IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Botezul e o afacere
Vizitator_Adrian.
mesaj Nov 7 2008, 06:59 AM
Mesaj #31

Guests

Intrebarea este de ce se boteaza copii nou nascuti cand nicaieri in Sfanta Scriptura nu se mentioneaza ca s-a facut asa ceva sau ca ar trebui sa se faca? De ce dati bani...spaga cand omul este platit, are salariu indiferent ce este ,doctor, popa sau orice altceva. Cineva mai sus spunea de o revolutie impotriva coruptiei... subscriu si eu. Sa terminam cu spaga si cu spagasini odata. Nu v-ati saturat de asta.
Go to the top of the page

+Quote Post
Teodoramonica
mesaj Nov 7 2008, 07:03 AM
Mesaj #32

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 9-October 08
Utilizatorul numarul: 3 846

Citeaza (adrian @ Nov 7 2008, 06:50 AM) *
FARA PLATA A-TI PRIMIT ,FARA PLATA SA DATI....cuvintele Domnului
Amin

http://www.youtube.com/watch?v=c_hLEo-DNsk

http://www.youtube.com/watch?v=UJJumD3kGrc...;watch_response

aceste mici filme youtube dau raspuns la multe din intrebarile voastre. Dumnezeu sa ne ocroteasca si sa ne mantuiasca pe toti.

+Quote Post
Vizitator_adrian.
mesaj Nov 7 2008, 07:17 AM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (Teodoramonica @ Nov 7 2008, 07:03 AM) *
http://www.youtube.com/watch?v=c_hLEo-DNsk

http://www.youtube.com/watch?v=UJJumD3kGrc...;watch_response

aceste mici filme youtube dau raspuns la multe din intrebarile voastre. Dumnezeu sa ne ocroteasca si sa ne mantuiasca pe toti.

Bine ,bine dar care e legutara dintre bani si clipuri. Si intre noi fie vorba pe ce se bazeaza botezul copiilor,adica pe ce invatatura biblica? Ar fii interesant sa sapi mai adanc de suprafata ...ai putea gasi lucruri care iti vor da de gandit, ma refer la provenienta botezului la copii.
Mult bine.

+Quote Post
Vizitator_gogosaru".
mesaj Nov 7 2008, 08:38 AM
Mesaj #34

Guests

In biblie nu exista nicaieri vreun botez la copii.Esenienii faceau bai purificatoare.Si iudeii faceau aceleasi bai in 40 de masuri de apa.
Iordanul este un simbol al purificarii,Isus mai fiind numit si Fiul Iordan,sau ce care purifica lumea.
Baptizo-in gr- a spala.
Dar nu exista nici o justificare la botezul bebelusilor care nu au nici un cuvant de spus in toata povestea asta.
Si Isus si Ioan Botezatorul erau adulti si proclamau " botezul " purificator al " schimbarii mentalitatii" .
Schimbarea mentalitatii este asa-numita pocainta ,in gr METANOIA =schimbarea mentalitatii gandurilor mintii si inimii.
De aici si pana la ce se intampla azi....e cale lunga in care banii sunt mai importanti,cum spunea cineva mai sus si facturile bisericilor trebuie platite.Dar unde scrie in biblie sa faci biserici din piatra?
Biserica,ekklesia in gr-este adunarea unui grup de oameni de un anume nivel spiritual (inalt),o adunare metaforica,evident.Iar templu (de la sir. sinagoga) este chiar inima omului.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 7 2008, 01:15 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Oct 17 2008, 11:23 AM) *
ideea este ca, din moment ce nu calci in biserica decat la botez/nunta/inmormantare, e oarecum firesc sa platesti niste bani cand ai TU nevoie de biserica. preotii nu cer bani celor care chiar sunt saraci si nu au de unde. iar daca nu-ti convine nu te mai duce in biserica, nu te obliga nimeni sa botezi copilul sau sa te cununi in biserica.
un alt aspect este ca, in general, cei care au bani se "revolta" ca li se cer bani pt un botez. sunt genul de oameni care nu stiu decat sa ia si se revolta cand trebuie sa mai si dea. iti garantez ca daca te-ai duce macar saptamanal la biserica si preotul te-ar sti nu ti-ar cere nici un ban. e adevarat ca sunt si preoti hapsani dar nu poti generaliza de la niste cazuri particulare.

Ideea este ca din moment ce Patriarhia sau cine o fi, a stabilit un pret de 1 milion pentru botez, atunci ala sa fie pretul, nun 1 miloon pe chitanta si 4 milioane spaga. Nu schimba subiectul. Dupa cum observi lumea nu se enerveaza pe taxa platita pe chitanta ci pe spaga.

+Quote Post
Vizitator_alin.
mesaj Nov 7 2008, 03:46 PM
Mesaj #36

Guests

sunt socat sa vad cata ura fata de niste oameni care isi fac treba asa cum reusesc si ei. cu putintele si cu neputintele lor.
am vazut pe unii mai sus care nu intelegeau ce e ala botez, de ce trebuie facut, cununia in biserica, etc.
pai nici n-o sa reusiti sa intelegeti asta niciodata in viata voastra si din pacate perpetuati prin copii vostri ignoranta, ura fata de biserica, preoti, etc. nici nu va trece prin cap ce raspundere va asumati pt cuvintele de mai sus si pt faptul ca transmiteti copiilor vostri o asemenea atitudine fata de Biserica.
dar de lucrul asta n-am sa va pot convinge eu acum (pt ca nici nu intentionez), dar o sa vina un moment cand nici nu va asteptati si o sa trebuiasca sa dati un raspuns. eu vreau doar sa va trag un semnal de alarma. este f periculos drumul pe care va aflati. sincer.
faceti ce vreti cu vietile voastre dar macar nu-i smintiti si pe altii care va citesc mesajele.
macar pe copii vostri lasati-i sa mearga la biserica si la orele de religie. ei sunt scaparea voastra.

bucurii si sanatate

+Quote Post
Vizitator_unu'bun.
mesaj Nov 7 2008, 05:24 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (alin @ Nov 7 2008, 03:46 PM) *
sunt socat sa vad cata ura fata de niste oameni care isi fac treba asa cum reusesc si ei. cu putintele si cu neputintele lor.
am vazut pe unii mai sus care nu intelegeau ce e ala botez, de ce trebuie facut, cununia in biserica, etc.
pai nici n-o sa reusiti sa intelegeti asta niciodata in viata voastra si din pacate perpetuati prin copii vostri ignoranta, ura fata de biserica, preoti, etc. nici nu va trece prin cap ce raspundere va asumati pt cuvintele de mai sus si pt faptul ca transmiteti copiilor vostri o asemenea atitudine fata de Biserica.
dar de lucrul asta n-am sa va pot convinge eu acum (pt ca nici nu intentionez), dar o sa vina un moment cand nici nu va asteptati si o sa trebuiasca sa dati un raspuns. eu vreau doar sa va trag un semnal de alarma. este f periculos drumul pe care va aflati. sincer.
faceti ce vreti cu vietile voastre dar macar nu-i smintiti si pe altii care va citesc mesajele.
macar pe copii vostri lasati-i sa mearga la biserica si la orele de religie. ei sunt scaparea voastra.

bucurii si sanatate

hai frateeee ne lasi?zi-ne tu pe ce drum suntem
"asa cum reusesc ei" saracii preoti vai de capu'lor nici n-au mercedesuri si jeepane
http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o arunca un ochi aici

+Quote Post
Vizitator_cristian.
mesaj Nov 7 2008, 07:08 PM
Mesaj #38

Guests

Cred ca e normal sa pretindeti chitanta, si nu cred ca e normal sa vi se ia spaga. Intr-o astfel de logica cred ca dialogul devine civilizat. Ar mai fi totusi de discutat asupra unui aspect. Preotii au salarii legale foarte mici, si daca taie chitanta, le pot completa legal, dar ar primi chiar mai putin decat un profesor cu vechime. Ceea ce e destul de dificil.
Cat despre "in dar ati luat in dar sa dati" citatul e corect, e din Noul Testament. Si cred ca se refera la faptul ca nu poti sa ceri bani pe un serviciu religios. Dar poti primi donatii asa cum Sf Petru a facut-o. Doar Sf Pavel a fost o exceptie, pt ca facea corturi din care se intretinea.
Problema e ca atunci cand preotii au serviciu, majoritatea celor din strainatate sunt in aceasta situatie, nu pot veni la biserica atunci cand vor ci cand au liber. Am fost la Roma acum trei ani de Pasti, si a doua zi de pasti preotul s-a scuzat si a plecat la ... munca. Asa s-a ajuns ca oamenii credinciosi sa ofere bani pentru ca preotul sa isi vada doar de biserica si, in felul acesta, sa fie doar la dispozitia lor. Ca ei nu fac asta tot timpul e o problema intr-adevar.
Cat despre botezul care nu e in Biblie, sa imi spuneti si mie unde scrie in Biblie ca e pacat sa te droghezi, sau sa fumezi, sau sa te eutanasiezi? Credeti ca Biblia a fost scrisa pentru a prevedea fiecare virgula a vietii noastre? Ea ofera un cadru si daca il intelegi poti sa construiesti ceva pe baza lui, daca nu ... stai si freci la citate ca un papagal.

+Quote Post
Vizitator_taranul.
mesaj Nov 7 2008, 11:55 PM
Mesaj #39

Guests

Copiii nu trebuie botezati, copiii trebuie doar binecuvantati. Daca ati citi cat de cat Biblia a-ti afla ca nicaieri in Biblie nu se gaseste un botez al copiiilor. Dimpotriva in Noul Testament gasim botezul oamenilor maturi care au puterea de a decide pe cont propriu daca vor sau nu sa il urmeze pe D-zeu.
Cand copilul va creste mare, va putea hotari daca vrea sa il urmeze pe D-zeu sau nu, si se va boteza atunci. Si sunt destule biserici care sunt gata sa faca acest botez pe gratis!

Dumnezeu sa va binecuvinteze copilasul!

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Nov 8 2008, 09:27 AM
Mesaj #40

Guests

Am citit aici ceva ce nu cred, a dat cineva 400RON la preot pentru botez ? Mi-e greu sa cred asa ceva, cine l-a pus sa dea in halul asta de mult ?
Noi am dat la sfarsit 50Ron la preot si 10Ron la dascal, de fapt nu noi ,nasii, asta pe langa taxa oficiala. Si am facut botezul la catedrala (in Timisoara), deci nu la orice biserica. Banii astia in plus i-am dat dupa botez, nu inainte, puteam foarte bine sa nu-i dau daca voiam.

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Nov 8 2008, 03:29 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (gogosaru @ Nov 6 2008, 07:47 AM) *
Draga Mihai,nici un popa nu sta intr-o parohie unde nu pica nimic,eu stau intr-un loc cu 2 biserici goale ,ca nu da lumea ,ca nu vrea,ca aici oamenii deja au indoieli mari privind cultele.Daca D-zeu e unul,cum spun bisericile ca fiecare e " adevarata " si unica?Cum de oamenii muncesc impreuna,dar se duc separat la biserica?
Ia lasa-ma cu popii tai,oameni extraordinari gasesti peste tot in lume,indiferent de haina de pe ei.
Ce-are comunismul de-a face cu biserica? Comunismul e o forma extremista si biserica la fel,ambele pun granite intre oameni si limiteaza capacitatea de proprie decizie,precum si propria raspunderere.
Daca ai avea curiozitatea sa aprofundezi subiectul,biblia spune multe despre " pacatul de a te lasa indus in eroare de religii" .
Religia nu te ajuta cu nimic,esti absolut pe cont propriu in fata lui D-zeu.
Imi pare rau ca oamenii chiar cred tot ce li se spune si nu cerceteaza pe cont propriu.Dogma e una si biblia e alta.Unde gasesti tu in biblie dogmele actuale? Unde sunt moastele? Cine l-a " intronat" pe Ioan Botezatorul candva?
Nimeni.
Botezul in Iordan,la esenienii nazoreeni,avea o semnificatie profunda: schimbarea mentalitatii oamenilor prin coborarea Fiului Iordan ,care era Isus.Lui Isus i se mai spunea Iordanul,Albina Celesta ,Fiul Adevarului (Nazara-adevar,Nasreen in persana=trandafir salbatic-v si crucea rosicruciana) ,Mesia ( cuvant venit din persana = unt=cel care unge drumul direct cu divinitatea )

Nici nu am spus ca nu sunt oameni extraordinari decat in Biserica. Ma citezi gresit. Am spus ca pot da marturie pentru multi preoti extraordinari si asta e un fapt. Nu vrei sa accepti asta, nu te pot lua in serios.
"Ce are comunismul cu biserica? Comunismul e o forma extremista si biserica la fel,ambele pun granite intre oameni si limiteaza capacitatea de proprie decizie,precum si propria raspunderere" Comunismul a cautat sa distruga Biserica. Citeste despre miile de preoti (si nu numai) inchisi in inchisorile comuniste, Pitesti, Aiud, Gherla, etc: http://www.youtube.com/watch?v=uYFa8Yn4klM
Nu consider ca Biserica imi ingradeste capacitatea de decizie. Sorry. Dimpotriva.

"Religia nu te ajuta cu nimic,esti absolut pe cont propriu in fata lui D-zeu." Experiente diferite. Pe mine ma ajuta.

Despre dogme, discutia ar fi lunga si off-topic dar ceva imi spune ca nu vrei sa intelegi subtilitatea intelepciunii ci doar sa iti justifici stilul de viata. Ok, nu vrei, nu te pune nimeni. Eu prefer sa raman cu intelepciunea Bisericii stramosesti. Sorry.

+Quote Post
Vizitator__darthmaul.
mesaj Nov 8 2008, 04:42 PM
Mesaj #42

Guests

Vreau sa fac putin pe avocatul preotilor, cu toate ca sunt de acord cu cei care se opun mitei in acest domeniu.
Revenind, cei care isi boteaza copii, fac dupa actulk bisericestc un chef, poate chiar unul cu pretentii. Ati mai organiza acest chef daca ati stii ca toti invitatii vin fara cadouri si plicuri?
Asa va puteti recupera investitia si mita, pentru ca si ea este o investitie. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_RITA.
mesaj Nov 8 2008, 09:13 PM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Oct 17 2008, 11:23 AM) *
ideea este ca, din moment ce nu calci in biserica decat la botez/nunta/inmormantare, e oarecum firesc sa platesti niste bani cand ai TU nevoie de biserica. preotii nu cer bani celor care chiar sunt saraci si nu au de unde. iar daca nu-ti convine nu te mai duce in biserica, nu te obliga nimeni sa botezi copilul sau sa te cununi in biserica.
un alt aspect este ca, in general, cei care au bani se "revolta" ca li se cer bani pt un botez. sunt genul de oameni care nu stiu decat sa ia si se revolta cand trebuie sa mai si dea. iti garantez ca daca te-ai duce macar saptamanal la biserica si preotul te-ar sti nu ti-ar cere nici un ban. e adevarat ca sunt si preoti hapsani dar nu poti generaliza de la niste cazuri particulare.

+Quote Post
Vizitator_toma.
mesaj Nov 9 2008, 10:14 AM
Mesaj #44

Guests

nu folositi acest prilej pentru a denigra din cauza unor cazuri izolate
nu va covine preotul, alegeti pe altul
botez in limba greaca inseamna cufundare, deci atentie cum se face botezul
acest forum nu trebuie sa devina un mijloc de prozelitism sau de propaganda religioasa mascata
fiecare individ are dreptul sa aleaga asa si in acest caz aveti dreptul sa alegeti si incercati sa nu judecati pe altii

+Quote Post
Vizitator_gogosaru".
mesaj Nov 11 2008, 06:30 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (Mihai @ Nov 8 2008, 03:29 PM) *
Nici nu am spus ca nu sunt oameni extraordinari decat in Biserica. Ma citezi gresit. Am spus ca pot da marturie pentru multi preoti extraordinari si asta e un fapt. Nu vrei sa accepti asta, nu te pot lua in serios.
"Ce are comunismul cu biserica? Comunismul e o forma extremista si biserica la fel,ambele pun granite intre oameni si limiteaza capacitatea de proprie decizie,precum si propria raspunderere" Comunismul a cautat sa distruga Biserica. Citeste despre miile de preoti (si nu numai) inchisi in inchisorile comuniste, Pitesti, Aiud, Gherla, etc: http://www.youtube.com/watch?v=uYFa8Yn4klM
Nu consider ca Biserica imi ingradeste capacitatea de decizie. Sorry. Dimpotriva.

"Religia nu te ajuta cu nimic,esti absolut pe cont propriu in fata lui D-zeu." Experiente diferite. Pe mine ma ajuta.

Despre dogme, discutia ar fi lunga si off-topic dar ceva imi spune ca nu vrei sa intelegi subtilitatea intelepciunii ci doar sa iti justifici stilul de viata. Ok, nu vrei, nu te pune nimeni. Eu prefer sa raman cu intelepciunea Bisericii stramosesti. Sorry.

Esti doar cel care esti si care vrei sa fii,nu te ajuta decat umanoidul de langa tine,poti propune cand esti la ananghie sa fii ajutat doar de cel de religie cu tine,restul sa plece.Iti convine? Sau iti convine sa accepti ca toti sunt copiii lui D-zeu si te poate eventual salva de la moarte si un negru musulman?

Ps: nu-mi pasa de miile de popi din inchisori,dar imi pasa ca 3 sferturi din lume ,din omenire este in saracie lucie.

+Quote Post
Vizitator_gogosaru".
mesaj Nov 11 2008, 06:35 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (toma @ Nov 9 2008, 10:14 AM) *
nu folositi acest prilej pentru a denigra din cauza unor cazuri izolate
nu va covine preotul, alegeti pe altul
botez in limba greaca inseamna cufundare, deci atentie cum se face botezul
acest forum nu trebuie sa devina un mijloc de prozelitism sau de propaganda religioasa mascata
fiecare individ are dreptul sa aleaga asa si in acest caz aveti dreptul sa alegeti si incercati sa nu judecati pe altii

Botez in limba greaca inseamna sa te speli.

Botez in sens mistic din NT inseamna sa-ti golesti sinele de prejudecati.Asta in caz ca ai constienta unui sine sau esti doar " turma" .Daca ai constienta de sine ,cine esti?Cine esti tu,nu ma refer la nume,job ,parinti etc,nationalitate,religie? Cine esti tu?

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Nov 11 2008, 10:16 PM
Mesaj #47

Guests

Prima data ar trebui sa lamurim cateva lucruri. Primul ar fi de ce sa ne botezam. SI cum suntem un popor crestin de "mii de ani" sa ne uitam la cuvantul Lui Dumnezeu si sa luam niste versete unde se face referire la botezuri:

- Matei 3:11, Luca 3:16 (se vorbeste despre cel putin doua botezuri, unul in apa inspre iertarea pacatelor si la care faceti d-stra referire si inca unul despre care nu vorbim acuma)
- Fapte 2:38 "„Poccaiti-vã” le-a zis Petru „si fiecare din voi sã fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pãcatelor voastre; apoi veti primi darul Sfântului Duh."
- Fapte 8:36 "Pe când îsi urmau ei drumul, au dat peste o apã. si famenul a zis: „Uite apã; ce mã împiedicã sã fiu botezat?”
- Fapte 9:18 "Chiar în clipa aceea, au cãzut de pe ochii lui un fel de solzi; si el si-a cãpãtat iarãsi vederea. Apoi s-a sculat, si a fost botezat."
- Fapte 16:33 "Temnicerul i-a luat cu el, chiar în ceasul acela din noapte, le-a spãlat rãnile, si a fost botezat îndatã, el si toti ai lui."

Observati di naceste versete ca toti cei care au primit botezul au fost oameni maturi in stare sa discearna si sa ia decizii pentru ei. Citesc CUvenatul Lui DUmnezeu de cativa ani si inca nu am gasit nici un verset unde sa zica despre botezul copiilor in apa. Asta numai traditia bisericii o face dar DUmnezeu nu a poruncit-o. In schimb in 1 Petru 3:21 "...i anume botezul, care nu este o ...ãþire de întinãciunile trupesti, ci mãrturia unui cuget curat înaintea lui Dumnezeu, prin învierea lui Isus Hristos"

Ca o observatie ca indemn pe toti sa cititi Biblia si sa cautati sa vedeti daca ce fac preotii e intradevar corect.

--Adrian.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Nov 12 2008, 08:04 AM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (Adrian @ Nov 11 2008, 10:16 PM) *
Ca o observatie ca indemn pe toti sa cititi Biblia si sa cautati sa vedeti daca ce fac preotii e intradevar corect.
--Adrian.

pai de ce sa ne mai batem capu cand stim deja ca ce face popa nu e corect
din moment ce pretinde bani in numele domnului

cum? nu in numele domnului?
sunt servicii religioase?
aha. deci afaceri.
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Body.
mesaj Nov 12 2008, 08:47 AM
Mesaj #49

Guests

sursele de venit ale unui preot sunt cel putin urmatoarele :salariul lunar din parea statului si taxele ilegale pentru prestarea serviciilor de botez, cununie, inmormantare, diverse sfestanii (case, drumuri, poduri, afaceri, masini, gaini, etc) dar pe care le-au oficializat partial sub forma donatiilor. inteleg nevoia preotului ca om de a duce o viata decenta, dar asta nu justifica depasirea salariului lunar. si atunci, din moment ce preotii sunt aparatorii moralei crestine, stiind ca nu fac rau oamenilor, profitand de naivitatea lor, intrebarea ce va urma e fireasca. cum cuantifica dumnezeu banii dati bisericii si unde-i investeste, pentru ca nu pot si nu vreau sa cred ca preotii ar putea sa aiba parc auto, cate o afacere doua si una sau mai multe case cu multe camere. si nu pot sa cred asta si pentru ca ii cunosc pe romani ca fiind oameni cu scaun la cap, care stiu sa miroasa sarlatania si minciuna si am convingerea ca romanii nu s-ar lasa dusi de nas....oare convingerile mele sunt gresite?

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Nov 12 2008, 09:07 AM
Mesaj #50

Guests

Citeaza (Body @ Nov 12 2008, 08:47 AM) *
... si nu pot sa cred asta si pentru ca ii cunosc pe romani ca fiind oameni cu scaun la cap, care stiu sa miroasa sarlatania si minciuna si am convingerea ca romanii nu s-ar lasa dusi de nas....oare convingerile mele sunt gresite?

eh mai Body, ceea ce spui tu mai sus e un stereotip in general folosit de politicieni, no offence
cu toti stiu ca nu e asa, dar se incapatineaza sa spuna de ex "am incredere in justitia romana"
e totusi de apreciat ca incerci sa ramai diplomat

eu sunt mai badaran de felul meu si spun
ca romanii (unii) sunt superprostani si se lasa dusi de nas
vezi doar exemplele cu "taxele" bisericesti
tu ai stat vreodata face to face de vorba cu enoriasii?
eu da. i-am intrebat de ce dati bani pt botez, cununie, inmormintare, etc lu' popa?
raspuns: pai ce sa facem? asa se da. si nu ne-m face noi de rusine sa nu dam.

auzi cica se fac de rusine...
fata de cine?
de alti prostalai care platesc?

nu vine odata armaghidonu ala sa va ia pe toti cu popa-n frunte
si sa va duca in rai si noi sa ramanem aici pe pamant sa facem disco
la beserica...gratis mah!
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_tina.
mesaj Nov 12 2008, 12:19 PM
Mesaj #51

Guests

eu m-am casatorit acu vreo 5 ani si am platit 500.000 pentru sluja de la biserica si "inchirierea" bisericii.
bani pe care am primit chitantza. nu mi s-a parut mult.

ah, am uitat sa va spun ca era o biserica catolica smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Nov 12 2008, 02:57 PM
Mesaj #52

Guests

Discutia deviaza dar s-au spus niste lucruri care trebuie sa primeasca un raspuns.

Citeaza (gogosaru @ Nov 11 2008, 06:30 PM) *
Esti doar cel care esti si care vrei sa fii,

Parca oamenii credinciosi erau acuzati ca le spun oamenilor cine sunt:)
Oricum multumesc pentru informatie.

nu te ajuta decat umanoidul de langa tine

Sa inteleg ca prin "umanoid" intelegi oamenii de langa noi, aproapele?
Un pic sinistru gandesti despre noi.

Sau iti convine sa accepti ca toti sunt copiii lui D-zeu si te poate eventual salva de la moarte si un negru musulman?

Bineinteles ca si un negru musulman este un copil al lui Dumnezeu. Dar imi pot pastra credinta crestin ortodoxa si in acelasi timp sa discut cu un negru musulman si sa ne salvam si de la inec daca o cere situatia. Intamplarea face, chiar am un prieten din indonezia musulman. Inca nu ne-am inecat impreuna dar sunt sigur ca ne-am ajuta.smile.gif

nu-mi pasa de miile de popi din inchisori,dar imi pasa ca 3 sferturi din lume ,din omenire este in saracie lucie.

Glumim, glumim dar asta e grav. Omule, nu stiu daca iti dai seama ce grozavie ai spus. De acum nu stiu daca te mai pot ajuta. O sa iti sugerez doar de ce este teribil ca dupa toate ororile secolului 20, mai ales cele care s-au petrecut la noi in Romania, cineva sa poate spune asa ceva. Prefer sa cred ca spui asta din confuzie si incultura. Prefer sa cred ca poate viata nu ti-a fost tocmai usoara si ai adunat in tine multa frustrare si ura careia deodata i-a fost oferit un canal pe care sa se manifeste.

A spune ca nu iti pasa de miile de preoti omorati in inchisori pentru credinta lor spirituala este acelasi lucru cu a spune ca nu iti pasa de evreii, tiganii sau tutsi ucisi pentru apartenenta la rasa/etnia lor, e acelasi lucru cu a spune ca nu iti pasa de oamenii inchisi si ucisi pentru crezul lor politic, e acelasi lucru cu a spune ca nu iti pasa de Ghandi sau Martin Luther King.

Face parte din elementele de baza ale drepturilor umului ca Statul nu va discrimina oamenii pe baza apartenentei lor la rasa, religie, orientare politica, etc. Asta s-a intamplat in comunism si vad ca samanta atrocitatilor este inca prezenta. Nu invatam din greseli. Si aici nu mai e vorba de Ortodoxie pentru ca au fost ucisi preoti din toate confesiunile si religiile.

Totodata a spune "Nu-mi pasa de preotii ucisi dar imi pasa de saracia omenirii" nu e o justificare pentru impietate. Una n-o justifica pe cealalta. Mai mult idea asta ascunde dispret pentru om si credintele lui in spatele unei abstractiuni numita "grija pentru saracie". Nu am cum sa te cred ca iti pasa de saracia intregii omenirii cand nu poate sa iti pese de oameni cu nume si prenume ucisi aici la noi in Romania pentru credinta sau crezul lor.

Pana nu e prea tarziu, poate incerci sa vezi lucrurile altfel. Citeste istorie, citeste filozofie, afla de ce omenirea condamna anumite lucruri, citeste carta drepturilor omului. Citeste despre cei care au preferat sa moara dar nu si-au abandonat crezul.

+Quote Post
Vizitator_Elly.
mesaj Nov 13 2008, 12:01 PM
Mesaj #53

Guests

Dupa parerea mea, preotii ar trebui sa aiba putina frica de Dumnezeu si putin respect fata de semeni si sa nu ceara bani pentru serviciile lor. Au salarii bunicele si exista taxe oficiale pentru serviciile bisericesti - gata, ajunge, destula parte materiala. Putina spiritualitate si cucernicie, va rog!

+Quote Post
Vizitator_Lordul Ion.
mesaj Jan 10 2009, 05:20 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (tina @ Nov 12 2008, 12:19 PM) *
eu m-am casatorit acu vreo 5 ani si am platit 500.000 pentru sluja de la biserica si "inchirierea" bisericii.
bani pe care am primit chitantza. nu mi s-a parut mult.
ah, am uitat sa va spun ca era o biserica catolica smile.gif

ca sa vezi! ce? ca catolicii au parte de chestii corecte, profunde, nemaiGogu! ah, si numai ei! plus ca Dumnezeu se uita numai la ei! astia ortodocsii - mai rasfirati, ca mirositi!
mai multa smerenie nu v-ar strica, frati intru credinta!

+Quote Post
Vizitator_Tanuki.
mesaj Jan 10 2009, 07:46 PM
Mesaj #55

Guests

Faptele apostolilor 8: 14-20

Efeseni 4: 5

Ar trebui sa ne intrebam ce suntem? Crestini prin traditie sau crestini ca asta simtim noi?
Oricum e un subiect foarte delicat!

+Quote Post
Vizitator_re_credincioasa.
mesaj Jan 10 2009, 09:11 PM
Mesaj #56

Guests

Sigur ca e o chestiune controversata.Multi din noi facem botezul/cununia/inmormantarea si ce-o mai fi, cu preoti nu din prea mare incredere in ei ci pentru ca e un ritual pe care il acceptam sa fim si noi in randul lumii.

Iar preotii sunt si ei oameni, deci supusi greselilor.Dar daca la oamenii de rand le toleram nimicnicia, de la cei care intermediaza legatura noastra cu cel de sus, ne scarbeste.

Am intalnit si eu preoti care s-au umilit pentru cateva coli A4.Venise cu Iordanul cica ii trebuiau fiului sau pentru lucrarea de licenta si vazandu-le in imprimanta de pe birou nu se putuse abtine sa nu cerseasca cateva.In marea lui fericire ca ii dadusem restul de pachet, nu observase stupoarea mea.Sau o alta faza, fusese invitat sa oficieze un botez acasa la niste cunostinte si pentru ca nu putea ramane la masa, trebuia sa ajunga in alta parte la un alt botez, comandase mancarea la pachet.Indica cu aratatorul pe masa din care fel de bucate sa i se puna.Da, am intalnit si preoti blajini si de treaba in copilarie la bunici.Sau cel putin asa mi se pareau mie atunci.Pentru ca mai tarziu cam mai crescusem, bunicii nu se mai fereau de mine sa spuna ce gandeau despre el.Cica era afemeiat rau si circula un folclor pe seama lui, cica atunci cand le spovedea pe femei, ele se tanguiau facandu-si semnul crucii "tot ai zis, si n-ai venit?tot ai zis si n-ai venit!" La care el "dracu'poate/ pe la toate!"

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Jan 11 2009, 07:34 AM
Mesaj #57

Guests

Da-i incolo de excroci. Eu sunt scarbit profund de 99.9% din popimea din Romania, Nu fac decat sa cerseasca bani cu orice ocazie.
Dupa ce ca sunt platiti din taxele platite si de mine mai au si alte pretentii.
At trebui sa fie ca in Elvetia. Acolo exista taxa de biserica. O platesc numai cei care se declara religiosi si merg la biserica.

Mihai

Citeaza (adina @ Oct 17 2008, 07:32 AM) *
Sunt revoltata, e strigator la cer! cum adica preotii cer salarii mai mari cand iau spaga pe zi cat salariul unui om care muceste?!

M-am dus la biserica de cartier sa stiu ce trebuie sa fac si cat trebuie sa platesc pentru botezul copilului. Preotul imi zice din prima ca e foarte ocupat si ca nu stie daca se poate la data la care vreau eu, ca ar avea liber la 15 si la 18.30, dar nu se stie sigur. A scos caietul cu programari pe care nu am vazut absolut NIMIC inscris in ziua aceea. Aveam 1 milion la mine si i-am dat banii, poate se rezolva asa. Sa ma ierte dumnezeu, dar nu am vazut o mai mare nesimtire. Nici nu m-a scris acolo, probabil asa o sa zica si altii si sa ia banii. Acum nu stiu cat de serios e... Daca nu m-a scris in caiet, am o data sau ba? M-am interesat si pe langa asta ar trebui sa platesc 50 ron, pentru care imi va da chitanta, plus spaga de la noi si nasi.

+Quote Post
Vizitator_danielit.
mesaj Jan 11 2009, 09:11 AM
Mesaj #58

Guests

mellow.gif Totul se plateste.Daca te nasti,daca te casaoresti sau daca mori trebuie sa platesti.Cine nu plateste raman cu copilul nebotezat si cu mortul in casa pentru ca asa au fost invatati ,preotii,de cand e lumea.De cand cu revolutia s-au inmutit ca ciupercile dupa ploaie si sunt cam inghesuiti asa ca trebuie sa profite de fiecare eveniment cat mai mult posibil si pe deasupra nici nu sunt multumit cat le dai.
DUMNEZEU CU MILA

+Quote Post
Vizitator_Maria.
mesaj Jan 13 2009, 04:11 PM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (adrian @ Nov 7 2008, 06:50 AM) *
FARA PLATA ATI PRIMIT ,FARA PLATA SA DATI....cuvintele Domnului
Amin

Da, asta ar fi idea, toate pe care le avem nu sunt din voia noastra, sunt darurile pe care le-am primit, nici de respirat, nu respiram din voia noastra, chiar de-ar fi sa platim, tot nu ar fi de ajuns sa intoarcem cumva tot ce am primit si vom mai primi.

+Quote Post
Vizitator_Ioan.
mesaj Jan 13 2009, 04:34 PM
Mesaj #60

Guests

Vinovati sunt 50 de ani de comunism. Nimic nu se va schimba curand.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th November 2018 - 05:54 PM