IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

187 Pagini V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
> Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?
Pintea Haiducul
mesaj Dec 21 2009, 05:38 PM
Mesaj #1

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Care sunt sansele Umanitatii sa se smulga din fatalitatea malthusiana a suprapopularii planetei si a perpetuarii nemiloasei lupte pentru existentza? Putem oare spera la un Viitor fara razboaie, la un Millenium ca cel profetit de anticele apocalipse (=revelatii) crestine? Daca da, atunci el nu va fi posibil exclusiv in spatiul terestru, ale carui resurse sunt ingrijorator de limitate. Omenirii ii trebuie literalmente aripi, ca sa-si ia zborul din cuib. Dar cum? Cum va fi acest lucru posibil, daca pana la cele mai apropiate exoplanete susceptibile de a intretine Viata sunt cateva zeci de ani-lumina? Cine din zilele noastre s-ar imbarca pe nave spatiale sacrificandu-si cu buna stiinta ani din viata doar de dragul pionieratului si al explorarii necunoscutului? Pe de alta parte, unii amatori de teorii conspirationiste sunt convinsi de multa vreme ca unele guverne ale lumii noastre detin nave spatiale intacte si functionale de origine extraterestra, capabile de zbor superluminic. S-a vorbit apoi atata--in anii '90--in comunitatea stiintifica pe tema extraordinarelor "gauri de vierme", "tunele" prin Subspatiu care pot asigura, practic, transportul interstelar instantaneu. Intamplator, exact in perioada in care aparea serialul "Stargate", ce descria artefacte tehnologice extraterestre capabile de aceasta performantza! Sa fie doar o coincidentza? Daca acel vechi proverb, "nu iese fum fara foc" e valabil si de data asta, atunci de ce se mentine secretomania asupra acestor descoperiri de importantza vitala pentru Umanitate? Din perspectiva speciei umane, nu vad logica si sensul mentinerii secretului, deci probabil ca toate "conspiratiile" cosmice la care faceam referire sunt pure fantezii. Dar asta doar din perspectiva speciei umane! Daca insa exista si o alta perspectiva? Sa admitem, prin absurd, ca exista extraterestri malefici infiltrati printre noi, inclusiv in functii importante de decizie. Daca ei sunt adepti ai principiului "fiecare planeta, un gulag", atunci vor face tot posibilul ca Omenirea sa nu beneficieze de transportul interstelar instantaneu. Se va mentine cu obstinatie secretul chiar si in varianta nefericita a scenariului din filmele "2012" si "Knowing", cu Pamantul amenintzat si apoi ravasit de efectele unei masive si neasteptate eruptii solare. E doar o idee care ma bantuie: unii ne pregatesc oare un nou Holocaust, doar ca de data asta de dimensiuni globale? Il pomeneam la inceputul mesajului meu pe Malthus, fondatorul teoriei care îi poartă numele, conform căreia populaţia creşte în progresie geometrică, în timp ce mijloacele de subzistenţă cresc în progresie aritmetică. Teoria sa este cunoscută sub numele de malthusianism; ca o consecinţă a acestei relaţii dintre populaţie şi starea economică, Malthus considera că sărăcia, bolile, epidemiile şi războaiele sunt factori pozitivi pentru omenire, dat fiind că asigură echilibrul între numărul populaţiei şi cantitatea mijloacelor de subzistenţă. Acesta să fie măreţul destin al Umanităţii, băltirea nesfarşită in dezolare, sărăcie si vărsare de sange pe acest micuţ glob albastru şi scanteietor agăţat in Pomul Vieţii universale? Ma refeream la Terra, planeta noastră... Tristă perspectivă. sad.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Dec 21 2009, 09:22 PM
Mesaj #2

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 21 2009, 05:38 PM) *
Care sunt sansele Umanitatii sa se smulga din fatalitatea malthusiana a suprapopularii planetei si a perpetuarii nemiloasei lupte pentru existentza?

din pacate sansele au fost mari dar, odata cu pierderea alegerilor de catre geoana, cel care ne promitea romani in spatiu, acestea s-au dus pe apa sambetei. inca odata se dovedeste ca basescu este 'the root of all evil', pinteo, ai invins.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 21 2009, 09:37 PM
Mesaj #3

În Numele Adevărului

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 21 2009, 09:22 PM) *
din pacate sansele au fost mari dar, odata cu pierderea alegerilor de catre geoana, cel care ne promitea romani in spatiu, acestea s-au dus pe apa sambetei. inca odata se dovedeste ca basescu este 'the root of all evil', pinteo, ai invins.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Colonicus Orangicus.
mesaj Dec 21 2009, 10:23 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 21 2009, 09:22 PM) *
inca odata se dovedeste ca basescu este 'the root of all evil', pinteo, ai invins.

Nu este adevarat! este o manipulare ordinara! Cu Basescu, Romania va ajunge in spatiu, devenind o "Gaura Neagra" a Europei. Si vom manca doar gaurile-de-vierme din mere si gaurile covrigilor, la anul.

+Quote Post
Vizitator_Andro.
mesaj Dec 21 2009, 10:40 PM
Mesaj #5

Guests

Cred ca colonizarea galaxiei este imposibila in sensul in care si-l imagineaza majoritatea oamenilor. Nu cred ca vom coloniza vreodata planete unde sa ne ducem in concediu sau cu care sa facem schimburi comerciale sau sa purtam razboaie (idee foarte populara in filmele si cartile SF)

Dar cred ca colonizarea este posibila: populatii aflate la mari distante unele de altele, care comunica destul de rar. Un contact fizic permanent (vizite, schimburi comerciale, razboaie) intre aceste populatii este aproape imposibil, si asta datorita duratei de viata foarte mica a unui om (100 de ani inseamna inseamna nimic cand vine vorba de univers).

O solutie propusa de unii si care devine populara in literatura SF este prelungirea duratei de viata a omului (manipulari genetice, hibernare, mutarea constiintei intr-un alt corp). Nu cred in asa ceva - chiar daca e posibil, oamenii ar trebui sa se fereasca sa o puna in aplicare (desi nu cred ca se va intampla - nemurirea e tare atractiva). Prelungirea duratei de viata are un efect catastrofal asupra speciei -- opreste evolutia (sau o incetineste foarte mult). Oprirea evolutiei intr-un mediu dinamic nu poate insemna decat disparitia. E naiv ala care crede ca poti modifica mediul ca sa fie tot timpul confortabil pentru individ.

Cu alte cuvinte ce e bun pentru individ nu e chiar asa de bun pentru specie si invers.

Am vazut in ultimii ani tot mai multe rapoarte care atrag atentia asupra scaderii calitatii genomului uman - iar la asta contribuie atat medicina (care permite propasirea genelor proaste care ar fi fost eliminate de selectia naturala) cat si societatea la care am ajuns. Faptul ca e o problema serioasa cu societatea vestica poate fi vazut daca urmaresti rapoartele demografice cu privire la occident (poate va mai amintiti rapoartele ce arata un trend demografic descendent al rasei caucaziene).

Cat despre faptul ca bolile, saracia, razboiul, etc. sunt benefice -- gandeste-te la urmatoarea situatie: populatia creste continuu, traim intr-un mediu cu resurse limitate (pamant, apa, mancare, aer, etc); la un moment dat limitele vor fi atinse daca se pastreaza trendul. Ce o sa se intample atunci (tine cont ca noi privim negativ tot ce limiteaza populatia, si pozitiv tot ce ajuta la cresterea ei)? Natura va selecta ceva pentru reducerea numarului de oameni - iar epidemiile au efectul cel mai rapid.

Daca noi nu concepem un sistem bazat pe echilibru si nu pe crestere, va avea grija universul sa ne dea o palma peste cap si sa ne arate ca nu e frumos ce facem. Tot ce sper eu e ca dupa ce primim palma aia sa mai existe oameni care sa traga niste invataminte.

Vor supravietui oamenii in viitor? Eu cred ca nu. Dar sper ca vom reusi sa evoluam in ceva superior asa cum maimuta a evoluat si a ajuns om.

Nu cred ca este posibila stagnarea in univers - te impotrivesti evolutiei (asa cum facem noi acum), esti condamnat la extinctie. Vii in intampinarea evolutiei (asa cum as vrea sa se intample), vei fi transformat in altceva.

+Quote Post
Vizitator_radukku.
mesaj Dec 22 2009, 02:56 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Andro @ Dec 21 2009, 10:40 PM) *
Cred ca colonizarea galaxiei este imposibila in sensul in care si-l imagineaza majoritatea oamenilor. Nu cred ca vom coloniza vreodata planete unde sa ne ducem in concediu sau cu care sa facem schimburi comerciale sau sa purtam razboaie (idee foarte populara in filmele si cartile SF)

Dar cred ca colonizarea este posibila: populatii aflate la mari distante unele de altele, care comunica destul de rar. Un contact fizic permanent (vizite, schimburi comerciale, razboaie) intre aceste populatii este aproape imposibil, si asta datorita duratei de viata foarte mica a unui om (100 de ani inseamna inseamna nimic cand vine vorba de univers).

O solutie propusa de unii si care devine populara in literatura SF este prelungirea duratei de viata a omului (manipulari genetice, hibernare, mutarea constiintei intr-un alt corp). Nu cred in asa ceva - chiar daca e posibil, oamenii ar trebui sa se fereasca sa o puna in aplicare (desi nu cred ca se va intampla - nemurirea e tare atractiva). Prelungirea duratei de viata are un efect catastrofal asupra speciei -- opreste evolutia (sau o incetineste foarte mult). Oprirea evolutiei intr-un mediu dinamic nu poate insemna decat disparitia. E naiv ala care crede ca poti modifica mediul ca sa fie tot timpul confortabil pentru individ.

Cu alte cuvinte ce e bun pentru individ nu e chiar asa de bun pentru specie si invers.

Am vazut in ultimii ani tot mai multe rapoarte care atrag atentia asupra scaderii calitatii genomului uman - iar la asta contribuie atat medicina (care permite propasirea genelor proaste care ar fi fost eliminate de selectia naturala) cat si societatea la care am ajuns. Faptul ca e o problema serioasa cu societatea vestica poate fi vazut daca urmaresti rapoartele demografice cu privire la occident (poate va mai amintiti rapoartele ce arata un trend demografic descendent al rasei caucaziene).

Cat despre faptul ca bolile, saracia, razboiul, etc. sunt benefice -- gandeste-te la urmatoarea situatie: populatia creste continuu, traim intr-un mediu cu resurse limitate (pamant, apa, mancare, aer, etc); la un moment dat limitele vor fi atinse daca se pastreaza trendul. Ce o sa se intample atunci (tine cont ca noi privim negativ tot ce limiteaza populatia, si pozitiv tot ce ajuta la cresterea ei)? Natura va selecta ceva pentru reducerea numarului de oameni - iar epidemiile au efectul cel mai rapid.

Daca noi nu concepem un sistem bazat pe echilibru si nu pe crestere, va avea grija universul sa ne dea o palma peste cap si sa ne arate ca nu e frumos ce facem. Tot ce sper eu e ca dupa ce primim palma aia sa mai existe oameni care sa traga niste invataminte.

Vor supravietui oamenii in viitor? Eu cred ca nu. Dar sper ca vom reusi sa evoluam in ceva superior asa cum maimuta a evoluat si a ajuns om.

Nu cred ca este posibila stagnarea in univers - te impotrivesti evolutiei (asa cum facem noi acum), esti condamnat la extinctie. Vii in intampinarea evolutiei (asa cum as vrea sa se intample), vei fi transformat in altceva.

+Quote Post
Vizitator_radukku.
mesaj Dec 22 2009, 02:59 AM
Mesaj #7

Guests

Colonizarea planetelor din afara sistemului nostru o sa fie posibila. Dar nu trebuie sa visam cu ochii deschisi ca Stargate e facut dupa un fapt real. E contraproductiv, desi imi place serialul Stargate Atlantis smile.gif. Nici ca sunt extraterestrii printre noi, e paranoia curata.
In timpul vietii noastre nu cred ca vom apuca sa colonizam Luna, asa cum se cuvine, cu colonisti nu cu cercetatori. Oamenii sunt niste fiinte foarte adaptabile si sunt sanse mari sa supravietuiasca intr-o forma sau alta inca cel putin 50.000 de ani de aici incolo, deci intr-un final daca se pastreaza aceasta dezvoltare exponentiala a tehnologiei sunt sanse sa colonizam si planete din alte sisteme.
O sa traim mii de ani? Nu, probabil ca ne-am plictisi de viata dupa 999 ani laugh.gif
Calatorii la viteze peste viteza luminii? Teoretic da, practic nu. Practic nici la o zecime din viteza luminii.
Gauri de vierme? Teorii. Gauri negre? Radiera universului.
Moldalitatea de colonizare? Teraformare chimica si biologica+manipulari gravitationale. Un colonist nu se duce pe planeta X doar de dragul de a vedea niste praf si de a pluti prin spatiu.
Modalitatea de calatorie? Imposibil de stiut inca.
Prima planeta din alt sistem atinsa de aparatele oamenilor? Dupa anul 2500 excl.gif
Prima planeta din alt sistem pe care omul pune piciorul? Dupa anul 3000.
Colonizarea unei planete din alt sistem? Prin anul 8000. Nu ar avea rostul sa se investeasca pana atunci sume atat de uriase pentru colonizari indepartate. Sistemul solar are destule resurse pentru a intretine cateva sute de miliarde de oameni. Centura Kuiper e punctul forte.
Specia umana se poate imbunatati prin 3 modalitati:
1. Manipulari genetice: timp relativ scurt de a aduce imbunatatiri la intreaga populatie, in jur de 3 generatii.
2. Evolutie: dureaza enorm de mult si posibil sa disparem ca specie.
3. Homo ciberneticus (cyborgi): imbunatatiri din mers, upgrade-uri si update-uri la zi. Posibil ca un cyborg sa ajunga nemuritor, prin faptul ca doar o mica parte din el o sa mai ramana vie dupa cateva decenii de upgrade-uri.

Sfarsitul lumii nu exista, ci doar propriul sfarsit si al propriei lumi.

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Dec 22 2009, 11:11 AM
Mesaj #8

Guests

Aproape sigur vom ajunge sa colonizam Marte . Dar intr-o etapa urmatoare a evolutiei omenirii , ulterioara crash-ului din 2020-2030 . Mai departe nu stiu , poate se va folosi antimateria in mod practic , poate nave colonie , poate altceva .
Am citit trilogia Marte a lui Kim Stanley Robinson ,mi-a placut foarte mult .
Imperiul lui Asimov din "Fundatia" mi se pare ca seamana cu situatia actuala a Pamantului mellow.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 22 2009, 12:08 PM
Mesaj #9

În Numele Adevărului

Citeaza (Gamma @ Dec 22 2009, 11:11 AM) *
Imperiul lui Asimov din "Fundatia" mi se pare ca seamana cu situatia actuala a Pamantului mellow.gif

Care Imperiu? Al Catârului? smile.gif

--------------------

+Quote Post
gamma
mesaj Dec 22 2009, 02:12 PM
Mesaj #10

Membru
**

Postari: 83
Inscris: 13-October 09
Utilizatorul numarul: 13 937

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 22 2009, 12:08 PM) *
Care Imperiu? Al Catârului? smile.gif

He he , nu uita , Catirul a devenit la final un despot luminat smile.gif .

+Quote Post
Vizitator_Gheorghe Sterian.
mesaj Dec 22 2009, 04:59 PM
Mesaj #11

Guests

Din punctul de vedere al deplasarii unui corp fizic dintr-un punct in altul,la nivel galactic de exemplu, oricat de mica ar fi masa corpului pe care dorim sa o deplasam, am avea nevoie de cantitati uriase de energie pe care nici dragul nostru Soare nu ne-ar putea-o furniza-lasand la o parte factorul timp! Ar mai fi si o alta mare problema: Presupunem prin absurd ca o gasim; Cam ce volum si masa ar avea o astfel de "baterie" si cu ce o transportam? Chiar si reactia materie- antimaterie(presupunand ca am putea-o controla) nu ne-ar oferi o solutie mai buna! Asa ca eu as zice sa ne "punem pofta in cui" deocamdata cu plimbarile prin galaxie si sa avem mare grija de dragul nostru pamant, care a avut pana acum rabdare cu noi, dar da semne ca este suparat!! Sa nu incercati sa va ganditi la o "navigatie inertiala" pentru ca la nivel galactic, mediul parcurs se va dovedi aidoma apei pentru vapoare si aerului pentru avioane-mediu ce opune rezistenta la inaintare si ii consuma energia cinetica! Si totusi, intr-un viitor pe care eu nu cred ca il voi apuca, aceste calatorii vor fi posibile! Ramane ca fizicienii nostri, dupa ce se vor plictisi de dinamite, bombe atomice, arme laser si alte asemenea "ispravi", sa se apuce serios de cercetare si sa afle misterul legat de teoria campurilor gasind calea de a "anula" masa unui corp fara a-i distruge forma sau functia! Probabil acum zambesc multi; le va trece! In aceasta ipoteza, cu o masa apropiata de zero ne putem permite sa mergem oriunde si oricat de repede! Chiar va inchipuiti ca toti cei care au relatat "intalniri de gradul trei" sunt nebuni? Eu nu! Si ceea ce am afirmat putin mai inainte este factorul comun al tuturor acestor relatari Si duc la o explicatie logica pentru toate fenomenele fizice conexe semnalate!(plutire, acceleratii, schimbari bruste de directie, lipsa bangului sonic, perturbatii electromagnetice...-Sa nu uitati sa luati in calcul si distributia oricarui tip de camp de la sursa spre infinit). Asa ca v-as ruga sa fiti optimisti dar nu uitati sa fiti mai intai ecologisti! Ne plangem de "efectul de sera" generat de emisiile masive de bioxid de carbon: Nu credeti ca o campanie mondiala de impadurire a tuturor terenurilor care nu sunt deocamdata utilizate ar face mai bine decat razboaiele din lume? Eu cred ca da!

+Quote Post
Vizitator_Gheorghe Sterian.
mesaj Dec 22 2009, 05:28 PM
Mesaj #12

Guests

Uitasem sa va mai dau un link la raspunsul anterior: Parapsihologia! Levitatia este un mod natural de manifestare a fenomenului fizic descris anterior!De asemenea si alte fenomene paranormale au printre manifestari efecte legate de modificarea masei aparente a unui corp.

+Quote Post
gamma
mesaj Dec 22 2009, 05:58 PM
Mesaj #13

Membru
**

Daca e vre-o speranta ca vom avansa cumva in domeniul asta , de la armament vine . Serios , se poate analiza primul razboi mondial , al-2-lea , cel rece in comparatie cu perioadele de pauza . Cine stie , poate din trilioanele aruncate pe laserii de lupta se va naste propulsia fotonica . Poate se vor satura de bombele cu fuziune si vor dori bombe cu antimaterie . N-am nici o problema cat timp sunt banii lor si nu le folosesc pe pielea mea . De exemplu sistemul GPS nu mi-a teleghidat nici o bomba in cap dar ma ajuta in anumite aplicatii ,ce sa mai zic de calculator si internet (desi au mai multe moase ) .

Cat priveste calatoriile spatiale , avem sub nas Luna si Marte.Sa zicem "merci", avem cu ce ne juca pana una alta , cateva mii-zeci de mii de ani. Peste vreun milion mai discutam , ce-i atata graba ?

http://www.wired.com/science/space/news/20...currentPage=all

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 22 2009, 07:09 PM
Mesaj #14

În Numele Adevărului

Citeaza (gamma @ Dec 22 2009, 05:58 PM) *
Cat priveste calatoriile spatiale , avem sub nas Luna si Marte.Sa zicem "merci", avem cu ce ne juca pana una alta , cateva mii-zeci de mii de ani. Peste vreun milion mai discutam , ce-i atata graba ?

Graba e perfect justificata, e vorba de suprapopularea planetei si de epuizarea resurselor ei in epoca unei Civilizatii globale care e pe punctul sa-si treaca in palmares eradicarea tuturor razboaielor si a tuturor bolilor letale. Cum de nu te-ai prins? huh.gif

--------------------

+Quote Post
gamma
mesaj Dec 22 2009, 07:47 PM
Mesaj #15

Membru
**

Aici exista o diferenta in felul in care privim lucrurile , tu ai speranta ca omenirea V1 va trece peste hop intr-o revolutie de catifea , eu cred ca o sa treca la V2 "the hard way". Civilizatia actuala este fragila si nesustenabila , dar oamenii vor locui Pamantul MUUUULTI ani de acum incolo .

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 22 2009, 09:32 PM
Mesaj #16

În Numele Adevărului

Citeaza (gamma @ Dec 22 2009, 07:47 PM) *
Aici exista o diferenta in felul in care privim lucrurile , tu ai speranta ca omenirea V1 va trece peste hop intr-o revolutie de catifea , eu cred ca o sa treca la V2 "the hard way". Civilizatia actuala este fragila si nesustenabila , dar oamenii vor locui Pamantul MUUUULTI ani de acum incolo .

Mda, prevezi un razboi nuclear devastator care va distruge cea mai mare parte din Omenire. Ei bine, aceasta varianta trebuie evitata cu ORICE PRET. Pentru a iesi din cercul vicios malthusian al razboaielor fara sfarsit, avem nevoie de noi orizonturi. De noi lumi.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Dec 23 2009, 08:25 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Dec 22 2009, 09:32 PM) *
Mda, prevezi un razboi nuclear devastator care va distruge cea mai mare parte din Omenire. Ei bine, aceasta varianta trebuie evitata cu ORICE PRET. Pentru a iesi din cercul vicios malthusian al razboaielor fara sfarsit, avem nevoie de noi orizonturi. De noi lumi.

Nu cred ca se va ajunge la asa ceva , poate doar incidente izolate . Dar intrevad o situatie ca in Africa extinsa la scara mondiala cu (sper eu ) insule de civilizatie . Nu se poate sa evadam , cel putin nu in masa , exista o bariera fizica si reducerea natalitatii este de neconceput pt unii chit ca propriile odrasle vor plati pretul .Asa ca jocurile sunt deja facute , nu ramane decat sa tragem de timp . La nivel personal singurele actiuni ce se pot lua crezand in acest curs al istoriei este legat de minimizarea riscului , cel putin pana la prima etapa (declansarea crizei) .Dupa aia e o chestie de noroc si inspiratie.

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Dec 23 2009, 08:26 AM
Mesaj #18

Guests

My 2 cents:

Deocamdata e prea devreme sa ne gandim la colonizarea galaxiei, dar in apropierea noastra exista doua planete care s-ar preta la asa ceva. Este vorba de Marte si Venus, dupa cum v-ati dat seama. Care ar fi posibilitatile? Sa vedem:

Marte e cam departe de Soare si considerabil mai mica decat Pamantul, ca atare si gravitatia e semnificativ mai mica. Asta inseamna ca e putin probabil ca Marte sa poata retine o atmosfera suficient de densa pentru a asigura habitabilitatea umana, si in plus cei care ar sta pe Marte suficient de mult timp nu s-ar mai putea adapta pe Pamant - sistemele osos, circulator si locomotor nu ar mai putea face fata gravitatiei terestre. Daca mai punem si ca e mai frig decat la Polul Sud din cauza departarii fata de Soare si orice colonie umana ar necesita resurse energetice considerabile pentru supravietuire - cred ca Marte iese din discutie. Poate cel mult pentru cateva statii de cercetare sau exploatare a eventualelor resurse minerale dintre care singurele rentabile ar putea fi cele de uraniu sau metale pretioase gen aur sau platina, daca exista asa ceva in cantitati suficiente.

Hai sa aruncam o privire si asupra celeilalte planete de tip terestru din sistemul solar, Venus. Dupa cum se stie Venus are dimensiuni si masa foarte apropiate de cele ale Pamantului, si ca atare gravitatia planetei ar fi corespunzatoare pentru oameni. Atmosfera foarte densa este compusa in principal din dioxid de carbon, o cantitate mica de azot si nori de acid sulfuric in straturile superioare. Temperatura foarte mare este cauzata in principal de efectul de sera al dioxidului de carbon. Ce s-ar putea face ca planeta sa poata fi adusa la conditii cat de cat capabile sa sustina viata? Sa examinam posibilitatile:

- Pentru reducerea temperaturii planeta ar putea fi intr-o prima faza "bombardata" cu asteroizi sau nuclee de cometa, deviate artificial de la traiectoria lor normala, care sa ridice nori de praf care sa blocheze radiatia solara. Dupa cum se stie cometele contin si apa, asa ca s-ar impusca doi iepuri dintr-un foc. Un impact major provovcat o data la fiecare cativa ani sau zeci de ani ar putea crea o "iarna nucleara" continua care ar duce la racirea semnificativa a suprafetei planetei.

- In a doua faza este necesara reducerea cantitatii de dioxid de carbon si generarea oxigenului in atmosfera. Pentru asta se pot folosi organisme extremofile prezente deja pe Terra sau unele noi produse prin inginerie genetica, de exemplu alge care sa consume dioxidul de carbon prin fotosinteza si sa elimine oxigen. Intr-un mediu fara dusmani naturali si cu conditii propice aceste organisme ar putea prolifera suficient de rapid (pentru asta e nevoie evident si de apa). Prin "exportarea" carbonului din atmosfera s-ar reduce semnificativ densitatea ei si presiunea pe care o exercita, iar suprafata planetei mai bogata in carbon ar deveni mai propice pentru sustinerea vietii. Intr-o atmosfera mai rece acidul sulfuric ar putea condensa, ar ajunge pe suprafata planetei sub forma de precipitatii, si prin neutralizare in contact cu metalele existente in crusta ar emana hidrogen care, combinandu-se cu oxigenul produs de algele extremofile ar putea genera noi cantitati de apa.

- In final, probabil ca datorita apropierii fata de Soare clima tot va fi mai calda decat cea de pe Terra, asa ca regiunile cele mai propice pentru colonizare ar fi cele din jurul polilor, iar cele de latitudine joasa ar fi excluse. Un dezavantaj semnificativ al planetei Venus este campul magnetic foarte slab, care nu asigura protectie impotriva radiatiilor cosmice, asa ca vor trebui gasite alte modalitati de rezolvare a acestei probleme.

Este evident ca un asemenea scenariu este deocamdata in afara viitorului predictibil. In primul rand pentru a demara un asemnea proiect omenirea are nevoie de resurse energetice mult mai vaste decat cele existente in prezent, cum ar putea fi de exemplu cele generate de fuziunea nucleara. Intregul proces ar putea dura in varianta optimista secole daca nu chiar mii de ani, drept urmare e nevoie de un angajament pe termen foarte lung, cu cheltuieli uriase, si nimeni nu se angajeaza la asa ceva fara sa aiba certitudinea reusitei. La felul in care gandesc oamenii in prezent o asemenea actiune este absolut imposibila, trebuie sa mai treaca cel putin un secol pentru ca factorii de decizie la nivel mondial sa-si puna macar problema unei astfel de colonizari.

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Dec 23 2009, 09:16 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Lucian @ Dec 23 2009, 08:26 AM) *
Marte e cam departe de Soare si considerabil mai mica decat Pamantul, ca atare si gravitatia e semnificativ mai mica. Asta inseamna ca e putin probabil ca Marte sa poata retine o atmosfera suficient de densa pentru a asigura habitabilitatea umana
Nu este o problema, nu se pune problema stabilitatii in timp fara interventie , Titan cu 5100km diametru are 1.5x presiunea atmosferica a Pamantului .

, si in plus cei care ar sta pe Marte suficient de mult timp nu s-ar mai putea adapta pe Pamant - sistemele osos, circulator si locomotor nu ar mai putea face fata gravitatiei terestre.
E o problema sociala nu de terraformare ,banuiesc ca nici pe Pamant Africanii nu se duc in Alaska

Daca mai punem si ca e mai frig decat la Polul Sud din cauza departarii fata de Soare si orice colonie umana ar necesita resurse energetice considerabile pentru supravietuire - cred ca Marte iese din discutie.

Neh , suntem experti in incalzire globala.

. Poate cel mult pentru cateva statii de cercetare sau exploatare a eventualelor resurse minerale dintre care singurele rentabile ar putea fi cele de uraniu sau metale pretioase gen aur sau platina, daca exista asa ceva in cantitati suficiente.

Si argumentul de 100 puncte , o planeta mai mica e mai usor de terraformat decat una mai mare .

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 16 2010, 06:05 AM
Mesaj #20

În Numele Adevărului

Citeaza (Gamma @ Dec 23 2009, 11:16 AM) *
Si argumentul de 100 puncte , o planeta mai mica e mai usor de terraformat decat una mai mare .

Depinde si de temperatura la suprafata. Crezi ca planeta Mercur e mai usor terraformabila decat planeta Marte? Hmm...

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Apr 16 2010, 07:20 AM
Mesaj #21

Guests

Deocamdata, nu reusim sa traim ca lumea pe planeta asta de-o avem. Ce folos sa colonizezi planeta X, daca duci cu tine acolo razboaie, impostura, foamete...

Malthus e citat adesea in teorii catastrofiste, dar el a gandit in termenii timpului lui, acum e cunoscut ca populatia nu prea creste in progresie goemetrica- aceasta idee a fost doar o extrapolare nefericita.

Cred ca de fapt ideea colonizarii spatiului e productiva pentru ca ne face sa ne gandim asupra propiei societati, din care si fiecare facem parte.

Pana la urma, nici nu are vreo importanta daca in mod concret si real colonizarea asta nu se va produice niciodata sau se va produce saptamana viitoare.

+Quote Post
Vizitator_Wotan.
mesaj Apr 16 2010, 08:07 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (radukku @ Dec 22 2009, 02:59 AM) *
Modalitatea de calatorie? Imposibil de stiut inca.
Prima planeta din alt sistem atinsa de aparatele oamenilor? Dupa anul 2500 excl.gif
Prima planeta din alt sistem pe care omul pune piciorul? Dupa anul 3000.
Colonizarea unei planete din alt sistem? Prin anul 8000. Nu ar avea rostul sa se investeasca pana atunci sume atat de uriase pentru colonizari indepartate. Sistemul solar are destule resurse pentru a intretine cateva sute de miliarde de oameni. Centura Kuiper e punctul forte.
Specia umana se poate imbunatati prin 3 modalitati:
1. Manipulari genetice: timp relativ scurt de a aduce imbunatatiri la intreaga populatie, in jur de 3 generatii.
2. Evolutie: dureaza enorm de mult si posibil sa disparem ca specie.
3. Homo ciberneticus (cyborgi): imbunatatiri din mers, upgrade-uri si update-uri la zi. Posibil ca un cyborg sa ajunga nemuritor, prin faptul ca doar o mica parte din el o sa mai ramana vie dupa cateva decenii de upgrade-uri.
Sfarsitul lumii nu exista, ci doar propriul sfarsit si al propriei lumi.

Esti foarte amuzant! Daca NU vm intelege ca Pamantul are resurse limitate, daca nu vom renunta la lacomia noastra idioata, NU va exista - cel putin pentru specia umana - un an 2200, nu zic de mai mult. Vom crapa intr-o mare de flacari, si multe specii absolut nevionavate, dar care au avut neneocrcul sa fie contemporane cu acesti paraziti (cunosuti sub numele de homo sapiens sapiens, denumire pusa absolut in bataie de joc!!!) carea au infestat Pamantul si care se cred muuult deasupra Zeilor, vor dispare definitiv.
Pacat ca o planeta atat de frmoasa a putut da nastere unor asemenea monstri!

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Apr 16 2010, 09:26 AM
Mesaj #23

În Numele Adevărului

Citeaza (Wotan @ Apr 16 2010, 10:07 AM) *
acesti paraziti (cunosuti sub numele de homo sapiens sapiens, denumire pusa absolut in bataie de joc!!!) care au infestat Pamantul si care se cred muuult deasupra Zeilor, vor dispare definitiv.
Pacat ca o planeta atat de frumoasa a putut da nastere unor asemenea monstri!

Cum poti sa spui asa ceva? Tu nu te consideri om? Oricare ar fi abuzurile pe care, ca specie, le-am facut in trecut asupra propriei planete, trebuie sa ne infruntam soarta potrivnica si sa gasim solutii viabile pentru Viitor. Noi, generatiile prezente, tineri si varstnici, nu ne putem asuma pana la capat greselile Stramosilor nostri inconstienti si nici nu ne putem resemna. Si despre ce Zei vorbesti? Aceiasi care ne-au interzis accesul la lumile galactice? Daca da, pe Zeii respectivi nu ii pot iubi decat in RAGNAROK, in propria lor distrugere, cand Omul va calca triumfator pe grumazurile lor spurcate si le va lua Galaxia ca prada de razboi. angry.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Gamma.
mesaj Apr 16 2010, 10:09 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 16 2010, 06:05 AM) *
Depinde si de temperatura la suprafata. Crezi ca planeta Mercur e mai usor terraformabila decat planeta Marte? Hmm...

Ai dreptate ,temperatura este un factor important dar drept sa-ti spun nu vad deocamdata ca fiind viabila decat construirea unor colonii subterane ce isi procura hrana prin culturi iluminate artificial . He he .. s-ar putea sa le testeze chiar aici indivizi procupati de o trecere mai usoara de la v1 la v2 smile.gif

+Quote Post
Vizitator_liviu.
mesaj Apr 16 2010, 10:38 AM
Mesaj #25

Guests

hmmm
sunte de parere ca oricee posibil, inclusiv colonizarea galaxiei. problema nu se pune daca este posibil, ci cand este posibil.

cat despre necesitatea bolilor, razboaielor etc etc etc... Eu nu sunt deloc de acord cu asa ceva. Nasterile pot fi controlate prin legi. Oricum tarile foarte dezvoltate au o natalitate mica, deci chiar nu vad necesitatea bolilor sau a razboaielor.

+Quote Post
Vizitator_Wotan.
mesaj Apr 16 2010, 11:19 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Apr 16 2010, 09:26 AM) *
Cum poti sa spui asa ceva? Tu nu te consideri om? Oricare ar fi abuzurile pe care, ca specie, le-am facut in trecut asupra propriei planete, trebuie sa ne infruntam soarta potrivnica si sa gasim solutii viabile pentru Viitor. Noi, generatiile prezente, tineri si varstnici, nu ne putem asuma pana la capat greselile Stramosilor nostri inconstienti si nici nu ne putem resemna. Si despre ce Zei vorbesti? Aceiasi care ne-au interzis accesul la lumile galactice? Daca da, pe Zeii respectivi nu ii pot iubi decat in RAGNAROK, in propria lor distrugere, cand Omul va calca triumfator pe grumazurile lor spurcate si le va lua Galaxia ca prada de razboi. angry.gif

Fara suparare, tomnu' Robin Hood Carpatin, dar senzatia mea este ca NU esti cu picioarele pe Pamant. Nu discutam de abuzurile stramosilor nostri, ci discutam de distrugerile colosale facute de NOI, chiar astia care suntem prezenti acum si aici, ca si altii care traiesc alaturi de noi. In ceea ce priveste "nici nu ne putem resemna, etc. - chestii care tin de emisiuni gen "Happy Hour", sau altele de indobitocit o natiune deja indobitocita, scuteste-ma! Parerea mea este ca nu stii pe ce lume traiesti. Omenirea a ajuns sa sufoce Planeta cu gunoie, CO2, dejectii, etc. etc. etc. Ai zburat vreodata cu avionul? Daca da, ce ai vazut cand te-ai uitat in jos? Eu am vazut o planeta TRANSFORMATA TOTAL, cel putin in EUropa NU exista un loc SALBATIC asa cum l-a creat Dumnezeu - e bine pentru tine? Cuavntul "Zeii" era doar o expresie, dar ca idee, NU cred intr-un Barbos calare pe norisor, caruia "ii este bine" daca jertfesti "un miel, numia parte barbateasca si neschilodit"...

+Quote Post
Vizitator_Pintea: o bere pentru Calul meu.
mesaj Apr 16 2010, 11:50 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Wotan @ Apr 16 2010, 11:19 AM) *
In ceea ce priveste "nici nu ne putem resemna, etc. - chestii care tin de emisiuni gen "Happy Hour", sau altele de indobitocit o natiune deja indobitocita, scuteste-ma! Parerea mea este ca nu stii pe ce lume traiesti.

Chiar asa? Si ce solutii propui? huh.gif

Ah, ce prost sunt, pai ai propus deja solutia: exterminarea Omenirii! Stii ce, desteptule: scuteste-ne tu de asemenea solutii! Si incearca sa gandesti pozitiv, exista intotdeauna o speranta.

+Quote Post
Vizitator_nelu..
mesaj Jul 22 2010, 08:25 AM
Mesaj #28

Guests

Idea colonizarii galaxiei, de catre civilizatia umana; este sinonima cu idea unui grup de maimute, din jungla de a coloniza planeta. E deja colonizata!. Eu ma intreb cum comunica civilizatiile din galaxie , ce suport al informatiei folosesc, ce mediu au descoperit pentru transmiterea informatiei, la viteze de peste un milion de ori viteza luminii,sau mai mare.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Jul 22 2010, 08:46 AM
Mesaj #29

În Numele Adevărului

Citeaza (nelu. @ Jul 22 2010, 10:25 AM) *
Idea colonizarii galaxiei, de catre civilizatia umana; este sinonima cu idea unui grup de maimute, din jungla de a coloniza planeta. E deja colonizata!. Eu ma intreb cum comunica civilizatiile din galaxie , ce suport al informatiei folosesc, ce mediu au descoperit pentru transmiterea informatiei, la viteze de peste un milion de ori viteza luminii,sau mai mare.

O fi deja colonizata, Domnule Nelu, dar sa nu uitam ca Universul este vast. Este loc pentru toata lumea. Avem si noi dreptul sa ne extindem, nu sa lancezim si sa disparem ca specie inghesuiti pe o singura planeta.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Jul 22 2010, 09:46 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jul 22 2010, 08:46 AM) *
Avem si noi dreptul sa ne extindem, nu sa lancezim si sa disparem ca specie inghesuiti pe o singura planeta.

nu serios ? si unde ma rog scrie ca avem si noi dreptul sa ne extindem ? in constitutia caii lactee cumva ? sau in declaratia universala a drepturilor bipedelor ?

+Quote Post

187 Pagini V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th November 2018 - 06:15 PM