IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Closed TopicStart new topic
> Cumparaturile pentru copii au devenit un lux
Vizitator_maria.
mesaj Nov 5 2008, 09:07 AM
Mesaj #1

Guests

Obisnuiam sa cumpar de la laredoute.fr hainte pentru copii, asta pentru ca e destul de greu se mergi cu doi copii prescolari la cumparaturi, dar mai ales din cazua ofertelor. Produsele ok, din bumbac sau materiale bune pentru copii sunt la preturi normale. In magazine, aproximativ aceleasi produse sunt la preturi de te ingrozesti. Papucei pentru copii la peste 2 milioane de lei vechi, geci de iarna la fel.

Nu sunt genul care sa se arunce la cumparaturi de firma, dar calitatea produselor din romania la acelasi pret ca pe larediute.fr sunt sub orice critica, le pot lua copiilor geci de iarna in care transpira din cauza materialului sau haine foarte subtiri. Sa faci cumparaturi pentru copii a devenit stresant in romania din cazua preturilor exorbitante.

Acum am vazut ca a aparut laredoute.ro. Schema e aceeasi pe care am vazut-o la marile magazine care au reprezentanta in romania, preturi de 3 ori mai mari. Daca in franta se adresau clasei medii, in romania se adreseaza unui target de oameni care nu stiu ce sa mai faca cu banii. Magazinele online care vand produse pentru copii nu prea au hainute si cele care au arata groaznic sau sunt foarte scumpe. Nu dau linkuri sa nu se considere reclama negativa sau pozitiva. E ok sa le cumperi carucioare, jucarii, dar nu si hainute.

E o adevarat industrie cu produsele pentru copii. Jucariile de la fisher and price, de exemplu, la noi costa dublu fata de orice magazin online din alte state din ue. Nu e normal tinand cont de bugetul pe care il are o familie in romania. Sa cresti copii si sa le oferi minumul necesar in romania a devenit un lux.

nici nu stiu de unde sa mai cumpar fara sa ma simt tepuita mad.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_ralu.
mesaj Nov 5 2008, 10:12 AM
Mesaj #2

Guests

Nu-mi place sa fac cumparaturi in inghesuiala si prefer magazinele online. Cumpar uneori de pe site-uri din ue care au o taxa de transport mai mica, dar numai in sezon de reduceri, altfel nu e convenabil. Asta te sfatuiesc si pe tine sa faci.

In Romania nu exista o oferta reala in privinta magazinelor cu imbracaminte si incaltaminte pentru copii, de oferte nu se aude nimic, cu 1 ron reducere nu spargi piata. Studiile care spun ca romanii nu cumpara pe net nu amintesc acest aspect. Eu as cumpara, dar oferta, unde e oferta?

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Nov 5 2008, 12:59 PM
Mesaj #3

Guests

Raspunsul e simplu:

Anumiti afaceristi destepti (patroni) cumpara produsele din Franta la 1 euro si vin in Romania si vand produsele sub numele firmei respective din Franta cu 3 euro.
Asta se intampla mai cu toate firmele care nu au o reprezentanta in Romania.

Sau

Cumpara de la intermediari care deobicei sunt implicati in afacere.Sa nu mai zic ca pot fi chinezarii in adevaratul sens al cuvantului si pusa doar eticheta firmei respective

De aia hainele fabricate la noi merg in Spania si se introd la un pret dublu sau triplu.

+Quote Post
Vizitator_ileana.
mesaj Nov 5 2008, 01:02 PM
Mesaj #4

Guests

...Iar La redoute.fr, nu mai livreaza in Romania, de cand s-a deschis .ro.
Iti recomand:
minimode si adams (le cauti, livreaza in Roamnia si au si reduceri bune)..doar se apropie de ce erau cei .fr

+Quote Post
Vizitator_Paul.
mesaj Nov 5 2008, 01:32 PM
Mesaj #5

Guests

If you want cheap clothes, then you need to open up your economy to more competition. Remember that Romania produces a lot of clothing for Western Europe. Why aren't your companies making clothes more cheaply to sell in Romania itself? (For answer, refer back to the first point).

+Quote Post
Vizitator_mada.
mesaj Nov 5 2008, 01:39 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Paul @ Nov 5 2008, 01:32 PM) *
If you want cheap clothes, then you need to open up your economy to more competition. Remember that Romania produces a lot of clothing for Western Europe. Why aren't your companies making clothes more cheaply to sell in Romania itself? (For answer, refer back to the first point).

Nu vreau haine ieftine, domnule Paul. Vreau ca pretul sa reflecte calitatea produsului. Ce e asa de greu de inteles?

In rest, fabricile de textile din ro cu forta de munca ieftina sunt de fapt fabrici italiene, franceze, engleze care produc haine ieftine pentru italieni, francezi, englezi, LOGIC. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Adinuca.
mesaj Nov 5 2008, 01:53 PM
Mesaj #7

Guests

am fost curioasa sa vad diferenta de pret si adaosurile practicate de .ro fata de .fr.

Un pulover pe care .fr il vinde cu 10,4 euro in .ro se vinde cu 50,99 (13.78 euro la un curs de 3,7). Presupunand ca .ro cumpara la pretul de pe site .fr (ceea ce este imposibil, sau aproape) inseamna un adaos de 32.5%. N-ar fi un adaos nesimtit dar este pe aproape. Afara se lucreaza cu adaosuri de 10-15% si lumea e multumita.
Eu cred ca .ro ar putea sa traiasca din discountul pe care-l acorda .fr si sa vanda la aceleasi preturi, pentru ca oricum transportul il platesti in ambele locuri. Dar suntem o natie de "daca vand si la pret dublu este foarte bine chiar daca vand o bucata in loc de trei" asa ca nu ne mai mira nimic. Sau n-ar trebui.
Poate ca ar trebui sa scriem la .fr si sa spunem ca totusi vrem sa cumparam de la ei, ca noi consideram ca iesim mai avantajos. Cred ca fiecare cetateamn european este liber sa cumpere de unde doreste daca este dispus sa plateasca transportul pana la el.
Zic si eu
Adinuca

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Nov 5 2008, 02:15 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Adinuca @ Nov 5 2008, 01:53 PM) *
Poate ca ar trebui sa scriem la .fr si sa spunem ca totusi vrem sa cumparam de la ei, ca noi consideram ca iesim mai avantajos. Cred ca fiecare cetateamn european este liber sa cumpere de unde doreste daca este dispus sa plateasca transportul pana la el.
Zic si eu
Adinuca

.fr continua sa livreze in Romania. Am comandat duminica ... costa un pic mai mult transportul (livrarea in FR e 5 EUR, in RO te mai costa inca 5 EUR). Am facut un calcul si cu banii dati pe vreo 10 item-uri (hainutze, incaltari, jucarii), cumparam 3, maxim 4 in Romania.

Incercati si suntati smecherii.

P.S. Stiti vorba aceea: prost nu e cine cere, ci cel care da. Hai sa ne desteptam, sa gasim alternative ieftine si la fel de bune (sau mai bune) la ce ni se vinde in Romania de "oamenii de afaceri locali". Ca sa citez un mesaj la moda "yes, we can! :-)

+Quote Post
Vizitator_Adinuca.
mesaj Nov 5 2008, 02:24 PM
Mesaj #9

Guests

ileana, adams nu livreaza si in ro ca am incercat eu; preturile la hainute pe ambele site-uri pe care le-ai dat sunt comparabile cu preturile din obor la hainele chinezesti.
de unde stii ca . fr nu mai livreaza in ro? ca uite Alex zice ca a comandat duminica si a mers...

+Quote Post
Vizitator_Doina C.
mesaj Nov 5 2008, 02:36 PM
Mesaj #10

Guests

azi e lansarea bisnitei care se numeste www.laredoute.ro

n-o sa mai putem comanda direct in Franta pt ca un smecher s-a gandit sa-si plateasca dreptul de a avea exclusivitate in RO.Adica marea masa de oameni care comandau pe www.laredoute.fr pt ca sunt preturi bune va trebui acum sa cumpere numai prin acest intermediar care vrea sa-si umple rapid conturile luand din Franta un produs cu 10 euro si revanzandu-l aici cu 20-30 de euro.Mai are si tupeul sa spere ca avea o baza de 15000 de clienti in RO si va vinde de 2 milioane de euro in primul an.

Sa fim seriosi,el n-are decat sa incerce,dar nu cred ca va gasi atatia prosti.

Pacat ca s-a intamplat asa.Eu comand pe LR.fr de aproape 2 ani si pt ca s-a bagat pe fir acest intermediar lacom trebuie sa renunt.

+Quote Post
Vizitator_Kamelia - @Paul.
mesaj Nov 5 2008, 03:28 PM
Mesaj #11

Guests

Stimabililor, asa cum s-a mai spus, nu vrem haine ieftine, insa pretul trebuie sa reflecte calitatea produsuli!!
Alex a zis bine, prost nu-i cel care cere, ci cel care da ... iar eu nu voi da! biggrin.gif
Ce ma scoate din minti pe mine e ca unii vorbesc asa sa se afle in treaba... ia luati de mai cititi - http://euroalert.net/en/news.aspx?idn=7936 , sau http://www.romanialibera.ro/a128064/ue-va-...line-unica.html
Traim in Romania si tre' sa platim taxa de "roman"... deci tre' sa cumparam mai scump!
Problema e ca nu prea mai avem alternative in acest moment pentru laredoute.fr !

+Quote Post
Vizitator_karina.
mesaj Nov 5 2008, 03:55 PM
Mesaj #12

Guests

Sunt clienta a laredoute.fr de 2 ani si nu as cumpara niciodata de pe laredoutul romanesc. preturile sunt nesimtit de mari comparativ cu calitatea produselor. Merita 2-3-5 euro dar in nici un caz 50 cat e pe situl romanesc! E frustrant sa nu mai poti cumpara din Franta si sa fii la cheremul preturilor unui "manager" roman. Eu voi continua sa comand in Franta, la prieteni. Deocamdata inca se mai pot da comenzi pe www.laredoute.fr..

+Quote Post
Vizitator_gabi.
mesaj Nov 5 2008, 04:21 PM
Mesaj #13

Guests

de ce imi miroase a publicitate? excl.gif

+Quote Post
Vizitator_Carmen.
mesaj Nov 5 2008, 05:11 PM
Mesaj #14

Guests

Nu este publicitate mad.gif este realitate blush.gif din pacate.

Preturile de pe laredoute.ro sunt mult mai mari decat cele pe laredoute.fr.

Dar noi trebuie sa platim "taxa de roman", adica "de prost".

Chiar nu ne-am saturat sa cumparam totul mai scump fata de celelalte tari din UE? blush.gif

+Quote Post
Vizitator_canda.
mesaj Nov 5 2008, 07:26 PM
Mesaj #15

Guests

Din pacate s-a lansat varianta romaneasca a lui laredoute.fr ... tot ce imi doresc este sa mai pot inca comanda pe site-ul francez, pentru ca in nici un caz nu pot comanda la preturi de trei ori mai mari. Pur si simplu refuz sa ma las fraierita de un domn care viseaza vanzari mari si peste 15.000 de clienti. Oare romanii chiar pot fi fraieriti in halul asta? Avand in vedere ca e vorba de vanzari on-line recomand tuturor sa dea un search pe google inainte de a face cumparaturi sau e suficient sa verifice site-ul francez.
Eu una vreau sa am dreptul sa aleg de unde fac cumparaturile nu sa fiu obligata sa comand pe site-ul romanesc.

+Quote Post
Vizitator_ileana.
mesaj Nov 5 2008, 08:30 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Alex @ Nov 5 2008, 02:15 PM) *
.fr continua sa livreze in Romania. Am comandat duminica ... costa un pic mai mult transportul (livrarea in FR e 5 EUR, in RO te mai costa inca 5 EUR). Am facut un calcul si cu banii dati pe vreo 10 item-uri (hainutze, incaltari, jucarii), cumparam 3, maxim 4 in Romania.

P.S. Stiti vorba aceea: prost nu e cine cere, ci cel care da. Hai sa ne desteptam, sa gasim alternative ieftine si la fel de bune (sau mai bune) la ce ni se vinde in Romania de "oamenii de afaceri locali". Ca sa citez un mesaj la moda "yes, we can! :-)

Au avut anunt, postat prin septembrie, ca nu o sa mai livreze , incepand cu deschiderea .ro

+Quote Post
Vizitator_ileana.
mesaj Nov 5 2008, 08:32 PM
Mesaj #17

Guests

Au avut anunt, postat prin septembrie, ca nu o sa mai livreze , incepand cu deschiderea .ro

+Quote Post
Vizitator_ileana.
mesaj Nov 5 2008, 08:39 PM
Mesaj #18

Guests

Livreaza, printr-o tipa, intermediar, cu 2-3 % mai mult decat pe site. Vezi ca este un link..

Pot sa spun ca cele de pe minimide, sunt ffff bune calitativ ( pe langa ca se vad si sunt frumoase).

...Iar de preturi "de Obor", de multe ori cumpar incaltaminte pt copii de la showroom-urile auto ( din Romania) , ca-s bune si ajung mai ieftine decat din magazin...astia au catalog si in toata lumea acelasi pret.
Cumpar pantofi sport, de ex. "branduiti"cu diverse marci auto sau de pneuri, la preturi super bune si de calitate

+Quote Post
Vizitator_cumparator laredoute.fr.
mesaj Nov 5 2008, 09:17 PM
Mesaj #19

Guests

votati Petitia

http://www.petitiononline.com/laredout/petition.html

+Quote Post
Vizitator_bogdan.
mesaj Nov 6 2008, 09:45 AM
Mesaj #20

Guests

Pai e simplu: legea cererei si aofertei. Atat timp cat se va cumpara la aceste preturi, comerciantii nu le vor modifica. Daca vrem preturi mai mici, trebuie sa-i sabotam si sa nu mai cumparam. Sa luam haine ieftine din magazine mici de cartier sau din piete. Am cazut cu totii prada mofturilor si fitzelor si am uitat sa ne gandim cu adevarat la valoarea lucrurilor. Daca nu vrem haine scumpe, nu cumparam, ca nu sunt peste tot asa de scumpe si la un moment dat se egalizeaza situatia: unii mai cresc, altii mai scad.

+Quote Post
Vizitator_Mona.
mesaj Nov 6 2008, 11:52 AM
Mesaj #21

Guests

Zice dl Diaconu ca intr-o saptamana a primit deja 250 de comenzi,cu o valoare medie de 80 euro/comanda.Eu refuz sa cred ca a gasit intr-o saptamana 250 de romani fraieri.Parerea mea e ca minte cu nerusinare,merge la cacealma,in speranta ca si alti romani vor muri de curiozitate si vor plasa o comanda.

Nu putem decat sa facem cat mai multa galagie,sa afle cat mai multa lume despre magaria asta botezata "afacere".

+Quote Post
Vizitator_Adinuca.
mesaj Nov 6 2008, 08:32 PM
Mesaj #22

Guests

In ultima saptamana a avut cam 2500 de vizitatori; cat de probabil este ca 10 % sa comande de 80 de euro?

ceea ce este tragic este ca de doua zile a vut 2800 vizitatori adica mult mai mult decat saptamana trecuta

+Quote Post
Vizitator_buxa.
mesaj Nov 28 2008, 10:48 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (karina @ Nov 5 2008, 03:55 PM) *
Sunt clienta a laredoute.fr de 2 ani si nu as cumpara niciodata de pe laredoutul romanesc. preturile sunt nesimtit de mari comparativ cu calitatea produselor. Merita 2-3-5 euro dar in nici un caz 50 cat e pe situl romanesc! E frustrant sa nu mai poti cumpara din Franta si sa fii la cheremul preturilor unui "manager" roman. Eu voi continua sa comand in Franta, la prieteni. Deocamdata inca se mai pot da comenzi pe www.laredoute.fr..

Nu se mai pot face comenzi din Franta. Am scris pe http://bucsaradu.blogspot.com cateva opinii.

+Quote Post
Vizitator_faust.
mesaj Nov 28 2008, 01:11 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (buxa @ Nov 28 2008, 10:48 AM) *
Nu se mai pot face comenzi din Franta. Am scris pe http://bucsaradu.blogspot.com cateva opinii.

wtf, am facut comanda (haine + jucarii) pe laredoute.fr pe data de 7.11, pachet sosit pe 24.11
fara redirectare, np.

+Quote Post
Vizitator_Didi.
mesaj Nov 28 2008, 01:22 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (faust @ Nov 28 2008, 01:11 PM) *
wtf, am facut comanda (haine + jucarii) pe laredoute.fr pe data de 7.11, pachet sosit pe 24.11
fara redirectare, np.

+Quote Post
Vizitator_Didi.
mesaj Nov 28 2008, 01:26 PM
Mesaj #26

Guests

acum nu se mai poate face comanda pe LR.fr

Da' nici pe LR.ro n-o sa comand in veci.N-au decat sa crape.

+Quote Post
Vizitator_beatrice.
mesaj Dec 22 2008, 12:04 PM
Mesaj #27

Guests

Nu se mai pot face comenzi pe laredoute.fr!!!
Nesimtiti de romani!!!

+Quote Post
Vizitator_Tac'tu ..
mesaj Dec 22 2008, 08:41 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (beatrice @ Dec 22 2008, 12:04 PM) *
Nu se mai pot face comenzi pe laredoute.fr!!!
Nesimtiti de romani!!!

Papushiko, daca as fi stiut ce-o sa ajungi, te dadeam de suflet la tzigani.

+Quote Post
Vizitator_constantin co.
mesaj Mar 6 2009, 10:48 AM
Mesaj #29

Guests

smile.gif VIZITEAZA WWW.OKAZIIONLINE.COM-CUMPERI ORICE PRODUS DIN ORICE MAGAZIN AMERICAN!!!!!

+Quote Post
Vizitator_whatever.
mesaj Mar 6 2009, 03:02 PM
Mesaj #30

Guests

minimode si adams NU livreaza in afara UK:

http://minimode.co.uk/shop/page-help/actio...lp.answer/id-16
Do you deliver outside the UK?
Currently mini mode is only accepting orders from within the UK. However this may change in the future, so please check back.

http://adams.co.uk/shop/page-help/action-help.answer/id-15
Which countries do you deliver to?
Currently adams.co.uk is only accepting orders from within the UK and BFPO addresses. To ship to the Republic of Ireland, please visit adamskids.ie or simply click on the flag in the top right corner of this site.

nu mai postati info gresite.

pt laredoute.fr workaround-ul e sa livreze la un amic, intr-o tara in care nu are dealer. de ex: ungaria. problem solved.
nu comand de la dl nu-ma-intereseaza-numele pe laredoute.ro din principiul: degeaba vopsesti o cioara, ea tot croncane wink.gif

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th November 2018 - 05:45 PM