IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Este emo un spam pentru societatea noastra?, Lasati-i pe emo in pace!
ozon
mesaj Jun 4 2008, 08:44 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 13
Inscris: 28-May 08
Utilizatorul numarul: 836

Lasati-i pe emo in pace! angry.gif

Cuvantul "emo" a intrat rapid in limbajul obisnuit. Poate prea rapid si mereu cuprinde o nuanta ironica atunci cand e rostit de oameni "normali".

Ironia e partea buna, parte rea e atunci cand e rostit cu furie: "Mama ce i-as bate pe astia sa le scot licuricii din cap" - fraza asta chiar am auzit-o de la un tip de doar 24 de ani, cu o pozitie destul de buna intr-o companie multinationala. Pe tipul asta il stiu de vreo 10 ani, a avut si parul lung, a fumat si iarba si a a fost si intr-o depresie cumplita cand i-a dat prima oara o fata papucii. E un tip tare inteligent si deschis, a terminat o facultate printre primii, are o parere echilibrata despre gay, doar de emo sa n-aduci vorba...
De ce ii injura acum pe pustanii emo? De ce?

Cum s-o fi setat el impotriva emo, ce anume l-a virusat, cum a ajuns sa-i considere emo ca fiind un spam pe care-l dileste din capul lui de cum apare, de ce blocheaza popupurile adolescentei din care abia a iesit?

Si sunt atatia ca el...

Poate nu despre "emo" trebuie discutat azi, ci despre reactia omului de pe strada si a mass-media la tristetea manifesta a copiilor de azi.

Cu totii am avut depresii in adolescenta. Copiii emo isi construiesc o identitate din aceste depresii. Nu e mai ok asa, decat sa ramana cu frustrarile acelea ani in sir? Nu e mai ok sa faca din suferinta lor un mic spectacol, decat sa sa le ingroape adanc?
Intr-un fel, cu totii am fost emo la un moment dat, nu?
Go to the top of the page

+Quote Post
mirko
mesaj Jun 4 2008, 03:38 PM
Mesaj #2

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 26-May 08
De la: Vest
Utilizatorul numarul: 639

Cauze?
Ca intotdeauna, pot fi multiple, dar, tot ca intotdeauna, probabil imposibil de identificat cu precizie.

Personal, inclin [inca] sa cred ca e un moft. Termenul in sine nu e chiar atat de nou, s-a extins doar sau a migrat de la un anume curent muzical si suspectez ca s-a multiplicat recent gratie unei formatii nemtesti destul de in voga.
Mai cred si ca e cat se poate de firesc sa doresti "sa iesi din turma" sau sa alegi sa nu te adaptezi "majoritatii". Asta si facem, cei mai multi, numai ca, formal, ne raliem totusi normelor sociale generale si "general acceptate".

Cel mai sigur, tipul de 24 de ani din compania aia multinationala nu e gay.
Ne simtim oarecum amenintati, paradoxal, de cei care ne seamana, atunci cand vine vorba de inclinatii controversate. Nu arar, cei mai inversunati contestatari ai diverselor problematici se razvratesc, in fapt, impotriva caracteristicilor lor proprii, impotriva neputintei lor de a le face fata - aproape niciodata din idealuri fanatice si irealizabile.

La fel de sigur, e un asa-numit "emo".
Subconstient, si-ar dori poate o freza fistichie, pleoape vopsite sau mai stiu eu ce intra in descrierea unui "emo". Poate e inacceptabil intr-o mutinationala... Si mai probabil, afiseaza "normalitatea" desi e departe de "normalitatea" afisata. Poate conceptul "emo" ii descrie perfect neputinta de a iesi din depresia primei iubiri, inca vie, poate sau poate...

Interesant imi pare un studiu "stiintific" aparut f. recent si care mai darama putin din miturile psihologiei.
Afirma ca interiorizarea emotiilor poate ajuta la eliminarea efectelor unei traume, contrar parerilor traditionale conform carora discutiile despre acest tip de evenimente ar usura durerile.

Eu functionez in sistemul educational si descopar adesea ca poate fi mult mai traumatizant pentru un copil sa incerci sa-l faci sa vorbeasca despre "problemele" personale decat sa-l lasi, pur si simplu, in pace. Asta in conditiile in care, prin specializarea profesionala, cunosc faptul ca "totul e comunicare".

Revin la prima parere. Un "moft", nu in sensuri proaste, ci in sensul unei etape, al unei tranzitii.
Care e, aparent, mai lunga la unii decat la altii.

Solutii?
Vezi studiul de mai sus si motto-ul cu care ti-ai inceput expunerea. Ignorarea (aparenta), lipsa de presiune, de impunere a exteriorizarii - astea pot face bine.

+Quote Post
Vizitator_morpheusdj.
mesaj Jun 4 2008, 07:30 PM
Mesaj #3

Guests

Emo nu este un spam, nici un curent, nici un moft si in nici un caz o boala.

Emo este o mare tampenie, asa cum au fost si altele, peste care s-a trecut relativ usor. Fiecare generatie, in perioada adolescentei, a avut cate un moment de ,,tampenie,, , care a avut la baza, de obicei, un curent muzical.

In tineretea mea (de parca as avea 40 de ani, dar asa ma simt can ii vad pe pustii de liceu de azi) se luptau clubberii cu manelistii si, daca merg mai in urma cu niste ani, cand ajunsesem la liceu, se dezvolta puternic curentul muzicii house, cu diversele sale stiluri, substiluri etc.

Cred ca singurul aspect negativ al ,,tampeniei,, din tineretea mea era ca se incuraja consumul de droguri, ca sa ,,simti muzica,, , stiti despre ce vorbesc. Preponderent ecstasy, hasis si mai rar drogurile puternice, ca heroina, cocaina etc. Oricum, ultimele doua erau si mai greu accesibile in provincie, de unde provin eu.

Pana la urma ,,ne-am trezit,, majoritatea si am depasit momentul destul de repede, putini au fost cei care au avut probleme in urma acestei perioade ,,rebele,,.

Cam la fel este si cu aceasta ,,miscare,, EMO, e o nebunie temporara adolescentina, asa cum a fost miscarea Hippie sau miscarea Punk. Problema cu aceasta miscare este ca ea incurajeaza suferinta interioara, incearca sa impuna suferinta ca pe ceva ,,cool,, , la moda, iar prin atentia care i se acorda acum si prin faptul ca este condamnata, nu se realizeaza altceva dect transformarea acestei ,,miscari,, relativ anonime in ceva dezirabil. Iar sa vrei sa suferi, sa ti se para ceva dezirabil, mie mi se pare oarecum anormal din punct de vedere al efectelor pe care aceasta ,,suferinta artificiala,, le poate avea asupra individului, mai ales pe termen lung.

Inainte de 89, sa ai parul lung era o crima, te luau de pe strada si te tundeau etc., insa toti tinerii aspirau la plete si pantaloni evazati, tocmai pentru ca era ceva interzis, iar cand ai 15-18 ani, tot ce e interzis e dezirabil.
Asta nu inteleg toti acei reporteri, care ar fi in stare sa ne prezinte si creirii de pe asfalt al unui sinucigas emo sau cei care condamna cu vehementa acest comportament, desi nu cred ca au fost vreodata deranjati de un ,,emo,,.

Adeptii ,,emo,, trebuie lasati in pace, sa-si faca damblaua, cu speranta ca vor reveni la ,,normalitate,, odata cu cresterea varstei si cu atingerea unei relative stabilitati emotionale, pentru ca totul se invarte in jurul instabilitatii emotionale pe care o are adolescentul.

Totusi, este de recomandat ca parintii care au odrasle ,,emo,, sa le supravegheze cu o atentie sporita, tocmai pentru a fi evitate incidentele de genul sinuciderilor, automutilarilor sau alte minuni, iar daca apar astfel de tentative, trebuie lasata la o parte politetea, gingasia si alte atitudini ,,parintesti,, si trezit la realitate pustiul respectiv.

Deci, mesajul meu este sa lasam dracului toate aceste interpretari simandicoase si sa abandonam vanatoarea de vrajitoare. N-au decat sa fie emo si sa-si puna 7 cercei pe o spranceana, insa totul pana cand se ajunge la automutilari sau mai grav, cand cineva trebuie sa fie pregatit sa intervina in forta.

+Quote Post
Clocky
mesaj Jun 4 2008, 08:24 PM
Mesaj #4

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 21-May 08
Utilizatorul numarul: 319

EMO = dereglati emotional. Cine nu isi poate reveni dintr-o cadere emotiva este clar bolnav (normal in mod sigur nu este) si cu asta basta. Sa faci dintr-o stare de tristete ceva dupa care iti randuiesti intreaga viata/purtare iara e o tampenie caracteristica kinderilor in conversi si freze a la hitler

Nu am treaba , ii suport atata timp cat nu ma deranjeaza. Nu imi ridica nici o geana daca se sinucid sau se mutileaza. E viata lor si fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu ea. Vrei sa te sinucizi pentru ca nu ai o personalitate puternica? Be my guest smile.gif

LE : Lumea de azi are nevoie de tineri zambitori , copii la orice varsta , ca de incruntati si disperati/ratati in dragoste / afaceri / familie suntem bombardati la tv smile.gif

+Quote Post
Vizitator_dea.
mesaj Jun 4 2008, 08:26 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (ozon @ Jun 4 2008, 08:44 AM) *
Lasati-i pe emo in pace! angry.gif

Cuvantul "emo" a intrat rapid in limbajul obisnuit. Poate prea rapid si mereu cuprinde o nuanta ironica atunci cand e rostit de oameni "normali".

Ironia e partea buna, parte rea e atunci cand e rostit cu furie: "Mama ce i-as bate pe astia sa le scot licuricii din cap" - fraza asta chiar am auzit-o de la un tip de doar 24 de ani, cu o pozitie destul de buna intr-o companie multinationala. Pe tipul asta il stiu de vreo 10 ani, a avut si parul lung, a fumat si iarba si a a fost si intr-o depresie cumplita cand i-a dat prima oara o fata papucii. E un tip tare inteligent si deschis, a terminat o facultate printre primii, are o parere echilibrata despre gay, doar de emo sa n-aduci vorba...
De ce ii injura acum pe pustanii emo? De ce?

Cum s-o fi setat el impotriva emo, ce anume l-a virusat, cum a ajuns sa-i considere emo ca fiind un spam pe care-l dileste din capul lui de cum apare, de ce blocheaza popupurile adolescentei din care abia a iesit?

Si sunt atatia ca el...

Poate nu despre "emo" trebuie discutat azi, ci despre reactia omului de pe strada si a mass-media la tristetea manifesta a copiilor de azi.

Cu totii am avut depresii in adolescenta. Copiii emo isi construiesc o identitate din aceste depresii. Nu e mai ok asa, decat sa ramana cu frustrarile acelea ani in sir? Nu e mai ok sa faca din suferinta lor un mic spectacol, decat sa sa le ingroape adanc?
Intr-un fel, cu totii am fost emo la un moment dat, nu?

curentul asta denumit "emo", a facut din surioara mea o naluca... nu mai invata, nu mai rade, nu mai vorbeste cu noi deloc, plange tot timpul, are tot felul de ganduri funebre chiar sinucigase... toate s-au intamplat foarte repede si pur si simplu nu inteleg de ce? am fost cele mai bune prietene, ne intelegem perfect si totusi acum ma reneaga... spune-mi tu, poate eu ma insel... ce anume vezi bun in a fi emo?
pentru ce atata tristete? pentru ce atata depresie? eu nu cred ca aveti motive reale, pur si simplu va place sa va compatimeasca lumea... faceti asta din plictiseala, ceea ce iar nu e in regula... pentru ce atata pierdere de timp? treziti-va la realitate si faceti ceva util cu viata voastra!!! ca sa ajundeti si voi in companii multinationale si sa terminati macar o facultate....

+Quote Post
Vizitator_EmoKid.
mesaj Jun 4 2008, 08:40 PM
Mesaj #6

Guests

toti suntem un pic emo, dar unii exagereaza
vezi daca si cat esti de emo: http://www.testemo.com laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_just_boo.
mesaj Jun 4 2008, 10:57 PM
Mesaj #7

Guests

Nu sunt pro-emo, poate chiar din contra, dar parerea mea este ca emo nu sunt un pericol decat pentru ei inshishi. Este un mod de a se revolta impotriva unei societati retardate care este obsedata de parvenire prin orice mijloace. Intr-un mod ironic, chestia asta inerveaza la maxim un roman ce traieste ca un sclav 24/24 shi mai trebuie sa priveasca pe unii care se prefac ca nu le pasa de viata. Adika sa priveasca pe unul care nu vrea sa faca parte din sistemul asta jenant in care ierarhiile sunt batute in cuie. Incredibil cata nesimtire ... biggrin.gif
Printre altele sunt de acord cu ce o zis morpheus, e doar o faza shi in majoritatea cazurilor va trece. In orice caz se poate mai rau, personal intotdeauna voi prefera o moda a sensibilitatii exagerate decat o moda a lipsei de sentimente, a psihopatilor.

+Quote Post
Cip2k
mesaj Jun 5 2008, 05:50 AM
Mesaj #8

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 26-May 08
De la: Romania se trage prostia.
Utilizatorul numarul: 629

Este un curent la adolescenti.. temporar. Ca orice vine in Romania din afara.. se transmite rapid printre tinerii naivi. Le place sa fie in ton cu "moda", sa fie "cool". Am vorbit cu niste liceeni care sunt mandrii ca sunt emo.

Era un studiu pe afara.. toti adolescentii care au cele mai simple probleme si sunt usori influentabili, sunt cei mai afectati. Pentru ca nu "te nasti" emo.. devii emo observand pe altul. Se transmite ca o boala. La majoritatea le place sa fie "altfel", le place atentia care o primesc (ce de fapt este doar.. curiozitate), le place sa fie compatimiti si sa vina lumea la ei sa le zica "poor guys...ttt".

Problema e cu cat e mai mediatizat cu atat se transmite mai mult. Daca un copil normal este certat de parinti ca are 50 de absente... el crede ca lumea toata e impotriva lui! Deci devine emo ca nimeni nu il intelege... Gandire de copil. Din pacate acest stadiu le va afecta toata viata. Schimbarile ce le vor forta ei insusi asupra lor, se vor impregna adanc in mentalitatea lor. Si pe viitor chiar daca nu mai sunt oficial emo (ati vazut voi emo peste 30 de ani...), o sa fie mai putin comunicativi, firi mai retrase, mai rautaciosi si in general le va fi mai greu sa se descurce intr-o lume in care totul se bazeaza pe comunicare si interactiunea dintre oameni.

--------------------
"I'll try being nicer if you'll try being smarter."

+Quote Post
Vizitator_Statler Waldorf.
mesaj Jun 5 2008, 06:45 AM
Mesaj #9

Guests

Cu emo n-am nimic... dar curentul-celor-care-masacreaza-limba-romana n-a capatat inca vreun nume?

"Cum s-o fi setat el impotriva emo, ce anume l-a virusat, cum a ajuns sa-i considere emo ca fiind un spam pe care-l dileste din capul lui de cum apare, de ce blocheaza popupurile adolescentei din care abia a iesit?"

+Quote Post
Vizitator_someone.
mesaj Jun 5 2008, 07:00 AM
Mesaj #10

Guests

Eu ma intreb... daca acum sunt tristi, oare cand o sa fie bucurosi? Cand vor ajunge la 22 de ani si se vor apuca de munca? Cand vor avea o familie, si vor vea griji?
Eu cred ca pana la 18 ani trebuie sa fii cat se poate de fericit! Una e sa iei o nota mica si sa fii suparat, sa te paraseasca el/ea... da, astea sunt firesti! Dar sa fii pur si simplu trist mi se pare o aberatie! Si mi se pare ca parintii sunt cei care ar trebui sa faca ceva pentru acesti copii tristi!

+Quote Post
ozon
mesaj Jun 5 2008, 08:35 AM
Mesaj #11

Nou venit
*

Am citit mesajele celor ce sunt impotriva emo si n-am inteles cateva chestii?

1. Emo este o reactie la o stare data, eu asa cred. Poate copiii din ziua de azi sunt mult mai tristi decat eram noi altadata. Poate si noi suntem mai stresati decat parintii nostri. Emo este un raspuns prost sau bun la o astfel stare de tristete? Putem noi alege cum sa-si manifeste altii tristetea, fie ei si niste prichindei?

2. Faptul ca un copil se intalneste cu alti copii care simt la fel ca el si isi gaseste un mod de exprimare propriu in acest grup e rau?

3. Faptul ca sunt pestriti e rau?

4. Faptul ca nu asculta manele fericiti e rau? Sunt mai ok niste pusti extaziati dupa Salam, decat niste pusti tristi, chinuiti, care isi exiba deprimarea? Poate ar trebui sa ii obligam pe toti sa asculte manele?

Am citit de vreo trei ori mesajul lui mirko, cred ca are dreptate si eu ii multumesc pentru ideea aceasta ca poate tristetea se consuma uneori mai bine interiorizand-o.

Foarte tare sondajul acela. Din pacate rolleyes.gif eu abia 7% sunt emo. Probabil din cauza ca imi place My Chemical Romance

Lasati in pace acest 7% din mine laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_lylu.
mesaj Jun 5 2008, 12:45 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (ozon @ Jun 5 2008, 08:35 AM) *
Am citit mesajele celor ce sunt impotriva emo si n-am inteles cateva chestii?

1. Emo este o reactie la o stare data, eu asa cred. Poate copiii din ziua de azi sunt mult mai tristi decat eram noi altadata. Poate si noi suntem mai stresati decat parintii nostri. Emo este un raspuns prost sau bun la o astfel stare de tristete? Putem noi alege cum sa-si manifeste altii tristetea, fie ei si niste prichindei?

2. Faptul ca un copil se intalneste cu alti copii care simt la fel ca el si isi gaseste un mod de exprimare propriu in acest grup e rau?

3. Faptul ca sunt pestriti e rau?

4. Faptul ca nu asculta manele fericiti e rau? Sunt mai ok niste pusti extaziati dupa Salam, decat niste pusti tristi, chinuiti, care isi exiba deprimarea? Poate ar trebui sa ii obligam pe toti sa asculte manele?

Am citit de vreo trei ori mesajul lui mirko, cred ca are dreptate si eu ii multumesc pentru ideea aceasta ca poate tristetea se consuma uneori mai bine interiorizand-o.

Foarte tare sondajul acela. Din pacate rolleyes.gif eu abia 7% sunt emo. Probabil din cauza ca imi place My Chemical Romance

Lasati in pace acest 7% din mine laugh.gif

si totusi... de se ajunge la sinucideri? de ce atata suferinta pentru niste copii care vorba aia, nu prea au mari griji la varsta lor decat sa se prezinte pe la scoala din cand in cand...

+Quote Post
Vizitator_tonino.
mesaj Jun 5 2008, 12:54 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (dea @ Jun 4 2008, 08:26 PM) *
curentul asta denumit "emo", a facut din surioara mea o naluca... nu mai invata, nu mai rade, nu mai vorbeste cu noi deloc, plange tot timpul, are tot felul de ganduri funebre chiar sinucigase... toate s-au intamplat foarte repede si pur si simplu nu inteleg de ce? am fost cele mai bune prietene, ne intelegem perfect si totusi acum ma reneaga... spune-mi tu, poate eu ma insel... ce anume vezi bun in a fi emo?
pentru ce atata tristete? pentru ce atata depresie? eu nu cred ca aveti motive reale, pur si simplu va place sa va compatimeasca lumea... faceti asta din plictiseala, ceea ce iar nu e in regula... pentru ce atata pierdere de timp? treziti-va la realitate si faceti ceva util cu viata voastra!!! ca sa ajundeti si voi in companii multinationale si sa terminati macar o facultate....

Toti cei peste 20 ani am trecut la un moment dat prin starea emo. Doar ca nu se chema asa atunci si majoritatea ati uitat acea perioada si onegati acum. Va mai amintiti inclinatia catre hainele negre si largi? Fetele incercau creionul negru de ochi si rimelul in exces, bretonul in ochi. Dar starile tipice de adolescent neinteles cu care se confrunta oricare parinte la un moment dat? acesta stare, numita acum emo, a existat dintotdeauna in randul adolescentilor. Tristetea exagerata si interiorizarile sunt date de lipsa de comunicare si de intelegere a familiei fata de transformarile fizice si psihice din sufletul acestor adolescenti. Se modifica necesarul de afectiune. Aici pierd parintii teren, incadrind gresit tot ce se intampla cu copilul lor. Nu realizeaza ca ca odorul nu mai este un copilas, ca poate feta/baiatul s-a indragostit, sau are alte prbleme la scoala, in societate. Functie de modul de comunicare cu parintii copilul poate sau nu poate sa-si exprime problema, suferinta. Au nevoie de afectiune intr-un mod deosebit decat pana atunci. Si alege sa se inchida in el, cu tot alaiul de manifestri tipice: haine negre, machiaj exagerat cu mult negru, asculta muzica de neinteles pt ceilalti, rezultate slabe la scoala. Am trecut si eu prin aceste faze si la randul meu am fost catalogata de parinti "buna de dus la 9". Credeti ca asa se rezolva asemenea problema? Gresit. Si cu cat fortezi mai tare ca tanarul sa intre in tiparele date de tine si sa "lase prostiile" deoparte cu atat se accentueaza decalajul intre tine, omul normal-cum te crezi tu, si el, copilul trist si neinteles. Acesti copii isi revin, starea emo nu-i traumatizeaza. Noi cei din jur ar trebui sa ii intelegem ca sunt oameni normali ca si noi si au dreptul sa fie lasati in pace sa depaseasca singuri aceasta etapa, sa descopere singuri ce este cu adevarat in jurul lor. Am si eu la randul meu o fata, care la 14 ani a intrat si ea in aceasta "perioada neagra". Stiti ce-am facut? i-am cumparat hainele dorite, i-am luat rimel, creion negru de ochi, am lasat-o sa isi faca parul cum a crezut de cuviinta, purta bratari de toate tipurile, piele, metal, pana la cot si coliere ciudate. Notele scazusera considerabil la scoala, avea probleme de comunicare cu colegii si profesorii. Am ales sa vorbesc deschis cu ea, sa o inteleg sa accept modul ei de a fi. Am sprijint-o enorm, ii propuneam ca din intamplare vizita la magazine, apoi la pizza in oras, ii ceream sfatul daca voiam sa imi cumpar ceva. Am implicat-o in viata reala. A durat 2 ani toata nebunia asta. Acum este un copil cat se poate de normal, se imbraca frumos, cu gust, este foarte ancorata in realitate. Anul viitor termina liceul si isi face planuri de facultate. Deci draga mea, fii putin intelegatoare cu surioara ta. Are nevoie de afectiune intrun mod deosebit decta ai tu. Sper ca ceea ce ti-am povestit aici sa te ajute sa o ajuti....Bafta!

+Quote Post
Vizitator_dea.
mesaj Jun 5 2008, 01:25 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (tonino @ Jun 5 2008, 12:54 PM) *
Toti cei peste 20 ani am trecut la un moment dat prin starea emo. Doar ca nu se chema asa atunci si majoritatea ati uitat acea perioada si onegati acum. Va mai amintiti inclinatia catre hainele negre si largi? Fetele incercau creionul negru de ochi si rimelul in exces, bretonul in ochi. Dar starile tipice de adolescent neinteles cu care se confrunta oricare parinte la un moment dat? acesta stare, numita acum emo, a existat dintotdeauna in randul adolescentilor. Tristetea exagerata si interiorizarile sunt date de lipsa de comunicare si de intelegere a familiei fata de transformarile fizice si psihice din sufletul acestor adolescenti. Se modifica necesarul de afectiune. Aici pierd parintii teren, incadrind gresit tot ce se intampla cu copilul lor. Nu realizeaza ca ca odorul nu mai este un copilas, ca poate feta/baiatul s-a indragostit, sau are alte prbleme la scoala, in societate. Functie de modul de comunicare cu parintii copilul poate sau nu poate sa-si exprime problema, suferinta. Au nevoie de afectiune intr-un mod deosebit decat pana atunci. Si alege sa se inchida in el, cu tot alaiul de manifestri tipice: haine negre, machiaj exagerat cu mult negru, asculta muzica de neinteles pt ceilalti, rezultate slabe la scoala. Am trecut si eu prin aceste faze si la randul meu am fost catalogata de parinti "buna de dus la 9". Credeti ca asa se rezolva asemenea problema? Gresit. Si cu cat fortezi mai tare ca tanarul sa intre in tiparele date de tine si sa "lase prostiile" deoparte cu atat se accentueaza decalajul intre tine, omul normal-cum te crezi tu, si el, copilul trist si neinteles. Acesti copii isi revin, starea emo nu-i traumatizeaza. Noi cei din jur ar trebui sa ii intelegem ca sunt oameni normali ca si noi si au dreptul sa fie lasati in pace sa depaseasca singuri aceasta etapa, sa descopere singuri ce este cu adevarat in jurul lor. Am si eu la randul meu o fata, care la 14 ani a intrat si ea in aceasta "perioada neagra". Stiti ce-am facut? i-am cumparat hainele dorite, i-am luat rimel, creion negru de ochi, am lasat-o sa isi faca parul cum a crezut de cuviinta, purta bratari de toate tipurile, piele, metal, pana la cot si coliere ciudate. Notele scazusera considerabil la scoala, avea probleme de comunicare cu colegii si profesorii. Am ales sa vorbesc deschis cu ea, sa o inteleg sa accept modul ei de a fi. Am sprijint-o enorm, ii propuneam ca din intamplare vizita la magazine, apoi la pizza in oras, ii ceream sfatul daca voiam sa imi cumpar ceva. Am implicat-o in viata reala. A durat 2 ani toata nebunia asta. Acum este un copil cat se poate de normal, se imbraca frumos, cu gust, este foarte ancorata in realitate. Anul viitor termina liceul si isi face planuri de facultate. Deci draga mea, fii putin intelegatoare cu surioara ta. Are nevoie de afectiune intrun mod deosebit decta ai tu. Sper ca ceea ce ti-am povestit aici sa te ajute sa o ajuti....Bafta!

am incercat si varianta asta, sunt cat de poate de maleabila, tocmai de asta am incercat sa-i ofer ceea ce eu nu am avut la varsta ei, cat mai multa intelegere si sustinere posibila... am ascuns multe lucruri de parinti si am facut multe eforturi sa o scot din anumite situatii, insa mi se pare ca totul este in zadar, nu ma deranjeaza ca asculta muzica cu versuri morbide sau cum se imbraca, nu ma deranjeaza nici machiajul, (chiar daca din pacate o urateste...)din toata povestea asta ma sperie cel mai mult povestea cu sinuciderea...

+Quote Post
Vizitator_johnny.
mesaj Jun 5 2008, 07:46 PM
Mesaj #15

Guests

Si emo sunt niste oameni normali, dar cum poti sa fi asa pesimist ? ei pun suflet in muzica aia care o asculta si se regasesc in tot ce-i mai rau din orice. Se ranesc si unii se omoara. Decat sa ii consideram nebuni pe ei, mai bine interzic muzica emo gen aia de la tokio hotel care n-au versuri care sa te faca sa fi mai fericit, ci zic doar ca mor si au suferit si bla bla bla. Daca un emo, in general copil, asculta si baga la cap muzica aia , de-aia se poarta asa. Ei ar trebui sa inteleaga ca in viata nu exista numai moartea , ci chiar merita sa traiesti. Un emo e mai repede prost decat ciudat. Ar putea privi si partea buna a vietii chiar daca a suferit mult. Emo nu sunt doar din cei care au probleme in familie, sunt emo care n-au probleme cu familia, dar s-au certat cu iubita sau alte chestii, unii chiar provin si din familii bogate, ce probleme pot avea aia ? Chiar daca sunt ei mai ciudati prin felul de a se imbraca, ar putea sa nu se manifeste tot asa ciudat, pana la urma hainele si frizura si toate cele prin care se deosebeste un emo de noi ar putea fi ceva normal si poate chiar frumos, dar cand vezi cum gandeste cel care se imbraca asa ti se face scarba. Cel mai bine pentru emo ar fi sa isi revina toti sau sa se stranga toti intr-un loc si sa se omoare, ca pana la urma ei tot se vor omori , ca doar de-aia sunt emo.

+Quote Post
Vizitator_hermetomu'.
mesaj Jun 5 2008, 08:24 PM
Mesaj #16

Guests

Consider ca emo nu e deloc un fenomen nou. Numele este intr-adevar nou, deasemenea si mediatizarea de care se " bucura" acest fenomen cultural. Problema e ca nu e nimic special in spatele acestui nume, pur si simplu pleaca de la niste stari pe care le(-am) simtit cu totii. De la inceputul c ulturii occidentale au existat diverse curente care au exaltat aceeasi latura trista din om, vezi simbolismul, romantismul, existentialismulsau chiar filosofia lui Nietzche. Problema este ca societatea s-a schimbat inr-adevar, deveniind mai rece, mai insensibila si culmea, mai putin intelegatoare. Totusi trebuie sa tinem cont de un anumit lucru : TARILE CU CEA MAI MARE RATA DE SINUCIDERI SUNT CELE MAI BOGATE DIN LUME !!!. Asadar, inseamna ca este vorba in general de o slabire a vointei combinata cu o ignoranta lipsa de comunicare. Parerea mea este ca cel mai urat lucru este felul in care se comercializeaza "emo-ul"...o fetita de 13 ani care nici nu a intrezarit macar ce e viata zice ca s-a saturat de viata. Pana la urma se vor face tot mai multi emo, atat de multi incat nu vor mai putea fi " altfel" si atunci sa vedem....Oare ce va urma ? Cred ca stofa reala, substanta din spatele acestui curent este de 5 %, restul e mascarada ... dar are consecinte serioase. Un popor fara tineret cu vointa de viata este ca si mort !

+Quote Post
simplex07
mesaj Jun 7 2008, 06:13 AM
Mesaj #17

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 21-May 08
Utilizatorul numarul: 345

Eu unul din cate am inteles este o dorinta de afirmare prin suferinta, o metoda de exteriorizare, de a te exprima dar numai ca te exprimi numai in culori negre si sumbre.

Nu stiu atat de bine subiectul asa ca nu sunt contra nici pro.
Si sincer nu ma intereseaza asa de tare.

Cat despre lucruri mai grave gen suicid, mutilari samd.. acolo trebuie aflat ce s-a intamplat de s-a ajuns asa. Nimeni nu ajunge in starile astea fara un eveniment traumatizant, socant sau brusc.

+Quote Post
ozon
mesaj Jun 11 2008, 02:06 PM
Mesaj #18

Nou venit
*

http://www.clujeanul.ro/saptamanal/mi-am-t...nui-emo-2696852

un articol din seria: perceptii gresite despre grupuri.

+Quote Post
Vizitator_Emo pana la moarte.
mesaj Jun 19 2008, 11:45 AM
Mesaj #19

Guests

ce discutii de 2 lei pe o tema umflata de cateva ziare de 2 lei!

+Quote Post
Vizitator_Anais.
mesaj Jun 22 2008, 09:43 AM
Mesaj #20

Guests

Dar nu vi se pare ca adolescentii de azi sunt mai tristi? Material au mult mai multe decat aveam noi si totusi le lipseste ceva important. De distractii nu duc lipsa si totusi nu prea se mai distreaza.
Poate emo este un fel de a spune aceasta tristete lumii in care intra.

+Quote Post
rockss
mesaj Jul 4 2008, 10:23 AM
Mesaj #21

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 26-June 08
De la: Pă scaun
Utilizatorul numarul: 1 513

"lumea nu intelege cum e sa fii trist si judeca dupa aparente. multi se uita ciudat la mine sau ma urasc din cauza aspectului. mi-am taiat venele de mai multe ori, am folosit si cutit si lama, mi-a ramas un semn usor. si sincer, de multe ori ma tenteaza sa o mai fac." - marturia unei emo kid

Tot ce-mi vine acum in minte e: Hai, dom'le, ma lasi cu prostiile astea? Sa fim seriosi! Toata lumea are stari de tristete, melancolie, depresie si mai stiu eu ce. E un lucru absolut normal! De ce esti trist? Ai copii si n-ai cu ce sa-i hranesti? Esti somer si nu poti sa te intretii? Locuiesti pe strada intr-o cutie de carton? Suferi de o boala incurabila? Nu poti sa mergi, sa vezi, sa auzi? Daca nu te incadrezi in niciun criteriu enumerat mai sus, TRATEAZA-TE! Sunt atatea lucruri frumoase in viata...trebuie doar sa stii cum sa le iei si cum sa le privesti. Bine ca un copil care sufera de leucemie are puterea sa zambeasca, sa se ridice din pat si sa priveasca rasaritul! El de unde face rost de ea? TREZITI-VA acum, pana nu va fi prea tarziu! Viata ti-o faci tu asa cum vrei! Exista liber-arbitru! Vointa sa ai. In loc sa iti pierzi timpul bandajandu-ti ranile, mai bine nu ti le mai provoca! dry.gif
Si eu am stari de tristete. Plangi pana dai totul afara si pe urma faci tot posibilul sa-ti revii! Priveste un catelus, miroase o floare, uita-te la stele si get over it! wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 4 2008, 12:07 PM
Mesaj #22

Guests

ce nu inteleg eu la emo: daca sunt deprimati de ce se duc in mall sa-si cumpere haine de la magazine de fite? nu poti sa fii trist si sa te gandesti la sinucidere in haine ieftine?

+Quote Post
Vizitator_Vartan.
mesaj Jul 9 2008, 09:39 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 4 2008, 12:07 PM) *
ce nu inteleg eu la emo: daca sunt deprimati de ce se duc in mall sa-si cumpere haine de la magazine de fite? nu poti sa fii trist si sa te gandesti la sinucidere in haine ieftine?

Fiindca tristetea lor trebuie sublimata, in ceva. Haine scumpe, coafura, localuri mai ciudatele, iphone, etc. Nu este tristetea omului ratat, deprimat care se apuca sa bea si nu se mai ingrijeste de sine, este ceva mai artistica, ca sa zic asa.

Acum mi-a venit ideea, poate tristetea lor deriva sau e o reactie la lipsa de sublimare in lumea normala. Am citit mai demult o carte a unui sociolog francez in care el spunea ca programele tv sunt din ce in ce mai obscene, si-au luat ca model filmele porno. Nimic nu mai e sublimat, totul e la vedere, direct, satisfactii pe loc. Si de aici si drogurile probabil.

+Quote Post
Vizitator_Franz.
mesaj Jul 9 2008, 10:14 AM
Mesaj #24

Guests

Ce ti-e si cu discutia asta despre emo... se dezbate, oamenii ajung sa se certe, ba, unu' mai disperat (dat, ce-i drept, ca exemplu), i-ar si bate ?!? Bruta mica, probabil nu are niciun alt mijloc de a-si demonstra siesi masculinitatea... In fine, si dupa parerea mea, nu e altceva decat un curent artistic. Nimic nou sub soare... stirile sunt pline de nonemo care-si iau gatul cu gratie, isi infig unii altora topoare-n cap artistic sau isi arunca copiii la gunoi cu talent. Ganditi-va numai la nefericitul caz al fetei de 11 ani lasata gravida si care a facut avortul in Londra. Doamne fereste sa fi fost imbracata-n negru si / sau sa fi avut bretonu-n ochi. Pun pariu pe ce vreti voi ca imediat s-ar fi gasit vreun ziarist de mana a paispea care sa bage cea aldine pe prima pagina. Sau cazul dramatic al pisoiului ucis anul trecut la Buzau... sigur aia nu erau emo? Le sugerez sa mai verifice o data... poate descopera ceva, cine stie? Excese sunt, au fost si vor fi. In '77, Sex Pistols clamau "no future for you" (God Save The Queen). Van Gogh si-a taiat o ureche... hai sa-i bagam si pe ei in "curentul" emo, ca de mulat, se muleaza. In orice caz, fiecare isi defineste personalitatea asa cum poate, asa ca nu cred c-ar trebui blamati pentru cum se-mbraca sau pentru ce coafuri au. In incheiere, o-ntrebare: Preotii sunt emo? Nu de alta, da' se-mbraca in negru, unii au parul lung si - cunosc un caz - asculta de la Pink Floyd (muzica psihedelica, deci e dus cu capu', nu?) la Metallica (bleah!) si chiar am auzit My Chemical Romance (The Ghost of You). Vade retro, Satana!!

+Quote Post
Vizitator_LUPU.
mesaj Jul 10 2008, 07:13 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (EmoKid @ Jun 4 2008, 08:40 PM) *
toti suntem un pic emo, dar unii exagereaza
vezi daca si cat esti de emo: http://www.testemo.com laugh.gif

angry.gif ati observat ce intrebari au in testul acela????uite cateva exemple:"How much you hate the people around you?","Have you ever cut your arms?","Do you think cutting yourself ease the suffering?"....si lista poate continua....incredibil..sper sa-si revina cat mai rpd......"afara ploua....mi-am luat o lama noua"-drogatii naibii

+Quote Post
Vizitator_dan costin.
mesaj Jul 14 2008, 11:25 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Clocky @ Jun 4 2008, 08:24 PM) *
EMO = dereglati emotional. Cine nu isi poate reveni dintr-o cadere emotiva este clar bolnav (normal in mod sigur nu este) si cu asta basta. Sa faci dintr-o stare de tristete ceva dupa care iti randuiesti intreaga viata/purtare iara e o tampenie caracteristica kinderilor in conversi si freze a la hitler

Nu am treaba , ii suport atata timp cat nu ma deranjeaza. Nu imi ridica nici o geana daca se sinucid sau se mutileaza. E viata lor si fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu ea. Vrei sa te sinucizi pentru ca nu ai o personalitate puternica? Be my guest smile.gif

LE : Lumea de azi are nevoie de tineri zambitori , copii la orice varsta , ca de incruntati si disperati/ratati in dragoste / afaceri / familie suntem bombardati la tv smile.gif

+Quote Post
Vizitator_dan costin.
mesaj Jul 14 2008, 11:37 AM
Mesaj #27

Guests

Poate spui asta ca nu ai copii. Cred ca dimpotriva ei trebuiesc ajutati. Cum? Sa le fi alaturi pentru ca viata nu e nicidecum asa roz cum pare. Nu stiu cat inteleg copiii de azi ce se-ntampla cu viitorul lor. Am 38 de ani si nu pot prevede nimic din ce va veni. Pare a fi foarte actual modul de ati trai ziua de azi ca si cum ar ultima. Nu depinde de noi foarte multe lucruri si asta ne face sa fim oarecum nepregatiti pentru ce va veni. Este o parere personala si nu cred in Casandrele care bocesc cu ochii la drobul de sare.

+Quote Post
Vizitator_guest.
mesaj Jul 14 2008, 02:08 PM
Mesaj #28

Guests

Pe scurt povestea e cam asa. De cateva ori in adolescenta am avut ganduri sinucigase. Cine n-a avut?
Generatia de acum care are 12-17 ani sunt nascuti dupa revolutie. Nu au probleme materiale, in schimb parinti stau rar pe acasa, si in general parinti nu inteleg ce se intampla. Ei au muncit din greu pentru ca copiilor lor sa aiba de toate, si toata chestia asta ii da si pe ei peste cap.
Pana la urma se schimba generatiile, parinti sunt mai ocupati ca pe vremea comunistilor, si copii au timp liber ca nu mai stau la coada la tacamuri. Asta duce la a gandii, si daca parinti sunt cam jegosi cu copii, isi doresc sa moara, big deal.

+Quote Post
Vizitator_r.
mesaj Jul 14 2008, 02:28 PM
Mesaj #29

Guests

Generatia Sto, generatie memo,emo,mimo la dracu, toate sunt prostii, cauze:Tv, internet, vEDETE autohtone, samd, cred ca pana si ei rad unii de altii, lasatii sa creasca...

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Jul 14 2008, 02:56 PM
Mesaj #30

Guests

Eu am pe la bloc o gasca de papagali de liceu, din care 2 sunt EMO, cel putin dupa toale si moacele sinistre a la Depeche Mode. M-a durut in cot de ei, cu exceptia momentului in care au venit cu bere si alte bauturi sub balconul meu. Atunci i-am alungat ca pe sobolani. Una din tipele EMO (altfel imbracata cu chestii scumpe) a pus sticla la gura sa-mi demosntreze ca e 'rebela'. Cred ca astia raman minori la creier. Din partea mea, EMO sau nu, sa aiba bun simt ca altfel i-am halit.

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th November 2018 - 05:46 PM