IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

12 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dovada existentei lui Dumnezeu.
Vizitator_Musafir.
mesaj May 27 2009, 06:03 PM
Mesaj #1

Guests

Solipsismul este un curent filosofic care spune ca doar sinele exista iar lumea exterioara este o iluzie. Acest curent filosofic nu a putut fi infirmat niciodata.Nici un ateu nu a probat ca exista Marea Neagra dar ei au pretentia ca eu sa demonstrez existenta lui Dumnezeu. ADRESEZ O PROVOCARE- daca un ateu va proba existenta Marii Negre sau A MUNTILOR CARPATI ATUNCI SI EU VOI PROBA EXISTENTA LUI DUMNEZEU.Solipsismul nu a putut fi infirmat de nici un filozof pana acum
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 28 2009, 07:02 AM
Mesaj #2

Guests

Filmul Matrix este inspirat de solipsism si de teorii privind realitatea simulata.Ateii spun ca Dumnezeu nu exista pentru ca nu se poate vedea si observa iar Marea Neagra exista deoarece o putem vedea cu ochii nostrii. Filosofii adepti ai solipsismului spun insa ca nici Marea Neagra sau Terra nu exista asa incat probabilitatea ca Dumnezu sa existe este egala cu probabilitatea ca Marea Neagra sa existe. In concluzie daca un ateu spune ca nu exista dovezi certe in privinta existentei lui Dumnezeu putem spune ca nu exista dovezi certe nici privind existenta Marii Negre, a planetei Marte etc. QED.

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj May 28 2009, 07:44 AM
Mesaj #3

Guests

Iertati-mi ignoranta dar ce fel de dovada ati vrea pentru a crede ca exista Dumnezeu. Doriti fosile, fotografii, ruine??? Lamuriti-ma.Adresez ateilor aceasta intrebare.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj May 28 2009, 06:20 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Ion @ May 28 2009, 07:44 AM) *
Iertati-mi ignoranta dar ce fel de dovada ati vrea pentru a crede ca exista Dumnezeu. Doriti fosile, fotografii, ruine??? Lamuriti-ma.Adresez ateilor aceasta intrebare.

pai de exemplu:
- sa-i vindece piciorul bunicului meu maine la 12 fix
- sa transforme toate deserturile in oaze peste noapte
- sa ne faca pe toti frumosi si sanatosi

noah
laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj May 29 2009, 03:45 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (antigelu @ May 28 2009, 06:20 PM) *
pai de exemplu:
- sa-i vindece piciorul bunicului meu maine la 12 fix
- sa transforme toate deserturile in oaze peste noapte
- sa ne faca pe toti frumosi si sanatosi

noah
laugh.gif

Dumnezeu nu trebuie sa se explice in fata ta fiindca nu El are nevoie de tine ci tu de El.El s-a revelat de nenumarate ori omenirii .Ca lumea nu l-a crezut ,nu l-a acceptat aai e treaba oamenilor si vor da socoteala pentru asta.Oamenii pot alege sa creada sau nu, in asta consta liberul arbitru ,Dumnezeu nu obliga pe nimeni si nici nu te baga in Rai cu forta.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj May 29 2009, 04:50 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (silviu @ May 29 2009, 03:45 PM) *
Dumnezeu nu trebuie sa se explice in fata ta fiindca nu El are nevoie de tine ci tu de El.El s-a revelat de nenumarate ori omenirii .Ca lumea nu l-a crezut ,nu l-a acceptat aai e treaba oamenilor si vor da socoteala pentru asta.Oamenii pot alege sa creada sau nu, in asta consta liberul arbitru ,Dumnezeu nu obliga pe nimeni si nici nu te baga in Rai cu forta.

omu a intrebat de ce dovezi avem nevoie
eu i-am dat 3 exemple
tu vii si o dai la intors ca mnezo nu trebuie sa-mi dovedeasca mie
poi dovediti-mi voi atunci nah

iar cu arbitru ala liber mai lasa-ne tataie
alta ineptzie

adica cum zicea Ion, mnezo i-a lasat lu stalin liberu arbitru la dispozitie ca sa omoare cateva milioane de oameni. ce sa faca el saracu daca stalin a ales sa-i casapeasca pe aia...

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj May 29 2009, 05:07 PM
Mesaj #7

Guests

Of antigelule, nu intelegi nimic... hai sa-ti explic rolleyes.gif

Aia cateva milioane se duc toti in rai, deoarece, evident sunt victimele ateului Stalin. Ce nu stie nici dumnezo' blush.gif - ca repede l-o bagat la cazan pe stali si nici n-o vrut sa vorbeasca cu el - este ca de fapt omu nu era ateu de loc. El era de fapt foarte credincios dar era tare nacajit caci i-o spus popa ca numai putini dintre oameni vor ajunge in rai. Asa s-o tat gandit el si pana la urma o ales sa se sacrifice si sa omoare multi multi oameni buni, ca sa fie sigur ca ajung in rai.

No, mie mi-o fo nu stiu cum sa zic povestea asta pana acuma. Da poate ca da norocul peste Stali si deseara cand are sesiune cu d-zo' Ion al nostru ii zice povestea si scapa si taica Stalin din cazan. Ce-mi e mie frica insa e ca poate dumnezo se uita mai atent la aia cateva miloane si-i zvarle pe multi din rai drept in cazane. Cred ca Stali ar fi tare catranit. Nu stiu cum e mai bine, zau. Il las pe Ion sa decida, ca pare intelept.

Ioane, auzi ma? Cand vorbesti cu dumnezo, fa exact asa cum te simti tu bine!

Dumezo oricum face ce vrea laugh.gif

Citeaza (antigelu @ May 29 2009, 04:50 PM) *
eu i-am dat 3 exemple

alta ineptzie

adica cum zicea Ion, mnezo i-a lasat lu stalin liberu arbitru la dispozitie ca sa omoare cateva milioane de oameni. ce sa faca el saracu daca stalin a ales sa-i casapeasca pe aia...

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj May 29 2009, 08:26 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (antigelu @ May 29 2009, 04:50 PM) *
eu i-am dat 3 exemple

alta ineptzie

Hristos a facut destule minuni cat a fost pe pamant.Minuni sunt si astazi.La 5 mai 1917, in plin razboi mondial, Papa Benedict al XV-lea ii invita pe catolicii din intreaga lume sa se uneasca prin rugaciune, pentru a se obtine pacea prin mijlocirea Maicii Domnului. Raspunsul Preacuratei Fecioare avea sa vina peste opt zile.Asa se face ca Maica Domnului s-a aratat la 13 mai 1917, la trei copii portughezi, care isi pasteau oile in locul numit Conca di Iria din apropierea localitatii Fatima: Lucia de 10 ani, Francisc de 9 ani si Iacinta de 7 ani. Sfanta Fecioara s-a aratat copiilor de sapte ori, pana pe 13 octombrie acelasi an, comunicandu-le acestora mai multe mesaje, ulterior consemnate de Lucia, devenita sora intr-o manastire carmelita, care, mai tarziu, aveau sa constituie ceea ce astazi numim “Secretele de la Fatima”. Mesajele Sfintei Fecioare au fost uneori insotite si de miracole anuntate, cum a fost cel din ziua de 13 octombrie, la care au fost martori peste 60.000 de persoane. In ziua aceea, se parea ca soarele s-a desprins de pe cer si, rotindu-se cu o viteza ametitoare, imprastia gigantice flacari multicolore, fenomenul fiind inregistrat pe pelicule fotografice pana la o distanta de 30 de kilometri.In esenta, primul secret este o viziune a iadului, cu trimitere directa la cea de-a doua conflagratie mondiala. Al doilea se refera la ateizarea Rusiei si la consecintele dezastruoase ale acestei politici asupra omenirii si propriului sau popor, iar cel de-al treilea se refera la atentatul impotriva Papei Ioan Paul al II-lea.Oare de unde sa fi stiut cei 3 copii aceste lucruri ?Cine are ochi de vazut sa vada si cine are urechi de auzit sa auda.
Referitor la liberul arbitru Dumnezeu a lasat oamenilor posibilitatea sa faca ce vor.Daca omenirea nu ar fi avut aceasta autonomie atunci care ar mai fi scopul Creatiei?Ar fi ca intr-o piesa de teatru cu papusi in care actorul este Dumnezeu iar oamenii papusile.Faptul ca Dumnezeu a permis comiterea acestor orori se datoreaza pacatelor comise de oameni si in plus suferinta e cea mai buna modalitate purificare a sufletului si astfel probabil Dumnezeu vroia sa-i intareaca in credinta pe cei care au suferit sau daca nu sa descopere credinta

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj May 30 2009, 11:41 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (silviu @ May 29 2009, 08:26 PM) *
Hristos a facut destule minuni cat a fost pe pamant.Minuni sunt si astazi.La 5 mai 1917, in plin razboi mondial, Papa Benedict al XV-lea ii invita pe catolicii din intreaga lume sa se uneasca prin rugaciune, pentru a se obtine pacea prin mijlocirea Maicii Domnului. Raspunsul Preacuratei Fecioare avea sa vina peste opt zile.Asa se face ca Maica Domnului s-a aratat la 13 mai 1917, la trei copii portughezi, care isi pasteau oile in locul numit Conca di Iria din apropierea localitatii Fatima: Lucia de 10 ani, Francisc de 9 ani si Iacinta de 7 ani. Sfanta Fecioara s-a aratat copiilor de sapte ori, pana pe 13 octombrie acelasi an, comunicandu-le acestora mai multe mesaje, ulterior consemnate de Lucia, devenita sora intr-o manastire carmelita, care, mai tarziu, aveau sa constituie ceea ce astazi numim “Secretele de la Fatima”. Mesajele Sfintei Fecioare au fost uneori insotite si de miracole anuntate, cum a fost cel din ziua de 13 octombrie, la care au fost martori peste 60.000 de persoane. In ziua aceea, se parea ca soarele s-a desprins de pe cer si, rotindu-se cu o viteza ametitoare, imprastia gigantice flacari multicolore, fenomenul fiind inregistrat pe pelicule fotografice pana la o distanta de 30 de kilometri.In esenta, primul secret este o viziune a iadului, cu trimitere directa la cea de-a doua conflagratie mondiala. Al doilea se refera la ateizarea Rusiei si la consecintele dezastruoase ale acestei politici asupra omenirii si propriului sau popor, iar cel de-al treilea se refera la atentatul impotriva Papei Ioan Paul al II-lea.Oare de unde sa fi stiut cei 3 copii aceste lucruri ?Cine are ochi de vazut sa vada si cine are urechi de auzit sa auda.
Referitor la liberul arbitru Dumnezeu a lasat oamenilor posibilitatea sa faca ce vor.Daca omenirea nu ar fi avut aceasta autonomie atunci care ar mai fi scopul Creatiei?Ar fi ca intr-o piesa de teatru cu papusi in care actorul este Dumnezeu iar oamenii papusile.Faptul ca Dumnezeu a permis comiterea acestor orori se datoreaza pacatelor comise de oameni si in plus suferinta e cea mai buna modalitate purificare a sufletului si astfel probabil Dumnezeu vroia sa-i intareaca in credinta pe cei care au suferit sau daca nu sa descopere credinta

povesti cu pesti si cai verzi pe pereti
ce minuni sa intampla si azi? io n-am vazut niciuna si nici cei din jurul meu care mai sunt si crestini

ma silviu, daca vine unu si-ti trazneste un cap in gura si zice ca asa i-a poruncit mnezo, tu-l crezi sau nu?

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj May 30 2009, 11:43 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (olandezu @ May 29 2009, 05:07 PM) *
Of antigelule, nu intelegi nimic... hai sa-ti explic

Aia cateva milioane se duc toti in rai, deoarece, evident sunt victimele ateului Stalin. Ce nu stie nici dumnezo' blush.gif - ca repede l-o bagat la cazan pe stali si nici n-o vrut sa vorbeasca cu el - este ca de fapt omu nu era ateu de loc. El era de fapt foarte credincios dar era tare nacajit caci i-o spus popa ca numai putini dintre oameni vor ajunge in rai. Asa s-o tat gandit el si pana la urma o ales sa se sacrifice si sa omoare multi multi oameni buni, ca sa fie sigur ca ajung in rai.

No, mie mi-o fo nu stiu cum sa zic povestea asta pana acuma. Da poate ca da norocul peste Stali si deseara cand are sesiune cu d-zo' Ion al nostru ii zice povestea si scapa si taica Stalin din cazan. Ce-mi e mie frica insa e ca poate dumnezo se uita mai atent la aia cateva miloane si-i zvarle pe multi din rai drept in cazane. Cred ca Stali ar fi tare catranit. Nu stiu cum e mai bine, zau. Il las pe Ion sa decida, ca pare intelept.

Ioane, auzi ma? Cand vorbesti cu dumnezo, fa exact asa cum te simti tu bine!

Dumezo oricum face ce vrea

no mare multam ca m-ai lamurit

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj May 30 2009, 12:15 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (antigelu @ May 30 2009, 11:41 AM) *
povesti cu pesti si cai verzi pe pereti
ce minuni sa intampla si azi? io n-am vazut niciuna si nici cei din jurul meu care mai sunt si crestini

ma silviu, daca vine unu si-ti trazneste un cap in gura si zice ca asa i-a poruncit mnezo, tu-l crezi sau nu?

Indiferent ce ti-as spune n-ai crede fiindca nu vrei.Crezi ca cei 60000 de oameni prezenti acolo au avut halucinatii iar fotografiile mint?E treaba ta daca crezi sau nu ,dar tocmai voi ateii care spuneti ca sunteti deschisi la nou,ca acceptati schimbarea tocmai voi sunteti cei mai conservatori ,cei mai fanatici si nu acceptati niciun lucru care intra in contradictie cu mentalitatea voastra,Pacat !

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj May 30 2009, 04:08 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (silviu @ May 30 2009, 12:15 PM) *
Indiferent ce ti-as spune n-ai crede fiindca nu vrei.Crezi ca cei 60000 de oameni prezenti acolo au avut halucinatii iar fotografiile mint?E treaba ta daca crezi sau nu ,dar tocmai voi ateii care spuneti ca sunteti deschisi la nou,ca acceptati schimbarea tocmai voi sunteti cei mai conservatori ,cei mai fanatici si nu acceptati niciun lucru care intra in contradictie cu mentalitatea voastra,Pacat !

Szilviu, eu nu stiu de ce, dar nu reusesc sa gasesc in publicatii straine vreo mentiune despre minunea asta de care vorbesti tu. Ma poti ajuta? Spaniola, italiana, engleza, olandeza, franceza pot citi si intelege rezonabil. O minune atat de mare sunt convins ca este descrisa peste tot. Da si nou un hint. Merci.

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj May 30 2009, 08:41 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (olandezu @ May 30 2009, 04:08 PM) *
Szilviu, eu nu stiu de ce, dar nu reusesc sa gasesc in publicatii straine vreo mentiune despre minunea asta de care vorbesti tu. Ma poti ajuta? Spaniola, italiana, engleza, olandeza, franceza pot citi si intelege rezonabil. O minune atat de mare sunt convins ca este descrisa peste tot. Da si nou un hint. Merci.

Eu nu obisnuiesc sa citesc presa straina dar iti dau 2 link-uri de care am dat printr-o banala cautare pe Google.Poti gasi informatii in ce limba vrei Fatima devenind unul din cele mai importante locuri de pelerinaj pentru catolici(se stie in toata lumea despre minune ,nu am inventat-o eu de asta poti fi sigur).Daca cauti cumva articole din presa vremii nu cred ca poti sa gasesti asa ceva pe internet fiindca evenimentele s-au petrecut in 1917 si atunci nu exista calculator.Oricum nimeni pana acum nu a reusit sa infirme minunea si sunt 100 de ani de atunci.Deci link-urile unul e site-ul oficial al localitatii(sau ma rog care prezinta in detaliu minunea in mai multe limbi)http://www.fatima.org/ site-ul BBC unde a aparut o stire referitoare la cel de-al treilea secret revelat copiilor la Fatima.http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/747312.stm.Si daca vrei poti gasi si alte site-uri sunt o gramada.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj May 30 2009, 10:09 PM
Mesaj #14

Guests

Multumesc Silviu.
Citeaza (silviu @ May 30 2009, 08:41 PM) *
Eu nu obisnuiesc sa citesc presa straina dar iti dau 2 link-uri de care am dat printr-o banala cautare pe Google.Poti gasi informatii in ce limba vrei Fatima devenind unul din cele mai importante locuri de pelerinaj pentru catolici(se stie in toata lumea despre minune ,nu am inventat-o eu de asta poti fi sigur).Daca cauti cumva articole din presa vremii nu cred ca poti sa gasesti asa ceva pe internet fiindca evenimentele s-au petrecut in 1917 si atunci nu exista calculator.Oricum nimeni pana acum nu a reusit sa infirme minunea si sunt 100 de ani de atunci.Deci link-urile unul e site-ul oficial al localitatii(sau ma rog care prezinta in detaliu minunea in mai multe limbi)http://www.fatima.org/ site-ul BBC unde a aparut o stire referitoare la cel de-al treilea secret revelat copiilor la Fatima.http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/747312.stm.Si daca vrei poti gasi si alte site-uri sunt o gramada.

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj May 30 2009, 10:45 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (olandezu @ May 30 2009, 10:09 PM) *
Multumesc Silviu.

Cu placere si alta data

+Quote Post
Vizitator_arunca-te.
mesaj May 31 2009, 06:57 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Musafir @ May 27 2009, 06:03 PM) *
Solipsismul este un curent filosofic care spune ca doar sinele exista iar lumea exterioara este o iluzie. Acest curent filosofic nu a putut fi infirmat niciodata.Nici un ateu nu a probat ca exista Marea Neagra dar ei au pretentia ca eu sa demonstrez existenta lui Dumnezeu. ADRESEZ O PROVOCARE- daca un ateu va proba existenta Marii Negre sau A MUNTILOR CARPATI ATUNCI SI EU VOI PROBA EXISTENTA LUI DUMNEZEU.Solipsismul nu a putut fi infirmat de nici un filozof pana acum

Arunca-te tu cu o piatra legata de gat si vezi.. exista? se afla? laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jun 1 2009, 06:49 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (silviu @ May 30 2009, 12:15 PM) *

Sincer, da. Cred ca cei 60000 au avut halucinatii.
Si nu pot domule Silviu sa cred ceea ce imi spuneti. Ma intelegeti?
Daca eu va spun eu ca am vazut cai verzi zburand pe cer ma credeti?
A fi deschis la nou nu inseamna a crede orice poveste halucinogena.
Domnule Silviu, eu vreau sa vad personal o minune, sa o percep cu simturile mele nu sa mi se spuna ca x si y au vazut dar numai pt ca au crezut. Vrem sa vedem si noi astia necredinciosii ceva ca se intampla
ca sa putem spune: da, am vazut minunea si ma intorc catre dumnezeu.

Vrem dovezi, atata tot. Daca nu le puteti prezenta, nu ne mai acuzati de fanatism.
Fanatici sunt aia care se arunca in aer sau pupa moastele saua se invart ca orbetii in jurul bisericii...

laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jun 1 2009, 07:34 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (silviu @ May 30 2009, 10:45 PM) *
Cu placere si alta data

Silviu, din pacate peste tot vad o poveste - fara surse credibile si testabile. De exemplu niste fotografii nu ar strica, dar nu sunt - poate ca in 1917 era mai greu sa se faca poze. Poate ca o sa mai apara minuni din astea si in epoca noastra si face cineva si niste poze.

Si spune-mi si mie, daca dumnezeu exista si este asa de interesat de noi asa cum propovaduieste crestinismul si daca este asa de important pentru el ca noi sa credem in el, ce-l opreste sa facaun act deprezenta personal, pentru fiecare om de pe pamant?

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Jun 1 2009, 08:04 AM
Mesaj #19

Guests

Dumnezeu doreste sa testeze credinta oamenilor. El nu va da niciodata dovezi clare ale existentei sale. Dumnezeu nu se va lasa niciodata masurat si cantarit de oamenii de stiinta. Cunoasterea lui Dumnezeu nu se bazeaza pe ratiune si stiinta ci pe o modalitate mistica de cunoastere.Dumnezeu nu poate fi cunoscut prin intermediul creierului si al organelor de simt ci prin intermediul iubirii.

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Jun 1 2009, 08:21 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (olandezu @ Jun 1 2009, 07:34 AM) *
Silviu, din pacate peste tot vad o poveste - fara surse credibile si testabile. De exemplu niste fotografii nu ar strica, dar nu sunt - poate ca in 1917 era mai greu sa se faca poze. Poate ca o sa mai apara minuni din astea si in epoca noastra si face cineva si niste poze.

Si spune-mi si mie, daca dumnezeu exista si este asa de interesat de noi asa cum propovaduieste crestinismul si daca este asa de important pentru el ca noi sa credem in el, ce-l opreste sa facaun act deprezenta personal, pentru fiecare om de pe pamant?

Dumnezeu doreste ca oamenii sa faca fapte bune nudin frica de pedeapsa divina ci din iubire. Sa presupunem ca ar aparea niste dovezi ale existentei lui Dumnezeu care sa fie acceptate de toata lumea, inclusiv de atei. Asta ar insemna ca oamenii vor savarsi fapte bune nu din convingere ci de frica pedepsei divine iar Dumnezeu nu vrea asta. Dumnezeu vrea ca omul sa faca fapte bune nu de frica iadului ci din iubire.Din aceasta cauza Dumnezeu nu a lasat dovezi materiale ale existentei sale.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jun 1 2009, 08:39 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Ion @ Jun 1 2009, 08:04 AM) *
Dumnezeu doreste sa testeze credinta oamenilor. El nu va da niciodata dovezi clare ale existentei sale. Dumnezeu nu se va lasa niciodata masurat si cantarit de oamenii de stiinta. Cunoasterea lui Dumnezeu nu se bazeaza pe ratiune si stiinta ci pe o modalitate mistica de cunoastere.Dumnezeu nu poate fi cunoscut prin intermediul creierului si al organelor de simt ci prin intermediul iubirii.

Din pacate, sau din fericire, majoritatea oamenilor sunt fiinte rationale. laugh.gif
Domnule Ion eu va rog sa definiti iubirea si cum se manifesta ea in lipsa creierului sau facand abstractie de el.

success

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Jun 1 2009, 09:08 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (antigelu @ Jun 1 2009, 08:39 AM) *
Din pacate, sau din fericire, majoritatea oamenilor sunt fiinte rationale. laugh.gif
Domnule Ion eu va rog sa definiti iubirea si cum se manifesta ea in lipsa creierului sau facand abstractie de el.

success

Omul nu il poate intelege si cunoaste pe Dumnezeu cu puterile creierului sau. Dumnezeu depaseste granitele logicii si ratiunii. De exemplu Dumnezeu poate face o piatra pe care nu o poate ridica dar in acelasi timp o poate ridica, poate face ca 2+2=5, poate face un cerc care sa fie si patrat, Dumnezeu depaseste granitele logicii si ratiunii umane. Iar iubirea e ceva ce nu poate fi explicat in cuvinte si nici demonstrat stiintific. Existenta iubirii si a lui Dumnezeu nu pot fi probate prin mijloacele ratiunii si logicii.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jun 1 2009, 09:21 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Ion @ Jun 1 2009, 09:08 AM) *
Omul nu il poate intelege si cunoaste pe Dumnezeu cu puterile creierului sau. Dumnezeu depaseste granitele logicii si ratiunii. De exemplu Dumnezeu poate face o piatra pe care nu o poate ridica dar in acelasi timp o poate ridica, poate face ca 2+2=5, poate face un cerc care sa fie si patrat, Dumnezeu depaseste granitele logicii si ratiunii umane. Iar iubirea e ceva ce nu poate fi explicat in cuvinte si nici demonstrat stiintific. Existenta iubirii si a lui Dumnezeu nu pot fi probate prin mijloacele ratiunii si logicii.

Ioane, jos palaria.
Daca cineva mai are dubii, il invit sa-ti citeasca postul.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Jun 1 2009, 09:36 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (antigelu @ Jun 1 2009, 09:21 AM) *
Ioane, jos palaria.

Exista 2 tipuri de oameni-cei care se tem de moarte si cei care nu se tem. Religia se adreseaza exclusiv celor care se tem de moarte iar credinta in Dumnezeu este singura care inlatura aceasta frica. Ateii sustin ca ei nu se tem de moarte si din aceasta cauza ei nu pot crede in Dumnezeu. Frica de moarte este primul pas si conditia obligatorie pentru a accede la cunoasterea si acceptarea lui Dumnezeu. Daca nu iti este frica de moarte atunci nu ai cum sa crezi in Dumnezeu.
pENTRU ANTIGEL-AU EXISTAT MARI FILOSOFI CARE AU SUSTINUT CA DUMNEZEU POATE FACE UN CERC PATRAT SAU 2+2=5.Acesta e o dovada a omnipotentei lui Dumnezu si diversi filosofi au analizat problema.

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Jun 1 2009, 09:42 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (antigelu @ Jun 1 2009, 09:21 AM) *
Ioane, jos palaria.

Cititi pe wikipedia in engleza despre omnipotence paradox. Acolo se analizeaza situatia in care Dumnezeu ar putea face ca 2+2=5.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Jun 1 2009, 11:36 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Ion @ Jun 1 2009, 09:42 AM) *
Cititi pe wikipedia in engleza despre omnipotence paradox. Acolo se analizeaza situatia in care Dumnezeu ar putea face ca 2+2=5.

pai domnu Ion, pe de o parte ne spuneti ca dumnezeu e dincolo de logica si ratiune
apoi ne spuneti sa citim pe wikipedia o analiza facuta de niste oameni...

eh uite eu nu cred ca cineva poate face ca 2+ 2 = 5
daca dumneata sustii asa ceva, te rog sa-mi si demonstrezi
aaa...si ard de curiozitate sa vad un cerc patrat blink.gif

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Jun 1 2009, 11:44 AM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (antigelu @ Jun 1 2009, 11:36 AM) *
pai domnu Ion, pe de o parte ne spuneti ca dumnezeu e dincolo de logica si ratiune

Tu crezi ca ratiunea poate explica totul?Poate crede cineva ca in 3 miliarde de ani bacteriile au evoluat in oameni asa cum pretinde evolutionismul??

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Jun 1 2009, 11:58 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (antigelu @ Jun 1 2009, 11:36 AM) *

Pascal spunea ca omul nu are nimic de pierdut daca crede in Dumnezeu,Daca Dumnezeu exuista atunci va ajunge in Rai pentru ca acrezut iar daca nu exista atunci viata se sfarseste si nu ai nimic de pierdut. Asa ca ateu istet ar trebui sa urmeze exemplul lui Pascal.

+Quote Post
FlorinG
mesaj Jun 1 2009, 02:02 PM
Mesaj #29

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 18
Inscris: 18-February 09
Utilizatorul numarul: 6 599

Silviu (si nu numai)

Am o intrebare. De ce foloseste Dumnezeu sau Fecioara Maria sau altii de aceeasi natura tot felul de intermediari obscuri si nu ni se arata live, ca sa zic asa ? Pentru ce e nevoie de secretele de la Fatima sau de morisca solara si nu ne apare in direct, lasindu-ne cu gura cascata si fara replica, mai ales pe noi, cei care cutezam sa ne indoim de lucrurile nefiresti si nedovedite ? De ce ne lasa sa interpretam Bibliei in toate felurile, cind ar fi mult mai simplu si eficient din partea unui atotputernic sa ni se prezinte clar, in fata, tuturor ? Ar disparea si speculatiile si disputele intre religii si toata zizania iscata din rastalmacirea vechilor scrieri. Oare de ce ?

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj Jun 1 2009, 07:11 PM
Mesaj #30

Guests

dupa cum descrii tu chestiile, pare ca dumnezeu o fi scumpa mea sotie? blush.gif

Citeaza (Ion @ Jun 1 2009, 08:04 AM) *

+Quote Post

12 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st November 2019 - 05:13 PM