IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> cum ne protejam copiii de pericolele internetului
Vizitator_petrescu george.
mesaj Dec 9 2009, 11:45 AM
Mesaj #1

Guests

Buna ziua. Sunt din Constanta am doi copii, Ana 7 ani si george de 13 ani. Ca orice parinte eram ingrijorat de informatiile periculoase la care pot avea acces copii pe internet asa ca nu le-am permis accesul la calculator decat in prezenta mea sau a sotului chiar daca asta ne ocupa o buna parte din timpul nostru liber. Acum 3 saptamani au venit la scoala o firma ce aveau o campanie. CAMPANIA STOP INDIFERENTEI ii ziceau, ce promova un produs destinat parintilor cu ajutorul caruia se putea controla si supraveghea activitatea pe internet si calculator. Am cumparat acel produs e-lock se numeste si sunt foarte multumita de el. Acum stiu cat timp petrec copii la calculator pe ce site-uri navigheaza si ca nu poate accesa site-uri cu informatii periculoase. Mai multe informatii gasiti pe XPROT.RO eu personal sunt foarte multumit.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Carmen.
mesaj May 14 2010, 11:07 AM
Mesaj #2

Guests

Este foarte important ca tinerii din ziua de azi sa stie sa utilizeze calculatorul, aceasta tehnologie devenind din ce in ce mai mult o parte din viata noastra coditiana. A nega utilitatea sau avantajele lui inseamna sa negi prezentul. Intr-adevar ca orice alt lucru el prezinta si anumite dezavantaje sau pericole, de care ne putem feri insa daca ne informam corect si suntem precauti.

Consider ca este foarte important ca parintii sa se implice si sa comuninice deschis copiilor avantajele si dezavantajele lui. Copilul trebuie sa simta ca poate discuta despre orice cu parintii. Cand vine vorba de copii sub 12-13 ani parintii trebuie sa blocheze accesul lor la anumite situri cu continut neadecvat/violent/etc. Acest lucru se poate realiza instaland anumite programe sau creand un cont separat special pentru copil.

In acest sens va recomand situl sigur.info. Aici gasiti informatii relevante, sfaturi atat pentru parinti cat si pentru copii, dar si softuri gratuite special concepute pentru filtrare si control parental.
O zi frumoasa tuturor!

+Quote Post
Vizitator_Faith.
mesaj Jul 7 2010, 07:45 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Carmen @ May 14 2010, 11:07 AM) *
Este foarte important ca tinerii din ziua de azi sa stie sa utilizeze calculatorul, aceasta tehnologie devenind din ce in ce mai mult o parte din viata noastra coditiana. A nega utilitatea sau avantajele lui inseamna sa negi prezentul. Intr-adevar ca orice alt lucru el prezinta si anumite dezavantaje sau pericole, de care ne putem feri insa daca ne informam corect si suntem precauti.

Consider ca este foarte important ca parintii sa se implice si sa comuninice deschis copiilor avantajele si dezavantajele lui. Copilul trebuie sa simta ca poate discuta despre orice cu parintii. Cand vine vorba de copii sub 12-13 ani parintii trebuie sa blocheze accesul lor la anumite situri cu continut neadecvat/violent/etc. Acest lucru se poate realiza instaland anumite programe sau creand un cont separat special pentru copil.

In acest sens va recomand situl sigur.info. Aici gasiti informatii relevante, sfaturi atat pentru parinti cat si pentru copii, dar si softuri gratuite special concepute pentru filtrare si control parental.
O zi frumoasa tuturor!

Pai mai nou trebuie sa ii feresti si de televizor pt ca si in ziua mare pot sa vada o gramada de porcarii,mai ales ce arata la stiri sau de exemplu desenele animate care in ziua de azi mi se par cam violente,iar pe internet sunt jocuri cu impuscaturi sau altele pe care le joaca si adultii.De ce sa nu se joace cu parintii jocuri mai educative mai interesante si pe care le invata de la voi ,internetul e bun pt copii doar de la o anumita varsta cum ar fi 6,7 ani avand internetul sigur copii nu isi mai bate capul sa coloreze ceva sau sa decupeze,sa citeasca si etc.Nu vedeti ca sunt copii care din cauza netului sua al calculatorului in mare parte ajung sa isi bata parintii sau sa ii urasca pt ca ii i-au din fata calculatorului,nu conteaza in ce secol suntem,ajungem sa fim schimbati de tehnologie nu sa o schimbam noi pe ea,tehnologia si lacomia pt banii v-au schimbat pe toti .

+Quote Post
ioanasoricelul12...
mesaj Aug 13 2010, 09:04 PM
Mesaj #4

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 13-August 10
Utilizatorul numarul: 23 325

Citeaza (Carmen @ May 14 2010, 11:07 AM) *

O zi frumoasa tuturor!

Va recomand eu un soft de parental control foarte bun, se numeste Smart Guard, e dezvoltat de UPC. Il are nepotica mea instalat pe PC si e foarte foarte ok smile.gif

+Quote Post
Vizitator_IoanaSoricelul.
mesaj Aug 16 2010, 06:17 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (ioanasoricelul1281733252267 @ Aug 13 2010, 09:04 PM) *
Va recomand eu un soft de parental control foarte bun, se numeste Smart Guard, e dezvoltat de UPC. Il are nepotica mea instalat pe PC si e foarte foarte ok smile.gif

Mai atasez aici doua linkuri "educative" pe aceasta tema:

http://www.youtube.com/watch?v=ZIAJM3Qrgec

http://www.dailybusiness.ro/stiri-lifestyl...mp-online-46555

+Quote Post
Vizitator_adiadinuta.
mesaj Jan 16 2013, 10:56 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (petrescu george @ Dec 9 2009, 11:45 AM) *
Buna ziua. Sunt din Constanta am doi copii, Ana 7 ani si george de 13 ani. Ca orice parinte eram ingrijorat de informatiile periculoase la care pot avea acces copii pe internet asa ca nu le-am permis accesul la calculator decat in prezenta mea sau a sotului chiar daca asta ne ocupa o buna parte din timpul nostru liber. Acum 3 saptamani au venit la scoala o firma ce aveau o campanie. CAMPANIA STOP INDIFERENTEI ii ziceau, ce promova un produs destinat parintilor cu ajutorul caruia se putea controla si supraveghea activitatea pe internet si calculator. Am cumparat acel produs e-lock se numeste si sunt foarte multumita de el. Acum stiu cat timp petrec copii la calculator pe ce site-uri navigheaza si ca nu poate accesa site-uri cu informatii periculoase. Mai multe informatii gasiti pe XPROT.RO eu personal sunt foarte multumit.

Fiecare parinte este ingrijorat de ceea ce face copilul sau cand navigheaza pe internet. Eu de exemplu, am cautat cateva site uri de jocuri , pentru ca fie mii ii place foarte mult sa se joace diferite jocuri flash si unul dintre cele mai haioase mi s-a parut a fi http://www.frivgames4all.co.uk un site care are jocuri potrivite cu varsta copilariei si unde nu trebuie sa isi faca cine stie ce cont pentru a se juca.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Mirela..
mesaj Apr 22 2013, 08:12 AM
Mesaj #7

Guests

Eu as vrea sa va recomand site-ul sigur.info, unde gasiti atat informatii despre controlul parental si soft-urile de filtrare web cat si jocuri educative pentru cei mici care pot fi jucate online.

Site-ul si echipa Sigur.info sunt dedicati sigurantei copiilor pe Internet si ofera materiale pentru parinti, profesori, adolescenti si copii.

+Quote Post
Vizitator_Anda.
mesaj Apr 22 2013, 04:12 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Vizitator_Mirela. @ Apr 22 2013, 08:12 AM) *
Eu as vrea sa va recomand site-ul sigur.info, unde gasiti atat informatii despre controlul parental si soft-urile de filtrare web cat si jocuri educative pentru cei mici care pot fi jucate online.

Site-ul si echipa Sigur.info sunt dedicati sigurantei copiilor pe Internet si ofera materiale pentru parinti, profesori, adolescenti si copii.

Salut Mirela, da, sigur.info este un site sigur, educativ, gasesti foarte multe informatii utile pe el.
Pentru copii mai mici eu le-as recomanda cateva jocuri pe care in timp le-am recomandat si fiiului meu jocuri cu motociclete jocuri cu motociclete, jocuri cu diamante jocuri cu diamante este de indemanare, o sa le placa sa aranjeze diamantele pe culori, jocuri pentru copii de 2 ani jocuri pentru copii de 2 ani, incet cum mai cresc pot juca jocuri pentru copii de 3 ani, jocuri pentru copii de 4 ani, jocuri pentru copii de 5 ani, jocuri pentru copii de 6 ani, noi cum acuma am implinit 7 ani ne plece sa jucam jocuri cu robori si alte joculete mai grele.

+Quote Post
Vizitator_Mihaela.
mesaj Apr 25 2013, 04:59 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Anda @ Apr 22 2013, 04:12 PM) *
Salut Mirela, da, sigur.info este un site sigur, educativ, gasesti foarte multe informatii utile pe el.
Pentru copii mai mici eu le-as recomanda cateva jocuri pe care in timp le-am recomandat si fiiului meu jocuri cu motociclete jocuri cu motociclete, jocuri cu diamante jocuri cu diamante este de indemanare, o sa le placa sa aranjeze diamantele pe culori, jocuri pentru copii de 2 ani jocuri pentru copii de 2 ani, incet cum mai cresc pot juca jocuri pentru copii de 3 ani, jocuri pentru copii de 4 ani, jocuri pentru copii de 5 ani, jocuri pentru copii de 6 ani, noi cum acuma am implinit 7 ani ne plece sa jucam jocuri cu robori si alte joculete mai grele.

Salut Mirela, la baiatul meu ai plac foarte mult jocuri cu tractoare unde conduci diverse tractorase, jocuri cu avioane super jocuri cu avioane
- jocuri cu biciclete jocuri pe bicicleta
-jocuri cu tancuri si tancuri de lupta
-jocuri cu trenuri si trenulete
-jocuri 3D cu masini de viteza.

+Quote Post
Vizitator_AlinaBucurescu.
mesaj May 5 2013, 07:44 PM
Mesaj #10

Guests

Fiul mea ai place sa se joace jocuri cu oi care sar, joaca foarte de jocuri de gatit online, jocuri de imbracat fata cool online, jocuri cu masini diamante de transportat jocuri cu dinozauri reali jocuri masina cu diamante rock transporter 2 de transportat marfa.

Sunt multe site-uri cu jocuri dragute, Bianca, fiica mea ai place dress up games for girls, cooking games for girls, monster high games for girls, fishing games
, restaurant games for kids,
fishing games online
, fishing games free
, make over games, bad ice cream 3 pe care le saptamanal zilnic cand are timp liber. Anderi este cu jocuri online de baieti, jocuri cu tancuri commnado, jocuri cu pesti online, jocuri cu diferente pentru copii chiar si jocuri barbie gratis.

+Quote Post
slapro
mesaj May 16 2013, 09:02 PM
Mesaj #11

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 16-May 13
Utilizatorul numarul: 32 106

Salut sunt nou pe aici, am o fetita de 5 ani acum pe 28 mai face ( alti bani alta distractie! smile.gif). E foarte important sa fie supravegheat copilul in permanenta cand se afla in fata calculatorului. Fimea ma bate la cap ca vrea jocuri pe calculator si o intreb ce anume vrea sa joace, iar ea imi raspunde : vreau jocuri cu printese ii pun unul dintre siturile mai sigure de jocuri online, dar nu o scap din ochi! Am patit odata cu smartphone-ul, am gasit pe el instalate niste jocuri cica... de fapt erau poze xxx, bine ca nu a apucat sa intre in el.

Aceasta postare a fost editata de slapro: May 16 2013, 09:04 PM

+Quote Post
Vizitator_printzu.
mesaj Jun 18 2013, 09:31 AM
Mesaj #12

Guests

daca nu le invata dupa net le invata de la scoala ....

+Quote Post
kornulet
mesaj Sep 5 2014, 06:58 PM
Mesaj #13

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 5-September 14
Utilizatorul numarul: 33 165

Cautand situri sigure care sant sa zicem numai cu joculeti pentru copii

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th July 2018 - 04:47 PM