IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Impozit inchiriere apartament
Vizitator_proprietarul.
mesaj Mar 25 2009, 10:18 AM
Mesaj #1

Guests

Salutare.

Am si eu o mica nelamurire:
am un apartament in care nu locuieste nimeni si as vrea sa il inchiriez.
Am auzit tot felul de scenarii referitor la darile la stat pentru venitul provenit din inchiriere.
Eu nu stau in Romania, si deci nu am nici un alt venit acolo. Singurul venit ar fi acesta din inchiriere.
Puteti sa imi spuneti cat este impozitul ?
Am auzit (desi nu prea imi vine sa cred) ca trebuie sa platesc si CAS. Stiti ceva despre asta?
Cum as putea sa imi platesc acest impozit fara sa fiu nevoit sa vin in tara la momentul respectiv pentru a-l plati ?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_proprietarul.
mesaj Mar 25 2009, 02:10 PM
Mesaj #2

Guests

PS: Am uitat sa precizez ca apartamentul este in Galati (daca cumva faptul asta poate schimba datele problemei).

+Quote Post
Vizitator_Suburbanu`.
mesaj Mar 25 2009, 02:31 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (proprietarul @ Mar 25 2009, 02:10 PM) *
PS: Am uitat sa precizez ca apartamentul este in Galati (daca cumva faptul asta poate schimba datele problemei).

Trebuie sa inregistrezi contractul de inchiriere la Administratia financiar ateritoriala si sa platesti un impozit de 16% din valoarea chiriei.

+Quote Post
Vizitator_proprietarul.
mesaj Mar 25 2009, 02:34 PM
Mesaj #4

Guests

Mersi pt raspuns.

Si stii cumva modalitatea de plata a impozitului? Se poate plati cumva la distanta? Sau trebuie facuta o procura si trimis pe cineva in locul meu?

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Mar 25 2009, 03:52 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (proprietarul @ Mar 25 2009, 10:18 AM) *
Salutare.

Am si eu o mica nelamurire:
am un apartament in care nu locuieste nimeni si as vrea sa il inchiriez.
Am auzit tot felul de scenarii referitor la darile la stat pentru venitul provenit din inchiriere.
Eu nu stau in Romania, si deci nu am nici un alt venit acolo. Singurul venit ar fi acesta din inchiriere.
Puteti sa imi spuneti cat este impozitul ?
Am auzit (desi nu prea imi vine sa cred) ca trebuie sa platesc si CAS. Stiti ceva despre asta?
Cum as putea sa imi platesc acest impozit fara sa fiu nevoit sa vin in tara la momentul respectiv pentru a-l plati ?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Impozitul pe venit este de 16% din chiria neta. Chiria neta este chiria bruta minus cheltuielile lunare ale proprietarului cu apartamentul (se presupune ca exista cheltuieli). Cheltuielile sunt fie specificate (valoarea lor) fie sunt estimate la 25% din valoarea chiriei. Deci in teorie platesti 16% impozit pe 75% din valoarea chiriei.

Bineinteles ca platesti impozitul pe locuinta, care exista chiar si cand nu inchiriezi.

Declaratiile de venit pot fi descarcate de pe net.

In Bucuresti stiu ca se pot face si plati online la administratia financiara. In Galati nu stiu.

+Quote Post
Vizitator_proprietar.
mesaj Mar 25 2009, 04:16 PM
Mesaj #6

Guests

Super.
Mersi pentru raspuns.
Apropo de contract: exista cumva un contract standard de inchiriere sau pot "dupa bunul plac" sa imi creez unul?
PS: platirea CAS-ului (dupa cum mi-au zis unii) este falsa?

Mersi.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Mar 25 2009, 05:40 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (proprietar @ Mar 25 2009, 04:16 PM) *
Super.
Mersi pentru raspuns.
Apropo de contract: exista cumva un contract standard de inchiriere sau pot "dupa bunul plac" sa imi creez unul?
PS: platirea CAS-ului (dupa cum mi-au zis unii) este falsa?

Mersi.

Poti sa faci contractul dupa bunul-plac, dar in completare trebuie completat/semnat si contractul standard al Admin Financiare care e simplificat si stipuleaza elementele pur comerciale: data inceperii/expirarii, valoarea chiriei etc. (asta se face in 3 ex- 1 ramane la fiecare parte si 1 la Admin Fin).

Aia cu CAS am ignorat-o. CAS se plateste doar la salarii, nu la chirii.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Mar 26 2009, 09:58 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (alex @ Mar 25 2009, 05:40 PM) *
Poti sa faci contractul dupa bunul-plac, dar in completare trebuie completat/semnat si contractul standard al Admin Financiare care e simplificat si stipuleaza elementele pur comerciale: data inceperii/expirarii, valoarea chiriei etc. (asta se face in 3 ex- 1 ramane la fiecare parte si 1 la Admin Fin).

Eu am primit un contract de inchiriere de la agentie, l-am modificat (adica am adaugati niste clauze de bun simt care sa ma faca sa dorm linistit noaptea) tinand cont de prevederile legale si l-am semnat impreuna cu proprietarul in 3 exemplare. Dupa 2-3 saptamani am primit exemplarul meu inregistrat la adminsitratia financiara (cu stampila, nr de ordine etc). Este acelasi contract semnat de mine.. nu este unul standard. Daca proprietarul plateste impozitele sau nu si cat plateste nu stiu si nici nu trebuie sa stiu. Eu am negociat net o chirie. Teoretic platesti 16% minus niste derogari legale.. si ajungi cam la 12%.. dar vei sti sigur cand inregistrezi contractul.

+Quote Post
Vizitator_proprietarul.
mesaj Mar 26 2009, 11:00 AM
Mesaj #9

Guests

OK.

Am inteles.

Legat de drepturi si obligatii.
Ce obligatii are proprietarul?
De ex, daca se sparge o teava, cine plateste?
Daca locatarul strica frigiderul de ex (apartamentul meu o sa il inchiriez mobilat), cine plateste?
Stiti cumva un site cu toate aceste informatii ?

Mersi.

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Mar 26 2009, 11:10 AM
Mesaj #10

Guests

citeste legea locuintei, capitolul III. poti sa pui ce vrei in contract, dar contractul devine nul daca incalcat vre-un articol din lege.
in principiu daca un chirias a stricat ceva o sa plateasca el, dar daca reparatiile sunt necesare pentru ca o teava a cedat la uzura sau frigiderul are 20 de ani si era pe moarte de 10 ani atunci proprietarul scoate banii din buzunar.

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Mar 26 2009, 01:12 PM
Mesaj #11

Guests

Daca nu esti salariat mai platesti 6% CASS. Normal asta este doar pentru cei care locuiesc in Romania, dar vezi si tu cum figurezi la aia de la CASS, sau de unde or lua datele. In Brasov au venit retroactiv o gramada de impuneri ( pe vreo cinci ani in urma ) !

+Quote Post
Vizitator_proprietarul.
mesaj Mar 26 2009, 01:38 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (gigi @ Mar 26 2009, 01:12 PM) *
Daca nu esti salariat mai platesti 6% CASS. Normal asta este doar pentru cei care locuiesc in Romania, dar vezi si tu cum figurezi la aia de la CASS, sau de unde or lua datele. In Brasov au venit retroactiv o gramada de impuneri ( pe vreo cinci ani in urma ) !

Aha, pt cei care locuiest in ro si care nu au alt venit impozabil mi se pare normal.
Da, acum inteleg de ce mi se vorbea de CAS. Cred ca prietenii nu stiau toate detaliile.

Stie cineva niste situri oficiale legate de subiectul asta ?
Am incercat sa gasesc un site al administratiei financiare, dar nu gasesc. Ma gandeam ca acolo poate gasesc si contractele lor standard.

+Quote Post
Vizitator_proprietarul.
mesaj Mar 26 2009, 01:42 PM
Mesaj #13

Guests

Am uitat o chestie.
Citeam pe diverse forumuri, si ziceau unii ca la innoirea contractului de inchiriere, trebuie sa merg iar la adm. financiara sa le depun.
Mi se pare o alergatura. Chiar este nevoie?

+Quote Post
Vizitator_Doru.
mesaj Mar 26 2009, 02:31 PM
Mesaj #14

Guests

tipule nu te mai chinui. pe bune. nu poti face nimic on-line in romania inca. nici nu poti inchiria de la distanta. la prima venire in romania faci o procura prin care imputernicesti o ruda sau un prieten f bun ca sa-ti inchirieze / administreze apartamentul (mi se pare ca poti face asa ceva si la consulatul / ambasada romaniei).
procura va fi una completa in sensul ca va fi si de reprezentare fiscala (ca sa-ti plateasca impozitul si sa te reprezinte la ghiseul adm. fiscale) dar si de incasare a pretului chiriei , etc, etc ... stiu ei notarii.
evident ca va trebui sa te gandesti si la o recompensa pt ruda sau prietenul tau pt ca nu cred ca va alerga cineva de placere pt tine.
dar cum ap este in galati si chiriile sunt in picaj nu prea vad f bine initiativa asta a ta.

dar iti doresc succes. numai bine.

ps: daca la intoarcerea in ro nu te vei angaja imediat dar vei avea nevoie de asistenta medicala vei plati acel CAS de care mentionai (deci ar fi 12% imp pe profit + 5.5 % CAS). in ce mod ? vei avea nevoie la sediul CAS de o adev. de la adm fin. cu toate veniturile tale din ultimii 5 ani in care vor aparea si aceste venituri din inchiriere.

+Quote Post
Vizitator_proprietarul.
mesaj Mar 26 2009, 02:45 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Doru @ Mar 26 2009, 02:31 PM) *
tipule nu te mai chinui. pe bune. nu poti face nimic on-line in romania inca. nici nu poti inchiria de la distanta. la prima venire in romania faci o procura prin care imputernicesti o ruda sau un prieten f bun ca sa-ti inchirieze / administreze apartamentul (mi se pare ca poti face asa ceva si la consulatul / ambasada romaniei).
procura va fi una completa in sensul ca va fi si de reprezentare fiscala (ca sa-ti plateasca impozitul si sa te reprezinte la ghiseul adm. fiscale) dar si de incasare a pretului chiriei , etc, etc ... stiu ei notarii.
evident ca va trebui sa te gandesti si la o recompensa pt ruda sau prietenul tau pt ca nu cred ca va alerga cineva de placere pt tine.
dar cum ap este in galati si chiriile sunt in picaj nu prea vad f bine initiativa asta a ta.

dar iti doresc succes. numai bine.

ps: daca la intoarcerea in ro nu te vei angaja imediat dar vei avea nevoie de asistenta medicala vei plati acel CAS de care mentionai (deci ar fi 12% imp pe profit + 5.5 % CAS). in ce mod ? vei avea nevoie la sediul CAS de o adev. de la adm fin. cu toate veniturile tale din ultimii 5 ani in care vor aparea si aceste venituri din inchiriere.

Pai tocmai asta incerc sa analizez, daca se merita sau nu, legat de bani si de alergatura.
Dar mi se pare bizara chestia cu platitul din urma. E adevarat ca am mai auzit-o smile.gif
Pai si daca e sa ma angajez imediat, mai platesc din urma CAS-ul?

+Quote Post
Vizitator_Sergiu.
mesaj Mar 26 2009, 03:06 PM
Mesaj #16

Guests

Plati prin OP poti face la orice administratie financiara din tara.

+Quote Post
Vizitator_Doru.
mesaj Mar 26 2009, 04:03 PM
Mesaj #17

Guests

nu, daca te reangajezi imediat n-ai nevoie sa mai platesti nimic

+Quote Post
serbanica
mesaj Sep 17 2010, 07:18 AM
Mesaj #18

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inscris: 21-January 09
Utilizatorul numarul: 5 943

Fa un contract de comodat. Nu trebuie sa dai nici un ban nimanui. Cauta pe net ce inseamna acest tip de contract.

+Quote Post
Vizitator_nou venit.
mesaj Oct 8 2010, 12:10 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (serbanica @ Sep 17 2010, 07:18 AM) *
Fa un contract de comodat. Nu trebuie sa dai nici un ban nimanui. Cauta pe net ce inseamna acest tip de contract.

Dar la contractul de comodat nu se specifica nicio suma, nu risti ca viitorul chirias sa nu-ti plateasca nimic conform acelui comodat? Ar fi bun in cazul in care iti da banii in avans, altfel? Ceva sugestii?

+Quote Post
Vizitator_nou venit.
mesaj Oct 8 2010, 12:13 PM
Mesaj #20

Guests

Daca nu locuiesti in tara(deci nu benficiezi de serviciile medicale din Romania), esti asigurat in alta tara pentru ca acolo locuiesti, atunci e normal sa mai platesti acesti 5,5%? Cum se procedeaza in acest caz?

+Quote Post
Vizitator_lleny.
mesaj Jun 18 2011, 03:55 AM
Mesaj #21

Guests

Eu am deasupra mea un apartament in care locuiesc cateva fete cu chirie.Este groaznic cand au o defectiune la instalatia de la baie.Pana se indura proprieterul sa trimita un instalator,fetele nu misca un deget,iar mie imi cade plafonul ...

+Quote Post
Vizitator_popescu cristina.
mesaj Sep 24 2012, 06:09 AM
Mesaj #22

Guests

ASA ESTE! CHIRIASII FAC LEGILE IN BLOC.
DE LA GALAGIE SI MIZERIE, NIMENI NU SE OCUPA DE CHIRIASI NICI POLITIA ,NICI ADMINISTRATIA FINANCIARA ASA CA PROPRIETARII INCASEAZA BANII LA NEGRU. biggrin.gif
CINE SA SE OCUPE DE ACESTI PROPRIETARI CARE INCHIRIAZA FARA CONTRACT.......

+Quote Post
paraschivrazvan2...
mesaj Mar 14 2016, 11:36 PM
Mesaj #23

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 13
Inscris: 15-November 15
Utilizatorul numarul: 34 186

Trebuie sa platesti si Cas si impozit pe venit. Orice bun pe care il inchiriezi fie el mobil sau imobil trebuie declarat la fisc. Eu de exemplu ofer servicii de inchirieri masini Bucuresti ca simpla persoana fizica si sunt obligat ca in termen de 15 zile de la semnarea contractului sa declar suma de bani si sa platesc impozitul aferent.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj cu 3 saptamani in urma
Mesaj #24

Guests

Citeaza (paraschivrazvan25 @ Mar 14 2016, 11:36 PM) *
Trebuie sa platesti si Cas si impozit pe venit. Orice bun pe care il inchiriezi fie el mobil sau imobil trebuie declarat la fisc. Eu de exemplu ofer servicii de inchirieri masini Bucuresti ca simpla persoana fizica si sunt obligat ca in termen de 15 zile de la semnarea contractului sa declar suma de bani si sa platesc impozitul aferent.

Acum serviciile de as face reclama dar nu pot numai pot functiona decat cu firma.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd November 2017 - 09:12 AM