IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Ce citim post-sesiune?, Ce citim cand terminam de citit pentru examene...
@ndreea
mesaj Jun 20 2008, 09:17 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 10
Inscris: 28-May 08
Utilizatorul numarul: 807

Dupa ce mi-am intoxicat creierii cu informatii teoretice (o parte complet nefolositoare in practica) care mai de care mai simandicoase si mai siropoase...am trecut la o cura de purificare prin literatura....nothing better than a new book! Tre' sa recunosc, mi-am facut plinul cu 4 carti nou-noute tongue.gif si deja am terminat-o pe prima: "Mastile" de Fumiko Enchi...

Celor care nu sunt initiati in stilul scriitoricesc al japonezilor am sa le spun ca atunci cand ii citesti ai senzatia ca te plimbi printr-o livada inflorita...parfum, prospetime, culoare si mister in acelasi timp.

"Mastile" mi-a placut foarte mult pentru ca este construita pe analogia teatru-viata. Nu este vorba de orice fel de teatru, ci de teatrul No, cunoscut pentru mastile sale speciale si semnificatiile mistice pe care le au. Actiunea se tese in jurul unor personaje preocupate de spiritism cool.gif . Dintre acestea, cea care se remarca este Mieko Togano, una dintre ultimele reprezentante ale epocii vechi, traditionale, a Japoniei care ascunde, in spatele diferitelor masti, capacitati extraordinare de manipulare a celor din jurul sau.

Sper ca v-am trezit interesul...Urmatoarea carte este "Alter ego" de Tonino Benacquista

Astept si alte recomandari! wink.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Sol Baguy.
mesaj Apr 27 2009, 11:10 AM
Mesaj #2

Guests

In ultima vreme am citit foarte mult Stephen King. Sa nu va cramponati de faptul ca este asociat atat de strans cu genul horror. King e un scriitor de geniu la modul general. Sincer nu scenele "de groaza" ma atrag cel mai mult, ci modul cum construieste personajele, cum relateaza atat de veridic si in acelasi timp artistic trairile si personalitatile lor.
In afara de asta:
Orhan Pamuk - Ma numesc Rosu. Prea elitista si meticuloasa pt gustul meu, dar mi-a placut pe alocuri.
Haruki Murakami - Padurea norvegiana. O carte frumoasa, nostalgica, care se citeste usor. Recomand.
Scott Fitzgerald - Marele Gatsby. Excelenta, descrie foarte bine atmosfera anilor inceputului secolului 20 din SUA, drept pt care m-am apucat iar de jocul Mafia. (desi cartea nu e cu mafioti) E aparent "shallow", dar are multe simboluri si intelesuri secundare. Am cumparat-o tocmai pt ca Toru, personajul principal din Padurea Norvegiana era fascinat de ea.

+Quote Post
Vizitator_Hiksos.
mesaj Apr 27 2009, 08:12 PM
Mesaj #3

Guests

recomand cea mai surprinzatoare carte citita de mine, Viata lui Pi de Yann Martel

cartile lui Amelie Nothomb mi-au mai placut, se citesc usor si au caracter autobiografic, ceea ce le da o nota in plus de realism

+Quote Post
Vizitator_Hipercorect.
mesaj May 28 2009, 08:49 AM
Mesaj #4

Guests

Dupa sesiune eu propun sa citim meniul de la bar sau de la club. laugh.gif
Sa facem intotdeauna cea mai buna alegere: bere, sprit sau tarie azi....
Trebuie spalate atatea cursuri din creier. Pregatire pentru urmatoarea sesiune. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_gabi bondoc.
mesaj May 28 2009, 12:09 PM
Mesaj #5

Guests

recomand DINTI ALBI de ZADIE SMITH!
O carte amuzanta despre imigrantii din Londra. Dupa un debut mai greoi (pana iti dai seama ce urmareste de la tine si unde vrea sa ajunga), te prinde si surprinde!
Despre inadaptati de toate tipurile, cu ironie calda

+Quote Post
ogzana
mesaj May 29 2009, 11:33 AM
Mesaj #6

Membru
**

Postari: 41
Inscris: 3-March 09
Utilizatorul numarul: 6 840

'Jocul cu margele de sticla' de Hesse, te introduce intr-o alta lume, automat uiti de profesori, cursuri care inca ne urmaresc dupa ce le-am invatat, si tot ce include sesiune. In special pentru persoane cu o minima inclinatie spre arta.

+Quote Post
ovi10
mesaj Jun 4 2010, 09:28 PM
Mesaj #7

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 4-June 10
Utilizatorul numarul: 20 932

The 7 Habits of Highly Successful People (Stephen R Covey)
- Carte excelenta despre prioritati, obiceiuri, valori, scopuri. Nu e carte de lecturat, ci de studiat

The one minute manager (Ken Blanchard)
- Cartulie cu cateva sfaturi scurte si la obiect despre cum sa fii un manager eficient. Buna mai ales daca lucrezi cu oamenii.

Pride and Prejudice (Jane Austen)
- pentru citit pe iarba in parc, la umbra biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de ovi10: Jun 4 2010, 09:30 PM

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Jun 5 2010, 01:39 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (gabi bondoc @ May 28 2009, 12:09 PM) *
recomand DINTI ALBI de ZADIE SMITH!
O carte amuzanta despre imigrantii din Londra. Dupa un debut mai greoi (pana iti dai seama ce urmareste de la tine si unde vrea sa ajunga), te prinde si surprinde!
Despre inadaptati de toate tipurile, cu ironie calda

Nu mi-a placut deloc Dinti Albi, si nici Zadie Smith, mi s-a parut artificiala, greoaie, si fara haz, cu nimica care sa ma tina legat de ea (cartea).

As recomanda pentru lecturi usoare Jeffrey Archer, cam orice. Un povestitor foarte placut, desi predictibil si cu scapari de context pe alocuri.

+Quote Post
georgealex123456
mesaj May 7 2014, 12:45 PM
Mesaj #9

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 7-May 14
Utilizatorul numarul: 32 936

cine imi poate recomanda un SF bun???

+Quote Post

Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th September 2017 - 06:50 PM