IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Botezul e o afacere
Vizitator_Roxana.
mesaj Jan 14 2009, 08:32 AM
Mesaj #61

Guests

Sa vedem ...

In primul rand, sunt oarecum opbligati sa botezam ... deoarece s-ar putea ca ai nostrii prunci sa se trezeasca exclusi din cauza faptului ca nu "au primit binecuvantarea dumnezeiasca". Daca atunci cand s-a vorbit de scoaterea unor icoane, s-a urlat atat ... nu cred ca este greu sa va imaginati ce s-ar putea intampla unui copil. Numai eu aveam colege de generala care scuipau in san cand vorbeau de catolici. Si nici 14 ani nu aveau ... Oamenii "adevarat credinciosi" sunt capabili de o intoleranmta violenta, uneori...

In al doilea rand ... cazuri izolate? Va mintiti singuri. Mai acatari, cazuri izolate sunt cele in care nimeresti preoti care isi fac meseria dintr-o chemare pura. Atata timp cat un numar din ce in ce mai mare de oameni, vorbesc de rau legat de acest subiect, cum va mai puteti permite sa le mai numiti "cazuri izolate"?

In al treilea rand ... Si un rezident are un salariu de cacao. Dar la el zbieri cand in cere 100 RON sa-ti faca o injectie. Cand popa iti cere 1000 RON sa-ti arunce puradelul in apa, taci chitic. Ca preotu' e sarac. Imaginati-va doar minim 5 "evenimente" d'astea .... si numai luand in seama suma de 1000 RON si inmultind-o cu 5 ... iti dai seama cam despre ce fel de "saraci" vorbim. rolleyes.gif Am trecut printr-un sat in Romania, din asta de campie, cu niste case modeste. Casa popii (nu parohia, si casa proprietate personala) era o vila de 2 etaje, frumos colorata intr-un portocaliu ... inconjurata de case mici si cenusii.
Daca tot vor bani pentru biserica si sa-si ia de o mancarica ... sa fie legali si sa dea chitante. Da' sa-i vad eu cum platesc impozitele dupa aia ... la chitante de 5000 RON.
La noi ... numai preotii de la tara sunt mai saraci. Aia de la orase, si din capitala ... fara milioane bune nu pleace de la un botez, nunta sau inmormantare.

Dar ce vorbim noi aici. Vom plati 400 de milioane de euro (NOI) ca sa-si faca astia o ditamai catedrala ... asa de neam prost. Stam cu gura cascata la mai marii bisericii cum vin imbracati in haine cusute cu fir de aur si argint, cu lanturi din aur greu si plin de pietre pretioase, cu tot felul de sceptre din aur masiv (adica nu's goale pe dinauntru), fiecare cu averi impresionante ... si muritorii de foame le pupa cazmalele, si se roaga la ei, bogatasii, ca Dumnezeu sa se ocupe si de astia mai mici. Parca lu' Dumnezeu nu-i pasa de lucrurile materiale. Dupa ce mori nu iei banii si aurul cu tine .... si nici bisericile.

Daca tot ii iertam ca cer bani, macar sa faca si ei un sistem ca romanu' sa-si plateasca in rate. Mor ... incep sa-i platesc spaga de cand ma nasc. Imi programez inmormantarea, cum ar veni ... Daca tot sunt atat de multe "taxe", sa ni le ia direct din salarii ca pe CAS. Da' nu vor ... ca ei sunt saraci, si le tutuie dosu' daca nu-si mai primesc zecile de milioane fara sa le declare la fisc.
O sa ajungem din nou ca in Evul Mediu, sa ne cumparam si un loc in rai. Ar fi super ... eu vreau pe randul din spate XD
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jan 14 2009, 10:00 AM
Mesaj #62

Guests

sa te caci pe tine de ras nu alta
deci se duce bizonu cu buna stiinta si da citeva sute de lei ca sa-i arunce popa
puiu-n apa cu busuioc si apoi vine si se plinge pe forumuri ca fu' cam scump

bah da prosti mai sunteti

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_haplea.
mesaj May 30 2010, 11:41 AM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (Roxana @ Jan 14 2009, 08:32 AM) *
Sa vedem ...

In primul rand, sunt oarecum opbligati sa botezam ... deoarece s-ar putea ca ai nostrii prunci sa se trezeasca exclusi din cauza faptului ca nu "au primit binecuvantarea dumnezeiasca". Daca atunci cand s-a vorbit de scoaterea unor icoane, s-a urlat atat ... nu cred ca este greu sa va imaginati ce s-ar putea intampla unui copil. Numai eu aveam colege de generala care scuipau in san cand vorbeau de catolici. Si nici 14 ani nu aveau ... Oamenii "adevarat credinciosi" sunt capabili de o intoleranmta violenta, uneori...

In al doilea rand ... cazuri izolate? Va mintiti singuri. Mai acatari, cazuri izolate sunt cele in care nimeresti preoti care isi fac meseria dintr-o chemare pura. Atata timp cat un numar din ce in ce mai mare de oameni, vorbesc de rau legat de acest subiect, cum va mai puteti permite sa le mai numiti "cazuri izolate"?

In al treilea rand ... Si un rezident are un salariu de cacao. Dar la el zbieri cand in cere 100 RON sa-ti faca o injectie. Cand popa iti cere 1000 RON sa-ti arunce puradelul in apa, taci chitic. Ca preotu' e sarac. Imaginati-va doar minim 5 "evenimente" d'astea .... si numai luand in seama suma de 1000 RON si inmultind-o cu 5 ... iti dai seama cam despre ce fel de "saraci" vorbim. rolleyes.gif Am trecut printr-un sat in Romania, din asta de campie, cu niste case modeste. Casa popii (nu parohia, si casa proprietate personala) era o vila de 2 etaje, frumos colorata intr-un portocaliu ... inconjurata de case mici si cenusii.
Daca tot vor bani pentru biserica si sa-si ia de o mancarica ... sa fie legali si sa dea chitante. Da' sa-i vad eu cum platesc impozitele dupa aia ... la chitante de 5000 RON.
La noi ... numai preotii de la tara sunt mai saraci. Aia de la orase, si din capitala ... fara milioane bune nu pleace de la un botez, nunta sau inmormantare.

Dar ce vorbim noi aici. Vom plati 400 de milioane de euro (NOI) ca sa-si faca astia o ditamai catedrala ... asa de neam prost. Stam cu gura cascata la mai marii bisericii cum vin imbracati in haine cusute cu fir de aur si argint, cu lanturi din aur greu si plin de pietre pretioase, cu tot felul de sceptre din aur masiv (adica nu's goale pe dinauntru), fiecare cu averi impresionante ... si muritorii de foame le pupa cazmalele, si se roaga la ei, bogatasii, ca Dumnezeu sa se ocupe si de astia mai mici. Parca lu' Dumnezeu nu-i pasa de lucrurile materiale. Dupa ce mori nu iei banii si aurul cu tine .... si nici bisericile.

Daca tot ii iertam ca cer bani, macar sa faca si ei un sistem ca romanu' sa-si plateasca in rate. Mor ... incep sa-i platesc spaga de cand ma nasc. Imi programez inmormantarea, cum ar veni ... Daca tot sunt atat de multe "taxe", sa ni le ia direct din salarii ca pe CAS. Da' nu vor ... ca ei sunt saraci, si le tutuie dosu' daca nu-si mai primesc zecile de milioane fara sa le declare la fisc.
O sa ajungem din nou ca in Evul Mediu, sa ne cumparam si un loc in rai. Ar fi super ... eu vreau pe randul din spate XD

Haideti sa facem ceva concret pentru a "ajuta" Biserica sa-si inteleaga si sa-si indeplineasca cum se cuvine rolul si misiunea pe care le are: Sustineti, va rog, demersurile in acest sens! Aici puteti afla ce s-a intreprins pana acum.
Asa putem contribui cu totii la succesul initiativelor prezente si viitoare!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 1 2010, 10:09 AM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (adrian @ Nov 7 2008, 06:50 AM) *
FARA PLATA A-TI PRIMIT ,FARA PLATA SA DATI....cuvintele Domnului
Amin

cred ca era "ati primit"... daca tot vorbim de "cuvintele Domnului", sa incercam sa vorbim si corect.
vorba aia, limba noastra-i o comoara... pe care multi n-au descoperit-o inca!!!

+Quote Post
Vizitator_botez.
mesaj Sep 1 2010, 10:37 AM
Mesaj #65

Guests

daca pui pret pe botez si vrei sa-l faci, iata cateva aspecte:
- sunt preoti care nu cer taxa, nu cred ca sunt asa de greu de gasit
- asa e preotii au salariu de la stat; totusi acesta este simbolic iar tu ai putea (nu est obligata) sa te gandesti la acest lucru; e un loc undeva intr-o scrisoare a apostolului Pavel unde se zice ca daca noi beneficiem de cele ceresti prin mana lor, si ei se cuvine sa beneficieze de cele panamtesti prin mana noastra
- sunt cheltuieli logistice: cantaretul si multe altele, sunt altii in spate care se ocupa de multe, ca totul sa fie ok; de la om de curatenie pana la paznic

concluzie: statul nu acopera in intregime aceste aspecte de mai sus; de aceea uneori ele iau forma taxelor.
nu iti place de modul in care te-a tratat un preot, mergi la altul, asta e ar fi fost bine ca toata lumea sa fie perfecta asa ca noi insa din pacate nu este...

+Quote Post
tzurlogen
mesaj Sep 3 2010, 03:11 PM
Mesaj #66

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 609
Inscris: 20-November 09
De la: Rock'n Roll Hall of Fame
Utilizatorul numarul: 16 532

Citeaza (botez @ Sep 1 2010, 10:37 AM) *
- asa e preotii au salariu de la stat; totusi acesta este simbolic

Salarii care pleaca de la 700 Lei sunt simbolice?
Fratele meu alb, daca 700 de lei e o suma simbolica pe criza asta, ma intreb cam cat ar insemna un salariu "decent".
Mai bine banii astia ar intra in alocatii, spitale...
Parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de tzurlogen: Sep 3 2010, 03:15 PM

--------------------
Vi veri veniversum vivus vici

+Quote Post
Vizitator_darius al lui istaspe.
mesaj Sep 3 2010, 05:05 PM
Mesaj #67

Guests

2 faze -
1. O prietena s-a casatorit. Si-a programat nunta din 2009 pt 2010, nu i-a spus nimeni, nici cei de la restaurant, ca e postul Sf Petru si Pavel mai lung ( incluzand deci si data nuntii ei) si cand a aflat, du-te de cauta biserica. Au gasit una, parintele i-a pus sa plateasca o taxa, una cu chitanta, alta fara (tongue.gif), spunandu-le "dati, sa tiparim carti, sa invete tinerii preceptele crestine , sa nu mai faca nunti in post ca voi"- a fost chiar haios popa.
Am fost si eu la nunta aceea. erau 2 preoti. Unul avea Mercedes, celalalt BMW (parca).

2. niste prieteni au botezat.
Dupa botez, se duce nasul sa dea banii, pune suma x pe masa preotului, si ala ii zice- mai puneti, sa fie bine. La intrebarea nasului "pai daca nu mai pun, n-o sa fie bine, sau cum?", popa a zis, lasati, e bine si asa. Nu intelegeam de ce iesise "nashicu'" bombanind din biserica, pana nu mi-a zis.
Nu m-am uitat sa vad asta ce masina avea.

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Oct 15 2010, 07:25 AM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 1 2010, 10:09 AM) *
cred ca era "ati primit"... daca tot vorbim de "cuvintele Domnului", sa incercam sa vorbim si corect.

nu cred ca ai tu voie sa corectezi cuvintele Domnului

+Quote Post
Vizitator_antifrustati.
mesaj Oct 15 2010, 07:26 AM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (Musafir @ Sep 1 2010, 10:09 AM) *

nu cred ca ai tu voie sa corectezi cuvintele Domnului

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Oct 15 2010, 08:16 AM
Mesaj #70

Guests

Cununie august 2009 - biserica din centrul Bucurestiului, costuri:
- 300 de lei platiti la receptia cu lumanari cu vreo 2 luni inainte
- o sticla cu vin
- o lumanare cat un stalp

Servicii:
- cununia - decenta, fara graba, cat si fara vorbarie aiurea
- icoana
- certificat de cununie
- chitanta (dupa cununie, deci am fost obligat sa merg pe incredere la plata)

Recunosc ca, auzind dinainte de obiceiurile lor, ma asteptam la ce-i mai rau, si sa nu scap fara 1000 de lei, la o biserica centrala. Din fericire, m-am inselat. In rest, de fiecare data cand a venit "popa cu botezul" a sfintit fulger, si a plecat la celelalte apartamente fara sa dea impresia ca isi asteapta dreptul. Alergam eu cu 2-3 lei dupa el pe scara. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Titi.
mesaj Oct 15 2010, 01:07 PM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (adina @ Oct 17 2008, 07:32 AM) *
Sunt revoltata, e strigator la cer! cum adica preotii cer salarii mai mari cand iau spaga pe zi cat salariul unui om care muceste?!

M-am dus la biserica de cartier sa stiu ce trebuie sa fac si cat trebuie sa platesc pentru botezul copilului. Preotul imi zice din prima ca e foarte ocupat si ca nu stie daca se poate la data la care vreau eu, ca ar avea liber la 15 si la 18.30, dar nu se stie sigur. A scos caietul cu programari pe care nu am vazut absolut NIMIC inscris in ziua aceea. Aveam 1 milion la mine si i-am dat banii, poate se rezolva asa. Sa ma ierte dumnezeu, dar nu am vazut o mai mare nesimtire. Nici nu m-a scris acolo, probabil asa o sa zica si altii si sa ia banii. Acum nu stiu cat de serios e... Daca nu m-a scris in caiet, am o data sau ba? M-am interesat si pe langa asta ar trebui sa platesc 50 ron, pentru care imi va da chitanta, plus spaga de la noi si nasi.

DAR VOI ATI PUTEA TRAI CU 700 RON/luna, dintre care 350 platiti sub forma de lumanari?

+Quote Post
Vizitator_Gigi.
mesaj Oct 15 2010, 01:11 PM
Mesaj #72

Guests

V-ati gandit vreodata care sunt costurile unei biserici? Lumina, apa calda, incalzire, etc? Acesti bani trebuie platiti de preot din taxele pe care le percepe pentru servicii, nu i se platesc de Patriarhie.

+Quote Post
unchiujim
mesaj Nov 12 2010, 12:08 AM
Mesaj #73

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 12-November 10
De la: undevainest
Utilizatorul numarul: 24 506

Citeaza (Titi @ Oct 15 2010, 01:07 PM) *
DAR VOI ATI PUTEA TRAI CU 700 RON/luna, dintre care 350 platiti sub forma de lumanari?
unii(unele ) lucreaza si cate 10 ore/zi pentru un salariu lunar de 700 de lei ! la asta te-ai gandit ??

+Quote Post
unchiujim
mesaj Nov 12 2010, 12:11 AM
Mesaj #74

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 12-November 10
De la: undevainest
Utilizatorul numarul: 24 506

Citeaza (Gigi @ Oct 15 2010, 01:11 PM) *
V-ati gandit vreodata care sunt costurile unei biserici? Lumina, apa calda, incalzire, etc? Acesti bani trebuie platiti de preot din taxele pe care le percepe pentru servicii, nu i se platesc de Patriarhie.
si de aia nu da chitanta ? si tot de aia au masini scumpe si viloace cu 2 etaje si echipate super ? si de aia se da mita pt a putea sa se mute la o parohie cu enoriasi mai instariti ? de aia nu respecta perceptele crestine(sa faci ce zice popa nu ce face el)?

+Quote Post
Vizitator_popica.
mesaj Jun 21 2011, 06:02 AM
Mesaj #75

Guests

Exista in Romania peste 18 mii de biserici cu doi pana la patru oficianti, avem in medie 54 de mii de popi. Adauga si personalul auxiliar, scolile si facultatile de teologie, mitropoliile, patriarhiile si altele, rezulta ca avem de hranit o adevarata ARMADA de trantori si de termite.
Armata Romaniei are circa 60 de mii de angajati de toti: generali, ofiteri, subofiteri si soldati, dintre care multi in teatre de razboi.
In definitiv, popii acestia, ce folos aduc ei societatii de azi? Pana acum s-au facut remarcati numai prin scandaluri de pedofilie, homosexualitate, delatiune, tradare, hotie, alchoolism, crime, de fapt toate relele tasnite din Cutia Pandorei.
Oriunde ai cauta in sanul bisericii, mai cu seama al celei asa zis ortodoxe, nu vezi decat ipocrizie, fatarnicie, slugarnicie, lacomie, lasitate, aroganta… Si o neincetata grija de a spala creierele milioanelor de naivi, a milioanelor de oameni care cauta un raspuns si un sens vetii lor.
De ce sa fie scutite de taxe si impozite firmele lor, ale popilor si acolitilor lor? De ce sa platim salariile acestei armate de trantori? De ce le mai platim atunci cultul? De ce le mai varam bani pentru diverse servicii religioase in buzunarele soioase de la nunti, botezuri, inmormantari si alte pomeni?
Cu ce drept si in ce baza aloca statul fonduri pentru constructii de biserici sau fonduri pentru finantarea ONG-urilor sutanelor popesti?
Oameni Buni, TREZITI-VA!

+Quote Post
Vizitator_maria.
mesaj Jul 7 2011, 11:44 AM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Oct 17 2008, 11:23 AM) *
ideea este ca, din moment ce nu calci in biserica decat la botez/nunta/inmormantare, e oarecum firesc sa platesti niste bani cand ai TU nevoie de biserica. preotii nu cer bani celor care chiar sunt saraci si nu au de unde. iar daca nu-ti convine nu te mai duce in biserica, nu te obliga nimeni sa botezi copilul sau sa te cununi in biserica.
un alt aspect este ca, in general, cei care au bani se "revolta" ca li se cer bani pt un botez. sunt genul de oameni care nu stiu decat sa ia si se revolta cand trebuie sa mai si dea. iti garantez ca daca te-ai duce macar saptamanal la biserica si preotul te-ar sti nu ti-ar cere nici un ban. e adevarat ca sunt si preoti hapsani dar nu poti generaliza de la niste cazuri particulare.

ai mare drepate, daca pentru ei botezul inseamna doar distractia de dupa botez e normal ca se revolta , nu ii inteleg de ce mai merg la biserica, de ce nu fac doar bairamul care il pot face si fara preot si biserica...

+Quote Post
Steve Works
mesaj Apr 5 2015, 08:11 PM
Mesaj #77

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 5-April 15
Utilizatorul numarul: 33 772

Depinde cum pui problema. Eu nu cred ca nu gasesti un popa care sa-ti boteze copilul fara bani. Cautati mai bine.

+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd September 2018 - 09:56 PM