IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> se exagereaza asupra impactului
Vizitator_Vizitator_Alina..
mesaj Sep 21 2011, 07:21 AM
Mesaj #1

Guests

Impactul asupra mediului a fost prea mult exagerat de ceva timp, mai ales de cand diversi politicieni ies cu declaratii fara sa se docuimenteze, doar de dragul mediatizarii, de and ONG-istii vor sa arate ca au activitate. Concentratia de cianura e foarte scazuta, nu afecteaza mediul deloc asa cum se vehiculeaza prin datul cu parerea. In plus se iau masuri continuee pe parcursul exploatarii de reducere a ciditatii apelor, deci nu e ca si cum s-ar aduna multe reziduri toxice si acestea ar fi periculoase- nu e cazul aici.
Go to the top of the page

+Quote Post
Mihai Papuc
mesaj Jan 8 2012, 07:41 PM
Mesaj #2

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 8-January 12
Utilizatorul numarul: 30 910

1.
Citeaza (Vizitator_Alina. @ Sep 21 2011, 07:21 AM) *
Concentratia de cianura e foarte scazuta, nu afecteaza mediul deloc asa cum se vehiculeaza prin datul cu parerea.

Dacă este așa, atunci de ce mai este necesar un lac de acumulare cu un baraj mai mare decât cel de la Vidraru? De ce nu îi dau drumul acelei ape pe gârlă în jos?

2.
Citeaza (Vizitator_Alina. @ Sep 21 2011, 07:21 AM) *
Impactul asupra mediului a fost prea mult exagerat de ceva timp, mai ales de cand diversi politicieni ies cu declaratii fara sa se docuimenteze, doar de dragul mediatizarii, de and ONG-istii vor sa arate ca au activitate.

Într-adevăr, impactul asupra mediului este exagerat, dar nu în relatări, ci în realitate:
Citeaza
Proiectul propus de RMGC (de fapt de Gabriel şi acceptat de Stat) la Roşia Montană a fost definitivat în forma cunoscută astăzi în anul 2001 ! El este gigantic, prevede exploatarea a 13 milioane tone minereu anual (deci de 32 de ori mai mare decât exploatarea statului în mina veche) , timp de 16 ani, în 4 cariere deschise (mine) în masivele Cetate, Cârnic, Orlea şi Jig situate în jurul centrului istoric al comunei Roşia Montană.

Am mai adăugat alte asemenea „exagerări” de pe într-un articol care invită la documentarea despre Roșia Montană. Tare îmi doream ca ce scrie acolo să fie exagerări, dar uite ce apare în studiul de impact al RMGC:

Referitor la punctul 1:
Citeaza
Vol. 18, pag. 131: În cazul avarierii barajului de decantare se vor deversa în aval, 12.000 kg cianuri, o cantitate de steril situată între 7,8 – 37,7 mil mc , la care se adaugă şi apa interstiţială în volum de 3,8 – 11,7 mii mc. Concentraţia cianurilor în râurile din aval (Mureş –Dunăre ) poate să se situeze între 0,06 şi 1,3 mg/litru ( la graniţa cu Ungaria).

Vol. 18, pag. 177: Concluzii:Analiza privind hazardurile şi riscurile asociate proiectului Roşia Montană scoate în evidenţă potenţialul relativ ridicat de risc al viitoarelor activităţi, datorate dimensiunilor sale şi prezenţei unor cantităţi importante de substanţe periculoase, rezultate din folosirea a cca 12.000 tone cianură de sodiu anual în timpul exploatăriii minereurilor.Utilizarea cianurii şi depozitarea sterilului de procesare în iazul de decantare sunt principalii factori de risc, inclusiv impactul transfrontalier pe linia apelor curgătoare.

Referitor la punctul 2:
Citeaza
Vol. 13, pag. 31: Urmare a funcţionării investiţiei:
- Suprafaţa de teren neproductiv va creşte de la 5% iniţial, la 64,4%
- Suprafaţa fâneţelor a scădea de la 60% la 29%
- Pădurile, după deforestare, îşi vor reduce suprafaţa de la 17,7% la 5,6%
- Zonele carstice cresc ca suprafaţă de la 12% la 64,3%
Go to the top of the page

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th September 2018 - 09:28 PM