IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ne vaccinam copii sau nu?
Vizitator_Dedalus.
mesaj Nov 28 2008, 04:18 PM
Mesaj #61

Guests

@ ana
Mie mi se pare mai mult decat clar: vaccinul il face numai cine vrea. Cine vrea, se informeaza singur, asa cum poate. Normal si precaut este ca daca nu ai suficiente si credibile inforamtii despre asa ceva, pur si simplu sa nu faci vaccinul.

Este foarte clar ca numai pentru vaccinurile DINCOLO DE DUBIU eficiente (adicatelea cele care salveaza peste - sa spunem 90% din persoane, fara a dauna la peste - sa spunem mai mult de 0,0001% dintre cele tratate) sunt obligatorii.

Repet, nu cred ca este posibil pentru o persaoana chiar cu o cultura genrerala foarte buna , dar de nespecialitate, sa inteleaga beneficii vs. riscuri in cazul unui vaccin, si cu atat mai mult in cazul unui vaccin despre care inforamtiile vine practic dintr-o singura sursa (ca si medicii nostri care comenteaza, sa fim seriosi, nu au facut ei studii, nici nu au stat cateva saptamani in biblioteca si pe net pe site-urile medicale sa-si faca o parere...).

Am vazut in cazul raportului Tismaneanu cam care este amploare superficialitatii expertizei romanesti. Toiata lumea vorbeste cum se vorbea inainte la Partid: mult, intens si fara sens.

Asa ca, dupa mine e mai mult decat clar: nu esti informat, nu decizi vaccinarea. Dar nici sa respingi vaccinarea atunci cand ai convingerea ferma si stiintifica de utilitatea pentru tine a vaccinului respectiv.

Ca parere de bun-simt, "cancerul" de fapt nici nu exista. Exista tot felul de tumori, dintre care unele de origine virala, probabil. Cam atat se stie.

Este adevarat ca nici despre variola nu se stia foarte mult cand vaccinul a fost descoperit. Dar acolo vorbeam despre o boala extrem de raspindita, cu prognostic grav si care, pana la urma, merita riscul.

Acum nu e cazul...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Mariana.
mesaj Dec 15 2008, 02:39 PM
Mesaj #62

Guests

Mie mi se pare ca beneficiile vaccinului sunt mult mai mari decat riscurile. Din moment ce cancerul de col are statistici asa de alarmante, consider ca e de datoria mea ca parinte sa imi protejez copilul. Se pare ca si medicii considera tot asa, din moment ce acest vaccin este deja inclus in schema de vaccinare in 108 tari, printre care si Germaina, Suedia, Anglia sau Spania.

+Quote Post
Vizitator_clau.
mesaj Dec 15 2008, 04:20 PM
Mesaj #63

Guests

se incearca reducerea nr populatiei romaniei poate ca fetele acestea mici care accepta vaccinul nu o sa mai faca copii niciodata ,nu acceptati chipurile, deja se incearca sa se vanda ceasuri cu chip in loc de bilet in bucuresti la metrou,probabil o sa apara in toate mijloacele de transport,asa sa se obisnuiasca oamenii caci dupa aceea va fi obligatoriu si ni se vor implanta chipuri in corp ,urmariti urmatorul film on line la adresa http://laurentiudumitru.ro/blog/2008/07/17/ingerul-digital/ este inceputul sfarsitului ,mai intai minciuna cu teroristii din 9 11, acum cu criza financiara, urmariti filmul si deschideti ochii nu fiti orbi , caci altfel vom deveni sclavi dati mesajul mai departe nu stati cu mainile in san

+Quote Post
Vizitator_anamaria.
mesaj Feb 20 2009, 07:00 AM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (Ma scuzati... @ Nov 26 2008, 08:23 AM) *
Cum am zis, un punct de plecare. Apropos, wiki e un proiect colaborativ, articolele nu sunt scrise de cineva.

Vezi tu, aici cred ca gresesti. Stiinta ACCEPTA chestii pe care nu le poate explica - si imediat incearca sa le explice.

Au incercat sa puna la punct o teorie a informatiei, cum ii spui tu. Nu exista o astfel de teorie coerenta. Nu numai pentru ca "nu se poate masura" ci si pentru ca nu are efecte masurabile.

S-a incercat punerea in evidenta a efectelor - cu aceleasi rezultate. Efecte exista - comparabile cu efectul placebo.

Vrei sa te distrezi? du-te la un curs de homeopatie. Eu am avut curiozitatea asta.

Nu te repezi sa generalizezi smile.gif Efectele de care vorbesti tu sunt efectele unui control superior al creierului asupra corpului - ca si efectul placebo.

Doi la mana, este injositor pentru tai-chi si qi-gong, traditii orientale cu vechime, sa le alaturi unei sarlatanii inventate prin secolul 18 parca de un medic care-a observat ca chirurgia timpului mai mult face pagube decat vindeca.

Amuzant, fenomenul e istoric cunoscut si la nasterile in familiile de bogati, unde mortile la nastere erau mult mai frecvente decat in cazul saracilor... din cauza doctorilor.

Nu sunt de specialitate, imi pare rau wink.gif Totusi, din cate mai tin minte, vaccinul nu se adreseaza unei tulpini, ci unei familii de tulpini. Presupun ca intrebarea ta are un raspuns simplu - ai cautat?

In final, PERSONAL nu prea sunt pentru vaccinarea antigripala aiuristica si generala a populatiei. Cred ca se justifica la grupele cu imunitate scazuta - copii, batrani, bolnavi, etc.

+Quote Post
Vizitator_aaa.
mesaj Feb 20 2009, 10:09 AM
Mesaj #65

Guests

Citeaza (clau @ Dec 15 2008, 04:20 PM) *
se incearca reducerea nr populatiei romaniei poate ca fetele acestea mici care accepta vaccinul nu o sa mai faca copii niciodata ,nu acceptati chipurile, deja se incearca sa se vanda ceasuri cu chip in loc de bilet in bucuresti la metrou,probabil o sa apara in toate mijloacele de transport,asa sa se obisnuiasca oamenii caci dupa aceea va fi obligatoriu si ni se vor implanta chipuri in corp ,urmariti urmatorul film on line la adresa http://laurentiudumitru.ro/blog/2008/07/17/ingerul-digital/ este inceputul sfarsitului ,mai intai minciuna cu teroristii din 9 11, acum cu criza financiara, urmariti filmul si deschideti ochii nu fiti orbi , caci altfel vom deveni sclavi dati mesajul mai departe nu stati cu mainile in san

eu cred ca voi nu aveti activitate!!! sincer!!ma amuza teribil......dar o carte scrisa de un clasic de ce nu cititi?? o vizita la muzeu, un film, o plimbare in parc, la munte......draga clau, ai o viatza!! atat!!! dc ma apuc de pe acum sa iau pe umeri viatza intregii planete, nu ajung sa-mi vad nepotii!!
lasati-le naibii de cipuri si alte tampenii.....in loc sa reactionam la marlaniile zilnice, bine ca ma agit pentru nu stiu ce cipuri!....
nu sunt de specialitate....dar cred ca fiecare are puterea sa decida.vreti sa faceti vaccinul, bine....nu vreti , iarasi bine.....dar sa-mi spui dupa nu stiu cate luni dupa ce ai facut vaccinul, ca regreti, e o tampenie! atunci nu s-a gandit ce implica.?...stiu ca era la ''moda'' sa-ti fie recomandat de ginecolog.
e f usor de zis....hai sa va dau un exemplu...medicii stomatologi sunt predispusi la infectarea cu virusul hepatic. e, marea majoritate isi fac vaccinul periodic. va intrebati dc cumva il fac doar pentru binele lor? nu, si al nostru, al pacientilor....si dau si bani pentru el....asa ca, repet....incetati cu teoriile acestea. nu e nimic demonstrat.

+Quote Post
Vizitator_satya.
mesaj Oct 10 2009, 02:50 PM
Mesaj #66

Guests

apropo de invitatia cuiva de aici de a mai citi cate ceva, va recomand urmatoarele lecturi care au legatura cu topicul:

http://www.librarie.net/carti/95758/Vaccinarea-
Eroarea-Medicala-a-Secolului-Louis-de-Brouwer

pt cei care au rabdare si cunosc engleza:

http://www.drcarley.com/Horrors
_of_Vaccination_Exposed.pdf

concluziile va apartin.. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_satya.
mesaj Nov 22 2009, 09:19 PM
Mesaj #67

Guests

multi dintre cei ce au postat aici, se dovedesc tributari indelungatei indoctrinarii "stiintifice", care tocmai ce a cam fost prinsa cu mata-n sac, dupa dovezile ce au mai transpirat in ultimii ani. iata un articol elocvent in acest sens:

http://ecolife.ro/articole/sanatate
/impactul-vaccinarii-in-masa-
asupra-bolilor-infectioase.html

+Quote Post
Vizitator_satya.
mesaj Nov 22 2009, 09:26 PM
Mesaj #68

Guests

nici urmatorul articol nu este de natura sa ne incurajeze catre vreo vaccinare, nici macar pt dusmani, daramite pt noi insine si cei dragi:

http://ecolife.ro/articole/sanatate/
adevaruri-vaccinuri-vaccinare.html

+Quote Post
Vizitator_satya.
mesaj Dec 23 2009, 07:50 PM
Mesaj #69

Guests

Pt cei pe care si dupa atatea informatii, tot ii mai incearca dilema daca sa-si vaccineze copiii au ba, le recomand sa citeasca un articol recent pe aceasta tema:

http://nuvaccinurilor.blogspot.
com/2009/11/toate-epidemiile
-secolului-20-au-fost.html

+Quote Post
Vizitator_satya.
mesaj Jan 4 2010, 10:50 AM
Mesaj #70

Guests

Se poate fara vaccinuri, ba chiar mai bine!
Lucru pe care il stie bine medicina oficiala dar si big farma; de aceea multi oameni nu au avut acces la aceasta informatie, ba chiar au fost instruiti de mici sa respecte "cultul" vaccinarilor si a fost si bine conditionat accesul socio-profesional de efectuarea unui numar crescand de vaccinuri...
Iata dragilor un articol din care veti afla cum tratau fara vaccinuri mediciii cu 60 de ani in urma:
cu DIETA SI VITAMINE, chiar si poliomielita!

SURSA: http://www.familiaortodoxa.ro/

"Glicemia normala si infectiile
sau despre pasul pe care trebuie să-l facem catre o imunitate normală
Partea 1

Din păcate, după cum spunea Richard J. Roberts ştiinţa medicală a zilelor noastre este puternic influenţată de interesele marilor companii fermaceutice. Întratât încât studii esenţiale pentru sănătatea omenirii sunt trecute sub tăcere, iar altele făcute la comandă sunt super-mediatizate. Având în vedere acestea, începând cu acest număr vom scoate la iveală câteva dintre marile descoperiri ale ştiinţei medicale a modernităţii, pe care bine ar fi dacă fiecare dintre noi le-ar lua mai în serios.

Vom începe cu abordarea metodelor de vindecare care s-au experimentat în cazul uneia dintre cele mai grave boli infecţioase – poliomelita – pentru relevanţa acestor studii în vindecarea în general a bolilor infecţioase, că tot ni se impune să trăim sub presiunea mediatică a psihozei gripei porcine.

Este greu sau imposibil de găsit în manualele facultăţilor de medicină o altă metodă de prevenire şi tratament a popoliomelitei şi a altor boli similare în afara vaccinului. Si totusi realitatea se pare ca arată altfel. Au existat tratamente eficiente, au fost aplicate pe oameni, s-au obţinut rezultate, dar tratamentele respective nu s-au facut cu substante sau formule patentabile, deci nu aduceau bani unei anumite industrii. Ca urmare, au fost trecute sub tăcere.

In 2004, dr. Juan Manuel Martinez Mendez a publicat un foarte interesant articol in Townsend Letter for Doctors and Patients. Asa cum precizeaza autorul, articolul este „un mic tribut pentru mari oameni de stiinta aproape necunoscuti de scolile medicale de astazi. Ei merita recunoastere pentru modul in care au inteles cauzele reale ale bolilor acute si cronice si pentru abordarea corecta pe care au avut-o in prevenirea si tratarea respectivelor boli.”

Intrebarea pe care si-a pus-o autorul este daca

„poliomielita si bolile similare pot fi prevenite, tratate sau vindecate fara vaccinare. Mai multe studii de caz arata ca au fost folosite cu succes metode alternative de tratament si prevenire in timpul epidemiilor din anii ’50. In acea perioada metodele alternative de prevenire si tratament a poliomielitei au fost neglijate in favoarea vaccinarii in masa. In aceasta discutam despre 3 abordari: a) administrarea orala sau intramusculara / intravenoasa a vitaminei C, cool.gif administrarea orala a unei solutii de clorura de magneziu si c) aplicarea unei diete ce limiteaza aportul de zahar.”
Rolul nutritiei in dobandirea si mentinerea sistemului imunitar a fost ignorat sau insuficient inteles dar mai ales insuficient si incorect comunicat. De exemplu nu s-a scris despre rolul glicemiei in imunitate si nici despre rolul vitaminei C in doze considerate mari desi cercetarile pe animale arata ca aceste doze sunt necesare si au efecte deosebit de bune asupra organismului.

Regulile sunt simple si se pot observa la animale:

Glicemia normala constanta este unul dintre cei mai importanti factori pentru imunitatea si eficienta functionarii organismului
Vitamina C in doze mari are efecte deosebite, actioneaza ca un antiviral.
Societatea Internationala de Medicina Ortomoleculara mentioneaza in articolul „Vitamina C ca antiviral: Totul este doza” :

„Corpurile noastre nu pot produce vitamina C, desi majoritatea animalelor poseda inca mecanismele prin care corpurile lor produc cantitatile necesare de vitamina C. Dar de cat de multa vitamina C avem nevoie? Argumentele pot fi gasite daca ne uitam la cat de multa vitamina C produc animalele in corpurile lor. Raspunsul este: multa vitamina C. Majoritatea animalelor produc o cantitate ce corespunde la un adult uman cu 5.000 – 10.000 de mg de vitamina C pe zi. Este putin probabil ca animalele sa fi evoluat si sa fi ajuns sa produca atat de multa vitamina C daca nu ar fi avut nevoie de ea si daca nu ar fi folosit-o. Chiar si in celulele din multe tesuturi umane concentratia de vitamina C este si de 25 de ori mai mare decat concentratia din sange.
Nevoia de vitamina C a fiecarei persoane difera datorita diferentelor genetice si biochimiei individuale. Mai mult, corpurile noastre trec prin nivele diferite de stres si consumam alimente diferite. De aceeea, nivelul de vitamina C pentru un adult ce doreste sa-si mentina sanatatea variaza intre 2000 si 20.000 de mg pe zi. Linus Pauling lua personal 18000 de mg de vitamina C pe zi ( 18 grame). A fost ridiculizat de nenumarate ori pentru asta, dar este interesant de observat ca Dr. Pauling avea 2 premii Nobel in plus fata de criticii sai. A murit la varsta de 93 de ani. Dr. Abram Hoffer, coleg cu Dr. Pauling lua si el megadoze de vitamina C si a recomandat cu succes dozele mari de vitamina C catre mii de pacienti in cei 55 de ani de practica medicala. Dr. Hoffer a murit la varsta de 91 de ani.”
Dar sa ne intoarcem la articolul dr. Juan Manuel Martinez Mendez:

„Intai a fost contributia de exceptie a Dr. Benjamin Sandler, un nutritionist care a observat ca iepurii nu se imbolnavesc de poliomielita: „Autoritatile au observat ca in mod normal iepurii sunt rezistenti la virusii de poliomielita. Dr. Sandler a mai observat ca studiile arata ca nivelul glicemiei iepurilor nu scade niciodata sub 100 mg”. Dar declansarea unei hipoglicemii in conditii de laborator era posibila si ceea ce au observat dupa instalarea hipoglicemiei fost ca „animalele prezentau simptome de infectie in aproximativ 10 ore de la inocularea intracerebrala a virusului”.(2) De asemenea, in circumstante normale, corpul unui iepure produce zilnic vitamina C intr-o cantitate ce corespunde, la un adult de 70 de kg, unor valori cuprinse intre 1.547 si 15.820 mg (1,547 gr si 15,820 gr. ) . In conditii de stress sau infectie, cantitatea de vitamina C sintetizata se cvadrupleaza usor.(3)
Dr. Benjamin Sandler a descoperit ca daca vrei sa previi poliomielita, turbarea, tuberculoza, pneumoniile, infectiile recurente etc este necesar sa eviti atat hipoglicemia cat si hiperglicemia.
Zaharul din sange si oxigenul sunt cele doua ingrediente ale „combustibilului” ce „arde” constant in fiecare tesut al corpului. Pentru ca organismul sa functioneze cu eficienta maxima ( incluzand si „mintea”) cantitatea de glucoza din sange trebuie sa fie echilibrata de cantitatea de oxigen din sange. Daca nivelul de glucoza in sange variaza constant, atunci se instaleaza hipoxemia (oxigenarea insuficienta). Hipoglicemia cauzeaza hipoxemie in tesuturi si aceasta la randul ei poate conduce la o multime de probleme. Din cate stiu, Dr. Sandler a condus o campanie unica in vara lui 1948. Timp de 4 luni si jumatate, cetatenii din Nord Carolina au urmatul sfaturile dos\ctorului si o dieta specifica.
„Astfel am ajuns la o formula simpla de a preveni poliomielita: eliminarea din dieta a zaharului si a alimentelor ce contin zahar, reducerea consumului de alimente ce contin amidon” (2)
Dr. Sandler a scris: „ Pot sa afirm fara rezerve ca o astfel de dieta, strict controlata, poate genera, in 24 de ore, un grad de rezistenta a corpului uman suficient de ridicat pentru a combate boala” (2) Aproape 5000 de cazuri de polio au fost prevenite.
„In timpul verii din 1949, cetatenii din Nord Carolina au redus consumul de zahar cu 90% si numarul cazurilor de poliomielita a scazut îu acest stat cu acelasi procent.”(10)
Nu a existat o campanie propriu zisa in 1949 ( au fost raportate 229 de cazuri de polio) dar numarul de cazuri a fost cu mult mai mic decat in 1948 ( 2498 cazuri raportate) si asta s-a datorat faptului ca „parintii din Asheville si-au amintit de sugestiile legate de dieta si le-au urmat si in 1949” (2)
Dupa incheierea acestei campanii generate de unul singur, Dr. Sandler a decis, in 1951, sa publice rezultatele uluitoare ale muncii sale.
Dupa ce intreaga drama a epidemiilor a fost observata, Dr. Sandler a prezentat concluziile sale realistice si pragmatice: „Metoda pe care eu o ofer ca protectie impotriva poliomielitei se bazeaza pe conceptul ca mentinerea unui nivel normal de zahar in sange previne invadarea tesuturilor organismului de catre virusul de polio si astfel se previne infectia.” Si mai departe „ Dupa o cercetare intensa, timp de 12 ani, a relatiei dintre dieta si susceptibilitatea la infectii, nu numai cazul poliomielitei ci si in infectiile respiratorii comune si tuberculoza, m-am convins ca prin nutritie adecvata organismul uman se poate proteja singur impotriva infectiilor.”Si doctorul a mai adaugat: „Cunoasterea este putere”. Si toate astea au fost scrise in 1951! (2)
Vindecarea Poliomielitei in 48 de ore
Cea de-a doua abordare a fost cea a doctorului A. Neveu care administra persoanelor care tocmai contractasera poliomielita o solutie simpla dar extrem de eficienta: clorura de magneziu 20 gr dizolvata intr-un litru de apa (solutia putand fi folosita si in cazul nou nascutilor precum si in cazul persoanelor in varsta). Acesti oameni au fost vindecati in 48 de ore. (4). Pareau a fi sub o „protectie sigura” si se pare ca numai persoanele care nu au urmat recomandarile s-au imbolnavit.
Un pionier al medicinei ortomoleculare
Dr. Fred R. Klenner, a avut o alta abordare. In timpul epidemiei de poliomielita din 1948 din Carolina de Nord, Dr. Fred R. Klenner administrat la 60 de pacienti afectati de poliomielita doze masive de vitamina C la fiecare 2 sau 4 ore, fie oral die intramuscular sau intravenos. Rezultatul a fost recuperarea pacientilor in 3-5 zile.(5)
Studiu de caz: Poliomielita

“Desi am reusit sa vindecam multe cazuri de poliomielita folosind doze masive de acid ascorbic, un anume caz demonstreaza valoarea vitaminei C. Doi frati erau bolnavi de poliomielita. Acestor 2 frati li s-a adminsitrat intravenos 10 si 12 grame de vitamina C, in functie de greutate; administrarea s-a facut cu o siringa de 50 cc, de 4 ori la fiecare 8 ore si apoi de alte 4 ori la fiecare 12 ore. Li s-a mai administrat 1 gram de vitamina C pe cale orala, la fiecare 2 ore. S-au recuperat complet si ambii au devenit vedete atletice in liceu si colegiu. Un al treilea copil, un vecin, aflat in grija altui medic, nu a primit vitamina C. Si acest copil a supravietuit. Tanara femeie inca este nevoita sa poarte bretelele ajutatoare pentru brate.(6)
Dr. Fred R. Klenner a scris despre actiunea cheie extraordinara a vitaminei C: „Am reusit sa adunam suficiente dovezi clinice care dovedesc fara echivoc ca vitamina C este ceea ce avem nevoie in tratarea bolilor generate de tot felul de virusi. Mai mult, vitamina C este un adjuvant major in tratarea altor boli infectioase” (7) [..]
Realemente exasperat de parerile colegilor, dr. Klenner concluziona in lucrarea sa din 1959 publicata in Jurnalul Tri-State Medical: „Cand boala este in forma sa acuta, administrarea de acid ascorbic in cantitatile adecvate, atat oral cat si injectabil, va aduce recuperarea rapida a pacientului. Credem ca administrarea de vitamina C trebuie facuta injectabil in cantitati ce corespund de la 250 mg pana la 400 mg per kg corp la fiecare 4 pana la 6 ore, timp de 48 de ore, apoi la 8 pana la 12 ore. Doza administrata oral este o doza ce poate fi tolerata. Pentru cei care spun ca poliomielita este o boala ce nu se poate trata, eu le spun ca ei mint. Poliomielita in forma acuta poate fi vindecata in 96 de ore sau mai putin. Rog ca autoritatile sa incerce aceasta metoda” (The Origin of the 42-Year Stonewall of Vitamin C. Robert Landwehr 1. 1250 Grizzly Peak, Berkeley, CA 94708. From Journal of Orthomolecular Medicine, Volume 6, Number 2, 1991, pp. 99-103)
Rolul neasteptat al painii negre
Mai tarziu, R. Klenner a mai adus un argument legat de motivul aparitiei paraliziei la unele cazuri de poliomielita:
„..revazand cercetarile lui McCormick in cazul celor 50 de cazuri de poliomielita din interiorul si din afara orasului Toronto, Canada din timpul epidemiei din 1949 ..[am observat] ca familiile care mancau paine neagra si s-au imbolnavit de polio nu au dezvoltat paralizii; pe cand in familiile in care se consuma paine alba multi dintre copiii care au avut polio au dezvoltat si paralizii. Punctul aici este ca painea neagra contine de 28 de ori mai multa vitamina B1 decat painea alba. In mod evident, paraliziile ce complica poliomielitele acute par sa se datoreze lipsei de vitamina B1.” (Massive Doses of Vitamin C and the Virus Diseases: Klenner, Southern Medicine & Surgery, April 1951www.seasenet.com )
Din informatiile si cazurile prezentate mai sus, pasii pentru a vindeca poliomielita trebuie facuti intr-o secventa precisa si sincronizata:
trebuie administrat nutrientul adecvat in doza corecta si la intervale ce depind de reactiile fiecarui individ; se are în vedere vitamina C, magneziul;
se previne aparitiei hipo sau hiperglicemiei;
se urmăreşte redobândirea mobilităţii pacientului, el însuşi mobilizându-se sau , fiind ajutat de cei care-l îngrijesc de ceilalti ce-l ingrijesc;
se administrează vitamina B1 sau tiamina pentru terminatiile nervoase suferinde, urmărindu-se în genere rezolvarea avitaminozei.
Ne oprim aici in redarea textului din articolul scris de dr. Juan Manuel Martinez Mendez. In partea a doua vom trece in revista si restul informatiilor din articol dar si multe alte informatii despre rolul vitaminelor asa cum sunt ele considerate de medicina ortomoleculara."

Iaca dragilor, ca adevarul, oricat ar fi de confiscat si dosit prin sertare, mai devreme sau mai tarziu, iese la lumina! Morala: atentie la dieta! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_satya.
mesaj Feb 7 2010, 04:43 PM
Mesaj #71

Guests

"Actul vaccinării trebuie înţeles, în ultimă instanţă, ca un act de introducere de material genetic străin direct în fluxul sanguin. Campaniile de vaccinare în masa au avut un impact covârşitor asupra populaţei, în sensul că au condus, pe termen lung, la mutaţii genetice imprevizibile şi la alterarea în sens negativ a codului genetic uman. Legătura dintre mutaţiile genetice şi oncogeneza la om a fost demonstrată ştiinţific, iar creşterea incidenţei şi mortalităţii prin cancer este o realitate a zilelor noastre.

Pe de alta parte, aparitia virusurilor atipice, nemaiintalnite pana acum, legate de contaminarea vaccinurilor, arata ca, in momentul in care orice material biologic este introdus direct in curentul sanguin, posibilitatile de contaminare sunt practic nelimitate si imposibil de controlat la nivelul stiintei actuale.” (Vaccinul pentru gripa porcină: periculos si ineficient! – Federaţia Organizaţiilor Ortodoxe Pro-vita din România)

Stiati ca, desi vaccinurile au fost introduse in Europa cu aproape 10 ani mai tarziu decat in SUA, bolile pentru care se administrau vaccinurile, doar in SUA, au scazut IN ACELASI TIMP si cu ACEEASI RATA si in Europa unde nu se administrau vaccinuri inca?"

Iaca ce recunoaste chiar si OMS (era si cazul!):

„Cel mai bun vaccin impotriva bolilor infectioase comune este o dieta adecvata.” (Organizatia Mondiala a Sanatatii)

http://nuvaccinurilor.blogspot.com/2010/0
2/vaccinurile-sunt-ineficiente-si-foarte.html

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Feb 8 2010, 01:55 PM
Mesaj #72

Guests

Apreciez ca unii forumisti ii dau contre dure "cazului real", dar totusi, am convingerea ca dincolo de "suculenta" exprimare, poate exista si o farama de dialog civilizat. Nu am pretentia si de la "cazul real"..

Caruia ii dedic urmatorul articol, poate s-o mai tempera nitel si ne mai scuteste de asa niste dragalase "clasificari". Articolul este mai vechi ce-i drept, dar timpul a dovedit ca asa este, oricat se cramponeaza prosteste sau interesat, dl "caz real" sa ne culpabilizeze pt alegerea noastra...
In plus, este vorba nu despre habarnisti paranoici si panicarzi ca dansul, ci de specialisti in domeniu, chiar de la noi, nu mai amintim cati sunt si in alte tari...

"Lucrare prezentata la Prima Conferinta Nationala a Asociatiei Medicilor de Familie Bucuresti, 25 martie 2005

Aceasta lucrare evalueaza impactul pe care programele de vaccinare in masa l-au avut asupra bolilor infectioase in general, asa cum reiese el din studiul literaturii medicale.

1. Evolutia naturala a bolilor infectioase inainte de introducerea programelor de vaccinare in masa
Programelor de vaccinare in masa li se atribuie meritul de a fi eradicat boli infectioase temute din trecut. O privire mai atenta asupra statisticilor oficiale arata insa ca toate bolile copilariei pentru care au existat programe de vaccinare in masa erau in declin continuu cu mult timp inainte de introducerea vaccinarilor obligatorii. Aceleasi statistici arata ca si alte boli infectioase, pentru care nu au existat vaccinuri, au urmat aceeasi evolutie descendenta incepand din a doua jumatate a secolului al XIX-lea.

Un exemplu concludent este tuberculoza, pentru care, in SUA, nu a existat niciodata un vaccin; mortalitatea prin tuberculoza a prezentat o scadere cu 96% intre anii 1900-1960 in SUA. In Europa, vaccinul BCG a fost introdus in jurul anului 1953. In Anglia a existat o scadere globala de 93% a mortalitatii prin tuberculoza intre anii1855 si 1953, inainte de introducerea vaccinului. Graficele (14-tabVI,VII) arata ca evolutia descendenta a morbiditatii si mortalitatii prin tuberculoza a fost aproape identica in SUA si Europa, atat inainte, cat si dupa anul 1953. Aceeasi evolutie descendenta a morbiditatii si mortalitatii se constata si pentru alte boli infectioase.

Tusea convulsiva: in Anglia si Wales statisticile arata o scadere cu 98,5% a mortalitatii la copiii sub 15 ani intre anii 1868-1953 (14-tab.II), inainte de introducerea vaccinarii in masa. Pentru scarlatina (boala pentru care nu a existat si nu exista vaccin) se constata o scadere de 96% a mortalitatii la copii sub 15 ani in perioada 1865-1935 (14-tab X). Rujeola: scadere de 100% a mortalitatii la copii sub 15 ani in Anglia si Wales (14-tab III) intre 1850 si 1965, inainte de introducerea vaccinului anti-rujeola.

Scaderea mortalitatii prin boli infectioase la copii se incadreaza, de altfel, in fenomenul mai larg al scaderii mortalitatii infantile in general. In Australia, intre anii 1881-1935, inainte de introducerea oricarui vaccin, se constata o scadere cu doua treimi a mortalitatii infantile generale (14-tab.V).

Toate aceste date suscita intrebarea: ce anume a determinat scaderea incidentei si mortalitatii prin boli infectioase in general, incepand din doua jumatate a secolului al XIX-lea? Principalul motiv este imbunatatirea generala a conditiilor de trai, de igiena si de nutritie a populatiei; introducerea sistemelor de canalizare pentru apele uzate, protejarea surselor de apa potabila in Europa si SUA au avut o influenta semnificativa in acest sens (8). Imbogatirea generala a cunostintelor de igiena si alimentatie corecta a populatiei a contribuit, de asemenea, la scaderea incidentei si gravitatii bolilor infectioase. Un alt motiv este castigarea imunitatii naturale specifice de catre populatia generala dupa trecerea agentului cauzal al bolii prin numeroase generatii succesive. Astfel, desi au ramas inalt contagioase, numeroase boli infectioase au incetat de a mai fi o amenintare vitala (8). Mai tarziu, introducerea tratamentelor cu antibiotice si cunostintele privind reechilibrarea hidro-electrolitica, esentiala pentru supravietuirea copiilor mici, au contribuit suplimentar la scaderea mortalitatii prin boli infectioase.

2. Epidemiile in populatii vaccinate
Literatura medicala abunda in raportari de epidemii survenite in populatii cu rata inalta de vaccinare. Rujeola (pojarul) este una din bolile care apar cel mai des in interiorul populatiilor vaccinate. Spre exemplu, in 1988, 69% din copiii de varsta scolara care au contractat rujeola in SUA erau vaccinati conform schemei (12). In 1995, 56% din scolarii care au contractat rujeola in SUA erau vaccinati adecvat (12).

Nici in Romania lucrurile nu stau altfel : in American Journal of Epidemiology este raportata o epidemie de rujeola survenita in Romania, cu 32915 cazuri si 21 decese intre anii 1996-1998, “in ciuda ratei inalte de acoperire vaccinala”, dupa cum afirma insisi autorii (11).

Intre anii 1990-1998, o epidemie de difterie cu mai mult de 110.000 cazuri si 2900 decese a izbucnit in cateva dintre republicile fostei Uniuni Sovietice(19,20). Un studiu care analizeaza status-ul vaccinal al copiilor de 6-8 ani care au contractat difterie in aceasta perioada arata ca toti copii, in afara de unul singur, aveau 3 doze de vaccin in antecedente; 33% dintre copii primisera ultimul rapel cu mai putin de 2 ani in urma (20).

3. Schimbarea distributiei pe grupe de varsta a bolilor infectioase in urma vaccinarii in masa
Inainte de introducerea vaccinarii in masa impotriva rujeolei, incidenta maxima a bolii apartinea grupei de varsta 5-9 ani. In aceasta grupa de varsta boala imbraca de obicei forme usoare la copiii cu imunitate normala, cu status nutritional si igienic rezonabile. Spre deosebire de boala naturala care confera imunitate pe viata, vaccinul ofera protectie doar cativa ani, astfel ca unul din efectele cele mai vizibile ale vaccinarii in masa importiva rujeolei a fost schimbarea distributiei pe grupe de varsta a bolii, cu scaderea incidentei in grupa 5-9 ani, si cresterea incidentei bolii in randul sugarilor, adolescentilor si adultilor, grupe de varsta la care riscul si severitatea complicatiilor sunt mult mai mari. Cresterea incidentei rujeolei in randul sugarilor se datoreaza cresterii numarului de mame care, fiind vaccinate in copilarie, nu au imunitate naturala contra rujeolei pe care sa o transmita transplacentar nou-nascutului (12- pg.29).

O evolutie asemanatoare a avut-o si parotidita urliana (oreionul); dupa introducerea vaccinarii in masa, incidenta maxima a bolii s-a deplasat de la copii prescolari catre adolescenti si adulti.

Se stie ca orhita posturliana (inflamatia testiculului) ca si celelalte complicatii ale bolii sunt mai probabile si mai grave la aceste grupe de varsta (12-p.32).

Vaccinarea in copilarie impotriva rubeolei impiedica, intr-adevar, boala la copil. Lipsa contractarii bolii naturale in copilarie face ca femeile sa riste contractarea bolii la varsta procrearii.

Survenita in copilarie, rubeola este o boala usoara, de multe ori fiind confundata cu o raceala banala, pe cand contractata in timpul primelor trei luni de sarcina implica un risc teratogen confirmat pentru embrion.

4. Transformarea microorganismelor prin mutatii genetice ca efect al vaccinarii in masa
a) Poliomielita
Existenta cazurilor de poliomielita indusa post-vaccinal este o realitate acceptata de toate forurile mondiale ale sanatatii si de catre lumea stiintifica medicala. Entitatea clinica a primit numele de “vaccine-associated paralytic poliomyelitis” (VAPP), in traducere “poliomielita paralitica asociata cu vaccinul”. In 1976, dr.Jonas Salk, creatorul vaccinului cu virus polio inactivat (care se administreaza injectabil), a depus marturie ca vaccinul polio oral (folosit in SUA din 1960 pana in 2000) a fost principala, daca nu singura cauza a tuturor cazurilor de poliomielita in SUA dupa 1961 (12). Strebel et al. confirma ca poliomielita cauzata de virusul polio original este inexistenta in SUA din 1980 si ca vaccinul polio oral este responsabil de toate cazurile sporadice aparute de atunci (17).

Raportari de mici epidemii sau cazuri sporadice de poliomielita in randul populatiei vaccinate apar periodic in literatura medicala (16). Studiul acestor epidemii a aratat ca agentii cauzali sunt de fapt variante modificate genetic ale virusurilor vaccinale, asa-numitele “vaccine-derived polio viruses”(VDPD), in traducere “virusuri poliomielitice derivate din vaccin”. Acestea au rezultat prin mutatia genetica a virusurilor polio vaccinale (6, 7), care, trecand prin generatii successive de recipienti, au suferit procese complexe de adaptare. A rezultat o noua familie de virusuri de tip polio, necunoscute pana in prezent. Acestea sunt capabile, ca si virusurile polio originale, sa induca boala paralitica; subiecti sanatosi vaccinati au fost identificati ca purtatori si eliminatori de virus in fecale, iar virusurile respective au fost izolate in apele din sisteme de canalizare (3).

In anul 2002 OMS a anuntat eradicarea virusului original al poliomielitei in mai multe regiuni ale lumii (4, 5, 21). OMS cunoaste faptul ca vaccinul polio oral (folosit in prezent in cea mai mare parte a lumii) este cauza cazurilor restante de poliomielita paralitica; de aceea, OMS si-a fixat ca obiectiv sa raspunda la doua intrebari (15) :

* trebuie incetata folosirea vaccinul polio oral ?
* in cazul in care vaccinul polio oral va fi oprit, mai este necesara folosirea vaccinului polio injectabil ?

Existenta virusurilor polio transformate genetic care circula liber in populatie si care, conform temerilor OMS, ar putea cauza epidemii de poliomielita paralitica in cazul opririi complete a vaccinarii anti-polio constituie insa o dilema. In viziunea OMS, acest fapt reprezinta un impediment pentru oprirea totala a vaccinarii anti-polio si un argument pentru introducerea vaccinului polio injectabil timp de cativa ani dupa oprirea vaccinului polio oral. In acest fel, presupune OMS, va inceta circulatia in polulatie a virusurilor polio modificate genetic.

Acest rationament are insa numeroase puncte slabe. OMS se afla in dilema urmatoare : stie ca trebuie sa opreasca vaccinul polio oral, dar crede ca daca l-ar opri, VDPD ar cauza epidemii in populatia nevaccinata. Vaccinul polio oral folosit in prezent a dus, intr-adevar, la aparitia si circulatia in populatie a virusurilor modificate genetic (VDPV), un efect pe termen lung neprevazut de nimeni acum 50 de ani, cand s-a inceput vaccinarea anti-polio. Anticorpii postvaccinali nu confera insa imunitate impotriva acestor VDPV. Dovada sunt micile epidemii aparute in populatii vaccinate; testele de laborator au confirmat ca aceste epidemii nu au fost cauzate de virusul polio salbatic, ci de VDPV. In aceasta situatie, de ce OMS porneste de la premiza ca oprirea vaccinului polio oral ar duce la epidemii mai multe decat exista deja ?

Pe de alta parte, nimeni nu stie cu certitudine ca folosirea pe scara larga a vaccinului polio injectabil nu va avea aceleasi rezultate pe terment lung, sau poate alte rezultate si mai grave. Se stie ca vaccinul polio injectabil, ca si cel oral se cultiva pe acelasi rinichi de maimuta si ca in anii 1960 a fost gasit infectat cu virusul SV40 ca si vaccinul polio oral. De ce se considera ca antidotul VDPV ar fi folosirea vaccinului polio injectabil ?

cool.gif Tusea convulsiva
Numeroase articole medicale arata ca incidenta tusei convulsive este in crestere in tari ca SUA, Canada, Australia, Olanda, in ciuda acoperirii vaccinale inalte (1, 2, 9, 10). In epidemia de tuse convulsiva din Olanda din 1996, incidenta bolii a fost de 5 ori mai mare decat in toate epidemiile precedente (9). Una din cauzele reemergentei tusei convulsive in interiorul populatiilor vaccinate este aparitia tulpinilor derivate prin mutatii genetice din tulpinile vaccinale de B.pertussis. Mooi et al. (13) realizeaza un studiu al tulpinilor de B. pertussis care circula in prezent in Olanda. Secventializarea ADN-ului bacterian arata ca 90% din tulpinile circulante actuale sunt diferite antigenic de cele vaccinale si acest lucru se explica prin mecanismul selectiei imunologice; microorganismul a suferit mutatii genetice ca raspuns la vaccinarea in masa, modificandu-si structura antigenica in scopul supravietuirii (13, 18).

Concluzii
Toate bolile infectioase pentru care se vaccineaza in prezent erau in declin constant din a doua jumatate a secolului XIX, cu mult timp inainte de introducerea programelor de vaccinare in masa. Acelasi lucru este valabil si pentru alte boli infectioase, nevizate de vaccinuri (scarlatina, febra tifoida), care au urmat aceeasi evolutie descendenta. Imbunatatirea conditiilor generale de viata ale populatiei a permis organismului uman sa dezvolte o imunitate generala, nespecifica, mai buna si prin aceasta a reusit sa contracareze agresiunile exterioare si sa mentina echilibrul specific sanatatii.

Eficienta vaccinarii in prevenirea bolilor infectioase este mai mica decat se presupune in general, fapt demonstrat de numeroasele epidemii in populatii corect vaccinate. Vaccinarea a modificat distributia pe grupe de varsta a bolilor infectioase ca rujeola, rubeola, parotidita urliana, crescand incidenta bolii exact la grupele de varsta la care complicatiile sunt mai frecvente si mai grave.

Vaccinul polio oral poate determina boala pe care se presupune ca o previne; virusurile polio derivate din vaccin, rezultate prin mutatii genetice, circula liber in populatie si determina periodic mici epidemii de poliomielita paralitica postvaccinala. Acest lucru a devenit atat de evident, incat OMS cauta strategii de oprire a vaccinului polio oral. B.pertussis a suferit procese de mutatie genetica cu aparitia tulpinilor rezistente la anticorpii post-vaccinali, fapt demonstrat de reemergenta tusei convulsive in tari cu acoperire vaccinala inalta.

Unitatea fundamentala a lumii vii se manifesta, printre altele, in inteligenta supravietuirii cu care sunt inzestrate toate speciile. Studiile au confirmat aceasta, aratand ca unul din efectele majore ale vaccinarii in masa a fost modificarea genetica a microorganismelor vizate, in sensul emergentei formelor rezistente la imunitatea conferita de vaccin. Noile tulpini, dotate cu virulenta cel putin egala cu a celor initiale, circula liber in populatie. Din acest punct de vedere, putem considera ca vaccinarea a inlocuit o anumita populatie de microorganisme cu alta, o anumita forma de boala cu alta.

Poate ca o incercare de convietuire in echilibru a omului cu microorganismele ar fi mai realista. Acest lucru ar implica acordarea unei atentii cel putin la fel de mari intaririi imunitatii generale, nespecifice, prin care organismul sa poata contracara orice eventuala agresiune externa."

http://ecolife.ro/articole/sanatate/impactul-vac
cinarii-in-masa-asupra-bolilor-infectioase.html

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Feb 9 2010, 09:10 AM
Mesaj #73

Guests

In primul rand, felicitari admin-ului pt initiativa si promptitudinea cu care "a facut curatenie" pe forum! smile.gif

Apropo de virusi mai recenti, pentru a caror eradicare de asemenea nu sunt necesare vaccinuri, ci cu totul alte solutii, iata ce declara Universitatea Cambridge:

"Universitatea Cambridge ne arata legatura

Studiul efectuat de respectata Universitate Cambrige stabileste o legatura clara intre conditiile impuse de FMI si cresterea spectaculoasa a TBC-ului, o boala legata de conditii de saracie severa si lipsa infrastructurii in sistemul de sanatate publica , fiind comuna in zone ca Africa sau partea saraca a Asiei.

De fiecare data FMI-ul acorda imprumuturi de urgenta , apoi cere un program de "ajustare structurala". In fiecare caz "medicamentul" este acelasi: guvernul tinta trebuie sa impuna reducerea severa a cheltuielilor, inclusiv in sistemul de sanate publica, in sistemul de pensii etc., motivul ar fi "controlul inflatiei".... Studiul efectuat de David Stuckler, si publicat in revista PLoS Medicine, a avut in vedere 21 de tari din Centrul si Estul Europei care au avut de a face cu FMI-ul dupa 1989.Rezultatul a fost cat se poate de relevant: Tarile care au fost monitorizate aveau o rata de deces cauzata de TBC de 6 la 100.000 de bolnavi, iar dupa ce aceste tari s-au imprumutat de la FMI rata s-a dublat ajungand la 12 decese din 100.000 de cazuri. Asta in timp ce in tarile care s-au putut descurca si fara imprumut rata a scazut dramatic."

Si cand te gandesti ca suntem pe primul loc in Europa cu 7000 de noi cazuri TBC anual, la populatie vaccinata (!), nu poti sa nu dai dreptate nici Universitatii Cambridge, nici sa nu te intrebi ce rost mai are vaccinarea, daca virusul este de fapt... FMI-ul si nu bacilul Koch!

+Quote Post
Vizitator_caz real.
mesaj Feb 9 2010, 05:26 PM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (zodiac @ Feb 9 2010, 09:10 AM) *
In primul rand, felicitari admin-ului pt initiativa si promptitudinea cu care "a facut curatenie" pe forum! smile.gif

Apropo de virusi mai recenti, pentru a caror eradicare de asemenea nu sunt necesare vaccinuri, ci cu totul alte solutii, iata ce declara Universitatea Cambridge:

"Universitatea Cambridge ne arata legatura

Studiul efectuat de respectata Universitate Cambrige stabileste o legatura clara intre conditiile impuse de FMI si cresterea spectaculoasa a TBC-ului, o boala legata de conditii de saracie severa si lipsa infrastructurii in sistemul de sanatate publica , fiind comuna in zone ca Africa sau partea saraca a Asiei.

De fiecare data FMI-ul acorda imprumuturi de urgenta , apoi cere un program de "ajustare structurala". In fiecare caz "medicamentul" este acelasi: guvernul tinta trebuie sa impuna reducerea severa a cheltuielilor, inclusiv in sistemul de sanate publica, in sistemul de pensii etc., motivul ar fi "controlul inflatiei".... Studiul efectuat de David Stuckler, si publicat in revista PLoS Medicine, a avut in vedere 21 de tari din Centrul si Estul Europei care au avut de a face cu FMI-ul dupa 1989.Rezultatul a fost cat se poate de relevant: Tarile care au fost monitorizate aveau o rata de deces cauzata de TBC de 6 la 100.000 de bolnavi, iar dupa ce aceste tari s-au imprumutat de la FMI rata s-a dublat ajungand la 12 decese din 100.000 de cazuri. Asta in timp ce in tarile care s-au putut descurca si fara imprumut rata a scazut dramatic."

Si cand te gandesti ca suntem pe primul loc in Europa cu 7000 de noi cazuri TBC anual, la populatie vaccinata (!), nu poti sa nu dai dreptate nici Universitatii Cambridge, nici sa nu te intrebi ce rost mai are vaccinarea, daca virusul este de fapt... FMI-ul si nu bacilul Koch!

Si eu va felicit ca ati ramas aberantii intre voi cu adminu' in frunte...TANACU=hotnews poate functiona linistit, astalavista

+Quote Post
Vizitator_streinul cercelifer.
mesaj Feb 9 2010, 07:13 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (caz real @ Feb 9 2010, 05:26 PM) *
Si eu va felicit ca ati ramas aberantii intre voi cu adminu' in frunte...TANACU=hotnews poate functiona linistit, astalavista

astalavista dot us smile.gif . site de crack-uri smile.gif
altfel, arati foarte bine cand nu esti isterica.
si da, fanatismul dauneaza grav sanatatii! fanatismul de orice natura, inclusiv fanatismul ala care te impinge in malaxor in numele stiintei (de fapt, al foamei in gat a "laboratoarelor" farmaceutice).
sa nu crezi ca sunt antiprogresist; incerc doar sa gandesc cu capul meu, si sa iau eu deciziile care ma privesc, nicidecum sa las pe altii sa decida. acum zii tu, poti avea incredere intr-un vaccin minune? insuficient testat?
nu uita ca noi am "servit" vaccinul anti-sida (ehei, prin anii '95 era un medic congolez care tinea musai sa omologheze asa ceva prin Romania, si sa trateze "gratuit" copii bolnavi de sida din valea jiului ....); deci, suntem "vaccinati" impotriva escrocheriilor ieftine. (sa vezi acum asaltul escrocheriilor scumpe! biggrin.gif )

cazule real, please don't go!
i beg you to stay ....
smile.gif

+Quote Post
Vizitator_caz real.
mesaj Feb 9 2010, 09:28 PM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (zodiac @ Feb 9 2010, 09:10 AM) *

Cercelus, obsedat mic, mintea ta progresista care sa presupunem ca a trecut prin scoala primara(cu mari eforturi...), ce intelege din cele de mai sus? Probabil nimic ca si celebra scriitoare in "copy-paste" care ne informeaza cu zel.
Atunci iti explic eu: evident ca in tarile astea a fost si continua o criza profunda, ca nu sunt bani, ca totul s-a degradat cu sau fara banii FMI, ceea ce vedem pana in ziua de azi...si atunci? Toate bolile au o incidenta mai mare: TBC, ciroza, hepatita, SIDA, sifilis etc etc etc Concluzia d-soarei Tanacu? FMI e de vina si e un virus!
Nu-ti vine sa injuri putin viata in general?

+Quote Post
Vizitator_streinu cercelifer.
mesaj Feb 10 2010, 08:04 PM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (caz real @ Feb 9 2010, 09:28 PM) *
Cercelus, obsedat mic, mintea ta progresista care sa presupunem ca a trecut prin scoala primara(cu mari eforturi...), ce intelege din cele de mai sus? Probabil nimic ca si celebra scriitoare in "copy-paste" care ne informeaza cu zel.
Atunci iti explic eu: evident ca in tarile astea a fost si continua o criza profunda, ca nu sunt bani, ca totul s-a degradat cu sau fara banii FMI, ceea ce vedem pana in ziua de azi...si atunci? Toate bolile au o incidenta mai mare: TBC, ciroza, hepatita, SIDA, sifilis etc etc etc Concluzia d-soarei Tanacu? FMI e de vina si e un virus!
Nu-ti vine sa injuri putin viata in general?

Bravo, scrii remarcabil pentru cineva care a abandonat studiile in grupa mare de la gradinita! smile.gif
Ei da, viata poti s-o injuri; dar , daca ti se pare că viata face misto de tine, poti s-o iei si tu la misto, mai bine faci haz de necaz, râzi în loc să plângi! smile.gif
Oare de ce diverse "exemplare" umane sunt mai vulnerabile la atacurile bolilor (mai noi sau mai vechi)? Nu cumva si din cauza abuzului de medicamente? Nu cumva si din "cauza" virusilor care reusesc sa schimbe generatiile lor mult, mult mai dinamic decat o facem noi? Intreb si eu, nu dau cu parul.

Stress-ul ne doboara mai mult decat orice virus de pana acum. Iar stress-ul il producem singuri, noi_unii_oameni pentru noi_ceilalti_oameni.
O fi viata grea, dar e a naibii de frumoasa! wink.gif

+Quote Post
Vizitator_caz real.
mesaj Feb 11 2010, 09:39 AM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (streinu cercelifer @ Feb 10 2010, 08:04 PM) *
Bravo, scrii remarcabil pentru cineva care a abandonat studiile in grupa mare de la gradinita! smile.gif
Ei da, viata poti s-o injuri; dar , daca ti se pare că viata face misto de tine, poti s-o iei si tu la misto, mai bine faci haz de necaz, râzi în loc să plângi! smile.gif
Oare de ce diverse "exemplare" umane sunt mai vulnerabile la atacurile bolilor (mai noi sau mai vechi)? Nu cumva si din cauza abuzului de medicamente? Nu cumva si din "cauza" virusilor care reusesc sa schimbe generatiile lor mult, mult mai dinamic decat o facem noi? Intreb si eu, nu dau cu parul.

Stress-ul ne doboara mai mult decat orice virus de pana acum. Iar stress-ul il producem singuri, noi_unii_oameni pentru noi_ceilalti_oameni.
O fi viata grea, dar e a naibii de frumoasa! wink.gif

Uite, imi dau si eu doctoratul in "copy paste":

VARIOLA

"Inainte ca exploratorii europeni, cuceritorii si colonizatorii sa invadeze Lumea Noua, la inceputul anilor 1500, Americile gazduiau o populatie estimata la 100 de milioane de nativi indieni . In timpul secolelor ce au urmat, bolile epidemice au miscorat drastic numarul acestora, reducandu-l la un numar cuprins intre 5 si 10 milioane.
Atunci cand europenii au acostat, pe langa prapadul material pe care l-au savarsit, au adus cu ei un blestem mult mai mare: moartea invizibila. Populatiile bastinase au fost victime usoare in fara microbilor care au calatorit peste ape prin intermediul gazdelor umane europene, care isi dezvoltasera deja imunitatea in cazul unor paraziti. Bastinasii americani nu aveau insa asa ceva, fiind adaptati la propriile conditii de mediu. Printre cele mai groaznice maladii dezlantuite in Lumea Noua s-a numarat si variola.
Virusul VARIOLEI a inceput sa afecteze oamenii cu mii de ani in urma, iar cea mai comuna forma a acestuia se traducea in mortalitate in proportie de 30%. Simptomele variolei sunt febra ridicata, mancarimi si eruptii la nivelul corpului. Boala se raspandeste prin contactul direct cu persoana infectata sau pe calea aerului, in cazul unui spatiu inchis si ingust.
In ciuda descoperirii vaccinului, in 1796, epidemiile de variola au inceput sa ameninte populatia globului. In 1967, virusul a ucis doua milioane de oameni si a afectat mai multe milioane in intreaga lume. In acelasi an, Organizatia de Sanatate Mondiala a pornit o campanie de eradicare a virusului, prin vaccinarea maselor. In consecinta, 1977 a fost ultimul an in care au mai fost semnalizate cazuri de variola. Eliminat din lumea naturala, virusul exista, in prezent, numai in laborator."

GRIPA SPANIOLA

"Unii i-au zis gripa spaniola, in vreme ce altii au intiparit-o in memorie drept “Gripa din 1918″. Oricare i-ar fi denumirea, rezultatele pot fi traduse intr-un singur mod: 20 de milioane de victime in numai cateva luni. Timp de un an, gripa si-a urmat cursul, transformandu-se intr-o unealta mondiala a mortii. La nivel global, numarul victimelor s-a ridicat la o cifra astronomica: intre 50 si 100 de milioane de oameni. Din cauza numarului mare de persoane decedate si a ariei intinse afectate, multi considera gripa din 1918 ca fiind cea mai mare pandemie din istoria omenirii.

Chiar daca vorbim despre gripa, o afectiune tratabila in prezent, virusul care a provocat ravagiile in acel an era diferit.
Era vorba de virusul aviar H1N1.
Cercetatorii suspectau ca boala s-a transferat de la pasari la oameni in vestul mijlociu american. A fost denumita ulterior gripa spaniola dupa ce boala a facut in Spania nu mai putin de 8 milioane de victime. La nivel global, sistemul imunitar uman nu era pregatit pentru a face fata acestei amenintari. Miscarile masive de trupe de la sfarsitul primului razboi mondial au permis virusului sa se raspandesca pana la atingerea unor proportii pandemice.

Desi aceasta forma a bolii era cu mult mai periculoasa decat o gripa obisnuita, simptomele erau asemanatoare: febra, greata, dureri si diaree. Unii pacienti prezentau si pete negre pe obraji. Pe masura ce plamanii se umpleau cu lichid, victimele se confruntau cu riscul de a ramane fara oxigen. In decursul unui an, virusul a suferit o mutatie, transformandu-se intr-o forma mai putin periculoasa. Multi dintre oamenii de astazi au dezvoltat o anumita imunitate, o mostenire de la cei care au supravietuit virusului."

Cercelescu refulatule, ia zi, te vaccinezi? De febra galbena ai auzit? De tetanos? si mai sunt multe...

+Quote Post
Vizitator_streinu cercelifer.
mesaj Feb 11 2010, 03:22 PM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (caz real @ Feb 11 2010, 09:39 AM) *
Uite, imi dau si eu doctoratul in "copy paste":

marfa, istorie, romante.

Cercelescu refulatule, ia zi, te vaccinezi? De febra galbena ai auzit? De tetanos? si mai sunt multe...

macazule ireal, ma vaccineaza altii. autovaccin nu mai folosesc din copilarie smile.gif .
si ma vaccineaza cu ce le spune medicul de familie, care este (dupa parerea mea) un profesionist; recunosc ca sunt un norocos.
am auzit de gebra galbena, de tetanos, de beri-beri, de "bacteria ucigasa", de bacilul Koch, de igiena personala, de ratiune si spiritualitate, de aselenizare, de germenele Andromeda, etc. smile.gif
de refulatule nu am auzit.
de ce tre' sa fii tensionata? relaxeaza-te, nu mai ai 18 ani ca sa-ti inchipui ca poti schimba lumea.

+Quote Post
Vizitator_caz real.
mesaj Feb 12 2010, 09:21 AM
Mesaj #80

Guests

Citeaza (streinu cercelifer @ Feb 11 2010, 03:22 PM) *
macazule ireal, ma vaccineaza altii. autovaccin nu mai folosesc din copilarie smile.gif .
si ma vaccineaza cu ce le spune medicul de familie, care este (dupa parerea mea) un profesionist; recunosc ca sunt un norocos.
am auzit de gebra galbena, de tetanos, de beri-beri, de "bacteria ucigasa", de bacilul Koch, de igiena personala, de ratiune si spiritualitate, de aselenizare, de germenele Andromeda, etc. smile.gif
de refulatule nu am auzit.
de ce tre' sa fii tensionata? relaxeaza-te, nu mai ai 18 ani ca sa-ti inchipui ca poti schimba lumea.

Germenul Andromeda; refulare e atunci cand iese apa murdara din canal; nu pot schimba lumea dar pot sa rad de aberanti biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Feb 12 2010, 12:08 PM
Mesaj #81

Guests

Vad ca dl _caz real se incapataneaza sa dezinformeze, ce-i drept cu multa arta (la ce "scoala" o fi deprins-o?) insa fara eficienta; de credibilitate, nu mai spun... Cat despre logica, n-am cuvinte, "imbatabila", mon cher!
Dupa domnia ta, ar trebui arsi pe rug toti medicii de familie din Ro si nu numai, pe motiv de erezie mistica a-la Tanacu! Asta pt ca au indraznit inca de acu' 5 ani la Prima Conferinta Nationala a Asociatiei Medicilor de Familie Bucuresti, sa evalueze impactul pe care programele de vaccinare in masa l-au avut asupra bolilor infectioase in general, altfel decat va convine dv si dlui streinu de neam si tara...
Nici Universitatea Cambridge n-ar scapa de asa o soarta, ca tot am citat-o intr-un context indezirabil domniei sale (apropo: m-ati dezamagit! persoanele cu IQ rdicat si logica imbatabila sunt renumite pt subtilitatea perceperii si exprimarii limbajului metaforic, dv va lipseste pana si simtul umorului... grava boala, dom'le!) si nici atatia specialisti care indraznesc sa zica ceva rau despre vaccinuri si mai ales despre cele care au constituit (si din pacate, inca se mai urmareste asta!) adevarate "tunuri" din banii publici, prin care sa fie umflate conturile unora... Ba, dupa aceeasi logica imbatabila, chiar si "patroana" controversata, maria sa OMS-ul ar insemna ca are "scapari mistice", daca recunoaste (mare minune, dom'le, curat Tanacu!): ca pandemia a fost o pacaleala! Asta da responsabilitate "a la" OMS...
http://www.urbaniulian.ro/2010/02/
05/nesimtire-oms-admite-ca-pandemia
-gripei-porcine-a-fost-opacaleala/.

Din postarile domniei sale si a altora ca el reiese clar ca interventiile mele si nu numai, ating undeva un punct nevralgic rau. Urmaresc sa distraga atentia de la esenta mesajelor, improscand cu noroi.
Pt ca informam cat mai corect posibil si-i ajutam si pe altii sa stie/inteleaga cam cum stau lucrurile de fapt...
Ca FARA SA SCHIMBE MODUL IN CARE „FUNCTIONEAZA”, ca mod de viata si alimentatie, un om nu are sanse reale de VINDECARE.
Iar asta depinde de fiecare, nu de administrarea cate unui vaccin pt fiece virus/microb din lume!
Cat despre aiurelile cu pretinsele boli infricosatoare pe care le-ar fi eradicat vaccinurile, las-o mai moale, deja si asta e maculatura de ceva vreme si multi oameni stiu deja asta. Poate ar prinde bine si habotnicilor care persevereaza pe aici sa faca apologia vaccinurilor, sa citeasca urmatorul articol. Sa nu mai vina cu teorii expirate despre variola si alti bau-bau... Din cate stim, cea mai infricosatoare plaga - ciuma - a trecut bine mersi, fara vaccinuri.. Iar de recenta gripa aviara nu a murit nici un om, dar s-au cheltuit la noi atatia bani si au fost sacrificate atatea pasari sanatoase!
Indarjirea de a canta pe aceeasi struna ascunde cumva preocuparea lui cercel pt o noua campanie de vaccinare la ceva? A mai semnat vreun contract pt fituit banii publici destinati sanatatii si vreun comision gras, acolo?

"Vaccinarea – o uriasa escrocherie pe seama sanatatii publice

Teoria vaccinalista avansata de Pasteur, bazata exclusiv pe experientele predecesorilor sai, Jenner si Henri Toussaint, pe experientele trucate realizate de insusi Pasteur si pe date statistice falsificate, afirma ca vaccinarea este fundamentata pe principiul memoriei moleculare a organismului. Daca sistemul imunitar este luat pe nepregatite prima oara cand intalneste un antigen (substanta care determina organismul sa produca anticorpi), reactioneaza, producand celule care vor pastra o memorie imunitara a antigenului intreaga viata a individului. Cand acesta va intra in contact cu acelasi antigen, sistemul sau imunitar va reactiona energic. Concluzionand, vaccinurile care contin antigeni intr-o forma inofensiva permit organismului sa recunoasca agentul infectios si sa-l combata fara a risca imbolnavirea.

In realitate aceasta teorie nu are nici un fundament stiintific iar prin acceptarea acesteia de catre corpul medical si impunerea intregii populatii reprezinta un abuz de putere si o excrocherie uriasa pe seama sanatatii publice. Mai mult este o agresiune fara egal asupra liberului arbitru al fiecarui individ si al controlului asupra propriului corp.

Cel mai grav este insa crearea unei dogme la nivel planetar, dogma care afirma necesitatea vaccinarii impotriva diverselor boli.

Principiul vaccinarii nu s-a sprijinit si nu se sprijina pe nici o baza stiintifica sau medicala serioasa. Nu s-a demonstrat niciodata in practica faptul ca principiul teoretic al vaccinarii constituia fundamentul unui act terapeutic valabil din punct de vedere stiintific. Nu s-a demonstrat niciodata existenta unei memorii la nivelul celulei care sa creeze anticorpi atunci cand apare un factor de boala. S-a demonstrat exact contrariul: principiul vaccinarii constituie o eroare medicala generatoare de accidente foarte grave.

Vaccinul infecteaza in realitate sangele si polueaza intregul organism. Ori legile biologiei ordona integritatea absoluta a sangelui si a umorilor corpului, distantarea de orice virus, de orice toxina, de orice otrava. A vaccina inseamna a declara razboi legilor biologiei si igienei cu scuza ca acest atentat se bazeaza pe teama de a contacta un rau si mai grav. A vaccina constituie un act medical contra naturii.

Experientele de vaccinari intensive, repetate in anii care au urmat, nu au demonstrat niciodata temeinicia practicii vaccinarilor. S-au produs numeroase accidente si s-a stabilit clar ca vaccinarile antivariolice au facut victime atat printre cei vaccinati cat si printre cei nevaccinati.

In zilele de 8 si 9 septembrie 1911 a avut loc la Frankfurt Congresul Ligii Internationale Impotriva Vaccinului, infiintata cu un an inainte si reprezentata de A. Russel-Wallace si doctorul Carlo Ruala, profesor la universitatea din Perusa, Italia. Crearea acestei ligi, infiintata in Germania, in chiar tara prezentata pretutindeni ca fiind exemplul perfect pentru ceea ce se poate obtine prin vaccinari in masa contra variolei, ingaduie oricui sa presupuna ca asa-zisa disparitie a acestei maladii nu era decat o inselatorie si o iluzie colportata de catre vaccinatori.

Concluziile acestui congres au fost urmatoarele:

1. vaccinarea nu constituie un remediu preventiv impotriva variolei;

2. multiplele pericole ale acestei operatiuni sunt imposibil de negat si sunt confirmate de catre autoritati medicale;

3. teoria lui Jenner este lipsita de orice fundament stiintific;

4. vaccinarea obligatorie constituie o impietate nemaiintalnita asupra constiintei individului, in probleme sanitare;

5. credinta in valoarea vaccinarii, intretinuta de doctrinele medicale, impiedica adevaratul progres sanitar, care este singurul capabil sa inlature definitiv varsatul si alte boli infectioase. De aceea, congresul invita guvernele tuturor tarilor la abolirea oricarei forme de vaccinare obligatorie.

Aceste concluzii apareau la mai mult de 100 de ani dupa inventia lui Jenner, si dupa mai mult de 30 de ani de vaccinari intensive. Ele aratau tuturor ca previziunile primilor vaccinatori nu fusesera realizate, ca variola care, dupa ei, trebuia sa dispara rapid prin simplul fapt al recurgerii la practicile lor generalizate pretutindeni era inca prezenta si inca facea ravagii.

In calitate de chimist, Pasteur era considerat mediocru de catre colegii sai. Lucrarile sale in materie sunt inexistente si nu a avut niciodata nici o cunoastere a organismului uman iar principiul vaccinarilor, adica introducerea in organism de germeni atenuati ai bolilor constituie un nonsens, o aberatie. Savantii de renume contemporani cu Pasteur erau de parere ca acesta si discipolii sai semanau, de fapt, bolile pe care pretindeau ca vor sa le evite si ca erau incompetenti in materie de medicina.

Astazi este demonstrat ca metoda pasteuriana polueaza si slabeste organismul si ca mult prea adesea, sistemul imunitar al indivizilor vaccinati o ia razna si se deregleaza, deschizand astfel calea unor afectiuni noi si necunoscute.

Datorita procesului de recombinare genetica, transferul unui virus de la o specie la alta reprezinta un pericol pentru cel care-l primeste si in al doilea rand, ca doi virusi poseda capacitatea de a se recombina adica de a crea o tulpina noua nu numai patogena, dar si letala. Chiar atenuat, un virus isi poate regasi virulenta (astazi este dovedit ca vaccinul antipolio cultivat pe rinichi de maimuta prezinta virusul S.V. 40 iar vaccinarile intensive de acum 20 de ani au declansat epidemia de SIDA de astazi).

Incepand cu introducerea vaccinarii, medicina intra intr-o noua etapa, devenind preventiva. Ea putea de acum inainte sa se adreseze intregii populatii de pe planeta. Principiul vaccinalist constand in a vaccina cel mai mare numar de subiecti atunci cand o boala infectioasa afecteaza doar un numar nesemnificativ dintre ei este aberant. Fabricantii de vaccinuri au reusit sa impuna acest mod de a proceda politicienilor si corpului medical in scopul de a realiza un maxim de profit. Pentru fabricantii de vaccinuri, ceea ce este important nu e starea buna de sanatate a populatiilor si eradicarea bolilor, ci profitul.

Este clar astazi ca vaccinarea devine o actiune criminala, un act terorist relevand, la limita, genocidul.

Decembrie 15th, 2008 Dezvaluiri medicale"

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Feb 12 2010, 03:34 PM
Mesaj #82

Guests

Iata inca un articol care incrimineaza vaccinurile. In ultima vreme apar tot mai multe... Deh, nu poti pune adevarului calus; il poti murdari cu noroi, cum fac unii, dar el tot adevar ramane...

NaturalNews
Joi, 11 Februarie 2010

“Eficienta” vacinurilor ! Focarul de oreion se răspândeşte în rândul persoanelor care s-au vaccinat deja împotriva acestei boli

"Frecvent ii auzi pe cei care promoveaza vaccinul spunand că toate focarele recente de oreion şi rujeolă sunt cauzate de numarul prea mic de oameni care se vaccineaza. Toţi cei ne-vaccinati reprezinta un pericol pentru societate, spun ei, pentru că pot răspândi boala.

Realitatea spune o altă poveste, cu toate acestea: persoanele vaccinate sunt, de fapt, cauza acestor focare şi a răspândirii bolii!

Doar în această săptămână, un focar de oreion si-a facut aparitia, afectand mai mult de 1.000 de oameni din New Jersey şi New York si a dat un semnal de alarmă pentru autorităţile din domeniul bolilor infecţioase. Focarul în sine nu este neobişnuit, totuşi. Ce este neobişnuit este că autorităţile din domeniul sănătăţii au recunoscut că cele mai multe dintre persoanele infectate cu oreion au fost deja vaccinate împotriva acestei boli…

În Ocean County, New Jersey, purtatorul de cuvant Leslie Terjesen a spus CNN-ului că 77 % din cei care au facut oreion erau deja vaccinati împotriva oreionului.

77% din cei infectati fusesera vaccinati!

De obicei, aceste informaţii sunt cenzurate. Industria vaccinurilor doreşte ca publicul să creadă că vaccinurile sunt eficiente în prevenirea infecţiei. Astfel, mass-media de obicei se abţine de la raportarea procentului de persoane deja vaccinate împotriva bolilor infecţioase, care s-au imbolnavit totusi de acea boala dupa aceea.

Dar în acest caz, informatia privind rata de 77 % a scapat catre public. Şi acum, observatorii inteligenti cauta sa descopere adevărul din spatele acestor vaccinuri:

• vaccinurile pentru boli infectioase, pur şi simplu nu funcţionează. În cazul în care ar fi functionat, atunci de ce atatia copii care au fost deja vaccinati inca se imbolnavesc de oreion?
• Vaccinurile, de fapt, pot creşte riscul de boală. Observaţi că mult mai multi copii vaccinaţi au facut oreion decât cei nevaccinati?

• persoanele care administrează vaccinuri niciodată nu vă spun că vaccinurile lor nu funcţionează cu adevărat. Ei vă spun că veţi fi "protejati" cu vaccinul, implicând un nivel de aproape 100% de protecţie (care este ostentativ de fals).

• Chiar daca esti vaccinat împotriva unei boli, poti în continuare sa iei această boală! Deci, care este rostul vaccinului, pana la urma?

Minciunile de la CDC

CDC susţine ca vaccinul de orieon este eficient in proportie de 76 – 95%, dar ei nu oferă nici un fel de dovezi ştiinţifice pentru a susţine această afirmaţie. Până în prezent, nu au existat studii aleatorii, controlate, incrucisate cu doze placebo, despre efectul vaccinului de oreion la om. Aşa-numitele dovezi "ştiinţifice" justificative ale acestor vaccinuri sunt pur imaginare.

Inca am o recompensă 10.000 dolari pe care o ofer pentru oricine care poate sa-mi prezinte un singur studiu ştiinţific demonstrand siguranţa şi eficacitatea cu privire la orice vaccin H1N1 (http://www.naturalnews.com/027985_H ...). Până în prezent, nici o singură persoană nu m-a contactat sa revendice recompensa de 10.000 de dolari. As putea, probabil, ridica recompensa si la un milion de dolari, pentru că niciodată nu va trebui să o plătesc: Nu există dovezi ştiinţifice care sa demonstreze siguranţa şi eficacitatea acestor vaccinuri!

Creste vaccinarea riscul de infecţie?

CDC-ul, de asemenea, spune că 2009 a fost un an prost pentru focarele de oreion. Ei dau vina pe toti cei care refuză să fie vaccinati pentru aparitia acestor focare. Teoria lor, desigur, se bazează pe ideea imaginara ca vaccinurile opresc infecţiile de oreion. Dar, încă o dată, totul este imaginar! După cum am văzut în această săptămână în New Jersey, cele mai multe dintre persoanele care se infectează în cadrul acestor focare, sunt oameni care au fost vaccinati!

În cazul in care vaccinurile de oreion ar fi eficiente, atunci ar trebui să vedeţi răspândirea infecţiei de oreion numai printre cei care au refuzat vaccinurile, nu? Este logic.

De fapt, în cazul în care într-adevăr vaccinurile ar functiona, atunci de ce ar trebui să fie oamenii vaccinati deranjati de cei care nu primesc vaccinul? La urma urmei, în cazul în care vaccinurile lor ii protejeaza de boală, atunci oamenii nevaccinati nu reprezinta nici o ameninţare pentru ei, nu? Atunci, de ce sunt persoanele vaccinate atât de insistente ca toata lumea sa se vaccineze?

Adevărul şocant despre bolile infecţioase şi vaccinuri, cu toate acestea, este foarte diferit de ceea ce se spune de către societăţile de medicamente (şi de autorităţile din domeniul sănătăţii, care sprijina interesele acestora): Unele vaccinuri pot promova, de fapt, boli pe care se pretinde ca le previn!

Acesta poate fi motivul pentru care 77% din cei care au facut recent oreion în New Jersey au fost, de fapt, oameni care au fost vaccinati împotriva oreionului. Vaccinul poate, de fapt, sa slăbeasca sistemul imunitar împotriva infecţiilor viitoare, facandu-vă mai sensibili la focare viitoare.

Mai multe mii de americani care au murit de la gripa porcina H1N1 au fost oameni care s-au vaccinat anterior împotriva H1N1 (http://www.naturalnews.com/027956_H ...).

Marea farsă a vaccinurilor- expusa

Aruncati o privire la aproape fiecare focar de boli infecţioase din ultimii ani, şi veţi găsi acelaşi model. Veţi vedea, fie că cei mai mulţi dintre cei care au fost infectati fusesera deja anterior vaccinati, sau veţi vedea statistici complet dezgolite de toate rapoartele media.
Totul face parte din marea musamalizare privind vaccinurile. Vaccinurile pur şi simplu nu funcţionează, după cum se promitea! Vaccinurile nu oferă nivelul promis de protecţie împotriva bolilor infecţioase. De fapt, vaccinuri sunt mult mai puţin eficiente decât vitamina D în prevenirea infecţiilor!

În loc sa ne injectam copiii noştri cu peste 100 de vaccinuri diferite (fapt ce reprezinta acum o practică standard, de altfel), ceea ce ar trebui sa facem este sa contribuim la imbunatatirea funcţiei lor imunitare cu vitamina D, zinc şi stimularea sistemului imunitar cu nutrienţi din plante medicinale. Asta ar proteja de toate bolile infecţioase comune, în acelaşi timp, şi nu necesită ace sau utilizarea conservanţilor chimici periculosi, cum ar fi thimerosalul, care este legat de autism.

Sa nu credeti in atacurile recente la adresa Dr. Wakefield. Acestea au facut parte din campania organizata pentru a-l discredita pe dr. Wakefield, înainte de a putea publica

rezultatele studiului sau pe” 14 maimuţe”, care arată ca se produc deteriorări grave neurologice vaccinurile facute primatelor tinere.

http://www.naturalnews.com/028109_A ...
(momentan nu functioneaza; de ce oare?)

Exista o modalitate de a proteja oamenii de la boli infecţioase: sa le dati nutrienţi care sa ajute la creşterea sistemului lor imunitar, pentru a se apăra împotriva bolilor.

Desigur, vânzările de vaccinuri ar scadea. Şi asta e motivul pentru care nu auziti autorităţile din domeniul sănătăţii recomandand vitamina D, chiar dacă este mult mai eficienta decât orice alt vaccin, la prevenirea bolilor infecţioase ...

Vaccinurile aduc o mulţime de bani, dar ele nu-i fac pe oameni imuni la boli. Faptul că atât de mulţi oameni vaccinati sunt loviti de boli împotriva carora primisera vaccinul, este o dovadă că vaccinurile nu reuşesc să ofere ceea ce promit.

+Quote Post
Vizitator_caz real.
mesaj Feb 12 2010, 06:49 PM
Mesaj #83

Guests

Nu am timp si nici nu ma intereseaza sa verific toate siturile de unde citezi, dar nu e ciudat ca toate sunt mai mult sau mai putin anti-stiintifice, religioase, mistice, anti-sociale, superstitioase, para-prostologice etc. Lumea e plina de dementi, de aberanti, persoane care cred in Satana, extraterestri, planeta Nibiru si alte bazaconii - vezi acest Forum de ex, iar din pacate aceste curente de tot rasul, daca nu ar avea efecte tragice, sunt prezente in forta in biata Romanie, devastatoare pe fondul degradarii continue a invatamantului, a ofensivei permanente de tampenie si prost-gust din media, politica, Net etc.

Vedem tarabele de la Romana si Universitate inundate cu carti de para-tampeala si superstitii "TANACU" iar nu de literatura serioasa sau cursuri, cum era cu vreo decada in urma!

Si acum la subiect:
da, Pasteur a fost atacat de la inceput si foarte puternic, dar asta era acum 100 de ani...motivele: aceleasi de cand lumea - invidia, luptele meschine ale medicilor vremii, lipsa de acceptare a descoperirilor revolutionare etc. deja-vu...

da, exista 0.1% medici sau pretinsi medici care sustin toate tampeniile, sau sunt vadit incompetenti sau interesati sa fac valuri; unii devin prezentatori TV biggrin.gif

Sistemul comunist era cumva si el sclavul si prostul marii mafii farmaceutice capitaliste, sau voia sa-si extermine supusii cu vaccinuri?

Si se poate continua pe 100 de pagini stiintifice serioase, dar urasc copy-paste angry.gif

In final, cine a fost pe la scoala si stie limba poate consulta un articol serios care raspunde isteriei create de unii: http://www.time.com/time/health/article/0,...08438-1,00.html

http://www.time.com/time/health/article/0,...08438-1,00.html

+Quote Post
Vizitator_caz real.
mesaj Feb 12 2010, 07:10 PM
Mesaj #84

Guests

Era sa uit culmea ridicolului:"Din cate stim, cea mai infricosatoare plaga - ciuma - a trecut bine mersi, fara vaccinuri.."

Da, a trecut dar iata cum:

"„Moartea Neagră” a fost una din cele mai violente pandemii din istoria lumii, despre care se crede că ar fi fost cauzată de o bacterie numită Yersinia pestis. A izbucnit, probabil, în Asia, răspândindu-se în Europa după anul 1347, unde a creat mare panică. Durerile îngrozitoare, transpiraţia şi frisoanele erau principalele simptome ale bolii. Totuşi mai era ceva care îi deosebea pe cei care sufereau de ciumă de cei care aveau doar febră mare: în zona axilară, pe gât, şi eventual în zona inghinală apăreau nişte umflături pline cu puroi, numite "buboane"; la început erau de culoare roz, apoi purpurii,iar în final negre, putând ajunge la dimensiunea unor portocale. Victimele mureau în chinuri groaznice.
În câţiva ani, între o treime şi o jumătate din populaţia Europei a murit. Mulţi care au trăit pe vremea când Moartea Neagră a bântuit Europa au crezut că a venit sfârşitul lumii."

Din aceiasi categorie aberatiile demonstrate ca false si prostesti de mii de studii serioase: "polio produce autism", "continutul de mercur" (nesemnificativ, mai mic decat in lapte si alte alimente uzuale!!!) si multe altele, le gasiti in frumoasele postari ale clubului TANACU; dupa care orice om cu mintea intreaga poate gasi adevarul gugalind putin...

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Feb 17 2010, 09:55 AM
Mesaj #85

Guests

Pt _caz real.
Sa vedem cate ceva despre competenta si credibilitatea lui Pasteur, care a sustinut de pilda, ca a fabricat vaccinul pentru antrax expunand bacilul la oxigen. Dar documentele din Biblioteca Nationala din Paris arata altceva, Pasteur a folosit metoda altcuiva … Dar .. era casatorit cu fata rectorului. Ar fi interesant de stiut, la acea vreme, cat conta nepotismul!

Practica de inoculare era deja aplicata de arabi si a fost introdusa in Anglia in 1717. Epidemia din 1763 din Franta a fost atribuita inocularilor facute. Jenner a testat vaccinul .. doar ca nimeni nu mentioneaza faptul ca cei doi subiecti au murit la 21 de ani ( de tbc). Jenner face ce face, Parlamentul Englez declara vaccinare obligatorie in 1853. In 1871 97.5% din populatie era vaccinata contra variolei. In perioada 1871 – 1880, rata de deces din cauza variolei a sarit de la 28 la 46 / 100.000 de locuitori! In perioada 1878 – 1898 zona Leicester renunta la vaccinare, investeste in igienizare si in urmatorii 20 de ani rata de mortalitate din cauza variolei este 1/3 din rata de mortalitate in randul populatiei vaccinate din armata(!). In 1898 in parlamentul englez, in urma tragediilor provocate de vaccinare ( au fost 14 volume de date care contestau valoarea vaccinarii!), incepe procesul care a dus la stoparea vaccinarii obligatorii. Anglia opreste vaccinarea obligatorie in 1907, Olanda in 1928, Australia in 1925, SUA avea deja, in 1929, toate statele cu legislatie modificata, vaccinarea nu mai era obligatorie.

Cat de naiv sa fii sa crezi ca ascunderea datelor se face numai pentru medicamentele aplicabile in psihiatrie? CINE garanteaza ca acelasi lucru nu s-a intamplat si in cazul vaccinurilor?
De ce Merck a refuzat cererea celor 13 oameni de stiinta germani de a revizui datele primare din studiile legate de Gardasil? Mai ales ca ceea ce au semnalat oamenii de stiinta germani era legat de inconsistenta cifrelor vanturate prin mass media si in baza carora s-au obtinut autorizatiile.
De ce NICI UN PRODUCATOR DE VACCINURI nu a facut un studiu dublu orb control placebo pentru adjuvanti si pentru vaccinuri? sau, daca s-au facut, UNDE SUNT DATELE?
Unde sunt studiile care sa compare populatiile COMPLET nevaccinate ( EXISTA!!) cu cele vaccinate? Din toate punctele de vedere, de la incidenta bolilor autoimune la cancer, mortalitate la copii sub 5 ani ( daaa .. in mod special in aceasta grupa de varsta, pentru ca ce a publicat OMS-ul corelat cu numarul de vaccinari “obligatorii” din fiecare tara arata o corelare infricosatoare .. creste numarul de vaccinari, creste si mortalitatea; pentru cine nu crede, sa puna mana sa coreleze cifrele).

Asteptam cu nerabdare scuzele medicilor la adresa pacientilor legat de provocarea bolilor autoimune din cauza vaccinarilor, avand in vedere ultimele studii legate de suprapunerea intre proteomul viral si cel uman. Mai pe romaneste, dupa cum spun autorii studiilor, aceste efecte sunt inevitabile, avand in vedere gradul imens de suprapunere ( in jur de 90%) intre proteomul uman si cel al diversilor virusi (HPV-16, HIV, hep B, pojar, rubeola,polio etc etc). Adica virusii (sau fractiunile) folositi in vaccinuri, contin penta, hexa, hepta etc peptide care corespund unor peptide umane, responsabile de mielinizare ( adica de la vaccinare se pot dezvolta boli autoimune ce implica demielinizarea – ex scleroza multipla), spermatogeneza, etc. Daca r fi sa ne uitam NUMAI la suprapunerea peptidelor de la HPV-16 si proteomul uman .. iti cam vine sa o iei la goana. Nu ramane nimic sanatos dupa vaccinare. Depinde doar timpul de declansare.

Un medic poate fi medic pentru ca are o diploma, iar juramantul este o vesnica interpretare a unor compromisuri considerate deja ca fiind a doua natura.
Dar exista medici care sunt medici pentru ca respecta juramantul pe care l-au facut, fie el in varianta Geneva (1975) sau in varianta sa originala. Pentru ei cuvantul este sfant. Este cuvantul lor. Oricine le poate lua orice, dar nu cuvantul! Pe acesti medici ii cinstim.
Epidemiologii Thomas Jefferson in Der Spiegel, W. Wodarg in cadrul PACE precum si alti doctori si cercetatori din Germania sunt cele mai vizibile referinte. Si mai sunt si altii, inclusiv romani. Dar la ce "vanatoare de vrajitoare" sunt porniti unii sa faca numindu-i pe toti specialistii contestatari ai vaccinurilor, alde "primitivi, spalati pe creier, mistici a-la Tanacu", te gandesti ca le faci un bine daca nu-i pui in vizorul coruptilor din minister.. La noi in tara insusi seful Colegiului Medicilor, dr. Vasile Astarastoae, s-a referit critic la campania de vaccinare si la modul in care este dusa. Ce vrei dom'le, si el o fi scapat saracu' tot cu "creierii spalati" de pe la Tanacu...

Ar fi interesant sa aflam public cati angajati din Matei Bals s-au vaccinat A/H1N1 si cati nu. Pe surse ( aka discutii intre prieteni) stim. Si sunt foarte putini.

Daca cei "parati" de _caz real, ca ar fi cam "0.1% medici sau pretinsi medici care sustin toate tampeniile", atunci majoritatea covarsitoare a medicilor din tara ar fi trebuit sa se vaccineze in recenta campanie hei-rupista. Unde mai pui ca printre putinii care au luat de bune amenintarile lui streinu referitoare la refuzul vaccinarii, sunt si victime... Daca un medic nu este capabil sa se autoevalueze pe el insusi ca este/nu este "bun" de vaccinat, pacientii care depind de un astfel de medic, ce sanse au sa fie corect evaluati?? Asta presupunand ca vaccinurile ar putea fi utile si benefice... Rezultatele atator ani de vaccinari, oricat ar fi de tinute "la secret" si "cosmetizate" sa para cat mai stiintifice, deja nu mai conving din ce in ce mai multa lume. Pentru ca timpul a dovedit deja ca sunt prea multe... CAZURI REALE de victime si afectati pe viata de "beneficiile" vaccinarilor, etichetati cu "multa grija si compasiune" ca fiind "simple coincidente", pt a mai accepta o astfel de teorie si mai ales, de practica!

Dar vreau sa-i fac hatarul dlui _caz real si-i transmit totusi ca vaccinurile ar fi bune. Sa si le faca lui si tot neamului sau. Pt orice virus si microb, stiut si nestiut.
Poate scapa astfel de obsesia de a poza atat de jalnic in "marele salvator" al "oitelor ratacite", amenintandu-le cu imagini de nostalgica apocalipsa, preferatele domniei sale fiind bubele apusei ciume trecuta/fara/vaccinuri si variola care face mai multe victime printre vaccinati, cum tocmai ati citit..

Noi astilalti, "primitivi, spalati pe creier, scapati de la Tanacu" cum ne considera dumnealui, preferam sa ne orientam eforturile de preventie, pe principii mai sanatoase decat a perdantelor vaccinuri, si anume, pe respectarea principiilor vietii...
Oricum eforturile atat de indarjite pro-vaccinuri ale domniei sale, ne dau de gandit ca ipoteza cu iminenta unei noi campanii impotriva mai stiu eu carui virus fantomatic, s-ar putea sa nu fie chiar asa de hazardata. Prea s-a repetat scenariul in ultimii ani si prea a fost "informat"/prostit publicul de fiecare data cu bau-baul cate unei epidemii/pandemii. Numai ca urciorul nu merge de multe ori la apa... wink.gif

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Feb 17 2010, 10:54 AM
Mesaj #86

Guests

Iaca si un articol de la un recent simpozion international pe tema sigurantei si utilitatii vaccinurilor.
A se vedea contributia unor medici specialisti in domeniu, nu cum s-ar grabi unii sa denigreze, spunand ca ar fi niscai scapati de la Tanacu...

“Are sens vaccinarea?”
Al 5-lea Simpozion despre vaccinuri din 16 iulie 2009 - Stuttgart/Germania
(fragmente traduse din Simpozion)

(Sursa: http://embedr.com/playlist/5-6-stuttgarter-impfsymposium)

La acest simpozion au ţinut prelegeri 4 medici, 2 jurnalişti, un învăţător ş.a.
1.) Dr.med. Klaus Hartmann: “Efectele secundare ale compuşilori din vaccinuri” şi “Siguranţa vaccinurilor?”
2.) Dr.med. Georg Kneissl: “Hexavaccinul şi efectele lui secundare”
3.) Friedrich Klammrodt – învăţător şi organizator al Simpozionului: “Sindromul ADHD (Deficit de Atenţie/Tulburare Hiperkinetică.) – efect secundar al vaccinurilor?”
4.) Jurnalist Hans Tolzin: “Gripa porcină şi pandemia artificială”
5.) Dr. Jenö Ebert: “Un Premiu Nobel controversat”
6.) Jurnalist Bert Ehgartner: “Căpuşa vânează oameni?”
7.) Dr. Michaela Glöckler: “Să nu ne temem de bolile copilăriei”

1.) Dr. Med. Klaus Hartmann

a.) “Efectele secundare ale compuşilor din vaccin”

Dr. med.Klaus Hartmann a lucrat timp de 10 ani la Institutul Paul-Ehrlich din Germania. La numeroasele conferinţe unde a fost invitat, ne relatează despre experienţa lui în domeniul vaccinurilor, punând accent mai ales pe efectele secundare ale componenţilor din vaccinuri.

Ideile principale din conferinţă despre aceste efecte secundare:

Efectul mercurului (din diverse surse precum: amalgamul din plombe, Thiomersal, etc.) asupra dezvoltării sistemului nervos a fost studiat pentru prima dată de către o Universitate de Medicină din Calgary - California, studiul fiind finanţat doar de către Facultate, fiind deci un studiu privat, fară contribuţia unor instituţii de interes precum companii farmaceutice, industria chimică, etc. (vezi pe youtube studiul video: http://embedr.com/playlist/5-6-stuttgarter-impfsymposium). Acest studiu realizat în anul 2001 a fost publicat în Jurnalul Medical local şi a trezit interesul multor oameni de ştiinţă. Se arată în studiu cum în mod normal în primul an de viaţă al copilului se dezvoltă neuronii şi axionii (celulele nervoase şi prelungirile lor) precum şi sinapsele neuronale (conexiunile dintre neuroni), prin stimularea acestui proces de însăşi celulele nervoase. În momentul în care se introduce o cantitate de mercur (mult mai mică decât cea conţinută în vaccinuri!), se observă cum aceste conexiuni nu mai înaintează ci dimpotrivă, se rup, fiind un proces definitiv! Ca urmare nu se mai dezvoltă un număr mare de conexiuni nervoase care nu pot avea decât un efect dezastruos asupra dezvoltării sistemului nervos la copil. Din păcate nu avem studii care să arate dezvoltarea nervoasă după mai mult timp. S-a observat că Thiomersalul se descompune în componentele lui (mercur + GTP) la nivelul creierului, unde mercurul fiind eliberat, acţionează în acelaş mod descris anterior asupra celulelor nervoase.

Pentru ca vaccinul să-şi facă efectul propus, este nevoie de inducerea unei “infecţii” de către virusul conţinut în vaccin. Dacă virusul folosit este “viu”, se va realiza aşa zisa “infecţie originală” iar dacă virusul este mort sau este vorba de toxine (spre exemplu cea tetanică), este nevoie de un al treilea component “secret şi murdar” numit adjuvant care va induce o infecţie “artificială”. În cazul vaccinului antitetanos, adjuvantul este un compus al aluminiului (hidroxid de aluminiu) care este considerat un adjuvant necesar, fără de care nu are loc o reacţie imunologică!

Observaţie: Dr. med. Klaus Hartmann atribuie Aluminiului rolul de “adjuvant” pentru vaccin fără de care nu are loc stimularea imunităţii, spre deosebire de cei care promovează vaccinurile şi care îl consideră a fi conservant, ba chiar exclud faptul că acesta ar avea efecte toxice asupra sistemului nervos.

Indiferent de virusul din vaccin (viu sau atenuat/mort), va fi indusă infecţia în organism iar celelalte substanţe din vaccin (aluminiu spre exemplu) vor distruge neuronii şi conexiunile lor. Aşa s-a realizat spre exemplu ”Sindromul războiului din Golf”, când s-a constatat cu mirare că de fapt de acest sindrom sufereau nu doar soldaţii plecaţi în Irak, ci şi soldaţii care erau pregătiţi în America dar care nu plecaseră la război! La toţi aceştia se făcuseră mai multe vaccinuri pentru prevenirea unor infecţii specifice din Golf, inclusiv cel antitetanos. Toate vaccinurile conţineau aluminiu. Conţinutul cel mai mare în aluminiu l-a avut vaccinul împotriva “Antraxului“ administrat soldaţilor.
Se ştie că vaccinul fără conservanţi şi adjuvanţi nu are nici un efect asupra sistemului imun! De aceea este nevoie de aceste substanţe pentru a crea o stare de imunitate faţă de o infecţie.

b.) “Siguranţa vaccinurilor?”

Dr. med. Klaus Hartmann ne vorbeşte din experienţa trăită la Institutul Paul Ehrlich (IPE) din Germania despre cât de “sigure” sunt vaccinurile.

Acest medic ne relatează că de câte ori se întâmplă să fie contestate efectele secundare grave după vaccinuri, explicaţia dată este întotdeauna aceeaşi: ”Este pură coincidenţă, nu există nici o legătură cu vaccinul!”. Este tot o coincidenţă faptul că la conducerea cunoscutei organizaţii medicale EMEA (Agenţia Europeană pentru Medicamente) nu este altul decât D-ul Gűnter Verheugen? Știm despre acest om că nu are nici o legătură cu lumea medicală şi studiul vaccinurilor, dar are funcţii înalte, de Comisar European pentru Industrie şi Întreprinderi şi de Vicepreşedinte al Comisiei Uniunii Europene, făcând legătura între utilizarea vaccinurilor şi Mafia Industriei Chimice! EMEA este cea care “face legea” pentru Uniunea Europeană, de ea depinzând dacă un vaccin este acreditat sau nu. Trebuie remarcat faptul că “nimeni de la Institutul Paul-Ehrlich nu se poate opune folosirii unui vaccin!”. Orice cerere făcută către EMEA este întotdeauna respinsă! EMEA este cea care pregăteşte “terenul favorabil” pentru Producătorul vaccinurilor. Acesta este singurul mecanism după care funcţionează EMEA. Deseori cei angajaţi la IPE ne miram că un vaccin sau medicament cu o gamă largă de efecte secundare periculoase putea fi pus pe piaţă, dar acest lucru se întâmpla întotdeauna fără ca cineva să se mai enerveze sau să comenteze. Recent a apărut un articol despre “siguranţa vaccinurilor” în Germania, scris de către un membru al Institutului Paul-Ehrlich precum şi de Dr. Burkhard Schneeweiss (lucrează la Firma Glaxo-Smith-Kline!) care scriu doar despre siguranţa vaccinurilor, fără să dea nici un fel de alte explicaţii (recunoaşterea efectelor secundare, trierea lor, căutarea cauzelor şi eliminarea lor, etc.) folosindu-se de lipsa de cunoaştere şi experienţă a celor din alte domenii.

2.) Dr.med. Georg Kneissl: ”Ce trebuie să fac pentru sănătatea copiilor mei ?”

Acest medic deţine un cabinet în Műnchen unde, împreună cu soţia sa, folosindu-se de tratamente naturiste, tratează pacienţii care s-au îmbolnăvit din cauza vaccinurilor. La cabinetul lor se prezintă pacienţi din Germania şi din alte ţări din Europa, care suferă de boli grave datorate vaccinurilor dar care nu au putut fi vindecaţi cu medicamente (de Medicina alopată). El descrie câteva dintre cazurile grave la copii pe care le-a tratat dar a iniţiat la cabinet şi programe de prevenire ale acestor boli.

Neurodermita este una din bolile grave datorată vaccinurilor. Este vorba de leziuni foarte grave ale pielii la copii (vezi imagini pe youtube). Am observat că această leziune apare în special după Hexavaccinul administrat copiilor. Unul dintre primele cazuri care s-a prezentat la mine la cabinet a fost un băiat de 3-4 ani la care boala a debutat la vârsta de 2-3 luni. Faţa îi era plină de răni dar era şi extrem de agitat, deoarece suferea şi de sindromul ADHD (Deficit de Atenţie/Tulburare Hiperkinetică) fiind nevoie de 3 adulţi ca să poate fi ţinut sub control. Multe asemenea cazuri grave s-au prezentat la mine la cabinet la care a eşuat orice tratament medical făcut în diferite Instituţii Medicale din ţară şi străinătate. Am iniţiat la toţi aceşti copii un tratament naturist.

Psoriazisul este o altă consecinţă a vaccinurilor. Am observat forme foarte extinse şi foarte grave la copii. Se ştie că această afecţiune este cronică şi nu există un tratament alopat eficace.

Contracţii musculare necontrolabile (asemănătoare cu cele din tetanos), este o altă afecţiune gravă care apare după Hexavaccin. La o fetiţă din Viena aceste contracţii au apărut după a doua doză de Hexavaccin la vârsta de 6 luni. Avea peste 50 contracţii /zi, un retard motor şi psihic grav, nu se putea comunica deloc cu ea. După tratament au dispărut în timp aceste contracţii iar fetiţa care are acum 8 sau 9 ani poate să şadă în fund şi chiar merge susţinută dar nu există nici o şansă de comunicare cu ea .

3.) Friedrich Klammrodt: învăţător

“Sindromul ADHD (Deficit de Atenţie/Tulburare Hiperkinetică ) – efect secundar al vaccinurilor?”

Acest învăţător este tată a 3 copii care suferă de acest sindrom şi, în încercarea de a-şi trata copiii, a observat că există o legătură între vaccinuri şi apariţia acestei boli. El este şi organizatorul simpozionului din Stuttgart.

Acest sindrom nu era cunoscut în trecut, când încă nu existau vaccinuri şi nici în anii 1972-76 când existau un număr de doar 5 vaccinuri în total, necombinate între ele. Acest sindrom a apărut recent, după introducerea unui număr mare de vaccinuri obligatorii (combinate mai ales) la sugari şi copil. Să vedem pe scurt istoria vaccinurilor:
- în anul 1972 existau 5 vaccinuri obligatorii la sugari! Toate vaccinurile erau administrate separat. Tot în acest an ia fiinţă organizaţia natională STIKO în Germania (Comisia permanentă pentru vaccinuri).
- în anul 1975 încă nu a apărut sindromul ADHD!
- în 1976 creşte numărul vaccinurilor deja la 12 şi este pentru prima dată când se administrează simultan 2 vaccinuri !
- în continuare a crescut numărul vaccinurilor la 14 , apoi la 32 !
- în 1995 se foloseşe trivaccinul (3 vaccinuri combinate), apoi tetravaccinul (4 vaccinuri combinate !).
- în 2006 s-a ajuns la 40 de vaccinuri la un singur copil, dozele fiind administrate între 1-6 ani! În 2006 se introduce pentru prima dată hexavaccinul la sugar (6 vaccinuri simultan!). Din acest an, frecvenţa sindromului ADHD creşte foarte mult.

4.) Hans Tolzin – jurnalist german “Gripa porcină şi pandemia artificială”

Hans Tolzin este un jurnalist cunoscut din Germania, redactează revista “Impfreport” (Informaţii despre vaccinuri) şi participă la numeroase conferinţe despre vaccinuri.

De data aceasta doresc să fac o paralelă între cele 3 gripe “pandemice”: gripa porcină actuală, gripa porcină din 1976 şi gripa spaniolă din 1917. Toate cele 3 gripe au un lucru comun: au apărut iniţial la soldaţi, deci bărbaţi tineri şi sănătoşi, spre mirarea oamenilor de ştiinţă, după care s-a extins şi la restul populatiei. Gripa “porcină” actuală ar trebui definită ca fiind “gripa mexicană”, fiind locul unde a “apărut” aşa zisa “pandemie”. Această gripă era deja cunoscută din anul 1976, când, datorită unui singur deces al unui soldat (care a murit mai probabil datorită suprasolicitărilor decât a gripei), au fost vaccinaţi 40 de milioane de oameni! D-na Eleanora I. Mc Bean care a fost de faţă, ne relatează în multele ei scrieri că au paralizat 500 de soldaţi şi 30 au decedat în urma vaccinurilor împotriva gripei porcine. Toţi aceşti soldaţi au fost vaccinaţi împoriva gripei cu scurt timp înainte!
Se ştie că există laboratoare speciale ale Armatei unde sunt “cultivate” astfel de virusuri “pandemice”.
Organizaţia WHO (World Health Organization - OMS) este implicată în “crearea” actualei “pandemii artificiale de gripă porcină”. WHO este o organizaţie subordonată CDC (Centrul de Control al Bolilor din SUA). CDC poate oricând şi oriunde declara o stare de pandemie!

5.) Dr. Jenö Ebert: “Un premiu Nobel controversat!”

Dr.Jenö Ebert este medic internist şi dezvăluie câteva date interesante legate de premiul Nobel acordat medicului german Harald zur Hausen (pentru decoperirea virusului HPV) şi despre o posibilă corupţie legată de decernarea acestui premiu.

Firma Astra-Zeneca are un contract “secret” cu “Comsia pentru premiile Nobel”. Această firmă este de fapt sponsorul principal pentru premiile Nobel. Firma a căştigat peste 200 de milioane de Euro în anul 2007 din afacerea cu vaccinul destinat infecţiei cu HPV ! Cum? Bo Angelin este la conducerea firmei Astra-Zeneca şi este totodată membru al Comisiei Pentru Premiile Nobel, iar B. Friedholm – preşedintele Comisiei - a înaintat 2 mari contracte către Astra-Zeneca în 2006. Secretarul Comisiei – prof. Hans Jörwall-, a fost singurul care a recunoscut că are “dubii serioase” în ceea ce priveşte “legalitatea” acestui premiu dat pentru descoperirea virusului HPV, afirmând că poate fi vorba de un interes economic...
Dintre cei care şi-au dat seama de corupţia existentă, a fost şi D-na Christa van der Knast – Procuror general la Departamentul de Stat Anticorupţie din Suedia -, care a înaintat o plângere privind posibila corupţie legată de premiul Nobel dat prof. Harald zur Hausen. Știrea a apărut în data de 10.12.2008 şi la TAZ (www.taz.de).

Ce ne relatează Dr. Jenö Ebert despre reacţiile secundare ale vaccinurilor îndreptate împotriva HPV?

Un studiu din SUA efectuat de către VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System) în legătură cu efectele secundare ale vaccinului creat împotriva HPV arată că în perioada iulie 2006 - aprilie 2009, pe un lot de 13.422 de copii vacccinaţi împotriva HPV, în 15% din cazuri au fost reacţii secundare grave, respectiv: tulburări grave de vedere, paralizii si sindromul Guillain-Barré. De asemenea statisticile arată că bolile autoimune apar de 3 ori mai frecvente (în comparaţie cu cei nevaccinaţi), iar din 42 de gravide vaccinate din greşeală (!) au avortat 18! Tot acest studiu VAERS arată că au avut loc decese care s-au datorat acestui vaccin: 22 decese în 2007, 16 în 2008 şi 3 în 2009! Multe decese au avut loc şi din cauza altor vaccinuri!

6.) Bert Ehgartner – jurnalist austriac: ”Căpuşa vânează oameni...”

S-a creat în mod voit o stare de panică legată de o infecţie la om produsă de căpuşă. Este vorba de Borelioză, numită şi boala lui Lyme sau febra recurentă Lyme. Datorită unor publicităţi excesive, parcă scoase din filmele lui Hitchcock, oamenii se simt “ameninţaţi” de bietul animal numit căpuşă care a devenit peste noapte “un monstru”. Oamenii se tem să mai păşească pe un cămp sau să se plimbe cu copiii lor prin parcuri de teama unei întâlniri cu acest monstru. Singurul scop al acestui teatru este vaccinul! Vaccinul a fost produs pentru prima dată în Austria de către Prof. Dr. Kunz. Dar în ...ând au început sa apară efecte secundare la acest vaccin. Atunci firma austriacă, care monopoliza pe vremea aceea piaţa cu un singur vaccin existent împotriva infecţiei dată de căpuşă, a fost cumpărată de către firma Baxter care a creat o filială la Heidelberg în Germania. În felul acesta utilizarea vaccinului s-a extins şi în Germania. Din nefericire, efectele secundare ale vaccinului nu sunt recunoscute nici de către STIKO (Comisia pentru vaccinuri ) din Germania.

7.) Dr. Michaela Glöckler din Elveţia: “Să nu ne temem de bolile copilăriei!”

Dr. M.Glöckler este medic pediatru şi Coordonatorul Secţiei Medicale Goetheanum din Elveţia.

Știm cu toţii că, indiferent de metodele folosite, contagiozitatea în cazul gripei nu poate fi niciodată controlată, de către nici un vaccin, mai ales în condiţiile zilelor noastre cănd se circulă prin lume în doar câteva ore de la un capăt la altul.
Dar oare nu este o stare de normalitate când în cazul unei epidemii de gripă, se îmbolnăveşte doar 5-10% din populaţie iar un procent de 90-95% rămâne sănătoasă? Aceasta arată că de fapt se crează o imunitate naturală la infecţie iar orice epidemie are la un moment dat un declin şi dispare. Este un lucru normal şi natural.

Traducere: dr. Christa Todea-Gross,
09.01.2010, Cluj-Napoca

http://www.pentruviatacluj.ro/vaccinuri-
inutile-si-periculoase/49-are-sens-vaccin
area-al-5-lea-simpozion-despre-vaccinuri
-din-16-iulie-2009-stuttgart-germania

+Quote Post
Cocolina
mesaj Feb 18 2010, 11:00 PM
Mesaj #87

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Multumim inca o data Zodiac pt contributia ta!

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_caz real.
mesaj Feb 19 2010, 10:00 AM
Mesaj #88

Guests

Citeaza (Cocolina @ Feb 18 2010, 11:00 PM) *
Multumim inca o data Zodiac pt contributia ta!

Va multumesc ca existati, pentru ca am de cine rade...desi uneori imi vine sa va plang de mila, noroc ca imi trece repede wub.gif

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Mar 8 2010, 12:08 PM
Mesaj #89

Guests

Pt cei care din varii si multiple motive tin mortis sa denatureze adevarul si sa mai arunce si cu noroi in cei care voluntar il aduc la cunostinta semenilor, le reamintesc ca daca acum isi permit sa rada manzeste de ceilalti, cine rade la urma, rade mai bine! biggrin.gif

Iaca ce declara laureatul Nobel/2008, vizavi de propria descoperire... Sa vedem daca cei certati cu adevarul de dragul sustinerii banoasei pseudostiinte a vaccinarii, il vor inscrie si pe el intre... "cei spalati pe creier, scapati de la Tanacu"... Scuze ca in graba mare, n-am avut timp sa gasesc si un link mai "stiintific", dar, vorba aia, pt aceeasi informatie nu se face "sa aruncati cu pietre in mesager", doar pt ca... nu va plac "ochii lui"! wink.gif
Oricum, lectura articolului mi-a amintit ca de-a lungul timpului am mai gasit adesea informatii disparate despre cazuri confirmate de hiv-aids, care s-au vindecat "spontan", adica fara medicamente alopate, ci cu alte metode, fara a gasi din pacate loc si in revistele de "specialitate"... Prietenii stiu de ce...
Morala: daca o boala cum este SIDA poate fi depasita fara retrovirale sau vaccinuri, cum recunoaste laureatul, celelalte, mai putin infricosatoare, pot cu atat mai mult sa fie depasite fara vaccinuri... Asa-i, bre? smile.gif

"La sfârşitul anului trecut a mai apărut un film documentar pe tema AIDS, realizat de data asta de Brent Leung. Recunosc că nu am vazut întregul film, ci doar câteva secvenţe (trail-uri). Tema HIV pentru mine este deja de mult o temă închisă, una dintre multele minciuni ale ultimilor decenii în domeniul medicinei.

Dar de ...ând mi-a fost atrasă atenţia asupra unei scurte postări în YouTube, unde este prezentat interviul luat de autorul filmului, Brent Leung, lui Luc Montagnier, „descoperitorul” virusului AIDS şi Laureat cu Premiul Nobel pentru medicină în 2008, tocmai pentru această descoperire.

Despre tărăşenia cu acordarea premiului (premiilor) Nobel am relatat deja în Ştirile Qui bono de la sfarşitul anului trecut. De asemenea şi despre adevărul asupra AIDS =HIV.

Dar aceste 4 minute, cât durează interviul cu Montagnier, sunt un…. pumn dat direct în nasul celor care mai susţin încă fantasmagoria AIDS=HIV.

Şi culmea este că acest „pumn” îl dă însuşi… Luc Montagnier!!!

Însuşi Laureatul!

Descoperitorul!

Îi rog pe toţi cei care au strâmbat din nas citind articolele pe această temă din www.quibono.net să remarce că au nasul strâmb nu (numai) din cauza lui Qui bono, ci mai ales din cauza pumnului dat acuma de Luc Montagnier, idolul lor. Zâmbiţi, vă rog!

Am să postez traducerea pentru cei care nu cunosc engleza.

Pentru celilalţi, cu studii înalte, ei bine, aceştia pot urmări şi înţelege şi singuri ce are să le împărtăşească Laureatul cu Premiul Nobel pentru Medicină pe 2008, Luc Montagnier!

Ei bine Domnilor, deci …. afirmaţiile lui Montagnier asupra exterminatorului virus HIV, chiar de el descoperit.

AIDS/HIV: este rescrisă istoria!

„Africa sub-sahariană, regiunea cea mai puternic lovită, este locul unde 67% dintre oameni trăiesc cu HIV” (US Global Policy Fact Sheet, Aprilie 2009)

Brent Leung (BL): Aţi vorbit mai devreme despre stressul oxidativ. Este eliminarea stressului oxidativ una dintre cele mai bune modalităţi de a managementa epidemia de AIDS africană?

Luc Montagnier (LM): Cred că aceasta este o cale de abordare, de a descreşte rata de transmitere, deoarece eu cred că noi cu toţii putem fi expuşi de mai multe ori contactului cu HIV, fără să devenim bolnavi cronici. Sistemul nostru imunitar va rezolva problema virusului în câteva săptămâni, dacă sistemul nostru imunitar este în bună stare de sănătate.

Ori tocmai aceasta este problema populaţiei africane. Nutriţia lor nu este prea echilibrată, stressul oxidativ este foarte prezent, chiar dacă multe persoane nu sunt direct infectate cu HIV, astfel că sistemul lor imunitar deja nu funcţionează cum trebuie. Ceea ce permite virusului HIV să pătrundă în organism şi să “persiste”.

Deci sunt multe modalităţi care nu sunt “un vaccin”, ştiţi , numele magic, VACCINUL; deci multe căi de a descreşte rata transmiterii (infectării) doar prin simple măsuri de nutriţie, prin administrare de antioxidanţi buni, prin măsuri igienice, prin combaterea altor infecţii. Deci nu sunt măsuri spectaculoase, dar ele pot, ştii, să reducă foarte bine epidemia, la un nivel, spre exemplu, la care este infecţia HIV în ţările occidentale.

BL: Deci, dacă ai un sistem imunitar bun, atunci organismul tău poate elimina în mod natural virusul HIV?

LM: Da!

BL: Oh, interesant! Credeţi că ar trebui să promovăm mai mulţi antioxidanţi şi alte lucruri de acest fel în Africa în loc de antiretrovirale (medicamente contra AIDS)?

LM: Ar trebui promovate mai multe, ştii, o combinaţie de măsuri: antioxidanţi, nutriţie, combaterea altor boli infecţioase, malaria, tuberculoza, parazitoza, viermii intestinali, educaţie desigur, igienă genitală pentru femei, dar deasemenea şi pentru bărbaţi. Măsuri foarte simple, care nu sunt deloc costisitoare (scumpe), ar care pot rezolva multe. Şi tocmai aici este îngrijorarea mea în privinţa multor acţiuni spectaculare, care se întreprind prin fonduri globale pentru cumpărarea de medicamente, sau prin acţiuni gen Bill Gates, şi aşa mai departe, sau pentru vaccinare. Dar, ştii, acest gen de măsuri nu sunt foarte bine fondate, nu sunt de loc fondate, sau sunt, ştii… depind în realitate de guvernele locale care ar trebui să decidă aceste lucruri, dar guvernele locale sunt consiliate de consilieri ştiinţifici care provin de la instituţii inteligente, şi ei nu prea dau, prea des, astfel de sfaturi.

BJ: Deoarece nu se fac bani cu nutriţia, corect? Nu iese nici un profit.

LM: Da, nu este profit. Apa este importantă. Apa este cheia!

BL: Acuma spuneţi un lucru, vorbiţi despre faptul că dacă “construim” un sistem imunitar solid, este posibil să eliminăm virusul HIV în mod natural. Dacă luăm un african sărac care a fost infectat şi îi “re-construieşti” (reconsolidezi) sistemul imunitar, este posibil şi pentru el să elimine tot în mod natural virusul HIV?

LM: Da, aşa cred!

BL: Este important, este un punct foarte important.

LM: Este importantă cunoaşterea, care este complect neglijată. Oamenii cred că medicamentele şi vaccinurile rezolvă totul (ceea ce este fals… se dă de înţeles).

Deci acesta este un mesaj care este diferit de ceea ce ai auzit mai înainte, de la alţii, nu?

BL: Încheierea?

LM: Nu, nu, da, mesajul meu, este diferit de ceea ce ai auzit de la (Anthony) Fauci sau …

BL: Da, este diferit.

LM: Un pic diferit.

Da, Domnule Montagnier, mesajul Dvs. este diferit. Complet diferit faţă de mesajul pe care tot Dvs. l-aţi prezentat, spre exemplu, la Conferinţa Anti-AIDS din 2000 din Africa de Sud, organizată de preşedintele Mbeki. Şi unde Peter Duesberg, Claus Koehnlein, Eleni Papadopulos-Eleopulos, Val Turner, Heinrich Kremer, Stefan Lanka şi încă mulţi mulţi alţii spuneau exact ceea ce spuneţi Dvs. acuma. Sau aţi aşteptat mai întai să primiţi Premiul Nobel, şi d-abea după aceea să daţi cu piciorul în căldarea cu lapte?

Domnilor medici, Domnilor virologi, Domnilor epidemiologi…. Asta a fost!

Fuse şi se duse! Bine mai spune românul, că minciuna are picioare scurte!"

http://nostrabrucanus.wordpress.
com/2010/03/06/luc-montagnier-
le-sparge-nasul-adeptilor-hiv/

+Quote Post
Vizitator_zodiac.
mesaj Mar 8 2010, 12:25 PM
Mesaj #90

Guests

Scuze pt omisiunea din postarea anterioara: in loc de " poate fi depasita fara retrovirale sau vaccinuri", este vorba de "antiretrovirale"...

Multa sanatate si o viata libera de dictatura oficiala a oricarei pseudostiinte "la moda"...

+Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th July 2018 - 04:11 AM