IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Invitatiile online sunt spam?
Vizitator_Claudiu.
mesaj Jan 20 2010, 01:25 PM
Mesaj #1

Guests

Am vazut tot felul de jocuri si concursuri online care-ti cer adresele de email ale prietenilor pentru a le trimite invitatii de participare. De asemenea, retelele sociale au obiceiul de a trimite email-uri tuturor utilizatorilor din listele de prieteni pentru a-i informa sau a-i indemna sa sustina tot felul de initiative. Sunt practici raspandite, acceptate de toata lumea. Ma intreb daca genul asta de actiuni nu intra in categoria spam-ului (definit ca "trimitere/primire de email-uri nesolicitate"). Vi se pare normal sa va fie solicitate email-urile prietenilor in absenta acordului acestora? Sa vi se pare normal ca altcineva (un prieten/cunostinta) sa introduca adresa voastra de email intr-o baza de date despre care nu stiti nimic? Metodele astea de marketing (strangere de email-uri etc) imi par a fi forme ale spamului, care tind, in mod periculos, sa treaca in normalitate. Care este parerea voastra?
Go to the top of the page

+Quote Post
sebyescu
mesaj Jan 21 2010, 10:00 AM
Mesaj #2

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 7
Inscris: 9-March 09
Utilizatorul numarul: 6 935

Sunt companii mari care solicita email-urile prietenilor. Un exemplu recent care-mi vine in minte este jocul MyVodafone Adventure (de fapt, tombola) care-ti ofera sansa de a vota de mai multe ori, in functie de numarul prietenilor pe care-i atragi in joc. Aplicatia trimite invitatii prietenilor ale caror adrese de email le-ai furnizat tu. Deci sunt invitatii nesolicitate.

Problema ar fi ca un internet care s-ar misca numai pe baza de acord si solicitare, ar fi un internet mort. Cred ca definitia spamului trebuie revizuita pentru a exclude anumite situatii, precum cea aplicata de Vodafone.

+Quote Post
daniel_O7
mesaj Jul 28 2010, 03:12 PM
Mesaj #3

Membru
**

Postari: 15
Inscris: 27-July 10
Utilizatorul numarul: 23 123

Categoric mi se pare spam şi de aceea nici nu aş trimite vreodată aşa ceva. Dar ce să faci când alţii trimit?

În plus, mai apar şi tot felul de viruşi care trimit invitaţii din astea de la prietenii tăi către tine, către pseudo-reţele sociale care-ţi virusează calculatorul...

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Jul 28 2010, 08:09 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (sebyescu @ Jan 21 2010, 10:00 AM) *
Sunt companii mari care solicita email-urile prietenilor. Un exemplu recent care-mi vine in minte este jocul MyVodafone Adventure (de fapt, tombola) care-ti ofera sansa de a vota de mai multe ori, in functie de numarul prietenilor pe care-i atragi in joc. Aplicatia trimite invitatii prietenilor ale caror adrese de email le-ai furnizat tu. Deci sunt invitatii nesolicitate.

Problema ar fi ca un internet care s-ar misca numai pe baza de acord si solicitare, ar fi un internet mort. Cred ca definitia spamului trebuie revizuita pentru a exclude anumite situatii, precum cea aplicata de Vodafone.

Ceea ce face Vodafone intra categoric in definitia de spam: "E-mail spam, also known as junk e-mail, is a subset of spam that involves nearly identical messages sent to numerous recipients by e-mail. A common synonym for spam is unsolicited bulk e-mail (UBE)" http://en.wikipedia.org/wiki/E-mail_spam

Asta ca sa nu mai spunem ca nu e ok sa furnizezi adresa de email a cuiva, fara incuvintarea acelei persoane, ca sa primeasca fel de fel de email-uri...

In Romania se pare ca e la moda sa trimiti spam-uri si email-uri in lant... Am fost anul trecut si am avut un mobil de la Cosmote si ma bombardau zilnic cu sms-uri cu promotiile lor. Exasperat le-am dat telefon sa ma scoata de pe lista lor si n-au vrut... mi-au spus sa ma duc la un dealer si sa fac nu stiu ce cerere... niste ametiti

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 24 2011, 11:50 AM
Mesaj #5

Guests

In mare parte, acest tipuri de email poate fi considerat spam de la prima vedere, mai ales, daca tu nu te-ai inregistrat pe nici un asemenea website intentionat.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Jocuri pentru copii

+Quote Post
CharissaJ
mesaj Dec 15 2011, 10:46 AM
Mesaj #6

Nou venit
*

Postari: 10
Inscris: 23-November 11
Utilizatorul numarul: 30 202

Nu trebuie considerate aceste mail-uri drept spam, deoarece acestea nu te obliga sa dai click pe link-ul respectiv. Spam acela care mai ca nu te obliga sa dai click pe un link , altfel neputand face mai nimic pe calculator.

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2018 - 04:42 PM