IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

30 Pagini V  « < 24 25 26 27 28 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Să discutăm despre Fizica Cuantică!
Pintea Haiducul
mesaj Oct 18 2011, 01:19 PM
Mesaj #751

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (strangeletu´entanglat @ Oct 18 2011, 02:24 PM) *
dl pintea, intelegi ce-tzi sugerez ?

Nu. De ce îmi sugerezi să accesez bazele de date cu privire la neutrini? huh.gif Tinere, până la proba contrarie eu sunt cel mai mare expert mondial în neutrini, sunt primul fizician care susţine pe baza unei teorii inatacabile că neutrinii sunt cuante de radiaţie ergo-hiperspaţială cu caracter bosonic, nu fermionic. Pentru că Legea Conservării Momentului Cinetic nu se aplică în dezintegrările beta, şi am arătat clar de ce se întâmplă asta! Întreaga Fizică a Particulelor este construită pe nişte concepte fictive, faceţi-vă prima dată o minimă curăţenie în propria ogradă şi după aceea veniţi să-mi daţi sfaturi sau sugestii pe care nu vi le-a solicitat nimeni. A, şi încă ceva: accept "sugestii" doar în numerar, în hârtii de 500 de euro. Faceţi o chetă şi trimiteţi-mi prin poştă o sumă echivalentă cu măcar un sfert din salariul vostru pe adresa de contact menţionată în finalul lucrării. Ca să-mi pot publica şi eu cartea la o editură din România, normal. Apoi, mai stăm de vorbă, pe la conferinţele la care voi fi invitat chiar de voi, ca să vă fac rating. OK? smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 18 2011, 01:30 PM

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_strangeletu entanglat.
mesaj Oct 18 2011, 01:34 PM
Mesaj #752

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 18 2011, 01:19 PM) *
Nu. De ce îmi sugerezi să accesez bazele de date cu privire la neutrini? huh.gif Tinere, până la proba contrarie eu sunt cel mai mare expert mondial în neutrini, sunt primul fizician care susţine pe baza unei teorii inatacabile că neutrinii sunt cuante de radiaţie ergo-hiperspaţială cu caracter bosonic, nu fermionic. Pentru că Legea Conservării Momentului Cinetic nu se aplică în dezintegrările beta, şi am arătat clar de ce se întâmplă asta! Întreaga Fizică a Particulelor este construită pe nişte concepte fictive, faceţi-vă prima dată o minimă curăţenie în propria ogradă şi după aceea veniţi să-mi daţi sfaturi sau sugestii pe care nu vi le-a solicitat nimeni. A, şi încă ceva: accept "sugestii" doar în numerar, în hârtii de 500 de euro. Faceţi o chetă şi trimiteţi-mi prin poştă o sumă echivalentă cu măcar un sfert din salariul vostru pe adresa de contact menţionată în finalul lucrării. Ca să-mi pot publica şi eu cartea la o editură din România, normal. Apoi, mai stăm de vorbă, pe la conferinţele la care voi fi invitat chiar de voi, ca să vă fac rating. OK? smile.gif

ok huh.gif chiar acum, in acest moment, demersurinegociezsa-tzi facilitez un teledon. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_strangeletu´entanglat.
mesaj Oct 18 2011, 10:51 PM
Mesaj #753

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 18 2011, 01:19 PM) *

WMAP PRODUCES NEW RESULTS

WMAP 7-YEAR RESULTS RELEASED

The WMAP team has reported the first direct detection of pre-stellar helium, providing an important test of the big bang prediction.

One of the key predictions of the hot big bang model is that most of the helium in the universe was synthesized in the hot early universe only a few minutes after the big bang. Previously, cosmologists studied old stars to infer the helium abundance before there were stars. WMAP data, in combination with smaller-scale data from the ACBAR and QUaD experiments, show the effects of helium in the microwave patterns on the sky indicating the presence of helium long before the first stars formed.

WMAP now places 50% tighter limits on the standard model of cosmology (Cold Dark Matter and a Cosmological Constant in a flat universe), and there is no compelling sign of deviations from this model.

WMAP has detected a key signature of inflation.

WMAP data place tight constraints on the hypothesized burst of growth in the first trillionth of a second of the universe, called “inflation”, when ripples in the very fabric of space may have been created. The 7-year data provide compelling evidence that the large-scale fluctuations are slightly more intense than the small-scale ones, a subtle prediction of many inflation models.

WMAP strongly constrains dark energy and geometry of the universe.

The newly-released WMAP data are now sufficiently sensitive to test dark energy, providing important new information with no reliance on previous supernovae results. The combination of WMAP and other data** limits the extent to which dark energy deviates from Einstein's cosmological constant. The simplest model (a flat universe with a cosmological constant) fits the data remarkably well. The new data constrain the dark energy to be within 14% of the expected value for a cosmological constant, while the geometry must be flat to better than 1%. The simplest model: a flat universe with a cosmological constant, fits the data remarkably well.

In more technical terms, for a flat universe, the dark energy "equation of state" parameter is -1.1 ± 0.14, consistent with the cosmological constant (value of -1). If the dark energy is a cosmological constant, then these data constrain the curvature parameter to be within -0.77% and +0.31%, consistent with a flat universe (value of 0).

** Includes: the current expansion rate of the universe (the Hubble constant) and the large-scale galaxy distribution (the baryon acoustic oscillations).

WMAP places new constraints on the number of neutrino-like species in the early universe.

Neutrinos are nearly massless elementary particles that move at or near the speed of light. They permeate the universe in large quantity but they interact very weakly with atomic matter. Nonetheless they leave an imprint on the microwave fluctuations and the new WMAP data together with other data** show that the effective number of neutrino-like species is 4.34 ± 0.87. The standard model of particle physics has 3.04 effective species of neutrinos.

** Includes: the current expansion rate of the universe (the Hubble constant) and the large-scale galaxy distribution (the baryon acoustic oscillations).

WMAP has detected, with very high significance, temperature shifts induced by hot gas in galaxy clusters.

The CMB temperature in the direction of known galaxy clusters is expected to be slightly cooler than the average CMB temperature, due to interactions between CMB photons and the gas in the clusters. This effect has been observed in aggregate by WMAP and is consistent with analogous observations by the South Pole Telescope. Both observations are in conflict with extrapolated X-ray observations of clusters (X-rays probe a smaller volume of cluster gas than the CMB observations) and with numerical simulations, which must be missing some of the complex gas physics in the outer regions of the clusters.

WMAP has produced a visual demonstration that the polarization pattern around hot and cold spots follows the pattern expected in the standard model.

Credit: NASA/WMAP Science Team
The standard model predicts a specific linked pattern of temperature and polarization around hot and cold spots in the map. WMAP now sees the predicted pattern in the map, as shown in the figure.

T2K Experiment

When electron neutrinos interact with matter, electrons are produced. However, electrons are also observed with some
probability in background events other than the electron neutrino appearance. In the current T2K experiment, 1.5 such
background events were expected to be detected and thereby the probability of the existence of electron neutrino
appearance is estimated to be 99.3%*7, suggesting the appearance of electron neutrinos for the first time

+Quote Post
Vizitator_strangeletu' entanglat.
mesaj Oct 19 2011, 04:02 PM
Mesaj #754

Guests

vai d'le Pintea, tocmai o aranjasem de-un teledon shi dumneata ce faci, ai dat bir cu fugitzii?
sau ai luat la cunoshtintza shi-tzi refaci calculele ...hahahaha! tongue.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 19 2011, 04:43 PM
Mesaj #755

În Numele Adevărului

Citeaza (strangeletu' entanglat @ Oct 19 2011, 06:02 PM) *
vai d'le Pintea, tocmai o aranjasem de-un teledon shi dumneata ce faci, ai dat bir cu fugitzii?
sau ai luat la cunoshtintza shi-tzi refaci calculele ...hahahaha! tongue.gif

Nu văd ce găseşti de râs, chiar am nevoie de acei bani pentru a-mi publica lucrarea. Am presupus că eşti un om serios şi că vrei să ajuţi, nu să-ţi baţi joc de oameni.

--------------------

+Quote Post
mesaj Oct 19 2011, 04:47 PM
Mesaj #756

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 19 2011, 04:43 PM) *
Nu văd ce găseşti de râs, chiar am nevoie de acei bani pentru a-mi publica lucrarea. Am presupus că eşti un om serios şi că vrei să ajuţi, nu să-ţi baţi joc de oameni.

tu chiar shti hotarat s-o publici? ai forma finala ?
daca vorbesc la cineva sa tzi-o tipareasca gratuit, ai sa mergi pana la buc?
5.ooo exemplare-i bine? distributzi-atzi apartzine!mmmm, ce zici?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 19 2011, 05:35 PM
Mesaj #757

În Numele Adevărului

Citeaza (strangeletu´entanglat @ Oct 19 2011, 06:47 PM) *
tu chiar shti hotarat s-o publici? ai forma finala ?
daca vorbesc la cineva sa tzi-o tipareasca gratuit, ai sa mergi pana la buc?
5.ooo exemplare-i bine? distributzi-atzi apartzine!mmmm, ce zici?

Nu am posibilitatea să merg până la Bucureşti şi nici să-mi fac singur distribuţia deoarece am un serviciu. Suma pe care ţi-am solicitat-o mi-ar permite să-mi dau demisia şi să-mi dedic timpul exclusiv publicării cărţii. sleep.gif Oricum, dacă vrei să discutăm mă poţi suna pe numărul de telefon menţionat în finalul lucrării.

--------------------

+Quote Post
mizrahind
mesaj Oct 19 2011, 07:19 PM
Mesaj #758

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (nelu @ Oct 18 2011, 08:21 AM) *
Din pacate caracterul mistico-religios al omului se manifesta si la uni oameni de siinta sau pseudo-stiinta. Ei iau unele credinte, ipoteze, drept certitudini. La o musca, lungimea nervului optic de la ochi la creier este mica si timpul parcurs de semnal, prin nervul optic, este mai mic si reactia mai rapida. Restul e subiectivism. rolleyes.gif
Nu cred ca era necesar sa califici drept mistico-religios. In fond chiar si tu faci presupuneri, care poate ca nu au legatura cu realitatea. De aceea sintem pe forum. Cei care cunosc cu adevarat, nu stau sa se contrazica aici, ci lucreaza in laboratoare sau institute, fara sa se dea mari cu ceea ce stiu. Eu am urmarit logica mea, bazata pe observatii si experimente, pe materiale stiintifice autentice. Unde ai vazut tu misticism?
Cit despre musca, si nu numai, te asigur ca reuseste sa fuga si in conditii de lumina extrem de slaba, cu aceeasi viteza de reactie, musca, tintarul, etc, nu aud sunete care noua ne sint familiare, ci ultrasunete ce frecventa foarte mare, pe care nu le auzim noi la rindu-ne. As fi putut spune mai multe, dar ce rost are? Doar stii tu mai bine decit toti......

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 19 2011, 08:04 PM
Mesaj #759

În Numele Adevărului

Citeaza (mizrahind @ Oct 19 2011, 09:19 PM) *
Cei care cunosc cu adevarat, nu stau sa se contrazica aici, ci lucreaza in laboratoare sau institute, fara sa se dea mari cu ceea ce stiu.

Regret că gândeşti aşa. În timp ce punea bazele Teoriei Relativităţii Restrânse, Einstein nu lucra în vreun institut de Fizică şi nici măcar nu era profesor, ci un mărunt funcţionar la Oficiul de Brevete din Berna. Ca şi el, şi eu trebuie să mă zbat cu disperare pentru a accede în lumea Ştiinţei oficiale; din nefericire, nu am avut norocul să mă nasc în Germania, ci în România. E drept că, spre deosebire de el, sunt deja profesor, dar predau la o şcoală rurală unde acum o lună inspectoarea de zonă (pe care nu o cunoşteam personal) a ţinut cu tot dinadinsul să mă prezinte în faţa copiilor ca un expert, intenţionând probabil să mă laude, la sugestia ministrului sau a premierului (care ştiu bine ce hram port, şi nu de ieri, de azi). Câteva zile am sperat cu naivitate că începând din acest an voi fi plătit într-adevăr ca un expert, dar apoi m-am convins că nu era decât o crasă bătaie de joc, când am văzut fluturaşul de salariu. Nu m-am simţit niciodată mai umilit, în toată viaţa mea. Domnule Boc, domnule Funeriu, atât vreau să vă spun: toate se plătesc, toate la timpul lor... sleep.gif

--------------------

+Quote Post
radukku
mesaj Oct 19 2011, 09:12 PM
Mesaj #760

Membru veteran

Postari: 379
Inscris: 30-August 08
Utilizatorul numarul: 2 711

Pinteo, sau Florin? Acum aflu cum te cheama biggrin.gif . Daca vrei sa publici o carte sau lucrare vezi la editura Infarom -> http://www.infarom.ro/ . E in sistem POD, adica nu tiparesti 5000 de exemplare si ramai cu stocul nevandut ci se tipareste la comanda. Iesi mai ieftin, nu-i risc atat de mare. Poti sa le trimiti exemplarul pe net, cam orice poti face direct de la tine de acasa. Te-ar costa intre 600-1500 lei (depinde cat de mare e cartea) si poti face economii de cateva sute de lei daca o editezi singur si ai varianta finala + imaginea de pe coperta. Nu zic sa publici direct la ei, dar informeaza-te si vezi daca-ti convine.
Si eu lucrez in prezent la o carte, dar nu de fizica, e nuvela...sau roman...vad eu cum iese pana la urma. Daca iese bine poate o public la anul. happy.gif

Ca incheiere, am vazut un film idiot, sa nu ma intrebati titlul, nu l-am retinut. Era unu' care oprea timpul si putea sa puna oamenii statici in diferite pozitii, sa fure, etc. Eu nu-s cu fizica dar am stat si m-am gandit. Daca cineva, prin absurd, ar putea sa opreasca timpul, ar putea sa mute obiectele? Sau din pricina celor 4 dimensiuni un corp complex nu poate fi in doua locuri in acelasi timp iar acele obiecte vor fi de neclintit? Da, ideea mea e scoasa din "putul gandirii plictisite" laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de radukku: Oct 19 2011, 09:20 PM

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 19 2011, 09:24 PM
Mesaj #761

În Numele Adevărului

Citeaza (radukku @ Oct 19 2011, 11:12 PM) *
Pinteo, sau Florin? Acum aflu cum te cheama biggrin.gif . Daca vrei sa publici o carte sau lucrare vezi la editura Infarom -> http://www.infarom.ro/ . E in sistem PAD, adica nu tiparesti 5000 de exemplare si ramai cu stocul nevandut ci se tipareste la comanda. Iesi mai ieftin, nu-i risc atat de mare. Poti sa le trimiti exemplarul pe net, cam orice poti face direct de la tine de acasa. Te-ar costa intre 600-1500 lei (depinde cat de mare e cartea) si poti face economii de cateva sute de lei daca o editezi singur si ai varianta finala + imaginea de pe coperta. Nu zic sa publici direct la ei, dar informeaza-te si vezi daca-ti convine.
Si eu lucrez in prezent la o carte, dar nu de fizica, e nuvela...sau roman...vad eu cum iese pana la urma. Daca iese bine poate o public la anul. happy.gif

Mă numesc Florin Imbrea şi predau la Şcoala Generală Dobra, din judeţul Hunedoara. rolleyes.gif Îţi mulţumesc pentru sfat, Radule, o să mă interesez şi la Infarom. Succes şi ţie cu cartea!

--------------------

+Quote Post
radukku
mesaj Oct 19 2011, 09:34 PM
Mesaj #762

Membru veteran

Postari: 379
Inscris: 30-August 08
Utilizatorul numarul: 2 711

Mersi la fel! Personal nu stiu pe nimeni sa publice cu ei dar stiu ca debutantii cam acolo au sanse la preturi cat de cat rezonabile. Poti publica si cu stoc mare, dar nu cred ca se merita. Risti mult, iar daca nu iti vinzi cartile o sa-ti fie serios afectat si buzunarul nu numai ego-ul. Vei ajunge sa imparti cartile pe strada ca pe niste pliante laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de radukku: Oct 19 2011, 09:34 PM

+Quote Post
Vizitator_tzucumbaru´entanglat.
mesaj Oct 20 2011, 02:13 AM
Mesaj #763

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 19 2011, 05:35 PM) *
Nu am posibilitatea să merg până la Bucureşti şi nici să-mi fac singur distribuţia deoarece am un serviciu. Suma pe care ţi-am solicitat-o mi-ar permite să-mi dau demisia şi să-mi dedic timpul exclusiv publicării cărţii. sleep.gif Oricum, dacă vrei să discutăm mă poţi suna pe numărul de telefon menţionat în finalul lucrării.

1 NU mi-ai solicitat vreo suma shi nici NU m-am oferit sa-tzi ofer, fie ea in lei, euro, sau dollari americani.
2 doream sa-tzi intermediez o un contract SPONSORIZAT 100%, cu o tipografie din buc. NU cu o editura
3 ma uimeshte faptul ca nu shtii pashii, pe care ar trebui sa-i urmezi spre cercetarea univ. de stat sau in univ.privat
4 ma enerveaza la culme subfinantzarea cercetarii, de orce tip, practicata de guv.ro cat shi mizerele salarii din sis de ed.shi inv. romanesc.
5 incearca: http://www.applicantstack.com/client/intve...ly/a2j8gmu2vmfm

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Oct 20 2011, 11:41 AM
Mesaj #764

Guests

Totul este sa nu se ia o parere, credinta , ipoteza, - drept o certitudine. Daca la un capat al unui fir de cupru introducem un electron, la capatul celalalt, dupa un timp potrivit vitezei luminii, va iesi un electron. Va fi acelas electron?, sau altul? Cum variaza viteza electronilor printr-un conductor, functie de rezistivitatea acestuia: direct sau invers proportional cu rezistivitatea. http://forum.hotnews.ro/style_images/1/fol...cons/icon14.gif laugh.gif

+Quote Post
mizrahind
mesaj Oct 20 2011, 10:03 PM
Mesaj #765

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 19 2011, 08:04 PM) *
Regret că gândeşti aşa. În timp ce punea bazele Teoriei Relativităţii Restrânse, Einstein nu lucra în vreun institut de Fizică şi nici măcar nu era profesor, ci un mărunt funcţionar la Oficiul de Brevete din Berna. Ca şi el, şi eu trebuie să mă zbat cu disperare pentru a accede în lumea Ştiinţei oficiale; din nefericire, nu am avut norocul să mă nasc în Germania, ci în România. E drept că, spre deosebire de el, sunt deja profesor, dar predau la o şcoală rurală unde acum o lună inspectoarea de zonă (pe care nu o cunoşteam personal) a ţinut cu tot dinadinsul să mă prezinte în faţa copiilor ca un expert, intenţionând probabil să mă laude, la sugestia ministrului sau a premierului (care ştiu bine ce hram port, şi nu de ieri, de azi). Câteva zile am sperat cu naivitate că începând din acest an voi fi plătit într-adevăr ca un expert, dar apoi m-am convins că nu era decât o crasă bătaie de joc, când am văzut fluturaşul de salariu. Nu m-am simţit niciodată mai umilit, în toată viaţa mea. Domnule Boc, domnule Funeriu, atât vreau să vă spun: toate se plătesc, toate la timpul lor... sleep.gif
Prietene! Nu m-am referit la tine ! A fost doar o concluzie facuta ca reactie la comentarii de genul ''mistic-religios '' facute de unii atunci cind incerci sa le spui cum gindesti. Despre tine mi-am dat seama ca cunosti destule si foarte exact, am crezut ca esti student in ultimii ani la Fizica, dar se pare ca mi-ai intrecut asteptarile. Te rog sa-mi trimiti adresa ta de mail pe mizrahind@libero.it si iti voi oferi un material, asteptind sa-mi spui parerea ta. Iti promisesem mai demult , daca iti amintesti. Einstein ( in ebraica Doi Ochi ) intr-adevar era functionar, dar asa cum spunea el, a vazut tot ceea ce a descoperit ca o viziune in fata sa. Sint convins ca absolventii facultatilor de azi au anumite prejudecati, care le-au fost predate, fapt care ii impiedica sa vada lumea cu alti ochi, decit cei ce le-au predat si le-au fost mentori. Un autodidact poate sa culeaga multa informatie din surse diferite si poate fi mai aproape de adevar decit fostii studenti. Stephen Hawking este ateu convins si a scris recent o carte in care spunea ca '' odata ce exista Gravitatia, nu e necesar Dumnezeu ca sa creeze Universul ''. Daca ar fi profesor universitar ( unii spun ca este ) elevii sai nu ar putea sa aiba o parere diferita cu mult de a lui. Daca ai sti greaca, ti-as fi dat niste materiale, de fapt un documentar facut de doi profesori universitari in Astrofizica, si lucreaza la Asteroscopeio Athinon. Cu bine !

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Oct 21 2011, 07:59 AM
Mesaj #766

Guests

Nu m-am referit, gindit, la unii care posteaza pe forum, cind am spus de caracterul mistico-religios... ci la lumea stiintifico-filozofica, la unele teoriile despre univers care circula la nivel mondial. Ex; gauri de vierme; universuri paralele; big bang si altele. rolleyes.gif

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 21 2011, 04:33 PM
Mesaj #767

Membru veteran

Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

pentru nelu, mizrahind, and co:

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Oct 21 2011, 08:18 PM
Mesaj #768

Guests

Nu- s cu ochelari, nici chel si nici clarvazator. Incerc, in masura in care pot sa fiu cit mai rational, sa gindesc cit mai profund. N-am primit raspuns la intrebari. rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Oct 22 2011, 10:46 AM
Mesaj #769

Guests

http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari...-ne-spune-noua/

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 24 2011, 03:29 PM
Mesaj #770

În Numele Adevărului

Citeaza (nelu @ Oct 20 2011, 01:41 PM) *
Daca la un capat al unui fir de cupru introducem un electron, la capatul celalalt, dupa un timp potrivit vitezei luminii, va iesi un electron. Va fi acelas electron?, sau altul?

Vorbeşti în principiu sau din punct de vedere experimental? Conductorii metalici, cum se ştie, au o bandă de conducţie în care electronii pot fi acceleraţi sub influenţa unui câmp electric extern. Aşadar, nu există fir de cupru care să conţină un singur electron. Dar dacă ai pune problema pentru conducţia în vid sau în aer, atunci da, drumul electronilor (în stare liberă sau "acroşaţi" de ioni negativi) ar putea fi studiat individual, ca în experimentul lui Millikan, bunăoară. Oricum, aceste particule sunt indiscernabile, aminteşte-ţi că sunt particule elementare. În plus, ele nu se deplasează cu viteza luminii prin conductori, ci cu o viteză apropiată de viteza luminii.

Citeaza
Cum variaza viteza electronilor printr-un conductor, functie de rezistivitatea acestuia: direct sau invers proportional cu rezistivitatea.

În general, variază invers proporţional, pentru că energia cinetică a electronilor de conducţie se transformă în energie termică datorită ciocnirilor inelastice cu atomii conductorului ("efect Joule"). Cu cât ciocnirile sunt mai dese (adică pe măsură ce rezistivitatea creşte), cu atât viteza medie a electronilor e mai mică. Dar există excepţia notabilă a materialelor supraconductoare, în care electronii au viteze variabile la rezistivitate nulă.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Oct 24 2011, 06:31 PM
Mesaj #771

Guests

IN principiu si experimental, nu va fi acelasi electron. Viteza electronilor prin conductoare este mult mai mica decit C. Viteza depinde de rezistivitatea [ numarul de electroni liberi] conductorului, de diferenta de potential de la capete sau si de intensitatea si viteza de variere a unui cimp magnetic perpendicular pe conductor. E asemanator cu un furtun plin cu apa si la un capat introducem o picatura, la capatul opus va iesi o alta picatura, respectind viteva sunetului prin apa. Ciocnirea este elastica... atomii nu ramin deformati, dupa ciocnire. Ciocnirea produce vibratii in atomi, ce-a ce e cunoscut ca de fapt e temperatura, nu. Definitia temperaturii!.http://www.youtube.com/user/ivan0135#p/f/3/ZB788PtqQvg rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Oct 24 2011, 06:37 PM
Mesaj #772

Guests

http://www.youtube.com/user/ivan0135#p/f/3/ZB788PtqQvg

+Quote Post
mesaj Oct 24 2011, 06:52 PM
Mesaj #773

Guests

d´le pintea, numai daca-mi permitetzi....v-ash hepui otzara....in fine c-un youtube, ca tot se practica manopera dupa cum se ocserveshte...

http://www.youtube.com/watch?v=euc0XZt1VEA...player_embedded

pls, is funny!

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 24 2011, 06:58 PM
Mesaj #774

În Numele Adevărului

Citeaza (nelu @ Oct 24 2011, 08:31 PM) *
Ciocnirea este elastica... atomii nu ramin deformati, dupa ciocnire.

Nelule, ciocnirea nu este elastică. smile.gif Pentru că atomii pot fi excitaţi, conductorul parcurs de curent electric poate radia nu doar căldură ci şi lumină.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 24 2011, 07:02 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Oct 24 2011, 07:42 PM
Mesaj #775

Guests

Mai dragut Pinteut... mai. In urma oricarei ciocniri [bubuieli] neelastice deformarile de impact, ramin definitiv. Atomii sint excitati, precum clopotul de la biserica, de" limba" [pendul]. Functie de frecventa de vibratie, atomii emit de la infrarosu indepartat, trecind prin vizibil, pina in domeniul razelor X si mai sus. Frecventa de vibratie este proportionala cu energia primita de la impuls. O informatie de ultima ora: Energia din stele, nu provine de la fuziunea termonucleara, caci in stele nu are loc asa cev rolleyes.gif ohmy.gif laugh.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 24 2011, 08:20 PM
Mesaj #776

În Numele Adevărului

Citeaza (nelu @ Oct 24 2011, 09:42 PM) *
Mai dragut Pinteut... mai. In urma oricarei ciocniri [bubuieli] neelastice deformarile de impact, ramin definitiv. Atomii sint excitati, precum clopotul de la biserica, de" limba" [pendul]. Functie de frecventa de vibratie, atomii emit de la infrarosu indepartat, trecind prin vizibil, pina in domeniul razelor X si mai sus. Frecventa de vibratie este proportionala cu energia primita de la impuls.

Clopotul de la biserică? smile.gif Whatever... Dar există şi deformări propriu-zise, Neluţule, întrucât "excitarea" unui atom înseamnă de fapt o creştere a volumului atomului (unul sau mai mulţi electroni tranzitează pe orbite de energie superioară). Nu are loc numai o modificare a frecvenţei de vibraţie.

Citeaza
O informatie de ultima ora: Energia din stele, nu provine de la fuziunea termonucleara, caci in stele nu are loc asa ceva rolleyes.gif ohmy.gif laugh.gif

Asta e gluma serii, sau ce? laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 24 2011, 08:36 PM

--------------------

+Quote Post
mesaj Oct 25 2011, 03:24 AM
Mesaj #777

Guests

mmmmda, buna gluma, dar´pute a dezintegrare delta.
cum le nimeresc creatzionishtii ashta, e ceva de numa´nu-i, hahahaha de spariet ctzofunfele dintre rachtzi

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 25 2011, 07:17 AM
Mesaj #778

În Numele Adevărului

Citeaza (strangeletu´entanglat @ Oct 25 2011, 05:24 AM) *
mmmmda, buna gluma, dar´pute a dezintegrare delta.
cum le nimeresc creatzionishtii ashta, e ceva de numa´nu-i, hahahaha de spariet ctzofunfele dintre rachtzi

Heliul nu se poate forma din hidrogen decât prin fuziune termonucleară, dezintegrarea delta -dacă apare- e subsecventă fuziunii.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 25 2011, 07:26 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Oct 25 2011, 09:22 PM
Mesaj #779

Guests

Cam greu de spus ca un atom care devine ion, sufera o deformare plastica in adevaratul inteles al cuvintului Heliul a fost descoperit pentru prima data in Soare. Dar heliu se afla si pe pamint, in atmosfera, unde nu se produc reactii de fuziune Caracterul unei reactii de fuziune a nucleelor de hidrogen este exploziv, pentru ca energia eliberata este f. mare, ducind la dezintegrarea nucleelor de hidrogen si fuzionarea lor, formind nuclee si atomi de heliu plus f.m. energie, care din nou... O bomba cu hidrogen nu face un pic de reactie [fuziune] ca apoi sa se opreasca, lasind 90% din hidrogen intact. Cind o stea o ia pe calea fuziunii, se naste o super nova si tine cit ai bea o lada de bere. Temperatura stelelor are o strinsa legatura cuu , cuu, gravitatiunea. Pe cit de greu de crezut, pe atit de verosimil. Ati mai auzit o asemenea "traznaie", prin lumea stiintifico-fantastica? De fapt, stelele fierb si cea mai mare parte din hidrogen se evapora, ajungind pe planetele mai indepartate si mai mari. E.C.M - ejectie coronara de masa. Vint Solar. rolleyes.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 26 2011, 07:38 AM
Mesaj #780

În Numele Adevărului

Citeaza (nelu @ Oct 25 2011, 11:22 PM) *
Heliul a fost descoperit pentru prima data in Soare. Dar heliu se afla si pe pamint, in atmosfera, unde nu se produc reactii de fuziune Caracterul unei reactii de fuziune a nucleelor de hidrogen este exploziv, pentru ca energia eliberata este f. mare, ducind la dezintegrarea nucleelor de hidrogen si fuzionarea lor, formind nuclee si atomi de heliu plus f.m. energie, care din nou... O bomba cu hidrogen nu face un pic de reactie [fuziune] ca apoi sa se opreasca, lasind 90% din hidrogen intact. Cind o stea o ia pe calea fuziunii, se naste o super nova si tine cit ai bea o lada de bere. Temperatura stelelor are o strinsa legatura cuu , cuu, gravitatiunea. Pe cit de greu de crezut, pe atit de verosimil.

Nelule, vrei o dovadă tare că în Soare au loc reacții de fuziune? smile.gif Iat-o: neutrinii. Soarele emite non-stop neutrini iar ei, după cum se știe, provin întotdeauna din procese nucleare. Heliul care se găsește în atmosferă provine și el din procese nucleare, și anume din dezintegrările radioactive care au loc în miezul Pământului.

--------------------

+Quote Post

30 Pagini V  « < 24 25 26 27 28 > » 
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th November 2018 - 08:52 AM