IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

234 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Scoaterea orelor de Religie din scoala. O decizie inteleapta?, Discutii pro si contra
tsunami
mesaj Sep 8 2008, 08:11 AM
Mesaj #1

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Am participat de curand pe un forum la o discutie destul de interesanta (uneori agresiva) referitoare la acest subiect.
Vreau sa mentionez ca argumentele contra scoaterii religiei nu m-au convins. Astept si parerile voastre.

O saptamana buna

--------------------
Wake up 'n RIDE!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Livia.
mesaj Sep 8 2008, 09:11 AM
Mesaj #2

Guests

Eu am urmat cursul de religie cam o luna, pina ne-a anuntat preotul ca vom primi extemporal (sa scriem crezul). Era prin 1992 - clasa a 7-a. Mi se parea atunci ca e o aberatie sa primesti nota la religie. E mult prea intim pt a fi notat de un profesor. Chiar cu minea de acum, tot anormal mi se pare. Un curs de istoria religiilor, o prezentare a credintelor si religiilor lumii mi se pare mult mai potrivit.
Depinde mult si de cel care preda cursul respectiv, de neutralitatea de care e capabil sa dea dovada.

Cursuri de religie organizate de biserici, lectii de simbata sau alte tipuri de prezentari facute de preoti in context extra scolar mi se par mult mai utile decit extemporalele din rugaciuni date in scoli.

+Quote Post
bec
mesaj Sep 8 2008, 09:11 AM
Mesaj #3

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 22-May 08
Utilizatorul numarul: 370

sint agnostic, dar consider ca atita timp cit societatea nu ofera copiilor nici un fel de model moral-ca sa nu zic mai rau, ca de fapt ofera antimodele-nu prea avem cu ce inlocui religia. Ca poate modul de predare si personalul suporta imbunatatiri, perfect de acord.
,,Mergeti la orice fel de biserica, numai mergeti"-D.Eisenhower, presedinte USA, 1953-1961.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Sep 8 2008, 10:04 AM
Mesaj #4

Guests

asta cu religie e o mare diversiune a popilor si a altora
pt a putea indobitoci mai bine pulimea
nu vedeti ca de fapt e vorba de religia ortodoxa si nu de religie in general?

biserica nu are ce cauta in scoala!
de ce?
pt ca invatamantul romanesc este laic!

ma duc sa iau cu lamaie ca tare ma scarbesc astia cu religiile lor
niste ipocriti si fatzarnici

gudbay

+Quote Post
Vizitator_tudor.
mesaj Sep 8 2008, 10:22 AM
Mesaj #5

Guests

religia trebuie sa fie obiect optional. cei care vor sa poata sa vina sa invete, iar cei care nu vor, nu.

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Sep 8 2008, 11:41 AM
Mesaj #6

Guests

E simplu. Romania e un stat laic (adica nu crestin ortodox). Cursurile sunt platite din banii noastri ai tuturor. Daca in constitutie se specifica separatia biserici fata de stat de ce intr-o institutie de stat cu e scoala se preda un ceva ce tine de biserica?
Plus ca ma seaca ca popi sunt platiti din taxele noastre, ceea ce face practic biserica institutie de stat. Pai daca e institutie de stat de ce fac scandal cand vine garda sa le verifice impozitele, sau cand CNSAS vrea sa vada ce popi au turnat oamenii care se duceau la spovedanie?

+Quote Post
Vizitator_Omnis.
mesaj Sep 8 2008, 12:09 PM
Mesaj #7

Guests

E foarte greu sa fii sau nu de acord cu orele de religie atata timp cat Ministerul nu stie ce vrea cu aceaste ore. Inainte de a ne da cu parerea ar trebui intrebat ministrul: Domnule care este obiectivul acestor ore? Cultura religioasa, evanghelizare, istoria religiilor, prozelitism ortodox, morala...

eu as fi de acord cu ore de cultura religioasa, care sa prezinte istoria crestinismului.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Sep 8 2008, 12:39 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (ginel @ Sep 8 2008, 11:41 AM) *
E simplu. Romania e un stat laic (adica nu crestin ortodox). Cursurile sunt platite din banii noastri ai tuturor. Daca in constitutie se specifica separatia biserici fata de stat de ce intr-o institutie de stat cu e scoala se preda un ceva ce tine de biserica?
Plus ca ma seaca ca popi sunt platiti din taxele noastre, ceea ce face practic biserica institutie de stat. Pai daca e institutie de stat de ce fac scandal cand vine garda sa le verifice impozitele, sau cand CNSAS vrea sa vada ce popi au turnat oamenii care se duceau la spovedanie?

ginel a punctat cum nu se poate mai bine
pacat ca bizonii nu vor sa priceapa
si din cauza lor au altii probleme

+Quote Post
Vizitator_Gigiel.
mesaj Sep 8 2008, 03:08 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (ginel @ Sep 8 2008, 11:41 AM) *

Pai din acelasi motiv pentru care Guvernul subventioneaza construirea catedralei mintuirii neamului de prosti.
Eu ma consider crestin-ortodox dar nu mi se pare corect ca in scoala sa se predea ortodoxismul, si nici religia, oricare ar fi ea. Religia e o chestie foarte intima care nu poate fi invatata ci descoperita. Dumnezeu le-a dat oamenilor dreptul de a alege; de ce sa vina preotii si sa incalce acest liber arbitru dind extemporal din Crezul? De ce nu din Vede, ca sint mai vechi? Sau din Coran, ca e mai de actualitate si se si "cere" in zilele noastre. Lasati copiii sa gindeasca, spuneti-le de Dumnezeu dar nu-i obligati sa-l "invete" ca pe integrale sau poezii.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Sep 25 2008, 06:41 AM
Mesaj #10

Guests

Mie singura aberatie cu religia in scoli mi se pare faptul ca esti inscris automat la ortodocsi si daca esti de alta religie sau ateu trebuie sa faci cerere.
Normal ar fi sa faci cerere ca sa mergi a orele de religie. Cu alte cuvinte, daca religia inseamna ceva pentru tine (sau pentru parintii tai) arat-o completand acea cerere.

Eu cred ca miza e aducerea "nehotaratilor" la ortodoxism. Cu alte cuvine parintii care nu se intereseaza de ce scoala fac odraslele o sa se trezeasca cu niste mici ortodocsi habotnici in casa.

+Quote Post
Vizitator_Mihaela - Bucuresti.
mesaj Sep 25 2008, 07:31 AM
Mesaj #11

Guests

Da, nu mi se pare in regula ca in anul 2008, intr-o tara civilizata, europeana, sa ti se impuna religia ca doctrina! Suntem un STAT LAIC! Deci este optiunea fiecarei persoane de a adopta sau nu o religie (sau alta).

+Quote Post
Vizitator_laicul credincios.
mesaj Sep 25 2008, 08:38 AM
Mesaj #12

Guests

Avem nevoie de eduatie morala. Romania a ajuns unde a ajuns (manelizarea, lipsa moralitatii) din aceasta cauza. Aceasta morala nu trebuie neaparat predata la ora de religie insa trebuie facuta intr-un fel. Pana una alta religia face acest lucru, ne invata sa nu furam, sa nu ucidem, sa ne ajutam aproapele. Ca un preot a dat extemporal din crez nu e bine insa nu poti declara un sistem prost doar pt ca un preot a luat o decizie nefericita (nu proasta).
De ce sa se predea religie ortodoxa si nu hindusa? Pentru ca Romania este majoritar ortodoxa. Aici e alta discutie, despre majoritate si minoritatea care se vrea tot timpul discriminata pozitiv. Daca chiar te intereseaza ce invata copilul tau la scoala te duci si faci cerere ca vrei sa invete vedele. Nu il obliga nimeni sa invete religie ortodoxa. Daca nu te intereseaza atunci nu mai comenta de dragul comentariului sau de dragul de a taia firul de par in patru, ca nu e corect, ca de ce aia, de ce aialalta. Nu poti multumi pe toata lumea. Cata vreme 51% din oameni sunt multumiti taci si calca apa.

+Quote Post
Vizitator_shinobi.
mesaj Sep 25 2008, 09:03 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (laicul credincios @ Sep 25 2008, 08:38 AM) *
Avem nevoie de eduatie morala. Romania a ajuns unde a ajuns (manelizarea, lipsa moralitatii) din aceasta cauza. Aceasta morala nu trebuie neaparat predata la ora de religie insa trebuie facuta intr-un fel. Pana una alta religia face acest lucru, ne invata sa nu furam, sa nu ucidem, sa ne ajutam aproapele. Ca un preot a dat extemporal din crez nu e bine insa nu poti declara un sistem prost doar pt ca un preot a luat o decizie nefericita (nu proasta).
De ce sa se predea religie ortodoxa si nu hindusa? Pentru ca Romania este majoritar ortodoxa. Aici e alta discutie, despre majoritate si minoritatea care se vrea tot timpul discriminata pozitiv. Daca chiar te intereseaza ce invata copilul tau la scoala te duci si faci cerere ca vrei sa invete vedele. Nu il obliga nimeni sa invete religie ortodoxa. Daca nu te intereseaza atunci nu mai comenta de dragul comentariului sau de dragul de a taia firul de par in patru, ca nu e corect, ca de ce aia, de ce aialalta. Nu poti multumi pe toata lumea. Cata vreme 51% din oameni sunt multumiti taci si calca apa.

+Quote Post
Vizitator_SHINOBI.
mesaj Sep 25 2008, 09:21 AM
Mesaj #14

Guests

Rahat!
Evident ca "religia" n-are ce cauta in invatamantul public. Simetria e perfecta: a disparut doctrina comunista, cu toate subdiviziunile ei, a aparut orthodoxia. In locul portretului liderului liderului planetar Ceausescu PCR, au aparut in salile de curs icoane/ doar nu era sa ramana locul gol pe peretele frontal. A disparut o ideologie, a aparut alta! Au aparut barbosi nespalati in anteriu care le vorbesc studentilor printre altele, despre toleranta, iubire, etc. Am inteles si ca ziua de scoala incepe cu Tatal Nostru: file din concursul nationale hai sa ne pierdem timpul; asta ne lipsea in educatie, in rest le avem pe toate ...
Atentie, n-am nimic cu un curs de lungime rezonabila de istoria religiilor, care e o materie decenta printre celelalte discipline umaniste, insa felul in care se dezvolta chestiunea orthodoxa in scolile publice e imorala, iresponsabila si insultator bugetivora.
Banii aruncati pe "religie" ar putea fi folositi la construirea si intretinerea terenurilor si a salilor de sport, spre exemplu.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 25 2008, 09:23 AM
Mesaj #15

Guests

Eu cred ca multi manelisti sint foarte religiosi. Sa nu le legam, ca n-avem de ce. Educatia morala nu se mai face la biserica.
As sustine predarea bazelor religiilor importante, nu doar ortodoxismului. Copiii invata de la TV ca islamismul e nasol si trebuie distrus dar nu stiu absolut nimic despre el, tot ce stiu despre buddha e ca e gras si jovial si e trendy sa ai unul de ghips in casa, iar catolicii sint niste ortodocsi rataciti cu un sef care interzice avorturile.
Faptul ca se da extemporal din crez e destul de trist.

+Quote Post
Vizitator_Popa poponaru' escroc si tep.
mesaj Sep 25 2008, 09:25 AM
Mesaj #16

Guests

Religia nu are ce cauta in scoala. Punct.

Orice alta justificare nu-si are rostul, scoala nu trebuie sa fie o institutie de indoctrinare religioasa.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Sep 25 2008, 09:53 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Popa poponaru' escroc si tep @ Sep 25 2008, 09:25 AM) *
Religia nu are ce cauta in scoala. Punct.

Orice alta justificare nu-si are rostul, scoala nu trebuie sa fie o institutie de indoctrinare religioasa.

De acord cu tine, numai ca exista parimti care sustin sus si tare ca vor ca progenitura sa invete religia in scoala. Cu astia greu te pui, o tin una si buna ca religia trebuie ca sa aiba copiii o conduita morala etc.

N-are sens sa le explici, asta e democratia se pliaza dupa vointa prostimii.

Ce ma deranjeaza e ca eu de exemplu am fost botezat ortodox mai mult din cauza obiceiului si am o cruce mica de aur la gat cadou de la raposata bunica-mea.

Cu toate astea nu vreau ca odraslelor mele sa le toace la scoala un "popa prost cu preoteasa si copii" care are el insusi problemele lui cu divinitatea. Daca voiam ii duceam la biserica in fiecare duminica si basta.

De aceea nu inteleg de ce trebuie ca eu sa demonstrez ca sunt ateu, agnostic sau mai stiu ce. Daca un parinte e ortodox practicant si cu toate astea nu isi duce copilul la biserica (desi e un paradox) sa faca cerere sa-i toace popa in clasa.

+Quote Post
Vizitator_b adam.
mesaj Sep 25 2008, 11:07 AM
Mesaj #18

Guests

E aberant sa se predea religia in toate clasele.
Qui prodest ? Cui foloseste ?
Care tanar mai crede in 2008 ca omul e facut din lut si o superputere/putere supranaturala=Dumnezeu a suflat si a devenit VIATA, OM IN CARNE SI OASE.
Baiatul meu cand a fost in clasa V-a a venit acasa si mi-a povestit cum a bufnit in ras clasa, LA UNISON, la aceasta afirmatie la ora de religie.
Foloseste tineretului in lupta cu viata ? Povesti pentru semianalfabeti.
Marx a scris ca religia e opiul poporului. Oare a facut referire la analfabeti, ignoranti...etc.
Altfel trebuie privita problema dar nu-i cazul, locul si momentul potrivit de ai incepe un dialog pe aceasta tema.

+Quote Post
Vizitator_cfc.
mesaj Sep 25 2008, 11:08 AM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (tudor @ Sep 8 2008, 10:22 AM) *
religia trebuie sa fie obiect optional. cei care vor sa poata sa vina sa invete, iar cei care nu vor, nu.

corect, ai dreptate!!!!!!!!!

+Quote Post
Vizitator_Orion.
mesaj Sep 25 2008, 01:02 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (b adam @ Sep 25 2008, 11:07 AM) *
Care tanar mai crede in 2008 ca omul e facut din lut si o superputere/putere supranaturala=Dumnezeu a suflat si a devenit VIATA, OM IN CARNE SI OASE.
Baiatul meu cand a fost in clasa V-a a venit acasa si mi-a povestit cum a bufnit in ras clasa, LA UNISON, la aceasta afirmatie la ora de religie.
Marx a scris ca religia e opiul poporului. Oare a facut referire la analfabeti, ignoranti...etc.
Altfel trebuie privita problema dar nu-i cazul, locul si momentul potrivit de ai incepe un dialog pe aceasta tema.

Si eu am fost impotriva religiei in scoli. Vazind insa ce simplist abordezi problema , intreb si eu: oare ce ne-a ridicat din tarina , ce anume a fost liantul civilizatiei? Oare nu religia?
Ce a facut ca oamenii sa nu isi dea unul in capul altuia si sa plece mai departe? Cine a trasat regulile de conduita ale omenirii? Nu cumva daca am fi putin mai religiosi am fi cu mai mult bun simt?
Nu vi se pare ca odata cu indepartarea de la religie lumea pare ca a inebunit? ( iar la noi deja isi atinge apogeul)
Citi dintre cei care mai cred in Dzeu au comis crime cu singe rece si citi dintre cei care fac ceva pe religie sint in puscarii ( sau liberi la noi)? Apoi citi dintre cei aflati in puscarii nu constata ca de fapt religia nu este asa un lucru rau? Sa fie optional! OK! Dar citi dintre parintii actuali isi vor indruma copii spre asta? Nu vor alege sa fie star la vreun curs de dans/muzica?

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Sep 25 2008, 01:18 PM
Mesaj #21

Guests

Probabil ca din punct de vedere moral, cea mai potrivita solutie ar fi cea folosita de catolici:
scolile de duminica.
Daca vrei sa-ti indoctrinezi copilul mergi cu el de manuta in fiecare duminica la scoala organizata de biserica la care platesti zeciuiala.

Problema vine insa din partea BOR, care este intr-o ofensiva sustinuta, inceputa pe ideea de a recupera terenul pierdut in fata cultelor neoprotestante.
Insa solutia aleasa de ei e cea mai proasta: indoctrinarea similara cu cea practicata in comunism/nazism.

PS: Ca sa nu existe discutii - sunt agnostic, iar cand copilul meu va merge la scoala voi fi printre cei care vor contesta prostia cu religia in scoala.

+Quote Post
Vizitator_cosmin.
mesaj Sep 25 2008, 01:46 PM
Mesaj #22

Guests

Atat timp cat nu exista nici o metodologie de stabilire a eficientei insusirii de catre elevi a unor norme morale ca urmare a predarii religiei, consider ca nu se justifica predarea ei in scoli.
A preda notiuni de istoria religiilor la scoala (in special in scoala elementara) e cel putin contraproductiv atat timp cat copiilor le lipsesc notiuni elementare de cultura care sa ii ajute sa asimileze conceptele.
BOR-ul nu a reusit sa prezinte o pozitie unitara legata de necesitatea de a preda religia in scoli, fiind mai mult in postura de a "afurisi' pe cei care contesta acest lucru. Afirmatiile reprezentantiilor BOR in legatura cu acest subiect sunt in cel mai bun caz o jignire la adresa bunului simt intelectual, fiind adresate, in opinia mea, tocmai segmentului mai putin educat al populatiei.
Bineinteles ca ma pot insela, iar orice dovada impotriva afirmatiilor mele este binevenita.

+Quote Post
Vizitator_Orion.
mesaj Sep 26 2008, 07:32 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (cosmin @ Sep 25 2008, 01:46 PM) *
A preda notiuni de istoria religiilor la scoala (in special in scoala elementara) e cel putin contraproductiv atat timp cat copiilor le lipsesc notiuni elementare de cultura care sa ii ajute sa asimileze conceptele.
Bineinteles ca ma pot insela, iar orice dovada impotriva afirmatiilor mele este binevenita.

Interesant!.Cred ca te inseli.. Adica cind si de unde vor avea copii notiunile elementare precum spui, ca sa poata intelege istoria religiilor? Adica pe de o parte spunem un NU religiei in scoli, si apoi sigur, poate ar fi Ok istoria religiilor insa de unde notiuni sa o inteleaga? Nu cumva e un paradox? ..........................................................
Aseara , pe History, a fost un documentar f interesant despre Einstein. Ce mi s-a parut interesant este ca nici chiar exponentul de virf al stiintei nu nega existenta divinului...
Din ce spunea a incercat sa inteleaga creatia lui Dzeu in cele mai mici taine. Din pacate nu a reusit.
Si eu trag o concluzie: cine va intelege vreodata , va fi numit Dzeu.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Sep 26 2008, 08:33 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Orion @ Sep 26 2008, 07:32 AM) *
...
Aseara , pe History, a fost un documentar f interesant despre Einstein. Ce mi s-a parut interesant este ca nici chiar exponentul de virf al stiintei nu nega existenta divinului...
Din ce spunea a incercat sa inteleaga creatia lui Dzeu in cele mai mici taine. Din pacate nu a reusit.
...

Una este sa nu negi existenta divinului sau a unei forte peste puterea noastra de intelegere si alta este sa crezi intr-un personaj numit Dumnezeu, care e vazut ca un fel de manager/administrator ce sta undeva in ceruri si ne planifica noua vietile.

Una este sa accepti limitarea si insignifianta omului in complexitatea universului
si alta este sa te rogi mosului barbos de pe norul pufos sa aduca ploaia pe gradina ta.

sanatate

+Quote Post
Vizitator_Lili Marleen.
mesaj Sep 26 2008, 08:45 AM
Mesaj #25

Guests

Educatie morala se poate face si la educatie civica, nu neaparat avem nevoie de religie pentru asta. Totusi, sint multi nebuni in tara asta pe care ii sperie mai degraba pedeapsa divina decat puscaria. Pentru ei religia ar fi un bun mijloc de educatie. Si mai sint altii pentru care nimic nu conteaza.

Pe mine nu ma deranjeaza ca i se preda copilului meu religia la scoala, copilul meu este credincios chiar daca are doar 6 ani. Ma deranjeaza ca e obligatoriu, ma deranjeaza manualele de religie si ma exaspereaza icoanele de pe pereti. O sa ajungem sa avem cate un altar si la locul de munca sa ne rugam inainte si dupa. Revenind la manuale, nu l-am vazut decat pe cel de clasa I. Este facut de niste cocalari incuiati: actorii din poze sint niste cocalari manelisti (probabil cei de la editura); am vazut si renumitele poze in care o fata se joaca iar in urmatoarea este bolnava, autorul cerandu-le copiilor sa comenteze; textele sint puerile, formulate femeia cu basma care topeste lumanari la biserica din cartier si face programarile pentru nunti.
As dori ca religia ca materie sa fie altfel structurata, altfel predata. Ar trebui sa fie prietenoasa si nu amenintatoare. Desenele animate "Cartea cartilor" de prin '90 sint mai apropiate de ceea ce mi-as fi dorit sa invete copilul meu la religie. Nu-mi trimit copilul la scoala sa mi-l sperie popa. Din fericire am sentimentul ca preotii tineri sint ancorati in timpurile in care traim si asta e un lucru bun.

+Quote Post
Vizitator_Gerula.
mesaj Oct 23 2008, 03:48 PM
Mesaj #26

Guests

Inainte de venirea comunistilor, religia si icoanele erau prezente in scoala. Au fost preoti care au facut inchisoare pe vremea comunistilor pentru acest fapt, si anume, scoaterea icoanelor din scoala.
Dupa 40 de ani de comunism, e normal ca avand creierele spalate, sa nu dorim icoane in scoala. Insa e anormal fiindca asa a fost , si asa trebuie sa fie.
Anormalitatea societatii romanesti se vede la tot pasul , ii deranjeaza pe toti, toti tipa si urla, traim intr-o "alienare colectiva" , cum ar spune Dan Puric.
Trebuie, ca un prin pas spre normalitate, sa revenim la ceea ce am fost. Daca , nu vom trai acest nefericit experiment post-comunist.

Acum m-am lamurit , acest tsunami nu etse decat un dezinformator si agitator platit de cine stie cine. Rusine.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Oct 23 2008, 04:04 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (b adam @ Sep 25 2008, 11:07 AM) *

Cui prodest?

+Quote Post
Vizitator_zack.
mesaj Oct 23 2008, 04:17 PM
Mesaj #28

Guests

Sunt de acord cu religia in scoala sub o singura forma:Istoria religiilor si fara preoti pe post de profesori.

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Oct 23 2008, 04:24 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (laicul credincios @ Sep 25 2008, 08:38 AM) *
Ca un preot a dat extemporal din crez nu e bine insa nu poti declara un sistem prost doar pt ca un preot a luat o decizie nefericita (nu proasta).

Si de ce nu e bine? Crezul este definitia religiei crestine, adoptata in anul 325 si in prezent imbratisata de majoritatea cultelor crestine (ortodocsi, catolici, protestanti). Daca te intreaba cineva in ce crezi ca crestin, spune-i Crezul si i-ai spus tot ce este esential in crestinism: sfanta treime, biserica, botezul, viata vesnica. Daca esti agnostic, ateu, necrestin, etc., il poti studia prin prisma istoriei religiilor, asa cum sugereaza mai multi comentatori. Nu poti vorbi despre religii la modul general, fara a sti care sunt fundamentele fiecareia.

+Quote Post
DanDaniel
mesaj Oct 23 2008, 04:47 PM
Mesaj #30

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 23-May 08
Utilizatorul numarul: 489

Sa va povestesc simplu: eu, ca parinte nu vreau sa am copiii indoctrinati cu niste "invataturi" ale unor ... nu mai zic acum cum sunt preotii.

+Quote Post

234 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 25th August 2019 - 05:17 AM