IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Să discutăm despre evoluţia ADN-ului!
Pintea Haiducul
mesaj Feb 4 2010, 10:32 AM
Mesaj #1

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Am zis ca ma pricep olecutza si la Genetica, am o teorie originala si in domeniul asta, care revolutioneaza Evolutionismul, pun pariu ca nu ati mai auzit-o: "complexificarea filogenetica a ADN-ului prin aditie graduala de material genetic viral". Ideea e ca speciile au evoluat datorita pandemiilor virale, care au decimat populatii intregi, indivizii supravietuitori--cu ADN-ul usor imbogatit datorita materialului genetic viral--ajungand sa aiba progenituri mutante care, prin izolare reproductiva, au evoluat in alta specie. Interesant,nu?

Teoria mea biologica presupune si ea existenta primordiala a virusilor si a BACTERIILOR. Sunt cvasi-sigur ca primii virusi au fost creati chiar de bacterii din propriul ADN pt ca ele sa se poata hibrida reciproc (un fel de panspermie, cea mai veche forma a inmultirii sexuate; eu ii spun "Interhibridarea Primordiala"). Acesti virusi s-au raspandit apoi pe zone intinse si au suferit probabil mutatii din cauza intemperiilor (ori a razelor solare ultraviolete) asa incat bacteriile indepartate nu i-au mai acceptat cu codul genetic viciat si i-au respins, fortandu-i la agresivitate. Intre timp, bacteriile primordiale si-au asociat alte bacterii--protomitocondriile--si s-au atrofiat sub forma nucleolilor, conturandu-se astfel structura microorganismului eucariot sau a CELULEI, cu o zona centrala--nucleul, si o zona periferica--citoplasma. Cele care nu s-au asociat dar au avut un ADN mai complex decat bacteriile primordiale au devenit procariote. Adica bacterii propriu-zise, care exista si in prezent.

Ca sa fie atat de distructivi, virusii "mei" evolutionari trebuie sa fi avut un ADN mai complex decat cei obisnuiti si e logic sa fi fost asa daca ei au fost conceputi DIRECT din ADN-ul existent in nucleul celular. Ei au produs un salt brusc in fenotipul celulelor, fara verigi intermediare, apoi au disparut complet din peisaj ca urmare a degradarii lente cauzate de trista evidenta ca si-au nimicit toate gazdele compatibile (cu exceptia mutantilor supravietuitori deja imuni). In absenta unui mediu celular "caldut" in care sa-si repare/replice ADN-ul sfartecat de ultraviolete, acesti virusi-Terminator au disparut rand pe rand...Sunt sigur insa ca ei vor mai aparea in Viitor, atunci cand Celulele vor avea chef sa mai asculte din nou "muzica retro" a Interhibridarii Primordiale... Evolutia biologica nu are sfarsit.

Cu privire la crearea virusilor de catre bacterii: In bacterii exista ADN care circula liber, teoria mea presupune logic ca eobacteriile (bacteriile primordiale) aveau o membrana simpla foarte permeabila si ca ADN-ul lor intern putea difuza usor prin acea membrana in exterior, fiind captat de alte bacterii. Totusi, e logic sa presupun ca de la un timp, eobacterii "norocoase" cu un ADN mai bogat si-au dezvoltat o membrana mai "deasa" asa ca ADN-ul lor exodifuziv, atunci cand strapungea membrana, lua cu el si portiunea de membrana rupta, atasandu-si-o chimic sub forma a ceea ce e numit in prezent "capsida proteinica". De la un timp, toate eobacteriile au avut un ADN suficient de bogat incat ADN-ul lor exodifuziv sa se "imbrace" proteinic la iesire, creandu-se astfel pattern-ul structurii VIRUSILOR--cu acid nucleic central incapsulat de o micromembrana proteinica (asa-numita "capsida"). In coloniile de eobacterii, acesti proto-virusi---avand un ADN inrudit cu cel bacterian---erau totalmente inofensivi, bacteriile ii acceptau datorita codului genetic perfect compatibil. Cand coloniile s-au dispersat pe zone intinse (cel mai probabil din cauza vantului sau a curentilor marini), multi proto-virusi au ramas "in suspensie", ca sa ma exprim asa, si au ratacit timp indelungat pana sa intalneasca din nou bacterii. Datorita poate ionilor din apa sau a razelor ultraviolete, ei au suferit mutatii si --cand finalmente au regasit din intamplare o bacterie-- si-au infiltrat propriul ADN in ADN-ul ei prin concatenare, dar bacteria nu l-a mai recunoscut pt ca acest ADN extern avea deja alt cod. Sau e posibil ca ADN-ul bacterian sa fi suferit mutatii iar cel viral sa fi ramas aproape original, ipoteza sustinuta de simplul fapt ca volumul bacteriei e mult mai mare decat cel al virusilor si deci ea e mai expusa fizic factorilor mutageni externi. A doua varianta pare mai probabila deoarece concatenarea ADN-ului viral la acidul nucleic al bacteriei a generat incompatibilitati in urma carora in circa 90% din cazuri bacteria avea de suferit, e logic sa presupunem ca ADN-ul virusilor este de regula dominant pur si simplu pt ca este mai VECHI! Bacteriile supravietuitoare sunt (in aceasta varianta no. 2) cele care nu au suferit intr-atat de multe mutatii incat sa nu mai recunoasca ADN-ul viral...Bacteriile (si ulterior, celulele) "condamnate" sunt pedepsite de ADN-ul viral prin faptul ca sunt fortate sa creeze noi virusi, ca un ecou indepartat al "Interhibridarii Primordiale", asa cum un elev rau e pus de doamna invatatoare sa scrie de sute de ori: "Nu imi mai uit caietul de teme acasa!". Unele bacterii fac fatza acestei sarcini epuizante, cele mai multe insa mor... sad.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Szillard Vasilescu.
mesaj Feb 4 2010, 07:20 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 4 2010, 10:32 AM) *
Am zis ca ma pricep olecutza si la Genetica, am o teorie originala si in domeniul asta,
...
garbage,
garbage,
garbage
...

scrie-i lu' asta. te-a mai ajutat si la capitolul holosemantica.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 4 2010, 07:59 PM
Mesaj #3

În Numele Adevărului

Citeaza (Szillard Vasilescu @ Feb 4 2010, 09:20 PM) *
scrie-i lu' asta. te-a mai ajutat si la capitolul holosemantica.

Mda, eu discut lucruri serioase si tie iti arde de glume. Shame on you, man, shame on you... sleep.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Feb 5 2010, 12:43 AM
Mesaj #4

Guests

Am zis ca ma pricep olecutza si la Genetica, am o teorie originala si in domeniul asta, care revolutioneaza Evolutionismul, pun pariu ca nu ati mai auzit-o:

la naiba! si-abia acuma spui?

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Feb 5 2010, 07:37 AM
Mesaj #5

Guests

Misto fabula cu bacterii!! Unde e morala? Orice fabula trebuie sa aiba o morala!!
Antropomorfizarea bacteriilor si virusilor nu ajuta la aflarea adevarului. Exista o limita in principiul "omul ca masura a tuturor lucrurilor".
In alta ordine de idei, chestiile astea poate au sens in fizica lichidelor, in fizica membranelor, dar in biochimie si genetica nu "face sens". E ca la roboti, nicio operatiune nu se face daca nu exista o instructiune pentru ea, orice miscare necesita o codare genetica anterioara. Moleculele si ionii nu intra si ies prin membrane de capul lor, sunt transportati activ in marea lor majoritate. Iar chestia aia cu bucatzele de ADN care se imbraca din greseala in camasutze de membrana si devin virusi, din greseala, ......mda

+Quote Post
Vizitator_barba.
mesaj Feb 5 2010, 08:05 AM
Mesaj #6

Guests

Am zis ca ma pricep olecutza si la Genetica, am o teorie originala si in domeniul asta, care revolutioneaza Evolutionismul, pun pariu ca nu ati mai auzit-o: "complexificarea filogenetica a ADN-ului prin aditie graduala de material genetic viral". Ideea e ca speciile au evoluat datorita pandemiilor virale, care au decimat populatii intregi, indivizii supravietuitori--cu ADN-ul usor imbogatit datorita materialului genetic viral--ajungand sa aiba progenituri mutante care, prin izolare reproductiva, au evoluat in alta specie. Interesant,nu?

Teoria mea biologica presupune si ea existenta primordiala a virusilor si a BACTERIILOR. Sunt cvasi-sigur ca primii virusi au fost creati chiar de bacterii din propriul ADN pt ca ele sa se poata hibrida reciproc (un fel de panspermie, cea mai veche forma a inmultirii sexuate; eu ii spun "Interhibridarea Primordiala"). Acesti virusi s-au raspandit apoi pe zone intinse si au suferit probabil mutatii din cauza intemperiilor (ori a razelor solare ultraviolete) asa incat bacteriile indepartate nu i-au mai acceptat cu codul genetic viciat si i-au respins, fortandu-i la agresivitate. Intre timp, bacteriile primordiale si-au asociat alte bacterii--protomitocondriile--si s-au atrofiat sub forma nucleolilor, conturandu-se astfel structura microorganismului eucariot sau a CELULEI, cu o zona centrala--nucleul, si o zona periferica--citoplasma. Cele care nu s-au asociat dar au avut un ADN mai complex decat bacteriile primordiale au devenit procariote. Adica bacterii propriu-zise, care exista si in prezent.

Ca sa fie atat de distructivi, virusii "mei" evolutionari trebuie sa fi avut un ADN mai complex decat cei obisnuiti si e logic sa fi fost asa daca ei au fost conceputi DIRECT din ADN-ul existent in nucleul celular. Ei au produs un salt brusc in fenotipul celulelor, fara verigi intermediare, apoi au disparut complet din peisaj ca urmare a degradarii lente cauzate de trista evidenta ca si-au nimicit toate gazdele compatibile (cu exceptia mutantilor supravietuitori deja imuni). In absenta unui mediu celular "caldut" in care sa-si repare/replice ADN-ul sfartecat de ultraviolete, acesti virusi-Terminator au disparut rand pe rand...Sunt sigur insa ca ei vor mai aparea in Viitor, atunci cand Celulele vor avea chef sa mai asculte din nou "muzica retro" a Interhibridarii Primordiale... Evolutia biologica nu are sfarsit.

Cu privire la crearea virusilor de catre bacterii: In bacterii exista ADN care circula liber, teoria mea presupune logic ca eobacteriile (bacteriile primordiale) aveau o membrana simpla foarte permeabila si ca ADN-ul lor intern putea difuza usor prin acea membrana in exterior, fiind captat de alte bacterii. Totusi, e logic sa presupun ca de la un timp, eobacterii "norocoase" cu un ADN mai bogat si-au dezvoltat o membrana mai "deasa" asa ca ADN-ul lor exodifuziv, atunci cand strapungea membrana, lua cu el si portiunea de membrana rupta, atasandu-si-o chimic sub forma a ceea ce e numit in prezent "capsida proteinica". De la un timp, toate eobacteriile au avut un ADN suficient de bogat incat ADN-ul lor exodifuziv sa se "imbrace" proteinic la iesire, creandu-se astfel pattern-ul structurii VIRUSILOR--cu acid nucleic central incapsulat de o micromembrana proteinica (asa-numita "capsida"). In coloniile de eobacterii, acesti proto-virusi---avand un ADN inrudit cu cel bacterian---erau totalmente inofensivi, bacteriile ii acceptau datorita codului genetic perfect compatibil. Cand coloniile s-au dispersat pe zone intinse (cel mai probabil din cauza vantului sau a curentilor marini), multi proto-virusi au ramas "in suspensie", ca sa ma exprim asa, si au ratacit timp indelungat pana sa intalneasca din nou bacterii. Datorita poate ionilor din apa sau a razelor ultraviolete, ei au suferit mutatii si --cand finalmente au regasit din intamplare o bacterie-- si-au infiltrat propriul ADN in ADN-ul ei prin concatenare, dar bacteria nu l-a mai recunoscut pt ca acest ADN extern avea deja alt cod. Sau e posibil ca ADN-ul bacterian sa fi suferit mutatii iar cel viral sa fi ramas aproape original, ipoteza sustinuta de simplul fapt ca volumul bacteriei e mult mai mare decat cel al virusilor si deci ea e mai expusa fizic factorilor mutageni externi. A doua varianta pare mai probabila deoarece concatenarea ADN-ului viral la acidul nucleic al bacteriei a generat incompatibilitati in urma carora in circa 90% din cazuri bacteria avea de suferit, e logic sa presupunem ca ADN-ul virusilor este de regula dominant pur si simplu pt ca este mai VECHI! Bacteriile supravietuitoare sunt (in aceasta varianta no. 2) cele care nu au suferit intr-atat de multe mutatii incat sa nu mai recunoasca ADN-ul viral...Bacteriile (si ulterior, celulele) "condamnate" sunt pedepsite de ADN-ul viral prin faptul ca sunt fortate sa creeze noi virusi, ca un ecou indepartat al "Interhibridarii Primordiale", asa cum un elev rau e pus de doamna invatatoare sa scrie de sute de ori: "Nu imi mai uit caietul de teme acasa!". Unele bacterii fac fatza acestei sarcini epuizante, cele mai multe insa mor... sad.gif

pare interesant, dar e o teorie; poate intr-un "mediu prielnic" cum ar fi TITAN, ar da si roade.

+Quote Post
Vizitator_Doctor in Logică.
mesaj Feb 5 2010, 09:35 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza
* In bacterii exista ADN care circula liber, teoria mea presupune logic ca eobacteriile (bacteriile primordiale) aveau o membrana simpla foarte permeabila si ca ADN-ul lor intern putea difuza usor prin acea membrana in exterior, fiind captat de alte bacterii.

Asta mi se pare chiar hilara. E adevarat ca ADN-ul lor "circula liber" pe acolo, dar a afirma ca o ia de nebun p-afara..
Ce face bacteria aia ramasa fara ADN? smile.gif
Exista intr-adevar posibilitatea "deposedarii bacteriei de ADN-ul din dotare", dar asta se realizeaza prin procedee mecanice, prin centrifugare (in scopuri medicale sau de cercetare).. De unul singur, ADN-ul nu iese din celula, indiferent despre ce fel de celula ar fi vorba. Ca sa presupui asta ar trebui ca bacteriile alea sa functioneze intr-un mod nenatural. Acea membrana are rolul de a proteja elementele interne celulei de mediul extern. De asemenea, fluxul de intrare si de iesire este reglat tot de membrana, asa incat nu intra si iese fiecare dupa cum are chef. Este unul din motivele pt care elementele interne celulei raman acolo. Membrana regleaza tot, e ca o poarta de acces, in care intra si iese doar ceea ce e bun pt celula.
Si in plus, difuzat in exterior (daca ar fi posibil), ADN-ul nu ar "supravietui". Scos fiind din mediul controlat aflat in celula, el ar fi degradat imediat de factori externi. Asa incat nu ar mai fi putut fi captat de alte bacterii, decat poate sub forma de "papa bun".
Si chiar daca ar fi putut fi captat, ce sa faca bacteria cu 2 molecule de ADN??
Asa incat, sincer, nu mi se pare atat de "logic" cum spui tu.

Citeaza
* Totusi, e logic sa presupun ca de la un timp, eobacterii "norocoase" cu un ADN mai bogat si-au dezvoltat o membrana mai "deasa" asa ca ADN-ul lor exodifuziv, atunci cand strapungea membrana, lua cu el si portiunea de membrana rupta, atasandu-si-o chimic sub forma a ceea ce e numit in prezent "capsida proteinica". De la un timp, toate eobacteriile au avut un ADN suficient de bogat incat ADN-ul lor exodifuziv sa se "imbrace" proteinic la iesire, creandu-se astfel pattern-ul structurii VIRUSILOR--cu acid nucleic central incapsulat de o micromembrana proteinica (asa-numita "capsida").

In primul rand, ADN-ul bacteriei + membrana bacteriei + citoplasma bacteriei = BACTERIE, nu virus. Ceea ce ai explicat tu seamana izbitor cu diviziunea celulara la procariote, numai ca aia implica si duplicarea ADN-ului si se realizeaza altfel, sub controlul celulei "mama". Subestimezi f mult rolul ADN-ului si prin teoria asta ii "furi" unele caracteristici, cum ar fi de exemplu faptul ca daca va "pus la treaba" sa genereze ceva, ADN-ul respectiv va "naste" o bacterie, nu un virus. Asta in cazul in care va fi capabil sa se reproduca, avand in vedere ca tu presupui doar ADN + membrana, nu si altceva.

Inca o problema majora este cea data de invelis. Tu spui ca acel invelis provine din invelisul bacteriei. Numai ca asa cum spuneam si data trecuta, invelisul virusului trebuie sa fie "construit " cu totul ALTFEL decat invelisul bacteriei pt a fi capabil sa penetreze bacteria: sa fie prevazut cu un "tzep" sau sa contina substante capabile sa reactioneze chimic cu invelisul bacteriei. (Este motivul pt care nu orice virus infecteaza orice celula.) Evident acestea nu sunt continute in membrana achizitionata de la bacterie.
Si atunci vine intrebarea: cum si-au dezvoltat aceste "bacterii-virus" un invelis proteic capabil sa penetreze invelisul unei bacterii, avand in vedere ca o data scos ADN-ul din bacterie si incapsulat intr-o capsida (deocamdata presupunem prin absurd asta..), rezultatul ar fi ceva "aproape mort", ca un virus, fara capacitati de a misca nici macar un deget, fara metabolism deci fara a putea sa isi modifice in vreun fel mediul dupa cum "simte nevoia"..

In plus, exista o legatura "intima" intre ADN-ul virusului si tipul de invelis proteic al virusului. Asta deoarece o data infectata celula, tipul de invelis proteic produs pt noii virusi este cel codat in ADN-ul virusului. Asta exclude ca invelisul bacterian "achizitionat" sa se transorme intr-un invelis proteic (adica ceva mai "slabut") complementar prin actiunea agentilor externi (radiatii sau ce altceva o mai fi..). Ar trebui ca modificarea sa afecteze in egala masura si ADN-ul intern si sa il modifice in asa fel incat sa poata produce (prin mecanismele celulei infectate) o capsida de aceasi natura cu cea modificata de radiatii.. Asta exclude deci posibilitatea ca radiatiile sau factorii externi "orbi" sa fi modificat membrana capturata de la bacterie si sa o transforme intr-una "demna de un virus adevarat" care sa poata ataca membrana bacteriilor.

Deci singura "sansa" pt asta este ca modificarile sa aiba loc in timp ce acest ADN se afla in celula gazda. Vezi mai jos argumentarea acestei situatii..

Citeaza
* In coloniile de eobacterii, acesti proto-virusi---avand un ADN inrudit cu cel bacterian---erau totalmente inofensivi, bacteriile ii acceptau datorita codului genetic perfect compatibil.

Ce intelegi tu prin "inofensivi"? Adica nu faceau nimic? Nu "simteau nevoia" sa se replice in stilul virusilor? Nu voiau sa preia functionalitatile gazdei pt a se replica si a o pune pe butuci? Atunci nu erau virusi.. Erau bacterii.
Asta se intelege si din ce spuneai tu la inceput ca protovirusii au fost creati de ADN-ul bacteriilor, dar cum.. acum vad ca de fapt e ACELASI ADN. Nu e derivat, nu e modificat, nu e "inrudit", e acelasi..
Fiind acelasi, nu poate fi considerat virus. Si in cazul in care (presupun asta ca sa pot duce logica pana la capat) a reusit totusi sa "infecteze" o bacterie (mi-e greu sa imi imaginez cu vine asta, sa infectezi o bacterie cu un ADN identic cu al ei..)

Avand in vedere ce am spus mai sus, cum ca acel ADN de bacterie nu se poate transforma intr-unul de virus decat daca poate "face ceva" (adica sa poate fi "activ"), adica in mediul dintr-o bacterie (deci nu in stadiul de "virus" prevazut doar cu capsida..) trebuie sa ne punem intrebarea: se poate asa ceva? Daca ai avea o bacterie cu 2 ADN identici, inseamna automat ca unul din ei se transforma in ADN de virus??
Exista bacterii care contin sute sau mii de co'pii ale ADN-ului, dar nici una din acele co'pii nu ajunge sa se "plictiseasca" si sa "simta nevoia" sa se transforme in altceva (in ADN de virus, mai precis..)

Observatie
Faptul ca in teoria ta ADN-ul virusilor este identic cu cel bacterian este o concluzie a doua idei de-ale tale:
* ADN-ul care s-ar fi desprins ar fi fost protejat de o membrana, deci nu a suferit distrugeri
* imediat ce a "devenit" virus a si inceput sa infecteze. Asta rezulta din faptul ca acea "dispersie pe zone intinse" a avut loc dupa ceva timp; pana atunci ai spus ca erau inofensivi si ca erau "acceptati"; deci si-au manifestat imediat comportamentul viral de penetrare a bacteriilor si au penetrat bacteriile. Aceasta manifestare imediata inseamna ca ADN-ul virusului sau al bacteriei nu au avut timp sa se modifice.

Ca sa citez un site, "Viruses exist for one purpose only: to reproduce. To do that, they have to take over the reproductive machinery of suitable host cells".

Tu faci presupunerea ca daca scoti ADN-ul ala si, fara sa il modifici, il pui intr-o capsula proteinica, obtii un virus. Ai vreo dovada pt asta? Cum s-a comportat ADN-ul bacterian in noua postura? Si-a asimilat noul "rol" de virus? A incercat cineva asta ca sa poata oferii rezultatele? Ma indoiesc de asta..

Apoi, tot "comportamentul" virusului in interiorul celulei gazda este codificat in ADN-ul virusului. Cum poate un ADN care codifica o "viata normala", (avand codificat stilul de metabolism, de inmultire, de producere a atator enzime si proteine necesare bacteriei) sa se transforme intr-unul cu un mod de viata exclusiv parazitar? Cum este posibil ca 2 ADN identici, si care cresc in acelasi mediu, sa se dezvolte diferit in asa fel incat unul dintre ei sa devina ADN viral si sa isi modifice codificarea in asa fel incat sa produca proteine care sa poate penetra invelisul aceleiasi bacterii (ca sa isi construiasca invelisul proteic) plus substante care sa inhibe actiunea enzimelor sistemului imunitar al bacteriei (daca acesta exista) plus sa isi "arunce" acele secvente de cod ce codifica metabolismul bacteriei si modul de inmultire s.a. in asa fel incat sa devina un ADN viral??
Din cuvinte evident ca se poate orice si oricum, dar pt asta trebuie sa face cam multe "salturi mortale" in biologie si sa presupunem multe, fara sa avem posibilitatea sa testam ce am spus sub pretextul ca e vorba de lucruri care s-au intamplat de mult, ca nu mai avem aceleasi conditii, ca pe vremurile acelea ei se "purtau" altfel decat in zilele noastre..

Observatie
Apropo, vezi mai sus (in cazul in care nu ai citit asa atent) motivul pt care nu e posibil ca acea "schimbare de narav" a ADN-ului nu putea avea loc in starea de virus (ADN + capsida) ci in starea de virus activ, adica deja inoculat intr-o bacterie.

Citeaza
* In coloniile de eobacterii, acesti proto-virusi---avand un ADN inrudit cu cel bacterian---erau totalmente inofensivi, bacteriile ii acceptau datorita codului genetic perfect compatibil. Cand coloniile s-au dispersat pe zone intinse (cel mai probabil din cauza vantului sau a curentilor marini), multi proto-virusi au ramas "in suspensie", ca sa ma exprim asa, si au ratacit timp indelungat pana sa intalneasca din nou bacterii. Datorita poate ionilor din apa sau a razelor ultraviolete, ei au suferit mutatii si --cand finalmente au regasit din intamplare o bacterie-- si-au infiltrat propriul ADN in ADN-ul ei prin concatenare, dar bacteria nu l-a mai recunoscut pt ca acest ADN extern avea deja alt cod.

Iarasi revenim la vechea problema. "Incompatibilitatea" ADN-ului virusului cu al bacteriei nu are nici o relevanta. Odata penetrata, bacteria nu are nici o metoda de autoaparare. Ea nu poate zice NU "comportamentului" virusului doar pt ca ADN-ul virusului este diferit de al gazdei. Intamplator sau nu, asa se intampla IN TOATE CAZURILE, fara exceptie. TOTI virusii au ADN incompatibil cu al gazdei (si e valabil oricare ar fi virusul si oricare ar fi gazda, fie ea om, pisica sau vrabie..) dar asta nu ii impiedica in nici un fel sa functioneze normal.

Observatie
De fapt, bacteriile au un sistem imunitar propriu care poate recunoaste prezenta ADN-ului strain si il poate distruge prin intermediul enzimelor de restrictie. In aceasta situatie, insa, termenul de "compatibilitate" poate insemna doar faptul ca ADN-ul viral este suficient de abil incat sa se sustraga actiunii distructive a enzimelor respective.
Nu am pomenit insa mai sus de acest sistem de autoaparare deoarece nu stiu daca teoria ta presupune existenta lui in bacterii, avand in vedere ca nu au nici un inamic.. Banuiesc ca teoria voastra evolutionista cam asa spune, ca nu apare pana nu e necesar..
Si in plus, acea "sustragere" a ADN-ului viral are loc prin metilarea ADN-ului, in asa fel incat sa semene cu ADN-ul gazdei din acest punct de vedere (care si el este "marcat" in acest fel pt a fi deosebit de materialul genetic intrus) si sa nu devina tinta enzimelor de restrictie, pacalindu-le prin faptul ca e "imbracat" precum ADN-ul gazdei. Numai ca aceasta idee nu are legatura cu discutia noastra, pt ca aceasta "compatibilitate" a celor doua ADN-uri (din punct de vedere al sistemului imunitar) se bazeaza pe prezenta din loc in loc a acelor radicali, iar nu pe structura de ansamblu a ADN-ului la care faceai referire in teoria ta.

Asa incat, a pomeni de "compatibilitate" intre aceste 2 ADN-uri are urmatoarele sensuri si semnificatii:
* daca ADN-urile sunt identice (asa cum am aratat mai sus) evident ca sunt "compatibile", dar termenul isi pierde orice semnificatie
* daca, totusi, cele 2 ADN-uri sunt diferite (unul specific bacteriei si celalalt virusului), "compatibilitatea" lor nu are in nici un fel relevanta, pt ca in viata reala ADN-ul virusului intotdeauna e diferit de al celulei pe care o infecteaza, dar asta nu impiedica in nici un fel comportamentul viral
* poate semnifica o "compatibilitate" la nivelul sistemului imunitar al bacteriei (dupa cum am mentionat in observatie), dar cu siguranta nu ai vrut sa spui asta. De fapt, ideea ta era sa arati cum s-au format virusii, care au provenit din ADN-ul bacteriilor si apoi s-au facut rai dupa ce la inceput erau buni, si de aici ideea ca au devenit rai pt ca i-au respins "mamicile".. Asa din vorbe pare foarte ok. Insa cand te uiti la felul in care se desfasoara procesele biologice in viata reala, cuvintele alea nu sunt mai credibile decat Capra cu Trei Iezi..

Citeaza
* Sau e posibil ca ADN-ul bacterian sa fi suferit mutatii iar cel viral sa fi ramas aproape original, ipoteza sustinuta de simplul fapt ca volumul bacteriei e mult mai mare decat cel al virusilor si deci ea e mai expusa fizic factorilor mutageni externi.

Daca ar fi asa, ar insemna ca virusii sunt de fapt purtatorii cei mai fideli ai ADN-ului bacteriilor, iar bacteriile insele s-au cam deteriorat.. Deci virusii nu sunt virusi ci sunt bacterii, iar bacteriile.. bacterii mai involuate.

Citeaza
* Acum realizez ca a doua varianta pare mai probabila deoarece concatenarea ADN-ului viral la acidul nucleic al bacteriei a generat incompatibilitati in urma carora in circa 90% din cazuri bacteria avea de suferit, e logic sa presupun ca ADN-ul virusilor este de regula dominant pur si simplu pt ca este mai VECHI! Bacteriile supravietuitoare sunt (in aceasta varianta no. 2) cele care nu au suferit intr-atat de multe mutatii incat sa nu mai recunoasca ADN-ul viral... Bacteriile "condamnate" sunt pedepsite de ADN-ul viral prin faptul ca sunt fortate sa creeze noi virusi, ca un ecou indepartat al "Interhibridarii Primordiale", asa cum un elev rau e pus de doamna invatatoare sa scrie de sute de ori: "Nu imi mai uit caietul de teme acasa!".

Pt tine, a "recunoaste" ADN-ul viral inseamna sa il primeasca inauntru ca fiind bun si OK. Numai asta inseamna ca ii permite sa se manifeste ca virus (am pomenit mai sus ca cei 2 ADN-i sunt identici, dar daca tot nu vrei sa crezi am scris si varianta in care totusi ei sunt diferiti si celalalt este virus adevarat) iar asta nu e delooooc bine. Si cu siguranta nu va fi un "supravietuitor" ci un "martir".

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 5 2010, 10:18 AM
Mesaj #8

În Numele Adevărului

Citeaza (Doctor in Logică @ Feb 5 2010, 11:35 AM) *
Asta mi se pare chiar hilara.

N-am primit in toata viata mea de forumist un raspuns atat de bine structurat si argumentat. Sunt inca sub efectul stupefactiei intelectuale, dar vreau sa te asigur ca teoria mea e perfect sustenabila logic. Iti voi da raspunsurile punct cu punct:

1) Cum se stie, exista bacterii care contin si mii de copii ADN, de ce ar fi imposibil ca o copie sa paraseasca bacteria fara ca acest lucru sa se simta? Si nu uita, ADN-ul dicteaza ce sa filtreze membrana bacteriei (sau celulei, dupa caz), asa ca el poate very easy sa-si aranjeze o "aventura" de genul celei descrise de mine. Asta doar seamana a mitoza, dar nu e, pt ca ADN-ul expulzat nu se imbraca decat intr-o capsida dura, nu in "zeama" de proteine, enzime si apa prezenta in baterie. In exteriorul bacteriei, ADN-ul incapsulat (un proto-virus, cum l-am numit) nu se degradeaza intr-o masura mai mare decat virusii obisnuiti, nu stiu de ce ai afirmat asta, mi se pare ca te-ai autocontrazis destul de grav.

2) Cu privire la penetrarea bacteriilor de catre ADN-ul viral, aici ai perfecta dreptate, dar eu cred ca mecanismul de strapungere a membranei este unul fizico-chimic si nu are legatura cu ce "vrea" ADN-ul viral, de fapt acesta-i ca si mort (cum spui tu), nu e in postura sa emita pretentii, merge la noroc, ca la loterie: ori intra, ori ba! Tertium non datur. Daca apuca sa intre si sa se replice, nu vad de ce capsidele virusilor-pui ar trebui sa aiba o alta constitutie decat capsida acestui virus-tata, se stie ca exista o legatura de complementaritate foarte stransa intre ADN si proteinele asociate, un anumit fragment de ADN determina sinteza unei anumite proteine, nu prea exista optiuni, de fapt--stricto sensu--nu exista deloc...

3) Da, acei proto-virusi primordiali nu faceau nimic, nu se replicau, ADN-ul lor era pur si simplu "supt" de eobacteria-tinta, timp in care --cel mai probabil-- alte molecule ADN identice acestui ADN viral (dar proprii eobacteriei in cauza) spuneau "bye-bye!" si ieseau "sa ia aer", recte sa dea o raita si prin curtea altor eobacterii. As I said, schimb molecular de ADN...

Observatie:
*Stiu ca s-a reusit taierea in doua a unei molecule de ADN viral si apoi "resuscitarea" virusului dezmembrat prin realipirea celor doua bucati separate. Adica, imediat realipit ADN-ul, in jurul lui s-a condensat o capsida proteinica si virusul "s-a trezit din morti"!!!

4) Cu privire la compatibilitate, eu presupun ca pot exista situatii in care ADN-ul viral nu transforma bacteria-gazda in pepiniera de virusi-pui ci o ia in stapanire, "zombificand-o". Nu stiu cum se realizeaza aceasta acomodare, dar trebuie ca e posibila, exista situatii in care ADN-ul viral pune stapanire pe o celula si NU o exploateaza pana la epuizare. Exista deci cu siguranta un modus vivendi, celula-zombi fiind un hibrid--cu un ADN oleaca mai bogat decat la nastere. Daca aceasta celula-mutant apuca sa se divida, atunci progeniturile vor mosteni mutatia indusa de virus, practic acea celula si descendenta ei genetica devin din acel moment ALTCEVA din punct de vedere functional...

5) & 6) Da, virusii poarta ADN si ARN mai vechi, mai original decat cel al bacteriilor contemporane lor, bacterii ai caror acizi nucleici sunt alterati de mutatii seculare, as spune. Dar virusii sunt virusi, structural sunt diferiti de bacterii, ce tot ma faci sa revin asupra unor lucruri evidente? Credeam ca in dezbatere e mecanismul de interactiune ADN viral - ADN bacterian (sau celular, dupa caz), acolo e misterul, acolo se leaga si se dezleaga secretele Vietii pe Pamant. Din nefericire, nu cunosc multa biologie moleculara, dar te provoc pe tine sa ma luminezi, eu nu prea mai am timp de asemenea lecturi...

--------------------

+Quote Post
Vizitator_analist.
mesaj Feb 5 2010, 12:42 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 5 2010, 10:18 AM) *
N-am primit in toata viata mea de forumist un raspuns atat de bine structurat si argumentat. Sunt inca sub efectul stupefactiei intelectuale, dar vreau sa te asigur ca teoria mea e perfect sustenabila logic. Iti voi da raspunsurile punct cu punct:

1) Cum se stie, exista bacterii care contin si mii de copii ADN, de ce ar fi imposibil ca o copie sa paraseasca bacteria fara ca acest lucru sa se simta? Si nu uita, ADN-ul dicteaza ce sa filtreze membrana bacteriei (sau celulei, dupa caz), asa ca el poate very easy sa-si aranjeze o "aventura" de genul celei descrise de mine. Asta doar seamana a mitoza, dar nu e, pt ca ADN-ul expulzat nu se imbraca decat intr-o capsida dura, nu in "zeama" de proteine, enzime si apa prezenta in baterie. In exteriorul bacteriei, ADN-ul incapsulat (un proto-virus, cum l-am numit) nu se degradeaza intr-o masura mai mare decat virusii obisnuiti, nu stiu de ce ai afirmat asta, mi se pare ca te-ai autocontrazis destul de grav.

2) Cu privire la penetrarea bacteriilor de catre ADN-ul viral, aici ai perfecta dreptate, dar eu cred ca mecanismul de strapungere a membranei este unul fizico-chimic si nu are legatura cu ce "vrea" ADN-ul viral, de fapt acesta-i ca si mort (cum spui tu), nu e in postura sa emita pretentii, merge la noroc, ca la loterie: ori intra, ori ba! Tertium non datur. Daca apuca sa intre si sa se replice, nu vad de ce capsidele virusilor-pui ar trebui sa aiba o alta constitutie decat capsida acestui virus-tata, se stie ca exista o legatura de complementaritate foarte stransa intre ADN si proteinele asociate, un anumit fragment de ADN determina sinteza unei anumite proteine, nu prea exista optiuni, de fapt--stricto sensu--nu exista deloc...

3) Da, acei proto-virusi primordiali nu faceau nimic, nu se replicau, ADN-ul lor era pur si simplu "supt" de eobacteria-tinta, timp in care --cel mai probabil-- alte molecule ADN identice acestui ADN viral (dar proprii eobacteriei in cauza) spuneau "bye-bye!" si ieseau "sa ia aer", recte sa dea o raita si prin curtea altor eobacterii. As I said, schimb molecular de ADN...

Observatie:
*Stiu ca s-a reusit taierea in doua a unei molecule de ADN viral si apoi "resuscitarea" virusului dezmembrat prin realipirea celor doua bucati separate. Adica, imediat realipit ADN-ul, in jurul lui s-a condensat o capsida proteinica si virusul "s-a trezit din morti"!!!

4) Cu privire la compatibilitate, eu presupun ca pot exista situatii in care ADN-ul viral nu transforma bacteria-gazda in pepiniera de virusi-pui ci o ia in stapanire, "zombificand-o". Nu stiu cum se realizeaza aceasta acomodare, dar trebuie ca e posibila, exista situatii in care ADN-ul viral pune stapanire pe o celula si NU o exploateaza pana la epuizare. Exista deci cu siguranta un modus vivendi, celula-zombi fiind un hibrid--cu un ADN oleaca mai bogat decat la nastere. Daca aceasta celula-mutant apuca sa se divida, atunci progeniturile vor mosteni mutatia indusa de virus, practic acea celula si descendenta ei genetica devin din acel moment ALTCEVA din punct de vedere functional...

5) & 6) Da, virusii poarta ADN si ARN mai vechi, mai original decat cel al bacteriilor contemporane lor, bacterii ai caror acizi nucleici sunt alterati de mutatii seculare, as spune. Dar virusii sunt virusi, structural sunt diferiti de bacterii, ce tot ma faci sa revin asupra unor lucruri evidente? Credeam ca in dezbatere e mecanismul de interactiune ADN viral - ADN bacterian (sau celular, dupa caz), acolo e misterul, acolo se leaga si se dezleaga secretele Vietii pe Pamant. Din nefericire, nu cunosc multa biologie moleculara, dar te provoc pe tine sa ma luminezi, eu nu prea mai am timp de asemenea lecturi...

+Quote Post
Vizitator_analist.
mesaj Feb 5 2010, 12:50 PM
Mesaj #10

Guests

Salutare, am citit ce ai scris aici pe forum. In esenta, pentru cine nu stie despre ce e vorba, ai facut o sinteza cu privire la evolutia materialului genetic, manual clasa a XII, in care ai inserat niste ipoteze, ce este drept plauzibile. Adevarat, bacteriile si virusurile exista de cand lumea. Cat priveste pastrarea unor gene virale, in urma infectiilor, gen pandemii, cum ai scris tu, iarasi este perfect adevarat. Repet, insa, nu ai facut decat sa extrapolezi informatii de cultura generala, pentru care te felicit. Cat despre originea virusurilor, aici ai intrat in filosofie. Daca vrei cu adevarat sa cauti originea vietii nu te lua dupa teoriile din cartile de liceu sau cele de popularizare a stiintei. Care este originea ADN? raspunsul ti l.as da eu, dar....este atat de evident.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 5 2010, 01:37 PM
Mesaj #11

În Numele Adevărului

Citeaza (analist @ Feb 5 2010, 02:50 PM) *
In esenta, pentru cine nu stie despre ce e vorba, ai facut o sinteza cu privire la evolutia materialului genetic, manual clasa a XII, in care ai inserat niste ipoteze, ce este drept plauzibile. [...] nu ai facut decat sa extrapolezi informatii de cultura generala, pentru care te felicit. Cat despre originea virusurilor, aici ai intrat in filosofie.

Asa este, si iti multumesc pentru felicitare. smile.gif Nu sunt specializat in domeniul Biologiei moleculare, am fost si sunt doar un ins oarecare pasionat de Cunoastere!

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Till Eulenspiegel.
mesaj Feb 5 2010, 09:10 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 5 2010, 01:37 PM) *
Să discutăm despre evoluţia ADN-ului!

Hai mai bine sa nu discutam despre asta.
Propun sa discutam despre sex si cum evolueaza el, sexul, in timpul partidei de sex.
Daca se poate, postati foto.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 5 2010, 09:17 PM
Mesaj #13

În Numele Adevărului

Citeaza (Till Eulenspiegel @ Feb 5 2010, 11:10 PM) *
Hai mai bine sa nu discutam despre asta.
Propun sa discutam despre sex si cum evolueaza el, sexul, in timpul partidei de sex.

Deschide tu un topic pe tema asta, daca te preocupa atat de tare. Aici se discuta despre altceva. smile.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Feb 9 2010, 02:53 PM
Mesaj #14

Guests

Interesant. Ti-am citit si postarea despre fizica cuantica plus cateva interventii legate de politica.

Concluziile:

1. Ideile prezentate pornesc de la niste concepte care par impresionante si complicate, dar de fapt nu sunt decat niste lucruri relativ simple pe care oricine le poate afla pe Wikipedia.

2. Nu ai citit/studiat lucrarile lui Feynman sau ale lui Heisenberg. Nu ai citit nici o lucrare completa legata de genetica, evolutie sau politica.

3. Esti un pseudointelectual. Manifestarile pe care il afisezi au probabil scopul de a ameliora frustrarile din viata reala, chiar daca nu constientizezi acest lucru. www.urbandictionary.com - search 'pseudointellectual'.

4. Iti place sa-ti recitesti postarile dupa ce le scrii. Probabil ca ti-ar placea sa te auzi vorbind insa in viata reala probabil ca nu o faci. Toti suntem mai 'zmei' pe net. In consecinta, nu ai rezista nici un minut intr-o dezbatere fata in fata.

5. Esti penibil pentru cei care au cunostinte legate de subiectele atinse, plictisitor si ciudat pentru cei care nu le au.

+Quote Post
Vizitator_rakkone.
mesaj Feb 9 2010, 03:14 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Un Observator @ Feb 9 2010, 02:53 PM) *
Interesant. Ti-am citit si postarea despre fizica cuantica plus cateva interventii legate de politica.

Concluziile:

1. Ideile prezentate pornesc de la niste concepte care par impresionante si complicate, dar de fapt nu sunt decat niste lucruri relativ simple pe care oricine le poate afla pe Wikipedia.

2. Nu ai citit/studiat lucrarile lui Feynman sau ale lui Heisenberg. Nu ai citit nici o lucrare completa legata de genetica, evolutie sau politica.

3. Esti un pseudointelectual. Manifestarile pe care il afisezi au probabil scopul de a ameliora frustrarile din viata reala, chiar daca nu constientizezi acest lucru. www.urbandictionary.com - search 'pseudointellectual'.

4. Iti place sa-ti recitesti postarile dupa ce le scrii. Probabil ca ti-ar placea sa te auzi vorbind insa in viata reala probabil ca nu o faci. Toti suntem mai 'zmei' pe net. In consecinta, nu ai rezista nici un minut intr-o dezbatere fata in fata.

5. Esti penibil pentru cei care au cunostinte legate de subiectele atinse, plictisitor si ciudat pentru cei care nu le au.

In viata mea de forumist nu am citit un post atat de bine structurat si la obiect care sa desfaca in bucati componente (sa atomizeze, pentru Pintea) un semidoct cu pretentii ca postacul enervant pe nume Pintea. Recunosc, de multe ori m-am enervat in mod clar nu a meritat, si datorita enervarii nu m-am putut exprima atat de logic si la obiect ref la el.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 9 2010, 03:31 PM
Mesaj #16

În Numele Adevărului

Citeaza (rakkone @ Feb 9 2010, 05:14 PM) *
In viata mea de forumist nu am citit un post atat de bine structurat si la obiect care sa desfaca in bucati componente (sa atomizeze, pentru Pintea) un semidoct cu pretentii ca postacul enervant pe nume Pintea. Recunosc, de multe ori m-am enervat in mod clar nu a meritat, si datorita enervarii nu m-am putut exprima atat de logic si la obiect ref la el.

"Minţile ilustre discută idei, inteligenţele medii discută evenimente iar minţile reduse îi discută pe alţii" (Eleanor Roosevelt)

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 9 2010, 03:45 PM
Mesaj #17

În Numele Adevărului

Catadicsesc sa-ti raspund la comentariul tau rânced de invidie. Raspunsurile mele sunt inserate in citatul de mai jos, cu caractere bolduite:

Citeaza (Un Observator @ Feb 9 2010, 04:53 PM) *

Concluziile:

Corect. Simplex sigillum veri, vorba latinului.

Te inseli. L-am citit si pe Feynman, si pe Heisenberg, si pe Abdus Salam, si pe Hawking si pe inca o duzina de fizicieni ilustri de care n-ai auzit niciodata. Asta ca sa nu mai vorbesc de politica si Istorie, in care pot da lectii oricui, la cerere si in mod exhaustiv.

Te inseli. Sunt un intelectual, ba chiar mai mult, sunt un geniu. Te desfid sa-mi demonstrezi contrariul. Daca esti in stare, lucru de care ma indoiesc in cel mai inalt grad (by the way, fiecare om are frustrari mai mari sau mai mici in viata reala; pe tine de ce nu te-ai inclus in critica ta sub acest aspect?).

Da, le recitesc, pentru a elimina eventuale erori de redactare, asa cum face oricine. Intr-o dezbatere cu unul de soiul tau (care isi dispretuieste preopinentii, indiferent de valoarea lor reala sau aparenta) te-as face finalmente sa te sinucizi, pentru ca as pedala numai pe latura morala (deontologia Omului de Stiinta), la care ai lipsuri atat de grave, incat sunt in stare sa pariez ca nu ai absolut nici o educatie stiintifica universitara.

Absolut corect, de data asta. Cu precizarile ca "penibil" deriva de la "pain" = durere, si ca tu faci parte din a doua categorie mentionata.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Feb 9 2010, 04:35 PM
Mesaj #18

Guests

Te consideri un geniu si prin urmare folosesti cuvinte si concepte pompoase in argumentele pe care le prezinti, deoarece asta inseamna pentru tine un geniu - grad inalt de cunostinte, limbaj elevat.
Din pacate, faci o confuzie. Ceea ce tocmai am descris se apropie de (dar nu defineste) un intelectual.

Intamplarea face sa nu fii nici macar un intelectual deoarece cunostintele tale sunt foarte limitate iar limbajul tau, sub masca pompoasa, este unul de lemn. Nu ai o minte deschisa, nu accepti pareri diferite de ale tale. De asemenea, nu pari a fi specializat in nici un domeniu ci ai pareri fara substanta despre tot si toate. Imi pare rau, dar nu corespunzi deloc profilului intelectualului.

Geniu este acea persoana care 'vede' evidentul acolo unde restul oamenilor nu vad nimic. E=mc^2, mecanismul selectiei naturale, Simfoniile lui Beethoven, Coloana Infinita - acestea sunt manifestari ale geniului, tocmai prin faptul ca sunt atat de simple, atat de elegante, in timp ce impactul lor este covarsitor.

In schimb, teoriile tale, sintagmele 'create' sunt greoaie si lipsite de eleganta cu desavarsire. Ce sa mai spun de faptul ca, dupa o analiza, fie ea si superficiala, pot fi daramate foarte, foarte usor.
De aceea, nu esti si nici nu vei fi vreodata un geniu.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 9 2010, 04:48 PM
Mesaj #19

În Numele Adevărului

Citeaza (Un Observator @ Feb 9 2010, 06:35 PM) *
Intamplarea face sa nu fii nici macar un intelectual deoarece cunostintele tale sunt foarte limitate iar limbajul tau, sub masca pompoasa, este unul de lemn. Nu ai o minte deschisa, nu accepti pareri diferite de ale tale. De asemenea, nu pari a fi specializat in nici un domeniu ci ai pareri fara substanta despre tot si toate. Imi pare rau, dar nu corespunzi deloc profilului intelectualului.

Sunt doctor in Fizica, Observatorule, las-o balta cu atacurile la persoana si raspunde-mi cu contraargumente pertinente la ideile mele, asa cum a facut Doctorul in Logica de mai sus. Vei vedea atunci cat de deschisa e mintea mea si cat de "limitate" sunt cunostintele mele. Cum spuneam, mintile ilustre discuta idei, mintile reduse ii discuta pe altii. cool.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Feb 9 2010, 05:28 PM
Mesaj #20

Guests

Pe internet, toti suntem doctori de fizica si fete de 18 ani dornice sa experimenteze.

Eu nu am incercat sa te atac, am facut doar o scurta analiza a ideilor pe care le-ai prezentat in mai multe topicuri si am tras concluzii. Daca acestea sunt pertinente sau nu, poate hotara orice persoana care a citit din opera ta din acest forum.

In privinta ideii prezentate, consideri ca vei revolutiona evolutionismul si ca te pricepi la genetica. Lasand la o parte faptul ca genetica nu se ocupa cu repararea aparatelor electrocasnice si deci nu pot sa te 'pricepi' la asa ceva, afirmatia ta senzationala anuleaza aproape in intregime credibilitatea ipotezei pe care urmeaza sa o expui.
In continuare, confirmi reticenta initiala a cititorului prin faptul ca nu ai prezentat nici un fel de dovada, macar circumstantiala, care sa sustina mecanismul prezentat, nici un link catre o lucrare peer-review care sa implice posibilitatea a ceea ce tu sugerezi.

Practic, ai scos o ideea din fund, ai slefuit-o cu un pic de 'cvasi-siguranta' si ne-ai prezentat-o.

Nu orice idee merita dezbatere. Daca doresti intradevar una pe acest subiect, demonstreaza ca merita.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 9 2010, 05:42 PM
Mesaj #21

În Numele Adevărului

Citeaza (Un Observator @ Feb 9 2010, 07:28 PM) *
Nu orice idee merita dezbatere. Daca doresti intradevar una pe acest subiect, demonstreaza ca merita.

Adica cum sa demonstrez ca merita? Sa fac P.R.? Ma rog, as you wish: deci, ceea ce vreau sa spun este ca stramosii tai au fost niste maimutoi bolnaviciosi din specia Homo Erectus care au supravietuit cu greu unei pandemii virale nimicitoare si care au dat nastere la progenituri mutante, fara blană si torus supraorbital, impiedicate si vai de capul lor. Dar nu si de mintea lor, pentru ca ele au ajuns sa formeze noua specie Homo Sapiens. Multumit de prezentare? blink.gif blink.gif blink.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 9 2010, 06:11 PM
Mesaj #22

În Numele Adevărului

Citeaza (Un Observator @ Feb 9 2010, 07:28 PM) *

Sau cumva te refereai la incapacitatea ta intelectuala de a critica logica interna a unei teorii? Pai, Doctorul in Logica de mai sus cum a putut si tu nu? blink.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Luthe.
mesaj Feb 11 2010, 07:42 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (HotAdmin @ Feb 11 2010, 04:18 PM) *
domnule vizitator Till care nu esti userul inregistrat Till , te rog sa iti iei o identitate care sa nu genereze confuzii . Nu vreau sa sterg ce scrii , insa daca nu iti iei o alta identitate , ma obligi .

"domnule" HotAdmin zelos, incearca sa stabilesti cine e Till Eulenspiegel - originalul (daca tot esti zelos, studiaza IP-urile dupa care a postat Till Eulenspiegel acum o luna-doua, si sa-l numim Till original). Apoi vezi cand s-a nascut userul inregistrat Till Eulenspiegel (element ajutator: azi), si fii tot zelos si studiaza-i IP-urile de pe care posteaza. Pe Till Eulenspiegel cel proaspat nascut il botezam Till manelistu'.
Trage concluzia si posteaza. Iarasi iti dau elemente ajutatoare: Till manelistu' posteaza de pe IP-urile lui Pintea Haiducul. Prin urmare, se da ban pe IP si user lui Pintea Haiducul si tuturor clonelor sale. Cel putin asa zice la Regulamentul Forumului.

Da' ce, parca un moderator trebuie sa respecte regulile forumului? Nuuu, moderatorul inventeaza alte reguli, inexistente in Regulament: nu permite intrarea in discutie a unui user care are nick-ul asemanator cu al altuia. Unde scrie in Regulament chestia asta? Ia de gandeste: intr-o comunitate suficient de mare, oare nu e posibil ca doi oameni sa aiba acelasi nume? Doar pe tine te cheama Gheorghe?
Eu zic sa faci curat pe forumul pe care il moderezi, si incepe cu diversi zurbagii (element ajutator : haiducul). Asta ca sa arati ca ai consistenta.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 11 2010, 08:46 PM
Mesaj #24

În Numele Adevărului

Citeaza (Luthe @ Feb 11 2010, 09:42 PM) *
Pintea Haiducul si tuturor clonelor sale.

Buey, aerianule, stratosfericule, extraplanetarule, pe topicul aista se discută despre evoluţia ADN-ului. Poţi vorbi şi despre clonare, dacă vrei, dar despre clonarea biologică, nu de nick-uri. Sau poate îmi ceri --pe limba ta extraterestră-- nişte celule haploide ca să-ţi faci o clonă "Pintea"??? laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 12 2010, 07:32 AM
Mesaj #25

Guests

@Luthe: Nu ai sa vezi niciodata ban lu Pintea. De ce? E simplu, convine sau apartine forumului. Lanseaza //., lumea sare sa il combata sau sa il sustina, se genereaza trafic, traficul creste veniturile. El este //. Stirile de la ora 5, Un show pacatos, Roxy manelista, Bahoy, are atatia echivalenti in lumea turbata de azi care genereaza trafic. Nu conteaza ce trafic si de ce, trafic sa fie smile.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 12 2010, 08:05 AM
Mesaj #26

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Feb 12 2010, 09:32 AM) *
@Luthe: Nu ai sa vezi niciodata ban lu Pintea. De ce? E simplu, convine sau apartine forumului. Lanseaza basini mirositoare, lumea sare sa il combata sau sa il sustina, se genereaza trafic, traficul creste veniturile. El este Acces din rect, Stirile de la ora 5, Un show pacatos, Roxy manelista, Bahoy, are atatia echivalenti in lumea turbata de azi care genereaza trafic. Nu conteaza ce trafic si de ce, trafic sa fie smile.gif

In cazul meu, "trafic + valoare = succes garantat!" biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 12 2010, 08:25 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 12 2010, 08:05 AM) *
In cazul meu, "trafic + valoare = succes garantat!" biggrin.gif

trafic = mare
valoare = zero
trafic + valoare = succes mare. Exact ce spuneam

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 12 2010, 09:57 AM
Mesaj #28

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Feb 12 2010, 10:25 AM) *
trafic = mare
valoare = zero
trafic + valoare = succes mare. Exact ce spuneam. Sa nu-ti vina sa crapi de invidie? sad.gif

Dacă valoarea mea e zero, a ta e "minus infinit". Asta pentru comparatie. rolleyes.gif Dar nulitatea esti mai degrabă tu, din simplul motiv că nu ai expus absolut nimic pe marginea temei discutate, doar critici la adresa persoanei mele. Cum am mai spus, "Minţile ilustre discută idei, inteligenţele medii discută evenimente iar minţile reduse îi discută pe alţii" (Eleanor Roosevelt)

--------------------

+Quote Post
Vizitator_graham.
mesaj Feb 12 2010, 05:35 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 12 2010, 09:57 AM) *
Dacă valoarea mea e zero, a ta e "minus infinit". Asta pentru comparatie. rolleyes.gif Dar nulitatea esti mai degrabă tu, din simplul motiv că nu ai expus absolut nimic pe marginea temei discutate, doar critici la adresa persoanei mele. Cum am mai spus, "Minţile ilustre discută idei, inteligenţele medii discută evenimente iar minţile reduse îi discută pe alţii" (Eleanor Roosevelt)

cine e Eleanor Roosvelt, ca parca am auzit pe la chimie de asa ceva dar nu mai stiu sigur?

+Quote Post
Vizitator_Doctor în Logică.
mesaj Feb 16 2010, 07:57 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Feb 5 2010, 10:18 AM) *
Din nefericire, nu cunosc multa biologie moleculara, dar te provoc pe tine sa ma luminezi, eu nu prea mai am timp de asemenea lecturi...

Cunoşti destulă cît să faci faţă în mod onorabil unei dezbateri. Chiar mă mir că nu eşti specializat în domeniu. Vreau să-ţi atrag atenţia că există totuşi o aparentă inadvertenţă în teoria ta, mă refer la geneza viruşilor-exterminator. Spui că ei sunt creaţi de bacterii din propriul genotip. Să admitem că aşa stau lucrurile. Atunci, din punct de vedere probabilistic, nu există o restricţie pentru ritmul lor de generare, lumea ar trebui să fie infestată de ei şi epidemiile virale s-ar ţine lanţ. De ce "Interhibridarea Primordială" nu se întîmplă tot timpul? Hm? smile.gif

+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st November 2018 - 12:14 AM