IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

18 Pagini V  « < 15 16 17 18 >  
Reply to this topicStart new topic
> Munca in Germania?
Vizitator_ela.
mesaj Feb 18 2013, 09:43 AM
Mesaj #481

Guests

Buna ziua!

Nu pot sa ma abtin si sa nu cer si eu sfatul celor care sunt de ceva timp in Germania.Am nevoie d un sfat sincer,d orice vb buna deoarece nimic nu s 'leaga' d mine,nu stiu c sa mai fac,cum trebuie sa procedez pt a imi gasii de munca si duce un trai decent...obs ca sunt romanii nostri aici,cei rai care trag pe spatele altora,cei invidiosi pe alti romani ...dc?eu cand intalnesc un roman printre straini ma bucur ca un copil...d c nu putem fi uniti si noi?dc nu n putem respecta doar pt ca am dus o viata grea in tara noastra?iar acum o vb buna,o incurajare,un sfat eu cred ca e bine venit... unsure.gif unsure.gif unsure.gif

toate sfaturile care le am auzit au fost de genul''du te acasa ca aici e greu,nu te descurci''

Sper sa nu s inteleaga ce e mai rau din mesajul meu,dar ma doare nepasarea romanilor fata de alti romani:(
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 18 2013, 11:23 AM
Mesaj #482

Guests

Citeaza (ela @ Feb 18 2013, 09:43 AM) *
Buna ziua!

Nu pot sa ma abtin si sa nu cer si eu sfatul celor care sunt de ceva timp in Germania.Am nevoie d un sfat sincer,d orice vb buna deoarece nimic nu s 'leaga' d mine,nu stiu c sa mai fac,cum trebuie sa procedez pt a imi gasii de munca si duce un trai decent...obs ca sunt romanii nostri aici,cei rai care trag pe spatele altora,cei invidiosi pe alti romani ...dc?eu cand intalnesc un roman printre straini ma bucur ca un copil...d c nu putem fi uniti si noi?dc nu n putem respecta doar pt ca am dus o viata grea in tara noastra?iar acum o vb buna,o incurajare,un sfat eu cred ca e bine venit... unsure.gif unsure.gif unsure.gif

toate sfaturile care le am auzit au fost de genul''du te acasa ca aici e greu,nu te descurci''

Sper sa nu s inteleaga ce e mai rau din mesajul meu,dar ma doare nepasarea romanilor fata de alti romani:(

sincer...rezisti ?
sincer, nu toti vorbitorii de Limba romana sunt de nationalitate romana...
in general sasii, svabii si maghiarii, te vor invita ''politicos'' sa-ti cauzti de drum...nici intre ei nu sunt mai prietenosi

daca nu stii limba germana, nu esti familiarizata cu stilul de viata german, gandeste-te de 10 ori daca vrei sa stai

fara contract ferm, iei tzeapa si de la germani, in plus sunt multi intermediari sarbi, italieni si kurzi, care abia asteapta sa te prinda in plasa...

aici afli mai multe, aproape totul : http://consilierjuridicgermanoroman.com/ , dar sincer...nu prea te vad bine sad.gif se pare ca esti prea naiv(a) pentru V...

sfat: ai cazare asigurata pe min 3 luni cu contract si posibilitate de ''anmeldung'', bani de chirie si intretinere pe min 1 an, cunostinte solide de lb Germana ? - daca da, incearca, dar fara munca la negru !!!
daca nu, cauta alta tara, una latina, sau stai acasa...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 18 2013, 11:48 AM
Mesaj #483

Guests

p.s. foarte important !!! Asigurarea de sanatate simpla, pentru turist UE, inainte de anmeldung !!!
e legala si suplineste alta asigurare obligatorie.

inainte sa te inscrii la primarie, daca nu ai un contract de munca in derulare, ce implica si asigurare, mergi la Allianz Asigurari si fa-ti o asigurare de sanatate SIMPLA , pentru turisti cetateni UE. Apoi mergi la primarie si inscrie-te. Odata inscris, nu mai poti face asigurare turistica simpla, si ieftina, trebuie alt fel de asigurare de sanatate, mult mai scumpa, chiar daca nu ai loc de munca.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 18 2013, 07:07 PM
Mesaj #484

Guests

C****** o femeie fara scrupule. isi bate joc de romani. ii minte despre joburi in germania. sa nu aveti incredere in ea. am fost 8 romani in SANKT PETER ORDING germania la restaurantul GRAN CAFE RIALTO. cand am ajuns totul era altfel decat a zis ea. niste italieni care nici nu vroiau sa ne vada, ne-au tinut afara, apoi ne-au bagat pe toti intr-o camera, fara mancare, fara apa. a doua zi ne-au oferit 400 de euro pe luna, cate 12 ore pe zi, fara pauza. daca vroiam sa acceptam bine daca nu sa plecam. fara acte. fara nimic. numa niste vorbe de la niste oameni fara scrupule. am cheltuit foarte multi bani sa ajungem acolo. acum nimeni nu-si asuma nimic. feriti-va de acesta femeie C******** - sta in orasul HEIDE - 40 de km de SANKT PETER ORDING si are anunturi pe net cu joburi cu acest mail : ********@t-online.de +49 01724784517 +49 4816838615 si de barbatul M******** - sta in Hunedoara si are multe anunturi pe net cu joburi cu acest mail : d*******@yahoo.com ******** !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Feb 18 2013, 07:34 PM
Mesaj #485

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Musafir @ Feb 18 2013, 08:07 PM) *
C****** o femeie fara scrupule. isi bate joc de romani. ii minte despre joburi in germania. sa nu aveti incredere in ea. am fost 8 romani in SANKT PETER ORDING germania la restaurantul GRAN CAFE RIALTO. cand am ajuns totul era altfel decat a zis ea. niste italieni care nici nu vroiau sa ne vada, ne-au tinut afara, apoi ne-au bagat pe toti intr-o camera, fara mancare, fara apa. a doua zi ne-au oferit 400 de euro pe luna, cate 12 ore pe zi, fara pauza. daca vroiam sa acceptam bine daca nu sa plecam. fara acte. fara nimic. numa niste vorbe de la niste oameni fara scrupule. am cheltuit foarte multi bani sa ajungem acolo. acum nimeni nu-si asuma nimic. feriti-va de acesta femeie C******** - sta in orasul HEIDE - 40 de km de SANKT PETER ORDING si are anunturi pe net cu joburi cu acest mail : ********@t-online.de +49 01724784517 +49 4816838615 si de barbatul M******** - sta in Hunedoara si are multe anunturi pe net cu joburi cu acest mail : d*******@yahoo.com ******** !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anonimule, probabil ai o polita de platit insa afla un lucru: un anonim nu poate acuza o persoana posesoare de nume si prenume. Inca ceva: ai dovezi? Daca ai, la politie cu ele.

+Quote Post
Vizitator_Daniel.
mesaj Apr 13 2013, 09:45 AM
Mesaj #486

Guests

Persoanele care doresc sa munceasca peste hotare si au posibilitatea de a obtine cetatenia maghiara ar fi bine sa depuna actele cat mai repede.

Odata ce aveti aceasta cetatenie veti fi altfel vazut la orice granita si etapele de angajare sunt foarte usor de parcurs.

Cei interesati de locuri de munca in strainatate pot accesa si noul site de recrutare kk

Succes!!

+Quote Post
Vizitator_NO NAME.
mesaj May 13 2013, 01:40 PM
Mesaj #487

Guests

Salutare as vrea sa plec si eu in germania la risc cu un prieten, ma duc sa imi caut de munca , aici in Romania ce plm sa fac ca murim de foame... stie cineva ce sanse o sa am daca ajung acolo? nu stiu limba germana in schimb engleza o vorbesc si scriu foarte bine ca am 10 ani de studii astept raspuns

+Quote Post
Vizitator_Robertbrasov.
mesaj May 30 2013, 04:26 PM
Mesaj #488

Guests

MA NUMESC ROBERT.AM DUBLA CETATENIE ROMANA-MAGHIARA.SI POSED PASAPORT MAGHIAR,SI DACA POATE
CINEVA ,SA-MI DEA UN SFAT, CUM SA CAUT UN LOC DE MUNCA IN GERMANIA.VORBESC AVANSAT ENGLEZA
SI INCEPATOR GERMANA.

+Quote Post
Vizitator_MARIANA.
mesaj Jun 2 2013, 10:05 PM
Mesaj #489

Guests

[/left]
    Citeaza (NO NAME @ May 13 2013, 01:40 PM) *
    Salutare as vrea sa plec si eu in germania la risc cu un prieten, ma duc sa imi caut de munca , aici in Romania ce plm sa fac ca murim de foame... stie cineva ce sanse o sa am daca ajung acolo? nu stiu limba germana in schimb engleza o vorbesc si scriu foarte bine ca am 10 ani de studii astept raspuns

[left]
    daca nu sti limba germana este bine so inveti si dupa aceia sa te hotaresti sa pleci este foarte greu nu poti comunica indifferent ce job iei,nu vreau sa te descurajez dar este fact.

+Quote Post
    Vizitator_george.
    mesaj Jun 23 2013, 08:50 AM
    Mesaj #490

Guests

salut! deci eu sunt in germania de 8 luni, can am ajuns aici nu stiam germana deloc, doar maxim 10 cuvinte pe care le stim cu totii, gen guten, tag, hallo, come hier, in fine, se pupa multe cuvinte cu cele din engleza, kiar dak se skimba un picutz, majoritatea nemtilor nu il pot pronunta pe / the/ din engleza si din acest motiv spun ca ei nu vorbesc engleza..., iei ziare locale, sau anunturi de pe internet....si trimiti beverbunguri, in care specifici clar ca nu vorbesti germana insa vorbesti engleza, cauta sofer, iti da gps si adresa, o tastezi pe gps si ajungi cu marfa la adresa, le dai alora factura si isi dau seama singuri cine esti, de la ce firma, etc, le spui ca nu vorbesti germana si te lasa in pace, il suna direct pe seful tau pentru o eventuala neclaritate sau lipsa la marfa, eu unul am lucrat pe o masina de paine numai de noapte....acum lucrez mecaninc intr-un service auto...ce e cel mai greu, e ca nu vei avea acte, almendung se rezolva in aceeasi zi in care vi, nu te costa nimic, ti se da de la rathouse, primarie gratuit, trebuie totusi sa ai contractul de inkiriere, pension...pensionul e un gen camera de hotel cu apa lumina mobilier....incluse, si costa cca 300 euro lunar....fara keltuieli suplimentare, doar eventual transport, benzina.... pentru cautare loc de munca:http://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/startseite.html ceao! succes!

+Quote Post
    Vizitator_ion.
    mesaj Jul 2 2013, 02:42 PM
    Mesaj #491

Guests

Citeaza (george @ Jun 23 2013, 08:50 AM) *
    salut! deci eu sunt in germania de 8 luni, can am ajuns aici nu stiam germana deloc, doar maxim 10 cuvinte pe care le stim cu totii, gen guten, tag, hallo, come hier, in fine, se pupa multe cuvinte cu cele din engleza, kiar dak se skimba un picutz, majoritatea nemtilor nu il pot pronunta pe / the/ din engleza si din acest motiv spun ca ei nu vorbesc engleza..., iei ziare locale, sau anunturi de pe internet....si trimiti beverbunguri, in care specifici clar ca nu vorbesti germana insa vorbesti engleza, cauta sofer, iti da gps si adresa, o tastezi pe gps si ajungi cu marfa la adresa, le dai alora factura si isi dau seama singuri cine esti, de la ce firma, etc, le spui ca nu vorbesti germana si te lasa in pace, il suna direct pe seful tau pentru o eventuala neclaritate sau lipsa la marfa, eu unul am lucrat pe o masina de paine numai de noapte....acum lucrez mecaninc intr-un service auto...ce e cel mai greu, e ca nu vei avea acte, almendung se rezolva in aceeasi zi in care vi, nu te costa nimic, ti se da de la rathouse, primarie gratuit, trebuie totusi sa ai contractul de inkiriere, pension...pensionul e un gen camera de hotel cu apa lumina mobilier....incluse, si costa cca 300 euro lunar....fara keltuieli suplimentare, doar eventual transport, benzina.... pentru cautare loc de munca:http://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/startseite.html ceao! succes!

Salutare care ma poate ajuta cu un loc de munca in germania,platesc comision din primu salar,cer si ofer seriozitate,posed permis categoria B si categoria Tr pentru utilaje agricole,contact nutu_best@yahoo.com

+Quote Post
    Vizitator_Carmen.
    mesaj Jul 3 2013, 08:48 AM
    Mesaj #492

Guests

Buna!Imi poti spune mai multe despre munca la service?Sotul meu vrea sa plece in Germania cu contract,pt a munci la un service.Cum sunt conditiile,trebuie sa stii germana la perfectie?Cum este orarul de munca,se platesc orele peste program,salariul minim la un service....Astept un raspuns!Multumesc!

+Quote Post
    Vizitator_Musafir.
    mesaj Aug 21 2013, 04:16 PM
    Mesaj #493

Guests

De curand am descoperit o chestier super tare!... stai acasa si faci bani…. Si asa stam toata ziua cu telefonul in mana pe facebook si alte retele de socializare, ce ziceti daca ati primi si bani pentru asta
    Tot ce trebuie sa faci e sa te inregistrezi, GRATUIT,pe NU POT SA FAC RECLAMA FIINDCA AM FOST FILTRAT si vei primi sms-uri promotionale de la diverse companii. Pentru fiecare sms primit primesti bani, si mai mult, daca vrei sa faci si mai multi bani, recomanzi NU POT SA FAC RECLAMA FIINDCA AM FOST FILTRAT si altor prieteni si esti rasplatit pe masura.
    Aveti incredere!chiar e pe bune, nu e palavrageala ieftina!
    Spor si o zi minunata!
    http://www.NU POT SA FAC RECLAMA FIINDCA AM FOST FILTRAT.ro/h/92847b3e2f

+Quote Post
    Vizitator_mimi.
    mesaj Aug 21 2013, 05:14 PM
    Mesaj #494

Guests

Citeaza (Musafir @ Aug 21 2013, 04:16 PM) *
    De curand am descoperit o chestier super tare!... stai acasa si faci bani…. Si asa stam toata ziua cu telefonul in mana pe facebook si alte retele de socializare, ce ziceti daca ati primi si bani pentru asta
    Tot ce trebuie sa faci e sa te inregistrezi, GRATUIT,pe NU POT SA FAC RECLAMA FIINDCA AM FOST FILTRAT si vei primi sms-uri promotionale de la diverse companii. Pentru fiecare sms primit primesti bani, si mai mult, daca vrei sa faci si mai multi bani, recomanzi NU POT SA FAC RECLAMA FIINDCA AM FOST FILTRAT si altor prieteni si esti rasplatit pe masura.
    Aveti incredere!chiar e pe bune, nu e palavrageala ieftina!
    Spor si o zi minunata!
    <a href="http://www.NU POT SA FAC RECLAMA FIINDCA AM FOST FILTRAT.ro/h/92847b3e2f" target="_blank">http://www.NU POT SA FAC RECLAMA FIINDCA AM FOST FILTRAT.ro/h/92847b3e2f</a>

ce zice, ce zice? Vreau si eu sa fac bani si uite, n-am nici o sansa cu filtratu' asta.

+Quote Post
    Vizitator_Goldmund.
    mesaj Sep 6 2013, 03:09 PM
    Mesaj #495

Guests

1-este important sa avem limba tarii unde dorim sa lucram. Limba vorbita si scrisa e A&O.
    2-cu cat avem o calificare mai superioara, cu atat ar trebui sa cunoastem limba germana mai bine. La "tocat carne" e important sa vorbesti limba germana(sa primesti si tu un salariu cat-de-cat asemanator cu al unui german pentru aceeasi prestatie, dar daca esti medic atunci si pretentiile generale sunt mult mai mari.

+Quote Post
    Vizitator_gavril marian.
    mesaj Nov 1 2013, 03:50 PM
    Mesaj #496

Guests

Citeaza (ion @ Jul 2 2013, 02:42 PM) *
    Salutare care ma poate ajuta cu un loc de munca in germania,platesc comision din primu salar,cer si ofer seriozitate,posed permis categoria B si categoria Tr pentru utilaje agricole,contact nutu_best@yahoo.com

,,,,,,,,,,,,,,,,,, caut de munca in orice domeniu,,, sunt sofer profesionist categoriile b,c,e cu atestat de marfa si atestat profesional de agabaritice,,,
    gavril79marian@yahoo.com

+Quote Post
    Vizitator_pop gabriel.
    mesaj Nov 5 2013, 01:24 PM
    Mesaj #497

Guests

salutare. am niste prieteni carora le-au facut unii dosarele de angajare in Germania... dar fac numai pentru cei cu facultate. sunt la munca in germania punct de

+Quote Post
    ada7
    mesaj Nov 27 2013, 08:19 AM
    Mesaj #498

Membru
    **

Grup: Membri
    Postari: 21
    Inscris: 12-November 13
    Utilizatorul numarul: 32 534

Si eu imi doresc un loc de munca prin germania ca nu mai merge aici in Ro. Stiu ca nu e usor deloc, dar stiu ca nemtii accepta ceva mai suor straini pentru ca eu nevoie de tineri si oameni apti pentru munca. Stiu germana, am facut aici veterinara si as vrea sa gasesc olrice de lucru acolo. Mai apoi o sa imi caut pe domeniu. In zone ale Germaniei e cel mai ok de stat? Daca stie cineva in special job in care sa am contact cu animale raman recunoscator! Multumesc!

+Quote Post
    Vizitator_ciovirnache elena.
    mesaj Nov 27 2013, 09:03 AM
    Mesaj #499

Guests

Citeaza (eu @ May 9 2010, 12:25 PM) *
    apropo: selbstständigkeit
    e o solutie simpla, dar trebuie sa stii ca:
    1. trebuie sa ai cel putin 2 clienti pt a nu fii in situatia de scheinselbstständigkeit.
    2. iti platesti singur impozitele, te asiguri medical, ca e obligatoriu.
    3. completezi la fiecare sf de an steuererklerung....indiferent ca o sa mai ai firma sau nu , si peste 10 ani o sa completezi la finanzamt hartia aia.
    4. sa iti faci firma e poate o solutie dar nu pt orice domeniu. in gastronomie de exemplu nu prea merge pt ca un angajator te vrea pe o perioada mai lunga de 3 luni daca esti ieftin si bun, plus ca tre sa ai doi clenti si majoritatea localurilor au nevoie doar seara de chelneri....asa ca nu stiu ce sa zic, merge in curatenie, constructii, amenajari, dar in gastronomie mai putin.

Si mie mi s-a propus sa ma fac selbstständig dar am refuzat.....vreau sa primesc permisul de munca definitiv peste un an de zile. ca selbstständig il primesti numai dupa 3 ani, ceea ce oricum il primesti daca esti 3 ani angemeldet aici. deci pt asta nu iti tre firma.

ca angajat, salariul vine egal ceta munca e, ca selbstständig tre sa iti cauti permanent singur de munca , sa iti faci contractele usw.

+Quote Post
    Vizitator_Georgiana.
    mesaj Dec 5 2013, 04:26 PM
    Mesaj #500

Guests

Citeaza (pop gabriel @ Nov 5 2013, 01:24 PM) *
    salutare. am niste prieteni carora le-au facut unii dosarele de angajare in Germania... dar fac numai pentru cei cu facultate. sunt la munca in germania punct de

recomandarea de la sfarsit vrea sa fie site?

+Quote Post
    Vizitator_Dumitru ispir.
    mesaj Dec 27 2013, 11:07 AM
    Mesaj #501

Guests

Citeaza (Vizitator_sorin. @ Feb 15 2011, 01:06 PM) *
    SALUT IN GERMANIA DA E GREU SATI GASESTI DE MUNCA MAI BINE FA CUM AM FACUT EU;FACI O FIRMA CU
    NUMAI 80EURO SI DACA AI NOROC SA EI UN CONTRACT MARE DE LA O ALTA FIRMA ITI PRIMESTI TOATE
    DREPTURILE DE MUNCA SI NU TE MAI DERANJEAZA NIMENI..

+Quote Post
    Vizitator_Dumitru ispir.
    mesaj Dec 27 2013, 11:17 AM
    Mesaj #502

Guests

Eu am fost acum multi ani in Dingolfing cu viza binenteles mi-a placut orasul iar acum as vrea sa ma apropii de casa (locuiesc in Madrid impreuna cu familia),lucrez pe cont propriu in costructii interioare de mai bine de 13 ani as vrea sa stiu daca se poate lucra si acolo in acelasi domeniu si care ar fi procedura , costurile firmei s.a.m.d.Sotia este asistenta medicala si termina contractul acum la jumatatea luni ianuarie .(Are diploma convalidata de ministerul spaniol al sanatati).

+Quote Post
    Vizitator_Ruxandra Icobescu.
    mesaj Jan 17 2014, 01:33 PM
    Mesaj #503

Guests

Eu lucrez la un serviciu sindical de consultanta pe probleme de exploatarea muncii si trafic de persoane in scopul exploatarii muncii. Lucram in Berlin, Potsdam si in landul Brandenburg, in jurul Berlinului. Daca aveti intrebari despre contracte, asigurari, salarii minime in Germania etc. scrieti-ne si va oferim informatii.

- Ai fost inselat de catre patronul tau in ceea ce priveste munca si conditiile de munca?
    - Esti pus sub presiune sau fortat sa lucrezi ore suplimentare? Faci munci periculoase impotriva dorintei tale?
    - Esti impiedicat sa contactezi alte persoane sau tinut incuiat? Ai predat actele de identitate patronului?
    - Esti in pericol de violenta fizica sau psihica?

Noi iti oferim consultanta gratuita, anonima si independenta de apartanenta la un sindicat.

Mail: ruxandra.icobescu@dgb.de
    Telefon: 0049/(0)30 - 21240214
    Adresa: Keithstr. 1-3, 10878 Berlin, Germania

+Quote Post
    Vizitator_Traian.
    mesaj Jan 25 2014, 11:18 PM
    Mesaj #504

Guests

Felicitari pentru o asemenea persoana,care vrea sa-si ajute co-nationalii...sincer,ai tot respectul din partea mea si-ti doresc succes...momentan sunt in Romania si vreau s-o tai oriunde,in lume,acasa la toti n-i greu,sau aproape la toti(excludem politicienii,afaceristii,oamenii de succes,etc.)...deci?caut de lucru in domeniile:sofer(cat.cool.gif,constructii,agricultura,fabrici,etc....ofer seriozitate si recompensa wink.gif (din primul salar)celui care ma poate ajuta ....mersi anticipat...solomon.mures@yahoo.com ...s-aveti Un An Nou Fericit!cu totii

+Quote Post
    Vizitator_anton valentin.
    mesaj Feb 12 2014, 09:39 PM
    Mesaj #505

Guests

Citeaza (crystal @ Feb 18 2011, 08:59 PM) *
    Salut.Imi pare rau,dar nu stiu sa raspund la intrebarea ta.Eu am fost angajata deci nu "selbstständig".Poate stie altcineva de pe acest forum cate ceva despre asta.A-ti doresc multr noroc!!!Si sa auzim de bine.

+Quote Post
    Vizitator_valentin.
    mesaj Feb 12 2014, 09:46 PM
    Mesaj #506

Guests

buna si eu stau in Dortmund vreau sa fac o firma aici pot lua legatura cu tine sa mi dai niste sfaturi.am lucrat aici 6 luni acum nu mai pot fara acte cine ma poate ajuta cu informatii?

+Quote Post
    Vizitator_roby.
    mesaj Feb 13 2014, 02:51 PM
    Mesaj #507

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 18 2013, 11:23 AM) *
    sincer...rezisti ?
    sincer, nu toti vorbitorii de Limba romana sunt de nationalitate romana...
    in general sasii, svabii si maghiarii, te vor invita ''politicos'' sa-ti cauzti de drum...nici intre ei nu sunt mai prietenosi

daca nu stii limba germana, nu esti familiarizata cu stilul de viata german, gandeste-te de 10 ori daca vrei sa stai

fara contract ferm, iei tzeapa si de la germani, in plus sunt multi intermediari sarbi, italieni si kurzi, care abia asteapta sa te prinda in plasa...

aici afli mai multe, aproape totul : http://consilierjuridicgermanoroman.com/ , dar sincer...nu prea te vad bine sad.gif se pare ca esti prea naiv(a) pentru V...

sfat: ai cazare asigurata pe min 3 luni cu contract si posibilitate de ''anmeldung'', bani de chirie si intretinere pe min 1 an, cunostinte solide de lb Germana ? - daca da, incearca, dar fara munca la negru !!!
    daca nu, cauta alta tara, una latina, sau stai acasa...

+Quote Post
    Vizitator_marius.
    mesaj Feb 15 2014, 09:33 PM
    Mesaj #508

Guests

caut de lucru ca sofer categoria b,ospatar,paza,curatenie,spalator vase,agricultura sau necalificat.0766 807 478

+Quote Post
    Vizitator_Musafir.
    mesaj Feb 19 2014, 07:39 AM
    Mesaj #509

Guests

Cauti de munca in Germania. Locuri de munca angajatori germani in agricultura, soferi colete pe http://jobgermania.blogspot.com

+Quote Post
    Vizitator_Vizitator_Dan..
    mesaj Feb 25 2014, 11:49 AM
    Mesaj #510

Guests

Cursuri de limba germana autorizate in Romania si UE puteti face la Crystal Mind - http://www.limbistraine.eu

+Quote Post

18 Pagini V  « < 15 16 17 18 >
    Fast ReplyReply to this topicStart new topic
    3 Utilizatori care citesc acest topic (3 Musafiri 0 Useri anonimi)
    0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 04:59 PM