IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Filmul romanesc
Vizitator_Mihai Vlad.
mesaj Dec 19 2008, 08:53 AM
Mesaj #1

Guests

Ce credeti, filmul romanesc ne reprezinta?
S-a vorbit mai sus de FILANTROPICA. Eu as mai adauga Tango asfalt (sau Asfalt tango) si chiar filmele eliptice ale lui Pitza, enormitatile lui Pintilie, in care Caragiale cel critic este luat in batjocura, scrierea lui Patapieviciu in care zice sa-l dam la cosul de gunoi pe Eminescu etc. Stiti cat costa un film? Cateva zeci de miliarde vechi. Pentru ce? Unu: nu-l vede nici dracul. Doi: se dau bani grei ca sa participi la festivaluri internationale, unde primesc premii cei ce cotozeaza mai avan. Este ca in politica, intra cine da banul gras. Intrebare:
AVEM FILM CARE SA NE REPREZINTE?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_fefe.
mesaj Dec 19 2008, 09:41 AM
Mesaj #2

Guests

Eu zic că filmul trebuie să-l reprezinte pe cel are îl face, şi nu vreo naţie.

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Dec 19 2008, 11:34 AM
Mesaj #3

Guests

Stiu ca suna penibil dar refuz sa ma duc la filme romanesti. Ma obosesc prea mult. Recunosc ca sunt o fiinta superficiala dar m-am saturat la fiecare film romanesc sa fie o ciorba de idei si sa nu raman cu nimic la sfarsit pentru ca oricum nu pot sa-l urmaresc.
Oamenii cu adevarat smart pot sa-si exprime idei si intr-o forma pe care noi muritori de rand sa o intelegem.
E adevarat ca asa apare cultura consumista pe de alta parte la asta pierd in general romani fata de alta natii. Noi facem lucruri pentru noi si sferele noastre inchise si nu pentru ceilalti.
Asa ca probabil cel mai bine cinematografia romana este reprezentata de 432. E un film de Cannes, dar nu un film la care eu m-as duce.

+Quote Post
fLoreign
mesaj Dec 19 2008, 03:03 PM
Mesaj #4

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 18
Inscris: 13-June 08
Utilizatorul numarul: 1 211

Citeaza (ginel @ Dec 19 2008, 11:34 AM) *
Stiu ca suna penibil dar refuz sa ma duc la filme romanesti. Ma obosesc prea mult. Recunosc ca sunt o fiinta superficiala dar m-am saturat la fiecare film romanesc sa fie o ciorba de idei si sa nu raman cu nimic la sfarsit pentru ca oricum nu pot sa-l urmaresc.
Oamenii cu adevarat smart pot sa-si exprime idei si intr-o forma pe care noi muritori de rand sa o intelegem.
E adevarat ca asa apare cultura consumista pe de alta parte la asta pierd in general romani fata de alta natii. Noi facem lucruri pentru noi si sferele noastre inchise si nu pentru ceilalti.
Asa ca probabil cel mai bine cinematografia romana este reprezentata de 432. E un film de Cannes, dar nu un film la care eu m-as duce.

Treaba voastra daca nu vreti sa vedeti filme. Filmul cel mai reprezentativ al acestui an este "Restul e Tacere" a lui Nae Caranfil. Am mai scris undeva ca dupa ce l-am vazut m-am simtit razbunat pentru toate porcariile care mi-au fost trantite de fratii mei romani "iubitori de cultura".
Vedeti-l si voi, eu zic ca e in carti pentru Oscarul strain (desi Gomorra pare a fi starul de anul acesta).

+Quote Post
Vizitator_CRINA.
mesaj Nov 23 2009, 09:35 AM
Mesaj #5

Guests

rolleyes.gif
Citeaza (Mihai Vlad @ Dec 19 2008, 08:53 AM) *
Ce credeti, filmul romanesc ne reprezinta?
S-a vorbit mai sus de FILANTROPICA. Eu as mai adauga Tango asfalt (sau Asfalt tango) si chiar filmele eliptice ale lui Pitza, enormitatile lui Pintilie, in care Caragiale cel critic este luat in batjocura, scrierea lui Patapieviciu in care zice sa-l dam la cosul de gunoi pe Eminescu etc. Stiti cat costa un film? Cateva zeci de miliarde vechi. Pentru ce? Unu: nu-l vede nici dracul. Doi: se dau bani grei ca sa participi la festivaluri internationale, unde primesc premii cei ce cotozeaza mai avan. Este ca in politica, intra cine da banul gras. Intrebare:
AVEM FILM CARE SA NE REPREZINTE?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 23 2009, 11:00 AM
Mesaj #6

Guests

traiesc intr-o societate coroziva, sa vad un film romanesc care sa preia teme negative din aceasi societate ar fi prea mult pentru mine. un film pentru mine inseamna o evadare, nu vad de ce as evada acolo unde sunt

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Nov 23 2009, 02:31 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (Musafir @ Nov 23 2009, 11:00 AM) *
traiesc intr-o societate coroziva, sa vad un film romanesc care sa preia teme negative din aceasi societate ar fi prea mult pentru mine. un film pentru mine inseamna o evadare, nu vad de ce as evada acolo unde sunt

poate pentru ca iti prezinta pe "acolo unde esti" si dintr-o alta perspectiva si vei putea vedea cum sa evadezi pe bune din viata de zi cu zi...

+Quote Post
Vizitator_bronzlabec.
mesaj Nov 23 2009, 03:58 PM
Mesaj #8

Guests

Ce aveti, nene?
Unu' se plange ca se injura prea mult, unu', ca nu il duce capul sa priceapa, altul ca el vrea distractie, nu probleme. Altul, ca nu se duce, ca sunt romanesti.
Ce nu inteleg e ce va lipseste? Nu va da americanu' sufieciente blonde de la drept? Nu aveti suficienta distractie la televizor si pe torente si in malluri? Stati, bre, in banca voastra si lasati oamenii normali in pace.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 24 2009, 11:28 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Nov 23 2009, 02:31 PM) *
poate pentru ca iti prezinta pe "acolo unde esti" si dintr-o alta perspectiva si vei putea vedea cum sa evadezi pe bune din viata de zi cu zi...

Ai dreptate! Poti sa-mi dai un exemplu? ce-am vazut eu e situatie romaneasca, perspectiva romaneasca. socante vizual si situational, nicio idee demna de reamintit a doua zi

+Quote Post
Bioshock
mesaj Mar 8 2010, 10:54 PM
Mesaj #10

Membru
**

Postari: 71
Inscris: 8-March 10
Utilizatorul numarul: 18 991

Mie imi plac cam toate filmele romanesti in care apare maestrul Dem Radulescu,apoi seria Comisarul Moldovan/Miclovan si lista poate continua,a sa nu uit va recomand si miniseria"Amintiri din epoca de aur"

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Mar 9 2010, 08:32 AM
Mesaj #11

Guests

Astept cu incredere filmul independent romanesc. Va veni foarte repede.

Oricum statul finanteaza tampenii cum e "Ticalosii" - unul dintre cele mai penibile filme pe care il stiu si care e platit din impozitele mele....

Decat asa, mai bine deloc si producatorii sa-si gaseasca singuri sumele necesare.

Cristi Mungiu este foarte creator in ce face, dar e putin cunoscut. Sigur ca tema din "4 saptamani..." e incitanta, dar cine a avut curiozitatea sa urmareasca regia? Cine are chef, ii recomanda sa-l urmareasca asa.

Nu stiu daca ne reprezinta sau nu, in afara de Mungiu eu nu stiu alti regizori romani care sa aiba o aanumita vizibilitate. Nu vrea sa spun ca ar trebui as fie la fel de cunoscuti precum Tarantino, dar oricum ar trebui ceva mai mult efort si din partea lor si din partea statului. Filmul european este puternic sustinut de state, asa ca nu am fi o exceptie.

Conditia insa ar fi sa fie finantat filmul independent, cel experimental, cel al incepatorilor samd.

+Quote Post
Elful
mesaj Jan 18 2011, 01:40 PM
Mesaj #12

Membru veteran

Postari: 111
Inscris: 4-January 11
Utilizatorul numarul: 25 272

Un top personal,al filmelor romanesti,din pacate,cam toate (adica ambele !!)vechi:

1.Concurs
2.Prin cenusa imperiului
3....nu cred ca merita acordat,inca.Multi fac (au facut) filme la noi,pt critica,nu pt public.Glisando,7 saptamani...,moartea domnului lazarescu,etc.
O sa fiu contrazis,dar astept un titlu de film,la care v-ati gandit,cateva zile,dupa ce ati iesit din sala.Sau macar,la o replica,memorabila.Daca l-am uitat,sau nu l-am vazut,promit,sa recunosc pe loc.Este foarte posibil.

Aceasta postare a fost editata de Elful: Jan 18 2011, 01:41 PM

--------------------
Mai bine golan,
Decit activist,
Mai bine mort,
Decit comunïst.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Jan 18 2011, 03:14 PM
Mesaj #13

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Elful @ Jan 18 2011, 02:40 PM) *
Un top personal,al filmelor romanesti,din pacate,cam toate (adica ambele !!)vechi:

1.Concurs
2.Prin cenusa imperiului
3....nu cred ca merita acordat,inca.Multi fac (au facut) filme la noi,pt critica,nu pt public.Glisando,7 saptamani...,moartea domnului lazarescu,etc.
O sa fiu contrazis,dar astept un titlu de film,la care v-ati gandit,cateva zile,dupa ce ati iesit din sala.Sau macar,la o replica,memorabila.Daca l-am uitat,sau nu l-am vazut,promit,sa recunosc pe loc.Este foarte posibil.

Padurea Spinzuratilor , Actorul si Salbaticii .

+Quote Post
Elful
mesaj Jan 18 2011, 06:03 PM
Mesaj #14

Membru veteran

Citeaza (hotnewsadmin @ Jan 18 2011, 03:14 PM) *
Padurea Spinzuratilor , Actorul si Salbaticii .

Actorul si salbatici,poate,merita un loc pe podium.Aici cred ca ai dreptate.

Padurea spanzuratilor,e 'prea plina",ca majoritatea filmelor romanesti,vechi si noi..Parca nu putem depasi faza asta,de bagat cu incaltatorul,pe gat,spectatorului...cat mai mult,din ce viseaza regizorul.
La acest nivel este si Reconstituirea.Poate oricand urca pe podium,dar eu am ales doua filme...mai digerabile.Unul,mai complex,mai cu mesaj,simboluri,etc si unul mai cu poveste,dar plin de ce este enumerat mai sus.Regizorii romani,uita de poveste,de implicarea spectatorului..de placerea spectatorului si baga...la greu, din toate condimentele,poate iau ceva premii.Uneori produsul este prea gretos(glisando),uneori insipid,etc.Parerea mea,este ca nu-i intereseaza vanzarile.Pleaca de la ideea,de mari artisti.Ok,dar toti marii pictori...sunt foarte bine vanduti.De ce la regizori,sa aplicam alta unitate de masura? Nu vorbesc de kitciuri,nu o sa vedeti in veci,tiganca cu tata afara,vaduta la pret de Van Gogh.
Iar prin placere,inteleg implicarea aia totala in poveste,cand uiti ca esti in sala,nu discutii savante,ca ce a vrut sa zica...bla,bla,bla.Placerea este si cand privesti "uciderea pruncilor" si cand privesti "floarea soarelui"
Vreau sa merg la un film romanesc si sa simt nevoia,sa-l povestesc unui prieten si mai ales,sa poata fi povestit.

--------------------
Mai bine golan,
Decit activist,
Mai bine mort,
Decit comunïst.

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Jan 18 2011, 08:30 PM
Mesaj #15

Guests

Croaziera si Nunta de piatra, ca sa aleg doar doua filme. M-am razgandit. Sa mai adaug cateva: Felix si Otilia, Osanda, Glissando, Faleze de nisip, Morometii, Operatiunea Monstrul, Atunci i-am condamnat pe toti la moarte si cu voia dumneavoastra: O noapte furtunoasa.

+Quote Post
Elful
mesaj Jan 20 2011, 09:30 PM
Mesaj #16

Membru veteran

Citeaza (omul @ Jan 18 2011, 08:30 PM) *
Croaziera si Nunta de piatra, ca sa aleg doar doua filme. M-am razgandit. Sa mai adaug cateva: Felix si Otilia, Osanda, Glissando, Faleze de nisip, Morometii, Operatiunea Monstrul, Atunci i-am condamnat pe toti la moarte si cu voia dumneavoastra: O noapte furtunoasa.

Le-am vazut pe toate.Raman la parerea mea.Aceste filme nu ....povestesc "frumos".Poate "Faleze de nisip" ar avea o poveste mai inchegata,dar tema a fost tratata mult mai bine de nenorocitii aia de americani,in zeci de filme.(ex După-amiază de câine )In celelalte,povestea este fortata,plina de simboluri aiurea(Glisando,etc),sau de un umor indoielnic, .....de care eu unul,ma lipsesc,cu placere(Operatiunea Monstrul).Despre Morometii...pote ar fi de discutat,la nivel de film independent,fara pretentii sa-si scoata macar bugetul pt figuratie.

Daca din Osanda,se limitau la o fotagrafie,cum cara Amza,crucea aia pe deal,era mai ieftin si cu banii ramasi...promovau poza!

Atunci i-am condamnat pe toti la moarte si cu voia dumneavoastra: O noapte furtunoasa.-piese de teatru....filmate.Si dupa parerea mea,filmate si regizate prost.Daca compar "12 oameni furiosi" cu "atunci i-am condamnat...",prefer oricand "12 oameni furiosi".

--------------------
Mai bine golan,
Decit activist,
Mai bine mort,
Decit comunïst.

+Quote Post
Vizitator_omul.
mesaj Jan 20 2011, 10:11 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Elful @ Jan 20 2011, 09:30 PM) *
Le-am vazut pe toate.Raman la parerea mea.Aceste filme nu ....povestesc "frumos".Poate "Faleze de nisip" ar avea o poveste mai inchegata,dar tema a fost tratata mult mai bine de nenorocitii aia de americani,in zeci de filme.(ex După-amiază de câine )In celelalte,povestea este fortata,plina de simboluri aiurea(Glisando,etc),sau de un umor indoielnic, .....de care eu unul,ma lipsesc,cu placere(Operatiunea Monstrul).Despre Morometii...pote ar fi de discutat,la nivel de film independent,fara pretentii sa-si scoata macar bugetul pt figuratie.

Daca din Osanda,se limitau la o fotagrafie,cum cara Amza,crucea aia pe deal,era mai ieftin si cu banii ramasi...promovau poza!

Atunci i-am condamnat pe toti la moarte si cu voia dumneavoastra: O noapte furtunoasa.-piese de teatru....filmate.Si dupa parerea mea,filmate si regizate prost.Daca compar "12 oameni furiosi" cu "atunci i-am condamnat...",prefer oricand "12 oameni furiosi".

Concurs, pomenit deunazi, m-a lasat o dupa-masa pe ganduri dupa ce l-am vazut. Muzica buna, simbolistica cat cuprinde, un regizor inspirat. Sa-l compar cu sa zicem, Calauza? Prin cenusa imperiului il are pe Dinica genial, dar la fel ca si filmele pomenite de mine sau hotadmin raman in memoria unora ca noi printr-o replica sau cadru uneori, mesajul cazand pe plan secund. De exemplu Actorul si salbaticii m-a impresionat in primul rand cu partitura lui Ovidiu Iuliu Moldovan, desi Toma a fost impecabil. Ne multumeam cu putin si cautam intelesuri ascunse chiar si unde ele nu existau. Totusi acele productii nu au fost facute in America, fie ea si macartista.

+Quote Post
clyde007
mesaj Aug 23 2012, 06:21 PM
Mesaj #18

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 8-December 11
Utilizatorul numarul: 30 461

Recomand:

Filmul "Soptitorul fantomelor",

este o parodie dupa filmele horror americane. Este primul film romanesc de acest gen. Din pacate este un scurt metraj. Din fericire desi este fara buget, este un film foarte foarte amuzant.Filmul a aparut in 2010.
Regia apartine lui Cristian Dumitru. L-ati vazut cu siguranta prin filmuletele de la "Varza tv". Face si stand up comedy.
Click aici pentru a vedea "Soptitorul fantomelor": http://www.220.ro/trailer/Soptitorul-Fantomelor/hEuAExbs8K/

In toamna acestui an (2012) va aparea si partea a 2 a a acestui film.
Vezi promo aici: http://www.youtube.com/watch?v=_3X0x6Hi5G0...eature=youtu.be

Aceasta postare a fost editata de clyde007: Aug 23 2012, 06:22 PM
Ataseaza preview
Imagine atasata

+Quote Post
Vizitator_claudi_a.
mesaj Apr 9 2013, 03:57 PM
Mesaj #19

Guests

ultimul film romanesc pe care l-am vazut se numeste "Minte-ma frumos"
un fel de comedie romatica si mi-a placut mult biggrin.gif

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2018 - 08:50 AM