IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

32 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> "Cu naşul în suflete": mafia băsistă devoalată public, Noul brand al PPE este Şeful de Stat Mafiot!
Vizitator_Nae.
mesaj Oct 23 2012, 01:51 PM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 01:49 PM) *
Un proces verbal care ar putea apartine oricui, cum putem fi siguri ca tie ti-a fost intocmit? rolleyes.gif Mai bine nu te mai autovictimiza si comenteaza on-topic.

Doar vroiam sa iti arat ca eu nu mananc turkish delight ca altii.Tu m-ai provocat.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_nicolae andruta ceausescu.
mesaj Oct 23 2012, 02:07 PM
Mesaj #122

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 12:17 PM) *
Non-sensuri securiste. In primavara anului 1990 deviza era CONSENSUL si un aer incredibil de libertate si armonie plutea peste Romania.

Ihim, 20 Martie 1990.
Pinteo, vezi ca am terminat cu coltunasii aia si sant cu ochii pe tine. dry.gif tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Stef.
mesaj Oct 23 2012, 02:10 PM
Mesaj #123

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 01:35 PM) *
N-ai cum sa fii sigur. Asa ca e cuvantul meu impotriva cuvantului tau.

Fair enough, oricum era irelevant.

Nu am mintit, am prezentat fapte si esti liber sa tragi concluzii. Dar nu-mi lua libertatea de a trage concluzii proprii ca iti pleznesc una peste maini de nu te vezi! dry.gif

Doua observatii:
1. Folosind amenintari fizice nu faci decat sa iti dovedesti incapacitatea de a continua un argument pe plan intelectual. Oricum, nu sperii pe nimeni.
2. Nu ti-am propus sa nu mai concluzionezi ci sa iti prezinti concluziile PERSONALE ca atare si nu ca adevaruri absolute.

Pe ce te bazezi?

Am citit stenogramele publicate, integral. Nu am gasit nici o dovada care sa il incrimineze pe Basescu.

Corect. Dar in interiorul unei companii angajatii se cunosc intre ei, exista periodic si sedinte de "team-building". Asa ca obiectia ta nu se sustine, Basescu sigur il cunostea bine pe penalul Blejnar.

Team-building-urile periodice nu reunesc decat foarte rar intreaga companie, mai ales cand e vorba de companiile mari.
Obiectia mea se sustine si poate chiar fi generalizata la nivelul societatilor vestice, unde se merge din ce in ce mai mult pe folosirea persoanei a 2-a si a prenumelui chiar daca este o diferenta de statut intre persoanele care comunica.
Exista, bineinteles, si medii in care aceasta practica nu este agreata (cel universitar de exemplu). Astfel m-ai putea contrazice, intr-o oarecare masura. Dar cum nu nici tu(presupun) nici eu nu am facut/facem parte din acest mediu nu putem spune fara urma de indoiala: il cunostea pe Blejnar sau nu il cunostea pe Blejnar. Deci argumentul asta cu numele mic este pur si simplu irelevant, daca il supunem unei minime analize logice.

+Quote Post
Vizitator_logica elementara.
mesaj Oct 23 2012, 03:17 PM
Mesaj #124

Guests

Faptul ca presedintele i se adreseaza cu sorine si nu folosind termeni precum "regino", denota ca interlocutorul este un simplu slujbas lipsit de importanta.
Si eu cand chem vidanjorul sa-mi goleasca fosa septica ii spun "mai dorele" si nu stimate dle. blejnar, sau cum l-o fi chemand...

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 03:26 PM
Mesaj #125

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Buna seara tuturor, I'm back on topic. smile.gif Voi raspunde preopinentilor in ordinea postarii mesajelor.

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 03:59 PM
Mesaj #126

În Numele Adevărului

Citeaza (Geos89 @ Oct 23 2012, 03:41 PM) *
Şi Gorbaciov a făcut ce-ai zis, dar asta nu l-a împiedicat să atace Ţările Baltice. Şi nici pe Iliescu să se comporte democratic, discutând cu protestatarii, în loc să facă ce a făcut.

Compari un fapt (deciziile militare ale lui Gorbaciov) cu o supozitie (decizia inchipuita a lui Iliescu de a chema minerii in Bucuresti), deci esti in eroare de logica.

Citeaza
Dacă chinezii au făcut-o, ce l-a oprit pe Iliescu (cel care a redat formal libertatea de exprimare)?

Compari un regim comunist totalitar cu unul post-comunist anti-totalitar, deci esti din nou in eroare de logica.

Citeaza
Nu întotdeauna cel ce oferă nişte drepturi, ştie să le şi respecte (noţiunea de "forme fără fond" îţi este cunoscută? Sau şi asta e un "non-sens securist"). În fond, alegeri erau şi pe vremea comuniştilor, numai că nu existau alţi câştigători.

Corect, dar care e relevantza acestor adevaruri asupra cazului in spetza?

Citeaza
În final, n-am de ce să-mi fie ruşine pentru că-l văd pe Iliescu aşa cum îl văd: nu e doar părerea mea, ci şi a istoricilor şi a oamenilor politici anticomunişti.

Aduci un "argumentum ad auctoritatem", deci esti pentru a treia oara in eroare de logica.

Citeaza
Până una alta, învaţă să fii obiectiv, pentru că individul ăsta nu a făcut numai lucruri bune (cui îi lipseşte analiza psihologică?). De ce nu a adoptat o Constituţie din iunie 1990, şi a aşteptat până în 1991, după mineriade, timp în care şi-a făcut de cap cu ţara?

Nu stiu, pot doar presupune ca a intampinat dificultati.

Citeaza
De ce nu a promovat legea lustraţiei şi a candidat la preşedinţie?

De ce ar fi promovat legea lustratiei? Ea contravine flagrant Declaratiei Universale a Drepturilor Omului, care interzice, printre altele, discriminarea pe criterii ideologice.

Citeaza
De ce nu s-a retras, că tot se apropia de vârsta de pensionare? De ce s-a încăpăţânat să folosească orice mijloace pentru a rămâne la putere şi după 1992, prin subordonarea mass-mediei, prin partidul său?

Si de ce s-ar fi retras, ma rog? Pentru ca asa voiau dusmanii lui politici? Please... dry.gif Daca nu i se pot imputa direct incalcari grave ale legii, faptul ca tu personal nu-l placi nu se poate constitui in cap de acuzare. Numai criminalilor dovediti trebuie sa li se ridice drepturile civile, conform legii si tuturor normelor internationale de drept.

Citeaza
Sau fraudele sunt valabile numai pentru perioada de după 2004?

Nu. Dar la ce fraude te referi? Poti sa fii concis macar o data, ca un procuror ce te doresti a fi?

Citeaza
De ce a fost nevoie de intervenţii din afară pentru a-l aduce la aceeaşi masă cu Corneliu Coposu, un personaj care şi-a dedicat întreaga viaţă democraţiei şi un adevărat disident?

I have no idea, poate ca nu se suportau reciproc sau poate ca Iliescu nu tolera fumatorii. Si de ce puii mei i-ar pasa cuiva de astaaaa? blink.gif

Citeaza
Sunt prea grele întrebările sau nu poţi suporta răspunsurile?

Intrebarile sunt in mare parte ridicole, sper ca macar raspunsurile mele sa-i edifice pe unii cititori.

CODE
Iliescu a fost, este şi va fi mereu cel a sprijinit comunismul în întreaga lui perioadă, a fost educat în această privinţă şi considerat încă din anii '70, chiar de Europa Liberă şi de Ceauşescu drept viitor conducător al României (evident, comunistă).

Iliescu a fost, este si va fi mereu omul care a decapitat Hidra Totalitarismului in 1989 si caruia romanii ii vor datora vesnic Libertatea, atata cata o au.

CODE
Iar regimul comunist avea nevoie de Securitate să supravieţuiască, fiindcă era unealta lui pentru a menţine liniştea de care ai vorbit. Ce s-a întâmplat după '89 a fost acelaşi lucru ca-n Rusia după '85: liberalizare, dar tot cu Partidul la putere, unul care să controleze economia, mass-media şi serviciile secrete.

S-a intamplat, intr-adevar, aproape ca in Rusia, Partidul (recte, PDL) a incercat sa controleze intreaga economie, justitia, mass-media si serviciile secrete. Finalmente, nu putea decat sa esueze intr-o asemenea intreprindere dementiala, deoarece, spre deosebire de Rusia, in Romania dictatura securista a fost pro-capitalista si anti-populara din start.

CODE
Dar tu continuă să contrazici toate manualele de istorie, cercetările istoricilor şi politologilor şi susţine-l pe comunist, că atâta ai înţeles din realitatea de după revoluţie. Şi dacă şi acum am părut incoerent, atunci optica ta e fundamental greşită.

Stai linistit, eu insumi sunt comunist (adica democrat), si vreau sa te asigur cordial ca optiunile pro-capitaliste ale tale si ale celor care gandesc ca tine se vor dovedi incet-incet ca fiind sinucigase. Criza euro este doar inceputul ordaliei voastre istorice, a pro-capitalistilor.

CODE
Te-ai prefăcut că nu ai înţeles ce am zis: Partidul nu poate supravieţui fără Securitate, şi invers. E o Mafie care îi cuprinde şi pe unii, şi pe alţii, diferenţa fiind de gradul de lăcomie. Dar dacă ţi se pare o.k., du-te în Coreea de Nord. Vezi că Boc a semnat nu ştiu ce acord de schimb de experienţă între studenţii români şi cei nord-coreeni.

De ce sa plec in Coreea de Nord? Romania este tara mea mult-iubita si voi trai sa o vad purificata de aceasta pegra a mafiei de stat, chiar de-ar fi sa stiu ca o sa mor sugrumat de o hoarda de basisti dementi.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 23 2012, 04:05 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_*B*A*S*E*S*C*U*.
mesaj Oct 23 2012, 04:00 PM
Mesaj #127

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 10:01 AM) *
De asemenea, datorita aluziilor "psihopatologice" ale userului in cauza ("kansas") la adresa mea, facute si pe alte topicuri, solicit (pur formal) banarea IP-ului acestuia pentru incalcarea repetata a Regulamentului Forumului.

uff, ce m-ai emotionat...
o insecta nostalgic-comunistoida isi cere drepturile printre oameni dry.gif
chiar crezi ca mi-as atinge talpa pantofului de un gandac ?
decat sa vad cum te urci pe vrejul inspirat de , Basescu,
spre ''lumina''...apoi cazi la loc, si iar te urci, pe-acelasi vrej, fara sa te saturi niciodata, fara sa gasesti lumina, doar vrejul...pana te intoxici de Basescu...pare sa fie scopul tau in viata : ''Jos Basescu, jos Basescu", colectionar de Basescu ... bleah ...

ia cu dedicatie :
*** B A S E S C U ***
PRESEDINTELE ROMANIEI

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 04:09 PM
Mesaj #128

În Numele Adevărului

Citeaza (nicolae andruta ceausescu @ Oct 23 2012, 04:07 PM) *
Ihim, 20 Martie 1990.
Pinteo, vezi ca am terminat cu coltunasii aia si sant cu ochii pe tine. dry.gif tongue.gif

Be my guest, poti sa-mi pui si o dedicatie muzicala daca vrei. biggrin.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 04:23 PM
Mesaj #129

În Numele Adevărului

Citeaza (Stef @ Oct 23 2012, 04:10 PM) *
Fair enough, oricum era irelevant.

OK. smile.gif

Citeaza
Doua observatii:
1. Folosind amenintari fizice nu faci decat sa iti dovedesti incapacitatea de a continua un argument pe plan intelectual. Oricum, nu sperii pe nimeni.

Nu era o amenintare fizica (nici n-ar avea cum sa fie, pentru ca nu te cunosc), ci o gluma cu tâlc. Nu te-ai prins inca? Sentimentul posesivitatii? "Nu-mi lua papusa ca te pleznesc peste maini!"? Aha, ma bucur ca ai priceput, in sfarsit. biggrin.gif Libertatea e lucru sfant, Stefane.

Citeaza
2. Nu ti-am propus sa nu mai concluzionezi ci sa iti prezinti concluziile PERSONALE ca atare si nu ca adevaruri absolute.

Si ce conteaza cum le prezint? huh.gif Conteaza doar relevantza si consistenta lor logica interna, evident. Ai o idiosincrazie fatza de "adevarurile absolute"? Ma rog, de gustibus non disputandum...

Citeaza
Am citit stenogramele publicate, integral. Nu am gasit nici o dovada care sa il incrimineze pe Basescu.

Inseamna ca suferi de hipermetropie avansata si ai nevoie urgenta de ochelari. E complet anormal si ilegal ca seful Fiscului sa dea rapoarte telefonice presedintelui statului.

Citeaza
Team-building-urile periodice nu reunesc decat foarte rar intreaga companie, mai ales cand e vorba de companiile mari.
Obiectia mea se sustine si poate chiar fi generalizata la nivelul societatilor vestice, unde se merge din ce in ce mai mult pe folosirea persoanei a 2-a si a prenumelui chiar daca este o diferenta de statut intre persoanele care comunica.

E o observatie pertinenta, dar chiar si in Vest persoanele care nu au facut cunostinta nu se adreseaza una alteia pe numele mic. Deci, obiectia ta chiar nu se sustine.

Citeaza
Exista, bineinteles, si medii in care aceasta practica nu este agreata (cel universitar de exemplu). Astfel m-ai putea contrazice, intr-o oarecare masura. Dar cum nu nici tu(presupun) nici eu nu am facut/facem parte din acest mediu nu putem spune fara urma de indoiala: il cunostea pe Blejnar sau nu il cunostea pe Blejnar. Deci argumentul asta cu numele mic este pur si simplu irelevant, daca il supunem unei minime analize logice.

Eu am facut parte din mediul universitar, spre deosebire de tine, si nu accept etichetarea expeditiva a acestui argument ca fiind unul "irelevant".

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 23 2012, 04:25 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 04:30 PM
Mesaj #130

În Numele Adevărului

Citeaza (logica elementara @ Oct 23 2012, 05:17 PM) *
Faptul ca presedintele i se adreseaza cu sorine si nu folosind termeni precum "regino", denota ca interlocutorul este un simplu slujbas lipsit de importanta.

Corect. biggrin.gif

Citeaza
Si eu cand chem vidanjorul sa-mi goleasca fosa septica ii spun "mai dorele" si nu stimate dle. blejnar, sau cum l-o fi chemand...

Iti dai seama cata mizerie morala ar avea Dorel al tau de vidanjat din saloanele Palatului Cotroceni? wink.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 23 2012, 04:35 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 04:33 PM
Mesaj #131

În Numele Adevărului

Citeaza (*B*A*S*E*S*C*U* @ Oct 23 2012, 06:00 PM) *
ia cu dedicatie :
*** B A S E S C U ***
PRESEDINTELE ROMANIEI

... in curand,

*** B A S E S C U ***
FOSTUL PRESEDINTE AL ROMANIEI

Cat crezi ca or sa tolereze Merkel si Barroso sa defileze cu un mafiot dovedit pe stindardul Partidului Popular European?
Hm? rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 23 2012, 04:34 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 04:41 PM
Mesaj #132

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 06:33 PM) *
Cat crezi ca or sa tolereze Merkel si Barroso sa defileze cu un mafiot dovedit pe stindardul Partidului Popular European?
Hm? rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 23 2012, 04:49 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 04:51 PM
Mesaj #133

În Numele Adevărului

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 05:26 PM) *
Buna seara tuturor, I'm back on topic. smile.gif Voi raspunde preopinentilor in ordinea postarii mesajelor.

Am terminat de dat replicile, astept raspunsurile sau interpelarile voastre.

--------------------

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Oct 23 2012, 04:54 PM
Mesaj #134

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 05:51 PM) *
Am terminat de dat replicile, astept raspunsurile sau interpelarile voastre.

Pintea, ce faci tu acum se cheama flood.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 04:56 PM
Mesaj #135

În Numele Adevărului

Citeaza (hotnewsadmin @ Oct 23 2012, 06:54 PM) *
Pintea, ce faci tu acum se cheama flood.

Nu stiu ce inseamna flood (inundatie?) dar am obligatia sa raspund tuturor preopinentilor mei. smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 23 2012, 04:56 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_monica takatoiu.
mesaj Oct 23 2012, 05:20 PM
Mesaj #136

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 04:33 PM) *
Hm? rolleyes.gif

Mult timp de acum incolo dle. Pintea!
Semnalul dat de conducatorii Europei este clar si a fost inteles pana si de cei mai naivi dintre romani. Am sa va dau doar doua exemple:
Mai intai interviul halucinant dat de catre dl. crin la televiziunea publica, ati amintit si dvs. de el si in care se face pres in fata calitatilor presedintelui. Sunt pomenite atuuri precum curaj, autoritate, inteligenta, personalitate, adica tocmai capitole unde cel intervievat este deficitar. Fara sa vrea, dansul isi manifesta latura feminina si se arata invidios, dorindu-si demiterea dlui. Basescu si neincercand sa se autoevalueze si sa se schimbe in bine.
In al doilea rand, modificarea de atitudine totala a premierului, care in loc sa sustina ritos ca eu voi reprezenta tara la Bruxelles, cere spasit permisiunea presedintelui sa mearga la summitul extraordinar al UE din noiembrie, la fel cum un liceean puber solicita pedagogului bilet de voie sa iasa o ora pana in oras sa-si cumpere din bugetu-i subtire pufuleti sau napolitane varsate.
Aceasta este parerea mea de moment, desigur ca pot sa mi-o schimb oricand, doar sunt o simpla femeie smile.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 05:26 PM
Mesaj #137

În Numele Adevărului

Citeaza (monica takatoiu @ Oct 23 2012, 07:20 PM) *
Mult timp de acum incolo dle. Pintea!

Daaaa, foarte mult timp... laugh.gif Cam 72... de ore! wink.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 23 2012, 05:27 PM

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 05:27 PM
Mesaj #138

În Numele Adevărului

Maine ambasadorul Germaniei da un interviu HotNews, deja europenii au intrat in alerta. rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 23 2012, 05:28 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Oct 23 2012, 05:34 PM
Mesaj #139

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 03:59 PM) *
Compari un regim comunist totalitar cu unul post-comunist anti-totalitar, deci esti din nou in eroare de logica.
S-a intamplat, intr-adevar, aproape ca in Rusia, Partidul (recte, PDL) a incercat sa controleze intreaga economie, justitia, mass-media si serviciile secrete. Finalmente, nu putea decat sa esueze intr-o asemenea intreprindere dementiala, deoarece, spre deosebire de Rusia, in Romania dictatura securista a fost pro-capitalista si anti-populara din start.

Stai linistit, eu insumi sunt comunist (adica democrat), si vreau sa te asigur cordial ca optiunile pro-capitaliste ale tale si ale celor care gandesc ca tine se vor dovedi incet-incet ca fiind sinucigase. Criza euro este doar inceputul ordaliei voastre istorice, a pro-capitalistilor.

Bun, deci comunismul ca regim politic a fost şi este totalitar, nicidecum democrat. Excepţii interesante sunt cazurile Ciprului, eurocomuniştilor sau cel al regimului lui Allende, dar m-ai făcut curios. Oricum, Iliescu nu intră la vreo excepţie, ci se încadrează pe aceeaşi linie cu Gorbaciov (ideologic, politic, economic) - adică o nostalgie a anilor '60 (perestroika, glasnost - chiar Gorbaciov declarase că era un produs al anilor '60).

Partea a II-a: PDL POATE a încercat să controleze tot ce ai zis, dar la capitolul mass-media nu a avut sprijin decât voluntar, dacă nu opoziţie din partea trusturilor deţinute de politicieni din opoziţie (şi foşti aliaţi). Serviciile secrete, justiţia şi economia au politicieni de toate culorile şi, spre deosebire de PSD, care a mai avut majorităţi comfortabile, nu prea a reuşit nici în justiţie, nici în economie, nici în serviciile secrete (vezi condamnările împotriva parlamentarilor PDL, creşterea profiturilor companiilor lui Voiculescu şi eşecul prevederii manifestaţiilor din iarnă). Dar comportamentul unui partid-stat l-a avut, într-adevăr, dar nu şi a unuia cu mentalitate capitalistă, ci etatistă şi pro-reglementare (adică mai mult spre comunismul bolşevic). Trebuie să adaug, însă, că acest comportament nu e singular în politica dâmboviţeană (vezi "patrulaterul roşu" şi guvernarea Năstase), dar e ultima forţă politică majoră care a ajuns să-l manifeste într-o guvernare aproape de una singură (am exclus nefericita guvernare CDR, unde lucrurile au fost mai îmbârligate).

Partea a III-a: sunt capitalist în sensul liberal (nu etatist), cu o componentă conservatoare, adică susţin moderaţia în cheltuieli şi libertatea pieţei (fiecare are o şansă, după putinţe), fără intervenţia statului, decât în puncte strategice: forţe de ordine, sănătate, educaţie şi drepturile omului (le-am luat de la cele mai ordinare la cele mai delicate). Admir curajul sovieticilor în legalizarea avortului, dar înclin spre dezbatere şi dialog, deci sunt şi democrat. Se pare că sunt un democrat-liberal. Dar în România nu am întâlnit un partid sau un politician să mă reprezinte.

Sinucigaş sau nu, capitalismul e tipul de economie cel mai apropiat naturii umane, adică una a selecţiei, competitivităţii şi a utilizării inteligenţei (dacă vorbim de societăţi deschise). Cum apare reglementarea, cum apar abuzurile şi tendinţele de a controla tot.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 05:57 PM
Mesaj #140

În Numele Adevărului

Citeaza (Geos89 @ Oct 23 2012, 07:34 PM) *
Bun, deci comunismul ca regim politic a fost şi este totalitar, nicidecum democrat. Excepţii interesante sunt cazurile Ciprului, eurocomuniştilor sau cel al regimului lui Allende, dar m-ai făcut curios. Oricum, Iliescu nu intră la vreo excepţie, ci se încadrează pe aceeaşi linie cu Gorbaciov (ideologic, politic, economic) - adică o nostalgie a anilor '60 (perestroika, glasnost - chiar Gorbaciov declarase că era un produs al anilor '60).

Da, ai dreptate, Iliescu era pe aceeasi linie cu Gorbaciov, dar de aici pana la a-l acuza de crime e cale lunga...

Citeaza
Partea a II-a: PDL POATE a încercat să controleze tot ce ai zis, dar la capitolul mass-media nu a avut sprijin decât voluntar, dacă nu opoziţie din partea trusturilor deţinute de politicieni din opoziţie (şi foşti aliaţi). Serviciile secrete, justiţia şi economia au politicieni de toate culorile şi, spre deosebire de PSD, care a mai avut majorităţi comfortabile, nu prea a reuşit nici în justiţie, nici în economie, nici în serviciile secrete (vezi condamnările împotriva parlamentarilor PDL, creşterea profiturilor companiilor lui Voiculescu şi eşecul prevederii manifestaţiilor din iarnă). Dar comportamentul unui partid-stat l-a avut, într-adevăr, dar nu şi a unuia cu mentalitate capitalistă, ci etatistă şi pro-reglementare (adică mai mult spre comunismul bolşevic). Trebuie să adaug, însă, că acest comportament nu e singular în politica dâmboviţeană (vezi "patrulaterul roşu" şi guvernarea Năstase), dar e ultima forţă politică majoră care a ajuns să-l manifeste într-o guvernare aproape de una singură (am exclus nefericita guvernare CDR, unde lucrurile au fost mai îmbârligate).

Stai sa inteleg: tu spui ca PDL, partidul lui Basescu, a avut un comportament bolsevic? Foarte tare, frateee... blink.gif

Citeaza
Partea a III-a: sunt capitalist în sensul liberal (nu etatist), cu o componentă conservatoare, adică susţin moderaţia în cheltuieli şi libertatea pieţei (fiecare are o şansă, după putinţe), fără intervenţia statului, decât în puncte strategice: forţe de ordine, sănătate, educaţie şi drepturile omului (le-am luat de la cele mai ordinare la cele mai delicate). Admir curajul sovieticilor în legalizarea avortului, dar înclin spre dezbatere şi dialog, deci sunt şi democrat. Se pare că sunt un democrat-liberal. Dar în România nu am întâlnit un partid sau un politician să mă reprezinte.

Hm... esti mai spiritual decat ma asteptam, trebuie sa-mi studiez mai atent calitatea postarilor pe care ti le voi adresa. Si eu -ca si tine- pot sa ma consider democrat-liberal (categoric nu in sensul PDL sau ARD!) din exact aceleasi motive pe care le-ai expus tu mai sus. Sustin libertatea pietei si a capitalului dar si organizarea economica neo-comunista de tip "stat-companie", prin parteneriate public-private, management privat al companiilor de stat, democratie participativa si meritocratie administrativa, sistem in care intregul stat ar avea ca actionariat intregul popor. Pe scurt, visul meu este "Romania S.A.": iata inca un motiv pentru care il sustin politic pe Dan Diaconescu.

Citeaza
Sinucigaş sau nu, capitalismul e tipul de economie cel mai apropiat naturii umane, adică una a selecţiei, competitivităţii şi a utilizării inteligenţei (dacă vorbim de societăţi deschise). Cum apare reglementarea, cum apar abuzurile şi tendinţele de a controla tot.

Da, ai dreptate oarecum, capitalismul inteles in acest sens nu va pieri niciodata dar capitalismul inteles ca suprematie a capitalului asupra interesului comun al oamenilor e condamnat la disparitie. Cat priveste reglementarile, ele sunt specifice si sistemului bancar sau economic, nu sunt neaparat rele. Iar tendintele de a controla tot sunt specifice luptei continue pentru putere, adica tin de esenta umana, nu izvorasc din tarele etatismului birocratic.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 23 2012, 06:09 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Stef.
mesaj Oct 23 2012, 06:43 PM
Mesaj #141

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 04:23 PM) *
Nu era o amenintare fizica (nici n-ar avea cum sa fie, pentru ca nu te cunosc), ci o gluma cu tâlc. Nu te-ai prins inca? Sentimentul posesivitatii? "Nu-mi lua papusa ca te pleznesc peste maini!"? Aha, ma bucur ca ai priceput, in sfarsit. biggrin.gif Libertatea e lucru sfant, Stefane.

Suntem de acord ca libertatea este importanta. Nu agreez mistourile si nici glumele care tin loc de argumente. Deci cand discutam ceva serios, sa ramana asa.

Si ce conteaza cum le prezint? huh.gif Conteaza doar relevantza si consistenta lor logica interna, evident. Ai o idiosincrazie fatza de "adevarurile absolute"? Ma rog, de gustibus non disputandum...

Ma irita doar persoanele care se auto-declara detinatorii acestor adevaruri, nu adevarurile absolute in sine.

Inseamna ca suferi de hipermetropie avansata si ai nevoie urgenta de ochelari. E complet anormal si ilegal ca seful Fiscului sa dea rapoarte telefonice presedintelui statului.

Din nou, nu faci decat sa selectezi doar partea adevarului care iti convine. Esti incapabil sa vezi situatia in ansamblul ei, pentru ca esti deja setat pe concluziile tale.

E o observatie pertinenta, dar chiar si in Vest persoanele care nu au facut cunostinta nu se adreseaza una alteia pe numele mic. Deci, obiectia ta chiar nu se sustine.

Este evident ca Basescu si Blejnar facusera cunostinta in prealabil. Ceea ce nu este evident(decat pentru spectatorii AntenaX) este ca ei doi faceau parte dintr-o organizatie mafiota.

Eu am facut parte din mediul universitar, spre deosebire de tine, si nu accept etichetarea expeditiva a acestui argument ca fiind unul "irelevant".

Nu ma refeream la mediul universitar in ultima fraza ci la cel format din oamenii care conduc tara. Oricum, faptul ca abia astepti sa te etalezi spune multe despre tine si imi confirma o presupunere anterioara: iti pasa doar de tine, nicidecum de constiinta romanilor. Argumentul este irelevant indiferent daca accepti sau nu acest fapt, chiar nu observi ca esti penibil cu replica de mai sus?

Eu nu mai raspund, iti doresc o seara buna si las-o mai moale cu OTV si ANTENA X. Dauneaza grav libertatii(la care tii atat de mult) in gandire.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Oct 23 2012, 06:46 PM
Mesaj #142

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 04:56 PM) *
Nu stiu ce inseamna flood (inundatie?) dar am obligatia sa raspund tuturor preopinentilor mei. smile.gif

Tie nu ti-a zis bunica: 'vezi ca ramai asa?'.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 07:03 PM
Mesaj #143

În Numele Adevărului

Citeaza (Stef @ Oct 23 2012, 08:43 PM) *
Este evident ca Basescu si Blejnar facusera cunostinta in prealabil. Ceea ce nu este evident (decat pentru spectatorii AntenaX) este ca ei doi faceau parte dintr-o organizatie mafiota.

Perfect. Deci Basescu a mintit ca un porc in martie 2011 atunci cand a fost intrebat la TV daca-l cunoaste pe Blejnar. Si cum nu exista decat un singur motiv care sa-l fi determinat sa minta, concluzia logica este evidenta: COMPLICITATE MAFIOTA.

Citeaza
Nu ma refeream la mediul universitar in ultima fraza ci la cel format din oamenii care conduc tara. Oricum, faptul ca abia astepti sa te etalezi spune multe despre tine si imi confirma o presupunere anterioara: iti pasa doar de tine, nicidecum de constiinta romanilor.

Nu ma cunosti personal, nu-mi cunosti viata deci nu ai caderea sa ma judeci, vorbesti doar prostii.

Citeaza
Argumentul este irelevant indiferent daca accepti sau nu acest fapt, chiar nu observi ca esti penibil cu replica de mai sus?

Care replica? mellow.gif Tu esti cel care ai presupus ca nu am studii universitare. Ei bine, am. E ceva de blamat in asta? dry.gif Odinioara era un lucru laudabil, nu penibil: o educatie universitara are marele avantaj ca iti stimuleaza foarte mult inteligenta, ca sa nu pici de prost -printre altele- in dezbaterile de pe forumuri.

Citeaza
Eu nu mai raspund, iti doresc o seara buna si las-o mai moale cu OTV si ANTENA X. Dauneaza grav libertatii (la care tii atat de mult) in gandire.

Adevarul este ca numai aceste cateva posturi TV anti-basiste incurajeaza libertatea de gandire si de exprimare, Basescu nu a avut niciodata motiv sa-i lumineze pe romani, doar sa-i intoxice cu idei false si sa-i manipuleze. Dealtfel, reflexul puterii autoritare a fost intotdeauna acela de a domina masele prin metode tenebroase, nu de a le stimula spiritualitatea si creativitatea.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 23 2012, 07:11 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_kansas.
mesaj Oct 23 2012, 07:12 PM
Mesaj #144

Guests

Citeaza (Nae @ Oct 23 2012, 06:46 PM) *
Tie nu ti-a zis bunica: 'vezi ca ramai asa?'.

Nae, poate nu trebuia sa renunti la jucarii (eu imi mai cumpar din cand in cand cate o macheta, cate o mingie, o bicicleta...)poate asa compensai timpul alocat pe net smile.gif) Dar cred ca te fascineaza sa te uiti cu lupa la insecte pe forum, nu-i asa ? wink.gif Descoperi noi specii, care desi vorbesc limba ta...au atitudini alien biggrin.gif ... nu zic mai mult ca sta admin ca arahnidele la panda, n-ai voie sa atingi exponatele nici cu un crin macar laugh.gif
(ps ...si eu am stat cu kalashnikovul indreptat spre mine, stiu cum te simti, mai ales daca-i si tremura degetul pe tragaci dry.gif am ajuns la o singura concluzie simplificata: rataciti in sistem...acum n-au arma in dotare, dar mizeria morala erupe fara prea mult efort, un slogan, un nume, o lozinca, si sar ca arsi in haita : ''Jos!")
ps2 vezi ca Diaconescu e curat mafiot, e incredibil cum i-au subtilizat partidul(semnatarii de adeziune) lui Cojocaru...sincer nu cred ca exista acum o grupare mai omogen murdara decat ppdd...e mai ceva ca ilici...

+Quote Post
Vizitator_gogu radulescu.
mesaj Oct 23 2012, 07:15 PM
Mesaj #145

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 07:03 PM) *
Adevarul este ca numai aceste cateva posturi TV anti-basiste incurajeaza libertatea de gandire si de exprimare,

Pinteo, pe vremea cand erai tu flacau in mod sigur nu existau posturile de mai sus, care sa incurajeze libertatea de gandire si de exprimare. Deci, tu cum ai facut sa iesi din negura adanca? Ca vaz ca libertatea de gandire si de exprimare a dat roade bine ha in cazul tau... dry.gif

+Quote Post
Vizitator_laiota voda.
mesaj Oct 23 2012, 07:21 PM
Mesaj #146

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 05:57 PM) *
Pe scurt, visul meu este "Romania S.A.": iata inca un motiv pentru care il sustin politic pe Dan Diaconescu.

Eu l-as fi sustinut pe Stefan cel Mare, daca ar fi trait. Desi, daca ma gandesc bine ai drepate cand te referi la dan diaconescu: merita mult mai mult... dry.gif

Halal repere are "popolu" ruman. laugh.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 07:23 PM
Mesaj #147

În Numele Adevărului

Citeaza (gogu radulescu @ Oct 23 2012, 09:15 PM) *
Pinteo, pe vremea cand erai tu flacau in mod sigur nu existau posturile de mai sus, care sa incurajeze libertatea de gandire si de exprimare. Deci, tu cum ai facut sa iesi din negura adanca? Ca vaz ca libertatea de gandire si de exprimare a dat roade bine ha in cazul tau... dry.gif

Am citit mult, atata tot. smile.gif Pana cand la un moment dat spiritul meu adormit, adus la suprapresiune de atatea idei contradictorii, a tasnit din tenebrele subconstientului ca un vulcan submarin. De atunci am castigat o noua luciditate, privesc lumea altfel, dar am pierdut totodata constiinta imensitatii spatiului si nu mai simt nevoia sa calatoresc. sleep.gif

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Oct 23 2012, 07:25 PM
Mesaj #148

În Numele Adevărului

Citeaza (laiota voda @ Oct 23 2012, 09:21 PM) *
Eu l-as fi sustinut pe Stefan cel Mare, daca ar fi trait. Desi, daca ma gandesc bine ai dreptate cand te referi la dan diaconescu: merita mult mai mult... dry.gif

Halal repere are "popolu" ruman. laugh.gif

Nu reperele conteaza, prietene, ci ideile. Ideile fac lumea sa se-nvarta, ele sunt axa de rotatie iar banii - cureaua de transmisie a miscarii.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Oct 23 2012, 07:38 PM

--------------------

+Quote Post
mesaj Oct 23 2012, 07:29 PM
Mesaj #149

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Oct 23 2012, 07:23 PM) *
Am citit mult, atata tot. smile.gif

Pinteo, se invarte casa cu mine! Vrei sa spui ca lumina poate veni si din alta parte decat cele cate posturi anti-base? Ca asa afirmai mai antan...

+Quote Post
mesaj Oct 23 2012, 07:33 PM
Mesaj #150

Guests

Citeaza (gogu radulescu @ Oct 23 2012, 07:29 PM) *
...lumina poate veni si din alta parte decat cele cate posturi anti-base?

S-a dus dracu' si limba romana: "...din alta parte decat de la cele cateva..."

+Quote Post

32 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 24th August 2019 - 11:32 AM