IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

9 Pagini V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
> Idei noi în astrofizică: Energia Întunecată
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 25 2013, 09:20 PM
Mesaj #241

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 25 2013, 08:42 PM) *
Salut! Pintea. Cum să nu fie întunecată, o energie pe care nu o vede și cunoaște nimeni. Pînă nu demult, curentul electric din fulgere sau al țiparilor electrici era un fel de energie întunecată.

Hello, Nelule, credeam ca ai plecat. smile.gif Energia aia intunecata nu e altceva decat gravitatie, din cate mi-am dat eu seama, ma miram cum de altora nu le-a picat fisa.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Feb 25 2013, 10:06 PM
Mesaj #242

Guests

Vrei să zici că energia întunecată are legătură cu gravitația? Eu cred că lumina are cel puțin o legătură cu gravitația. Cînd vorbim de energie, ar trebuii să ținem cont de: energie a ce? Oare, poate să existe o energie fără suport, adică o energie ca un duh, ceva independent de materie cunoscută sau necunoscută? Pentru că atunci cînd vorbim de energie, avem în vedere un sistem, o entitate purtătoare de energie sau altfel spus energia e un parametru a unui sistem, a unui corp, a unei particule. Se poate și se întîmplă să vedem energia, chear dacă nu decelăm purtătorul (substanța) care se manifestă? rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 25 2013, 10:13 PM
Mesaj #243

Guests

Citeaza (nelu @ Feb 25 2013, 10:06 PM) *
Se poate și se întîmplă să vedem energia, chear dacă nu decelăm purtătorul (substanța) care se manifestă? rolleyes.gif

Nu cred ca inteleg intrebarea ta, Nelule. "A vedea" energia luminoasa presupune o interactiune intre fotonii din razele de lumina si retina ochiului. Interactiunea respectiva este de fapt un efect fotoelectric, care se studiaza in clasa a XII-a, la fizica.

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Feb 27 2013, 07:27 PM
Mesaj #244

Guests

Am pus din grabă, semnul (?), dar trebuia punct (.)

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Feb 27 2013, 07:58 PM
Mesaj #245

Guests

Un exemplu de situație unde constatăm energie e: cîmpul magnetic. La deplasarea unui electron pe o direcție apare acest cîmp magnetic. Ei, în esența, acest cîmp nu se știe ce e. Știm că e generat de electronul în deplasare, a fost măsurat și evidențiată relația curent - intensitate a cîmpului; dar , totuși, nu prea se știe ce e cîmpul magnetic în esența lui. Tot așa se poate spune și despre cîmpul electric din jurul unui electron staționar Deci, părerea mea e că nu se poate vorbii de energie în absența unei materii cunoscute de noi sau necunoscute. Poate știi, dar eu nu prea sînt de acord cu unele din teoriile actuale despre univers, fizică. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 27 2013, 08:12 PM
Mesaj #246

Guests

Citeaza (nelu @ Feb 27 2013, 07:58 PM) *
Un exemplu de situație unde constatăm energie e: cîmpul magnetic. La deplasarea unui electron pe o direcție apare acest cîmp magnetic. Ei, în esența, acest cîmp nu se știe ce e. Știm că e generat de electronul în deplasare, a fost măsurat și evidențiată relația curent - intensitate a cîmpului; dar, totuși, nu prea se știe ce e cîmpul magnetic în esența lui. Tot așa se poate spune și despre cîmpul electric din jurul unui electron staționar. Deci, părerea mea e că nu se poate vorbi de energie în absența unei materii cunoscute de noi sau necunoscute.

Da, asa cred si eu. Campurile de forte par a fi legate intrinsec de continuumul spatiu-timp, Einstein a dovedit-o matematic in cazul campului gravitational. Iar spatiul-timp in sine nu e nimic altceva decat energie, multi fizicieni il privesc efectiv ca pe un mediu cuantic fluctuant format din fotoni virtuali.

Citeaza
Poate știi, dar eu nu prea sînt de acord cu unele din teoriile actuale despre univers, fizică. rolleyes.gif

Nici eu, stai linistit. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Mar 1 2013, 07:54 PM
Mesaj #247

Guests

Oare, matematica aplicată în anumite fenomene necunoscute în profunzime, după părerea mea poate fi subiectivă, dacă nu eronată. Sînt multe cazuri în istorie ca multe erori, aberații au fost din punct de vedere matematic luate drept adevăruri. În definitiv, de multe ori matematica e „sucită” numai ca să valideze o părere, ipoteză despre un fenomen cosmic sau din natură. Mai succint: rezolvarea și formarea unei ecuații se face în așa fel încît să obținem rezultatul care ne convine, nu rezultatul corect. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Mar 4 2013, 03:59 PM
Mesaj #248

Guests

Citeaza (nelu @ Mar 1 2013, 07:54 PM) *
Oare, matematica aplicată în anumite fenomene necunoscute în profunzime, după părerea mea poate fi subiectivă, dacă nu eronată. Sînt multe cazuri în istorie ca multe erori, aberații au fost din punct de vedere matematic luate drept adevăruri. În definitiv, de multe ori matematica e „sucită” numai ca să valideze o părere, ipoteză despre un fenomen cosmic sau din natură. Mai succint: rezolvarea și formarea unei ecuații se face în așa fel încît să obținem rezultatul care ne convine, nu rezultatul corect. rolleyes.gif

Nelule, daca as comenta "pro" sau "contra" opiniei tale cu privire la ecuatiile fizicii matematice fie as parea redundant, fie de-a dreptul ipocrit. De ce? Deoarece eu, in cartea mea, incerc (si reusesc) sa demonstrez riguros logic o idee cu totul revolutionara, si anume ca nu este nevoie de instrumentarul matematicii (de formalismul algebric, mai precis) pentru a devoala design-ul materiei. In ultima analiza, cartea naturii se pare ca nu este scrisa totusi in limbajul matematicii, asa cum credea Galilei, ci in cel al logicii.

http://www.scribd.com/Florin_Imbrea2012
http://www.scribd.com/doc/114990548/Teoria-Finala-summary
http://www.scribd.com/doc/119522519/Teoria...-expert-summary

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Mar 4 2013, 05:24 PM
Mesaj #249

Guests

Citeaza (Pintea @ Mar 4 2013, 03:59 PM) *
Nelule, daca as comenta "pro" sau "contra" opiniei tale cu privire la ecuatiile fizicii matematice fie as parea redundant, fie de-a dreptul ipocrit. De ce? Deoarece eu, in cartea mea, incerc (si reusesc) sa demonstrez riguros logic o idee cu totul revolutionara, si anume ca nu este nevoie de instrumentarul matematicii (de formalismul algebric, mai precis) pentru a devoala design-ul materiei. In ultima analiza, cartea naturii se pare ca nu este scrisa totusi in limbajul matematicii, asa cum credea Galilei, ci in cel al logicii.

http://www.scribd.com/Florin_Imbrea2012
http://www.scribd.com/doc/114990548/Teoria-Finala-summary
http://www.scribd.com/doc/119522519/Teoria...-expert-summary

Ceea ce vreau sa spun, de fapt, este ca am initiat efectiv de unul singur cea mai mare revolutie stiintifica a acestui inceput de mileniu, dar nimeni nu vrea sa ma sponsporizeze sau -cel putin- sa scrie despre teoria mea. sad.gif Non-valori sau anti-valori absolute ca Andrei Plesu sau Horia Patapievici au o audienta publica imensa in mass-media, in schimb despre mine nu vrea nici dreaqu sa scrie macar un articol succint si sarcastic pe un site complet obscur. Si atunci sa nu-ti vina sa crezi in conspiratii?!? dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Mar 4 2013, 05:28 PM
Mesaj #250

Guests

Citeaza (Pintea @ Mar 4 2013, 05:24 PM) *
Ceea ce vreau sa spun, de fapt, este ca am initiat efectiv de unul singur cea mai mare revolutie stiintifica a acestui inceput de mileniu, dar nimeni nu vrea sa ma sponsorizeze sau -cel putin- sa scrie despre teoria mea. sad.gif Non-valori sau anti-valori absolute ca Andrei Plesu sau Horia Patapievici au o audienta publica imensa in mass-media, in schimb despre mine nu vrea nici dreaqu sa scrie macar un articol succint si sarcastic pe un site complet obscur. Si atunci sa nu-ti vina sa crezi in conspiratii?!? dry.gif

Typo, sorry. sleep.gif Cand vorbeste amarul din tine, faci inevitabil greseli de redactare...

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Mar 4 2013, 05:45 PM
Mesaj #251

Guests

Citeaza (Pintea @ Mar 4 2013, 05:28 PM) *
Typo, sorry. sleep.gif Cand vorbeste amarul din tine, faci inevitabil greseli de redactare...

In fine, nu cer ajutorul nimanui. M-am convins demult ca societatea omeneasca e profund bolnava, ca e mentinuta fortat la limita trogloditismului cognitiv de agentii Intunericului spiritual, extrem de raspanditi in sfera religiei, a culturii si chiar a stiintei. Exact ca niste virusuri patogene.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Mar 4 2013, 06:21 PM
Mesaj #252

Guests

Va doresc o seara placuta si o viata fericita tuturor, acesta este ultimul mesaj pe care il postez pe forumul HotNews.

................................................................................
................................

P.S.: As mai face -totusi- o ultima mentiune, si numai pentru cei care-mi sunt prieteni: in cazul cu totul fericit ca ati vrea sa-mi donati niste bănuți ca sa-mi editez cartea, contul meu este urmatorul:

RO73BPOS22007012087RON01, sucursala Bancpost Deva, judetul Hunedoara

Adio, deci... sau la bună vedere, dragii mei.

+Quote Post
Vizitator_N.E.S.T..
mesaj Mar 8 2013, 08:24 AM
Mesaj #253

Guests

Citeaza (Pintea @ Mar 4 2013, 06:21 PM) *
Va doresc o seara placuta si o viata fericita tuturor, acesta este primul NOU mesaj pe care il postez pe forumul HotNews.

la bună vedere, dragii mei.

http://peswiki.com/index.php/Top_5_Exotic_...gy_Technologies

+Quote Post
Vizitator_Multivers.
mesaj Apr 8 2013, 09:03 PM
Mesaj #254

Guests

deci da, insfarsit...ceea ce se stia de mult...

http://stirileprotv.ro/stiri/stiinta/un-om...la-de-fapt.html

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 15 2015, 03:33 PM
Mesaj #255

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 28 2012, 07:31 PM) *
Iata ca s-au descoperit si gaurile negre super-masive pe care le anticipam cu doi ani in urma:

http://science.hotnews.ro/stiri-spatiul-13...indepartata.htm

happy.gif

http://www.descopera.ro/stiinta/13896981-c...stor-formatiuni
smile.gif wink.gif

+Quote Post

9 Pagini V  « < 7 8 9
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th July 2018 - 08:04 PM