IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Proiect fonduri europene, banii europeni nu ajung la toata lumea
motzu2008
mesaj Mar 30 2009, 05:00 PM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 4
Inscris: 30-March 09
Utilizatorul numarul: 7 253

Va salut,

am scris si acum cateva zile la articolul despre fondurile europene ca depusesem un proiect si asteptam raspunsul autoritatilor. Ei bine, a venit azi neoficial dar final : proiectul pe masura 123 (fabrica produse din carne) depus in decembrie anul trecut nu a fost aprobat in sesiunea asta pentru ca nu au ajuns banii.
Ce inseamna asta : s-au depus aproape 180 de proiecte si nu au castigat decat 110, al meu fiind in jur de 130 (la doar doua puncte de ultimul castigator);

Nu asta ma duce la disperare ci faptul ca intr-un moment atat de important, statul roman nu a crezut de cuviinta ca merita sa dea drumul la bani si nu deblocheaza decat 100 MIL EUR (80% participare europeana si 20% participare romaneasca) din miliardele disponibile.

Acum stau si cuget : umblu dupa acte de un an de zile (nu glumesc atat a fost necesar), am bagat pana acum 25000 EUR (redeventa concesiune teren, arhitect, consultant, autorizatii, avize etc.) si vreau sa fac o afacere prin care sa creez 35 locuri de munca.

Va rog sa-mi spuneti ce sa fac si cum vi se pare situatia ca eu nu mai inteleg nimic. Spuneti-mi ce sa fac, daca trebuie ma duc si la Bruxelles cu jalba-n protap ca nu mai rezist!!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Mar 30 2009, 07:40 PM
Mesaj #2

Guests

Apuca-te te afaceri. Daca ai cheltuit 25,000 EUR, inseamana ca poti mobiliza un capital de macar 50,000 EUR. Cu asta faci o fabrica mica de mezeluri, de exemplu. Fa-o si uita fondurile europene. Mariajul birocratiei UE cu incompetanta administrativa crasa din RO nu va genera afaceri, ci doar va multiplica problemele.

Rostul capitalului este sa produca alti bani, furnizand ceva ce oamenii au nevoie. O afacere nu inseamana utilizarea banilor statului.

Adica, o afacere e buna daca produce un profit bun, nu daca niste tembeli de la un birou "puncteaza" dupa mintea lor seaca un maldar de hartzoage pe care de altfel nici nu le intzeleg...

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Mar 30 2009, 07:42 PM
Mesaj #3

Guests

A - sa nu crezi ca la brx nu-i coruptie... este din plin. Citeste ce s-a intimplat cu comisia Santere/Cresson acum nici 10 ani...

Vezi-ti de afacere, uita fondurile europene.

Crede-ma, stiu ce spun.

+Quote Post
motzu2008
mesaj Mar 31 2009, 06:27 AM
Mesaj #4

Nou venit
*

Crede-ma ca daca era vorba doar de 50000-100000 EUR, faceam investitia de acum un an, dar e vorba de sute de mii pentru cladire (conforma cu tot ce trebuie) si de sute de mii pentru utilaje.
Credeti ca m-ar primi si pe mine cineva in audienta (la Buc) sa-i explic situatia asta de rahat?!

+Quote Post
Vizitator_MoneyForNothing.
mesaj Mar 31 2009, 08:59 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (motzu2008 @ Mar 31 2009, 06:27 AM) *
Crede-ma ca daca era vorba doar de 50000-100000 EUR, faceam investitia de acum un an, dar e vorba de sute de mii pentru cladire (conforma cu tot ce trebuie) si de sute de mii pentru utilaje.
Credeti ca m-ar primi si pe mine cineva in audienta (la Buc) sa-i explic situatia asta de rahat?!

Daca deschizi usa cu capu' vei fi primit. Dar iti convine sa dai 10% ? Si apoi inca alte cateva shpagi ? Anterior ai primit sfaturi corecte. Daca nu ai ochi albastri lasa-i dreac de bani europeni si fa-ti afacerea singur.. wink.gif

+Quote Post
motzu2008
mesaj Mar 31 2009, 10:17 AM
Mesaj #6

Nou venit
*

Pai asta e ca nu am bani sa o fac singur. angry.gif
Nu ma las pana nu gasesc o solutie, tre sa fie cineva responsabil in tara asta!
Sper!!!

+Quote Post
Vizitator_maria.
mesaj Mar 31 2009, 10:47 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (motzu2008 @ Mar 31 2009, 10:17 AM) *
Pai asta e ca nu am bani sa o fac singur. angry.gif
Nu ma las pana nu gasesc o solutie, tre sa fie cineva responsabil in tara asta!
Sper!!!

[font="Arial"][/font]
Eu zic sa astepti rezultatele ptr.ca se pare ca vor suplimenta sumele alocate.Subscriu la responsabilizare,teoretic vrem sa atragem finantari iar in practica ne lovim de un zid de indolenta si indiferenta.Probabil ca va trebui sa facem front comun si sa-i responsabilizam.

+Quote Post
Vizitator_Cosmin.
mesaj Mar 31 2009, 11:07 AM
Mesaj #8

Guests

Osolutie ar fi sa mai iei odata ghidul solicitantului la citit si sa vezi de unde mai poti scoate niste pacatoase de puncte. Daca nu poti lasa proiectul sa treaca inca printr-o selectie la sesiunea urmatoare si poate atunci ai noroc. Daca diferenta a fost de odar 2 puncte acum ai sanse data viitoare. Logic e ca ametitii astia de functionari trebuie sa esaloneze banii pe perioada 2007-2013. Nu pot da tot banii pe masura 123 odata. Parerea mea e ca astea sunt singurele solutii. E vorba de competitie acerba intre firme private si nu cred ca se incurca cineva cu spaga in cazul asta. Sau is io prea naiv. O alternativa ar fi Arena Leilor (Just kidding). Bafta multa

+Quote Post
motzu2008
mesaj Mar 31 2009, 11:12 AM
Mesaj #9

Nou venit
*

Si eu sper sa suplimenteze, sa vedem pentru proiectele publice suplimenteaza sigur.
In privinta esalonarii, e vorba de miliarde, mi-e greu sa cred ca in momentul in care tu ai doua sesiuni de depuneri de dosare pe an, poti sa absorbi toti banii daca aloci cate 100 MIL fiecarei masuri.
Oricum sper intr-o responsabilizare a autoritatilor!
P.S. Nu am vorbit niciodata de spaga, doream sa discut cu cineva pentru a-i responsabiliza pe cei in masura sa dea decizii in acest sens (suplimentari de fonduri).

+Quote Post
Vizitator_abeba.
mesaj Mar 31 2009, 01:02 PM
Mesaj #10

Guests

ia legatura cu ACRAFE = Asociatia Consultantilor pe Fonduri Europene din Romania. Ei te pot sprijini cu un astfel de demers. www.acrafe.ro

Dupa parerea mea nu prea ai ce face, poti depune o contestatie, prin care sa contesti punctajul obtinut( daca e cazul)...daca nu suna-ti consultantul si intreaba-l pe el de ce nu ti-a spus de la bun inceput care iti sunt sansele sa obtii finantare. Si pe viitor sfatul meu este ca daca ai un consultant/ firma de consultanta care iti garanteaza 100% succesul proiectului : SCHIMBA-L!!!!! E
Mult succes.

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Mar 31 2009, 01:04 PM
Mesaj #11

Guests

Mi-e greu sa cred ca poti sa gestionezi sute de mii de eur, in conditiile in care de-abia ai cateva zeci de mii.

Va trebui sa avansezi sumele si ti se vor deconta ulterior. Teoretic, in max 60 de zile. Dar as vrea sa vad si eu asa ceva. Eu am primit un TVA dupa 3 (trei) ani...

Ai nevoie de o banca sa-ti dea un capital de rulaj- costa si asta si iti vor cere garantii (reale si de lichiditati). Sa fim seriosi cu "garantia cu echipamentul" - rostul unei banci este sa manuiasca bani, nicidecum sa scaota la vanzare obiecte din imprumuturi pentru afaceri esuate...

Daca te vei gandi bine, vei vedea ca efortul si banii pusi in obtinerea fondurilor europene, la care se va adauga cel deloc de neglijat in implementare, vei vedea ca nu-i nici o sfaraiala.

O sa te ia functionarii in timpul implementarii la punct si virgula... vei auzi cuvintele "asa scrie in propunere" pana la greatza totala...

Cat ai pus durata proeictului? Nu conteaza, inmulteste-o cu trei si vei da peste cea reala...

Cat ai pus co-finantaer? Nu conteaza, inmulteste-o tot cu trei si dai peste co-finantarea reala.

Asta-i regula lui 3: toate eforutirle sunt de 3 ori mai mari decat ai planificat si toate veniturile vor fi de trei orim mai mici decat ti-ai inchipiuit.

De ce? Multe de spus... Kestia asta se numeste "efect de grant" si o vei simti pe propria piele.

Incepe in mic si creste-ti afacerea din capitalul propriu.

Exista o faimoasa teorie economica ce spune ca marimea profitului nu depinde de calea de finantare (evident, excluzand subventiile).

Ce sa cauti la Bucuresti? Nu te va asculta nimeni, nici cu shpaga, nici fara. Vei fi informat pana la greatza finala ca "trebuie sa citesti mai bine ghidul", ca "trebuie sa refaci cererea", ca "sunt bani destui", ca "noi vtrem sa te ajutam". samd.

Na, ti-am zis eu gratis si fara sa te mai obosesti ce vei obtine de la Bucuresti.

Pomana e atractiva, dar.. sti ceva? De fapt, in lumea asta imputzita in care nu ne-a chemat nimeni, nu exista pranz gratis...

+Quote Post
Vizitator_aura.
mesaj Apr 2 2009, 02:25 PM
Mesaj #12

Guests

Nu mergeti la Bruxelles cu jalba in bat ca nu rezolvati nimic, incervcati sa depuneti proiectul la noua strigare din 2009 care va avea mai multe fonduri.

+Quote Post
Vizitator_Cli Maxx.
mesaj Apr 4 2009, 07:04 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (aura @ Apr 2 2009, 02:25 PM) *
Nu mergeti la Bruxelles cu jalba in bat ca nu rezolvati nimic, incervcati sa depuneti proiectul la noua strigare din 2009 care va avea mai multe fonduri.

aura, aura ... te mananca gaura ....

+Quote Post
Vizitator_mary.
mesaj Apr 4 2009, 10:20 AM
Mesaj #14

Guests

unsure.gif probabil ca este pentru prima data cand aplici. Felicitari pentru ca ai reusit o buna performanta, chiar daca ai fost ajutat de un consultant/o firma de consultanta.

Pasul 2: daedalus zice corect, si ti-a dat e gratis sfaturi bune, asta iti spune o persoana care a implementat mai multe proiecte cu finantare nerambursabila. Asa ca pregateste firma si pe tine pentru a lunga batalie.

Pasul3: daca nu ai abandonat lupta, uita Bucuresti-ul sau Bruxelless-ul pentru ca tot aia se va intampla, cel putin in Romania, toata lumea doarme pe petitie dupa ce cetateanul sesizeaza unele aspecte. Bruxelles se misca, dar extrem de lent. Cel mai dinamic a fost Johathan Scheele dar nu stiu de ce a disparut.

Pasul 4: Daca nu prinzi o minune, referitoare la majorarea sumelor pentru transa Decembrie 2008, Mai depune odata proiectul, dupa ce il revizuiesti si incerci sa mai castigi puncte, daca poti. SIGUR O SA CASTIGI, iti spun tot din experienta.

Pasul 5; Atentie mare la implementare si SUCCES ca vezi ca sunt multe capcane asa cum a punctat Daedalus.

+Quote Post
Vizitator_matei mihaela.
mesaj Oct 14 2014, 08:54 AM
Mesaj #15

Guests

cand preconizati ca se va deschide POSCCE

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 11 2015, 11:09 AM
Mesaj #16

Guests

Salutare!
Ai sanse mari daca in urma ideii tale de afaceri, contactezi un consultant/o firma de consultanta, pentru ca proiectul pe care-l depui trebuie sa fie corect realizat din moment ce sunt atatea criterii si conditii de realizat.

+Quote Post
Vizitator_Marius Tipa.
mesaj Apr 19 2016, 03:41 PM
Mesaj #17

Guests

Cursuri profesionale la distanta pentru Autocad, Corel, Photoshop, Illustrator si multe altele:

Asigur grafica si diseminare pentru proiecte europene:

+Quote Post
Vizitator_Roxana.
mesaj Feb 23 2017, 10:29 AM
Mesaj #18

Guests

Vrei să-ți înființezi propria afacere?
Vrei să accesezi fonduri nerambursabile?
Submăsura 2.1 B poate fi soluția (varianta draft).

Mai multe informații:
NuFacReclamaCaBoul

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 17th October 2019 - 03:39 PM