IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Şcoala - cu uniformă, fără uniformă?
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 5 2011, 03:00 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Chiar de Ziua Educaţiei, zeci de elevi de la Grupul Şcolar Gheorghe Asachi din Galaţi au fost daţi afară de la cursuri din cauza vestimentaţiei.

Elevii au fost trimişi, miercuri dimineaţă, acasă, după ce directorul instituţiei a decis să nu mai tolereze actele de indisciplină, de orice natură ar fi ele.

Decizia a fost luată după ce, la o şedinţă cu părinţii, aceştia au cerut ca elevii să nu mai fie primiţi în incinta şcolii dacă nu sunt îmbrăcaţi decent.
Go to the top of the page

+Quote Post
Luk
mesaj Oct 5 2011, 07:23 PM
Mesaj #2

Membru veteran

Postari: 161
Inscris: 21-May 08
Utilizatorul numarul: 336

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Oct 5 2011, 04:00 PM) *
Chiar de Ziua Educaţiei, zeci de elevi de la Grupul Şcolar Gheorghe Asachi din Galaţi au fost daţi afară de la cursuri din cauza vestimentaţiei.

Elevii au fost trimişi, miercuri dimineaţă, acasă, după ce directorul instituţiei a decis să nu mai tolereze actele de indisciplină, de orice natură ar fi ele.

Decizia a fost luată după ce, la o şedinţă cu părinţii, aceştia au cerut ca elevii să nu mai fie primiţi în incinta şcolii dacă nu sunt îmbrăcaţi decent.

La fel se intampla si in alte licee, in alte orase. Va propun un efort de imaginatie: hai sa ne imaginam ca angajati ai Gestapo-ului asigura siguranta urnelor cu prilejul unor alegeri perfect democratice, intr-o tara din vestul Europei. Sau ca punem niste profesori care predau din '70 sa asigure decenta tinutei elevilor. Ce inseamna "decent" pentru ei? si ce masuri iau in situatia in care tinuta unor elevi nu se potriveste cu notiunea de decent din capetele lor? Ce-ar face cei de la GESTAPO daca as incerca sa promovez un candidat la 100 m de urne? biggrin.gif

Asta-i necazul in Romania: regulile sunt corecte si verificate in tari democratice, necazul este ca sunt aplicate de dinozauri comunisti obisnuiti cu totalitarismul si cu "dictatura la locul de munca".

Nu putem decat sa asteptam ca generatiile bolnave, omul nou si copiii lui, sa se retraga la pensie.

Trebuie rabdare.

+Quote Post
Vizitator_elev retroroman.
mesaj Oct 5 2011, 07:53 PM
Mesaj #3

Guests

preuniversitar, uniforma! ca doar nu merg la club de fitze !

bine le-a facut!
data viitoare sa le aplice shi-o amenda, suma modica, 100€, ´ai ca nu-i mult, shi-apoi bugetele shcolilor,lic. , sunt intr-o jena financiara de-tzi vine damblaua infractului miocordial! sa ma corecteze cineva, ca am un lypsus. hahaha!

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Oct 6 2011, 12:46 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Luk @ Oct 5 2011, 07:23 PM) *
La fel se intampla si in alte licee, in alte orase. Va propun un efort de imaginatie: hai sa ne imaginam ca angajati ai Gestapo-ului asigura siguranta urnelor cu prilejul unor alegeri perfect democratice, intr-o tara din vestul Europei. Sau ca punem niste profesori care predau din '70 sa asigure decenta tinutei elevilor. Ce inseamna "decent" pentru ei? si ce masuri iau in situatia in care tinuta unor elevi nu se potriveste cu notiunea de decent din capetele lor? Ce-ar face cei de la GESTAPO daca as incerca sa promovez un candidat la 100 m de urne? biggrin.gif

Asta-i necazul in Romania: regulile sunt corecte si verificate in tari democratice, necazul este ca sunt aplicate de dinozauri comunisti obisnuiti cu totalitarismul si cu "dictatura la locul de munca".

Nu putem decat sa asteptam ca generatiile bolnave, omul nou si copiii lui, sa se retraga la pensie.

Trebuie rabdare.

Nefericirea face ca ce naste din pisica soareci mananca, adica societatea bolnava nu are cum sa se faca bine daca tinerii primesc cam aceeasi educatie acasa.

Pentru exemplificare, precizez cazul notoriu numit Ponta. Omul este magnific, cu ce a primit de acasa, cu cei i-au spus tovarasii de la Partid, impins cu atentie de unii "speciali pregatiti care monitorizeaza" avem poza actuala a unui tanar bolnav care se considera sanatos tun...

si totusi
CODE
Lumea este in schimbare!

+Quote Post
Vizitator_Dr.DistraT.
mesaj Oct 6 2011, 06:02 AM
Mesaj #5

Guests

Trebuie rabdare.
Omul emancipat e obisnuit sa forteze limitele.Daca se cere raspicat ca toti copii sa poarte uniforme o sa se observe imediat ca in loc de pantof nergru va fi maro camasa alba in loc de albastra s.a.m.d.
Decent pentru acesti copii va inchipuiti ce inseamna ,daca mai forteaza si limitele deja....acem poza de ansamblu.Nu cred ca pot inchide ochii "dinozauri comunisti"la o fusta cit un servetel sau tricouri cu mesaje la adresate mamelor profesorilor.
Parerea mea.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 6 2011, 07:09 AM
Mesaj #6

Guests

punem niste profesori care predau din '70 sa asigure decenta tinutei elevilor. Ce inseamna "decent" pentru ei? si ce masuri iau in situatia in care tinuta unor elevi nu se potriveste cu notiunea de decent din capetele lor?

In primul rand am vazut la televizor ca e vb de profesori care prin anii 70 abia se nascusera.
In al doilea rand tot la tv am vazut un soarec de-a IX-a sau a X-a, tupeist, vorbind sacadat si agramat, cu ditamai belciugele in arcada si buze. Eu am cam terminat cu scolile prin anii 2000, dar sunt 100% de acord cu "comunistii" aia de profesori care au considerat ca aia nu e tinuta decenta. Asadar tre' sa astepti sa ma ia dracu si pe mine si pe copiii mei, pe care ii voi educa in acelasi concept de decenta, pentru ca sa nu mai ai bariere la poarta scolii pt astfel de exemplare...

+Quote Post
Luk
mesaj Oct 6 2011, 08:13 AM
Mesaj #7

Membru veteran

Citeaza (Laur006 @ Oct 6 2011, 08:09 AM) *
In primul rand am vazut la televizor ca e vb de profesori care prin anii 70 abia se nascusera.
In al doilea rand tot la tv am vazut un soarec de-a IX-a sau a X-a, tupeist, vorbind sacadat si agramat, cu ditamai belciugele in arcada si buze. Eu am cam terminat cu scolile prin anii 2000, dar sunt 100% de acord cu "comunistii" aia de profesori care au considerat ca aia nu e tinuta decenta. Asadar tre' sa astepti sa ma ia dracu si pe mine si pe copiii mei, pe care ii voi educa in acelasi concept de decenta, pentru ca sa nu mai ai bariere la poarta scolii pt astfel de exemplare...

Fac parte din generatia care o lua peste ceafa daca nu avea cusuta pe umar celebra "matricola". Am vazut copii fara minte care incercau sa intre in scoala cu fuste cat batista sau in pantaloni scurti si tricouri rupte. Am vazut insa si idioti de profesori care nu primeau in liceu elevi pentru ca nu aveau "dunga la pantaloni" sau purtau camasa de alta culoare decat a "uniformei".

Doar cateva observatii pentru cei care "sunt 100% de acord cu profesorii":
- este o idiotenie sa nu permiti elevilor accesul in institutia de invatamant; parintii se asteapta ca ei sa urmeze cursurile, nu sa stea in parc. Daca copilul meu pateste ceva pe strada pentru ca a fost dat afara din liceu, va garantez ca o sa-i dau in judecata pe toti cei implicati si voi castiga.
- in ceea ceea ce priveste "uniforma", sunt de parere ca trebuie sa trebuie sa definim destul de precis "decenta". Un piercing n-o sa omoare pe nimeni (nu ca-l inteleg sau ca sunt de acord cu tampenia asta), culoarea verde sau albastra a parului nu deranjeaza ora.

Pe de alta parte, am vazut si profesoare cu fustite cat batista si profesori care ciupeau alte profesoare de fund...

Nuantele ne omoara... trebuie sa ai exercitiul libertatii pentru a putea trai in democratie.

MATRÍCOL, -Ă, matricoli, -e, s. f., adj. 1. S. f. Registru în care se înscriu, într-o instituție, numele persoanelor a căror evidență este necesară; (în special) registru folosit în școli, în care se înscriu numele, datele personale și situația școlară a elevilor. ♦ Număr de ordine sub care sunt înscriși soldații în registrul unui regiment. 2. S. f. (Ieșit din uz) Bucată dreptunghiulară de pânză sau de stofă pe care se indica școala la care învăța un elev (și numărul sub care era înscris aici) și pe care acesta o purta prinsă pe braț sau pe piept

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 6 2011, 08:39 AM
Mesaj #8

Guests

Aia cu "nu omoara pe nimeni" e un argument pueril, sper sa recunosti, pe langa faptul ca nici nu e corect (fiindca nici uniforma nu omoara pe nimeni). Cam la fel e si cu "nu deranjeaza ora".

Pe de alta parte nu inteleg de ce ai dat definitia "matricolei" si nu pe cea a "decentei", daca tot te preocupa idea

+Quote Post
Luk
mesaj Oct 6 2011, 09:44 AM
Mesaj #9

Membru veteran

Citeaza (Laur006 @ Oct 6 2011, 09:39 AM) *
Aia cu "nu omoara pe nimeni" e un argument pueril, sper sa recunosti, pe langa faptul ca nici nu e corect (fiindca nici uniforma nu omoara pe nimeni). Cam la fel e si cu "nu deranjeaza ora".

Pe de alta parte nu inteleg de ce ai dat definitia "matricolei" si nu pe cea a "decentei", daca tot te preocupa idea

Nu-i un argument, e o constatare. Sunt copii valorosi care inteleg sa iasa in evidenta asa. Nu vad care-i raul in asta?! "Deranjatul orei" e cu totul altceva...

Trebuie sa va contrazic: ingradirea excesiva a libertatii si uniformizarea la varste fragede omoara niste lucruri... sa nu uitam ca scoala romaneasca pune accentul pe invatare mecanica. Avem o programa ascunsa care-i chiar la vedere: UNIFORMIZARE.

Decenta, asa cum o inteleg profesorii. Invatare, asa cum o inteleg profesorii. Uniforma, asa cum o inteleg profesorii.

Cand am intrat la ASE, prin 88, majoritatea colegilor mei veneau din Caragiale. Toti fumau, beau si aveau un comportament destul de libertin, inclusiv fetele. biggrin.gif
Cu toate astea, rata de succes, masurata prin numarul celor care intrau la facultate era mult peste medie.

Ce urmarim prin uniformizare? Sa nu deranjam profesorii?

Mai ganditi-va!

+Quote Post
Vizitator_retro new.
mesaj Oct 6 2011, 09:54 AM
Mesaj #10

Guests

oooh! retro gradu´de mine mai propuneam shi-o amenda, modica bah!

shcoala, institutzie de stat, ofera educatzie shi-nvatzamant gratuit.
eu stat, finantzez
eu stat, fixez curricula shi standardul de dificultate al testeslor de examen
eu stat, imi cunosc necesitatzile din piatza muncii
eu stat, am nevoie de un profesionist disciplinat
eu stat, etc...

maryoaro, phentru thine emit o derogare speciala shi...

´te invit la shcoala!
in bikini,
toples,
toc cui,
cu ohmenu´shi jmatru´,
piercinguita toata,
fardata,
etnobotanizata,
super shmecheritizata,
shi-n ultim alineat ,
descentralizat-libertinizata.
in anotimpul rece ai dreptu´ sa-tzi imbraci vizonu´, evident, numai daca nu reusheshti sa-tzi faci pretin vreun coleg de clasa sau nu ai vreun aranjament termic extra shcolar capabil sa te-ncalzeasca corespunzator.

ce zici, the-nscri la noi!? avem cadre didactice totzi unu shi unu, in majoritate emo, catziva aurolaci shi un grup insignifiant de recidivishti care predau cursuri minimale de educatzie, estetica, maniere elegante , normativele de sanatate shi disciplina muncii pe-nserat, mai avem shi cateva laboratoare superdotate orgasmo-tehnologic pentru eventualele diferite cercetari shi experimentari, de asemenea, lab-ul IT potzi experimenta cateva tehnici shi senzatzii tari in cazul unor eventuale programe de conceptzie shi/sau necesitatzi personale de natura psihedelico-futuriste.
la noi in shcoala se fac shi ore de sport:
aruncatu´cu privirea, dupa pitziponci shi pitzipoance
greco-romane, libere, shi mocirloase, unisex sau mixte
fotbal cu craniile din cimtir sau cutii de red bull
tzurca cu femurul profului de matentactica
saritura cu prajina, in curtea diferitelor penitenciare
shtafeta 4 X 100m masculin, in erection/ feminin, orgasmic
inot mixt asincron in piscina bulbucita
samd

´ai maryoaro, daca n-ai luat bac-ul te-nscriem in anul pregatitor, bah!

avem shi lipsuri, trebuie sa recunoashtem, programul laptele shi cornu´a cazut de pe tapetu´guvernamental,criza, l-am inlocuit noi, cadrele didactice de comun acord cu manageru´acestei shcoli oferim elevilor programul, banana, cognacu´, trabucu´, condomu´ shi garou` roz, totul este achizitzionat din sumele pe care le-a primit in urma unor sponsorizari confidentziale din partea catorva grupari/clanuri discrete shi direct interesate de buna desfashurare a proceselor de invatzamant din shcoala noastra, carora, le multzumim din suflet shi pe aceasta cale, pentru generozitatea, filantropia, mecenatu, de care au dat shi dau dovada in continuare.

elevii merituhooooshi, vor fi premiatzi, bilete la concertele manelishtilor, invitatzii speciale la chiolhanurile preelectorale ale lui marean, eventual, invitatzii speciale la cartant fest oprescu editzii viitoare, cat shi la diferitele evenimente mondene furunculogenice ce vor avea loc cu diferite ocazii solemne shi festive in locatii dubioase.

asha sa ne ajute dumnezeu maryoaro, amin!

+Quote Post
Vizitator_gura casca.
mesaj Oct 6 2011, 10:16 AM
Mesaj #11

Guests

Tinuta decenta este una, uniforma alta...
Oare de ce am impresia ca partizanii celei din urma sunt si adeptii eutanasierii bugetarilor, retragerii dreptului la vot prostimii, introducerii in dex a cuvantului Rromanika si corectori de serviciu ai agramaticalitatilor de pe forum...
Macar nu-s habotnici, asta-s sigur laugh.gif
Plus ca si-au testat Iq-ul pe net si le-a dat muult peste 150 cool.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 6 2011, 10:29 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Luk @ Oct 6 2011, 09:44 AM) *
Nu-i un argument, e o constatare. Sunt copii valorosi care inteleg sa iasa in evidenta asa. Nu vad care-i raul in asta?! "Deranjatul orei" e cu totul altceva...

Trebuie sa va contrazic: ingradirea excesiva a libertatii si uniformizarea la varste fragede omoara niste lucruri... sa nu uitam ca scoala romaneasca pune accentul pe invatare mecanica. Avem o programa ascunsa care-i chiar la vedere: UNIFORMIZARE.

Decenta, asa cum o inteleg profesorii. Invatare, asa cum o inteleg profesorii. Uniforma, asa cum o inteleg profesorii.

Cand am intrat la ASE, prin 88, majoritatea colegilor mei veneau din Caragiale. Toti fumau, beau si aveau un comportament destul de libertin, inclusiv fetele. biggrin.gif
Cu toate astea, rata de succes, masurata prin numarul celor care intrau la facultate era mult peste medie.

Ce urmarim prin uniformizare? Sa nu deranjam profesorii?

Mai ganditi-va!

(OK, daca doriti sa folosim un limbaj oficial ...smile.gif )
Trebuie sa stiti ca sunt si eu de acord cu "principiul": Nu conteaza cat de lung am părul/ Important e cat si cum gandesc

Totusi avand posibilitatea sa fac diferenta intre mediul de invatare de pe timpul obligativitatii uniformelor, si cel al zilelor noastre, pline de libertati prost-intelese, doresc sa va spun ca nu m-a impiedicat deloc in procesul de invatare, nici pe mine (copil de premiu 2 permanent), nici pe fata doctorului (aka VIP pe timpul lui Ceasca) sa purtam uniforme la scoala/liceu pana in 1989. Insa la petrecerea de sfarsit de liceu ('90) am avut oarece complexe de inferioritate datorita modului mai mult decat modest in care eram imbracat...

Sper ca observati ca nu ma leg de programe scolare, metodologii de invatare, etc. Ci afirm ca pur si simplu nu cred ca uniformizarea imbracamintii la scoala poate sa omoare nuj' ce lucruri benefice evolutiei intelectuale a copilului.

(Ca sa nu mai spun ca asta si se urmareste prin educatie: omorarea "unor lucruri" care put conduce la formarea unor caractere anti-sociale. Daca asta e societatea actuala, si nu ai puterea sa o modifici in sensul dorit de tine, ai doua posibilitati: ori te conformezi, ori te izolezi. Dar deviem...")

+Quote Post
Luk
mesaj Oct 6 2011, 10:44 AM
Mesaj #13

Membru veteran

Citeaza (Laur006 @ Oct 6 2011, 11:29 AM) *
(OK, daca doriti sa folosim un limbaj oficial ...smile.gif )
Trebuie sa stiti ca sunt si eu de acord cu "principiul": Nu conteaza cat de lung am părul/ Important e cat si cum gandesc

Totusi avand posibilitatea sa fac diferenta intre mediul de invatare de pe timpul obligativitatii uniformelor, si cel al zilelor noastre, pline de libertati prost-intelese, doresc sa va spun ca nu m-a impiedicat deloc in procesul de invatare, nici pe mine (copil de premiu 2 permanent), nici pe fata doctorului (aka VIP pe timpul lui Ceasca) sa purtam uniforme la scoala/liceu pana in 1989. Insa la petrecerea de sfarsit de liceu ('90) am avut oarece complexe de inferioritate datorita modului mai mult decat modest in care eram imbracat...

Sper ca observati ca nu ma leg de programe scolare, metodologii de invatare, etc. Ci afirm ca pur si simplu nu cred ca uniformizarea imbracamintii la scoala poate sa omoare nuj' ce lucruri benefice evolutiei intelectuale a copilului.

(Ca sa nu mai spun ca asta si se urmareste prin educatie: omorarea "unor lucruri" care put conduce la formarea unor caractere anti-sociale. Daca asta e societatea actuala, si nu ai puterea sa o modifici in sensul dorit de tine, ai doua posibilitati: ori te conformezi, ori te izolezi. Dar deviem...")

Stiu ce spuneti si inclin sa fiu de acord cu dumneavoastra... ma straduiesc sa raman, totusi, la curent cu vremurile. Asemena discutii se purtau si pe vremea acordarii dreptului de vot femeilor biggrin.gif
Traind vremurile pe care le evocati si dumneavoastra, m-am obisnuit cam asa: cand nu sunt sigur, optez pentru libertate si dreptul fiecaruia de a decide. Ma feresc cat pot de "opinia publica" din Romania.

Altminteri sunt nevoit sa ma intreb cum se face ca majoritatea consumatorilor de Can-Can si Click sunt PENTRU uniforme, impotriva legalizarii prostitutiei si-s opripilati de fustele scurte de la liceu...

Multumesc pentru opiniile exprimate civilizat.

+Quote Post
Vizitator_Lenin.
mesaj Oct 6 2011, 11:06 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Luk @ Oct 6 2011, 10:44 AM) *
Traind vremurile pe care le evocati si dumneavoastra, m-am obisnuit cam asa: cand nu sunt sigur, optez pentru libertate si dreptul fiecaruia de a decide. Ma feresc cat pot de "opinia publica" din Romania.

Dreptul de a decide este strans legat de obligatia suportarii consecintelor.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 6 2011, 11:10 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Lenin @ Oct 6 2011, 11:06 AM) *
Dreptul de a decide este strans legat de obligatia suportarii consecintelor.

Perfect de acord dar... discutam filosofie, sau trebuie sa mai fac eu niste constructii logice pe langa afirmatia dvs, in contextul uniformizarii imbracamintii la scoala mileniului 3? biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_un NU hotarit uniformei.
mesaj Oct 6 2011, 01:40 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Oct 5 2011, 03:00 PM) *

draga Ana,eu as fi foarte curios,citi directori au avut curajul celui de care spui tu sa faca la fel?...si eu traiesc in lumea reala,vorbesc si eu cu oameni,cam toti parintii sint de acord ca ar trebui uniforme,aici considerentele economice sint foarte solide,ii iei o uniforma si cel putin 2 sau 3 ani ai pace cu plodu'....cind vine acasa se schimba si se rupe-n figuri cit vrea el...da' ce te faci cu Narcisa dintr-a uns'pea,care a mai cazut si amurezata de tipu'ala super cooooolll din a dois'pea,si moarta coapta tre'sa-l rupa de amor la primu traznet,pai,ce face,ia uniforma?pai,uniforma are si Florica,aia de e ma'sa vinzatoare in proba la pravalia din dos si ta'su somer de vreo cinci ani...pai ce facem,acceptam chiar asa,orice?...mama Narcisei e directoare la....si tati drag e patron laaa...da'ce draga,un copil cu perspective si de familie buna,il pui in rind cu...hai,ma,ce dracu'...da' cum?Narcisa e ca proasta aia de Florica?aia nici n-a fost vreodata la Bambu,nici nu stie cum se scrie dupa cum nu stiu nici eu...talimba aia vine mereu imbracata in aceleasi haine,culmea,nu numai ca n-au nimic de firma,dar n-au nici macar o eticheta falsa care macar sa te induca in eroare...proasta aia isi face geanta de scoala in fiecare seara si normal,ce probleme sa-si faca natinga din moment ce nu are de pus un telefon performant,un catalog de moda,macar sa aiba dilema "ce inel draga sa-mi pun azi,sau mai bine imi mai fac un pirsing intr-o zona mai vizibila(habar n-am cum se scrie,si ma si doare-n cur de limba englezeasca),sau daca n-ar fi cazul sa-mi schimb draga fondul asta de ten,ca uite,eu cred ca nu e prea vizibil si de-aia nu ma remarcat profu' ala bleg de mate' pina acum,sau,vai,tuuuuuu,acuma mi-a trecut prin cap,lu'ala poate nici nu-i plac femeile,sa stii,asta este...vaaaaiii,cum am uitat,simbata merg la ceai la Denisa,aia cu ta'su consilier,vai ce mai ceai o sa fie,cica vine si Robert ala care umbla cu Ramona,aia care e ma'sa deputata,cica are ala ooo...asa,bine ca mi-am amintit,sa-i zic lu' Ducu,asta e traznitu' clasei,sa-mi faca rost de citeva prezervative,mai stii?noi adolescentele sintem ca babele,ne bucuram cind se-ntimpla...parca o si vad pe nurlia si diafana Narcisa cum se trinteste intr-un fotoliu imens,cu telefonul ultra performant pe care miine il va avea negresit la scoala,bavardind cu cea mai buna amica(fata de familie la fel de buna,da',ce?credeati ca e o toapa?),in timp ce mai trage putina iarba(nu fin,ala e pentru tarani,tarani,ceva vag,difuz,a auzit ca exista asa ceva,dar n-a vazut inca),iarba adusa tot de zbanghiul de Ducu...

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 6 2011, 01:49 PM
Mesaj #17

Guests

laugh.gif
Fain sa ai cate un om ca tine la sfarsit de program, sa pleci acasa destins. Mersi.
laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 6 2011, 01:56 PM
Mesaj #18

Membru veteran

Citeaza (Luk @ Oct 6 2011, 10:44 AM) *
Stiu ce spuneti si inclin sa fiu de acord cu dumneavoastra... ma straduiesc sa raman, totusi, la curent cu vremurile. Asemena discutii se purtau si pe vremea acordarii dreptului de vot femeilor biggrin.gif

Altminteri sunt nevoit sa ma intreb cum se face ca majoritatea consumatorilor de Can-Can si Click sunt PENTRU uniforme, impotriva legalizarii prostitutiei si-s opripilati de fustele scurte de la liceu...

Şi eu.
Aici nu vorbim de cititorii Can-Can şi Click, ci de părinţi ai unor elevi, părinţi care au cerut ca şcoala să impună o ţinută decentă.
Eu de aici deduc şi faptul că sunt părinţi care îşi dau seama că nu-şi pot convinge singuri copiii să se îmbrace decent.
Nu li se interzice să aibe piercing, ci prea multe piercinguri. Eu, ca mamă, îi interzic fiicei mele şi unul singur, pentru că nu este nici estetic nici igienic.Dacă te mai şi agăţi cumva în el, te mai şi răneşti.
Te-aş întreba: crezi că o fată nu poate sta la ore fără să i se vadă slipul?
Dacă optezi pentru libertatea şi dreptul fiecăruia de a decide, cum se vor desfăşura orele când elevii vor decide să stea în costume de baie la ore, sau topless?

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Oct 6 2011, 02:00 PM
Mesaj #19

Membru veteran

Citeaza (un NU hotarit uniformei @ Oct 6 2011, 01:40 PM) *
draga Ana,eu as fi foarte curios,citi directori au avut curajul celui de care spui tu sa faca la fel?...si eu traiesc in lumea reala,vorbesc si eu cu oameni,cam toti parintii sint de acord ca ar trebui uniforme,aici considerentele economice sint foarte solide,ii iei o uniforma si cel putin 2 sau 3 ani ai pace cu plodu'....cind vine acasa se schimba si se rupe-n figuri cit vrea el...da' ce te faci cu Narcisa dintr-a uns'pea,care a mai cazut si amurezata de tipu'ala super cooooolll din a dois'pea,si moarta coapta tre'sa-l rupa de amor la primu traznet,pai,ce face,ia uniforma?pai,uniforma are si Florica,aia de e ma'sa vinzatoare in proba la pravalia din dos si ta'su somer de vreo cinci ani...pai ce facem,acceptam chiar asa,orice?...mama Narcisei e directoare la....si tati drag e patron laaa...da'ce draga,un copil cu perspective si de familie buna,il pui in rind cu...hai,ma,ce dracu'...da' cum?Narcisa e ca proasta aia de Florica?aia nici n-a fost vreodata la Bambu,nici nu stie cum se scrie dupa cum nu stiu nici eu...talimba aia vine mereu imbracata in aceleasi haine,culmea,nu numai ca n-au nimic de firma,dar n-au nici macar o eticheta falsa care macar sa te induca in eroare...proasta aia isi face geanta de scoala in fiecare seara si normal,ce probleme sa-si faca natinga din moment ce nu are de pus un telefon performant,un catalog de moda,macar sa aiba dilema "ce inel draga sa-mi pun azi,sau mai bine imi mai fac un pirsing intr-o zona mai vizibila(habar n-am cum se scrie,si ma si doare-n cur de limba englezeasca),sau daca n-ar fi cazul sa-mi schimb draga fondul asta de ten,ca uite,eu cred ca nu e prea vizibil si de-aia nu ma remarcat profu' ala bleg de mate' pina acum,sau,vai,tuuuuuu,acuma mi-a trecut prin cap,lu'ala poate nici nu-i plac femeile,sa stii,asta este...vaaaaiii,cum am uitat,simbata merg la ceai la Denisa,aia cu ta'su consilier,vai ce mai ceai o sa fie,cica vine si Robert ala care umbla cu Ramona,aia care e ma'sa deputata,cica are ala ooo...asa,bine ca mi-am amintit,sa-i zic lu' Ducu,asta e traznitu' clasei,sa-mi faca rost de citeva prezervative,mai stii?noi adolescentele sintem ca babele,ne bucuram cind se-ntimpla...parca o si vad pe nurlia si diafana Narcisa cum se trinteste intr-un fotoliu imens,cu telefonul ultra performant pe care miine il va avea negresit la scoala,bavardind cu cea mai buna amica(fata de familie la fel de buna,da',ce?credeati ca e o toapa?),in timp ce mai trage putina iarba(nu fin,ala e pentru tarani,tarani,ceva vag,difuz,a auzit ca exista asa ceva,dar n-a vazut inca),iarba adusa tot de zbanghiul de Ducu...

Mi-a plăcut comentariul tău. Mi-a plăcut şi directorul curajos. Dar vezi, poate fi curajos şi pentru că este susţinut de părinţi....

+Quote Post
Vizitator_retro new.
mesaj Oct 6 2011, 02:01 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (un NU hotarit uniformei @ Oct 6 2011, 01:40 PM) *

huuuuuuuuuuuuuoooooooo ! comuist imputzit ce eshti, huoooooooo, hic,hic, hiclerist cazon nenorocit, huuuuuuuuuooooooooooooo, mi-ai subminat interesele din spetele promoului, huooooooo imbacsitule, mi-ai daramat intiativa derogativa propusa maryoarey, huoooooooo, loveshti in responsabila creshtere shi educatzie pe care s-au straduit din rasputeri acei parinitzi sa le-o ofere copiilor lor, huooooooooo kimisenule , loveshti in demnitatea shi personalitatea intrinseaca a elevului shi reputatzia shcolii pe pcare-o frecventileza, rushin, rushin, rushineeeeeeeeee!

+Quote Post
Vizitator_retro new.
mesaj Oct 6 2011, 02:12 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 6 2011, 01:49 PM) *
laugh.gif
Fain sa ai cate un om ca tine la sfarsit de program, sa pleci acasa destins. Mersi.
laugh.gif laugh.gif

ah, l-am prins ! iote-te unde erea chiulau´seios, scria pe forum in timpul orelor de ´ervici, paf!... 5 % penalizare pe 3 luni calendaristice viiitoare, consecutivizate.

maine, sa te prezintzi la birou cu parintii de manutza, tuns, cu unghiutzele taiate, batistuza, shi nota explicativa pe format a4 scris citetz.

ai intzeles ?

+Quote Post
Vizitator_un NU hotarit uniformei.
mesaj Oct 6 2011, 02:39 PM
Mesaj #22

Guests

...Florica aude cheia in yala,tresare ca intotdeauna,nu stiu de ce sunetul asta metalic parca i se infige in inima....iese-n holul intunecat si-l vede pe taica'sau obosit,incruntat,cu o mina pe zidul dinspre bucatarie,cu cealalta desfacindu-si sireturile..."sa-ti incalzesc un pic de ciorba?il intreaba"..."da-o dracu' de mincare,de-aia stau io acu?"...intra in bucatarie,se asaza la masa si-si aprinde o tigara...Florica stie ca nu e violent cind e abtiguit,dar e mai bine sa plece din fata lui...daca se cearta,o face cu mama,se mai aud vociferari dinspre camera lor noaptea,dar nu batai....asteapta pina aude trintita usa de la baie,si abea atunci intra tiptil in bucatarie sa puna la loc tacimurile pe care le pregatise pentru cind va veni,apoi se-ntoarce in camera mare,singura care e goala atita timp cit ala micu' e la scoala dupa-masa...se apuca iar de citit,si dintr-o data ii vine in minte Costel,baiatul de la doi...mama lui lucreaza la primarie si taica'sau e angajat la patronul italian de pe bulevard...Costel lucreaza si el la acelasi patron,pe o dubita,noroc cu permisu de conducere,ca de facultate n-a mai fost vorba...dar ce o roade mai tare este ca in toata copilaria Costel era cel care-i tinea partea chiar si cind gresea,dar cam de doi ani,de cite ori se intilnesc pe scara blocului,intre ei nu este decit un "salut","servus",sau un "buna",nu rece,nu descalificant,dar distant...isi trece mina prin par,isi scutura capul a uitare si se apuca iar de citit...seara,pe la sapte jumate,acelasi scrisnet metalic in yala usii ii da de veste ca a venit maica'sa...iese in hol s-o intimpine si simte un miros intepator de salam,cirnati,ceva tinind de mezeluri proaste,ieftine...ca sa mai destinda atmosfera,ii spune maica'sii rizind:"mama,da'ce mai mirosi a salam,parca toata ziua ai mincat"."am mincat pe dracu,toata ziua am taiat la el,lumea asta parca a turbat,cumpara numai salam...macar de-ar fi ceva de el,da' e numai chimicale....ii detesi la ala micu sa manince la prinz?"."da,i-am incalzit din ciorba"..."si toalele alea de le-am lasat la moi in lighean,le spalasi?"..."da,sint pe sirma in balcon"..."tatau veni?"..."da,mama,n-a vrut sa manince,s-a culcat"...."o fi fost iar baut?"..."cam asa",ii raspunse cu o voce pierita..."eh,asta e,spuse femeia resemnata,daca ai mincat,du-te si tu si te culca"..."ma duc,da' mai am ceva pentru scoala,mai stau un pic"..."fir-ar a dracu' de scoala fata sa fie,si ce crezi tu c-o sa faci cu scoala aia a ta?io-te la varata Violeta,fata cu facultate,sta acasa si se usuca din picioare,...,nu tu servici,nu tu viitor,nu un baiat macar sa vorbeasca si ea cu el,ca i-a cam trecut tmpu',nimic,nimic odata...vrei s-ajungi ca ea?da-l dracu' de citit,te-ai uitat cit avem de plata la curent?sau tu daca stii cartie,nu tre'sa mai platesti,asa va-nvata la scoala?vai de noi fata..."...parca o vad pe Florica,un copil-ce altceva poate sa fie?-,sfisiata intre o lume fara viitor,propriul ei viitor,si o lume trecuta,a parintilor ei,care prea multe nu-ntelege...zii noapte buna daca ai cui....

+Quote Post
Luk
mesaj Oct 6 2011, 04:07 PM
Mesaj #23

Membru veteran

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Oct 6 2011, 02:56 PM) *
Şi eu.
Aici nu vorbim de cititorii Can-Can şi Click, ci de părinţi ai unor elevi, părinţi care au cerut ca şcoala să impună o ţinută decentă.
Eu de aici deduc şi faptul că sunt părinţi care îşi dau seama că nu-şi pot convinge singuri copiii să se îmbrace decent.
Nu li se interzice să aibe piercing, ci prea multe piercinguri. Eu, ca mamă, îi interzic fiicei mele şi unul singur, pentru că nu este nici estetic nici igienic.Dacă te mai şi agăţi cumva în el, te mai şi răneşti.
Te-aş întreba: crezi că o fată nu poate sta la ore fără să i se vadă slipul?
Dacă optezi pentru libertatea şi dreptul fiecăruia de a decide, cum se vor desfăşura orele când elevii vor decide să stea în costume de baie la ore, sau topless?

1. Va semnalez o micuta contradictie: dumneavoastra, ca mama, instituiti reguli pentru copilul dumneavoastra; ce nu puteti face este sa instituiti reguli pentru ceilalti copii, corect? Atunci de unde concluzionati ca exista parinti care nu-si pot convinge singuri copiii sa aiba o tinuta decenta? Scoala nu-i bau-bau si nici unitate militara.

2. Nu sunt de acord cu piercing-urile (din considerentele enuntate de dumneavoastra si din altele) si voi incerca sa-l educ pe fiul meu in acest spirit, dar fara sa-i interzic.

3. In ceea ce priveste masurile de luat pentru tinuta indecenta a elevilor:

Pasul 1: Se constata de catre unul sau mai multi profesori.
Pasul 2: Se anunta dirigintele (sau asta nu mai serveste la nimic?)
Pasul 3: Se invita parintii la scoala.
Pasul 4: La urmatoarea abatere se scade nota la purtare (sau se exmatriculeaza elevul pentru o zi, doua - daca mai exista institutia asta).

Nu se trimit copiii acasa! Nu se ia decizia pe loc de catre un "profesor de serviciu". Nu sunt de acord ca un individ (fie el si profesor) sa-mi trimita copilul pe strada! Nu cred ca au dreptul asta si nu cred ca trebuie sa-l aiba.

Pe de alta parte, va semnalez faptul ca nu putem avea un dialog daca avem in vedere doar extremele. De la uniforma / dat afara si pana la topless e o cale foarte lunga. Este diferenta intre absenta oricarei reguli (situatie cu care ne confruntam astazi) si sistemele stupide si rigide de reguli cu care am crescut noi (tuns scurt, uniforma la nivel national, corectii fizice aplicate pentru ca "nu ti-ai facut tema" s.a.m.d.).

Off... si eu care credeam ca nota la purtare, dirigintele si directorul institutiei de invatamant inca mai servesc la ceva!

+Quote Post
Vizitator_retro new.
mesaj Oct 6 2011, 05:52 PM
Mesaj #24

Guests

de parca n-ar fi shi ashtia tot profesori shi cum, cum sa nu serveasca ? servesc, servesc shi ei: o maslina, o acadea, un rahat, ,o chifla,o meditatzie neimpozabila, mai servesc din cand in cand cate o greva cu dedictzii:anti funeriu, anti guvern-spetza min.finantze,muncii,min.ed.shi inv- greve acompaniate de surle shi trambitze, vuvuzele, fluierashe, shhapcutze asortate antericii sindicaliste, scandari obscene printre huiduieli shi-njuraturile de rigoare, ca mmdeh, trebuie s-arate cineva elevilor cam cum arata modelul cetatzeanului standard, daca nu ei, atunci cine, shi servesc, mai servesc shi cate o nota de 1,23 pe la examenele de titularizare sau de grad, servesc , cum sa nu serveasca o excursie moka prin occident, un sejur prin insorita grecie cum sa nu serveasca, ca doar l-a trecut clasa pe ala care habar n-avea ce-i aia o ecuatzie, insa, era fiul lu´ celalalt, pe care l-a trecut clasa tac-so pe cand era la catedrashi cum el a moshtenit catedra, cum sa nu-l treca pe ala, cum? mai servesc, cum sa nu serveasca vreo eleva infocata careia nu-i convine sa-shi dea corigentza la vara, servesc, cum sa nu serveasca vreun taurash de elev nazdravan care i-a picat cu tronc profei de bio, servesc, oooo-ho-ho , shi-nca multe, multe, altele mai servesc dirigintzii,directorii, profii, profele,aaaa, nu totzi, in majoritate, dar servesc !
ceea ce nu servesc, nu se shtie cu certitudine, d´aceea, nici nu se spune, bah !

+Quote Post
Vizitator_adrian88000.
mesaj Oct 6 2011, 08:26 PM
Mesaj #25

Guests

Trebuie rabdare.

Ce ibseamna DECENT? Inseamna UNIFORMA!

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Oct 7 2011, 01:36 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Luk @ Oct 6 2011, 04:07 PM) *
Nu se trimit copiii acasa! Nu se ia decizia pe loc de catre un "profesor de serviciu". Nu sunt de acord ca un individ (fie el si profesor) sa-mi trimita copilul pe strada! Nu cred ca au dreptul asta si nu cred ca trebuie sa-l aiba.

Aiurea!
Eu am facut scoala pe timpul lui Ceasca si am fost trimis acasa de doua ori.O data fiindca aveam pantofii plini de namol (pe drum m-am jucat prin constructii) si o data fiindca aveam unghii prea lungi (lenea).
M-a umilit la vremea respectiva dar mi-a facut o caruta de bine.
De atunci,nu am uitat,de fiecare data cand plec de acasa imi verific pantofii si unghiile.

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Oct 7 2011, 05:14 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Nae @ Oct 7 2011, 01:36 AM) *
Aiurea!
Eu am facut scoala pe timpul lui Ceasca si am fost trimis acasa de doua ori.O data fiindca aveam pantofii plini de namol (pe drum m-am jucat prin constructii) si o data fiindca aveam unghii prea lungi (lenea).
M-a umilit la vremea respectiva dar mi-a facut o caruta de bine.
De atunci,nu am uitat,de fiecare data cand plec de acasa imi verific pantofii si unghiile.

Luk facea referire la liniile subtiri de demarcare intre
- o impunere grosolana (treci acasa, taie unghiile) si
- cele firesti (discutii cu parintii eventual in prezenta elevului "naravas", ulterior alte forme de penalizare pentru elev si/sau parinte - exmatricularea este o forma extrem de severa si cred ca este o pedeapsa care afecteaza si parintele, asa cum cred ca o nota scazuta la purtare dovedeste ca lipseste ceva la scoala dar si de acasa..).

Educatia nu se face numai la scoala, ci si acasa.
Ok, daca acasa situatia este deficitara, scoala trebuie sa munceasca mai mult,dar si aici vine primeste ajutor de la actiunea colectivului din care faci parte rebelul care corecteaza sau incurajeaza anumite atitudini.

Ma mira cand cineva poate sa spuna ca nu poate discuta cu propriul copil si ajunge la un acord privind comportamentul la scoala si in general...

Vorbesc de pe pozitia unui parinte care a avut o fata rebela la scoala: machiaj, oja, fusta cat batista, si care totusi a ajuns la consens cu tanarul rebel...De la ea aflam ultimele tendinte legate de culoarea ojei...Nu a fost nevoie sa ma cheme la scoala caci vedeam eu si temperam excesele.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Oct 7 2011, 05:24 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (retro new @ Oct 6 2011, 05:52 PM) *
de parca n-ar fi shi ashtia tot profesori shi cum, cum sa nu serveasca ? servesc, servesc shi ei: o maslina, o acadea, un rahat, ,o chifla,o meditatzie neimpozabila, [...]

Esti varza prietene. Nu ai nici talent de scriitor, nici simt al contextului (din ce-ai scris mai sus mai nimic nu a avut vreo legatura cu uniforma scolara.

Opusul tau, cel care semneaza ironic un NU hotarit uniformei, este si talentos si inteligent. Tind sa cred si eu, precum dumnealui, că majoritatea celor care se opun vehement uniformei scolare si in general decentei mediului de invatare publica sunt fiţoşi.

Iar dl Luk cred ca are noroc de 2 conditii care se intampla simultan: 1) are un copil foarte-foarte bun si 2) daca nu lucrează in invăţămînt, are un talent didactic nativ, din moment ce spune "voi incerca sa-l educ pe fiul meu in acest spirit, dar fara sa-i interzic. "

+Quote Post
Vizitator_Lenin.
mesaj Oct 7 2011, 06:47 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Laur006 @ Oct 7 2011, 05:24 AM) *
[...]
Tind sa cred si eu, precum dumnealui, că majoritatea celor care se opun vehement uniformei scolare si in general decentei mediului de invatare publica sunt fiţoşi.
[...]

Sau le lipseste simtul raspunderii, mai exact. Sunt cei care (considera ca) au numai "drepturi" dar fara nici o obligatie in raport cu societatea.
Luk pomenea de o abordare graduala a problemei si nu o interventie ex abrupto, dar daca citim cu atentie prima postare vedem ca directorul a luat decizia in urma unei sedinte cu parintii iar eventualele consecinte, evident, le suporta tot el.
Citind istoria de la Sumer incoace ajungem la concluzia ca nu familia este baza oricarei societati ci grupul de indivizi avand interese comune. Grupul, prin natura sa, trebuie sa fie antagonist altor grupuri altminteri n-ar mai avea ratiunea de a fi. Si cum se dosebesc grupurile intre ele? Prin limba,mod de a vedea lucrurile, mod de actiune, vestimentatie(!) etc.

Vestimentatia pe care o poarta "impricinatii" nu vi se pare a fi tot o uniforma? De care libertate vorbim?

+Quote Post
Luk
mesaj Oct 7 2011, 06:54 AM
Mesaj #30

Membru veteran

Citeaza (Laur006 @ Oct 7 2011, 06:24 AM) *
Esti varza prietene. Nu ai nici talent de scriitor, nici simt al contextului (din ce-ai scris mai sus mai nimic nu a avut vreo legatura cu uniforma scolara.

Opusul tau, cel care semneaza ironic un NU hotarit uniformei, este si talentos si inteligent. Tind sa cred si eu, precum dumnealui, că majoritatea celor care se opun vehement uniformei scolare si in general decentei mediului de invatare publica sunt fiţoşi.

Iar dl Luk cred ca are noroc de 2 conditii care se intampla simultan: 1) are un copil foarte-foarte bun si 2) daca nu lucrează in invăţămînt, are un talent didactic nativ, din moment ce spune "voi incerca sa-l educ pe fiul meu in acest spirit, dar fara sa-i interzic. "

Multumesc pentru aprecieri, am intr-adevar un copil foarte bun... Am mai citit cate ceva prin scoala si zice unul Geert Hofstede ca prin Romania distanta fata de putere e extrem de mare. Va recomand cu caldura sa cautati pe net ceva informatii. Asa ca a l-am invatat ca nu-s infailibil, ca "autoritatea" trebuie sa aiba si dreptate, nu doar putere, ca cei care sunt astazi profesori si parinti au fost ieri copii si elevi.

In acest context:
- uniforma trebuie sa-ti dea senazatia de apartenenta la un grup. In niciun caz n-o purtam pentru a acoepri lipsa de decenta cu care plecam de acasa.
- profesorii (si adultii) nu-s infailibili; daca stam stramb si judecam drept, ce le aratam copiiilor ca am facut cu vietile noastre? unde a dus decenta / lipsa ei? unde a dus purtarea uniformei de atatea generatii de soimi, pionieri si utecisti?

Altceva decat reguli pe care le incalcam toata ziua (si platim destui sa le asigure aplicarea) am facut prin tara asta?

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2018 - 08:52 AM