul Iosif spune : cumparati 10 hectare de teren arabil,investiti 150.000 euro in puieti de nuc,si gata...familia voastra e asigurata pentru urmatoarele 5 generatii.Foarte bine si frumos, dar ce te faci cand omul care intreaba are un salariu de 1500 sau 2000 de lei , iar suma care ar putea sa o puna deoparte pentru viitorul copilului este de 100 sau 200 de lei lunar ? Cu ce ii ajuta informatiile dumneavoastra domnule Iosif ?
@expatu- nu domnule,nu mai stau cu parintii de multa vreme,nu am nici credit la casa,si nici macar nu traiesc din asigurari, am o afacere prospera,si nu fac afaceri imobiliare. Multumit ?
Acum va rog sa ma scuzati domnilor frati "Contra orice zice oricine" si chiar va rog sa nu-mi raspundeti,deoarece sincer, nu ma intereseaza ce ganditi dumneavoastra,si promit sa va ignor de acum inainte.

Keep dreaming and keep walking...eu oricum ignor pe toata lumea care pune virgula inainte de "si", din principiu.
Mai era cineva sau poate chiar dta. care avea prieteni cu Rolls... :\lol/:, stimati miliardari, de ce dati sfaturi "frustratilor" pe forumuri? Mai bine intoarceti la miliarde cu lopata, sa nu prinda mucegai...vai, nu mai pot de ras...auzi, "afacere prospera" si criza ce zicea? zi, cat costa halatu'?

+Quote Post
Vizitator_Iosif.
mesaj Jul 11 2009, 05:16 PM
Mesaj #94

Guests

Citeaza (ras_putin @ Jul 11 2009, 04:12 PM) *

Domnule Ras_putzin,

Ca ma ignori nu e niciun bai, ca doar ignorant de felul tau esti si asta nu am cum sa schimb eu sau oricine altcineva. Dumneata pomenesti o cifra de 150000 de euro la capitolul investii" pentru viitorul familiei". Daca pastrezi proportiile ai sa vezi ca se pot face investitii si cu sume mult mai mici, iar rezultatele sunt proportionale. Pt ca , te rog sa lasi gogosile deoparte, si in asigurari..pentru ca o despagubire sa fie consistenta si prima platita lunar/trimestrial/semestrial sau anual trebuie sa fie consistenta.
Cu ce ii ajuta informatiile prezentate de mine? Probabil ca pe unii ii va ajuta, cum la fel de probabil e sa nu ii ajute pe cei care nu au suficienta disciplina , rabdare si initiativa. Si crede-ma ca genul asta de oameni, carora le lipsesc lucrurile mentionate mai inainte , sunt cei care vor pierde si daca isi fac o polita de asigurare..pt ca sunt cei mai predispusi sa renunte pe parcurs. Si din punctul asta de vedere... companiile de asigurari ii prefera pt ca ei sunt cei care vor cotiza ca fraierii si se vor opri la un moment dat. Si atunci companiile de asigurari fie nu le vor returna nimic din sumele platite fie vor returna o suma cu mult sub nivelul primelor platite.
E de remarcat ca dumneata in calitate de agent de asigurari sau consultant financiar nu faci nicio analiza comparativa intre " economisire" si " investire" ca principii si intrumente economice ce influenteaza balanta financiara pe termen scurt, mediu si lung. Eu unul am inteles ca subiectul asta e o plarie mult prea mare si din cauza asta persiflezi tot ce te-ar pune intr-o situatie fara echivoc. In locul investiei intr-o livada de nuc putea orice altceva , dar cu acelasi rezultat: cu asigurarea unei rente anuale.

Poate am remarcat eu gresit..insa intr-unul din mesajele tale postate mai sus spuneai ca lucratii la o firma care lucreaza cu toate firmele de asigurari ( la o firma de brokeraj). In ultimul dvs mesaj spuneati ca nici macar nu traiti din asigurari. Sunt convins de asta... pt ca la modul cum va adresati nu cred ca aveti foarte ulti clienti. Interesant e hocus-pocus-ul cu care ati scos de sub joben o afacere prospera din care traiti. Poate ne impartasiti si noua din experientza dvs sublima?

+Quote Post
ras_putin
mesaj Jul 12 2009, 03:57 AM
Mesaj #95

Nou venit
*

Postari: 8
Inscris: 8-July 09
Utilizatorul numarul: 9 505

Quod erat demonstrandum : "cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia"
(proverb autentic romanesc )

+Quote Post
Vizitator_expatu.
mesaj Jul 12 2009, 06:12 AM
Mesaj #96

Guests

Citeaza (ras_putin @ Jul 12 2009, 03:57 AM) *
Quod erat demonstrandum : "cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia"

Ce cultura, vai, ce intelectual fin si om de afaceri prosper; du-te si cauta ceva de munca, noroc ca ai netu' cel mai ieftin ...\LoL/

+Quote Post
Vizitator_Iosif.
mesaj Jul 12 2009, 06:38 AM
Mesaj #97

Guests

Citeaza (ras_putin @ Jul 12 2009, 03:57 AM) *

Domnule Ras_putzin

Apreciez ca ai si momente de sinceritate cu tine insuti. Inteleg ca iti faci mea culpa pentru ca nu incapeai de mine si de expatu pe forumul asta si ca iti pui cenusa in cap declarandu-te prost - proverbial. In ceea ce priveste ocupatia ta si business-ul tau profitabil pe timp de criza, te rog sa nu spui nimic pentru ca e posibil sa iti faci singur concurentza si sa iesi in final pe locul doi. Grija mea ( si probabil si a expatului) fatza de tine este inexistenta. Esti irelevant din punctul de vedere al posibilelor informatii utile si oneste pe care le-ai putea oferi in domeniul asigirarilor sau in cel al consultantei financiare.

Auguri.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jul 12 2009, 09:22 AM
Mesaj #98

Guests

Ce va opariti asa,va simtiti cu musca pe caciula ? LOL
expatule nu mai scrie prostii pe forumuri ca te prinde sefu si s-ar putea sa ramai iar somer,si fara asigurarile platite de firma,iar tu iosife,dute si vezi daca nu s-au inecat nucii..
Bravo ras_putin ,ai demonstrat ca cel mai intelept cedeaza primul,iar voi baieti,daca nu aveti unde sa refulati si daca nu va pricepeti sa faceti un topic nou de genul: Refulari impotriva asigurarilor,va fac eu un loc de joaca,gratuit...
Nu e nevoie sa poluati acest topic cu refularile voastre

Apropo nu exista niciun moderator sa mute discutiile offtopic la locul lor ?

+Quote Post
Vizitator_Iosif.
mesaj Jul 12 2009, 09:48 AM
Mesaj #99

Guests

Citeaza (gogu @ Jul 12 2009, 09:22 AM) *
expatule nu mai scrie prostii pe forumuri ca te prinde sefu si s-ar putea sa ramai iar somer,si fara asigurarile platite de firma,iar tu iosife,dute si vezi daca nu s-au inecat nucii..
Bravo ras_putin ,ai demonstrat ca cel mai intelept cedeaza primul,iar voi baieti,daca nu aveti unde sa refulati si daca nu va pricepeti sa faceti un topic nou de genul: Refulari impotriva asigurarilor,va fac eu un loc de joaca,gratuit...

ceva probleme gogule? ca te vad cu jugulara umflata de sa sa plesneasca. Calmeaza-te pana nu e prea tarziu pentru tine. Si ca sa fi linistit,nu se ineaca nucii cu una cu doua . Acum ia-te de mana cu ras-putzin si laudati-va reciproc de cat de intelepti sunteti voi doi , cei care stiti sa cedati tocmai la timp. El ca nu are argumente si tu din solidaritate cu el. Pot trai linistit si pe mai departe pt ca ati cedat voi primii. Si la capitolul poluari, cred ca sunt mult prea toxice poluarile celor care se prosterneaza in fata companiilor de aisgurari si care refuza sa gandeasca cu propriul lor cap. Si daca nu iti convine observatia mea, ia un distonocalm. Poate ai si tu copii si nu vrei sa ii lasi pe drumuri .

+Quote Post
Vizitator_expatu.
mesaj Jul 12 2009, 09:53 AM
Mesaj #100

Guests

Citeaza (gogu @ Jul 12 2009, 09:22 AM) *

Prietene, scuze, dar care e problema ta? Esti avocat si nu ai clienti?..LoL.
Vezi cu refularile pe la tine prin curte, ca psihanalistii sterg geamuri mai nou iar Freud a murit de mult, cauta pe Google, ca nu stii cine e, sunt sigur.
Despre poluare, nu stii nici macar definitia, dar te asigur ca ne ocupam sa terminam poluatorii de toate tipurile, in special cei morali si sociali...
Sefu stie, penntru ca eu sunt sefu biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_expatu.
mesaj Jul 12 2009, 10:02 AM
Mesaj #101

Guests

Uitasem:

Fugiti, ca ne ameninta cu securistii!!!...vezi moderatori, off-topic, bla-bla..
Maine ne ia IP-ul, adresa, CNP, nr. de la pantofi si ne trimite la canal....sad.gif((( nu bine, nu

Auzi, din ce gauri v-ati tarat pana la suprafata?

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Jul 13 2009, 06:08 AM
Mesaj #102

Guests

Citeaza (iosif @ Jul 11 2009, 01:32 PM) *
Domnule Razvan,

Ca sa nu ma acuzati de rea vointa , discuam pe lucruri concrete? Ok.. hai sa vedem cum stau treburile:

Presupunem ca sunt bolnav foarte grav si nu stiu asta. Fac o asigurare de viata si platesc 50000 de euro prima de asigurare pt o prima in caz de deces de 10, 000, 000 euro. In doua luni mor si se constata la autopsie ca eu sufeream de o boala cronica de inima . Familia mea nu primeste niciun ban pentru ca eu habar nu am avut de boala asta atunci cand am declarat care sunt bolile grave de care sufar, desi polita era incheiata si prima platita binemerci. Corect? Foarte corect, desi firma de asigurai nu a avut nicio problema legata de moralitate atunci cand a incasat banii platiti de mine.

Acum incercati sa va imaginati ca eu sunt la fel de bolnav ca si mai sus si fac investita intr-o livada de nuc de 10 hectare. Si dupa ce am terminat de facut livada mor. Cele 10 hecatre de livada vor produce ulterior cate 100000 de euro/an.

Intrebare de clasa a doua: care este valoarea de care beneficiaza familia mea pe termne lung ( 20-30-40-50 de ani), de pe urma deciziilor financiare pe care le-am luat eu in prezent, in ambele situatii prezentate mai sus?

Va rog sa imi spuneti ce decizie financiara ati lua dvs in cazul de mai sus? Da' va rog sa fie un raspuns cu mana pe inima. Numai bine!

Pot sa va spun doar atat: la o astfel de prima (5.000 EUR) pentru o astfel de suma asigurata (10.000.000 EUR) cu siguranta vi se va cere sa afectuati cateva controale medicale amanuntite. Astfel incat e foarte putin probabil sa nu se descopere acea boala (ipotetica la care faceti referire), iar datele problemei se schimba radical.

Fie nu veti mai fi asigurat deloc, fie la aceeasi suma platiti o rata mult mai mare, fie platiti aceeasi rata dar va scade drastic suma asigurata.

Asa cum va spuneam si intr-un topic anterior, e o opinie a dumneavostra (cea cu nucii) cu care eu nu sunt de acord, din multe motive: de unde Dumnezeu scoti atat de usor banii astia (2.000 EUR, 5.000 EUR, etc.). Apoi de unde iei atat de repede un teren (care desi nu ma pricep, sunt convins ca trebuie sa aiba niste caracteristici necesare crearii unei livezi de nuci), cu ce bani (sunt convins ca nu costa 100-200 EUR ci mult mai mult). Astfel incat intre alegrea intre ceva ce (poate) fi mai rentabil la o prima vedere, dar cu costurile aferente si incheierea unei polite de viata, personal aleg varianta 2.

De altfel, initiatorul acestui topic chiar la asta se si referea: plan de economii pentru copii.

Chiar, cred ca ar fi interesant de auzit si opinia doamnei care a initiat topicul....i-au fost de folos raspunsurile gasite/postate aici?

Toate bune,

+Quote Post
george03
mesaj Jul 14 2009, 07:57 PM
Mesaj #103

Membru veteran

Postari: 146
Inscris: 13-July 08
Utilizatorul numarul: 1 773

ING ataca din nou laugh.gif

Dupa ce nu au avut succes cu mine (am scris mai sus), azi sotia mea a primit si ea un telefon de la un "consultant" ING. Dupa ce a felicitat-o pentru alegerea lor pentru pensia privata obligatorie (e si normal, la cati bani le intra lunar in conturi de la ea) ... vine "concluzia" ... fiind o persoana responsabila (de unde o fi stiut ...) ... poate vrea sa faca asigurarea aia pentru copii. La raspunsul ei sec ... NU ... a ramas blocata laugh.gif . Discutia a mai durat vreo 3-4 minute pana cand s-a convins ca, spre deosebire de multi altii, chiar stie de ce nu vrea nici un fel de asigurare de genul asta. Una dintre cele mai mari nelamuriri ale ei era ... de ce cotizeaza la un sistem in care nu crede ... nu pricepea ca legea o obliga sa cotizeze cei 2% (deocamdata) ... pentru ca nu avea >35 ani cand aceasta a intrat in vigoare.

In concluzie, la mine nu a fost o intamplare ... deja devine o regula. E si normal ... la cati clienti le-au plecat ...

+Quote Post
Vizitator_marinelabelba.
mesaj Mar 17 2010, 02:38 PM
Mesaj #104

Guests

Citeaza (expatu @ May 19 2009, 07:23 AM) *
Subscriu cu hotarare si din proprie experienta ca politele ING sunt o mare tzeapa!!! Cu ani in urma aveam o astfel de polita ACADEMICA si dupa 2 ani de plati cu sume deloc negijabile la vremea respectiva, am devenit somer....vai, ce tristete si ce daca???; am solicitat onorabilei companii o amanare de cateva luni si orice formula posibila de a putea continua contractul: rezultatul? Incetarea contractului cu pierderea integrala a sumei platite!!! si asta ii faci unui somer care oricum trece prin greutati si are copii de intretinut!!! La 6 luni dupa asta castigam deja 2500 Euro/luna si multumesc lui Dumnezeu, dar atitudinea inumana a acestor jigodii nu o voi uita niciodata - le urez sa le stea in gat...de altfel se pare ca Justitia Divina se ocupa deja de afacerile lor murdare bazate pe naivitatea si suferinta oamenilor care muncesc....

SCUZE DL.X PT CA NU ESTI IN STARE SA DAI UN NUME,DE VINA NU ESTE COMPANIA LA CARE AI INCHEIAT UN CONTRACT CI TU PT CA NU AI CITIT CONTRACTUL CARE DEALTFEL L-AI SI SEMNAT IN CARE TI SE SPUNEA CLAR CA IN PRIMII TREI ANI DE CONTRACT NU ESTE VALOARE DE RASCUMPARARE SI NICI NU POTI SA INTRERUPI PLATA PRIMELOR,DECI NU MAI ARUNCA CU NOROI INAINTE DE A CITII CEVA CE AI SEMNAT.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 17 2010, 02:43 PM
Mesaj #105

Guests

Citeaza (george03 @ Jul 14 2009, 07:57 PM) *
ING ataca din nou laugh.gif

Dupa ce nu au avut succes cu mine (am scris mai sus), azi sotia mea a primit si ea un telefon de la un "consultant" ING. Dupa ce a felicitat-o pentru alegerea lor pentru pensia privata obligatorie (e si normal, la cati bani le intra lunar in conturi de la ea) ... vine "concluzia" ... fiind o persoana responsabila (de unde o fi stiut ...) ... poate vrea sa faca asigurarea aia pentru copii. La raspunsul ei sec ... NU ... a ramas blocata laugh.gif . Discutia a mai durat vreo 3-4 minute pana cand s-a convins ca, spre deosebire de multi altii, chiar stie de ce nu vrea nici un fel de asigurare de genul asta. Una dintre cele mai mari nelamuriri ale ei era ... de ce cotizeaza la un sistem in care nu crede ... nu pricepea ca legea o obliga sa cotizeze cei 2% (deocamdata) ... pentru ca nu avea >35 ani cand aceasta a intrat in vigoare.

In concluzie, la mine nu a fost o intamplare ... deja devine o regula. E si normal ... la cati clienti le-au plecat ...

scuze dar nu aveti dreptate ,ce face statul pt d-voastra?nimic,ce pot face firmele private pe care statul le-a agreat nu avem de unde sa stim,dar pot sa va asigur si nu prin vb ca asigurarile de viata in orice forma ar fi ele chiar functioneaza si doar cei ce nu ineleg asta arunca cu noroi.

+Quote Post
Vizitator_MOVILA LUCIA.
mesaj Mar 17 2010, 05:05 PM
Mesaj #106

Guests

Citeaza (andrada @ Oct 14 2008, 07:25 AM) *
am o fetita de 5 luni si ma gandesc sa ii fac o asigurare. Nu stiu daca se fac asigurari pentru copii asa de mici. As vrea totusi sa nu platesc o anumita suma lunar, ci trimestrial si sa pot scoate bani in caz de urgenta daca, doamne fereste, pateste ceva. Stiti vreun plan de genul acesta. Ar fi o varianta sa-i deschid un cont in care sa pun eu bani trimestrial, dar nu stiu daca exista pe piata ceva mai avantajos.

Doresc sa-ti explic o modalitate buna pentru a face economii pentry fetita ta.,vreau sa ma suni la telefon //. nu este vorba de asigurare. astept telefonul oricui este interesat pentru a face economii avantajoase pentru familia Dvs. Cu mult respect . D.na Movila

+Quote Post
Vizitator_expatu'.
mesaj Mar 18 2010, 12:04 PM
Mesaj #107

Guests

Citeaza (MOVILA LUCIA @ Mar 17 2010, 05:05 PM) *
Doresc sa-ti explic o modalitate buna pentru a face economii pentry fetita ta.,vreau sa ma suni la telefon //.. nu este vorba de asigurare. astept telefonul oricui este interesat pentru a face economii avantajoase pentru familia Dvs. Cu mult respect . D.na Movila

Puneti botu' imediat ca fuge pomana!!! LoL

+Quote Post
Vizitator_elena.
mesaj Mar 19 2010, 06:56 AM
Mesaj #108

Guests

Citeaza (expatu @ Jul 9 2009, 07:19 AM) *
Da, sigur, totul e inventat de mine, ca tot nu am ce face toata ziua si vreau sa fac rau Sublimei societati de binefacere ING.
Nu, nu este adevarat ce spuneti, nu ai posibilitatea de a intarzia decat 1 luna.
Nu, nu incearca nimeni sa te ajute cu nimic, vezi mai sus o doamna care evident lucreaza acolo: "Eu daca as fi consultantul dvs(printr o gresala evident) sau preluat de la vreun coleg de al meu iesit din sistem sau decedat v as rezilia contractul inainte sa va ganditi sa l faceti"...si altele...
Oricum discutia a degenerat, nu vreau sa continui si imi cer scuze ca am sarit calul, dar pe de alta parte e bine sa citeasca si altii cam ce gandesc agentii Sublimei si sa ia deciziile potrivite.

DUPA O LUNA DE INTARZIERE DE PLATA ESI DE SUB ACOPERIREA ASIGURARILOR SUPLIMENTARE (protectia atasata contractului) SI LA 90 ZILE SE INCHIDE

+Quote Post
Vizitator_expatu'.
mesaj Mar 19 2010, 10:15 AM
Mesaj #109

Guests

Citeaza (elena @ Mar 19 2010, 06:56 AM) *
DUPA O LUNA DE INTARZIERE DE PLATA ESI DE SUB ACOPERIREA ASIGURARILOR SUPLIMENTARE (protectia atasata contractului) SI LA 90 ZILE SE INCHIDE

Vrajeala!

+Quote Post
Vizitator_expatu'.
mesaj Mar 19 2010, 03:53 PM
Mesaj #110

Guests

Citeaza (marinelabelba @ Mar 17 2010, 02:38 PM) *
SCUZE DL.X PT CA NU ESTI IN STARE SA DAI UN NUME,DE VINA NU ESTE COMPANIA LA CARE AI INCHEIAT UN CONTRACT CI TU PT CA NU AI CITIT CONTRACTUL CARE DEALTFEL L-AI SI SEMNAT IN CARE TI SE SPUNEA CLAR CA IN PRIMII TREI ANI DE CONTRACT NU ESTE VALOARE DE RASCUMPARARE SI NICI NU POTI SA INTRERUPI PLATA PRIMELOR,DECI NU MAI ARUNCA CU NOROI INAINTE DE A CITII CEVA CE AI SEMNAT.

De ce? te-ai gandit 2 secunde care e sensul acestor prevederi? nu cumva e un sistem de "tzeapa"? in ce lume traim? ...si CARITAS si FNI au fost chestii legale, sau nu? in final, scuze, dar numai bolnavii de nervi scriu cu majuscule (nu e o insulta)!

+Quote Post
Vizitator_Razvante.
mesaj Apr 6 2010, 06:54 AM
Mesaj #111

Guests

Intotdeauna cititi contractul, daca vreti sa stiti cati bani puteti retrage la un anumit moment in timp, daca puteti intrerupe plata, dintr-un motiv justificat sau altul, etc intrebati de flexibilitate! Daca consultantul se fastaceste,e clar ca nu ati aveti in fata cea mai buna solutie. Puneti-l sa va arate unde scrie clar in contract lucrul mentionat de el. Parcurgeti de 5 ori daca e necesar pagina de comisioane impreuna cu el ca sa intelegeti unde se duc banii dumneavoastra.
Eu mi-am facut o asigurare de viata foarte inteligenta, contribui cu 280 ron lunar iar banii acestia sunt prezenti pe 3 fonduri de investitii,alegerea fiind exclusiv a mea pe care fond doresc sa ii tin, am randament de anul trecut pana in prezent de aproape 100% iar pentru asigurarea de deces platesc 8ron/an. //.

+Quote Post
Vizitator_iuliana.
mesaj Jul 13 2010, 05:34 PM
Mesaj #112

Guests

buna,

am observat ca va intereseaza foarte mult asigurarea viitorului copiilor lucru care mi se pare cel putin extraordinar. in sfarsit, macar tinerii parinti realizeaza a trebuie sa fim mult mai responsabili si sa gandim tot timpul in perspectiva. eu colaborez cu cea mai mare firma de consultanta financiara din europa si va pot garanta, prin intermediul unei intalniri gratuite, ca veti invata cum sa asigurati studiile sau alte necesitati ale copilului. id de mess este razghi_norica. daca sunteti interesati de o inatlnire cu mine in bucuresti, va rog nu ezitati sa lasati un offline cu nr dvs de tel si va voi contacta in vederea stabilirii unei intalniri.
multumesc frumos.

+Quote Post
Vizitator_arin fors.
mesaj Mar 14 2011, 07:02 AM
Mesaj #113

Guests

Buna ziua,

Ar fi bine sa fiti in cunostinta de cauza.
Eu am avut un astfel de plan pe o perioada de 10 ani (copilul meu avea 11 ani), contractul s-a incheiat si am ridicat suma contractuala+700 Ron participarea la fondul de profit.
Ce trebuie sa stiti despre aceste planuri de economii pentru copii: banii dvs. sunt investiti fara risc, dar investiti, daca dvs. rascumparati polita,(inainte de maturitatea contractului), opriti investitia care este facuta pe baze contractuale cu terti, acestia percep penalizari pe care le suportati (cand semnati un plan de economii pt copii, dati banilor un scop, dvs. din motive obiective opriti evolutia lor, din acest motiv platiti - taxa de retragere si penalitati).
La acest plan de economii se pot atasa clauze de sanatate, acestea difera de la o societate de asigurari la alta in functie de puterea de acoperire a riscurilor din partea societatii respective caruia va adresati dorinta de a incheia aceste planuri, atentie aici puneti toate intrebarile, deoarece aceste clauze sunt un fel de casco uman, se intampla evenimentul primiti banii dupa ce justificati cu acte legale acest eveniment, nu se intampla nu primiti.
Este totusi un plan de economii pentru copii, de ce sa atasati la el tot felul de clauze de sanatate, platiti bani in plus ce nu se adauga la economia in sine.
Atasati clauza de deces temporar pentru dvs., atunci societatea va prelua plata si va duce planul de economii la bun sfarsit, copilul dvs. primind bani conform contract, clauza de invaliditate permanenta, se va intimpla ca la deces.
Agentii de vanzari nu vor sa va agate, daca renuntati la contract inainte de termen, facei rau de 2 ori, odata dvs., pt ca primiti 80% din bani platiti si agentului deoarece este obligat sa restituie comisionul primit, cand a incheiat contractul cu dvs.
Alegeti societatea de asigurari dupa ce sunteti informati despre istoricul ei, si important trebuie sa ii cunoasteti solvabilitatea.
Agentul de vanzari musai trebuie sa fie autorizat de Comisia de supraveghere a asigurarilor sa detina Cod RAF, dovedeste aceasta cu legitimatie.
Eu am incheiat si planuri de economii pentru mine si sotul meu si sunt f.multumita.
Daca va intereseaza mai multe va dau adresa de email : arin.fors@yahoo.com
Viata buna si prospera pentru toti cititori.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 12 2011, 02:49 PM
Mesaj #114

Guests

Citeaza (expatu @ May 19 2009, 07:23 AM) *
Subscriu cu hotarare si din proprie experienta ca politele ING sunt o mare tzeapa!!! Cu ani in urma aveam o astfel de polita ACADEMICA si dupa 2 ani de plati cu sume deloc negijabile la vremea respectiva, am devenit somer....vai, ce tristete si ce daca???; am solicitat onorabilei companii o amanare de cateva luni si orice formula posibila de a putea continua contractul: rezultatul? Incetarea contractului cu pierderea integrala a sumei platite!!! si asta ii faci unui somer care oricum trece prin greutati si are copii de intretinut!!! La 6 luni dupa asta castigam deja 2500 Euro/luna si multumesc lui Dumnezeu, dar atitudinea inumana a acestor jigodii nu o voi uita niciodata - le urez sa le stea in gat...de altfel se pare ca Justitia Divina se ocupa deja de afacerile lor murdare bazate pe naivitatea si suferinta oamenilor care muncesc....

din pacate nu pot fi de acord cu ce3ea ce spui , pentru ca nu este adevarat
daca nu mai poti plati exista ,, vacanta politei,, sau mai bine zis perioada de un an in care nu platesti si bine inteles nici nu esti protejat.
imi pare rau ca nu ai fost informat dar cred cu tarie ca nici nu ai avut aceasta intentie. ai pierdut acei bani pe mana ta nu din cauza companiei. asa ca........

+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th November 2018 - 05:46 PM