IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Renta viageră pentru sportivi
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 18 2011, 11:34 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 755
Inscris: 1-April 11
Utilizatorul numarul: 26 822

Autoritatea Nationala pentru Sport se pregateste de modificarea Legii Sportului, una dintre schimbari facand referire la renta viagera. Astfel, renta ar putea fi primita de sportivi doar dupa varsta de 30 de ani. In aceste conditii, mai multe gimnaste printre care Catalina Ponor si Sandra Izbasa s-ar putea retrage inainte de Jocurile Olimpice. "Am realizat ca exista toate sansele ca sa ramanem cu o singura gimnasta in echipa pentru Londra", a comentat Mariana Bitang pe marginea subiectului rentei viagere.
De ce primesc sportivii rentă viageră şi olimpicii la matematică sau alte discipline nu primsc această rentă viageră?
În care ţară civilizată mai primesc sportivii rentă viageră?
Sunteţi de acord cu asta? EU NU.
DORESC ACEEAŞI MĂSURĂ DIN PARTEA STATULUI ŞI PENTRU SPORTIVI CA PENTRU MATEMATICIENII, INFORMATICIENII OLIMPICI.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_trei lulele trei surcele.
mesaj Nov 18 2011, 05:16 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 18 2011, 11:34 AM) *
Autoritatea Nationala pentru Sport se pregateste de modificarea Legii Sportului, una dintre schimbari facand referire la renta viagera. Astfel, renta ar putea fi primita de sportivi doar dupa varsta de 30 de ani. In aceste conditii, mai multe gimnaste printre care Catalina Ponor si Sandra Izbasa s-ar putea retrage inainte de Jocurile Olimpice. "Am realizat ca exista toate sansele ca sa ramanem cu o singura gimnasta in echipa pentru Londra", a comentat Mariana Bitang pe marginea subiectului rentei viagere.
De ce primesc sportivii rentă viageră şi olimpicii la matematică sau alte discipline nu primsc această rentă viageră?
DORESC ACEEAŞI MĂSURĂ DIN PARTEA STATULUI ŞI PENTRU SPORTIVI CA PENTRU MATEMATICIENII, INFORMATICIENII OLIMPICI.

Clapacioace si cerchele (sunt ceva manusi de piele).

Se ia o mica gimnasta. Incepe la 5 ani, e talentata, munceste de rupe (munceste, nu gluma), nu prea face scoala ca nu are timp (fiindca munceste de rupe), ajunge in lotul olimpic, ia o medalie-doua, ajunge la 20 ani cu vertebre tasate, articulatii uzate si fara scoala (fiindca munceste de rupe). Suntem mindri de ea. Hai s-o aruncam la gunoi fiindca nu mai e folositoare (nu stie carte fiindca munceste de rupe si nu are cum sa performeze in alt domeniu).
Se ia un elev talentat la matematica. Munceste de rupe, invata, stie carte. Ajunge la olimpiada, ia premii. Ce se intimpla in continuare? I se deschid perspective incredibile: NASA, MICROSOFT etc. (in Romania n-are nici o sansa fiiindca nu are pile). Olimpicului matematician i se deschid perspective si cand termina scoala, micutei gimnaste (e micuta, din cauza efortului abia de are 1,50 si 38 kg) i se inchid perspective, fiindca si-a incheiat cariera.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 18 2011, 06:37 PM
Mesaj #3

Membru veteran

Citeaza (trei lulele trei surcele @ Nov 18 2011, 05:16 PM) *
Clapacioace si cerchele (sunt ceva manusi de piele).

Se ia o mica gimnasta. Incepe la 5 ani, e talentata, munceste de rupe (munceste, nu gluma), nu prea face scoala ca nu are timp (fiindca munceste de rupe), ajunge in lotul olimpic, ia o medalie-doua, ajunge la 20 ani cu vertebre tasate, articulatii uzate si fara scoala (fiindca munceste de rupe). Suntem mindri de ea. Hai s-o aruncam la gunoi fiindca nu mai e folositoare (nu stie carte fiindca munceste de rupe si nu are cum sa performeze in alt domeniu).
Se ia un elev talentat la matematica. Munceste de rupe, invata, stie carte. Ajunge la olimpiada, ia premii. Ce se intimpla in continuare? I se deschid perspective incredibile: NASA, MICROSOFT etc. (in Romania n-are nici o sansa fiiindca nu are pile). Olimpicului matematician i se deschid perspective si cand termina scoala, micutei gimnaste (e micuta, din cauza efortului abia de are 1,50 si 38 kg) i se inchid perspective, fiindca si-a incheiat cariera.

Tu ce plăteşti: perspectiva sau cât a muncit olimpicul pentru a aduce în ţară o medalie?
Crezi că un muzician are copilărie?
Crezi că un olimpic matematician, are vacanţe, are timp de joacă, de distracţie? Eu îţi spun din experienţă că nu.
Îi pune cineva să facă gimnastică?
Arată-mi ţara care le asigură gimnaştilor şi bază de antrenament, hrană şi rentă viageră.
Ţi dacă renta viageră se dă pe medalie de ce să nu o primiească şi matematicianul?
Pentru tine medalia gimnastei este importantă. Pentru mine, medalia matematicianului, informaticianului este mult mai importantă.
Şi gimnasta are perspective: Nadia Comăneci a deschis, din câte ştiu eu, o şcoală de gimnastică.

+Quote Post
mifty
mesaj Nov 18 2011, 09:41 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 18 2011, 06:37 PM) *
Tu ce plăteşti: perspectiva sau cât a muncit olimpicul pentru a aduce în ţară o medalie?
Crezi că un muzician are copilărie?
Crezi că un olimpic matematician, are vacanţe, are timp de joacă, de distracţie? Eu îţi spun din experienţă că nu.
Îi pune cineva să facă gimnastică?
Arată-mi ţara care le asigură gimnaştilor şi bază de antrenament, hrană şi rentă viageră.
Ţi dacă renta viageră se dă pe medalie de ce să nu o primiească şi matematicianul?
Pentru tine medalia gimnastei este importantă. Pentru mine, medalia matematicianului, informaticianului este mult mai importantă.
Şi gimnasta are perspective: Nadia Comăneci a deschis, din câte ştiu eu, o şcoală de gimnastică.

ok, spune-mi numele unui olimpic român la matematică, fizică, chimie, etc, despre care s-a mai auzit ceva după ce și-a primit medalia, și i s-au deschis perspectivele alea.
și, mai ales, dacă ”olimpicul” mai e român, și nu e cumva acum american, olandez, francez, sau mai știu eu ce.
și, de asemenea, dacă s-a vorbit de el pe plan internațional la fel de mult cum s-a vorbit/se vorbește despre sportivi.

modificarea aia e de un ... total: nu ajunge că practic nu mai avem sport de performanță, în afară de, eventual, sticlism-viteză, și halbere-fond, mai ”lichidăm” și ce-a mai rămas din eventualii ”cunoscători” în materie de sport.
și apropo, fotbaliștii NU sunt sportivi: la ce state de plată au prin cluburi, ăia numai sportivi nu mai sunt, și asta de o grămadă de vreme.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 19 2011, 06:51 AM
Mesaj #5

Membru veteran

Citeaza (mifty @ Nov 18 2011, 09:41 PM) *
ok, spune-mi numele unui olimpic român la matematică, fizică, chimie, etc, despre care s-a mai auzit ceva după ce și-a primit medalia, și i s-au deschis perspectivele alea.
și, mai ales, dacă ”olimpicul” mai e român, și nu e cumva acum american, olandez, francez, sau mai știu eu ce.
și, de asemenea, dacă s-a vorbit de el pe plan internațional la fel de mult cum s-a vorbit/se vorbește despre sportivi.

modificarea aia e de un ... total: nu ajunge că practic nu mai avem sport de performanță, în afară de, eventual, sticlism-viteză, și halbere-fond, mai ”lichidăm” și ce-a mai rămas din eventualii ”cunoscători” în materie de sport.
și apropo, fotbaliștii NU sunt sportivi: la ce state de plată au prin cluburi, ăia numai sportivi nu mai sunt, și asta de o grămadă de vreme.

Cine poartă vina pentru faptul că nici măcar când vin cu medaliile în ţară nu sunt promovaţi ca sportivii? Nu mai vorbesc de rente viagere, care le-ar da posibilitatea să studieze în străinătate pe banii lor...
Sunt ei vinovaţi că nu li se face publicitate, că nu le e urmărită cariera? Sunt ei vinovaţi pentru faptul că sunt vânaţi de universităţi străine?
Tu ce ai alege: să faci în ţară o facultate la care mulţi iau examenele cu plicul, cu materii anoste şi nefolositoare, sau să accepţi o bursă la o facultate dotată şi care îţi asigură o bună perspectivă în carieră?
Unii studenti, de exemplu o mare parte a celor care vor sa continue cu cercetarea în fizică, evident nu pot face acest lucru în România întrucât noi nu avem laboratoare şi institute de cercetare precum statele mai bine dezvoltate economic.
Mai compară şi programa unei a două facultăţi: una de aici şi una de afară.
Crezi cumva că sportivii lucrează pentru tricolor sau pentru cariera lor?
De ce crezi că există această goană după creiere nemascată şi făţişă din partea unor ţări?
E opinia ta, o respect. Mie însă mi s-ar părea mult mai important să ne ţinem capetele inteligente axasă, nu sportivii....

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Nov 19 2011, 07:03 AM

+Quote Post
Vizitator_Cristian IONITA.
mesaj Nov 19 2011, 08:09 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 18 2011, 11:34 AM) *

E foarte simplu .... sportivul poate activa doar pana la o anumita varsta .... ca aceea e 30, e 35 sau 20 de ani e greu de definit, dar banuiesc ca-ti e foarte clar ca la 40 de ani nu ai cum sa mai faci performanta.
Ca sa ajungi la performanta trebuie sa te dedici cat mai mult timp ... timp care-l iei din alta parte ... si cum de mancat si dormnit trebuie sa o faci atunci il iei de la invatat .... nu prea ai cum sa fii si un sportiv bun si sa ai si rezultate bune la scoala (liceu, facultate, etc) .... chestie care iti scade sansele de a avea o meserie buna cu care sa te intretii ulterior.
La Olimpicii de mate si alte discipline situatia este fix invers .... ai toate sansele sa activezi apoi TOATA viata care iti ramane in domeniu .... matematica poate faci (o aplici) mai bine la 50 de ani chiar daca ai olimpic ai fost la 16 ...

Din cate stiu eu exista recompensarii si pentru Olimpici .... dar renta viager chiar nu gasesc justificabil in cazul lor.

+Quote Post
Vizitator_Teo.
mesaj Nov 19 2011, 01:57 PM
Mesaj #7

Guests

Strainii cand ii intrebi de Romania stiu doar de Nadia.
Cand i-am spus cuiva din Peru ca sunt din Romania, a zis "Ah,Nadia"
Sportivii nostri promoveaza imaginea Romaniei.
Omul obisnuit din strainatate care voteaza nu stie de matematicieni, stie doar de sportivii romani si hotii romani.
Iar daca scoatem sportivii din ecuatie raman numai hotii sa ne faca imagine.
Daca vrem sa avem imagine buna trebuie sa avem sportivi buni si mai putini hoti.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 19 2011, 02:31 PM
Mesaj #8

Membru veteran

Citeaza (Cristian IONITA @ Nov 19 2011, 08:09 AM) *
E foarte simplu .... sportivul poate activa doar pana la o anumita varsta .... ca aceea e 30, e 35 sau 20 de ani e greu de definit, dar banuiesc ca-ti e foarte clar ca la 40 de ani nu ai cum sa mai faci performanta.
Ca sa ajungi la performanta trebuie sa te dedici cat mai mult timp ... timp care-l iei din alta parte ... si cum de mancat si dormnit trebuie sa o faci atunci il iei de la invatat .... nu prea ai cum sa fii si un sportiv bun si sa ai si rezultate bune la scoala (liceu, facultate, etc) .... chestie care iti scade sansele de a avea o meserie buna cu care sa te intretii ulterior.
La Olimpicii de mate si alte discipline situatia este fix invers .... ai toate sansele sa activezi apoi TOATA viata care iti ramane in domeniu .... matematica poate faci (o aplici) mai bine la 50 de ani chiar daca ai olimpic ai fost la 16 ...

Din cate stiu eu exista recompensarii si pentru Olimpici .... dar renta viager chiar nu gasesc justificabil in cazul lor.

Mai interesează-te cum este în alte state. Dacă statul îi ţine pe sportivi şi le mai dă şi rente viagere.

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 19 2011, 02:37 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Citeaza (Teo @ Nov 19 2011, 01:57 PM) *
Strainii cand ii intrebi de Romania stiu doar de Nadia.
Cand i-am spus cuiva din Peru ca sunt din Romania, a zis "Ah,Nadia"
Sportivii nostri promoveaza imaginea Romaniei.
Omul obisnuit din strainatate care voteaza nu stie de matematicieni, stie doar de sportivii romani si hotii romani.
Iar daca scoatem sportivii din ecuatie raman numai hotii sa ne faca imagine.
Daca vrem sa avem imagine buna trebuie sa avem sportivi buni si mai putini hoti.

Ce legătură are "omul obişnuit din străinătate care votează" cu renta viageră? Renta viageră o stabilesc parlamentarii, nu votanţii.
Strănii cu care vorbesc eu nu prea ştiu nimic despre Nadia. Ştiu despre Coandă, Saligny, Vuia, Palade.
Ştefan Procopiu. A descoperit efectul Procopiu de depolarizare a luminii.
Raluca-Ioana van Staden - este o cercetătoare şi inventatoare de origine română care, împreună cu Jakobus Frederick van Staden, a inventat un dispozitiv ce depistează cancerul în doar 6 minute. Invenţia constă într-un nou tip de senzor, care poate fi utilizat la detectarea cancerului, direct din proba de sânge. In această fază s-au făcut teste pentru patru tipuri de cancer: cancer de sân, cancer de ovare, cancer gastrointestinal şi cancer de prostată. Cu cât un cancer este detectat mai repede cu atât boala se poate trata cu mai mult succes.
Anghel I. Saligny - este considerat unul dintre pionierii tehnicii mondiale în proiectarea şi construcţia podurilor şi silozurilor cu structură metalică, respectiv de beton armat, unul dintre întemeietorii ingineriei româneşti.
Ştiu că Traian Teodorescu a fost un inginer de numele căruia se leagă invenţia primului submarin de concepţie românească.
Ştiu de Nicolae Vasilescu-Karpen. care efectuat o importantă muncă de pionierat în domeniul elasticităţii, termodinamicii, telefoniei la distanţă, electrochimiei şi a ingeneriei civile. Membru titular al Academiei Române. În anul 1909, a propus pentru prima oară în lume, printr-o notă adresată Academiei de Ştiinţe din Paris, folosirea curenţilor purtători de înaltă frecvenţă pentru telefonia prin cablu la mare distanţă. A realizat pilele Karpen, care funcţionează folosind exclusiv căldura mediului ambiant. După aprecierea profesorului I. Solomon, preşedinte al Societăţii Franceze de Fizică - Vasilescu-Karpen "a inventat pila de combustie cu o jumătate de secol înainte ca oamenii să ajungă pe Lună datorita ei".
Şi de alţi români care ne fac cinste cu invenţiile lor, dar noi nu ştim să-i promovăm. Noi promovăm numai fetele care se-nvârt bine la bară şi merg elegant pe bârnă.
Şi acuma stai puţin strâmb şi judecă drept: câţi sportivi celebri pui pe cântar ca să-l cântăreşti pe Coandă?

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Nov 19 2011, 02:38 PM

+Quote Post
Vizitator_ye!s.
mesaj Nov 19 2011, 03:11 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 19 2011, 02:37 PM) *
Ce legătură are "omul obişnuit din străinătate care votează" cu renta viageră? Renta viageră o stabilesc parlamentarii, nu votanţii.
Strănii cu care vorbesc eu nu prea ştiu nimic despre Nadia. Ştiu despre Coandă, Saligny, Vuia, Palade.
Ştefan Procopiu. A descoperit efectul Procopiu de depolarizare a luminii.
Raluca-Ioana van Staden - este o cercetătoare şi inventatoare de origine română care, împreună cu Jakobus Frederick van Staden, a inventat un dispozitiv ce depistează cancerul în doar 6 minute. Invenţia constă într-un nou tip de senzor, care poate fi utilizat la detectarea cancerului, direct din proba de sânge. In această fază s-au făcut teste pentru patru tipuri de cancer: cancer de sân, cancer de ovare, cancer gastrointestinal şi cancer de prostată. Cu cât un cancer este detectat mai repede cu atât boala se poate trata cu mai mult succes.
Anghel I. Saligny - este considerat unul dintre pionierii tehnicii mondiale în proiectarea şi construcţia podurilor şi silozurilor cu structură metalică, respectiv de beton armat, unul dintre întemeietorii ingineriei româneşti.
Ştiu că Traian Teodorescu a fost un inginer de numele căruia se leagă invenţia primului submarin de concepţie românească.
Ştiu de Nicolae Vasilescu-Karpen. care efectuat o importantă muncă de pionierat în domeniul elasticităţii, termodinamicii, telefoniei la distanţă, electrochimiei şi a ingeneriei civile. Membru titular al Academiei Române. În anul 1909, a propus pentru prima oară în lume, printr-o notă adresată Academiei de Ştiinţe din Paris, folosirea curenţilor purtători de înaltă frecvenţă pentru telefonia prin cablu la mare distanţă. A realizat pilele Karpen, care funcţionează folosind exclusiv căldura mediului ambiant. După aprecierea profesorului I. Solomon, preşedinte al Societăţii Franceze de Fizică - Vasilescu-Karpen "a inventat pila de combustie cu o jumătate de secol înainte ca oamenii să ajungă pe Lună datorita ei".
Şi de alţi români care ne fac cinste cu invenţiile lor, dar noi nu ştim să-i promovăm. Noi promovăm numai fetele care se-nvârt bine la bară şi merg elegant pe bârnă.
Şi acuma stai puţin strâmb şi judecă drept: câţi sportivi celebri pui pe cântar ca să-l cântăreşti pe Coandă?

aplauze !!!!..insa...
...soro, chiar crezi ca realismul tau atroce va fi perceput la justa lui valoare de acesti sentmenali mioritici !? mira-m-as !

posibil, mai mult decat probabil sa-l erceapa dl. funeriu.
succes ministrule si tine-o tot asa !

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 19 2011, 05:14 PM
Mesaj #11

Membru veteran

Postari: 1 954
Inscris: 21-July 10
Utilizatorul numarul: 23 041

Citeaza (ye!s @ Nov 19 2011, 03:11 PM) *
aplauze !!!!..insa...
...soro, chiar crezi ca realismul tau atroce va fi perceput la justa lui valoare de acesti sentmenali mioritici !? mira-m-as !

posibil, mai mult decat probabil sa-l erceapa dl. funeriu.
succes ministrule si tine-o tot asa !

depinde de unghiul din care priveşti

mie îmi sună a hate speech - important e să asmuţi contra unei categorii (şi cât mai la grămadă). azi, sportivii, mâine poeţii, în altă zi medicii, şi tot aşa ... nu cumva să ne lăsăm călăuziţi de valoare şi merit ori de recunoştinţă pentru ceea ce au făcut alţii, nu cumva să ne-apucăm să credem în solidaritate ... togetherness

mioritica Sieglind, indeed smile.gif

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 19 2011, 05:24 PM
Mesaj #12

Membru veteran

Citeaza (Sieglind @ Nov 19 2011, 05:14 PM) *

mie îmi sună a hate speech - important e să asmuţi contra unei categorii (şi cât mai la grămadă). azi, sportivii, mâine poeţii, în altă zi medicii, şi tot aşa ... nu cumva să ne lăsăm călăuziţi de valoare şi merit ori de recunoştinţă pentru ceea ce au făcut alţii, nu cumva să ne-apucăm să credem în solidaritate ... togetherness

Unde ai văzut aici hate speech sau asmuţeală?! Eu am spus că toţi olimpicii trebuiesc trataţi la fel.

Apoi, hai să ne uităm puţin la ţările care chiar şi-ar putea întreţine sportivii şi nu o fac.
Olanda.Cei din vest sunt sponsorizaţi, dar NU DE STAT, CI DE FIRME.... Dacă nu prestează, sau nu găsesc sponsori .. pa ... au dispărut ca sportivi.
Statul Îi protejează pe acesti copii (dau exemplu Olanda), obligându-i să şi iînveţe pentru cazul în care nu mai apucă selecţia sau au probleme de sănătate; apoi la fiecare 6 luni sant re-examinaţi...

Noi am construit baze de antrenamente pentru sportivi, dar nu am construit laboratoare pentru studenţii fizicieni, chimişti.
Să fii student român eminent la Harvard este poate mai mult decât să fii medaliat olimpic la bârnă sau la paralele. Asta pentru cei care încţeleg că viitorul îl fac cei care gândesc, nu cei care se învârt bine la bară, sau merg pe bârnă.
Sieglind, nu am nimic cu sportivii sau cu sportul. Dimpotrivă, fac mult sport şi consider că toţi copiii ar trebui să facă mai multă mişcare decât fac.
Am cu renta viageră. Dai unui olimpic rentă viageră, dă-i şi celulalt.
Nu îţi imagina că sportivul munceşte întotdeauna mai mult ca un pianist, sau ca un matematician.
Că-şi termină mai repede cariera? OK, să facă după carieră şi o şcoală, să aibă şi o profesie, ce-l împiedică?

Aceasta postare a fost editata de Ana Armanca Ardeleanu: Nov 19 2011, 05:27 PM

+Quote Post
Vizitator_kinn.
mesaj Nov 19 2011, 05:38 PM
Mesaj #13

Guests

Eu sunt de acord cu masura. Ar fi trist pentru natiunea romana daca nume mari precum Elisabeta Lipa, Ivan Pataichin, Marian Dragulescu, ar ajunge cersetori la 40 de ani. Stii cum e, o societate se poate judeca dupa felul cum se poarta cu batranii, cu saracii, cu marginalizatii, si, as adauga eu, si cu fostele glorii sportive. Bineinteles, nu ma refer la cei din sporturi banoase gen fotbal, tenis sau handbal, ci mai ales la atletism si sporturi de nisa (scrima, tenis de masa etc).

Haideti sa nu alunecam pe spirala in care "stiintificii" iau in derizoriu scriitorii, scriitorii nu dau doi bani pe sportivi, iar sportivii se pisa la randul lor pe stiintifici. Nu-mi pasa daca Brusli il bate pe Vandam, sau Blaga pe Paulescu. E o spirala din care numai mediocrii care n-au nici o medalie se bucura. Cred ca Procopiu si Saligny, si in general toti care stiu ce greu se obtine o medalie, n-ar avea nici o problema cu rentele viagere pentru sportivii de exceptie.

Cat despre olimpicii la matematica si informatica, toata stima (si eu sunt olimpic national), dar astea sunt concursuri scolare mult supra-estimate la noi. Renta viagera pentru olimpici seamana a gluma. Scoala si olimpiadele scolare sunt o pregatire pentru viata, nu un scop in sine.

+Quote Post
Vizitator_Caporal de schimb e?.
mesaj Nov 19 2011, 05:42 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Sieglind @ Nov 19 2011, 05:14 PM) *

"Tema de casa" e impusa de televizor. "Polarizarea" in sustinatori de partide diferite e impusa tot de televizor. Oamenii se raporteaza la indiferent ce in functie de polarizare. Cand faci o afirmatie in spatiul public, stii reactiile conditionate de polarizarea politica. Mai mult: suntem romani si trebuie sa avem o opinie "tare" legata de indiferent ce. Alb sau negru. Bun sau rau. Realitatile care nu se potrivesc cu sabloanele noastre mentale trebuie ajustate.
PS: ai vazut vreodata un roman spunind NU STIU ?????????????

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 19 2011, 05:48 PM
Mesaj #15

Membru veteran

Citeaza (Caporal de schimb e? @ Nov 19 2011, 05:42 PM) *
"Tema de casa" e impusa de televizor. "Polarizarea" in sustinatori de partide diferite e impusa tot de televizor. Oamenii se raporteaza la indiferent ce in functie de polarizare. Cand faci o afirmatie in spatiul public, stii reactiile conditionate de polarizarea politica. Mai mult: suntem romani si trebuie sa avem o opinie "tare" legata de indiferent ce. Alb sau negru. Bun sau rau. Realitatile care nu se potrivesc cu sabloanele noastre mentale trebuie ajustate.
PS: ai vazut vreodata un roman spunind NU STIU ?????????????

şi ai vrea să-ţi răspund DA, ŞTIU? laugh.gif

nu-i neapărat ca incluziunea să o faci excluzând ... ori?

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 19 2011, 05:55 PM
Mesaj #16

Membru veteran

Citeaza (kinn @ Nov 19 2011, 05:38 PM) *
Eu sunt de acord cu masura. Ar fi trist pentru natiunea romana daca nume mari precum Elisabeta Lipa, Ivan Pataichin, Marian Dragulescu, ar ajunge cersetori la 40 de ani. Stii cum e, o societate se poate judeca dupa felul cum se poarta cu batranii, cu saracii, cu marginalizatii, si, as adauga eu, si cu fostele glorii sportive. Bineinteles, nu ma refer la cei din sporturi banoase gen fotbal, tenis sau handbal, ci mai ales la atletism si sporturi de nisa (scrima, tenis de masa etc).

Haideti sa nu alunecam pe spirala in care "stiintificii" iau in derizoriu scriitorii, scriitorii nu dau doi bani pe sportivi, iar sportivii se pisa la randul lor pe stiintifici. Nu-mi pasa daca Brusli il bate pe Vandam, sau Blaga pe Paulescu. E o spirala din care numai mediocrii care n-au nici o medalie se bucura. Cred ca Procopiu si Saligny, si in general toti care stiu ce greu se obtine o medalie, n-ar avea nici o problema cu rentele viagere pentru sportivii de exceptie.

Cat despre olimpicii la matematica si informatica, toata stima (si eu sunt olimpic national), dar astea sunt concursuri scolare mult supra-estimate la noi. Renta viagera pentru olimpici seamana a gluma. Scoala si olimpiadele scolare sunt o pregatire pentru viata, nu un scop in sine.

mulţumesc smile.gif

despre asta era vorba. şi - şi în loc de sau - sau

+Quote Post
Vizitator_ye!s.
mesaj Nov 19 2011, 06:03 PM
Mesaj #17

Guests

sieg.
maah!...nici prin gand nu-mi trece...ha!... sa raspud contra-argumentativ, poate doar, ..hmmm, interogativ...

ai cumva prin prajma vreun inventar, un opis, o lista, vreo statistica, etc... al falselor valori pe care le promoveaza si recompenseaza astatzi autoritatile mioritice?... sau, veritabilele valori umane ( sport-cercetare fundamentala) si-au primit vreodata recompensele, s-au bucurat vreodata de-o campanie promotionala, respct, apreciere,sustinere, pe care,evident, le-ar fi meritat din partea acelor autoritati mioritice, si-au putut ei vreodata realiza visurile profesionale sau pe cele materiale, pe plaiurile mioritice ? nah!

prezina-mi-i nominal.

intodeauna, mediocritatile formeaza majoritati solidarizandu-se instant, amicii stiu: cuum, de ce, si pentru ce.

nu nu excluzand, ci ordonand, ierarhizand.....

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 19 2011, 06:12 PM
Mesaj #18

Membru veteran

Citeaza (ye!s @ Nov 19 2011, 06:03 PM) *
sieg.
maah!...nici prin gand nu-mi trece...ha!... sa raspud contra-argumentativ, poate doar, ..hmmm, interogativ...

ai cumva prin prajma vreun inventar, un opis, o lista, vreo statistica, etc... al falselor valori pe care le promoveaza si recompenseaza astatzi autoritatile mioritice?... sau, veritabilele valori umane ( sport-cercetare fundamentala) si-au primit vreodata recompensele, s-au bucurat vreodata de-o campanie promotionala, respct, apreciere,sustinere, pe care,evident, le-ar fi meritat din partea acelor autoritati mioritice, si-au putut ei vreodata realiza visurile profesionale sau pe cele materiale, pe plaiurile mioritice ? nah!

prezina-mi-i nominal.

intodeauna, mediocritatile formeaza majoritati solidarizandu-se instant, amicii stiu: cuum, de ce, si pentru ce.

nu, nu am
valori, modele, elite, ierarhii ... oare crezi că le-am putea (re)căpăta practicând exerciţiul dezbinării?

+Quote Post
Vizitator_rinocercul.
mesaj Nov 19 2011, 06:18 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (ye!s @ Nov 19 2011, 06:03 PM) *

Cine? Ce? Cand? Unde? (de ce, stiu)

+Quote Post
Vizitator_ye!s.
mesaj Nov 19 2011, 06:29 PM
Mesaj #20

Guests

n-ai ?ok. smile.gif
eu am. angry.gif
dar, nu crezi ca...
...lui moise i-ar fi fost imposibil sa-si conduca semintia spre tara promisa daca n-ai fi posedat o lista a valorilor si forta de-a "dezbina" apele ?

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 19 2011, 06:35 PM
Mesaj #21

Membru veteran

Citeaza (ye!s @ Nov 19 2011, 06:29 PM) *
n-ai ?ok. smile.gif
eu am. angry.gif
dar, nu crezi ca...
...lui moise i-ar fi fost imposibil sa-si conduca semintia spre tara promisa daca n-ai fi posedat o lista a valorilor si forta de-a "dezbina" apele ?

liste ... mda

parcă era un capitol, Numerii, nu?
nu ştiu fiindcă am citit-o mereu pe sărite. tongue.gif

cât despre Moise, am înţeles că dinadins şi-a purtat poporul prin deşert vreo 40 de ani. opera şi el selectiv smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Nov 19 2011, 06:43 PM

+Quote Post
Vizitator_rinofugu'.
mesaj Nov 19 2011, 06:37 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (ye!s @ Nov 19 2011, 06:29 PM) *
n-ai ?ok. smile.gif
eu am. angry.gif
dar, nu crezi ca...

Nu Moise avea toiagu' ala de-a halit toiegele omulezilor faraonului? Si parca era recunoscut de ai lui. Da' asta nu e cumva doar o poveste? In fine. Eu am auzit de Ghandi si cam atit. Ieri fu ieri si azi e azi. Alte vremuri. Cu tristete iti zic ca azi nu vad capatul. Cu tristete iti zic ca nu stiu ce putem face (inafara teoriei de pe margine). Tot cu tristete iti zic ca nu vad nici o modalitate sa schimbam ticalosii zilei cu oameni buni. Ierarhii zici? Ierarhiile astea nu se voteaza, nu? Inseamna ca deocamdata sunt nedemocratice.

+Quote Post
Vizitator_ye!s.
mesaj Nov 19 2011, 06:54 PM
Mesaj #23

Guests

ok. negociem , pentru inceput am sa propun o solutie de compromis...prob-mei.

o renta viagera modica pentru orice sportiv medaliat pe un podium european sau mondial, in cuantum echivalent cu valoarea sumei calculata ca venit minim garantat oferit oricarui cetatean roman defavorizat....mmmm?! opinii ? pro, contra, abtineri ?

calmant, hahaha pentru rinofugul zvapaiat. hahahaha

rinofugule, nu-i suficient sa fii destept, ai nevoie si d´otzara de inteligentza pentu a fi capabil sa intreprinzi atitudini critice. tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Ye!s.
mesaj Nov 19 2011, 07:03 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Sieglind @ Nov 19 2011, 06:35 PM) *
liste ... mda

parcă era un capitol, Numerii, nu?
nu ştiu fiindcă am citit-o mereu pe sărite. tongue.gif

cât despre Moise, am înţeles că dinadins şi-a purtat poporul prin deşert vreo 40 de ani. opera şi el selectiv smile.gif

era solomon, prin ezechiel, cat si prin celelalte(...)...sens ,...aprx. identic, evident, utopic.

pana si moise a cazut testul, nici el n-a luat bac-ul in vara, iar pana-n toamna a decedat, saracul....asa ca... smile.gif

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 19 2011, 07:10 PM
Mesaj #25

Membru veteran

Citeaza (Ye!s @ Nov 19 2011, 07:03 PM) *
era solomon, prin ezechiel, cat si prin celelalte(...)...sens ,...aprx. identic, evident, utopic.

pana si moise a cazut testul, nici el n-a luat bac-ul in vara, iar pana-n toamna a decedat, saracul....asa ca... smile.gif

nu zi, că-n ritmul ăsta, ne trezim mâine-poimâine cu disciplină obligatorie la examenul de bacalaureat!

şi-atunci să te ţii, elite ştiinţifice laugh.gif

revenind la cestiune, pentru orice selecţie de valori sunt necesare criterii. nu merge cu tăvălugul - şi nici în contra altora. atâta tot smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Sieglind: Nov 19 2011, 07:24 PM

+Quote Post
Ana Armanca Arde...
mesaj Nov 19 2011, 07:24 PM
Mesaj #26

Membru veteran

Citeaza (ye!s @ Nov 19 2011, 06:54 PM) *
ok. negociem , pentru inceput am sa propun o solutie de compromis...prob-mei.

o renta viagera modica pentru orice sportiv medaliat pe un podium european sau mondial, in cuantum echivalent cu valoarea sumei calculata ca venit minim garantat oferit oricarui cetatean roman defavorizat....mmmm?! opinii ? pro, contra, abtineri ?

Dă-mi exemple de state dezvoltate în care se practică acest sistem de rentă viageră.

+Quote Post
Vizitator_ye!s.
mesaj Nov 19 2011, 07:26 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Sieglind @ Nov 19 2011, 07:10 PM) *
nu zi, că-n ritmul ăsta, ne trezim mâine-poimâine cu disciplină obligatorie la examenul de bacalaureat!

şi-atunci să te ţii, elite ştiinţifice laugh.gif

revenind la cestiune, pentru orice selecţie de valori sunt necesare criterii. nu merge cu tăvălugul - şi nici în contra altora. atâta tot smile.gif

ei si ? subestimezi cumva virtutile sentimentalismului mioritico-ortodox ? oricand se poate trezi din somnul dulce vreun parlamentar care sa se solidarizeze cu vreo entitate clericala mediocra si sa te trezesti cu religia ca proba examinatorie obligatorie la bac, ca doara au nevoie de viitori absolventi de studii medii posesori ai unor calitati stiintifico-economice exceptianalesi-o morala crestin-ortodoxa de nezdruncinat, ceea ce le av asigura un deosebit succes in munca lor de viitori incasatori (eventual,platitori-cersetori) de taxe si impozite in vedrerea ridicarii, poleirii si intretinerii pe viitor, a mult ravnitei catedrale a minciunirii neamului romanesc.bah! asa ca...hahahahah nu-i de shaga ! hahahaha.....

+Quote Post
Vizitator_ye!s.
mesaj Nov 19 2011, 07:31 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Ana Armanca Ardeleanu @ Nov 19 2011, 07:24 PM) *
Dă-mi exemple de state dezvoltate în care se practică acest sistem de rentă viageră.

soro, nu poci, ca nu ezista ! angry.gif
huh.gif era un compromis mioritic, o juma de masura, nici pre pre nici foarte foarte, acu´ce-ai cu mine, draku´m-a pus sa-mi var nasu´unde nu-mi fierbe sherbeleu´? acum tac shi pat ca n-am incotor, ..bah! hahahahaha smile.gif

+Quote Post
rammstein
mesaj Nov 19 2011, 07:35 PM
Mesaj #29

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

ma bag si eu ca matza, pardon, musca in lapte...

oare 20 de milioane de oameni normali, nu pot plati catorva mii o renta viagera pentru ceea ce n-au putut ei sa faca niciodata?

strict referitor la sportivi, vezi ce fac Ungaria si Rusia, niste tari anonime in sportul mondial...

acuma, sa dau un exemplu... am un vecin la care mai adast cateodata pe burlan... a fost si olimpic din ala international la ceva ce nu se poate exprima decat prin niste crocodili din aia lungi si fara sens, a facut si sport la viata lui, daca-si punea mintea lua astazi renta viagera... stiti ce spunea deunazi, batandu-se de geam... am publicat un articol intr-o revista oarecare cu un scor relativ de influenta de pot sa fac o legatura de profi universitari cu el daca mi-e mila... nu-i primul, dar pe astea nu le vede nimeni si nu astept nimic in schimb... cred ca la asta se gandea ministrul...

cine sa-i mai inteleaga si pe bipezii astia?!?

+Quote Post
Sieglind
mesaj Nov 19 2011, 07:39 PM
Mesaj #30

Membru veteran

Citeaza (rammstein @ Nov 19 2011, 07:35 PM) *
ma bag si eu ca matza, pardon, musca in lapte...

oare 20 de milioane de oameni normali, nu pot plati catorva mii o renta viagera pentru ceea ce n-au putut ei sa faca niciodata?

strict referitor la sportivi, vezi ce fac Ungaria si Rusia, niste tari anonime in sportul mondial...

acuma, sa dau un exemplu... am un vecin la care mai adast cateodata pe burlan... a fost si olimpic din ala international la ceva ce nu se poate exprima decat prin niste crocodili din aia lungi si fara sens, a facut si sport la viata lui, daca-si punea mintea lua astazi renta viagera... stiti ce spunea deunazi, batandu-se de geam... am publicat un articol intr-o revista oarecare cu un scor relativ de influenta de pot sa fac o legatura de profi universitari cu el daca mi-e mila... nu-i primul, dar pe astea nu le vede nimeni si nu astept nimic in schimb... cred ca la asta se gandea ministrul...

cine sa-i mai inteleaga si pe bipezii astia?!?

ramm, ne mândrim când într-o sală de sport dintr-un alt colţ al lumii răsună IMNUL NOSTRU NAŢIONAL? ne face să ne simţim altfel în clipele alea?

+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2018 - 10:05 PM