IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Corina Dumitrescu > PSD > Reteaua Voicu
pehash
mesaj May 7 2012, 05:50 AM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

Corina Dumitrescu, resprezentatul societatii civile in CSM a declarat duminica, 6 mai 2012:
"Acest CV nu a fost tehnoredactat de mine, imi asum insa raspunderea pentru faptul ca nu l-am verificat ulterior. Acest CV a fost depus, initial, la dosarul meu de candidat pentru un loc de reprezentant al societatii civile in Consiliul Superior al Magistraturii, la Senatul Romaniei. Personal, am acceptat aceasta candidatura la limita timpului in care actele urmau sa fie depuse. Initial, refuzasem aceasta candidatura la CSM din partea PSD-ului, fiind o persoana foarte ocupata si numai din acest motiv. Dar, la finalul termenului in care se putea depune candidatura, liderii PSD mi-au facut din nou aceasta propunere pe care, in cele din urma, am acceptat-o"

Deci Consiliul Superior al Magistraturii are in componenta sa un reprezantant al PSD in locul unui reprezentant al societatii civile. Oare cum credeti ca voteaza stimata doamna atunci cand CSM decide soarta unor judecatori gen Costiniu, care au misiunea declarata de a pastra nepatata onoarea membrilor PSD?

CUM E POSIBIL!? Avocatul poporului n-ar trebui sa se sesizeze din oficiu la astfel de declaratii (de o prostie monumentala) si sa o trimita pe impostoare cativa ani sa admire niste gratii impreuna cu toti cei care au 'invitat-o'.. pentru complicitate?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj May 8 2012, 04:56 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (pehash @ May 7 2012, 05:50 AM) *
CUM E POSIBIL!? Avocatul poporului n-ar trebui sa se sesizeze din oficiu la astfel de declaratii (de o prostie monumentala) si sa o trimita pe impostoare cativa ani sa admire niste gratii impreuna cu toti cei care au 'invitat-o'.. pentru complicitate?

ba ar trebui, in mod clar. sa vedem, acum ca avem USL la putere ar trebui ca justitia sa fie independenta, nu? asteptam cu interes evolutia...

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj May 8 2012, 01:34 PM
Mesaj #3

Guests

Corina Dumitrescu, resprezentatul societatii civile in CSM a declarat duminica, 6 mai 2012:
"Acest CV nu a fost tehnoredactat de mine, imi asum insa raspunderea pentru faptul ca nu l-am verificat ulterior. Acest CV a fost depus, initial, la dosarul meu de candidat pentru un loc de reprezentant al societatii civile in Consiliul Superior al Magistraturii, la Senatul Romaniei. Personal, am acceptat aceasta candidatura la limita timpului in care actele urmau sa fie depuse. Initial, refuzasem aceasta candidatura la CSM din partea PSD-ului, fiind o persoana foarte ocupata si numai din acest motiv. Dar, la finalul termenului in care se putea depune candidatura, liderii PSD mi-au facut din nou aceasta propunere pe care, in cele din urma, am acceptat-o"
Adica aceasta doamna reprezentanta a societatii civile a fost numita de PSD?
Si societatea civila ce zice?
Normal ar fi sa ii fie invalidat mandatul si societatea civila sa numeasca un reprezentant real.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj May 8 2012, 09:57 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ May 8 2012, 01:34 PM) *
Adica aceasta doamna reprezentanta a societatii civile a fost numita de PSD?
Si societatea civila ce zice?
Normal ar fi sa ii fie invalidat mandatul si societatea civila sa numeasca un reprezentant real.

cine ii poate invalida mandatul?

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj May 8 2012, 10:36 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (pehash @ May 8 2012, 09:57 PM) *
cine ii poate invalida mandatul?
Habar nu am. Dar daca e acolo ca reprezentant al societatii civile, conform legii, si declara cu atata usurinta ca e de fapt numita de un partid, inseamna ca a fost incalcata legea, nu? Proportionalitatea in CSM nu este respectata.
O procedura trebuie sa existe altfel de ce mai sunt legi daca pot fi incalcate oficial?

+Quote Post
Vizitator_Titirez.
mesaj May 18 2012, 05:44 PM
Mesaj #6

Guests

Domnule PEHASH,
Te felicit! Ai un spirit de observatie foarte dezvoltat. Ceea ce ai observat primul este o demascare totala a politicii romanesti actuale, a societatii noastre civile, a noastra a tuturor. Starea politica si sociala a tarii este catastrofala. Se vede clar ca lumina zilei ca inca la noi predomina apucaturile comuniste pana la cele mai inalte nivele. Mai e posibil , dupa aceasta clarificare , sa mai ai incredere in institutiile statului? Doamne fereste-ne si ne apara... Unor astfel de oameni si prosti , si venali ,si corupti pana in maduva oaselor sa ai curajul sa mai iti pui increderea???? Asta e un scadndal de proportii uriase pentru care ar trebui sa fie desfiintat parlamentul imediat. Sunt foarte curios cum vor evolua lucrurile...

+Quote Post
Vizitator_sasu.
mesaj May 19 2012, 04:54 PM
Mesaj #7

Guests

Pai,, advocatul boborului" este numit tot dePSD ca asa a vrut ,,algoritmu".

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj May 19 2012, 10:19 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Titirez @ May 18 2012, 05:44 PM) *
Domnule PEHASH,
Te felicit! Ai un spirit de observatie foarte dezvoltat. Ceea ce ai observat primul este o demascare totala a politicii romanesti actuale, a societatii noastre civile, a noastra a tuturor. Starea politica si sociala a tarii este catastrofala. Se vede clar ca lumina zilei ca inca la noi predomina apucaturile comuniste pana la cele mai inalte nivele. Mai e posibil , dupa aceasta clarificare , sa mai ai incredere in institutiile statului? Doamne fereste-ne si ne apara... Unor astfel de oameni si prosti , si venali ,si corupti pana in maduva oaselor sa ai curajul sa mai iti pui increderea???? Asta e un scadndal de proportii uriase pentru care ar trebui sa fie desfiintat parlamentul imediat. Sunt foarte curios cum vor evolua lucrurile...

Și totuși, ce-o fi această societate civilă ? Mergi pe stradă și te întreabă vreun nene dacă vrei să fii reprezentant al societății civile în CSM ? Poate că PSD-ul are o parte din această societate civilă iar așa zisele babe apocaliptice care descoperă că dna. Dumitrescu e de fapt reprezentanta PSD-ului în CSM poate că ar trebui să meargă la sortat varză pe câmp ? Dacă CSM-ul nu e în stare să vadă ce oameni îl reprezintă mâine ne vom trezi cu Fane SPoitoru ca demn reprezentant al societății civile ???

+Quote Post
Vizitator_nedumeritu.
mesaj May 20 2012, 07:47 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ May 19 2012, 10:19 PM) *
Și totuși, ce-o fi această societate civilă ? Mergi pe stradă și te întreabă vreun nene dacă vrei să fii reprezentant al societății civile în CSM ? Poate că PSD-ul are o parte din această societate civilă iar așa zisele babe apocaliptice care descoperă că dna. Dumitrescu e de fapt reprezentanta PSD-ului în CSM poate că ar trebui să meargă la sortat varză pe câmp ? Dacă CSM-ul nu e în stare să vadă ce oameni îl reprezintă mâine ne vom trezi cu Fane SPoitoru ca demn reprezentant al societății civile ???

Asa, si? Inafara faptului ca toti sunt in eroare cu exceptia ta, ce propui? Ca uite, pesedeaua ne propune ba Catalin Voicu, ba Corina cu fara diplome, ba Mang(litoru) plagiator. Aialalti sunt deocamdata negustori cinstiti fiindca nu i-a prins nimeni cu hotia deocamdata. Deci cum sa fie cu societatea asta civila? S-o propuna tot pesedeaua? Nu e cazul sa raspunzi, iti stiu raspunsul: o societate civila mai buna ca a pesedeului ai putea sa propui doar tu, atotstiitorule.

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj May 20 2012, 10:05 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (nedumeritu @ May 20 2012, 07:47 AM) *
Asa, si? Inafara faptului ca toti sunt in eroare cu exceptia ta, ce propui? Ca uite, pesedeaua ne propune ba Catalin Voicu, ba Corina cu fara diplome, ba Mang(litoru) plagiator. Aialalti sunt deocamdata negustori cinstiti fiindca nu i-a prins nimeni cu hotia deocamdata. Deci cum sa fie cu societatea asta civila? S-o propuna tot pesedeaua? Nu e cazul sa raspunzi, iti stiu raspunsul: o societate civila mai buna ca a pesedeului ai putea sa propui doar tu, atotstiitorule.

Domnule Nedumeritu, din fericire nu sunt PD-List pentru că altfel v-aș fi propus o lume mult mai bună și mai curată, fără PSD- la vreo 2 m under, cu iarbă și verdeață, acolo unde leul își ia masa cu gazela, evident amândoi vegetarieni. Dar pentru că nu sunt PD-List și pentru că dvs. nu sunteți pe topic reiau întrebările mele- mai clar ca să înțelegeți și dvs:
1. Propunerile pentru CSM- din partea societății civile- se fac și ele de către cineva sau ceva (ONG, etc.). De ce n-a verificat CSM-ul cine a propus-o pe dna. Dumitrescu- iar dacă a verificat și a propus-o PSD-ul și era normal să o propună PSD-ul- despre ce mai vorbim ?
2. Faza cu dna. Kovesi plagiatoare mi se pare mult mai tare- și mai gravă- decât necunoscutul dl. Mang. Pentru că dna. Kovesi chiar a plagiat și prin natura funcției trebuia să nu o facă. Și iarăși pentru că dna. Kovesi e atât de proastă că nu e în stare să povestească ceva cu cuvintele dumneaei- ci trebuie neapărat să copieze.
3. De fapt, ce te doare pe matale ? Că n-am înțeles, parol.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 20 2012, 12:00 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ May 20 2012, 10:05 AM) *
pentru că dna. Kovesi e atât de proastă că nu e în stare să povestească ceva cu cuvintele dumneaei

Eu cred ca cine spune ala este tongue.gif

Daca ai fi intrat de cateva ori intr-o sala de judecata, ai fi vazut ca toata lumea citeaza articole din coduri cuvant cu cuvant. Asa functioneaza domeniul, nu poti sa spui "cu cuvintele tale", ci trebuie sa invoci foarte exact textul unui articol de lege. Pentru ca pe asta se bazeaza toata functionarea justitiei (atunci cand nu e corupta): ce a vrut sa spuna legiuitorul in acel text de lege si cum se aplica asta spetei in discutie.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj May 20 2012, 05:04 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Portofelul plin și fin @ May 19 2012, 10:19 PM) *
Și totuși, ce-o fi această societate civilă ?
O notiune inventata pentru ca partidele sa isi numeasca mai multi oameni de incredere in pozitii de decizie la adapostul principiilor europene inscrise cu litere mari pe ambalajele cu care aceste persoane sunt impachetate si servite populatiei
La fel ca si in celelelate domenii, persoanele de incredere sunt in primul rand foarte proaste (nu poti sa fii in acelasi timp destept si subordonat unor politiceni medicocri). Atat de proaste incat uneori ele marturisesc cu nonsalanta ca sunt numite de partid desi pe fisa postului scrie altceva, dovada ca au fost alese foarte bine.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj May 22 2012, 04:00 PM
Mesaj #13

Guests

Domnule Nedumeritu, din fericire nu sunt PD-List pentru că altfel v-aș fi propus o lume mult mai bună și mai curată, fără PSD- la vreo 2 m under, cu iarbă și verdeață, acolo unde leul își ia masa cu gazela, evident amândoi vegetarieni. Dar pentru că nu sunt PD-List și pentru că dvs. nu sunteți pe topic reiau întrebările mele- mai clar ca să înțelegeți și dvs:
1. Propunerile pentru CSM- din partea societății civile- se fac și ele de către cineva sau ceva (ONG, etc.). De ce n-a verificat CSM-ul cine a propus-o pe dna. Dumitrescu- iar dacă a verificat și a propus-o PSD-ul și era normal să o propună PSD-ul- despre ce mai vorbim ?

CSM-ul a fost creat pentru a garanta independenta justitiei dar, din pacate, a trecut prin trista perioada 2000-2004 cand informatoarea "Sanda" a fost ministrul justitiei si a avut grija sa puna in functii cheie doar comunistii ei de incredere, dezvoltand astfel 'Reteaua' de care vorbea bronzatul Catalin Voicu.. Cand Macovei s-a prins cum sta treaba si a inceput sa faca reformele.. Tariceanu a demis-o. CSM nu e nici azi 'curatat' de dinozaurii comunisti, aceiasi judecatori care te condamnau acum 30 de ani pentru un banc spus pe strada...
Societatea Civila in cazul CSM ar inseamna organizatii al caror obiectiv de activitate se intersecteaza cu justitia, dar care nu au nici o afiliere politica.

2. Faza cu dna. Kovesi ...

irelevant.. subiectul este Corina Dumitrescu.. maine poate ne scrii de 'faza cu Irinel'?..

Din pacate saptamanile au trecut si nu s-a intamplat mai nimic, in afara unei singure luari de pozitie a unei membre din CSM.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj May 26 2012, 04:02 AM
Mesaj #14

Guests

Deci Consiliul Superior al Magistraturii are in componenta sa un reprezantant al PSD in locul unui reprezentant al societatii civile. Oare cum credeti ca voteaza stimata doamna atunci cand CSM decide soarta unor judecatori gen Costiniu, care au misiunea declarata de a pastra nepatata onoarea membrilor PSD?

Scrie-i avocatului poporului. Hai să-i screm cât mai mulţi.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th November 2018 - 09:17 AM