IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Intrebare despre o fundatie "Speranta pentru copii"
Vizitator_Dan Draghiciu.
mesaj Oct 14 2008, 12:56 PM
Mesaj #1

Guests

Azi am fost abordat la intrarea in magazinul Victoria de doi tipi care mi-au spus ca reprezinta fundatia "Speranta pentru copii" si care dadeau vederi la 2 lei. Ce mi s-a parut ciudat este ca am vrut sa cumpar o vedere am scos banii si unul dintre tipi mi-a luat cu super tupeu 3 hartii din mana. L-am lasat, dar i-am cerut numele. Celalalt a vazut ce s-a intamplat si mi-a mai infundat in mana inca o vedere. "luati-o si pe asta" > mi-a mormait ca ei sunt de la o fundatie din Brasov si ca desfasoara un program national.

Nu stiu cat de priceput sunt la smecheri, dar astia asa mi s-au parut.

Am intrat pe siteul lor www.sperantapentrucopii.ro si n-am afalt nimic despre ei, ce programe au facut sau cu ce s-au ocupat. Totul e in constructie. Am cautat si pe net, n-am gasit nici o informatie despre o astfel de asociatie din Brasov.

Poate ma insel, dar am senzatia ca e ceva necurat aici. A auzit cineva ceva despre aceasta fundatie? Pur si simplu cei doi nu aveau deloc mutra de activisti sociali. Sunt si eu curios pe ce am dat 3 lei laugh.gif

Imi amintesc ca acum vreo cativ ani era plin de fundatii fantoma care cereau bani pentru copii si care decredibizau activitatea asociatiilor serioase.

Voi cei de la Hotnews, puteti verifica? Sper sa ma insel si sa n-am dreptate.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Octav.
mesaj Oct 19 2008, 06:25 PM
Mesaj #2

Guests

Si eu am fost abordat de un tip in Magazinul Carrefour din Iasi de la aceeasi fundatie "Speranta pentru copii" care mi-a explicat ca ei sunt un ONG care participa la activitati de binefacere etc. Din pacate, organizatia nu prea trece testul de credibilitate (au sediul in apartamentul 23??? ohmy.gif ... asta trebuie sa fie pe la etajul 6 ... wink.gif ). La fel site-ul nu prezinta nici un fel de garantii.

Mai mult, ONGul nu apare a fi inregistrat in nici un fel la nici o institutie a statului (Minister de Finante, ). Toate acestea, pe langa sigla care aduce surpinzator de mult cu cea a Organizatiei "Salvati copii" ma fac sa cred ca acesti domni nu prezinta etalonul increderii pe care o organizatie de acest tip ar trebui sa il reprezinte.

Totusi, faptul ca ei erau lasati in acel magazin sa isi desfasoare activitatea ma face sa gandesc ca cineva din managementul hypermarketului i-a verificat si pe ei inainte de a ii lasa sa le pateze si mai mult o imagine care nu este tocmai imaculata biggrin.gif .

+Quote Post
Vizitator_Dana.
mesaj Oct 22 2008, 09:26 AM
Mesaj #3

Guests

Buna ziua! Si eu am fost abordata in acelasi magazin din Iasi. Initial m-am simtit prost pentru ca nu am putut sa dau decat 5 lei pentru o vedere (domnul respectiv insistand ca e donatie si ca poate fi oricat de mare) dar ulterior mi-am pus intrebarea daca acesti bani chiar ajung la copii. Site-ul lor e lipsit de orice informatie utila in acest sens.Poate cineva sa ne lamureasca?
Dana

+Quote Post
Vizitator_Anca.
mesaj Nov 3 2008, 07:40 AM
Mesaj #4

Guests

Eu cred ca ati fost pacaliti si mai cred ca e bine ca atunci cand ne apuca dorul sa facem un bine sa mergem exact la sediul ONG-ului de binefacere si sa lasam acolo donatia, ajutorul, eventual daca este vb de bani sa ni se dea si chitanta, nu de alta dar macar sa fim siguri ca banii nostrii ajung acolo unde vrem noi, nu unde vor ei.

+Quote Post
Vizitator_DOR55EURO@YAHOO.COM.
mesaj Nov 6 2008, 10:28 AM
Mesaj #5

Guests

Buna ziua!Eu cred ca ar trebuii sa va interesati mai bine inainte sa va dati cu parerea,eu personal am accesat site-ul Speranta pentru copii.ro si erau destul de multe programe dezvoltate si finalizate de dumnealor!Pe langa asta personal cunosc o familie din bucuresti care a avut parte de ajutor financiar din partea acestei organizatii!Si nu cred ca aceste persoane,angajati,voluntari sau cum se numesc acestia ar fi lasati in magazine importante din Romania pur si simplu,fara sa fie verificati in prealabil!Eu personal am cumparat vreo 10 vederi de la Cluj de la 2 angajati ai lor!Recunosc ca am fost sceptic la inceput,dar mi-am luat inima in dinti si am sunat la nr de telefon de pe spatele vederii si am primit mai multe informatii din partea unuia dintre presedintii organizatiei,o doamna nu mai retin numele exact(ANDRATA SI NU MAI STIU CUM):CARTEA POSTALA AM AFLAT CA ESTE BON CU VALOARE ,DECI NU TREBUIE ELIBERATA CHITANTA FISCALA SAU NEFISCALA!!!Sediul dumnealor se afla intr-o cladire de firme NU DE LOCATARI!!!Si cel mai important am aflat ca aceste campanii se fac inainte de sarbatori,iar in restul anului functioneaza prin fonduri interne cat si externe si urne amplasate in incinta unor mag,hipermarchet-uri si mall-uri di romania!!!Vreau sa va felicit ca va intereseaza de soarta copiilor,nu vreau sa va condamn ptr comentarii,am dorit sa va dau o mana de ajutor poate voi reusii sa va fac sa va interesati un pic mai mult inainte de a face o declaratie...!Iar in legatura cu "Mai bine mergem personal sa ajutam copii",cred ca ar fii extraordinar numai ca va pun intrebarea:Cati dintre dumneavoastra ati fost intr-un centru ce plasament si in ce conjunctura.Ptr ca de vb toti putem sa o facem,dar sa facem ceva cu adevarat frumos,nobil si fara sa primim ceva in schimb putini dintre noi o facem!!!Va doresc O ZI CAT MAI BUNA si daca va pot ajuta cu ceva va stau la dispozitie la nr de tel 0762127885 P.DORIAN!!!

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Nov 6 2008, 01:05 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (DOR55EURO@YAHOO.COM @ Nov 6 2008, 10:28 AM) *
Buna ziua!Eu cred ca ar trebuii sa va interesati mai bine inainte sa va dati cu parerea,eu personal am accesat site-ul Speranta pentru copii.ro si erau destul de multe programe dezvoltate si finalizate de dumnealor!Pe langa asta personal cunosc o familie din bucuresti care a avut parte de ajutor financiar din partea acestei organizatii!Si nu cred ca aceste persoane,angajati,voluntari sau cum se numesc acestia ar fi lasati in magazine importante din Romania pur si simplu,fara sa fie verificati in prealabil!Eu personal am cumparat vreo 10 vederi de la Cluj de la 2 angajati ai lor!Recunosc ca am fost sceptic la inceput,dar mi-am luat inima in dinti si am sunat la nr de telefon de pe spatele vederii si am primit mai multe informatii din partea unuia dintre presedintii organizatiei,o doamna nu mai retin numele exact(ANDRATA SI NU MAI STIU CUM):CARTEA POSTALA AM AFLAT CA ESTE BON CU VALOARE ,DECI NU TREBUIE ELIBERATA CHITANTA FISCALA SAU NEFISCALA!!!Sediul dumnealor se afla intr-o cladire de firme NU DE LOCATARI!!!Si cel mai important am aflat ca aceste campanii se fac inainte de sarbatori,iar in restul anului functioneaza prin fonduri interne cat si externe si urne amplasate in incinta unor mag,hipermarchet-uri si mall-uri di romania!!!Vreau sa va felicit ca va intereseaza de soarta copiilor,nu vreau sa va condamn ptr comentarii,am dorit sa va dau o mana de ajutor poate voi reusii sa va fac sa va interesati un pic mai mult inainte de a face o declaratie...!Iar in legatura cu "Mai bine mergem personal sa ajutam copii",cred ca ar fii extraordinar numai ca va pun intrebarea:Cati dintre dumneavoastra ati fost intr-un centru ce plasament si in ce conjunctura.Ptr ca de vb toti putem sa o facem,dar sa facem ceva cu adevarat frumos,nobil si fara sa primim ceva in schimb putini dintre noi o facem!!!Va doresc O ZI CAT MAI BUNA si daca va pot ajuta cu ceva va stau la dispozitie la nr de tel 0762127885 P.DORIAN!!!

Sa vrei sa verifici o situatie care ti-a atras atentia in mod negativ este un lucru perfect normal. Sunt foarte multi cei care recurg la metoda asta pentru a strange bani de la oameni cu suflet bun. Daca as lucra in organizatia Speranta pentru Copii as trage urmatoarea concluzie din posturile de mai sus: daca voluntarii mei nu trezesc incredere, poate ca nu sunt destul de bine pregatiti pentru activitatea de strangere de fonduri, poate ca aspectul fizic al acestora (de la tinuta pana la aspecte legate de igiena samd) nu se potriveste cu mesajul pe care il transmit. Si eu am fost abordat cu o solicitare asemanatoare la un semafor, undeva intre Codlea si Sambata de Jos. Domnul respectiv avea o infatisare de valutist, de "smecher", motiv pentru care nici nu am stat la intrebari de verificare.
Va rog sa observati de asemenea faptul ca pe site-ul organizatiei nu este mentionat nicaieri orasul Iasi (ca zona de desfasurare de activitati pentru copii sau de strangere de fonduri). Poate ca cineva a luat "franciza" si se foloseste de un nume respectabil. Un motiv in plus de suspiciune.
Sfat: nu trebuie sa va fie rusine sa verificati pe cei care va solicita bani. Eu personal am o mica alergie la situatii de genul "mi-a luat banii din mana". Poa' sa fie vorba si de UNICEF.

+Quote Post
Vizitator_Remus.
mesaj Nov 6 2008, 11:27 PM
Mesaj #7

Guests

CORECT !!!!!!!!!!!!!

Sunt persoane care isi pot permite sa "fure" din timpul liber pe care il au pentru a face ceva folositor celor din jur: social, mediu, civic, sa zicem etc..
Sunt oameni cu suflet, care, abordati de lucratori reali ai unor organizatii, sunt impresionati pe moment, datorita faptului ca si-ar dori sa faca dar, amana, uita, sau, real, nu au timp
Faptul ca se verifica seriozitatea celui care sustine campania mi se pare de bun simt. Acelasi lucrator il voi gasi si maine in aceeasi locatie.
Daca nu este seriozitate, in sfarsit pot sa imi manifest si eu spiritul civic si sa anunt organele de ordine pentru a se lua masuri (si ce daca !? - spun eu)

Citeaza (Alex @ Nov 6 2008, 01:05 PM) *
Sa vrei sa verifici o situatie care ti-a atras atentia in mod negativ este un lucru perfect normal. Sunt foarte multi cei care recurg la metoda asta pentru a strange bani de la oameni cu suflet bun. Daca as lucra in organizatia Speranta pentru Copii as trage urmatoarea concluzie din posturile de mai sus: daca voluntarii mei nu trezesc incredere, poate ca nu sunt destul de bine pregatiti pentru activitatea de strangere de fonduri, poate ca aspectul fizic al acestora (de la tinuta pana la aspecte legate de igiena samd) nu se potriveste cu mesajul pe care il transmit. Si eu am fost abordat cu o solicitare asemanatoare la un semafor, undeva intre Codlea si Sambata de Jos. Domnul respectiv avea o infatisare de valutist, de "smecher", motiv pentru care nici nu am stat la intrebari de verificare.
Va rog sa observati de asemenea faptul ca pe site-ul organizatiei nu este mentionat nicaieri orasul Iasi (ca zona de desfasurare de activitati pentru copii sau de strangere de fonduri). Poate ca cineva a luat "franciza" si se foloseste de un nume respectabil. Un motiv in plus de suspiciune.
Sfat: nu trebuie sa va fie rusine sa verificati pe cei care va solicita bani. Eu personal am o mica alergie la situatii de genul "mi-a luat banii din mana". Poa' sa fie vorba si de UNICEF.

+Quote Post
Vizitator_ANA MARIA.
mesaj Nov 7 2008, 08:14 AM
Mesaj #8

Guests

Eu lucrez in incinta mag Carrefour Felicia Iasi si va pot spune ca baietii cu felicitarile sunt perfect legal si au un contract perfect valabil cu cei de la firma CEGIS firma care se ocupa de tot centrul comercial!!!Din banii care se vor strange am inteles ca se vor duce la 1-2 centre de plasament din jud Iasi!Vor dona banii sau produsele impreuna cu cei de la Cegis!!!Cand au ajuns in incinta mag au fost verificati foarte repede de oamenii de la securitate din mag nostru!!!Eu personal cred ca sunt OK si astept sa vad ce o sa faca cu banii!!!

+Quote Post
Vizitator_Av.
mesaj Nov 7 2008, 09:43 AM
Mesaj #9

Guests

Din cate vad pe site-ul lor, cei ce impart ilustrate in Bucuresti sunt din Brasov, nu din Iasi. asociatia din iasi pare in regula, problema e cu cea din Brasov.

+Quote Post
Vizitator_Flavius.
mesaj Nov 7 2008, 12:43 PM
Mesaj #10

Guests

Sunt doctor pediatru si stiu ca cei de la "SPERANTA PENTRU COPII" au fost de 1 Iunuie la spitalul Fundeni<sectia oncologie> si au facut cadouri acelor copii bolnavi!!!Au fost impreuna cu un liceu din Bucuresti!!!Cam atat stiu despre ei.Sa auzim de bine!!!

+Quote Post
Vizitator_SPERANTA PENTRU COPII.
mesaj Nov 7 2008, 02:32 PM
Mesaj #11

Guests

Organizatia Speranta Pentru Copii,va asteapta sa vizitati site-ul www.sperantapentrucopii.ro pentru a va inlatura orice suspiciune despre actiunile si voluntarii nostri.Asteptam comentarile si sugestile dumneavoastra la speranta_pentru_copii@yahoo.com.Dorim sa precizam ca o defectiune temporara a paginii web nu inseamna ca nu existam si speram sa aveti mai multa bunavointa data viitoare!!! Va dorim sa oferiti copiilor tot ce este mai bun si mai frumos.O ZI BUNA!!!

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Apr 6 2009, 11:27 PM
Mesaj #12

Guests

[quote name='DOR55EURO@YAHOO.COM' date='Nov 6 2008, 10:28 AM' post='8381']
Buna ziua!Eu cred ca ar trebuii sa va interesati mai bine inainte sa va dati cu parerea,eu personal am accesat site-ul Speranta pentru copii.ro si erau destul de multe programe dezvoltate si finalizate de dumnealor!Pe langa asta personal cunosc o familie din bucuresti care a avut parte de ajutor financiar din partea acestei organizatii!Si nu cred ca aceste persoane,angajati,voluntari sau cum se numesc acestia ar fi lasati in magazine importante din Romania pur si simplu,fara sa fie verificati in prealabil!Eu personal am cumparat vreo 10 vederi de la Cluj de la 2 angajati ai lor!Recunosc ca am fost sceptic la inceput,dar mi-am luat inima in dinti si am sunat la nr de telefon de pe spatele vederii si am primit mai multe informatii din partea unuia dintre presedintii organizatiei,o doamna nu mai retin numele exact(ANDRATA SI NU MAI STIU CUM):CARTEA POSTALA AM AFLAT CA ESTE BON CU VALOARE ,DECI NU TREBUIE ELIBERATA CHITANTA FISCALA SAU NEFISCALA!!!Sediul dumnealor se afla intr-o cladire de firme NU DE LOCATARI!!!Si cel mai important am aflat ca aceste campanii se fac inainte de sarbatori,iar in restul anului functioneaza prin fonduri interne cat si externe si urne amplasate in incinta unor mag,hipermarchet-uri si mall-uri di romania!!!Vreau sa va felicit ca va intereseaza de soarta copiilor,nu vreau sa va condamn ptr comentarii,am dorit sa va dau o mana de ajutor poate voi reusii sa va fac sa va interesati un pic mai mult inainte de a face o declaratie...!Iar in legatura cu "Mai bine mergem personal sa ajutam copii",cred ca ar fii extraordinar numai ca va pun intrebarea:Cati dintre dumneavoastra ati fost intr-un centru ce plasament si in ce conjunctura.Ptr ca de vb toti putem sa o facem,dar sa facem ceva cu adevarat frumos,nobil si fara sa primim ceva in schimb putini dintre noi o facem!!!Va doresc O ZI CAT MAI BUNA si daca va pot ajuta cu ceva va stau la dispozitie la nr de tel //// P.DORIAN!!!
[/quote eu te cunosc si sti ca ziceti numai minciuni asa ca nu mi ziceti ca toti bani ajung la copii vati inbogatit pe urma copiilor sunteti niste escroci oameni buni aste sunt niste escroci.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Apr 6 2009, 11:49 PM
Mesaj #13

Guests

Eu am dat acum cateva luni in urma octombrie-noembrie in magazinul din iasi nu imi aduc aminte bine am dat 10 lei mi sa dat o carte postal dar aceea are un pret de 2 lei ce sau facut cu restu de 8 lei? Parerea mea e ca restu de 8 lei ia bagat in buzunar. parerea mea ar fi cel mai bine sa li se faca un control la bani si cate carti postale au la ei. Acest lucru ar trebui facut la inceputul si la sfarsitul zilei de catre cei de la magzinul unde isi desfasora acesti voluntri activitatea. Sper ca cineva sa imi urmeze sfatul. Va pup

+Quote Post
Vizitator_diana.
mesaj Jun 10 2009, 05:32 AM
Mesaj #14

Guests

buna dimineata sunt din iasi si am vazut pe pielea mea cum functioneaza mecanismul ei intradevar impart cartile pt copii orfani si au programe....zicea un domn ca nu ii vine a crede ca un ONG se afla la etj 6 ei bn domnul meu va anunt ca am lucrat si eu pt un Ong si nu conteaza etj la care sunt sediile la mine in orash e la etajul 1 si sunt f seriosi si la parterul unui bloc.-alt ong...Ong stiti ca nu primesc bani de la stat nu vedeti daca centrele de plasament nu se ocupa de copii cine sa se ocupe de copii..?????ati murit ca ati dat 2 lei p o carte postala???sau 10 lei?si noi am strans bani pt copii si stim cum se uita lumea la tine ca si cand iai lua din buzunar lumea din Romania stie numai sa ceara dar de oferit nimeni...asa ca lasati comentariiile am facut voluntariat intr-un ONG din Barlad si se vede cine isi face treaba...iar baietii sunt f legali am impartit pliante in carrefour felicia si daca nu am stiut cum e cu delegatiile de la firma....paza m-a dat afara...deci intradevar te cauta la sange.Si baietii care au impartit carti au poze p site...nici site-ul de la ong de la mn din orash nu au reactualizat inf

Citeaza (George @ Apr 6 2009, 11:49 PM) *
Eu am dat acum cateva luni in urma octombrie-noembrie in magazinul din iasi nu imi aduc aminte bine am dat 10 lei mi sa dat o carte postal dar aceea are un pret de 2 lei ce sau facut cu restu de 8 lei? Parerea mea e ca restu de 8 lei ia bagat in buzunar. parerea mea ar fi cel mai bine sa li se faca un control la bani si cate carti postale au la ei. Acest lucru ar trebui facut la inceputul si la sfarsitul zilei de catre cei de la magzinul unde isi desfasora acesti voluntri activitatea. Sper ca cineva sa imi urmeze sfatul. Va pup

+Quote Post
Vizitator_mihaela d..
mesaj Sep 8 2009, 03:29 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (diana @ Jun 10 2009, 05:32 AM) *
buna dimineata sunt din iasi si am vazut pe pielea mea cum functioneaza mecanismul ei intradevar impart cartile pt copii orfani si au programe....zicea un domn ca nu ii vine a crede ca un ONG se afla la etj 6 ei bn domnul meu va anunt ca am lucrat si eu pt un Ong si nu conteaza etj la care sunt sediile la mine in orash e la etajul 1 si sunt f seriosi si la parterul unui bloc.-alt ong...Ong stiti ca nu primesc bani de la stat nu vedeti daca centrele de plasament nu se ocupa de copii cine sa se ocupe de copii..?????ati murit ca ati dat 2 lei p o carte postala???sau 10 lei?si noi am strans bani pt copii si stim cum se uita lumea la tine ca si cand iai lua din buzunar lumea din Romania stie numai sa ceara dar de oferit nimeni...asa ca lasati comentariiile am facut voluntariat intr-un ONG din Barlad si se vede cine isi face treaba...iar baietii sunt f legali am impartit pliante in carrefour felicia si daca nu am stiut cum e cu delegatiile de la firma....paza m-a dat afara...deci intradevar te cauta la sange.Si baietii care au impartit carti au poze p site...nici site-ul de la ong de la mn din orash nu au reactualizat inf

+Quote Post
Vizitator_mihaela d..
mesaj Sep 8 2009, 03:40 PM
Mesaj #16

Guests

Buna ziua!
Numele meu este Danciu Mihaela si activez ca voluntar la Asociatia Umanitara Citadela Albastra din Buzau.Asociatia noastra este nou infiintata,iar site-ul este in lucru momentan.
Referitor la acest subiect,in calitate de colectori de fonduri,casierii nostri au asupra lor copiile actelor asociatiei,legitimatie cu fotografie,tricouri inscriptionate.Sunt sigura ca cei care conduc asociatia au cele mai bune intentii,insa ,daca cartile postale sunt bonuri valorice,atunci fiecate casier-colector a primit un anumit numar de bucati pentru care trebuie sa depuna banii la caserie.Problema o reprezinta sumele care se doneaza peste valoarea inscrisa pe cartea postala.Pentru aceste a trebuie eliberata chitanta fiscala,personalizata , inseriata si stampilata,altfel sumele adunate astfel nu vor fi depuse la asociatie ci in buzunarul casierului.In acest caz insa nu este vinovata asociatia,fiindca nu poti controla toti angajatii.Daca intalniti astfel de cazuri in care casierii castiga sume nemeritate prin astfel de tertipuri,este bine sa anuntati asociatia sau politia pentru a se lua masuri impotriva casierului. O alta posibilitate ar fi sa solicitati chitanta in cazul in care faceti o donatie sau sa primiti carti postale pentru intreaga suma donata.

+Quote Post
Vizitator_Fundatostene Stejarel.
mesaj Sep 8 2009, 10:50 PM
Mesaj #17

Guests

Aflati voi ca cea mai buna fundatie este fundatia de beton armat.
Si GATA!

+Quote Post
Vizitator_patricia.
mesaj Oct 22 2009, 08:04 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (SPERANTA PENTRU COPII @ Nov 7 2008, 02:32 PM) *
Organizatia Speranta Pentru Copii,va asteapta sa vizitati site-ul www.sperantapentrucopii.ro pentru a va inlatura orice suspiciune despre actiunile si voluntarii nostri.Asteptam comentarile si sugestile dumneavoastra la speranta_pentru_copii@yahoo.com.Dorim sa precizam ca o defectiune temporara a paginii web nu inseamna ca nu existam si speram sa aveti mai multa bunavointa data viitoare!!! Va dorim sa oferiti copiilor tot ce este mai bun si mai frumos.O ZI BUNA!!!

Din pacate, vazand cum scrieti, imi rezerv dreptul de a nu avea incredere in Organizatia dumneavoastra. "sugestile" si "comentarile" ma determina sa cred ca pe langa suflet caritabil ar trebui sa aveti si o baza solida de cunostinte acumulate in scoala primara.

+Quote Post
Vizitator_Ioana.
mesaj Nov 10 2009, 11:55 AM
Mesaj #19

Guests

Si eu am fost abordata in Bucur Obor. Mie mi s-au parut ok cei doi baieti.
Am intrat si pe site-ul organizatiei www. sperantapentrucopii.ro, unde am vazut cateva din realizari, am vazut si pozele celor doi baieti.
In plus am verificat daca aceasta asociatie exista cu adevarat.
O gasiti in Registrul National O.N.G. inregistrata sub nr 2258/A/26.07.2005, cu sediul in Brasov.
Este inca in functiune.
Asa ca este bine sa verificam, dar poate ca e bine sa si facem unele afirmatii dupa ce ne documentam!

+Quote Post
Vizitator_Ta-Tai-Yeh.
mesaj Nov 10 2009, 12:09 PM
Mesaj #20

Guests

Oameni buni, de ce nu incercati sa aflati care este cel mai apropiat orfelinat de zona voastra, dupa care sa mergeti personal acolo la fiecare 3/ 6 luni si sa donati personal cativa RON sau mai multi ? Mereti frumos intr-o zi calda, cand aveti chef de o plimbare cu familia si faceti si o fapta buna. Daca aveti copii este o ocazie extraordinara sa-i educati in sensul generozitatii. In plus, vedeti cu ochii vostri unde merg banii. Daca economisiti cate o shaorma pe luna, le puteti da 50 RON la 3 luni.

+Quote Post
Vizitator_Ioana Alexe.
mesaj Nov 27 2009, 08:46 AM
Mesaj #21

Guests

Buna tuturor.
Sunt surprinsa cat de usor isi dau unii cu parerea in mod gratuit pentru 3 RONi. Voluntariatul este o actiune si o exprimare a binelui si a frumusetii sufletesti, iar acesti voluntari chiar ne dau noua tuturor o lectie de viata. Am intalnit o domnisoara si un tanar care mi-au vorbit frumos, chiar daca nu elevat, si carora le-am dat 2 RONi pentru o vedere( la chioscul de ziare o vedere este mult mai scumpa). Apoi am intrat pe site ul www.sperantapentrucopii.ro si m am bucurat sa citesc cate realizeaza acesti tineri cu asa putin ajutor. Le multumesc voluntarilor ca ne reprezinta si ca ne amintesc ca putem ajuta. Succes dragilor.

+Quote Post
Vizitator_GEORGE.
mesaj Dec 16 2009, 03:10 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Dan Draghiciu @ Oct 14 2008, 12:56 PM) *
Azi am fost abordat la intrarea in magazinul Victoria de doi tipi care mi-au spus ca reprezinta fundatia "Speranta pentru copii" si care dadeau vederi la 2 lei. Ce mi s-a parut ciudat este ca am vrut sa cumpar o vedere am scos banii si unul dintre tipi mi-a luat cu super tupeu 3 hartii din mana. L-am lasat, dar i-am cerut numele. Celalalt a vazut ce s-a intamplat si mi-a mai infundat in mana inca o vedere. "luati-o si pe asta" > mi-a mormait ca ei sunt de la o fundatie din Brasov si ca desfasoara un program national.

Am intrat pe siteul lor www.sperantapentrucopii.ro si n-am afalt nimic despre ei, ce programe au facut sau cu ce s-au ocupat. Totul e in constructie. Am cautat si pe net, n-am gasit nici o informatie despre o astfel de asociatie din Brasov.

Poate ma insel, dar am senzatia ca e ceva necurat aici. A auzit cineva ceva despre aceasta fundatie? Pur si simplu cei doi nu aveau deloc mutra de activisti sociali. Sunt si eu curios pe ce am dat 3 lei laugh.gif

Imi amintesc ca acum vreo cativ ani era plin de fundatii fantoma care cereau bani pentru copii si care decredibizau activitatea asociatiilor serioase.

+Quote Post
Vizitator_GEORGE.
mesaj Dec 16 2009, 03:50 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Dan Draghiciu @ Oct 14 2008, 12:56 PM) *

Lucrez in cadrul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Sector 4, - inspector.
Am incheiat un contract de sponsorizare cu Organizatia "Speranta Pentru Copii" IN VALOARE DE 3000 DE RON!
Aceasta organizatie, a achizitionat mobilier pentru Adapostul de Noapte, centru in care avem copii abandonati de parinti.
Personal am multumit voluntarilor, care au colectat aceasta suma de bani.
NU SUNT ESCROCI!!!
SUNT TINERI, CARORA LE PASA DE SEMENII LOR MAI MICI, AFLATI IN SUFRINTA SI ABANDONATI DE ACELE "Animale" (mame) CARE LE-AU DAT VIATA.
Contractul este incheiat recent (16.12.2009).
Acesti tineri au afacerile lor , familie, pe care deseori trebuie sa le neglijeze pentru a face un gest mic, cu o insemnatate foarte mare pentru cei aflati in suferinta.
RESPECTUL MEU, PENTRU RABDAREA SI BUNATATEA ACESTOR TINERI!
Pentru tot ceeace fac acesti tineri din Brasov, spun: JOS PALARIA !!!

+Quote Post
Vizitator_GEORGE.
mesaj Dec 16 2009, 04:01 PM
Mesaj #24

Guests

Lucrez in cadrul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Sector 4, - inspector.
Am incheiat un contract de sponsorizare cu Organizatia "Speranta Pentru Copii" IN VALOARE DE 3000 DE RON!
Aceasta organizatie, a achizitionat mobilier pentru Adapostul de Noapte, centru in care avem copii abandonati de parinti.
Personal am multumit voluntarilor, care au colectat aceasta suma de bani.
NU SUNT ESCROCI!!!
SUNT TINERI, CARORA LE PASA DE SEMENII LOR MAI MICI, AFLATI IN SUFRINTA SI ABANDONATI DE ACELE "Animale" (mame) CARE LE-AU DAT VIATA.
Contractul este incheiat recent (16.12.2009).
Acesti tineri au afacerile lor , familie, pe care deseori trebuie sa le neglijeze pentru a face un gest mic, cu o insemnatate foarte mare pentru cei aflati in suferinta.
RESPECTUL MEU, PENTRU RABDAREA SI BUNATATEA ACESTOR TINERI!
Pentru tot ceeace fac acesti tineri din Brasov, spun: JOS PALARIA !!!

+Quote Post
Vizitator_Diana.
mesaj Mar 18 2010, 08:56 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (DOR55EURO@YAHOO.COM @ Nov 6 2008, 10:28 AM) *
Buna ziua!Eu cred ca ar trebuii sa va interesati mai bine inainte sa va dati cu parerea,eu personal am accesat site-ul Speranta pentru copii.ro si erau destul de multe programe dezvoltate si finalizate de dumnealor!Pe langa asta personal cunosc o familie din bucuresti care a avut parte de ajutor financiar din partea acestei organizatii!Si nu cred ca aceste persoane,angajati,voluntari sau cum se numesc acestia ar fi lasati in magazine importante din Romania pur si simplu,fara sa fie verificati in prealabil!Eu personal am cumparat vreo 10 vederi de la Cluj de la 2 angajati ai lor!Recunosc ca am fost sceptic la inceput,dar mi-am luat inima in dinti si am sunat la nr de telefon de pe spatele vederii si am primit mai multe informatii din partea unuia dintre presedintii organizatiei,o doamna nu mai retin numele exact(ANDRATA SI NU MAI STIU CUM):CARTEA POSTALA AM AFLAT CA ESTE BON CU VALOARE ,DECI NU TREBUIE ELIBERATA CHITANTA FISCALA SAU NEFISCALA!!!Sediul dumnealor se afla intr-o cladire de firme NU DE LOCATARI!!!Si cel mai important am aflat ca aceste campanii se fac inainte de sarbatori,iar in restul anului functioneaza prin fonduri interne cat si externe si urne amplasate in incinta unor mag,hipermarchet-uri si mall-uri di romania!!!Vreau sa va felicit ca va intereseaza de soarta copiilor,nu vreau sa va condamn ptr comentarii,am dorit sa va dau o mana de ajutor poate voi reusii sa va fac sa va interesati un pic mai mult inainte de a face o declaratie...!Iar in legatura cu "Mai bine mergem personal sa ajutam copii",cred ca ar fii extraordinar numai ca va pun intrebarea:Cati dintre dumneavoastra ati fost intr-un centru ce plasament si in ce conjunctura.Ptr ca de vb toti putem sa o facem,dar sa facem ceva cu adevarat frumos,nobil si fara sa primim ceva in schimb putini dintre noi o facem!!!Va doresc O ZI CAT MAI BUNA //. P.DORIAN!!!

Domnule Dorian, aceeasi poveste cu Organizatia Speranta pentru Copii, un domn care m-a oprit intr-un mall, iar pe spatele vederii ia ghiciti ce numar de telefon era notat.....cu siguranta nu era vorba de o doamna, presedinta a organizatiei ci exact de dumneata. Numarul e //. Cu siguranta dupa ce a-ti vorbit cu presedinta organizatiei nu v-a facut si pe dvs. presedinte!!

+Quote Post
Vizitator_vizitator_anonim.
mesaj Jul 23 2010, 09:36 PM
Mesaj #26

Guests

buna ziua, nu cred k are rost sa ma prezit dar cea care se considera o voluntara la aso umanitara citadela albastra e de fapt o ...sa sp doanmna kre este trezorier si va rog fiecare dintre voi care aveti timp bagati pe google danciu speranta mihaela si va da raspunsul cel mai cert posibil si mandria de a reprezenta aceasta ,asociatie,......multumesc

+Quote Post
Vizitator_Ovidiu.
mesaj Sep 19 2010, 04:02 PM
Mesaj #27

Guests

si eu aveam acelasi sentiment dupa ce am dat cei 2 lei, ca nu e ceva in regula pt ca tipul nu avea fata de activist. acum mi s-au confirmat banuielile. daca mai dau de ei ii dau pe mana politiei. acum doua zile erau in iulius mall in timisoara.

+Quote Post
Vizitator_Bazdaci.
mesaj Sep 27 2010, 04:47 AM
Mesaj #28

Guests

Buna ziua!
Referitor la toate cele scrise mai sus, aberatii,plictiseala de a trai in Romania , singurul lucru pe care vi l as sugera este sa nu va mai plictisiti in fata unui pc aducand argumente negative inainte de a va interesa de acea persoana, ong etc! Un lucru e cert, dupa o plictiseala ferma incercam sa catalogam institutii persoana abilitate pt aceste functii! Dupa ce sunteti agramati va Mai faceti si de rasul pestilor!
Va multumesc respectuos unora ce stiu sa faca bine unui om necajit! Iar celor ce n au ce face sa fie in locul lor sa vada viata din genunchi!

+Quote Post
Vizitator_Lucifer.
mesaj Sep 27 2010, 06:40 AM
Mesaj #29

Guests

Pentru cei care nu au increde in astfel de situatii, solutia este simpla: cereti contul bancar in care se poate face donatia. Verificati veridicitatea ONG-ului si apoi puteti proceda la actul de caritate. Sau mergeti personal la un orfelinat/azil de batrani si faceti personal donatia.

+Quote Post
Vizitator_anonim.
mesaj Jul 31 2011, 06:33 AM
Mesaj #30

Guests

CREd ca urmatorul articol spune tot despre asa zisa voluntara,Danciu Speranta Mihaela la asociatia Citadela Albastra cand de fapt aceasa este vicepresedinta.

Monitorul de Neamt » Stiri Locale
1 Februarie 2010

Sentintă a magistratilor romascani contestată de un proxent
• un inculpat care a primit cinci ani de detentie a atacat sentinta • Tribunalul Neamt i-a respins actiunea si urmează ca magistratii de la curtea de Apel Bacău să se pronunte • victimele erau racolate printr-o firmă de impresariat artistic •
Narcis Claudiu Moraru, de 31 de ani, din Buzău, s-a adresat Curtii de Apel Bacău, nemultumit de sentinta de cinci ani de închisoare dispusă de Judecătoria Roman. El a fost găsit vinovat de mai multe fapte printre care lipsire de libertate în mod ilegal si proxenetism. A apelat la prima cale de atac, a ajuns la Tribunalul Neamt, dar actiunea i-a fost respinsă ca nefondată. În aceste conditii s-a adresat Curtii de Apel Bacău. Aceasta este ultima solutie pentru el deoarece sentinta acestei instante este definitivă. Moraru a fost deferit justitiei în 2006 acuzat fiind că, ajutat de Speranta Mihaela Danciu, a indus în eroare 11 tinere din Roman si comunele limitrofe, pe care, sub promisiunea angajării la o firmă din Bucuresti, care le asigura contracte de muncă în străinătate, le-a exploatat sexual. Cei doi au sechestrat părtile vătămate, retinîndu-le pasapoartele si interzicîndu-le să ia legătura cu familia. Pe 3 septembrie 1996, Danciu a înfiintat o firmă la Bucuresti care se ocupa cu impresariatul artistic si organizarea de spectacole. După doi ani, în 1998, Moraru a fost angajat de Danciu pe post de agent de pază, după care au devenit concubini, iar afacerea a fost condusă de bărbat. La scurt timp, femeia s-a mutat în Roman, unde firma sa avea un punct de lucru, iar acolo a înfiintat barul Black & White, cu program de striptease. Pentru a atrage viitoarele victime a comandat confectionarea unor afise publicitare cu oferte de muncă pentru dansatoare în România si în 13 tări străine, cu salarii între 1,2 milioane de lei si 3.000 de euro. Acolo se specificau contractele de muncă, vizele, asistenta medicală, transportul, cazarea, masa, salariul, costumele de lucru, cursuri de limbi străine pentru tinere peste 16 ani, cu aptitudini de dans. Asa au fost atrase fetele naive care au prestat pentru început în barul din Roman. Pentru a nu fugi, învinuitul le-a luat victimelor actele de identitate. Toate au fost campate într-o încăpere insalubră si erau păzite de bodyguarzi. Fetele recrutate din Neamt au fost duse în Bicaz, în Bucuresti, Pascani, sau Tîrgu Jiu, precum si în alte orase unde au fost obligate să se vîndă în favoarea bărbatului si a concubinei lui. Nici una dintre ele nu a ajuns în străinătate. Erau plasate în special cetătenilor străini, pentru sume între 1,5 si 2 milioane de lei vechi sau 100 de euro. Prima instantă a mai dispus si confiscarea unor sume de bani, lei si mărci, dar e vorba de sume modice. Cauza a fost disjunsă fată de Danciu, pentru că si ea se sustrage urmăririi penale.

Articol afisat de 611 ori | Alte articole de acelasi autor | Trimite mesaj autorului
(Gabi MUNTEANU

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th November 2018 - 06:08 PM