IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Closed TopicStart new topic
> Cumparaturile pentru copii au devenit un lux
Vizitator_constantin copaceanu.
mesaj Mar 8 2009, 03:18 AM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (jeez @ Mar 7 2009, 12:27 PM) *
in afara ca-i OT, altul care crede ca pescuieste online fraieri din ro.
WTF costele, canta la alta masa.

POTI SA TRADUCI? N -AM INTELES NIMIC.POTI SA EXPLICI FARA SA JIGNESTI CE INSEAMNA "ALTU CARE CREDE CA PESCUIESTE FRAIERI DIN ROMANIA?''
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Anca.
mesaj Mar 9 2009, 12:42 PM
Mesaj #32

Guests

Foarte bine ca s-a deschis laredoute.ro!!! Nu toata lumea are card, si nu toata lumea are oficiu postal vamal in orasul in care locuieste! NU SUSTIN PETITIA! rolleyes.gif mad.gif

+Quote Post
Vizitator_Anca.
mesaj Mar 9 2009, 01:13 PM
Mesaj #33

Guests

:PFoarte bine ca s-a deschis laredoute.ro!!! Nu toata lumea are card, si nu toata lumea are oficiu postal vamal in orasul in care locuieste! NU SUSTIN PETITIA!
Citeaza (maria @ Nov 5 2008, 09:07 AM) *
Obisnuiam sa cumpar de la laredoute.fr hainte pentru copii, asta pentru ca e destul de greu se mergi cu doi copii prescolari la cumparaturi, dar mai ales din cazua ofertelor. Produsele ok, din bumbac sau materiale bune pentru copii sunt la preturi normale. In magazine, aproximativ aceleasi produse sunt la preturi de te ingrozesti. Papucei pentru copii la peste 2 milioane de lei vechi, geci de iarna la fel.

Nu sunt genul care sa se arunce la cumparaturi de firma, dar calitatea produselor din romania la acelasi pret ca pe larediute.fr sunt sub orice critica, le pot lua copiilor geci de iarna in care transpira din cauza materialului sau haine foarte subtiri. Sa faci cumparaturi pentru copii a devenit stresant in romania din cazua preturilor exorbitante.

Acum am vazut ca a aparut laredoute.ro. Schema e aceeasi pe care am vazut-o la marile magazine care au reprezentanta in romania, preturi de 3 ori mai mari. Daca in franta se adresau clasei medii, in romania se adreseaza unui target de oameni care nu stiu ce sa mai faca cu banii. Magazinele online care vand produse pentru copii nu prea au hainute si cele care au arata groaznic sau sunt foarte scumpe. Nu dau linkuri sa nu se considere reclama negativa sau pozitiva. E ok sa le cumperi carucioare, jucarii, dar nu si hainute.

E o adevarat industrie cu produsele pentru copii. Jucariile de la fisher and price, de exemplu, la noi costa dublu fata de orice magazin online din alte state din ue. Nu e normal tinand cont de bugetul pe care il are o familie in romania. Sa cresti copii si sa le oferi minumul necesar in romania a devenit un lux.

nici nu stiu de unde sa mai cumpar fara sa ma simt tepuita mad.gif

+Quote Post
Vizitator_Anca.
mesaj Mar 9 2009, 01:26 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Doina C @ Nov 5 2008, 02:36 PM) *
azi e lansarea bisnitei care se numeste www.laredoute.ro

n-o sa mai putem comanda direct in Franta pt ca un smecher s-a gandit sa-si plateasca dreptul de a avea exclusivitate in RO.Adica marea masa de oameni care comandau pe www.laredoute.fr pt ca sunt preturi bune va trebui acum sa cumpere numai prin acest intermediar care vrea sa-si umple rapid conturile luand din Franta un produs cu 10 euro si revanzandu-l aici cu 20-30 de euro.Mai are si tupeul sa spere ca avea o baza de 15000 de clienti in RO si va vinde de 2 milioane de euro in primul an.

Sa fim seriosi,el n-are decat sa incerce,dar nu cred ca va gasi atatia prosti.

Pacat ca s-a intamplat asa.Eu comand pe LR.fr de aproape 2 ani si pt ca s-a bagat pe fir acest intermediar lacom trebuie sa renunt.

//// angry.gif Eu ma bucur f.f. mult ca s-a deschis laredoute.ro care uite ca in doar cateva luni au peste 2500 de comenzi !!! aici in RO!!! Nu toata lumea sta in Bucuresti sau in resedinte de judet, deci nu toti avem oficii postale vamale in apropiere!!! Fraieri sunteti voi care nu cumparati, pentru ca preturile oricum sunt mai mici decat la QUELLE sau malluri, iar produsele au o calitate exceptionala!!! Asa ca daca nu va convine, duceti-va si cumparati de la mall, ca tot sunteti voi destepti si smecheri , si lasati-ne pe noi prostii sa comandam de la laredoute.ro mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif

+Quote Post
corect
mesaj Mar 9 2009, 02:31 PM
Mesaj #35

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Anca @ Mar 9 2009, 01:26 PM) *
Proasta esti tu!!! angry.gif Eu ma bucur f.f. mult ca s-a deschis laredoute.ro care uite ca in doar cateva luni au peste 2500 de comenzi !!! aici in RO!!! Nu toata lumea sta in Bucuresti sau in resedinte de judet, deci nu toti avem oficii postale vamale in apropiere!!! Fraieri sunteti voi care nu cumparati, pentru ca preturile oricum sunt mai mici decat la QUELLE sau malluri, iar produsele au o calitate exceptionala!!! Asa ca daca nu va convine, duceti-va si cumparati de la mall, ca tot sunteti voi destepti si smecheri , si lasati-ne pe noi prostii sa comandam de la laredoute.ro mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif

Daca se putea comanda si de pe .fr si de pe .ro nu cred ca deranja pe cineva. O intrebare: tinand cont de faptul ca pentru aceleasi produse pe .ro preturile sunt mult mai mari oare ce inseamna?

+Quote Post
Vizitator_jeez.
mesaj Mar 9 2009, 02:48 PM
Mesaj #36

Guests

Citeaza (constantin copaceanu @ Mar 8 2009, 03:18 AM) *
POTI SA TRADUCI? N -AM INTELES NIMIC.POTI SA EXPLICI FARA SA JIGNESTI CE INSEAMNA "ALTU CARE CREDE CA PESCUIESTE FRAIERI DIN ROMANIA?''

well, excuse me mr.c - lasand la o parte ca-ti faci reclama pe forum (aviz moderatorilor, daca sunt in zona),
hai sa vedem ce oferta vasta de haine copii 0-5 ani ai pe site: http://okaziionline.com/articolecopii.html
.. nimic, 0, nada. in afara de un mail si un mobil. adica eu imi aleg magazinul/produsul din magazinul x si costel mi-l aduce la un "pret corect". WTF, asta-i comert online ori samsareala pe fatza!?!

Citeaza (Anca @ Mar 9 2009, 01:26 PM) *
Proasta esti tu!!! angry.gif Eu ma bucur f.f. mult ca s-a deschis laredoute.ro care uite ca in doar cateva luni au peste 2500 de comenzi !!! aici in RO!!! Nu toata lumea sta in Bucuresti sau in resedinte de judet, deci nu toti avem oficii postale vamale in apropiere!!! Fraieri sunteti voi care nu cumparati, pentru ca preturile oricum sunt mai mici decat la QUELLE sau malluri, iar produsele au o calitate exceptionala!!! Asa ca daca nu va convine, duceti-va si cumparati de la mall, ca tot sunteti voi destepti si smecheri , si lasati-ne pe noi prostii sa comandam de la laredoute.ro mad.gif

Anca, bucuria ta ca poti cumpara la triplu pe laredoute.ro fata de pretul din .fr ma amuza, cel mult. si mai ales semnele de exclamare pe care le folosesti din plin.
era vb de comparatia intre .fr si .ro: prost nu e ala care cere, ci cel care plateste pretul cerut. sau mai cu amanunte: cum era inainte de aparitia intermediarului ro si cum e acum, ca sa intelegi ce ne deranjeaza. aici nu e limitator de cursa, e doar un forum unde se schimba pareri.
in rest, eu iti doresc "shopping placut" cum zice costel de mai sus wink.gif

+Quote Post
Vizitator_jeez.
mesaj Mar 10 2009, 10:04 AM
Mesaj #37

Guests

ca sa adaug, la concret:

acelasi produs pe laredoute.fr costa 7.25e:
http://www.laredoute.fr/vente-t-shirt-bebe...mp;numberpage=1

iar pe ro costa 61ron (cam 14e):
http://www.laredoute.ro/Copii/Haine_pentru...couri-3391.html

..adica dublu.

+Quote Post
Vizitator_alberta.
mesaj Mar 24 2009, 03:43 AM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (jeez @ Mar 9 2009, 02:48 PM) *
well, excuse me mr.c - lasand la o parte ca-ti faci reclama pe forum (aviz moderatorilor, daca sunt in zona),
hai sa vedem ce oferta vasta de haine copii 0-5 ani ai pe site: http://okaziionline.com/articolecopii.html
.. nimic, 0, nada. in afara de un mail si un mobil. adica eu imi aleg magazinul/produsul din magazinul x si costel mi-l aduce la un "pret corect". WTF, asta-i comert online ori samsareala pe fatza!?!

Anca, bucuria ta ca poti cumpara la triplu pe laredoute.ro fata de pretul din .fr ma amuza, cel mult. si mai ales semnele de exclamare pe care le folosesti din plin.
era vb de comparatia intre .fr si .ro: prost nu e ala care cere, ci cel care plateste pretul cerut. sau mai cu amanunte: cum era inainte de aparitia intermediarului ro si cum e acum, ca sa intelegi ce ne deranjeaza. aici nu e limitator de cursa, e doar un forum unde se schimba pareri.
in rest, eu iti doresc "shopping placut" cum zice costel de mai sus ;)

JEZZ-am fost pe www.okaziionline.com si am vazut ca au un adaos de 10% ceea ce mie nu mi se pare mult.Doar nu vrei sa faca serviciile pe gratis.Poate tu nu ai bani sa cumperi nimic si esti invidios pe toate site-urile.Apropo,daca te uiti prin magazinele americane(care se afla pe www.okaziionline.com)gasesti ce nu visezi,iar preturile .........sa nu vorbim,nu se compara nici cu Romania si nici cu cele din Europa.
Asta e parerea mea,lasind invidia.....

+Quote Post
Vizitator_Lili.
mesaj Jun 17 2009, 11:12 AM
Mesaj #39

Guests

De ce toata lumea vrea sa ia haine de afara. Sunt constienta ca sunt mai bune, dar mai aveti o alternativa si aici. Sa apelati la croitori. Va puteti inspira de la cei de afara, cumparati materiale si le spuneti ce vreti. Si daca nimeriti pe cineva care sa nu va ia prea mult va iesi o treaba foarte buna. Sa nu mai zic ca puteti avea hainute unicat.

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Jun 17 2009, 02:44 PM
Mesaj #40

Guests

Spiritul civic la romani (care nu exista). NU s-a gasit nimeni sa plateasca un traducator sa scrie o scrisoare dreguta intr-o franceza simpatica in care sa povesteasca tarasenia la Protectia Consumatorului din Franta. Cred ca nu costa mult. Am impresia, la atat ca ma pricep in domeniul protectiei consumatorului, ca frantujii ar incasa-o urat de la Protectia lor a consumatorului daca ar afla ca refuza clienti pe motiv ca au deschis un alt site cu la alte preturi pentru Romania.

+Quote Post
Vizitator_corect.
mesaj Jun 17 2009, 03:11 PM
Mesaj #41

Guests

Citeaza (Lili @ Jun 17 2009, 11:12 AM) *
De ce toata lumea vrea sa ia haine de afara. Sunt constienta ca sunt mai bune, dar mai aveti o alternativa si aici. Sa apelati la croitori. Va puteti inspira de la cei de afara, cumparati materiale si le spuneti ce vreti. Si daca nimeriti pe cineva care sa nu va ia prea mult va iesi o treaba foarte buna. Sa nu mai zic ca puteti avea hainute unicat.

Nu sunt numai mai bune calitativ dar si mai ieftine. Si nimanui nu ii convine sa cumpere ceva de calitate nu tocmai buna la un pret ridicat cand in alta parte gaseste lucruri mai bune calitativ si la preturi mai mici.
Ca sa apelezi la croitori trebuie sa gasesti un croitor bun, ceea ce e cam dificil.
Daca stii vreunul poti sa ne recomanzi si noua...

+Quote Post
Vizitator_Corina S.
mesaj Jun 18 2009, 10:48 AM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (fefe @ Jun 17 2009, 02:44 PM) *
Spiritul civic la romani (care nu exista). NU s-a gasit nimeni sa plateasca un traducator sa scrie o scrisoare dreguta intr-o franceza simpatica in care sa povesteasca tarasenia la Protectia Consumatorului din Franta. Cred ca nu costa mult. Am impresia, la atat ca ma pricep in domeniul protectiei consumatorului, ca frantujii ar incasa-o urat de la Protectia lor a consumatorului daca ar afla ca refuza clienti pe motiv ca au deschis un alt site cu la alte preturi pentru Romania.

scrisoarea de care vorbesti a fost scrisa si trimisa peste tot unde s-a putut,inclusiv la Protectia Consumatorului din Franta .Am primit raspunsuri oficiale de la directorul general si directorul de vanzari on-line al LR.fr.Din pacate n-am avut succes.Se pare ca ce face LR e perfect legal si nimeni nu-i poate obliga sa livreze in RO.
Franciza din RO e deschisa tot de ei,dar intermediarul roman e nesatul si isi pune adaos comercial ne-sim-tit.

asa ca cine doreste n-are decat sa comande intr-o veselie de pe LR.ro,la preturile alea pentru fraieri.

ei las' ca nu e nimeni chiar atat de fraier smile.gif
ne-am prins ca userul Anca lucreaza pt LR.ro si incearca o abureala
zadarnic insa!
falimentu' e aproape!!!
si il meritati din plin....

+Quote Post
Vizitator_Ghita.
mesaj Jun 18 2009, 11:36 AM
Mesaj #43

Guests

fara a face reclama, in calitate de tatic va recomand C&A , hainutele pentru copii sunt din materiale f. bune, iar preturile in marea lor majoritate sunt bune.

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Jun 18 2009, 12:02 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (Corina S @ Jun 18 2009, 10:48 AM) *
scrisoarea de care vorbesti a fost scrisa si trimisa peste tot unde s-a putut,inclusiv la Protectia Consumatorului din Franta .Am primit raspunsuri oficiale de la directorul general si directorul de vanzari on-line al LR.fr.Din pacate n-am avut succes.Se pare ca ce face LR e perfect legal si nimeni nu-i poate obliga sa livreze in RO.
Franciza din RO e deschisa tot de ei,dar intermediarul roman e nesatul si isi pune adaos comercial ne-sim-tit.

asa ca cine doreste n-are decat sa comande intr-o veselie de pe LR.ro,la preturile alea pentru fraieri.

ei las' ca nu e nimeni chiar atat de fraier smile.gif
ne-am prins ca userul Anca lucreaza pt LR.ro si incearca o abureala
zadarnic insa!
falimentu' e aproape!!!
si il meritati din plin....

L'article L.122-1 du Code de la consommation

Section 1 - Refus et subordination de vente ou de prestation de services

Art. L.122-1 - Il est interdit de refuser à un consommateur la vente d'un produit ou la prestation d'un service, sauf motif légitime, et de subordonner la vente d'un produit à l'achat d'une quantité imposée ou à l'achat concomitant d'un autre produit ou d'un autre service ainsi que de subordonner la prestation d'un service à celle d'un autre service ou à l'achat d'un produit.

Totusi ar fi intresant raspunsul protectiei consumatorului din Franta.

+Quote Post
corect
mesaj Jun 18 2009, 12:57 PM
Mesaj #45

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (Ghita @ Jun 18 2009, 11:36 AM) *
fara a face reclama, in calitate de tatic va recomand C&A , hainutele pentru copii sunt din materiale f. bune, iar preturile in marea lor majoritate sunt bune.

Ai dreptate referitor la calitate insa preturile, desi mai bune decat in multe locuri, nu sunt cum erau candva pe la redoute.

+Quote Post
Vizitator_hauuuua.
mesaj Jul 24 2009, 01:01 PM
Mesaj #46

Guests

wow ! constat ca asta e un topic numai pentru jmecheri cu doi de ''jm'' ! voi aveti bani nu gluma daca cumparati hainute de bebelusi la preturile alea !

+Quote Post
Vizitator_Zamora.
mesaj Sep 10 2009, 08:24 PM
Mesaj #47

Guests

Asa este, din pacate ce face "investitorul" dinRomania e perfect legal. In spate exista un contract de exclusivitate si LR este liber sa-si aleaga partenerul, ceea ce a si facut. Eu cred insa ca astia din Franta nu stiu in ce hal este site-ul din Romania (marfa cu 80% mai putina, in situatia in care oricum marea majoritate a produselor lor se comanda tot in Franta, deci nu sunt pe stoc intotdeauna.) Tot primesc de la LR.ro mesaje cu reduceri mega extraordinare de 80% si cand intri se deschid 12 pagini din care doar 2 produse au 80%, restul au cate 50, 40, 30%. Oricum, e varza acest investitor ca nu a invatat sa faca la fel ca cei din Franta.
Imi aduc aminte ca a raspuns odata la un interviu in care spunea - la inceputul deschiderii in RO ca nu poate baga deja reduceri fiindca de-abia a deschis. Ne aflam la mai bine de un an de cand a deschis si preturile sunt tot exorbitante. Asa ca....
Am fost mare fan LR.fr, am cheltuit muuulti, muuulti bani pe hainute pt fi-mea, nu mai scumpe de 5 euro. Am 3 saci din perioada aia, hainute care din pacate in marea lor majoritate au ramas mici. Insa pe site-ul roman nici de-a naibii nu comand!! Mai bine ma duc in mall ca preturile sunt putin mai mici acolo si vad exact ce cumpar.

+Quote Post
Laura1
mesaj Nov 25 2011, 12:09 PM
Mesaj #48

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 25-November 11
Utilizatorul numarul: 30 243

Pentru cumparaturi online pentru copii, si nu numai, incercati si pe AS FACE RECLAMA DA' ZAU NU POT unde veti gasi preturi accesibile tuturor.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_cristina..
mesaj Dec 12 2011, 07:28 PM
Mesaj #49

Guests

Eu am cumparat multe produse de pe site-ul AS FACE RECLAMA DA' ZAU NU POT, au si articole pentru copii mai mari. Am primit discount pentru 10 persoane de 5 %. Daca gasiti ceva care sa va placa si vreti sa comandati, trimiteti mail cu comanda, sau sunati si spuneti k sunteti din partea Cristinei Stanciu. Va garantez calitatea produselor si livrarea la data stabilita, sunt foarte seriosi.

+Quote Post
Vizitator_elenaru.
mesaj Dec 1 2013, 09:57 AM
Mesaj #50

Guests

Daca nu vrei sa iti epuizezi toata energia pe care o ai , iti recomand sa iti faci cumparaturile online.Eu, spre exemplu ,de cand am devenit mamica imi fac cumparaturile online, pentru ca nu dispun de prea mult timp liber pentru a merge prin magazine.Recent i-am cumparat fetitei mele un set http://www.piticot-magazin.ro/produs/126/S...ar-fete-SPL7nn/ de calitatea caruia sunt foarte incantata.Nu vreau sa fac publicitate, dar aceste produse cu siguranta va respecta bugetul familiei, garantandu-va calitatea si preturi accesibile fiecarei familii.

+Quote Post
childhood
mesaj Jul 25 2014, 09:01 AM
Mesaj #51

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 25-July 14
Utilizatorul numarul: 33 077

Buna ziua mamici!
Ma bucur ca ati deschis acest topic. Si eu sunt de acord ca greu mai gasesti articole pt copii care sa fie ok dpdv calitativ, dar si ca pret. Jucariile sunt principalul articol la care te poti insela, se dezmembreaza imediat, le pica piese usor, pe care le pot inghiti eventual...La jucarii sunt f prudenta. De obicei cumpar din magazine mari jucarii, nu de pe la buticuri de la colt de strada, tocmai in ideea pe care am scris-o mai sus.
La capitolul haine copii, iau din Auchan, mi se par ok calitativ si preturi ok, iar recent am comandat dintr-un magazin online asFACEreclamaDARnuPOT.ro si am fost multumita de rochitele comandate, 100% bumbac, imprimeuri super si preturi rezonabile.

Aceasta postare a fost editata de hotnewsadmin: Jul 25 2014, 06:11 PM

+Quote Post
Vizitator_splashop.
mesaj May 10 2015, 10:48 AM
Mesaj #52

Guests

Buna,
Aruncati o privire si pe www.splashop.ro sau Facebook https://www.facebook.com/pages/Splashop/447764035376598

Hainutele din magazinul nostru sunt de foarte buna calitate, rezistente in timp, gandite si fabricate astfel incat sa satisfaca orice gen de nevoi, deosebit de atractive si ingenios alcatuite pentru a fi in pas cu tendintele modei sau chiar mai mult de atat.
Aceste hainute confera multa incredere copiilor ce le poarta, sunt extrem de confortabile si imbina intr-o maniera foarte reusita clasicul cu modernul.
Veti gasi pe Splashop produse apartinand unor marci atent alese, in special din Danemarca si Olanda. Ne-am dorit sa alegem produsele atent, bucata cu bucata, ca pentru propriul copil.

Spor!

+Quote Post
Vizitator_cris.
mesaj May 25 2015, 06:49 PM
Mesaj #53

Guests

Important e ca fiecare sa cantareasca daca are nevoie ce cumpara si intotdeauna sa vada daca bugetul ii permite. Daca e atent la aceste lucruri nu e vad o problema in a face cumparaturi. O buna solutie e sa cumperi online, unde de multe ori pretul e mult mai mic decat la magazinele clasice.
NU FAC RECLAMA STUPIDA.

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd September 2018 - 10:22 PM