IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

187 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Closed TopicStart new topic
> Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?
Vizitator_Vizitator_Iulian..
mesaj Aug 1 2010, 06:22 PM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 1 2010, 10:50 AM) *

N-o să vedem aşa ceva prea ...înd, Pinteo. Chit că ar fi strict necesar, în perspectiva lui 2012 (anul pîrjolului, după cum se anticipează). Or să ne ţină forţat aici, pe Terra, să ne prăjim ca şunca pe grătar. Iar ei vor pleca exact la timp, ca să se asigure că n-avem nici o şansă ca specie. sad.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 1 2010, 06:46 PM
Mesaj #62

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Vizitator_Iulian. @ Aug 1 2010, 08:22 PM) *
N-o să vedem aşa ceva prea ...înd, Pinteo. Chit că ar fi strict necesar, în perspectiva lui 2012 (anul pîrjolului, după cum se anticipează). Or să ne ţină forţat aici, pe Terra, să ne prăjim ca şunca pe grătar. Iar ei vor pleca exact la timp, ca să se asigure că n-avem nici o şansă ca specie. sad.gif

Nu mor caii când vor câinii... angry.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 1 2010, 08:34 PM
Mesaj #63

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 1 2010, 06:46 PM) *
Nu mor caii când vor câinii...

Daca se mai joaca mult cu putza pe gratar, mor caii si fara vrerea cainilor! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_ladygaga.
mesaj Aug 1 2010, 10:54 PM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 1 2010, 03:43 PM) *
O pledoarie vizuală pentru explorarea neîngrădită a Universului. rolleyes.gif

E doar copy/paste. Cam ca tot ce postezi tu.

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Aug 2 2010, 06:00 AM
Mesaj #65

Guests

Citeaza (Vizitator_Iulian. @ Aug 1 2010, 06:22 PM) *

Am o propunere: toti astia care credeti in bazaconii gen anul parjolului 2012, sa va luati de mana si sa puneti de un mass suicide mic pe 31 Decembrie 2011, sa scapati si voi de groaza apocalipsei si noi de o adunatura de bigoti inapoiati care reduc IQ-ul mediu planetar cu cateva puncte bune. Serios, ce aveti de pierdut? Voi oricum nu aveti nici un viitor! angry.gif angry.gif angry.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 2 2010, 10:38 AM
Mesaj #66

În Numele Adevărului

Citeaza (Lucian @ Aug 2 2010, 08:00 AM) *
Am o propunere: toti astia care credeti in bazaconii gen anul parjolului 2012, sa va luati de mana si sa puneti de un mass suicide mic pe 31 Decembrie 2011, sa scapati si voi de groaza apocalipsei si noi de o adunatura de bigoti inapoiati care reduc IQ-ul mediu planetar cu cateva puncte bune. Serios, ce aveti de pierdut? Voi oricum nu aveti nici un viitor! angry.gif angry.gif angry.gif

Ce te face sa fii atat de convins ca nu va exista nici o eruptie solara cu potential de extinctie globala in viitorul apropiat? Nu cumva bigotismul impotriva caruia vituperezi cu o vehementza demna de o cauza mai buna? Daca esti acelasi Lucian care a postat pe pagina anterioara si care parea a fi foarte bine instruit in Fizica, permite-mi sa-ti plang de mila: oricat de bigot ar fi cineva, e anormal sa nu acorde prioritate interesului vital al copiilor lui, si tocmai de-aceea el trebuie sa caute motive de ingrijorare si acolo unde aparent nu exista nici unul, sa conceapa mereu "worst case scenarios". Pot pune pariu pe oricat vrei tu ca nu ai copii, dar totusi asta nu explica decat partial critica ta inumana, pentru ca nici eu nu am copii dar mi-am conservat acea forma de bun-simt care se numeste "scepticism stiintific". Nu cumva faci parte din acei "Ei" de care vorbea Iulian, ocultii diabolici care ne-ar dori exterminati ca specie? Nu ca as crede cumva in conspiratia lor sinistra, departe de mine gandul, dar abia postarea ta incepe sa-mi dea de gandit in privinta asta... dry.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 2 2010, 10:40 AM
Mesaj #67

În Numele Adevărului

Citeaza (ladygaga @ Aug 2 2010, 12:54 AM) *
E doar copy/paste. Cam ca tot ce postezi tu.

Iar ultima propozitie din postarea ta e doar o minciuna. Ca absolut tot ce afirmi tu despre mine.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Aug 2 2010, 11:28 AM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 2 2010, 10:38 AM) *
Ce te face sa fii atat de convins ca nu va exista nici o eruptie solara cu potential de extinctie globala in viitorul apropiat? Nu cumva bigotismul impotriva caruia vituperezi cu o vehementza demna de o cauza mai buna? Daca esti acelasi Lucian care a postat pe pagina anterioara si care parea a fi foarte bine instruit in Fizica, permite-mi sa-ti plang de mila: oricat de bigot ar fi cineva, e anormal sa nu acorde prioritate interesului vital al copiilor lui, si tocmai de-aceea el trebuie sa caute motive de ingrijorare si acolo unde aparent nu exista nici unul, sa conceapa mereu "worst case scenarios". Pot pune pariu pe oricat vrei tu ca nu ai copii, dar totusi asta nu explica decat partial critica ta inumana, pentru ca nici eu nu am copii dar mi-am conservat acea forma de bun-simt care se numeste "scepticism stiintific". Nu cumva faci parte din acei "Ei" de care vorbea Iulian, ocultii diabolici care ne-ar dori exterminati ca specie? Nu ca as crede cumva in conspiratia lor sinistra, departe de mine gandul, dar abia postarea ta incepe sa-mi dea de gandit in privinta asta... dry.gif

Mai Pinteo, ma dezamagesti pe zi ce trece (da, eu sunt acela). In primul rand nu exista nici un fel de dovezi ca asa ceva ar fi altceva decat inca o isterie conspirationista de felul miilor care azi bantuie Internetul (se pare ca acesta noua nisa ecologica a generat o fauna de dezaxati si dusi cu pluta cum nici in jungla nu gasesti). In al doile rand, chiar daca as sti ca e asa, cu ce m-ar ajuta? Pot eu oare sa evadez de pe planeta asta? Cautand motive de ingrijorare acolo unde nu exista ti se pare tie ca asa as acorda prioritate interesului copiilor mei, sau mai degraba as da in paranoia, ceea ce i-ar afecta inevitabil si pe ei? Ti se pare intelept sa-mi fac griji din cauza gargaunilor din capul unora, sau ar fi mai bine sa-mi vad de viata mea si sa ma bucur de ea, atata cata oi avea? Si inca ceva: la tine "scepticismul stiintific" se manifesta prin punerea botului la toate teoriile conspirationiste, cu cat mai aberante cu atat mai bine? huh.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 2 2010, 12:19 PM
Mesaj #69

În Numele Adevărului

Citeaza (Lucian @ Aug 2 2010, 01:28 PM) *
Mai Pinteo, ma dezamagesti pe zi ce trece (da, eu sunt acela). In primul rand nu exista nici un fel de dovezi ca asa ceva ar fi altceva decat inca o isterie conspirationista de felul miilor care azi bantuie Internetul (se pare ca acesta noua nisa ecologica a generat o fauna de dezaxati si dusi cu pluta cum nici in jungla nu gasesti). In al doile rand, chiar daca as sti ca e asa, cu ce m-ar ajuta? Pot eu oare sa evadez de pe planeta asta? Cautand motive de ingrijorare acolo unde nu exista ti se pare tie ca asa as acorda prioritate interesului copiilor mei, sau mai degraba as da in paranoia, ceea ce i-ar afecta inevitabil si pe ei? Ti se pare intelept sa-mi fac griji din cauza gargaunilor din capul unora, sau ar fi mai bine sa-mi vad de viata mea si sa ma bucur de ea, atata cata oi avea? Si inca ceva: la tine "scepticismul stiintific" se manifesta prin punerea botului la toate teoriile conspirationiste, cu cat mai aberante cu atat mai bine? huh.gif

Imi pare rau ca te-am dezamagit, promit sa n-o mai fac. Cu privire la subiect, acum: ce te face sa crezi ca cei care emit scenarii apocaliptice imposibil de combatut logic si sustinute puternic de fapte (cum ar fi scenariile legate de iminentza unei eruptii solare cu potential de extinctie globala) sunt, citez, "o fauna de dezaxati si dusi cu pluta cum nici in jungla nu gasesti"??? Una e sa ii ridiculizezi (pe buna dreptate) pe cei care emit scenarii apocaliptice complet aiuristice (cum ar fi pericolul unei pretinse "invazii extraterestre", absolut imposibil de probat) si cu totul altceva e sa ii ridiculizezi (prosteste, zic eu) pe cei care emit scenarii apocaliptice cu un grad inalt de probabilitate. Asta inseamna sa ai discernamant. Oricine poate constata ca fenomenul incalzirii globale pare sa accelereze in timp, verile sunt din ce in ce mai toride de la un an la altul; mai mult, observatiile astronomice ale Sistemului Solar au relevat o topire ingrijoratoare atat a calotelor polare martiene ca si a celor de pe unii sateliti ai lui Jupiter, fapt ce confirma ideea emisa de unii savanti ca incalzirea globala nu se datoreaza in primul rand activitatii omului ci activitatii Soarelui. Repet: ideea a fost emisa prima data de savanti, "dezaxatii" pe care ii injuri tu nu fac decat sa colporteze teoriile acelor savanti. Asa ca e intelept sa iti faci griji din cauza unui scenariu stiintific puternic sustinut de fapte, gargaunii din capul unor exaltati (oricine ar fi acei exaltati) sunt irelevanti in contextul mai amplu al informatiilor obtinute de oamenii de Stiinta prin masuratori periodice si minutioase.

Stiu ca nici tu, nici eu nu putem (deocamdata) evada de pe planeta asta, cum bine te-ai exprimat, dar daca --prin absurd-- acel "Program Stargate" chiar exista, atunci omenirea s-ar putea proteja si in "the worst case scenario", al unui parjol global in 2012 sau mai tarziu, printr-o evacuare in masa a planetei. Cu privire la "Programul Stargate", exista unele indicii ca ar exista cu-adevarat si ca filmul a fost special facut ca sa poata fi "combatute in mod plauzibil" orice acuzatii in cazul unor scurgeri de informatii catre publicul larg. Ceea ce suna destul de plauzibil. Chiar si eu am vazut pe Youtube un filmulet in care apare la un moment dat o poza de grup (ingineri + simpli tehnicieni + responsabili in sacouri), in total vreo 30 de persoane radiind de mandrie si grupate in jurul unui artefact de soiul "Portilor Stelare", doar ca mult mai voluminos si de o factura aparte. Imagineaza-ti ceva masiv ce seamana a relicva arheologica (cu aspectul unui inel de roca foarte gros) si care e montat IN PERETELE care desparte doua incinte din ceea ce pare a fi un laborator subteran secret.

Interesant, nu? huh.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 2 2010, 12:28 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Aug 2 2010, 12:38 PM
Mesaj #70

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 2 2010, 12:19 PM) *
Imi pare rau ca te-am dezamagit, promit sa n-o mai fac. Cu privire la subiect, acum: ce te face sa crezi ca cei care emit scenarii apocaliptice imposibil de combatut logic si sustinute puternic de fapte (cum ar fi scenariile legate de iminentza unei eruptii solare cu potential de extinctie globala) sunt, citez, "o fauna de dezaxati si dusi cu pluta cum nici in jungla nu gasesti"??? Una e sa ii ridiculizezi (pe buna dreptate) pe cei care emit scenarii apocaliptice complet aiuristice (cum ar fi pericolul unei pretinse "invazii extraterestre", absolut imposibil de probat) si cu totul altceva e sa ii ridiculizezi (prosteste, zic eu) pe cei care emit scenarii apocaliptice cu un grad inalt de probabilitate. Asta inseamna sa ai discernamant. Oricine poate constata ca fenomenul incalzirii globale pare sa accelereze in timp, verile sunt din ce in ce mai toride de la un an la altul; mai mult, observatiile astronomice ale Sistemului Solar au relevat o topire ingrijoratoare atat a calotelor polare martiene ca si a celor de pe unii sateliti ai lui Jupiter, fapt ce confirma ideea emisa de unii savanti ca incalzirea globala nu se datoreaza in primul rand activitatii omului ci activitatii Soarelui. Repet: ideea a fost emisa prima data de savanti, "dezaxatii" pe care ii injuri tu nu fac decat sa colporteze teoriile acelor savanti. Asa ca e intelept sa iti faci griji din cauza unui scenariu stiintific puternic sustinut de fapte, gargaunii din capul unor exaltati (oricine ar fi acei exaltati) sunt irelevanti in contextul mai amplu al informatiilor obtinute de oamenii de Stiinta prin masuratori periodice si minutioase.

Stiu ca nici tu, nici eu nu putem (deocamdata) evada de pe planeta asta, cum bine te-ai exprimat, dar daca --prin absurd-- acel "Program Stargate" chiar exista, atunci omenirea s-ar putea proteja si in "the worst case scenario", al unui parjol global in 2012 sau mai tarziu, printr-o evacuare in masa a planetei. Cu privire la "Programul Stargate", exista unele indicii ca ar exista cu-adevarat si ca filmul a fost special facut ca sa poata fi "combatute in mod plauzibil" orice acuzatii in cazul unor scurgeri de informatii catre publicul larg. Ceea ce suna destul de plauzibil. Chiar si eu am vazut pe Youtube un filmulet in care apare la un moment dat o poza de grup (ingineri + simpli tehnicieni + responsabili in sacouri), in total vreo 30 de persoane radiind de mandrie si grupate in jurul unui artefact de soiul "Portilor Stelare", doar ca mult mai voluminos si de o factura aparte. Imagineaza-ti ceva masiv ce seamana a relicva arheologica (cu aspectul unui inel de roca foarte gros) si care e montat IN PERETELE care desparte doua incinte din ceea ce pare a fi un laborator subteran secret.

Interesant, nu? huh.gif

Mi-ai promis ca nu ma mai dezamagesti, dar vad ca nu te tii de cuvant unsure.gif . Ce inseamna la tine "cu grad mare de probabilitate"? 50%? 10%? 0,1%? De unde pana unde 2012 si mai ales de unde pana unde afirmatia ca eruptiile vor fi atat de puternice incat vor distruge viata pe Pamant? Le-a calculat cineva? In fine, cu riscul de a ma repeta, te mai intreb o data: chiar daca viata s-ar sfarsi intr-adevar in 2012, la ce mi-ar folosi sa stiu lucrul asta, atata vreme cat nu pot sa il evit?
In ce priveste conspiratia cu Stargate, lasand la o parte ridicolul pe care se pare ca nu-l sesizezi, un savant ca tine ar trebui sa stie ca nivelul de cunostinte pe care-l poseda omenirea actuala este tot atat de departe de asemenea realizari pe cat erau babilonienii de construirea submarinelor nucleare. Las-o mai moale cu conspiratiile, ca te dai de gol singur cool.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 2 2010, 01:17 PM
Mesaj #71

În Numele Adevărului

Citeaza (Lucian @ Aug 2 2010, 02:38 PM) *
In fine, cu riscul de a ma repeta, te mai intreb o data: chiar daca viata s-ar sfarsi intr-adevar in 2012, la ce mi-ar folosi sa stiu lucrul asta, atata vreme cat nu pot sa il evit?

In ce priveste conspiratia cu Stargate, lasand la o parte ridicolul pe care se pare ca nu-l sesizezi, un savant ca tine ar trebui sa stie ca nivelul de cunostinte pe care-l poseda omenirea actuala este tot atat de departe de asemenea realizari pe cat erau babilonienii de construirea submarinelor nucleare.

La ce ti-ar folosi sa stii? Ca sa pui presiune pe conspiratori, evident! De dragul copiilor tai sau, daca nu ai copii, macar de dragul Umanitatii. Sigur, nu poti pune presiune in mod direct, ci folosindu-te de cel mai tare mijloc de presiune mediatica: zvonistica, crunta indignare raspandita din gura-n gura pe toate meridianele planetei. tongue.gif

In ce priveste aprecierea ta a nivelului de cunostinte pe care-l poseda omenirea actuala, da-mi voie, rogu-te, o secunda: loooool laugh.gif Bun, revin: amice, banuiesc ca nu stii nimic-nimicutza despre cercetarile faimosului Nikola Tesla asupra rezonanţei cuantice si a campurilor magnetice rotitoare, nu? Ei bine, unele guri rele spun ca "Programul Stargate" al americanilor nu dateaza din anii 1990, cum sugereaza filmul, ci inca din secolul XIX, si ca prima "Poarta Stelara" (descoperita in ruinele civilizatiei maya) a fost pusa in functiune de acelasi genialissim Nikola Tesla. Bancherii new-yorkezi au sponsorizat inca de la inceput proiectul, odata ce el a fost demarat s-au trimis expeditii in Galaxie si s-au deschis exploatari aurifere pe alte planete, cu aurul astfel obtinut americanii reusind sa depaseasca in prosperitate Imperiul Britanic in nu mai mult de trei decenii!!! O performanta fara egal in Istorie si care a stupefiat tot mapamondul la acea vreme, tinand seama ca in 1865 Statele Unite iesisera ravasite din hecatomba Razboiului Civil si nu se intrevedea absolut nici o perspectiva a unei redresari rapide in viitorul apropiat.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 2 2010, 01:19 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Aug 2 2010, 01:36 PM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 2 2010, 01:17 PM) *
La ce ti-ar folosi sa stii? Ca sa pui presiune pe conspiratori, evident! De dragul copiilor tai sau, daca nu ai copii, macar de dragul Umanitatii. Sigur, nu poti pune presiune in mod direct, ci folosindu-te de cel mai tare mijloc de presiune mediatica: zvonistica, crunta indignare raspandita din gura-n gura pe toate meridianele planetei. tongue.gif

In ce priveste aprecierea ta a nivelului de cunostinte pe care-l poseda omenirea actuala, da-mi voie, rogu-te, o secunda: loooool laugh.gif Bun, revin: amice, banuiesc ca nu stii nimic-nimicutza despre cercetarile faimosului Nikola Tesla asupra rezonanţei cuantice si a campurilor magnetice rotitoare, nu? Ei bine, unele guri rele spun ca "Programul Stargate" al americanilor nu dateaza din anii 1990, cum sugereaza filmul, ci inca din secolul XIX, si ca prima "Poarta Stelara" (descoperita in ruinele civilizatiei maya) a fost pusa in functiune de acelasi genialissim Nikola Tesla. Bancherii new-yorkezi au sponsorizat inca de la inceput proiectul, odata ce el a fost demarat s-au trimis expeditii in Galaxie si s-au deschis exploatari aurifere pe alte planete, cu aurul astfel obtinut americanii reusind sa depaseasca in prosperitate Imperiul Britanic in nu mai mult de trei decenii!!! O performanta fara egal in Istorie si care a stupefiat tot mapamondul la acea vreme, tinand seama ca in 1865 Statele Unite iesisera ravasite din hecatomba Razboiului Civil si nu se intrevedea absolut nici o perspectiva a unei redresari rapide in viitorul apropiat.

Bun, hai ca m-am lamurit, se pare ca trebuie sa ma opresc aici in discutia asta. Pacat, subiectul era interesant, dar ca mai toate topicurile deschise de tine si acesta a fost inghitit rapid de gaura neagra a delirului si a derizoriului. Pacat ca nu mi-am dat seama la timp cand am traversat orizontul evenimentelor biggrin.gif Imi pare rau, dar se pare ca scopul tau nu e sa creezi discutii ci conflicte, nu te intereseaza idei ci doar sa-ti demonstrezi auto-percepta superioritate intelectuala. Ca atare ma vad nevoit sa te parasesc, asemenea "argumente" nu pot sa combat, stii vorba din popor: ia-te la cearta cu nebunul si n-o sa se mai cunoasca diferenta. Hai noroc si sanatate, si distractie placuta in continuare!:beer:

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 2 2010, 01:52 PM
Mesaj #73

În Numele Adevărului

Citeaza (Lucian @ Aug 2 2010, 03:36 PM) *
Imi pare rau, dar se pare ca scopul tau nu e sa creezi discutii ci conflicte, nu te intereseaza idei ci doar sa-ti demonstrezi auto-percepta superioritate intelectuala.

Aiureli, scopul meu e sa trag un semnal de alarma. Just in case. Nu mie imi apartine ideea unei "conspiratii Stargate" si nici n-am informatii exacte cu privire la subiect. Am doar propria mea judecata logica, pe care tu, in autosuficienţa ta pseudo-intelectuala, o consideri deliranta si derizorie. Asta e, unii mai problematizeaza iar eu fac parte dintre ei, imi mai pun si intrebari, nu am marele avantaj de a fi atotstiutor ca tine.

--------------------

+Quote Post
rammstein
mesaj Aug 2 2010, 04:54 PM
Mesaj #74

Membru veteran

Postari: 2 344
Inscris: 7-April 10
Utilizatorul numarul: 19 455

In prezent incerc sa invat limba chineza. Mi se pare mult mai accesibila decat astrofizica. Totusi, fie si profilul meu de fan sf imi sugereaza ca nimic nu este imposibil.
Daca rata de crestere a cunostintelor despre lume si viata a babilonienilor ar fi fost similara cu cea inregistrata de civilizatia actuala, aveam submarine nucleare inca din antichitate tongue.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 2 2010, 05:09 PM
Mesaj #75

În Numele Adevărului

Citeaza (rammstein @ Aug 2 2010, 06:54 PM) *
In prezent incerc sa invat limba chineza. Mi se pare mult mai accesibila decat astrofizica. Totusi, fie si profilul meu de fan sf imi sugereaza ca nimic nu este imposibil.
Daca rata de crestere a cunostintelor despre lume si viata a babilonienilor ar fi fost similara cu cea inregistrata de civilizatia actuala, aveam submarine nucleare inca din antichitate tongue.gif

迎接 wink.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 2 2010, 05:11 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_ziggy.
mesaj Aug 2 2010, 06:41 PM
Mesaj #76

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 2 2010, 05:09 PM) *
迎接 wink.gif

家伙 biggrin.gif

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Aug 2 2010, 06:43 PM
Mesaj #77

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (ziggy @ Aug 2 2010, 07:41 PM) *
家伙 biggrin.gif

incercati romaneste smile.gif .

+Quote Post
rammstein
mesaj Aug 2 2010, 07:06 PM
Mesaj #78

Membru veteran

傻瓜 Va plac pepenii? wink.gif Sau poate medicina traditionala? unsure.gif Culoarea rosie? huh.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 2 2010, 07:11 PM
Mesaj #79

În Numele Adevărului

Citeaza (hotnewsadmin @ Aug 2 2010, 08:43 PM) *
incercati romaneste smile.gif .

Eu unul i-am spus "salutare!" lui Rammstein, Ziggy nu's ce a scris acolo. M-o fi injurat sau mi-o fi facut o declaratie de dragoste, I have no idea. rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
rammstein
mesaj Aug 2 2010, 07:19 PM
Mesaj #80

Membru veteran

Depinde de context. Doua ideograme pot sa insemne aproape orice. Ceea ce am ales eu este un exemplu banal. Iar in limba chineza sunt surprinzator de putine expresii licentioase. Nu au practic injuraturi, cel putin nu in acceptiunea noastra. Sau poate ca sunt eu la inceput, nu am ajuns cu invatatul la lucrurile cu adevarat importante. smile.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 2 2010, 07:23 PM
Mesaj #81

În Numele Adevărului

Citeaza (rammstein @ Aug 2 2010, 09:19 PM) *
in limba chineza sunt surprinzator de putine expresii licentioase. Nu au practic injuraturi, cel putin nu in acceptiunea noastra. Sau poate ca sunt eu la inceput, nu am ajuns cu invatatul la lucrurile cu adevarat importante. smile.gif

laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 3 2010, 09:15 AM
Mesaj #82

În Numele Adevărului

Citeaza (Lucian @ Aug 2 2010, 01:28 PM) *
Si inca ceva: la tine "scepticismul stiintific" se manifesta prin punerea botului la toate teoriile conspirationiste, cu cat mai aberante cu atat mai bine?

Iata la ce pun eu botul, Luciane:

Citeaza
Pamantul ar putea fi lovit de un "tsunami solar"

de I.R., HotNews.ro
Marţi, 3 august 2010, 11:08 Actualitate | Internaţional

Oamenii de stiinta de la NASA au avertizat ca Pamantul ar putea resimti efectele unei explozii masive solare, relateaza Daily Telegraph. Artificiile solare care au avut loc la sfarsitul saptamanii au fost inregistrare de mai multi sateliti, inclusiv de Observatorul Dinamic Solar (SDO). Astronomii au putut observa o explozie luminoasa deasupra unei pete solare de marimea Pamantului, pe care au legat-o de o alta eruptie, mai mare, pe suprafata Soarelui.

Explozia, numita ejectie coronala de masa, a fost directionata catre Pamant, creandu-se un "tsunami solar", despre care expertii spun ca ar putea atinge Pamantul in cursul zilei de marti, cand va lovi scutul magnetic natural care protejeaza planeta.

"Eruptia este directionata direct catre noi. Este prima eruptie majora de ceva timp," a declarat Leon Golub, de la centrul de astrofizica Harvard-Smithsonian.

O eruptie solara puternica ar putea distruge sateliti si afecta energia si comunicatiile de-a lungul globului, avertizeaza oamenii de stiinta.

Este de asteptat ca explozia sa duca la formarea aurorei boreale.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Aug 3 2010, 09:19 AM

--------------------

+Quote Post
radukku
mesaj Aug 3 2010, 08:56 PM
Mesaj #83

Membru veteran

Postari: 379
Inscris: 30-August 08
Utilizatorul numarul: 2 711

Ce stargate, ce 2012, ce ocultism? huh.gif laugh.gif
Aia cu eruptia solara "posibila" nu e noua. Si prin anii '90 a fost ceva asemanator in Nordul SUA si Canada din cate imi amintesc. A prajit cateva computere si atat. Au fost, sunt si vor mai fi multe de aici incolo. Soarele nu poate produce eruptii imense incat sa afecteze intreaga viata pe Terra. Uita-te la supernove pe moarte, alea ne-ar putea arde. Din fericire nu prea exista supernove pe langa noi wink.gif . Sansele sunt minuscule ca in urmatoarele sute de ani Soarele sa produca eruptii masive care sa puna in pericol viata pe Pamant. Atat de mici sunt sansele incat avem mai multe sanse ca in acele secole umanitatea sa intreprinda actiuni ferme de colonizare in afara sistemului nostru solar.
Sa facem o retrospectiva:
666 A.D. - sfarsitul lumii (SL), anul dracului
1000 A.D. - sfarsitul mileniului si SL
1666 A.D. - SL
1999 A.D. - eclipsa solara, SL
2000 A.D. - sfarsitul mileniului, SL
2001 A.D. - adevaratul sfarsit al mileniului si adevaratul SL
2006 A.D. - inceperea razboiului devastator prevazut de clarvazatori, razboi care se incheie cu SL in 2012
2007 A.D. - adevaratul an al inceperii WW3
2008 A.D. - cel mai ADEVARAT an al inceperii WW3 si ultima data cand au mai pus botul unii creduli
2008-2009 A.D. - LHC produce o gaura neagra care inghite toata planeta, dar ciudat, procesul de inghitire se termina doar in 2012 biggrin.gif
2010 A.D. - explozii solare si SL (desi aceasta ipoteza a fost demontata cu mult timp inainte de a fi luata in calcul de unii creduli)
2011 A.D. - vom vedea ce ipoteze mai raman!

Ideea e ca gandidu-te la 2012 nu te gandesti la ceva real. Acela nu e "worst case scenario", ala e doar o fantezie bazata pe niste pietre cioplite. Pana si stranepotii acelor mayasi au zis ca e o prostie ca lumea se duce-n buda in 2012, dar cine i-a mai auzit? Deja bomboana a fost data populatiei. In cel mai rau caz e ca maine vor anunta ca un meteorit urias se va ciocni cu noi in cateva zile si nu mai avem ce sa facem. NICIODATA nu trebuie sa iei ceva ca fiind adevarat. Intotdeauna trebuie sa fii suspicios si sa cauti dovezi. Si eu prin 2006 credeam ca incepe razboiul si prin 2012 crapam cu totii. Dupa aceea am inceput sa cercetez, sau caut, sa ma informez. Concluzia a fost urmatoarea: anul 2012 e ca oricare an, 2013 la fel si asa mai departe. Nu se va intampla nimic, sunt gata sa pariez pe casa. Dar tu esti gata sa pariezi pe casa ta ca se duce dracului omenirea in 2012? Asa-i ca nu esti sigur? In orice caz nu vei vedea cheile de la casa mea biggrin.gif
PS: Sa iei totul de bun e o slabiciune foarte usor de speculat de catre altii mai manipulanti

Aceasta postare a fost editata de radukku: Aug 3 2010, 09:11 PM

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 3 2010, 09:09 PM
Mesaj #84

În Numele Adevărului

Citeaza (radukku @ Aug 3 2010, 10:56 PM) *
Sansele sunt minuscule ca in urmatoarele sute de ani Soarele sa produca eruptii masive care sa puna in pericol viata pe Pamant. Atat de mici sunt sansele incat avem mai multe sanse ca in acele secole umanitatea sa intreprinda actiuni ferme de colonizare in afara sistemului nostru solar.

Pe ce te bazezi cand faci aceasta afirmatie? Oricum, eu unul nu-mi amintesc sa fi postat ceva obsesiv legat de vreun an apocaliptic anume, Iulian vorbea de 2012 ca "anul parjolului". Banuiesc ca se inspira din profetiile lui Nostradamus, who knows... huh.gif

--------------------

+Quote Post
radukku
mesaj Aug 3 2010, 09:19 PM
Mesaj #85

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 3 2010, 09:09 PM) *
Pe ce te bazezi cand faci aceasta afirmatie? Oricum, eu unul nu-mi amintesc sa fi postat ceva obsesiv legat de vreun an apocaliptic anume, Iulian vorbea de 2012 ca "anul parjolului". Banuiesc ca se inspira din profetiile lui Nostradamus, who knows... huh.gif

Pe comportamentul piticelor galbene care sunt foarte blande pe langa pulsari, quasari sau supernove (daca le-am avea in apropiere probabil nici n-ar mai exista viata aici), distanta pana la Soare, atmosfera terestra. Ti-am zis, uita-te la o stea din alta clasa si atunci vorbim de pericol rolleyes.gif

LE: Dar mai, Pinteo, tu pentru ce ai mai deschis topicul asta daca tu crezi ca vom sfarsi in scurt timp? biggrin.gif Cand vrei sa vorbesti de scenarii frumoase si indepartate trebuie sa lasi pesimismul superstitios.

Aceasta postare a fost editata de radukku: Aug 3 2010, 09:29 PM

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 3 2010, 09:32 PM
Mesaj #86

În Numele Adevărului

Citeaza (radukku @ Aug 3 2010, 11:19 PM) *
Pe comportamentul piticelor galbene, distanta pana la Soare, atmosfera terestra. Ti-am zis, uita-te la o stea din alta clasa si atunci vorbim de pericol rolleyes.gif

Comportamentul piticelor galbene? Amice, nu stii despre ce vorbesti, nu exista o asemenea clasa de stele in astronomie. Inteleg insa ca te referi la stele de tipul Soarelui. Ei bine, afla de la mine ca nu se pot studia ejectiile coronale de masa ale altor stele decat Soarele, datorita distantelor extrem de mari, evident. Nu avem inca telescoape atat de puternice. Supernovele de care ai pomenit nu sunt ejectii coronale de masa, sunt explozii ale intregului invelis stelar si din cauza asta sunt vizibile, luminozitatea lor poate depasi uneori chiar si luminozitatea galaxiei de care apartin. Asa ca argumentul tau cade. Oricum, oamenii de Stiinta cunosc inca prea putin despre dinamica interna a Soarelui si se feresc sa foloseasca, de obicei, cuvinte ca "sanse minuscule" sau "imposibil" atunci cand nu au suficiente date la dispozitie pentru analiza.

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 3 2010, 09:34 PM
Mesaj #87

În Numele Adevărului

Citeaza (radukku @ Aug 3 2010, 11:19 PM) *
Dar mai, Pinteo, tu pentru ce ai mai deschis topicul asta daca tu crezi ca vom sfarsi in scurt timp? biggrin.gif Cand vrei sa vorbesti de scenarii frumoase si indepartate trebuie sa lasi pesimismul superstitios.

Per aspera ad astra.

Pana sa ajungem la stele, trebuie sa ne luptam pentru sansa de a ajunge acolo.

--------------------

+Quote Post
radukku
mesaj Aug 3 2010, 09:44 PM
Mesaj #88

Membru veteran

Daca preferi tipul G, sau popular pitice galbene. Ce zici tu nu prea are sens. Da, o supernova produce pagube prin explozii si nu prin eruptii, dar eruptii solare s-au detectat si masurat cu precizie la cel putin 10 stele din apropierea planetei noastre. Chiar si de la stele mai departe de 100 ani lumina.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Aug 3 2010, 09:45 PM
Mesaj #89

În Numele Adevărului

Ei? Răducule, ai plecat? Te-am lăsat fără replică, probabil... Plec si eu atunci, poate ne reintalnim maine tot aici, multe ar mai fi de dezbătut... rolleyes.gif

--------------------

+Quote Post
radukku
mesaj Aug 3 2010, 09:50 PM
Mesaj #90

Membru veteran

Citeaza (Pintea Haiducul @ Aug 3 2010, 09:45 PM) *
Ei? Răducule, ai plecat? Te-am lăsat fără replică, probabil... Plec si eu atunci, poate ne reintalnim maine tot aici, multe ar mai fi de dezbătut... rolleyes.gif

Niciodata nu raman fara replica biggrin.gif

+Quote Post

187 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th November 2018 - 11:47 PM