IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> multi spun ca sunt afoni, lectii de muzica pentru toate varstele
Vizitator_BoemClub.
mesaj Jan 4 2010, 11:58 AM
Mesaj #1

Guests

Am auzit foarte des ideile unora care spuneau despre ei ca sunt afoni, fara a sti prea bine la ce se refera cand spun asta si neavand o educatie muzicala nici macar de baza. Nu cred in ideea de afon si cred ca sunt foarte putini care nu au nicio legatura cu muzica. Simplul fapt ca nu poti reproduce niste melodii nu te poate duce la concluzia ca esti afon. Muzica se invata, la fel ca orice alta arta; ca nu esti talentul secolului, ok, asta este de admis, dar ca nu ai abilitati de baza pentru a face muzica, asta este foarte putin probabil; problema este ca majoritatea se asteapta ca muzica sa le iasa pur si simplu, fara niciun fel de exercitiu sau studiu prealabil si cum multora nu le iese din prima, isi spun scurt: sunt afon!

Ceea ce vreau sa spun este ca si in a canta, ca in majoritatea actiunilor pe care le deprindem, este nevoie de training. E aproape la fel ca si cum te-ai urca intr-un avion pe care ai vrea sa il pilotezi si ai spune: nu stiu sa pilotez! Evident ca nu ai cum sa stii daca nu ai invatat niciodata.

Cam atat, voiam doar sa spun ca....aproape ca nu exista afoni. Si spun asta din experienta personala.
Go to the top of the page

+Quote Post
comercial
mesaj May 26 2010, 09:19 AM
Mesaj #2

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 26-May 10
Utilizatorul numarul: 20 707

Citeaza (BoemClub @ Jan 4 2010, 11:58 AM) *
Am auzit foarte des ideile unora care spuneau despre ei ca sunt afoni, fara a sti prea bine la ce se refera cand spun asta si neavand o educatie muzicala nici macar de baza. Nu cred in ideea de afon si cred ca sunt foarte putini care nu au nicio legatura cu muzica. Simplul fapt ca nu poti reproduce niste melodii nu te poate duce la concluzia ca esti afon. Muzica se invata, la fel ca orice alta arta; ca nu esti talentul secolului, ok, asta este de admis, dar ca nu ai abilitati de baza pentru a face muzica, asta este foarte putin probabil; problema este ca majoritatea se asteapta ca muzica sa le iasa pur si simplu, fara niciun fel de exercitiu sau studiu prealabil si cum multora nu le iese din prima, isi spun scurt: sunt afon!

Ceea ce vreau sa spun este ca si in a canta, ca in majoritatea actiunilor pe care le deprindem, este nevoie de training. E aproape la fel ca si cum te-ai urca intr-un avion pe care ai vrea sa il pilotezi si ai spune: nu stiu sa pilotez! Evident ca nu ai cum sa stii daca nu ai invatat niciodata.

Cam atat, voiam doar sa spun ca....aproape ca nu exista afoni. Si spun asta din experienta personala.

salut,am citit ce ai scris tu mai sus,ai multa dreptate,multi nu stiu ce inseamna cuvantul ,,afon,, doar o spun,ca nu au ce face,ei nu pot aprecia o melodie mai putin acceptabila desi e munca in acea piesa,dar sa sti ca sunt foarte multi copii care se apuca de a canta rapp,ca au visat ceva frumos avand succes in vis,isi termina o piesa,ce nu o poti asculta nici jumatate din el,si se pune sa iti deie sfaturi sa te injure...etc..asta si eu am patito,si sa te mai intreb ceva....tu canti? biggrin.gif

+Quote Post
srelu
mesaj Jun 16 2010, 01:00 AM
Mesaj #3

Nou venit
*

Postari: 6
Inscris: 12-March 10
Utilizatorul numarul: 19 069

Pentru a face un anumit lucru ai nevoie de doua lucruri, aptitudini si vointa. Degeaba o ai pe una daca nu o ai si pe cealalta.

Eu nu am nicio dorinta de a "face" muzica, indiferent de forma in care s-ar desfasura aceasta actiune. Mi s-a mai intamplat sa ma cred singur, sa fredonez cate o melodie care mi-a placut, sa fiu auzit de altii si sa primesc aprecieri. Dar degeaba, nu ma intereseaza. Eu am viata mea, am drumul meu si acest drum n-are tangente cu muzica. Exista multe domenii in care am oarecari talente mai mult sau mai putin mediocre, doar n-o sa le incerc pe toate.

Si, ca sa fiu sincer, chiar daca pot reproduce binisor diverse cantece, sunt doar un papagal care repeta ce a auzit de la altii. Imi lipseste aceea scanteie care sa aduca plusul care sa faca praf pe toti cei care au mai cantat inaintea mea acel cantec. Chiar daca as avea ambitii de cantaret, ar fi suficient sa ma uit de pilda la clipul acesta ca sa ma las de meserie:

http://www.youtube.com/watch?v=ESebV4H5JuM
(The Seekers - Waltzing Matilda --- AFL Grand Final, 1994 - Cricket Ground Stadium, Melbourne, Australia)

Asa ca, daca imi ceri sa-ti cant ceva, voi face o mutra lunga, te voi privi cu mila si te voi intreba de parca mi-ai cere Luna de pe cer: "Faci misto de mine ?"

Aceasta postare a fost editata de srelu: Jun 16 2010, 01:23 AM

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Jun 16 2010, 08:40 AM
Mesaj #4

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

QUOTE (BoemClub @ Jan 4 2010, 11:58 AM) *

exista mai multe tipuri de inteligenta, nu doar cea matematica. exista inteligenta muzicala, adica capacitatea cuiva de a putea canta, de a putea identifica notele etc. ca orice coeficient si asta variaza de la foarte putin la foarte mult insa poti spune ca exista persoane care, oricat s-ar munci in domeniul muzicii, nu vor ajunge niciodata la performante notabile. da, nu exista persoane cu iq muzical 0 daca asta vroiai sa spui insa daca admiti ca exista o limita sub care eforturile de a invata muzica sunt inutile atunci poti spune ca exista afoni. si nu, muzica nu se invata, ca orice alta arta. arta implica inspiratie, talent. pot sa-ti educi acest talent insa daca nu ai ce educa nu ai ce-i face.
ps: am drept hobby, printre altel, muzica (s-o cant, nu s-o ascult). stiu ce vorbesc.

Aceasta postare a fost editata de gigel de luxembourg: Jun 16 2010, 08:44 AM

+Quote Post
Vizitator_naomi.
mesaj Jun 19 2010, 02:28 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jun 16 2010, 08:40 AM) *
insa poti spune ca exista persoane care, oricat s-ar munci in domeniul muzicii, nu vor ajunge niciodata la performante notabile.
ps: am drept hobby, printre altel, muzica (s-o cant, nu s-o ascult). stiu ce vorbesc.

Gigele, din pacate nu o sa ajungi niciodata la inflexiunile lui George Michael sau sir Elton. Nici macar ca Traistariu sau Brenciu... Stii ce-ti lipseste, nu-i asa? wink.gif Join us!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 17 2010, 10:00 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (comercial @ May 26 2010, 09:19 AM) *
salut,am citit ce ai scris tu mai sus,ai multa dreptate,multi nu stiu ce inseamna cuvantul ,,afon,, doar o spun,ca nu au ce face,ei nu pot aprecia o melodie mai putin acceptabila desi e munca in acea piesa,dar sa sti ca sunt foarte multi copii care se apuca de a canta rapp,ca au visat ceva frumos avand succes in vis,isi termina o piesa,ce nu o poti asculta nici jumatate din el,si se pune sa iti deie sfaturi sa te injure...etc..asta si eu am patito,si sa te mai intreb ceva....tu canti? biggrin.gif

Intrucat nu mi stiu ce date de logare pusesem, pbbil o sa le gasesc la un moment dat, o sa raspund asa: am facut muzica de performanta 12 ani, cant la vioara, viola, pian si voce la un nivel rezonabil, zic eu. Nu vorbesc din carti sau din auzite. Ce ziceam eu este ca nu este normal si legitim sa te astepti sa stii sa faci un lucru daca nu ai invatat niciodata sa il faci. Si nu am in vedere teoria reamintirii la Platon.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 17 2010, 10:14 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jun 16 2010, 08:40 AM) *
exista mai multe tipuri de inteligenta, nu doar cea matematica. exista inteligenta muzicala, adica capacitatea cuiva de a putea canta, de a putea identifica notele etc. ca orice coeficient si asta variaza de la foarte putin la foarte mult insa poti spune ca exista persoane care, oricat s-ar munci in domeniul muzicii, nu vor ajunge niciodata la performante notabile. da, nu exista persoane cu iq muzical 0 daca asta vroiai sa spui insa daca admiti ca exista o limita sub care eforturile de a invata muzica sunt inutile atunci poti spune ca exista afoni. si nu, muzica nu se invata, ca orice alta arta. arta implica inspiratie, talent. pot sa-ti educi acest talent insa daca nu ai ce educa nu ai ce-i face.

La fel, cu scuzele de rigoare, intrucat am uitat datele de log in si nu am chef sa stau sa scriu sa mi le dea, serand ca le voi gasi....raspund ca guest

Da, in mod cert exista pbbil daca vrei sa ii spunem...o inteligenta 'muzicala', sa zicem 'aptitudini muzicale'. Nu aveam in vedere 'performante notabile' de genul sa ajungem Maria Callas sau E. Kissin, aveam in vedere un nivel mediu, decent de a canta, in care cineva sa poata reproduce corect notele si ritmul; poti sa spui ca exista o limita sub care eforturile de a invata muzica sunt inutile, de abia DUPA O EXPERIENTA muzicala PREALABILA de iminim cateva luni de zile in care s-au realizat progrese putine spre deloc.
Muzica se invata deoarece asa cum orice om are innascuta posibilitatea de a vorbi, asa are si aptitudini muzicale innascute ca fiinta umana. Ca alege sa si le dezvolte sau nu, este treaba fiecaruia. Deci fiecare are ce educa, nu este o alegere, este un dat.
A se face diferenta intre APTITUDINE MUZICALA (ce este un dat general uman) si TALENT. In domeniul muzicii, telentul este o aptitudine muzicala dusa la extrema superioara.
Unii pot sa isi educe 'talentul', adica aptitudinile muzicale superioare iar altii aptitudiinel muzicale si atat.
Talentul este existential, aptitudinile muzicale in schimb sunt un universal.
Daca ar fi sa formulam dpdv logic, ar fi asa: toti oamenii au aptitudini muzicale in potenta si exista unii oameni care au aptitudini muzicale superioare (talent).
Limita la care va refereati sub care eforturile sunt inutile ar trebui stabilita DUPA O EXPERIENTA MUZICALA PREALABILA si aici ma refer la lectii de muzica de minim 6 luni de zile. A vorbi fara o experienta prealabila ramane doar 'a vorbi' si atat.
Experienta mea muzicala este decca 12 ani, intre 4 si 6 ore/zi.
O seara frumoasa si multumesc de raspuns.
Boem Club

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 17 2010, 10:37 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (srelu @ Jun 16 2010, 01:00 AM) *
Pentru a face un anumit lucru ai nevoie de doua lucruri, aptitudini si vointa. Degeaba o ai pe una daca nu o ai si pe cealalta.

Eu nu am nicio dorinta de a "face" muzica, indiferent de forma in care s-ar desfasura aceasta actiune. Mi s-a mai intamplat sa ma cred singur, sa fredonez cate o melodie care mi-a placut, sa fiu auzit de altii si sa primesc aprecieri. Dar degeaba, nu ma intereseaza. Eu am viata mea, am drumul meu si acest drum n-are tangente cu muzica. Exista multe domenii in care am oarecari talente mai mult sau mai putin mediocre, doar n-o sa le incerc pe toate.

Si, ca sa fiu sincer, chiar daca pot reproduce binisor diverse cantece, sunt doar un papagal care repeta ce a auzit de la altii. Imi lipseste aceea scanteie care sa aduca plusul care sa faca praf pe toti cei care au mai cantat inaintea mea acel cantec. Chiar daca as avea ambitii de cantaret, ar fi suficient sa ma uit de pilda la clipul acesta ca sa ma las de meserie:

http://www.youtube.com/watch?v=ESebV4H5JuM
(The Seekers - Waltzing Matilda --- AFL Grand Final, 1994 - Cricket Ground Stadium, Melbourne, Australia)

Asa ca, daca imi ceri sa-ti cant ceva, voi face o mutra lunga, te voi privi cu mila si te voi intreba de parca mi-ai cere Luna de pe cer: "Faci misto de mine ?"

Eu vorbeam de a canta de fun si placere, asa cum poate mergi la orice alta activitate pe care o faci din placere. De ex te duci sa zicem la ski, chiar daca nu ti-ai propus sa ajungi skiorul secolului, de fun, si la fel cu orice alta activitate; daca nu ai placerea de a canta, discutia nu are sens.
Ce am scris eu presupunea ca cineva ar vrea sa faca si i-ar placea, ar putea sa cante decent, insa nu are curaj nici macar sa incerce din diferite motive.
Asa, normal ca nu ne apucam sa facem toate activitatile pe care am putea potential sa le facem chiar daca avem ceva abilitati catre ele, daca nu ne place.
Speech-ul meu era la adresa prejudecatii 'nu pot', nu la adresa 'pot dar n-am chef'.
cam atat

+Quote Post
Vizitator_Doru Andrei.
mesaj Mar 29 2012, 09:22 AM
Mesaj #9

Guests

Daca vreti sa ascultati muzica de calitate Firma de inchirieri echipamente Backline ofera aparatura de care aveti nevoie pentru orice tip de eveniment.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Oct 31 2012, 10:24 PM
Mesaj #10

Guests

Parerea mea este ca gusturile nu se discuta
Toti ascultam muzica care ne da o stare de care avem nevoie
Cate stari atatea gusturi

+Quote Post
Vizitator_kostynel1991.
mesaj Feb 4 2013, 10:12 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Andrei @ Oct 31 2012, 10:24 PM) *
Parerea mea este ca gusturile nu se discuta
Toti ascultam muzica care ne da o stare de care avem nevoie
Cate stari atatea gusturi

ai perfecta dreptate

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th July 2018 - 09:16 PM